Scandalul Autostrazii Transilvania: Dupa ce a reziliat contractul cu Bechtel si a platit si 38 de milioane de euro despagubiri, Dan Sova vrea sa plateasca noului constructor aproape aceeasi suma pe care o cerea compania americana pentru a termina lucrarile

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2014, 12:45 Actualitate | Esenţial

Viaductul de la Suplacu de Barcau
Foto: AutostradaTransilvania.ro
Finalizarea celor 60 de kilometri din autostrada Transilvania dintre Bors si Suplacu de Barcau, autostrada construita deja in proportie de circa 50% de catre americanii de la Bechtel, a fost scoasa la licitatie de catre Compania de Autostrazi pentru o valoare cuprinsa intre 219 si 263 de milioane de euro. Trebuie subliniat ca in urma cu un an, sub conducerea lui Dan Sova, Compania de Autostrazi a reziliat contractul cu firma americana Bechtel pentru tronsonul de autostrada in cauza pentru ca, oficial, suma necesara finalizarii era de 250 de milioane de euro, considerata neacceptabila de catre autoritati. In plus, pentru reziliere, statul roman a platit despagubiri de 38 de milioane de euro catre Bechtel, iar de atunci si pana la relicitarea contractului a trecut un an, timp in care lucrarile deja facute au ramas in conservare.

Finalizarea autostrazii dintre Bors si Suplacu de Barcau, intre 219 si 263 milioane de euro

Compania Nationala de Autostrazi (CNADNR) a publicat marti in SEAP anuntul cu nr 151083/27.05.2014 prin care s-a scos la licitatie finalizarea lucrarilor pe autostrada Bors- Suplacu de Barcau, tronson din fosta Autostrada Transilvania.

Tronsonul in cauza este cel realizat in proportie de circa 50% de catre compania americana Bechtel si al carui contract a fost reziliat cu mare tam-tam in urma cu un an.

Pentru finalizarea lucrarilor statul estimeaza un cost intre 987.099.687 lei fara TVA (cca 219 mil euro) si 1.184.519.625 lei fara TVA (cca 263 mil euro), valoarea maxima.

Valoarea minima a intervalului reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, iar valoarea maxima reprezinta valoarea estimata ce contine si valoarea posibilelor suplimentari”, se detaliaza in anuntul din SEAP.

Durata contractului ar urma sa fie de 54 de luni din care 24 de luni perioada de proiectare si executie si 30 de luni perioada de garantie. Termenul limita de depunere a ofertelor este 9 iulie 2014.

Costurile estimate pentru finalizare, aproape aceleasi ca si in cazul Bechtel

Sumele vehiculate in anuntul de licitatie au natura de a naste controverse avand in vedere ca in urma cu un an, inaintea rezilierii contractului cu Bechtel, ministrul Dan Sova a sustinut in repetate randuri ca pentru finalizarea autostrazii de catre compania americana ar mai fi nevoie de 250 de milioane de dolari, suma considerata a fi de neacceptat.

  • “Am avut o întâlnire şi cu ei, le-am spus intenţia mea, au înţeles situaţia foarte concretă, am discutat cu documentele în faţă şi am dus acţiunea diplomatică până la capăt. M-am întâlnit cu însărcinatul cu afaceri al SUA şi cu consilierul economic. Am pus la dispoziţie raportul cu privire la situaţia financiară şi de lucrări a acestei autostrăzi şi le-am explicat că statul român nu mai are bani la buget nici măcar să termine tronsonul Suplacu de Barcău-Borş, care ar presupune încă 250 milioane euro pentru ca 62 km să fie terminaţi, pe lângă cele 250 milioane care s-au plătit deja. Eu am spus aşa: haide să închidem acest contract, pentru că în mod evident nu funcţionează şi este extrem de costisitor”, a explicat Dan Sova. (sursa) [n.r. sublinierea apartine redactiei]

Declaratii asemanatoare aici, aici, aici si aici.

38 de milioane de euro despagubiri si un an si jumatate pierdut degeaba


In plus, trebuie subliniat ca pe langa rezilierea contractului, statul roman a platit inca 38 de milioane de euro catre Bechtel drept despagubiri.

Tronsonul Bors - Suplacu de Barcau (tronsonul Bechtel)
Foto: Hotnews
Mai mult, timp de un an santierul autostrazii Bors - Suplacu de Barcau a stat in conservare, iar statul roman nu a lansat relicitarea contractului decat abia acum.

Chiar si intr-o varianta pozitiva in care prezenta licitatie s-ar finaliza in circa 4 luni (perioada de depunere si evaluare oferte, contestatii si rezolvarea lor in instanta etc) santierul autostrazii va implini aproape 18 luni in care nu s-a realizat nimic.

