Klaus Iohannis: Trebuie sa respingem ferm orice forma de plagiat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2015, 18:32 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Presedintele Klaus Iohannis nu a dorit sa comenteze acuzatiile de plagiat la adresa vicepremierului Gabriel Oprea, dar a precizat ca orice forma de plagiat trebuie respinsa.

Intrebat de HotNews.ro daca Gabriel Oprea poate ocupa in continuare pozitia de vicepremier, in conditiile multitudinii de acuzatii de plagiat legate atat de teza sa de doctorat cat si de lucrarile pe care le-a coordonat, Iohannis a raspuns: "Daca doriti, pot sa va raspund la modul general. La modul particular nu am aceste date si nu e treaba presedintelui".

Insa, "daca dorim sa revenim la principiile de integritate si la meritocratie, e clar ca trebuie sa respingem ferm orice forma de plagiat. Aceasta chestiune trebuie sanctionata evident de comunitatea academica care are caderea si instrumentele sa verifice aceste chestiuni dar si de societate cand vine vorba de politicieni", a spus Iohannis.

O ampla analiza sub semnatura Emiliei Sercan publicata de HotNews.ro a dezvaluit ca premierul interimar din iulie 2015 - Gabriel Oprea, acum vicepremier, a plagiat in teza sa de doctorat sustinuta in anul 2000 la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti.

Plagiatul a fost confirmat si de o analiza separata realizata in nume personal de catre profesorul Marian Popescu, presedinte al Comisiei de Etica a Universitatii din Bucuresti.

Consiliul National de Etica din subordinea Ministerului Educatiei - deci si din subordinea premierului interimar de atunci Gabriel Oprea - a decis in timp record de la sesizare ca Gabriel Oprea nu a plagiat.

Aceeasi institutie a infirmat, in urma cu 3 ani, primul plagiat al unui premier roman. CNE a sustinut ca Victor Ponta nu si-a plagiat teza de doctorat, desi CNATDCU si Universitatea din Bucuresti au concluzionat in doua analize separate ca Victor Ponta a plagiat. Ministerul Educatiei a luat de fiecare data in considerare verdictul CNE, nu al celorlalte institutii.

Citeste si:












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2810 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    Care o fi treaba (treburile) presedintelui? (Luni, 14 septembrie 2015, 18:48)

    zambara [utilizator]

    Cum nu e treaba presedintelui? Nu presedintele il va numi (in caz ca) in pozitia de prim ministru?
    • +3 (7 voturi)    
      treaba (Luni, 14 septembrie 2015, 19:50)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      treaba presedintelui e sa numeasca un premier dupa consultarile cu parlamentul.e o decizie politica nu una stiintifica.daca parlamentul iti impune un premier plagiator-cum avem deja- nu poti sa nu-l numesti.ca asta e o mare deficienta a constitutiei e alta treaba,deocamdata alta nu avem.
      • 0 (2 voturi)    
        Treaba... (Luni, 14 septembrie 2015, 20:46)

        Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        „președintelui” (știe el de ce am pus ghilimele) este ca, după ce a obosit de atâta vacanță, să-și ia concediu! Evident, pe bani contribuabililor, că doar ei exact pentru asta l-au votat! :)
  • +3 (3 voturi)    
    Ok... (Luni, 14 septembrie 2015, 18:54)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Trebuie s-o respingem cu gandul si cu fapta sau in ce fel? D-le, eu v-am votat, si vreau sa vad ceva concret!
    • +2 (4 voturi)    
      concret (Luni, 14 septembrie 2015, 19:52)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      daca vrem masuri concrete de la presedinte, avem nevoie de republica prezidentiala, unde un om votat de 6 milioane are putere reala si nu trebuie sa suporte premieri plagiatori,mincinosi si corupti.
      • 0 (4 voturi)    
        Da? (Luni, 14 septembrie 2015, 20:06)

        Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Asa, si cine-l tine sa demisioneze, daca simte ca nu poate sa-si indeplineasca atributiile pentru care : 1:E platit. 2. A fost votat. 3 A jurat.
        Mi se pare ca pentru om correct e ceva greu, dar asta e, si-a asumat asta, nu l-a obligat nimeni.
        Eu unul, unde lucrez si-mi platesc taxele, ma duc si declar ca nu pot sa fac `chestia x` pe care am fost pus s-o fac, nu ma prefac c-o fac si astept sa-i prostesc pe toti cu zambetul meu tamp....Ma sui in BMW si am pretentii de BMW, altfel ma duc la Lada si URSS , pai suntem bagabonti sau nu suntem, pleaca naiba acasa daca nu esti in stare si lasa-ma pe mine sa ar cu ei!
        • 0 (0 voturi)    
          Ba da! (Marţi, 15 septembrie 2015, 11:01)

          tenyearsafter [anonim] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

          Presedintele nu poate demisiona! Nu are cui sa-si depuna mandatul! Nici CC si nici Parlamentul nu pot primi demisia presedintelui.Poate doar sa fie suspendat.
      • -4 (4 voturi)    
        Daca vrei republica prezidentiala (Luni, 14 septembrie 2015, 20:20)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Poti sa te muti matale in US sau in Franta. In Romania e mai bine sa fie puterea la parlament. Am avut unul care se credea imparat timp de 10 ani iar mie unul mi-a ajuns. Vrei sa ai un rol in alegerea executivului mars la vot si la parlamentare nu doar la prezidentiale. Eu unul mu am nevoie de "tatuc"
        • +1 (1 vot)    
          Esti aiurea si o stii! (Luni, 14 septembrie 2015, 20:39)

          Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Nu vreau nimic special, vreau ca oricine care se angajeaza la `ceva` sa faca acel `ceva`, altfel sa-i lase pe altii sa faca, nu sa pretinda ca fac si de fapt fac jocul bagabontilor. Nu ma intelege gresit, as vrea sa fiu cineva `tare` si sa-ti iau beregatile de idiot prefacut sau neprefacut ce esti.
        • +1 (1 vot)    
          Da? (Luni, 14 septembrie 2015, 20:59)

          Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Taicule, eu nu vreau decat sa faci ce ai promis ca faci sau sa te duci acasa si sa-i lasi pe altii sa faca,. Aici s-ar scrie `noua politica`, daca stau sa ma gandesc, cu tehnologia actuala s-ar detecta instant cei ce promit ceva si fac altceva, in sensul verificarii conturilor rudelor, vecinilor, cunoscutilor.
  • +1 (3 voturi)    
    pai, cum sa comenteze?! (Luni, 14 septembrie 2015, 18:58)

    lili [anonim]

    Cand are nevoie de analfabetul si plagiatorul G Oprea, cum sa comenteze cand febletea lui Johannis mademoiselle Gorghiu este acuzata si ea de plagiat?!
    Evident ca s-a rezumat la vorbe goale...
  • +2 (6 voturi)    
    Ba este chiar treaba presedintelui (Luni, 14 septembrie 2015, 19:03)

    Daniels22026 [utilizator]

    Plagiatele la nivelul diplomatilor sunt indeosebi treaba unui presedinte interesat de educatie si invatamant. Dar altceva ii lipseste lui Johannis, si anume curajul. Administratia prezidentiala poate sa lanseze public acuzatiile de plagiat. Cu dovezi si sublinieri clare, ca jurnalistii. Daca acuzatiile sunt aduse direct de catre presedinte, acesta nici macar nu poate fi acuzat in nici un fel datorita imunitatii.

    Imi pare rau, desi l-am votat, dar KWJ nu este curajos. Toti stim ca el stie foarte bine si intelege foarte bine plagiatele, ca noi toti. Ipocrizia asta evidenta il transforma pe Johannis in actor slab, cabotin. Mi-ar placea sa-l vad curajos.
    • +3 (3 voturi)    
      poate nu curajul ii lipseste (Luni, 14 septembrie 2015, 21:42)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ci sustinerea. Nu are un partid in spate. Se tot incearca replierea in spatele lui si corcirea a doua catastrofe. PDL fara Base nu inseamna nimic iar PNL a ramas infestat dupa mineriada. El poate sa vrea orice ca nu are cu cine! Si uite ca opozitia nu reuseste nimic. Base ce mai reuseste sa faca opozitie, in rest.... Ce e mai rau e ca sinttem practic fara solutii. Ii dam pe astia jos cu tot cu plagiatori, ok, pe cine punem in loc? Asta e motivul pt care unul ajuns general la numarat maturi a devenit singura solutie.
  • -2 (2 voturi)    
    Bla, bla (Luni, 14 septembrie 2015, 19:11)

    Leon [anonim]

    Bla, bla. La modul concret, cind presedintele va trebui sa se pozitioneze fata de propunerea de a-l numi pe Oprea prim-ministru, va fi treaba lui?
  • +5 (9 voturi)    
    Vorbe in vant (Luni, 14 septembrie 2015, 19:16)

    Lucian P. [utilizator]

    Sa fim seriosi, Iohannis e multumit cu postul pe care il are: 5 ani de calatorit in toata lumea pe bani publici, mai o declaratie publica din cand in cand ca sa ne reamintim si noi ca avem un presedinte, daca e cuminte si tace poate prinde si al doilea mandat, etc. etc. Sunt unul dintre cele cateva milioane de oameni care l-au votat si incet incet regret. Nu pentru ca l-as fi votat pe ponta, in niciun caz, ci pentru ca e al nu stiu catelea vot dat "raului mai mic", care se dovedeste a fi o dezamagire totala. Poate peste 50 de ani vom avea o sansa sa votam oamenii care chiar ar putea sa schimbe ceva in tara asta. Daca vom rezista ca si tara pana atunci.
    • +3 (3 voturi)    
      Exact ce am vrut (Marţi, 15 septembrie 2015, 10:44)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      sa spun , ai spus mult mai bine. Klaus n-are obraz ? N-are bun simt , curaj , verticalitate ? Adevarul ar trebui spus in gura mare , de catre el. bineinteles. Dar cu lepreele mialake in jur, cum s-o faca?
  • +5 (7 voturi)    
    Nu e treaba presedintelui? (Luni, 14 septembrie 2015, 19:51)

    Leon [anonim]

    A cui o fi atunci treaba cind o comisie din subordinea guvernului absolva in mod legal membri ai guvernului, incepind cu primul ministru, de acuzatia de plagiat, impotriva oricarei evidente? Sa fie treaba presedintelui doar plimbatul de colo-colo, fara niciun folos? Problema Romaniei nu e reprezentarea externa, ci prapadul intern pe care un presedinte democrat ar trebui macar sa-l dezvaluie si condamne, daca n-are puterea sa-l opreasca direct.

    Ei, dragilor, presedinte plimbaret v-a trebuit, il aveti pe indesate.
  • +2 (2 voturi)    
    EGALITATEA CONSTITUTIONALA!!!! (Luni, 14 septembrie 2015, 21:11)

    NICU [anonim]

    Dar este constitutional ca evaluarea tezei de doctorat sa se faca de institutii diferite pentru orice cetateni ai Romaniei???
    Deci pentru o persoana oarecare se pronunta Universitatea unde si-a sustinut teza, iar pentru politicieni se pronunta Ministerul, adica o structura politica!!!....Nu sunt toti cetatenii egali in fata legii???