Cristiana Anghel, omul lui Dan Voiculescu in Senat, acompaniata de Miron Cozma, dezlantuita la B1 TV impotriva ambasadelor occidentale: Amestec in treburile interne, sa-si vada de treburile lor/ I-as declara persona non grata

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2015, 16:47 Actualitate | Esenţial

Cristiana Anghel
Foto: Hotnews
​In ziua in care Ambasada Marii Britanii si Ambasada SUA au reactionat la modificarile propuse de zece parlamentari, din care opt PSD, B1 TV a difuzat un discurs violent anti-occidental promovat de Cristiana Anghel si de Miron Cozma impotriva ambasadelor occidentale. Intr-un mesaj intern transmis marti seara jurnalistilor sai, dezvaluit de site-ul reportervirtual.ro, postul B1 TV impunea cenzura pe subiectele referitoare la modul cum parlamentarii vor sa mutileze legile penale: „Nu preluam materialul cu penalii care vor sa modifice codul penal”! (e vorba despre asaltul unor parlamentari PSD care vor sa modifice Codul de Procedura Penala, informatie publicata luni in exclusivitate de HotNews.ro).

Senatorul PC Cristiana Anghel, unul dintre initiatorii propunerilor de modificare a Codului de procedura penala si a Codului penal in defavoarea procurorilor, a atacat dur, la postul B1TV, ambasadele occidentale care critica incercarile unor parlamentari de a interveni asupra legilor justitiei.

Parlamentarul partidului fondat de Dan Voiculescu a mai spus ca ambasadorii occidentali care critica actiunile unor parlamentari privind justitia si statul de drept ar trebui chemati la Ministerul Afacerilor Externe si declarati personae non gratae in Romania.

"Amestec in treburile interne, sa-si vada de treburile lor! Eu la Ministerul de externe pot sa fac propunerea sa-i cheme pe ambasadori sa-i puna la punct. Ce, eu m-am dus sa-i spun Congresului american ce sa voteze? Noi mai suntem un stat independent si suveran? Ne-au mancat un referendum de 7,5 milioane de voturi. Cat suntem considerati vasalii si sclavii unora si altora, nu vom reusi. Daca eu as avea puterea asta, i-as chema pe toti si le-as spune: <<Romania este stat independent si suveran, daca va mai permiteati sa faceti declaratii, veti fi declarati persona non grata si veti pleca acasa!>>". Nici un amasador nu-si poate permite sa se implice in politica  unui stat", a spus senatoarea Anghel, la postul B1TV.

Moderatoarea emisiunii a incercat in zadar sa o contrazica pe senatoarea PC.

"Pai cine esti tu sa te bagi in treaba mea de parlamentar, care este asta, de a legifera, de a modifica legile si de a face in asa fel incat lupta anticoruptie sa fie lupta, ci nu vendeta", si-a continuat Cristiana Anghel atacurile la adresa unor ambasadori.

Fostul lider al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma, condamnat la 10 ani de inchisoare pentru de mineriada din 1991, i-a tinut isonul Cristianei Anghel, in emisiunea de la postul B1TV.

"Va dau perfecta dreptate, permiteti-mi sa va felicit. Asa e, are perfecta dreptate. Noi chiar nu mai avem demnitate nationala, trebuie sa ne conduca niste ambasadori. Sa ma conduca pe mine un... ca sa nu mai zic cine conduce Ambasada Angliei. Nu ma faceti, ca vorbesc pe romaneste. Tot ceea ce fac acesti indivizi nu fac altceva decat sa ne demosntreze cat de prosti suntem noi. Suntem mai destepti, va spun eu", a spus Cozma.

La un moment dat, moderatoarea a intrerupt discutia, cu o pauza de publicitate, reluand emisiunea cu un alt subiect. Degeaba: "Cine si cu ce tupeu indrazneste sa ceeara socoteala pentru ce amendamente se voteaza?! Vorbesc de ambasadori", si-a reluat senatoarea PC Cristiana Anghel atacurile la adresa ambasadorilor occidentali.

