VIDEO Nicusor Dan il acuza pe Sergiu Nistor, proaspat numit de presedintele Klaus Iohannis in functia de consilier prezidential pe probleme de patrimoniu, ca a luat mai multe decizii care au dus la distrugerea patrimoniului din Bucuresti

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 7 ianuarie 2015, 17:34 Actualitate | Esenţial


Sergiu Nistor
Foto: ICR
Nicusor Dan, presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul, il acuza pe Sergiu Nistor, proaspat numit de presedintele Klaus Iohannis in functia de consilier prezidential pe probleme de patrimoniu ca in timpul in care a fost secretar de stat la Ministerul Culturii a luat mai multe decizii care au dus la distrugerea patrimoniului construit din Bucuresti. Potrivit unui anunt postat de Nicusor Dan pe Facebook, Sergiu Nistor a avizat un bloc de 45 de metri inaltime pe Calea Dorobantilor, langa mai multe cladiri monument istoric si nu ar fi votat pentru clasarea ca monument istoric unei cladiri valoroase de pe strada Gutenberg nr. 3 din Capitala ce ar fi apartinut  printului Cantacuzino, cladire ce a fost demolata. Sergiu Nistor nu a vrut sa comenteze acuzele aduse de Nicusor Dan.

O alta acuza este ca nu a facut nimic pentru includerea Rosiei Montana in lista UNESCO si a facilitat aprobarea proiectului imobiliar care prevede construirea unor blocuri cu trei etaje pe Soseaua Kiseleff la nr. 45-45A, unde se afla in prezent o copie in miniatura a gradinilor din Versailles.


documente
"In aprilie 2010 participam cu el la o dezbatere in Facultatea de Istorie. Ii spuneam ca imobilul din Gutenberg 3, pentru care exista studiu de clasare ca monument istoric, va fi demolat daca clasarea nu va fi votata de Comisia Nationala a Monumentelor. Ne-am despartit cordial, in Comisie a votat impotriva clasarii, imobilul a fost demolat. Sergiu Nistor, secretar de stat in Ministerul Culturii, a semnat in 2012 avizul pentru turnul de 40 metri inaltime din Dorobanti - Brosteanu, intre 5 monumente istorice parter. In 2011 am obtinut o decizie judecatoreasca irevocabila care spunea ca nu Directia pentru Cultura, ci Ministerul trebuie sa dea avizul de demolare pentru Kiseleff 45. In 2012 Sergiu Nistor, secretar de stat in Ministerul Culturii, a scris o adresa oficiala in care spunea ca Directia trebuie sa dea avizul. Sergiu Nistor, secretar de stat in Ministerul Culturii in 2012, nu a facut nimic pentru includerea Rosiei Montane in lista preliminara UNESCO.", a scris Nicusor Dan pe pagina de Facebook.



Acesta il acuza pe Sergiu Nistor si de faptul ca este unul dintre autorii unui Plan Urbanistic Zonal in Targu Jiu care scoate doua cladiri din zona protejata, iar un  "investitor" local vrea sa le demoleze pentru a face un magazin Billa langa Calea Eroilor (care leaga Poarta Sarutului de Coloana Infinitului).

Demolare casa Cantacuzino
Foto: Hotnews
"In 2014 ICOMOS (Consiliul International al Monumentelor, pe langa UNESCO) a dat o rezolutie care condamna distrugerea patrimoniului istoric din Bucuresti. Nu a facut-o la propunerea reprezentantului sau din Romania, Sergiu Nistor (asta era atributia lui, sa apere patrimoniul din Romania) ci la apelul disperat al unui ONG (ProDoMo). Sergiu Nistor a mai si fost ofuscat ca n-a fost instiintat pe ProDoMo", mai sustine Nicusor Dan.


Contactat de HotNews.ro, Sergiu Nistor a declarat ca nu il intereseaza ce spune Nicusor Dan despre el. "Nu cunosc ce a spus fiindca nu urmaresc aceste lucruri si nu ma intereseaza ce spune dansul despre mine. Imi pare rau daca a spus lucruri neadevarate", a declarat Sergiu Nistor.


HotNews.ro a scris in nenumarate randuri despre:




Toate aceste proiecte au fost aspru criticate de societatea civila si de o parte din breasla arhitectilor, acestia cerand de mai multe ori institutiilor statului (Primaria Capitalei, Ministerul Culturii, Consiliul General al Municipiului Bucuresti) sa nu le aprobe.