In mai 2013, guvernul a decis rezilierea contractului cu firma Bechtel pentru realizarea autostrazii Transilvania, un contract pagubos pentru statul roman care a platit circa 1,4 miliarde de euro in 10 ani pentru 52 de kilometri de autostrada in functiune si alti 64 de km (intre Suplacu de Barcau si Bors) pe jumatate gata.

Practic, pe tronsonul de 64 de km de la Bors la Suplacu de Barcau, stadiul lucrarilor este de circa 50%. Pentru acest tronson, autoritatile au recunoscut ca s-au platit 250 de milioane de euro si ar mai fi fost nevoie de inca pe atat pentru a-l finaliza. Acum, relicitarea contractului reziliat prevede sume asemanatoare, intre 219 si 263 milioane de euro.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
23023 vizualizari
  • +56 (56 voturi)    
    Mda, corect vin prezidentialele (Miercuri, 28 mai 2014, 12:49)

    mbembe [utilizator]

    Banii din caznaua "preacinstitilor" guvernatori si parlamentari au cam disparut, trebuie inventat un mijloc rapid de furat bani, ce ne facem!?
    A, da, facem autostrada- bani multi, furam cu totii ca UE are acum probleme cu neonazistii si alti radicali de dreapta!
    Pentru astea de la putere, aveti un slogan nou pentru prezidentiale:

    LIBER LA FURAT!
    • +18 (18 voturi)    
      Mandrii (Miercuri, 28 mai 2014, 14:24)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Pentru ei ar trebui sa spui: "Mandrii ca suntem hoti". Eu personal nu sunt mandru ca ei sunt romani...
      • +10 (12 voturi)    
        dar unde ne oprim? (Miercuri, 28 mai 2014, 15:08)

        kelye [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

        Personal nu sunt mandru nici cu pensionatii 'pe caz de boala' cu o spaga mica, nu sunt mandru de toti incompetentii angajati la stat ca 'au pe cineva' sau de toti 'descurcaretii' care invart ceva, fura o taxa, orice numai munca cinstita nu.

        Si asa apare intrebarea... totusi ce defineste 'a fi roman' ? Ce ne place sa credem sau realitatea ?
  • +46 (46 voturi)    
    Dan Sova trebuie luat la rost de seful sau de DNA (Miercuri, 28 mai 2014, 12:53)

    abel [utilizator]

    daca nu are bunul simt sa-si dea demisia pentru managementul mai mult decat defectuos al Ministerului pe care il conduce ; ce face e un fel de scarpinat urechea dreapta cu mana stanga...
    • +17 (17 voturi)    
      Ministrul fermecat (Miercuri, 28 mai 2014, 14:05)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Sa fim seriosi...Sova este un ministru de basm. Si-a derogat toate competentele, a scapat de toate obligatiile...este practic un ministru fermecat...ministrul fara minister caruia nu-i lipseste decat competenta!
      I-a fost luat pina si trompeta cu care se agita pe la emisiuni TV de teama lui Ponta sa nu spuna vreo tampenie si mai mare care sa-i trezeasca pina si pe votantii PSD.
  • +54 (54 voturi)    
    asemanator, dar foarte diferit. (Miercuri, 28 mai 2014, 12:54)

    thebblack [utilizator]

    desi sumele sunt asemanatoare exista totusi o mare diferenta: cel care primeste spaga.
    • +9 (9 voturi)    
      Crezi ca Nastase a luat-o singur? (Miercuri, 28 mai 2014, 13:17)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      ...
    • +9 (9 voturi)    
      dubla (Miercuri, 28 mai 2014, 13:49)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      si de la cei care "fac din nou" proiectul
    • +12 (12 voturi)    
      cum asa? (Miercuri, 28 mai 2014, 14:39)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      bechtel = nastase = PSD

      sau

      asta nou = sova = PSD

      ???
    • +8 (8 voturi)    
      si alte maruntisuri (Miercuri, 28 mai 2014, 16:51)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Da' niste studii de fezabilitate nu merg?Ca au trecut cateva luni si precis "au expirat" alea vechi.
      Un mizilic acolo de vreo 10-20 milioane de euro, maruntis fata de pretul final al autostrazii ce va ajunge pe la 10 miliarde de euro pana in 2050 cand o fi gata...
      Ca doar campania electorala nu se plateste singura, nu?
  • +39 (39 voturi)    
    Traducere (Miercuri, 28 mai 2014, 12:56)

    CMihai [utilizator]

