Alegeri Prezidentiale 2014

Nicolae Robu, primarul Timisoarei, despre minivacanta pentru studenti de alegeri: Este rusinos ca la 25 de ani de la Revolutie sa asistam la reeditarea uneia din masurile luate de Ceausescu

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:22 Actualitate | Esenţial

Nicolae Robu
Foto: Agerpres
Nicolae Robu, primarul Timisoarei si fost rector al Universitatii Politehnica din Timisoara, reactioneaza la decizia Ministerului Educatiei de a le da vacanta studentilor in preajma turului 2 al alegerilor prezidentiale. Intentia Guvernului "denota disperarea lui Victor Ponta si a PSD ca vor pierde alegerile prezidentiale", spune profesorul universitar.
  • Ministerul Educatiei a anuntat ca "propune spre aprobare Guvernului, in sedinta de marti, 11 noiembrie, un proiect de Hotarare de Guvern, prin care se decide suspendarea cursurilor din institutiile de invatamant superior pentru zilele de vineri, 14 noiembrie, si luni, 17 noiembrie".
  •  
     
  • Decizia "vine in sprijinul facilitarii exercitarii dreptului la vot pentru studenti si personalul din universitati, care au domiciliul in alt loc decat acela unde isi desfasoara activitatea academica. MEN precizeaza ca institutiile de invatamant superior sunt cele care, in baza autonomiei universitare, hotarasc zilele cand se vor recupera cursurile suspendate", sustine MEN.
  • Decizia Ministerului Educatiei vine in contextul unor proteste puternice in principalele orase universitare si dupa ce tinerii au anuntat un protest general in toata tara vineri, 14 noiembrie
Fost rector al Universitatii Politehnica din Timisoara, Nicolae Robu, presedintele PNL Timis si primarul Timisoarei, sustine ca "intentia Guvernului de a-i trimite pe studenti acasa incepand de joi reprezinta o noua sfidare la adresa societatii romanesti, in mod special la adresa tineretului, la adresa studentimii, care, dupa multi ani de apatie paguboasa, indusa de forte oculte, tocmai a inceput sa arate ca ii pasa. In plus, ea denota disperarea lui Victor Ponta si a PSD ca vor pierde alegerile prezidentiale si, odata cu ele, ca o consecinta fireasca, intreaga putere".

Intr-o postare pe pagina sa de Facebook, Nicolae Robu spune ca "este rusinos si, totodata, trist, ca la 25 de ani de la Revolutia Romana din Decembrie 1989, sa asistam la reeditarea uneia din masurile luate atunci de Ceausescu si regimul lui".

"Ca profesor universitar, cu 4 mandate de Prorector si 2 de Rector la activ, din 1990 pana in 2012, mereu aproape de studenti, imi exprim speranta, increderea, ca studentii Romaniei vor fi consecventi in a demonstra ca doresc sa-si spuna cuvantul asupra viitorului tarii lor si, implicit, al lor, ca indivizi si ca vor respinge oferta otravita de zile libere, imbietoare la drumetii si distractii, optand sa participe la vot, in numar cat mai mare, duminica, 16.11.2014, fie ramanand in centrele universitare in care studiaza, fie acasa, alaturi de familiile lor, mobilizandu-i si pe cei apropiati sa-si exercite acest drept democratic fundamental", spune primarul Timisoarei.

Precizam ca numerosi cititori HotNews.ro ne-au scris in comentarii ca minivacanta impusa de Ministerul Educatiei studentilor la alegerile prezidentiale seamana cu masura luata la inceputul lui decembrie 1989 in centrele universitare din Cluj si Timisoara, unde profesorii i-au trimis pe studenti acasa pentru a nu mai participa la manifestatii. HotNews.ro l-a intrebat si pe presedintele Senatului Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi, Constantin Rusu, daca vede vreo asemanare intre decizia de acum a Ministerului si masurile luate de regimul comunist acum 25 de ani, iar acesta a raspuns: "Mi-a fost frica sa fac aceasta afirmatie. Avand experienta ultimelor zile cu proteste in care indeosebi tineri sunt implicati, aceasta este si o metoda mascata de a impiedica eventualele proteste alte tinerilor si studentilor, care sunt ‘capul rautatilor’. E posibil, dar prefer sa fiu retinut cu aceasta ipoteza. E o metoda de a risipi concentrarea de tineri din centrele universitare".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

17843 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Exact !!! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:40)

    polonyca [utilizator]

    Triste amintiri.......rusinoasa treaba !!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Mda... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:05)

    nicTM [utilizator]