ReporterVirtual.ro a publicat miercuri un mesaj transmis jurnalistilor de la B1 TV in care un editor al zilei le interzicea propriilor ziaristi sa citeze si sa invite ziaristi de la HotNews.ro si Reporter Virtual. In acelasi mesaj e o alta indicatie importanta: „Nu preluam materialul cu penalii care vor sa modifice codul penal”! (e vorba despre asaltul unor parlamentari PSD care vor sa modifice Codul de Procedura Penala, informatie publicata luni in exclusivitate de HotNews.ro). Mai mult: ziaristilor de la B1 TV li se cere sa preia informatia dintr-un alt articol HotNews.ro despre masterplanul pe Transporturi, dar li se spune explicit "NUUUU citati hotnews".

Potrivit ReporterVirtual.ro, mesajul intern contine sumarul zilei de 6 mai de la B1 TV, transmis celor responsabili din post printr-un mesaj intern. Sumarul, care conține planul zilei și indicațiile conducerii postului, este transmis zilnic de EOD (Editor-of-the-Day), seara, pentru ziua următoare.

Tot in mesaj ziaristilor de la B1 TV li se cere sa "Nu dam stirea cu propunerea cristianei anghel sa schimbe arestarea preventiva!". Reamintim ca Anghel (PC) este inițiatoarea, alături de Ovidiu Donţu şi Ioan Chelaru (PSD), a amendamentelor pentru modificarea Codului de procedură penală.

B1 TV s-a remarcat in ultimele luni printr-o schimbare a orientarii politice, apropiindu-se constant de PSD. Tendinta a inceput din 2014, a devenit evidenta odata cu aducerea lui Catalin Striblea si Silviu Manastire de la RTV si eliminarea din grila a Sorinei Matei si a lui Catalin Prisacariu.

De altfel, B1 TV a ridicat mingea la fileu pentru Guvernul Ponta odata cu crearea scandalului privind o presupusa crestere a pretului alimentelor.



Citeste mai multe despre   









12113 vizualizari
  • +7 (43 voturi)    
    ma uit cu drag la B1 (Miercuri, 6 mai 2015, 16:50)

    xanti [utilizator]

    Sunt mai rai decwt antena 3.
    Bravo baieti
    • +35 (37 voturi)    
      oancea provine de la latrina (Miercuri, 6 mai 2015, 17:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      deci, mai draga, b1 se aliniaza. asta s'a vazut de mai mult timp, de canda, pas cu pas, s'au...curatzat de unii si au reimpropatat cu cei adusi de la otv ghitza/sri.
      o singura emisiune mai merita vauta, cea a lui orcan.
      • +20 (20 voturi)    
        Uaileu (Miercuri, 6 mai 2015, 17:59)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Ce fetze!
        • +12 (12 voturi)    
          senator de Craiova.. (Miercuri, 6 mai 2015, 23:31)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Close

          cred ca stim pe cine reprezinta invatatoarea grevista..
      • -10 (18 voturi)    
        oancea (Miercuri, 6 mai 2015, 20:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        tot de la latrina era si cand postul era trompeta base/udrea/pdl ;) acum doar s-a inlocuit pdl cu psd, ca legaturile de suflet, paturi, conturi si cafenele, raman aceleasi :D
    • +17 (17 voturi)    
      ... (Miercuri, 6 mai 2015, 18:19)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Multa, dar multa .... acestor personaje!
    • -6 (18 voturi)    
      curat, murdar, coane Fanica! (Miercuri, 6 mai 2015, 18:44)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mai ramane sa intervina Base telefonic si sa stabileasca un dialog cu doamna pe marginea subiectului.
  • +20 (24 voturi)    
    pe cine l-ar declara persona non grata (Miercuri, 6 mai 2015, 16:50)

    jo3nys [anonim]

    pe cine l-ar declara persona non grata? in articol apar doar numele de Cristiana Anghel, Dan Voiculescu si Miron Cozma,
    • +4 (4 voturi)    
      pe (Joi, 7 mai 2015, 8:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jo3nys

      ambasadorul/ambasadorii capitalismului occidental veros care distruge pe bietul palmas roman.
  • +54 (54 voturi)    
    atitudine (Miercuri, 6 mai 2015, 16:51)

