FOTOGALERIE Casa Cantacuzino a fost distrusa in acest week-end, Politia a deschis o ancheta. Prefectul Capitalei a atacat in instanta autorizatia de demolare a imobilului

de V.M., Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 13:18 Actualitate | Esenţial

FOTOGALERIE Ovidiu Draghia / Distrugerea Casei Cantacuzino - Gutemberg 3
Casa printului Cantacuzino din strada Gutenberg 3 a fost distrusa in acest week-end, dupa ce Ministerul Culturii si Patrimoniului National a cerut prefectului Capitalei sa sisteze lucrarile de demolare a imobilului, aflat in procedura de clasare ca monument istoric, informeaza Mediafax. Politia a declansat o ancheta. Prefectul Capitalei, Mihai Cristian Atanasoaei, a atacat in instanta autorizatia de demolare a Casei si a cerut anularea acesteia.

Asociatia pentru memorie identitara "Carpatii" a comunicat, luni, ca atat in noaptea de vineri spre sambata, cat si duminica, indivizi au distrus cu baroasele si alte unelte toate elementele decorative si artistice de pe fatadele cladirii din strada Gutenberg numarul 3, fosta resedinta a printului Gheorghe Cantacuzino-"Granicerul".

O echipa de "demolatori" a lucrat continuu, instaland schele si distrugand elementele decorative ale fatadelor cladirii (frontonul din strada Gutenberg, feroneria de fonta forjata deosebit de valoroasa de la aceeasi intrare, stucaturi, capitelurile coloanelor, ancadramentele ferestrelor etc). Mai mult, demolatorii au sustras valoroasele feronerii, usile din fonta forjata si balustradele scarii de marmura din vestibul - fapte care agraveaza infractiunea de distrugere, cata vreme obiectele apartineau unei cladiri protejate, arata sursa citata.

Potrivit asociatiei, reprezentantii Politiei au incercat sa-i evacueze din incinta imobilului pe distrugatori si, in urma refuzului acestora, precum si in urma insultelor si amenintarilor proferate de unul din ei presedintelui Asociatiei "Carpatii", oamenii legii au procedat la ridicarea cu forta a agresorilor si transportarea lor la Sectia 17 Politie Bucuresti.

In opinia asociatiei, faptele petrecute sunt "agresiuni deliberate asupra unei cladiri cu statut protejat conform Legii 422/18 iulie 2001 a monumentelor istorice, indivizii respectivi sfidand efectiv deciziile unor autoritati oficiale, si aceasta la aproximativ 30 de metri distanta de sediul prefecturii Capitalei".

Ministerul Culturii si Patrimoniului National (MCPN) a solicitat prefectului Capitalei sa sisteze lucrarile de demolare a Casei General Gheorghe Cantacuzino din strada Gutenberg 3, aflata in procedura de clasare ca monument istoric, dupa ce Primaria Sectorului 5 a autorizat desfiintarea imobilului.

Autorizatia de desfiintare a imobilului de secol XIX in care a trait generalul Gheorghe Zizi Cantacuzino, emisa de Primaria Sectorului 5 pe 22 iunie 2009, face si subiectul unei petitii postate miercuri de Asociatia pentru Memorie Identitara "Carpatii" pe site-ul petitieonline.ro. Asociatia se adreseaza Ministerului Culturii, Primariei si Prefecturii Bucuresti pentru salvarea si conservarea cladirii de patrimoniu, prin clasarea ei ca monument istoric.

Prefectul Capitalei a atacat in instanta autorizatia de demolare a Casei Cantacuzino

Prefectul Capitalei, Mihai Cristian Atanasoaei, a atacat vineri in  Contencios Administrativ autorizatia de demolare a Casei Cantacuzino de pe strada Gutenberg nr. 3 si a cerut anularea acesteia. Lucrarile de demolare au fost sistate.

Actiunea Prefecturii Capitalei vine dupa ce Ministerul Culturii a instiintat institutia ca respectivul imobil se afla in procedura de clasare. "Conform Legii nr. 422/2001 art. 14 alin. 2, de la data comunicarii catre proprietar a declansarii procedurii de clasare si pana la publicarea ordinului de clasare sau pana la comunicarea neclasarii, dupa caz, dar nu mai mult de 12 luni, bunului imobil in cauza i se aplicã regimul juridic al monumentelor istorice. Astfel ca, demolarea imobilului nu putea continua", ne-a declarat Atanasoaei.

Din momentul in care s-a transmis actiunea Prefecturii catre Instanta, autorizatia de desfiintare a fost suspendata, iar Inspectoratul de Stat in Constructii a sistat lucrarile in cursul zilei de sambata, 29 mai.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

6382 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Care este (Luni, 31 mai 2010, 14:04)

    FlorinM212 [utilizator]

    Mda... Sectorul 5. Si cu asta s-a spus totul.
    • +2 (2 voturi)    
      cum (Luni, 31 mai 2010, 14:32)

      ION I [anonim] i-a raspuns lui FlorinM212

      cum au putut sa faca TOATE acele lucruri fara sa ii vada nimeni?

