Reportaj Hotnews.ro

VIDEO INEDIT ​Momente vesele de la inmormantarea “inegalabilului pamfletar”*

de Mihai Ivascu, Adina Florea     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2015, 22:41 Actualitate | Esenţial

Totul parea sa mearga bine la inmormantarea lui Vadim Tudor (onoruri militare, cor, sobor de preoti, coroane de flori depuse de institutii si inalti demnitari), pana cand sutelor de persoane prezente la ceremonie le-a stat sufletul in loc la aflarea vestii ca sicriul nu incape in groapa. Cavoul prea stramt pentru cosciugul din lemn masiv al tribunului a dat mari batai de cap groparilor si a starnit idignare printre admiratorii fostului presedinte PRM.
Dupa aproximativ o ora, in care cosciugul a fost rasucit pe toate partile, coborat si ridicat de cateva ori in aplauzele multimii, un ultim ropot de aplauze a dat semnalul ca politicianul a fost coborat pe vecie in linistea adanca. Intr-un miros crunt de ceapa si transpiratie, pe timpul slujbei si al discursurilor elogioase, mormantul a fost pazit cu strasnicie de zeci de oameni, de reporteri si cameramani ridicati pe platforme.
  • Vezi in video momentul blocarii sicriului in cavou


Ceremonia religioasa, organizata de un sobor de 16 preoti, a durat aproape un ceas, timp in care seniorii si-au facut timp sa treaca pe la mormantului lui Nicolae Ceausescu, aflat la cativa metri de locul in care a fost oficiata slujba.



La mormantul lui Vadim, multimea inflacarata de 2-3 sustinatori, care miroseau puternic a alcool, striga din cand in cand: “Vadim! Vadim! Vadim!”.  Printre morminte, pe locuri de veci si cruci, sute de persoane s-au imbulzit sa vada sicriul Tribunului coborand in groapa.

  • Vezi in video momentul sosirii garzii de onoare la mormant: "Pas viu cu coroanele! Pas viu! Rugamintea: dincolo de groapa, in p...mea, ca sa nu blocam aici!"

Cateva persoane nu au ratat ocazia de a-si nota ultima poezie scrisa de “inegalabilul pamfletar”, care a tronat la capatul cavoului buclucas.


Momentul sosirii alaiului a fost imortalizat si din aer, cu drone.

O buna parte din sustinatorii fostului parlamentar au adus la inmormantare imagini cu catei pe care era inscriptionat mesajul “Iubitorii de animale nu te vor uita niciodata” si o captura video din timpul unei emisiuni in care Corneliu Vadim Tudor imbratisa un caine.

In final, cand alaiul incepea sa plece, mai multi varstnici s-au aratat nemultumiti de calitatea coroanei trimisa de Administratia Prezidentiala.

“Sunt ieftine si moarte. (n.r.: florile de pe coroana)”, spune un domn.

“Nu stiu cine le-a ales, dar le-a ales in ras. (n.r.: florile) Scrie ca sunt de la Administratia Prezidentiala. Nu au avut bani saracii. E ras! Uite ce frumoase sunt acestea de langa.”, comenteaza un alt domn.


In continuare va invitam sa urmariti alte momente surprinse la inmormantarea lui Vadim Tudor.


















Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
28384 vizualizari
  • +10 (14 voturi)    
    Vadim .. (Joi, 17 septembrie 2015, 23:42)

    yoko ono [utilizator]

    .. ultima aroganță ..
    • +2 (2 voturi)    
      pacat (Vineri, 18 septembrie 2015, 15:31)

      vicus [anonim] i-a raspuns lui yoko ono

      ca se asociaza sentimentul de patriotism cu acest nebun. Sau poate asta e interesul, decredibilizarea nationalismului, a patriotismului?
  • +19 (23 voturi)    
    ABSOLUT REVOLTATOR (Joi, 17 septembrie 2015, 23:42)

    bizonul_nou [utilizator]

    si totusi cine a fost Vadim?
    Din punct de vedere profesional, politic, uman ce mama naibii a realizat de i-au fost aduse astfel de osanale?! Eu chiar nu inteleg, de ce isarescu il pupa, de ce a fost nevoie de 18 preoti, de ce s-a aminat discursul lui johannis. Cine a fost acest vadim pentru un cerc restrins de fosti... fosti....fosti....
    Pentru ca pentru mine vadim a fost un mare zero, cu toata memoria lui uluitoare. Un scandalagiu, un om care a jignit enorm de multi oameni,...chiar ma revolta ce am putut sa vad in filmuletele de mai sus.
    • +10 (14 voturi)    
      pentru mine vadim (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:25)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui bizonul_nou