    Dan [anonim]

    Mai mare jigodie ca madama asta nici c-am vazut . I-a fentat pe toti cei care au votat-o . Cica sindicalista in greva foamei !
    • +32 (34 voturi)    
      nemernica asta a fost invatator! (Miercuri, 6 mai 2015, 18:31)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ma intreb cum a modelat mintea copiilor pe care i-a avut pe mina?
      Cum de a putut sa devina senator o asemenea tembela? Garantat miron cosma! Asta se intimpla daca asemenea specimene sint tratate omeneste fiindca sint bipezi!
      • -11 (13 voturi)    
        Dar ai fentat-o! (Miercuri, 6 mai 2015, 19:01)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Dar ai fentat-o!

        Daca nu sareai direct in clasa a 8-a, aveai sansa sa afli ca "specimenele sunt bipeDE", nu "specimenele sunt bipeZI" ca in postarea ta !

        Bine i-ai facut, ai fentat-o pe invatatoare!
      • -12 (12 voturi)    
        Re "nemernica asta a fost invatator! Ai fentat-o ! (Miercuri, 6 mai 2015, 20:39)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Re "nemernica asta a fost invatator! "
        ================
        Dar ai fentat-o!

        Daca nu sareai direct in clasa a 8-a, aveai sansa sa afli ca "specimenele sunt bipeDE", nu "specimenele sunt bipeZI" ca in postarea ta !

        Bine i-ai facut, ai fentat-o pe invatatoare!
  • +42 (44 voturi)    
    Delirul Grevei foamei si mineriada (Miercuri, 6 mai 2015, 16:54)

    ilinois [utilizator]

    Personal de acum NU ma voi mai uita la B1 Rusineeeee !
  • +37 (39 voturi)    
    Amestec in treburile interne..... (Miercuri, 6 mai 2015, 16:55)

    FLORIO [utilizator]

    ale hotilor din parlament,guvern & Co. Se aduna nori negri la orizont pentru conducatorii nostri. Poate acum Romania intra pe fagasul normal.
  • +41 (43 voturi)    
    o harca care legifereaza, penibil (Miercuri, 6 mai 2015, 16:55)

    Locke Lamora [utilizator]

    in ce hal s-a ajuns
  • +50 (52 voturi)    
    B1tv a devenit sluga media a Plagiatorului (Miercuri, 6 mai 2015, 17:01)

    George [anonim]

    B1tv a devenit o minilatrina tv. O rusine. Vedem ca invitati in ultima vreme o multime de abjecti care isi faceau veacul pe la Latrina3. Oancea sa nu se mire ca B1tv va ajunge in faliment. A concediat sau a obligat pe cei mai valorosi jurnalisti de la B1TV sa plece. Doar pentru a face pe plac noului stapan: Victor Plagiator Ponta. Audienta B1tv scade vertiginous. Dar poate ca asta si vrea tovarasul Oancea. Sa-si distruga afacerea.
  • +37 (39 voturi)    
    Reintroduceti pedeapsa cu moartea pentru hoti ? (Miercuri, 6 mai 2015, 17:08)

    Dana [anonim]

    Aceasta este doamna care se prefacea in spital ca face greva foamei ? Parca ea ii cerea si minstrului invatamantului de atunci un post pentru fiica sa . Penibil , nu ne trebuie asemenea parlamentari , sper sa nu mai apuce nici un mandat, aceasta persoana se zbate pentru a face legi sa scape coruptii si hotii ...
  • +36 (38 voturi)    
    Dacă ea ar avea puterea asta ... (Miercuri, 6 mai 2015, 17:09)

    Harald [utilizator]

    ... ar sta acasă, să-și crească nepoții. Pentru că România funcționează în modul în care funcționează exact datorită unor oameni ca ea, nu datorită ambasadorului britanic.