      "O echipa de "demolatori" a lucrat continuu, instaland schele si distrugand elementele decorative ale fatadelor cladirii (frontonul din strada Gutenberg, feroneria de fonta forjata deosebit de valoroasa de la aceeasi intrare, stucaturi, capitelurile coloanelor, ancadramentele ferestrelor etc). Mai mult, demolatorii au sustras valoroasele feronerii, usile din fonta forjata si balustradele scarii de marmura din vestibul "

      nu cred ca poti sa faci repede si intr-un mod de neobservat aceste lucruri,.

      mai ales Politia care poate ar trebui sa mai patruleze pe strazi din cand in cand si sa vegheze si asupra patrimoniului...
      • +1 (1 vot)    
        uite-asa (Luni, 31 mai 2010, 16:05)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui ION I

        "Potrivit asociatiei, reprezentantii Politiei au incercat sa-i evacueze din incinta imobilului pe distrugatori si, in urma refuzului acestora, precum si in urma insultelor si amenintarilor proferate de unul din ei presedintelui Asociatiei "Carpatii", oamenii legii au procedat la ridicarea cu forta a agresorilor si transportarea lor la Sectia 17 Politie Bucuresti."

        si daca demolatorii isi vedeau de treaba si nu-i injurau pe 'nea Carpati puteau lucra in lniste, supravegheati de politie care ii ruga sa se opreasca. :))
      • +2 (2 voturi)    
        CREZI CA NU-I VEDE NIMENI? (Luni, 31 mai 2010, 16:22)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui ION I

        ce daca-i vede? Ii amendeaza, iese tam-tam in presa, dar tot nu se opreste nimic, vezi cazul cu turnul de langa catedrala Sf Iosif, care e gata.
        Cazul cu Strandul Tineretului, unde s-a defrisat si e deja deschis santierul. Cazul cu spitalul CFR2, unde in curteas lor se face un nou turn.
        Se stie, se face scandal, dar in final cladirea ramane.
    • +5 (5 voturi)    
      nu-i vorba de sect.5 e ROMANIA !!!!!! (Luni, 31 mai 2010, 15:21)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui FlorinM212

      in toata marimea si splendoarea ei! Credeti ca mai poate opri cineva acesti "baieti destepti"? ...acesti burtosi cu cefe groase, fie ca sunt oameni politici (gen Catalin Voicu) , fie ca sunt in functii locale (gen Marian Oprisan), fie ca sunt oameni de afaceri (gen Ovidiu Tender), mai mari (gen Patriciu) sau mai mici, fie ca sunt implicati in actul de justitie, fie ca sunt anonimi pana la un punct, ca asa le place lor (gen Popoviciu), fie ca sunt functionari sau oameni ai legii.....etc. acestia sunt cei care au construit aceasta Romanie in care nu mai are cine face ordine. Actul de ordine e slab, iar cel de justitie e amanat si incompetent. Exemple sunt cu duiumul. Degeaba se pedepsesc doar gainarii si oamenii fara bani si relatii. Cei de mai sus sunt cei care au demolat si demoleaza o tara slabita si stoarsa si de ultimele resurse, ca doar de aia s-ajuns la banii pensionarilor. Situatia, per ansamblu, ar fi cam la fel cu cea in care inaintasii nostri au dorit salvarea RO. prin aducerea unei monarhii externe. Acum este imposibil, asa cum la fel de imposibil ne va fi sa si traim alaturi de scursurile de care am pomenit mai sus. Partea proasta este ca acestia rad cand citesc astfel de randuri......
  • +4 (4 voturi)    
    goagal (Luni, 31 mai 2010, 14:15)

    nevermind [anonim]