      a fost mai putin ca zero, a fost un minus care a tras la propriu si la figurat omenirea in jos.
      • +3 (5 voturi)    
        la propriu (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:23)

        zzz [anonim] i-a raspuns lui gogu

        la figurat am inteles da' la propriu cum dracu' a tras-o in jos ??
    • +8 (8 voturi)    
      Un nationalist extremist si mare profitor (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:47)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      A fost un profitor, care a pozat in nationalist extremist pentru binele personal si a catorva acoliti.
      A ocupat un loc de deminitar, iar in 2000 din scarba pe care o avea poporul fata de coruptie, PSD, FSN si alti corupti, era sa iasa presedinte al Romaniei.

      Iar toate acestea pozand ca nationalist si incercand sa iasa cat mai mult in evidenta, de la stiri senzationale pana la tot ce putea influenta emotional omul simplu, dragostea fata de caini, ura fata de unguri si etc.

      O sa ne amintim cu dezgust fata de acest personaj, dar nu pentru ca nu era haios sau nu putea sa transforme un talk-show in comedy-show, dezgustul este pentru cei care au pus botul la manipularile ieftine si de doi bani folosite de acesta, ma uimeste gradul de prostie pe care il atinge acest popor.

      Cei care l-au sustinut prin orice mijloace, cel mai dezgustator mod informatiile, oameni care erau obisnuiti sa toarne si nemaiavand catre cui au gasit in Vadim un refugiu, in sfarsit puteau sa devina iarasi slugi.

      Pe scurt un securist, care a folosit toate metodele invatate pentru a manipula poporul indobitocit.
      • -7 (7 voturi)    
        vadim (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:38)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui vladf

        Vladf sau ce nume oi avea ,la cate tampeni spui nici nu ai merita un raspuns. Dar totusi daca ai fi stat putin sa gandesti cat de "profitor" a fost Vadim Tudor care ,intr-o perioada a fost al doilea om din stat si in final a murit sarac si plin de datori ,poate te-ai fi abtinut putin.. Inainte de a arunca cu atatea laturi, cu cate ai aruncat, poate ar fi trebuit sa te gandesti la aspectul asta si poate ai fi fost mai retinut ,avand in vedere ca majoritatea reprezentantilor clasei noastre politice au furat pe rupte si tot dau cu subsemnatul pe la DNA.
        • 0 (0 voturi)    
          Va ofer o alternativa (Vineri, 18 septembrie 2015, 20:14)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui liviu

          Daca Vadim nu a stiut sa faca management cu banii in perioada de dupa 1989 dar a reusit acest lucru inainte de 1989 inseamna ca nu a reusit ori el sa se adapteze vremurilor, ori vremurile nu mai erau pentru el.
          • 0 (0 voturi)    
            Vadim (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 12:15)

            liviu [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Corecta observatia draga Dr, Fly. si de bun simt.Eu merg pe varianta a doua, cu amendamentul ca ar trebui sa tinem seama ca maj. celorlalti politicieni s-au adaptat ff bine la vremutile acestea, profitand de ignoranta noastra ,furand la greu si ramanand in continuare in functii. Daca nu incepea sa-i mai priponeasca DNA-ul multi erau si azi in fruntea "bucatelor".
    • +5 (5 voturi)    
      vadim (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:42)

      romulus [anonim] i-a raspuns lui bizonul_nou

      .............pentru mine a fost un jeg national ce ma sperie este prostia care a pus stapanire pe un segment atat de mare de oameni.........batrani , tineri . Cred [am senzatia] ca sant prins intr. un cerc murdar care dureaza pana se termina promotia mea .
  • +5 (5 voturi)    
    Acolo ti-e locul... gunoiule (Joi, 17 septembrie 2015, 23:55)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Acolo sa ramai pe vecie!
  • +18 (22 voturi)    
    Erou naţional (Vineri, 18 septembrie 2015, 0:10)

    Alexei___ [utilizator]

    O îngropăciune aproape ca la un erou naţional. Vai de capul nostru, cred că râd occidentalii de noi şi cu fundul :(.
  • +3 (3 voturi)    
    tipic bucurestenilor (Vineri, 18 septembrie 2015, 0:20)

    claudiualex [utilizator]