    Parerea mea este ca cel mai nasol lucru care i se poate intampla lui W. Ponta este sa castige alegerile pe un asemenea fond de frustrare si nemultumire.
    Nu-l vad iesind pe usa din fata la Cotroceni cand vor escalada lucrurile.
    Iar daca problemele cu votarea din diaspora nu se vor rezolva, adica daca procesul de vot nu va fi impecabil organizat, PDSR-ul si-a desavarsit sfarsitul.
    Avand in vedere situatia din Ungaria si mai ales Ucraina - Rusia, Romania este astazi intr-o maaaare belea daca lucrurile nu se potolesc.
    P.S. Asa, ca de la un om care-l uraste cu toata fiinta pe Iliescu: Ponta este un si mai mare criminal, absolut iresponsabil ceea ce face intr-o tara a Uniunii Europene, in anul 2014.
    • +3 (3 voturi)    
      intr-adevar (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:04)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Chiar si Iliescu a zis despre Ponta ca "ati creat un monstru", referindu-se la sefii din PSD. Si Iliescu ar trebui sa stie cand e grava situatia ca are experienta.
  • +3 (7 voturi)    
    Iertati-ma daca sunt naiv... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:30)

    jas [utilizator]

    ...dar nu vad niciun motiv sa nu votezi din cauza zilelor libere.
  • -6 (8 voturi)    
    Suciţi sînt aceliştii ăştia! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:33)

    LianBerthold [anonim]

    Nici aşa nu-i bine, nici aşa nu-i bine! Habar n-aveţi ce vreţi.

    A, ba da: dacă se poate aţi vrea să cîştigaţi la masa verde.
  • +7 (7 voturi)    
    Populatia e manipulata cu TV-ul (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:45)

    sec_o [utilizator]

    Tocmai m-am intors din tara. E un dezastru total. Pe web zicem noi ce vrem despre diaspora dar la televiziunile romane altfel e prezentat. Langa pancarda cu 'vrem sa votam' erau pancarda cu 'votati Ponta' si 'Iohannis=ghinion'. Din cutiuta aia mica numita TV reiesea clar ca diaspora e un aprig sustinator al lui Ponta. Si la talk-showuri cel mai tare subiect e despore copiii pe care bunica nu ii mai revede din cauza lui Iohannis. Am incercat sa explic catorva cunoscuti ca baba a acceptat bani pt copiii aceia acum ~25 de ani si acum se da lovita desi nu are nici un drept legal sau moral. Degeaba, ochii sunt inchisi, urechile astupate daca nu le zici ce vor sa auda. Lumea voteaza sentimental nu rational. Pacat ca Iohannis probabil o sa piarda pt ca nu are o ofensiva buna.
  • +6 (6 voturi)    
    Da eu vreau si suta de lei (Marţi, 11 noiembrie 2014, 11:52)

    ac [utilizator]

    Si o eugenie, o sticla de ochii lu Dobrin (ca buna mai era), doua perechi de sosete supraelastice si o minge de 35 (aia de cauciuc care sarea brownian). Glorie partidului, tovarasi.

    Cum dracu am ajuns in situatia asta? Si, mai ales, *cine* a decis asta? Persoana sau persoanele de la miniluv.
  • -7 (9 voturi)    
    por supuesto... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 12:00)

    kalughin [utilizator]

    daca zice Evo Morales...lasa fratilor ca asa puteti organiza mai lesne intifada, oranjada, maidanul sau orice se mai pregateste...puteti lua autobuzele puse la dispozitie de blaga/udrea/macavei...aveti timp sa fraternizati cu garda maghiara, secuiasca, whatever si o puneti de-o republica banat...eu mi-am pregatit macheta ... pentru ziua de duminica.... Viva la revolución, viva el líder, viva el basismo...
    • +5 (5 voturi)    
      Nu uita sa ie pilulelel si.. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      .sa ceri voie de la medicul de garda sa-ti dea drumul la toaleta, caci stii tu, e greu cu camasa de forta pe tine sa faci toate astea.
  • +8 (8 voturi)    
    Banatu-i fruncea si Ardealul lancea.Jos Ponta! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 12:21)

    Plagarus [utilizator]

    Am avut hahalere presedinti de tipul Iliescu & Constantinescu, nu mai vrem o caricatura de om precum " doctorul " fals WcP !
  • -5 (7 voturi)    
    prea multa "teorie a conspiratiei" (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:03)

    jescu [utilizator]

    O vacanta ca sa vezi parintii si sa votezi fara sa stai la coada cred ca nu e chiar asa o idee rea. Cei de acasa o sa voteze usor, fara sa completeze declaratii, iar cei ramasi o sa voteze mai repede fiind coada mai mica la completat declaratiile. S-ar putea ca defapt prezenta la vot a studentilor sa fie chiar mai mare.
  • +3 (3 voturi)    
    Si palmierii se dezmeticesc cateodata ! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:59)

    Plagarus [utilizator]

    Timisoara nu poate dormi cu neocomunistii la butoane
  • +2 (2 voturi)    
    in cazul asta.... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 14:53)

    lucyan [utilizator]

    sa nu se mai voteze pe liste suplimentare-speciale, sau aceste liste sa fie numai la anumite sectii...
  • +2 (2 voturi)    
    care-i problema? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:56)

    periscop [utilizator]

    Ca sa mergi al vot nu-ti trebuie mai mult de un ceas. Dupa care te poti bucura de ziua libera...