    Hai sa traducem ce s-a intamplat in realitate: Dan Sova nu a vrut sa plateasca 250 milioane la Bechtel care probabil a spus ca am platit destul la Nastase, nu mai platim inca odata un "bonus". Astfel Sova (si implicit Ponta) au decis sa rezilieze contractul si sa aduca o firma noua ca sa primeasca "bonusul" si ei ...
  • -35 (37 voturi)    
    eh (Miercuri, 28 mai 2014, 13:02)

    Mazeta [utilizator]

    Orice obsesie se plătește. Atâta timp cât românii vor fi obsedați de autostrăzi, mereu vor fi șmecheri care să îi fraierească. Cererea umflă prețul.
    • +12 (12 voturi)    
      - (Miercuri, 28 mai 2014, 13:24)

      Made in Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Autostrazile nu sunt o obsesie, ci o necesitate. Usureaza viata oricarui sofer, fie ca acesta vine pentru turism, pentru afaceri etc. Nu mi se pare ok ca in Romania anului 2014 sa fii nevoit sa treci prin n-shpe mii de localitati (cu o viteza medie de 50km/h sau chiar mai putin), doar pentru a ajunge dintr-un loc in altul.

      Si nu cererea umfla pretul la noi, ci spaga. ;-)
      • +6 (6 voturi)    
        definitia? (Miercuri, 28 mai 2014, 17:16)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

        pentru autostrada trebuie trafic de 40 000 auto pe zi CU PLATA, altfel amortizarea + mentenanta depasesc incasarile.
        In schimb superstrada/expressway are alti parametri. Din acest pdv Basescu avea dreptate in 1998, caci nici azi nu face trafic de 40000 alytfel decat pe Valea Prahovei in weekend.
        Chiar si azi lipsesc centuri ocolitoare care ar scurta timpul de parcurgere a tarii.
        Numai ca centurile ocolitoare nu aduc surplusuri de tarif.
        • +1 (1 vot)    
          Nu zau?? (Miercuri, 28 mai 2014, 19:28)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Parca ai fi ceausescu care voia ca totul sa fie rentabil direct. Cum explici atunci ca exista atatea autostrazi fara taxe?
          • +1 (1 vot)    
            Unde există autostrăzi fără taxe?! (Miercuri, 28 mai 2014, 19:52)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Niște exemple concrete de autostrăzi fără taxe ar fi foarte interesante. Mai ales la accizele pentru carburant plătite în UK sau în Germania :)
            • +4 (4 voturi)    
              Marea majoritate a celor Canadiene (Miercuri, 28 mai 2014, 20:58)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Si multe in SUA. De ex in Canada e celebra 401, care e si cea mai aglomerata din lume (pe alocuri peste 500 mii autovehicole pe zi). Dar sunt si multe altele, mult mai putin circulate.
              Ce voiam insa sa-i evidentiez lui "cinic", e ca o rentabilitate nu inseaman numai sa scoti bani. Asta poate insemna si o circulatie mai rapida si mai comoda care isi va dovedi eficienta prin dezvoltarea regiunilor adiacente. Deci voi avea de unde sa o intretin daca voi incasa mai mult prin impozitele si taxele incasate.
            • 0 (0 voturi)    
              Unde există autostrăzi fără taxe?! (Vineri, 30 mai 2014, 20:19)

              sema [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Asa si?
              Am alimentat luni 26 Mai in Germania, cu 1,34 euro/litru motorina. Adica 5,90 lei. Compara asta cu 6,40 lei in Romania si spune-mi unde sunt cele 8000 de km de autostrada diferenta? ( o cifra la intamplare, nu am pretentia ca e exacta)
        • +2 (2 voturi)    
          Rentabilitate (Joi, 29 mai 2014, 2:36)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Costurile autostrazilor se recupereaza prin taxele incasate pe veniturile sporite a celor care ocupa locurile de munca nou create datorita infrastructurii superioare. De aceea - in general - proiectele mari de infrastructura se initiaza de guverne.
    • +11 (11 voturi)    
      Chiar asha (Miercuri, 28 mai 2014, 13:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce va trebe bei autostrazi?!? O banca in parc cu masa de sah si table si inca una la coada de la ajutoarele sociale si e suficient. Mazeto, da' macar niste drumuri de pamant din alea pe care merge caruta avem voie sa cerem? Sau si alea "e" lux burghezo-mosieresc ?!?
    • +9 (9 voturi)    
      ?! (Miercuri, 28 mai 2014, 13:59)

      Null [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Da mai, strabate tu o tara de marimea Romaniei pe sosele cu 1 banda pe sens! Mai ales ca acum au si reaparut (ilegalele) carute prin toate satele...