    Asta a reușit Dan Voiculescu să promoveze în politică, naționalismul isteric.
  • +38 (40 voturi)    
    Nu zau (Miercuri, 6 mai 2015, 17:10)

    Seele [utilizator]

    Parca ne-am intoarce in anii '90. Cristiana Anghel este exemplul perfect de parlamentar aparut ca urmare a sistemului de vot "original" uninominal imbarligat. Exemplu de prostie pura, folosit doar ca masina de vot si pentru urlat la luna. Mai era un slogan in anii '90 "Noi muncim, nu gandim!" Intre timp nu mai munceste nimeni, cu gandirea vad ca tot la fel stam. Bleah.
  • +7 (35 voturi)    
    dezinformati dle tapalaga (Miercuri, 6 mai 2015, 17:11)

    nash pandelica [utilizator]

    b1 nu a promovat'o pe anghel sau pe luceafarul huilei.
    au fost invitati, la o emisiune. madam anghel fiiind si semnatara a unei propuneri legislative.
    moderatoarea b1 nu a fost de accord cu ce'a spus dna anghel, in schimb cozma a felicitat'o.

    deosebirea intr hn si jurnalismul pe sticla este ca hn nu este vizat/amendat de cna, nefiind controlat.
    televiziunea, dupa lege, este controlata si trebuie sa fie echidistanta.
    ca cna aplica selectiv cine respecta sau nu legea, e o alta poveste.

    da, madam anghel a batut campii, dar, are slobozenie la vorbire si are si imunitate pt. declaratii politice.

    taman libertatea pe care o da exprimarea jurnalistica pe net, ar trebui ca hn sa se exprime mai clar si mai liber.
    caci, daca esti anti basist si iohanist, nu poti fi anti pontist. e limpede ca lumina zilei. caci pe zi ce trece, se vede usl in splendoarea sa.
    taman se laudara alde dottore cu puterea sa...parlamentara, cu majoritatea ca pe vremuri.
    asta in plin regim ...iohanis.
    pai !?
  • +30 (34 voturi)    
    :) (Miercuri, 6 mai 2015, 17:13)

    ampersand [utilizator]

    Mai lipseau irina logon, balalau mp3, almanahe si rudotel :)))
  • +23 (27 voturi)    
    La B1TV? (Miercuri, 6 mai 2015, 17:17)

    Stefan Michiu [anonim]

    Doamna de care se face vorbire a debitat monstruozitatile acestea la B1TV?Numita doamna e un invitat standard pentru A3, nu la o televiziune care se respecta!
    E si acesta un semn ca B1TV a inchinat steagul respectabilitatii, deontologiei si pe baza falsului criteriu al impartialitatii invita tot felul de personaje compromise si compromitatoare!Am mai spus-o, cat de curand nu vom mai avea nici o TV de stiri decenta!Multumim din inima PSD si genialului lui lider!
  • +28 (32 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 6 mai 2015, 17:17)

    marianmarian [utilizator]

    Asta se intampla cand mult slavitul parlament (cu p foarte mic) e compus din ţaţe, secretare piţipoance, beizadele cu buze subtiri si penali cu grumazul gros si slaninos. Norocul nostru ca ne-am nimerit priponiti in coasta "Marelui Urs" si au altii mult mai mari ca noi interese indeajuns de puternice incat sa ne ridice chiar si cu forta capul din mocirla in care ne afundam singuri, indobitociti pe deplin dupa juma de secol de comunism si inca un sfert de secol "capitalism" balcanic.
  • +24 (28 voturi)    
    Romania urata (Miercuri, 6 mai 2015, 17:18)