    ...care este pe persoana fizica
  • +7 (7 voturi)    
    Trecut controversat, viitor condamnat ! (Luni, 31 mai 2010, 14:17)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Casa generalului Cantacuzino din str Gutemberg, pe cale sa fie demolata, are un trecut controversat datorita proprietarului si unora dintre musafirii sai.
    Imobilul - astazi sufocat intre doua blocuri mai noi de birouri - este (era?) asezat cu spatele spre Splai si cu fatada principala catre str Gutemberg si catre cladirea arhivelor statului.
    Amplasarea in centrul orasului - langa Cismigiu, Primarie si Splai face ca pretul terenului sa fie astronomic.
    Valoarea intrinseca a imobilului - care nu mai este folosit de cca 20 de ani si puternic decazut - este foarte mica.
    Cine a fost proprietarul ? Generalul Zizi Cantacuzino "Granicerul" este cunoscut pentru barba sa alba - model maturoi, pentru faptele de eroism de pe fronturile primului razboi mondial, pentru o presupusa poveste de amor cu Regina Maria (al carui rod spun unii ca ar fi fost Printesa Marioara, regina Yugoslaviei), pentru afilierea sa cu Corneliu Zelea Codreanu, cu Partidul Totul Pentru Tara si pentru expeditia sa in Spania in timpul razboiului civil.
    In total - "bine des hauts et des bas" cum se spune in franceza pe care o cunostea atat de bine.
    In casa din str Gutemberg au primit gazduire Capitanul si liderii legionari in perioada cand erau urmariti pentru crime de drept comun, precum asasinatele prefectrului Manciu si al prim-ministrului Duca.
    Casa Gen Cantacuzino impreuna cu Biserica Sf Ilie Gorgani si caminele studentesti din zona reprezinta dupa Casa Verde din Bucurestii Noi, cel mai semnificativ colt "legionar" al Bucurestiului, singurul ramas in picioare.
    Ignoranta si reprobarea puternica a legionarismului fac ca acest colt sa fie unul anonim in Bucurestiul de astazi. Putin stiu despre ce este vorba, iar si mai putini iau vreo atitudine, fie ea pro sau contra unui moment de istorie.
    Sa fie clar - nu fac apologia legionarismului. Nici pe cea a altor "patrioti" care cica ar dori sa le stearga urma de pe fata Bucurestiului. Remarc doar cat de mare este lacomia si hotia in Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    palatul stirbei (Luni, 31 mai 2010, 14:55)

    livia [anonim]

    ar mai fi. de exemplu, palatul stirbei - pe calea victoriei, unde teoretic e foarte vizibil, dar cresc frasini din el. casa de pe str visarion colt cu lascar catargiu, care cu cativa ani in urma era in stare foarte buna. nu mai are acoperis, dar are inca un ornament superb cu vioara, pe peretele de la strada.

    calea mosilor e praf.

    si strada gabroveni e praf - dar proprietarii de terase se straduie sa o infrumuseteze - au pus niste placi de lemn peste santul care tinea loc de strada, au adus scaune, bere si zorele. intr-adevar, asta lipsea acolo ca sa "rezolve" lucrurile. cine a aprobat stupizenia asta?!?!?!? trec sobolanii pe sub mesele alea!

    bine ca e distractie! e o chestie si estetica uratului, dar halul de ingalare in care e zona aia si gradul de nesimtire, ca si de prostie al "micilor intreprinzatori" sunt deja peste limita.
  • +3 (3 voturi)    
    mare diferentza (Luni, 31 mai 2010, 14:57)

    panfil flecaru [anonim]

    intre, politzia a demarat o ancheta si politzia trebuia sa previna.
    se pare ca politzia miniesterului lu ceafa groasa este mereu la... constatari.
    aleluia !
  • +1 (1 vot)    
    Cine a dat prima autorizatie de demolare? (Luni, 31 mai 2010, 18:00)

    hic sunt leones [utilizator]

    Un Consiliu, ala trebuie sa fie "desfiintat", apoi politistii trebuie sa fie dati afara pentru ca nu si-au facut datoria (nu mustrati ci dati afara ca sa constituie un exemplu) apoi firma+persoanele din spatele ei (pana la a 3-a, 4-a firma actionara+actionarii lor) sa nu mai aiba voie sa construiasca 50 ani in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Istoria adevarata (Marţi, 1 iunie 2010, 21:29)

      alex [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Domnule Mitica , putina documentare nu v-ar strica, sa-mi fi iertat dar dumneavoastra ati invatat probabil istoria perioadei interbelice scrisa de comunisti. Corneliu Zelea Codreanu a fost in legitima aparare in cazul Manciu, fapt pentru care a si fost achitat intr-un proces cu mare rasunet la acea vreme. In niciun caz nu s-a ascuns pentru vreo crima de "drept comun" cum sustineti dvs. Iar cei care l-au impuscat pe Duca s-au predat imediat dupa, si erau deja retinuti de mult , in anii in care Casa General Cantacuzino a fost temporar sediul Miscarii Legionare. Mai degraba "crime de drept comun" au comis autoritatile carliste care au ucis fara nicio judecata sute de tineri studenti si intelectuali in acea perioada a anilor 30. Asta-i istoria adevarata a acelor ani. In rest slava Domnului ca mai exista oameni care sa se implice intr-o lupta care ar parea cu morile de vant, cu aceasta caracatita a mafiei imobiliare. Tot respectul!
  • 0 (0 voturi)    
    hai sa fim seriosi... (Miercuri, 2 iunie 2010, 0:12)

    monica L [anonim]

    Si cu PUD-ul pentru imobil P+10 care o fi deja aprobat pe terenul iminent a fi curatat de constructii ce sa facem?