Politistul brasovean cu talent de povestitor si-a redeschis pagina de Facebook. Marian Godina multumeste celor care l-au sustinut si spune ca nu a fost sanctionat. Gluma cu "CIU 7" de vineri dimineata

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2015, 9:10 Actualitate | Esenţial

Marian Godina
Foto: Facebook / Marian Godina
Politistul ce si-a inchis contul de Facebook dupa ce a devenit celebru si-a redeschis pagina de pe site-ul de socializare si a reinceput sa-si etaleze talentul de povestitor.

Intr-un mesaj postat joi seara el multumeste celor ce l-au sustinut si spune ca a fost "profund emotionat" de mesajele primite.

"Pentru a evita inchiderea acestei pagini, ii rog pe cei ce imi publica postarile in mass-media, sa faca acest lucru fara sa adauge cuvinte obscene care ar putea prejudicia imaginea vreunei institutii publice", scrie el postarea citata.

Marian Godina a respins speculatiile ca ar fi fost pedepsit de superiorii sai din politie: "Precizez ca nu am fost sanctionat in niciun fel si nici nu fac obiectul vreunei cercetari administrative".

"Si ca sa inchei in registrul obisnuit...ANDIAMO !!!", mai scrie Godina facand trimitere la o poveste a sa cu un sofer "italian" care cam uitase limba romana.

Politistul brasovean a postat vineri dimineata si o gluma pe Facebook: "Sa vii la Tamponari si sa declari ca ai condus auto marca AUDI CIU 7...asta inseamna sa fii mafiot!"

Pe site-ul petitieonline.com a fost inscrisa joi o initiativa prin care se cere desemnarea lui Marian Godina, drept purtator de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Brasov.

Dupa ce presa centrala si locala a publicat in ultimele zile povestile acestuia, pagina lui Marian Godina de pe Facebook a fost temporar inchisa, pe internet circuland speculatii ca el ar fi fost obligat sa o faca de sefii sai.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
52874 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    daca sunt adevarate (Vineri, 21 august 2015, 10:14)

    felicitari [anonim]

    felicitari...dar faza cu "bip-rile" nu trebuie scoase ca asa vb respectivul PETRICA;)))
    • +5 (9 voturi)    
      felictiari (Vineri, 21 august 2015, 11:50)

      Scobitoare [anonim] i-a raspuns lui felicitari

      Felicitari si daca nu sunt adevarate. Oricum, ca exercitiu de imagine, te face sa-i privesti pe politisti poate cu alti ochi, sunt si ei oameni, poate marea majoritate dintre ei oameni corecti. Prea ne-am invrajbit unii contra altora, cei ce lucreaza la privat vs bugetari, medici vs pacienti, profesori vs medici, cetatean obisnuit vs politist, etc.
  • -5 (19 voturi)    
    banc (Vineri, 21 august 2015, 11:52)

    NewLevel [anonim]

    Cica la marginea unui oras de provincie un taran cosea iarba. La un moment dat pe deasupra lui trece un planor care se izbeste de unul din blocurile de 4 etaje din apropiere. Sta taranul, se uita asa, nedumerit, dupa care scuipa in palme si se apuca iar de cosit: "Eh, ce sa faci? Tara de rahat, atentate de rahat!".
    Asa si cu politistul talentat (ca si cu ala cu "Suge-o, Ramona"): tara de rahat, povestitori de rahat. Daca fanii politistului ar fi citit Ion Creanga nu s-ar mai entuziasma atit in fata unui stil butucanos si a unei limbi nu de lemn, dar de-a dreptul de fier-forjat.
    Asa ca dragilor, Marian Godina e un inceput excelent daca nu ati mai citit niciodata pina acum dar nu va opriti aici daca aveti mai mult de 4 ani: va garantez ca undeva, acolo, in jungla cartilor, exista nestemate pe linga care Petrica e apa de ploaie.
    • +8 (8 voturi)    
      Din pacate pentru tine (Vineri, 21 august 2015, 12:33)

      PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      care citesti numai Hegel si Kant, in lumea reala din Romania, Petrica e un exponent al limbajului colorat al omului de rand. Ceva urme de cultura si in rest aburi de alcool. Despre principii nici vorba!
      Un fel de rasu plansu, cam asta e!
    • 0 (10 voturi)    
      alt banc (Vineri, 21 august 2015, 13:59)

      lordhaart [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      Trebuia sa apara si un inteligent ca tine, care a citit numai Mo Yan si Saramago. Numai ca si tu esti ca in propriul tau banc: cititor de rahat.
    • +1 (5 voturi)    
      stilul politistului (Vineri, 21 august 2015, 18:17)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      se apropie in oarecare masura de cel al marelui Vlad Musatescu - " Extravagantul Conan doi" .
      Citeste cartea si apoi povestim .