    MihaiG [utilizator]

    Aceasta Romanie continua sa zbiere, sa faca legi, sa apere corupti si sa ne 'apere' de ambasadele occidentale.
  • +20 (26 voturi)    
    ha... (Miercuri, 6 mai 2015, 17:28)

    maryus999 [utilizator]

    pai sa desfintam si politia si judecatoriile ... ce draq se baga zilnic in afacerile mafiotilor parlamentari ...
  • +21 (25 voturi)    
    cam renunt la B1 TV (Miercuri, 6 mai 2015, 17:44)

    Crup [utilizator]

    B1 TV a fost televiziunea mea de suflet. Dar in ultima vreme, incetul cu incetul o ia rau pe aratura.
    Niciodata n-am inteles ce cauta o individa de teapa Cristinei Anghel la B1 TV, sau unul ca Miron Cosma. Si nu e deloc prima data cand sunt invitati la B1.
    Imi pare rau, dar cred ca renunt sa mai urmaresc B1 TV. Singura emisiune pe care poate c-o s-o mai urmaresc e "Lumea lui Banciu". Asa butucanos si pe alocuri nesimtit cum e Banciu, macar omul e sincer si uneori spune lucrurilor pe nume! Si asta - a fi sincer si a spune lucrurilor pe nume - e o calitate din ce in ce mai rara in jurnalismul romanesc.
  • +18 (22 voturi)    
    Super - inca un post care sare din grila mea! (Miercuri, 6 mai 2015, 17:58)

    dadan [utilizator]

    Uite asa urca Digi 24 in preferinte caci asta e pacatul prostitutiei - iti pune o paine pe masa dar nu mai scapi veci de proasta reputatie si vesnic o sa fii marginalizat....
  • +20 (24 voturi)    
    si cand te gandesti... (Miercuri, 6 mai 2015, 18:00)

    Stefan85 [utilizator]

    si cand te gandesti ca asta era profesoara unor copii, teoretic trebuia sa ii educe...
  • -10 (18 voturi)    
    Ma alatur si eu (Miercuri, 6 mai 2015, 18:13)

    newlook [utilizator]

    Ma alatur si eu corului de postaci basisti si infierez cu manie proletara aparitia, fara acordul HN, la B1-TV a numitei Cristina Anghel, parlamentar.

    Postarea asta e destul de corecta politic, nu? Ce zici HN, trece asa, e destul de stalinista sau mai trebuie lucrat?
    • +4 (6 voturi)    
      HH-lera (Miercuri, 6 mai 2015, 19:19)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Dacă Lombroso ne era contemporan semanai perfect cu el
  • +10 (14 voturi)    
    Dacă Lombroso ne era contemporan... (Miercuri, 6 mai 2015, 18:45)

    garagazza [anonim]

    ...sigur vedeam și poza ciumei prin vreo planșă de-a lui.
  • +9 (9 voturi)    
    si a cui e vina? (Miercuri, 6 mai 2015, 19:22)

    adeh [utilizator]

    Cred ca e momentul sa ne dam seama ca singurii care poarta vina faptului ca aceste personaje din Senat si Camera Deputatilor isi permit astfel de lucruri suntem chiar noi, poporul!
    Unii pentru ca ii voteaza, iar ceilalti pentru ca nu se manifesta decat verbal (cel mult).
    Asteptam sa vina UE sau ambasadorul SUA ca sa ne ia apararea.
    • +3 (3 voturi)    
      "animale politice" pentru un (Miercuri, 6 mai 2015, 23:44)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui adeh

      popor "animal politic", "omul" lui dv :(
  • +10 (10 voturi)    
    treburi interne... (Miercuri, 6 mai 2015, 20:36)

    adi [anonim]

    cand Romania a intrat in diferite organizatii internationale si-a luat si anumite angajamente.Printre ele este si statul de drept.Daca face legi care ameninta statul de drept e normal ca ceilalti membrii sa-ti spuna: "ai promis stat de drept ,fa stat de drept sau iesi din organizatie" Nu e nici un amestec in treburi interne asa cum pretind ultranationalistii.
  • +8 (8 voturi)    
    greva foamei (Miercuri, 6 mai 2015, 21:19)

    elly [anonim]