    Inca odata locuitorii mandrei noastre capitale reusesc sa isi arate retardul. A avut inmormantarea care a meritat-o inconjurat de oamenii pentru care a avut mesajul scriitoricesc de-a lungul vietii - Mitici de capitala-
    Dormi in pace, ca ai avut o viata destul de nelinistita.
  • +7 (11 voturi)    
    sa nu uitam (Vineri, 18 septembrie 2015, 7:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    parerea mea ca dementul , zic in sens medical, isarescu si-a pierdut orice busola si isi mai aminteste doar de scoala de ofiteri , cu asta vrem sa intram in euro ? ma indoiesc.
  • +9 (9 voturi)    
    jurnaliști.... (Vineri, 18 septembrie 2015, 7:48)

    bubu [anonim]

    Eu știu că sună mai bine - cavoul era prea strâmt- dar din ce am văzut în filmări cavoul era prea scurt.
  • +7 (9 voturi)    
    Ultimul Mascarici (Vineri, 18 septembrie 2015, 8:36)

    Nicolaie [anonim]

    Macar de ar ramane ultimul mascarici.Dar tare mi-e frica de nebunii,ce vor iesila iveala de acum incolo.
  • +6 (10 voturi)    
    Ohoo... (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:20)

    JestersTear [utilizator]

    Avand in vedere cat au inclinat, rasturnat, sucit si rasucit sicriul, aproape sigur somnul de veci va fi cu fata la perna, carevasazica.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate-i placea sa doarma pe burta (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:51)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Nu cred ca-l deranjeaza prea mult. Putea sa-l lase si cu picioarele afara din sicriu ca tot nu-l deranja.
  • +5 (5 voturi)    
    moarte (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:42)

    JAKI [anonim]

    Cirucl contina si dupa moarte !!
  • +6 (6 voturi)    
    Somnul natiunii (Vineri, 18 septembrie 2015, 9:46)

    Kevi [utilizator]

    Dormi linistita Romanie, nu mai e nimic de facut pentru tine...
  • +1 (3 voturi)    
    De ce aceasta avalansa de articole despre CVT? (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:07)

    Joseph Porta [utilizator]

    Redactia HN pare ca traieste aceeasi voluptate mizerabila pe care individul asta o traia atunci cand isi arunca laturile asupra tuturor celor care nu ii erau in gratii. Un fel de razbunare post-mortem care chiar nu se cuvine pentru ca 1. pretindeti ca sunteti din cu totul alta liga intelectuala si morala si 2. pentru ca omul e mort si o minima decenta (a omului evoluat, nu neaparat crestin) ne impune sa-l lasam cu pacatele lui, cate or fi, sa doarma in pace.

    p.s. apropo, aceeasi minima decenta care impune sa mai nu cenzurati comentariile care nu va convin
  • +6 (6 voturi)    
    Cata rusine! (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:10)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Cata rusine!E clar, suntem un popor bolnav incurabil,masochist cat incape,discernamant zero!O Administratie cocosita de teama pierderii voturilor acestor rataciti, un etern guvernator din aceeasi faina ca raposatul. Prosti ar fi sa nu profite de un astfel de popor!O atitudine demna ar fi fost trecerea decenta, sub tacere a plecarii acestui individ mizerabil in vorba si fapta.
  • +3 (3 voturi)    
    Comedie (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:13)

    NoFive [utilizator]

    Fellini inedit cumva? Omul a avut parte de alaiul pe care-l merita.
  • +1 (1 vot)    
    N-a avut umor... (Vineri, 18 septembrie 2015, 10:46)

    John M. [utilizator]

    Ar fi trebuit sa lase prin testament sa fie ingropat la Las Fierbinti si sa-i faca Celentano o statuie. Alea-s personajele demne de el. (Nu actorii- aia-s geniali).
  • 0 (0 voturi)    
    Nu conteaza (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 0:37)

    Mircione [anonim]

    Ce repede uitam timpurile cand acest jeg ne invata despre comunism ....
    Acum tragem cu tunul ca e mare erou al patriei ... imi este rusine ca sunt Roman !!!!!!!!!
    Jeguri infecte ! Vor fi judecati de istorie !!!!!!!!
    Va rog sa nu imi spuneti ca era poet ... aceasta rama ...
    Scria poezii pentru voi ... poate ... !
  • 0 (0 voturi)    
    descriere (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 1:13)

    mircione [anonim]

    O mare nulitate pentru marii frustati !