      E de laudat initiativa politistului brasovean. Daca nu-ti plac textele lui, nu-l citi.... e simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        a, nu (Vineri, 21 august 2015, 20:43)

        NewLevel [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        Sa nu-l comparam pe politistul brasovean cu Vlad Musatescu. Nici pe Biba, Babane si Babacu cu Petrica. Hai sa pastram niste proportii, altfel ajungem la aberatii logice ca, de exemplu: "nu citi daca nu-ti place".
        Daca ai fi trecut de nivelul politistului, si de cel al lui Conan 2, si de inca vreo 9-10 alte niveluri ai fi realizat ca indemnul tau e ilogic pentru ca nu poate sa-mi placa (sau nu) ceva ce n-am citit. Intelegi? Nu poti sa spui "daca nu-ti place nu citi" pentru ca e imposibil sa-mi fac o parere daca nu citesc.
        Mai sint si altii, din categoria umorului usurel, pe linga Vlad Musatescu: San Antonio, George Arion (cu Atac in biblioteca -- haha, pun intended--, Trucaj), si, ultimul pe lista cu voia dvs., Ion Creanga.
        • 0 (0 voturi)    
          slaba logica,d le New Level (Luni, 24 august 2015, 17:54)

          yomasse [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

          Normal ca trebuie sa citesti macar o data si apoi poti spune ca nu ti place. Deci, dupa aceea cand il mai vezi, nu l mai citesti. Cam asa se pune problema.
  • -1 (9 voturi)    
    sustinmariangodina (Vineri, 21 august 2015, 12:04)

    electra ghiza [anonim]

    Petitia pentru Marian Godina merge mai departe! Am ajuns la 650 de semnaturi si muuuulte comentarii. Acesta mi se pare absolut relevant:
    "Purtatorul de cuvant ai unei institutii publice trebuie sa fie pe deplin sigur pe folosirea limbii oficiale (inclusiv gramatica - lucru care din pacate lipseste des), si totodata sa dea dovada de creativitate in captarea atentiei cititorului. Consider ca dl Marian Godina detine toate aceste calitati, si chiar mai mult - de aceea as vrea sa-l vad in post de "povestitor" al IPJ Brasov.
    Cu calduroase salutari dintr-o capitala europeana cu purtator de cuvant "romanesc" al politiei (Viena)
    Gabriel Tigu"

    http://www.petitieonline.com/marian_godina_-_purtator_de_cuvant_al_ipj_brasov
  • -7 (9 voturi)    
    fatalau cu uniforma (Vineri, 21 august 2015, 13:37)

    MUCOSI [anonim]

    Mai bine s ar ocupa politia..sa faca ce trebuie sa faca..inclusiv angajatii
  • 0 (4 voturi)    
    marian godina brasov (Vineri, 21 august 2015, 14:58)

    ion nicolae [anonim]

    sunt de acord cu cele povestite,are un mod f placut si haios de a scrie . ar putea,sa le cuprinda intr-o carte ,care sigur s-ar vinde f bine.am citit altele mult mai proaste care au prins bine la public.binenteles,acolo unde este cazul ,sa fie bip sau punctat.sunt sigur ca vor fi si alte cazuri ,cel putin lafel de haioase ca in cazul lui "PETRICA",si totodata,cine citeste ,trage si concluzii in temeiul legii
  • -3 (7 voturi)    
    ? (Vineri, 21 august 2015, 17:12)

    D0ru [utilizator]

    Mai terminati cu "pandacul" asta . E un cretin fara margini. Cu mult exces de zel mi-a luat carnetul la trecerea de pietoni de la gara, probabil pentru a-si face norma cat mai repede si a avea timp de "stat pe facebook" si pe banii mei. Unde sunt probleme adevarate in trafic nu apare agentul lu' Peste ..Marea vedeta Godina...Hai ma Hotnews, ce-i cu articolul asta .
    • +1 (1 vot)    
      Chiar a fost exces de zel...? (Sâmbătă, 22 august 2015, 9:12)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui D0ru

      Eu am camera video la bord, asa ca as putea demonstra oricand ca n-am gresit (daca mi-ar lua "carnetul" abuziv). S-a intamplat de doua ori sa prezint imaginile politistilor, atunci cand am fost accidentat de niste "Schumacher"-i, asta ca sa nu fie dubii.

      Totusi n-am inteles ce treaba are talentul lui de povestitor (ca nu e nici pe departe scriitor), cu ranchiuna personala...?