Sergiu Nistor s-a nascut in 1960 si a absolvit Universitatea de Arhitectura si Urbanism "Ion Mincu" din Bucuresti in 1986, specializat in conservarea integrata a patrimoniului construit.

Potrivit unui CV prezentat pe site-ul ICR, Sergiu Nistor este autor al legislatiei de specialitate in domeniul patrimoniului din Romania.

A fost comisar guvernamental responsabil cu programul "Sibiu, Capitala Culturala Europeana 2007", secretar general al Comisiei Nationale a Romaniei pentru UNESCO (2008/2009) si presedinte al ICOMOS (Consiliul mondial al Monumentelor si Siturilor) Romania (din 2006).

Sergiu Nistor este un adversar declarat al proiectului exploatarii aurifere de la Rosia Montana.

"In calitate de membru al Comisiei nationale a monumentelor am votat alaturi de toti ceilalti membri, pe 26 ianuarie, pentru a-i recomanda ministrului Culturii sa updateze lista tentativa a Romaniei pentru lista patrimoniului mondial, introducand si ceea ce este clasat in lista monumentelor la Rosia Montana", declara acesta, in septembrie 2011, intr-o intalnire online organizata de HotNews.ro.

Decoratii primite: Chevalier de l’Ordre National des Arts et des Lettres, Ofiter al Ordinului National Meritul Cultural, cetatean de onoare al orasului Sibiu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7669 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Ce ati facut in ultimii 5 ani (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:19)

    ZaR [utilizator]

    Vad ca nu ne-am desprins de sindromul "ce ati facut in ultimii cinci ani"...

    cred ca Iohannis, la toate aceste numiri, s-a gandit la doua lucruri:
    1) este omul caificat pentru post?
    2) ce rezultate da in functie pe parcurs?

    cu alte cuvinte, n-a stat sa-i purice pe fiecare cat de "drept" au fost in trecut ci mai degraba cat de bine isi vor face treaba. daca vor avea atitudini controversate in mandatul sau de presedinte atunci le va aborda la momentul respectiv..
    • +10 (12 voturi)    
      invers (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:51)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      Iohannis trebuie sa consulte societatea civila. Mai ales folosind Facebook este foarte usor sa afle ce rezultate dau acesti oameni pe parcurul vietii lor.
      • +4 (4 voturi)    
        erata (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 19:22)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

        "parcursul," scuze!
        • +1 (1 vot)    
          Exprimarea initiala (Joi, 8 ianuarie 2015, 8:47)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

          Era mai adecvata cazului. :-))))))
      • -4 (10 voturi)    
        ei, na! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 19:50)

        molotov83 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

        Adica sa inteleg ca, inainte sa numeasca un consilier, ar trebui sa ceara referinte pe FB de la "societatate civila"?! Hai sa fim seriosi... :)
        • +3 (5 voturi)    
          asa este (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 20:57)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui molotov83

          Pentru romani, democratia este (si cred ca va ramine) socanta.
          • 0 (0 voturi)    
            Deci sa faca cum a facut (Joi, 8 ianuarie 2015, 8:10)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui doru001

            Basescu,si el parca si-a numit oamenii consultand societatea civila!!!
            • 0 (0 voturi)    
              invers (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:54)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              Consultantii lui Basescu care proveneau din societatea civila au plecat in numar mare curind dupa inceperea mandatului, v. Andrei Plesu.
      • +1 (1 vot)    
        Care societate civila? (Joi, 8 ianuarie 2015, 8:46)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

        Chiar si din aceasta disputa e clar ca asa zisa societate civila e doar o trambulina pentru functii la stat. Motiv pentru care societatea civila in Romania e zero.
        • +1 (1 vot)    
          fals (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:54)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Noi sintem societatea civila.
    • +1 (1 vot)    
      eu cred ca a gandit mult mai simplu! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 20:49)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      Se cunosteau bine si au colaborat in timpul cat Sergiu Nistor a fost "Comisar pentru Capitala Culturala Europeana" - si cam atat! ;)

      Acu'... ce or mai fi facut impreuna (in perioada aia sau inainte sau dupa)... cine stie... Chestia ca era destul de logic sa-i faca aceasta propunere exact lui Sergiu Nistor
      • 0 (0 voturi)    
        logic (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:56)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Este sa se consulte cu cei pe care ii guverneaza. Nu zic sa faca exact ce-i spune strada, dar ar putea gasi un compromis. Nu e feuda lui.
    • +6 (6 voturi)    
      Bai cap patrat, se numeste CV nu sindrom (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 21:28)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      Tu ai incercat sa te angajezi vreodata la privat? Sa vezi ca te intreaba ce-ai facut nu doar in ultimii 5 ani ci si de liceu si facultate. Sau esti obisnuit numai la stat, pe pile?