      Fii tu transportator de orice fel si pune-ti baza in soselele astea... Autostrazile "e" pentru prosti, nu? Tot restul planetei le-a facut asa la distractie si din plictiseala, nu? Cate ineptii mai poti sa debitezi?!
    • +5 (5 voturi)    
      zise el la adapostul coviltirului.. (Miercuri, 28 mai 2014, 16:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      magarusul tau nici nu are voie sa traga caruta pe autostrazi, nu?
  • +36 (36 voturi)    
    Incompetenta/coruptia lui Sova este legendara (Miercuri, 28 mai 2014, 13:03)

    Matrafirefox [utilizator]

    Sper ca intr-o buna zi Sova sa fie demis, e otrava curata pentru Ministerul Transporturilor si probabil pentru orice alt minister.
    • +4 (4 voturi)    
      nici vorba! (Miercuri, 28 mai 2014, 17:17)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      cum sa-si permita Ponta un ministru mai destept sau mai onest ca el?
  • +31 (31 voturi)    
    mda (Miercuri, 28 mai 2014, 13:08)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    sa ridice mana cine s-a uitat la mecla lui Sova si si-a zis sie insusi " da domnule, uite un om serios care va avea grija ca Romania sa aiba autostrazi bune si la pret bun " . Nu, nimeni ?
    • +12 (12 voturi)    
      Gogu (Miercuri, 28 mai 2014, 14:43)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      M-am uitat la "mecla golanasului" si sincer mi-am zis -asta S-O VA lua in curind!Unul mai neispravit decit acest individ rar gasesti.De fapt,"spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti"este prietenul plagiatorului-mincinos Ponta,cei cu" manariile" de la Turceni...si nu numai!
  • +7 (7 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 28 mai 2014, 13:19)

    ampersand [utilizator]

    Mi se pare foarte normal ca, daca cei de la Bechtel au fost considerati escroci, amerloci, antiromani, si cei de la noua firma sa fie considerati escroci, amerloci si antiromani :))) doar romanii e distepti, se stie :D
  • +6 (6 voturi)    
    Vicleni corupti astia (Miercuri, 28 mai 2014, 13:19)

    Excelsior [utilizator]

    Au dat-o populist ca Bechtel ne ia bani multi ca de fapt sa-si faca finantare pentru prezidentiale!
    Offf, nu se mai desteapta romanii odata!
  • +13 (13 voturi)    
    Romani iesiti in strada,nu mai rabdati hotia ! (Miercuri, 28 mai 2014, 13:52)

    andreesanu [utilizator]

    Fleacul asta,licheaua si vuvuzeaua lui Ponta isi bate joc de voi,nu-i timp de pierdut ,iar bani nu mai aveti de unde ca sa platiti toate hotiile.
    In Romania trebuie sa fie aceleasi preturi pe km de autostrada ca si in Ungaria,Austria,Germania.
    Cit mai lasati hahalerele sa-si bata joc de voi ???.
    Asa cum au venit asa sa plece si chiar cu tinichele de coada !!!
    • +11 (11 voturi)    
      Strigi in pustiu! (Miercuri, 28 mai 2014, 15:08)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Romanasii n-au chef de cinste, onoare, munca, lectura!
      Ei au chef de distractii, chiar si cand se afla la spital, cand isi iau lefurile praduite, pensiile jalnice, cand se duc la inmormantari, cand fac piata. Romanii vor sa se distreze si sa mai asculte pe unul de la a3 care'i-o zice' lu' Basescu.
  • +8 (8 voturi)    
    concret (Miercuri, 28 mai 2014, 14:13)

    zigot [utilizator]

    1. de cand este prin ministere, domnul sova a realizat ceva (adica in 2 ani de ministeriat a facut ceva) ?
    2. amintindu-va luarile sale de cuvant inainte de venirea la putere, gafele care tradau marea personalitate, va asteptati sa se priceapa la ceva?
    doar un om a dovedit perspicacitate privind calitatile sale mascate, iar acesta a fost MP (marele plagiator)
    • +4 (4 voturi)    
      Eu cred ca nici unul din cele mai "ciinstite" (Miercuri, 28 mai 2014, 15:46)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      guverne Ponta nu a facut nimic.
      Adica in afara de taxe, accize si datul in cap la investitii si nepasare fata de banii europeni!
  • +10 (10 voturi)    
    chesti de bun simt (Miercuri, 28 mai 2014, 14:24)

    vodatepes [utilizator]