    Eu tare prevad ca daca nu iese la viitoarele parlamentare se pune madam Anghel iar pe greva foamei. Acum are si initiative legislative dar nu vede oare ca legislatia asta e brambura? Le trebuie modificare a codului penal ?....Sunt de tot rasul.....Parlament PENAL ! In invatamant toate sunt bune , madam senator Anghel? Acolo chiar nu va duce mintea sa initiati legi?
  • +3 (5 voturi)    
    Cristiana Anghel chiar merita atentia d-voastra? (Miercuri, 6 mai 2015, 21:27)

    ofCAER [utilizator]

    Sincer, scuzati!, nu ati depasit nivelul celor 4 clase primare? Cei care o lauda e clar ca nu, dar d-stra ceilalti?!
  • +5 (7 voturi)    
    grav de tot!! (Miercuri, 6 mai 2015, 21:35)

    lili [anonim]

    NU stiu cum scapam de fauna asta periculoasa, analfabetii astia corupti pana-n maduva oaselor distrug de zor tara asta...cu jumatate din populatie needucata si neinformata si usor de manipulat mi-e frica sa ma gandesc la rezultatul alegerilor din 2016..
    Numai strigatul ambasadelor straine mai poate sa-i opreasca pe penalii astia...
    Grav...
    Nici un an n-a apucat DNA sa-si faca treaba si deja toti sunt cu asaltul la institutiile care apara LEGEA si care trebuie, conform legii, sa-i opreasca pe penalii astia si sa-i trimita la puscarie.
    Nu vad bine situatia, mi se pare fff grav...
  • +4 (6 voturi)    
    IN CE TARA TRAIM ? PRIMUL MINISTRU ? PARCHETUL ? (Miercuri, 6 mai 2015, 22:29)

    GheorgheSilvestrovici1 [anonim]

    o prefacuta de mare clasa...greva foamei - o manipulare de 2 lei pentru a ajunge mare deputata...unealta paranoica a lui voiculescu...acum acopera parlamentarii corupti si ameninta cu alungarea din tara ambasadorii USA si ai Marii Britanii ..o sarlatana ordinara...culmea tupeului desantat... IN CE TARA TRAIM ? PRIMUL MINISTRU ? PARCHETUL ?
  • +4 (6 voturi)    
    Cu o ora inainte era la Realitatea (Miercuri, 6 mai 2015, 23:00)

    gazania [utilizator]

    E ziua ei pt turul tv. Si acolo batea campii, facandu-l pe Zegrean prost si ca EA va schimba legile CC. B1 e de condamnat pt cultul lui Ponta nu pt isterica asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Anghel, ingher radios? (Miercuri, 6 mai 2015, 23:55)

    arno [utilizator]

    de ce seamana cu Zsoitzika? actritza kgb...
  • +5 (5 voturi)    
    ce sa-i faci ? (Joi, 7 mai 2015, 0:27)

    nelutu [anonim]

    pur si simplu o vita !
  • +3 (3 voturi)    
    Invatatoare fara clasa... (Joi, 7 mai 2015, 7:11)

    John M. [utilizator]

    Ce-ar fi sa te declaram noi persona non grata si sa ti-i iei pe Ponta, Sova, Zgonea, Tariceanu, & Co. si sa emigrati in republica lui Olguta si sa faceti acolo o republica a voastra si sa va jucati intre voi cu legile pe care incercati sa ni le bagati noua pe gat in fiecare zi ?!