      Cum, in logica ta fracturata, poti decide ca un om este calificat pentru post? Ce-i da calificarea aia daca nu ce a facut inainte sa-l pui tu in postul ala?

      Cum sa conteze doar ce rezultate da de acum inainte, pe parcurs cum zici tu, atata vreme cat tu nu tii cont de rezultatele dezastruoase pe care le-a dat pana sa-l pui tu in post?
  • 0 (4 voturi)    
    liniste si pace (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:29)

    doru001 [utilizator]

    Unde sint comentatorii care nu vor asociatii civice cu activitate regulata ci vor sa iasa in strada cind greseste Iohannis?
  • +11 (11 voturi)    
    Inca un eseu marca Iohannis! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:43)

    EuSiCuMine [utilizator]

    S-a tot vorbit despre cum "partidul" facebook, tinerii, diaspora au fost determinanti pentru ca Iohannis sa castige alegerile. Unde sunt acestia reprezentati in administratia Iohannis?
    Avem insa un baiat dintre cei vechi, ivatat cu magariile sistemului si contributor consistent la ele, care este resplatit cu o functie de consilier pe probleme de patrimoniu. Ati vazut domnule Nistor, daca demolati cladiri de patrimoniu in zone protejate: pe Kiseleff, pe Gutenberg, cate un turn de 45 de metri incalecat la propriu pe cateva munumente, turn ridicat pe straduta cu sens unic Ernest Borsteanu (zona Doroganti)... ba mai avem cate un smer si pe la Targu Jiu (in cinstea lui Brancusi bineinteles)... ati vazut ca sunteti pus consilier pentru patrimoniu. Avem incredere ca patrimoniul se va demola mai abitir acum ca sunteti la Cotroceni. Lucrul bine facut!
    Felicitari tuturor!
    • +2 (2 voturi)    
      Iesitul in strada (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 20:25)

      rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      "S-a tot vorbit despre cum "partidul" facebook, tinerii, diaspora au fost determinanti pentru ca Iohannis sa castige alegerile. Unde sunt acestia reprezentati in administratia Iohannis?"

      Eu am o alta intrebare, de ce nu sunt acestia in strada ?
    • +4 (4 voturi)    
      da (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 22:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      un penelist tipic, dar daca e prieten cu johannis, care deja se dovedeste acoperirea perfecta pentru ponta si pdsr, deja il lauda fenechii din puscarie, atunci merita si el o sinecura.
  • +3 (9 voturi)    
    Bucureşti /Sibiu (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 19:19)

    Vox_Dei [utilizator]

    Sibiul arata într-adevăr mult mai bine fatade cum arata înainte de Iohannis. (cel puțin zona centrala, cu toate ca au acolo mai este mult de lucru).
    Eu cred ca Iohannis are un anumit nivel de cultura care îl va împiedica să închidă ochii la diferite probleme cu patrimoniul. În schimb sunt de acord ca deciziile anterioare ( bune sau rele) sunt cartea de vizita pt cele ulterioare - în cazul D-lui Nistor. Putem sa ne așteptăm la ceva similar din partea lui tocmai de aceea societatea civila formata din oamenii cu o anumita sensibilitate pt frumos va avea o importanta deosebita în mandatul lui Iohannis. Asa cum am fost prezenți online și în viata reala alături de el la alegeri trebuie sa fim la fel de activi și mai departe.
    Cheia se afla la noi.
    • +5 (5 voturi)    
      Lasa-ma sa te las! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 21:14)

      civism [utilizator] i-a raspuns lui Vox_Dei

      Adica sa numeasca Iohannis pe cine vrea consilier pe probleme de patrimoniu ca "societatea civila formata din oamenii cu o anumita sensibilitate pt frumos va avea o importanta deosebita în mandatul lui Iohannis"? Bagam lupul in stana ca o pazeste societatea civila?
  • +5 (5 voturi)    
    ordin tot de la partid (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 20:32)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    de la partidul PeNaL...de la numarul mare de oameni cinstiti si drepti care zac pe nedrept in inchisoare :))