    Cand pretul materialelor de constructi au scazut cu pana la 50 % astia vor sa plateasca aceasi pret ca ani 2005-2006. Ba e la vedere furaciunea.Alo DNA aveti o piine de mancat daca intrati pe ei.
    • -2 (4 voturi)    
      iar le bubui voda? (Miercuri, 28 mai 2014, 17:20)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      nu-mi cumperi tu niste ciment la 50% discount? dar niste asfalt? dar niste motorina pentru utilajele terasiere? dar niste otel-beton?
      sau poate imi cumperi niste manopera la 50% reducere?
      esti cam fudul [cunosti restul vorbei]
      • 0 (0 voturi)    
        Iar dai pe alaturi... (Miercuri, 28 mai 2014, 22:46)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        In afara de Ana a lui Manole, nu stiu alta "manopera" utilizata ca "material" de constructie. Si de cand motorina e utilizata ca material de constructie?
  • +1 (3 voturi)    
    Cumpăr 4 case (Miercuri, 28 mai 2014, 14:50)

    CititorulComentator [utilizator]

    Am bani!
  • +7 (7 voturi)    
    Parerea mea ca... (Miercuri, 28 mai 2014, 15:04)

    MAROM [utilizator]

    Sova neaga ca a existat un contract cu Bechtel...ca dovada ca nici nu s-a gasit contractul.. Mai mult ..neaga ca Bechtel a lucrat la aceasta autostrada (stateau degeaba si de aia le-a dat 38 de milioane ca sa plece)...si binenteles nega ca americanii i-au propus sa se apuce de treaba pentru 250 de milioane...deci, ce daca da si el acum aceasta suma.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai e simplu (Miercuri, 28 mai 2014, 15:26)

    antrax [utilizator]

    38 milioane "penalitati" - check
    imparteala la cine trebuie - check
    licitatia la 250 milioane castigata tot de Bechtel - in progress
    tragem linie, toata lumea e fericita.
  • +6 (6 voturi)    
    Prostia se distribuie cu carul (Miercuri, 28 mai 2014, 16:46)

    solar [utilizator]

    Ceea ce s-a intamplat in cei doi ani de guvern Ponta cu autostrazile incepute sub guvernarea BOC, nici in cele mai negre vise nu mi-as fi putut imagina ca se poate petrece.Risipa de bani , de resurse materiale si de munca adiacente depasesc cu mult asa zisele pierderi cauzate de cei 25 la suta "sterisi" de Boc.Haosul instaurat este vizibil pentru toate"milioanele" de votanti USL dar niciunul dintre ei nu vor sa-l recunoasca. Inca doi ani de suportat aceste pierderi uriase pe toate planurile ,pot face din Romania un stat definitiv pierdut pentru viitor. Unde le-a fost ,doamne, mintea acelor milioane de netoti votanti ai propriului dezastru nu pot sa-mi dau seama.O adevarata tragedie!
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 28 mai 2014, 17:08)

    Se7en [utilizator]

    Felicitari Victor pt articol! La fel de bun si de bine documentat pe probleme de infastructura ca de obicei. Am vazut ca l-ati invitat pe S.Ghita sa raspunda intrebarilor cititorilor, in direct. De ce nu-l invitati si pe habarnistul asta de Sova? In ultimii ani s-a inchegat o comunitate ff competenta pe forumurile de infastructura din Romania, oameni care nu mai pot fi mintiti/pacaliti asa de usor. Cred ca daca l-ati invita la voi ar primi cateva zeci de intrebari super documentate si la obiect si sa vedem atunci daca mai poate sa bata campii asa cum o face pe la TV cu niste prompteriste semi-cretine care nu stiu pe ce lume sunt.
    Keep up the good work!!
  • +6 (6 voturi)    
    nu inteleg, care este mirarea? (Miercuri, 28 mai 2014, 17:24)

    hot news [utilizator]

    Desigur, decizia este absurda - pentru un om normal!
    Dar nu aveam de-a face cu niste oameni sau cu o tara normala: la europarlamentare (deocamdata), lumea a votat zdrobitor pedesereul!
    Deci, poporul a dat liber la incompetenta si hotie.
    Care este atunci mirarea?
    Daca lumea ar fi vrut sa se faca intr-adevar autostrazi, care sa fie gata la termen si care sa NU coste de peste trei ori mai scump ca in tarile vecine, era foart simplu: era de ajuns sa NU voteze masiv pe oamenii lui Ilici!
  • +1 (1 vot)    
    bonus!!! (Miercuri, 28 mai 2014, 23:39)

    thord [utilizator]

    Taxa pe A1 şi A2 de anul viitor sau din 2016
    capital.ro/neaga-taxa-pe-a1-si-a2-de-anul-viitor.html