VIDEO Ponta: Si SUA, si Europa lucreaza in foarte multe sisteme cu compania Huawei. E o prostie ce a spus dl Basescu

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 14:09 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a declarat joi ca memorandumul semnat de Guvern cu firma chineza Huawei si investitiile derivate de aici se fac cu respectarea obligatiilor asumate de Romania ca stat membru al UE si ca aceasta companie furnizeaza de ani de zile echipamente pentru marile companii de telecomunicatii. "Si SUA, si Europa lucreaza in foarte multe sisteme cu compania Huawei", a subliniat Ponta.

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, ca a lecturat memorandumul semnat de Guvern, in noiembrie 2013, cu compania chineza Huawei si ca a inteles astfel de ce vrea premierul Victor Ponta sa treaca Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) in subordinea Executivului. Potrivit sefului statului, premierul a facut "un joc murdar pe seama securitatii nationale" din cauza acestor obligatii asumate si aprobate prin memorandum cu Huawei.

Intrebat daca in memorandum se spune ca Huawei va participa la crearea unui sistem de siguranta nationala, Ponta a precizat ca acest lucru se va face cu "cu respectarea legislatiei europene. Romania nu isi propune sa deroge de la procedurile europene", adaugand ca "si SUA, si Europa lucreaza in foarte multe sisteme cu compania Huawei".



Ponta a catalogat declaratiile presedintelui privind Huawei drept "o prostie", un ultim atac venit dupa "atacurile constante la adresa KazMunaiGaz" si dupa "acea declaratie absolut iresponsabila legata de Dacia Renault". "Declaratiile presedintelui nu pot decat sa faca rau, atat timp cat nu sunt insotite nici macar de probe", a adaugat seful Executivului.

"Ideea ca Huawei o sa faca nu stiu ce pentru STS e cel putin un neadevar. Din cate stiu, furnizeaza de ani de zile pentru marile companii de telecomunicatii echipamente", a declarat Ponta intrebat daca poate preciza ce sisteme de comunicatii va construi Huawei si daca privesc un grad inalt de securizare".

Premierul a adaugat, raspunzand unei intrebari, ca Huawei nu a participat la contructia sistemul 112.

Memorandumul semnat de Guvern cu compania chineza Huawei in noiembrie 2013, consultat de HotNews.ro, prevede ca Ministerul Societatii Informationale (MSI) "vine in intampinarea Huawei" in vederea participarii la constructia unor sisteme IT critice, precum Sistemul de informatii si comunicatii nationale, Reteaua nationala de banda larga si Sistemul de monitorizare si supraveghere a traficului.

Mai mult, Ministerul si Huawei anunta o "cooperare strategica", in ciuda controverselor din jurul companiei chineze, acuzata de institutii oficiale din SUA, Marea Britanie sau Canada de spionaj in favoarea autoritatilor chineze. 

Huawei are un istoric insemnat de controverse in state membre NATO in ce priveste accesul la proiecte strategice.

Istoricul controverselor in jurul Huawei:

SUA:
Departamentul pentru Comert al SUA a blocat in 2011 participarea Huawei la o licitatie publica pentru realizarea unei retele wireless nationale. Un reprezentant al Departamentului a explicat pentru PC World ca "a fost o decizie de securitate nationala". (Detalii aici)

Canada:
Guvernul canadian a luat masuri similare fata de Huawei in 2012, autoritatile citand cresterea amenintarii cyberterorismului. (Detalii aici)

Marea Britanie:
Guvernul condus de David Cameron a cerut in ianuarie 2014 renuntarea la echipamente Huawei utilizate pentru videoconferinte, citand "potentiale vulnerabilitati". (Detalii aici)

Si in Australia (tara non-NATO) a existat o controversat majora: Guvernul australian a exclus Huawei in 2012 de la o licitatie pentru realizarea retelei nationale de banda larga, in urma unui raport al Australian Security Intelligence Organisation. (Detalii aici)


























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1935 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    foarte multe sisteme... (Joi, 20 februarie 2014, 14:29)

    Keys [utilizator]

    De acord cu tine...asa o fi...
    Dar nu alea de securitate, mr. Ponta! Trezeste-te!
  • +2 (2 voturi)    
    da, ma Ponta (Joi, 20 februarie 2014, 14:33)

    Gobelin [utilizator]

    evident ca nu faci nici o deosebire intre echipamentele pentru industria telecom si cele pentru securizarea informatiilor.
    nu ma mir, tu si in domeniul tau esti varza de Bruxelles.
  • +2 (2 voturi)    
    Baaa... esti prost... (Joi, 20 februarie 2014, 14:46)

    gaesseki [utilizator]

    Una e o entitate privata (si Huawei face un dumping groaznic la preturile pentru echipamente) si alta e siguranta nationala. Cum mama dracului, cand toata lumea zice de backdoor-uri lasate de chinezi in soft, sa faci comparatii de-astea???? Comparam Vodafone cu STS?
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru Prim Mincinosul tarii... (Joi, 20 februarie 2014, 15:01)

    artistul000 [anonim]

    Cat de prosti ne crezi de ne arunci asemenea minciuni? Cum poti sa semnezi asemenea documente fara sa te consulti cu institutiile specializate ale tarii (SRI, SIE, STS) ?
    Stiu ca nu ai habar de multe... dar asta e la mintea cocosului ... pui chinezii (care sunt renumiti pentru practicile lor de spionaj agresiv) sa se ocupe de infrastructurile de comunicatie ale tarii ...
    PS. Stii ca suntem in NATO ... Ei ce zic de acest lucru?
  • +3 (3 voturi)    
    care huawei? (Joi, 20 februarie 2014, 15:11)

    mumu [anonim]

    http://thediplomat.com/2013/12/huawei-officially-gives-up-on-the-us-market/

    [quote]
    Huawei is back in the news as the Chinese telecommunications firm indicated today that it was giving up on the U.S. market. Financial Times quotes Huawei’s executive vice president as saying, “We are not interested in the US market any more.” It’s hardly surprising, as Huawei has struggled to gain a foothold in the United States due to security concerns. The company has been repeatedly blocked from bidding on projects to purchase or partner with U.S. technology and telecommunications firms.
    [/quote]
    Stirea e din Decembrie anul trecut.

    Si aici raportul comisiei de securitate din Camera Reprezentantilor, care recomanda 'sa se gaseasca alti furnizori de echipamente, in locul Huawei si ZTE'

    http://intelligence.house.gov/press-release/chairman-rogers-and-ranking-member-ruppersberger-warn-american-companies-doing

    De unde si-o fi luand acest om informatiile?
  • +4 (4 voturi)    
    MI6 (Joi, 20 februarie 2014, 15:30)

    andrei [anonim]

    e cu capul Viorel asta, sa citeasca raporturile publice eliberate de MI6
  • +4 (4 voturi)    
    ponta si-ar vinde si mama (Joi, 20 februarie 2014, 15:47)

    ctrlm [utilizator]

    daca urmatoarele conditii ar fi indeplinite
    1. pretul ar fi suficient
    2. ar sfida bunul simt
    3. l-ar sfida pe basescu
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta MINTE (Joi, 20 februarie 2014, 15:50)

    Gryphus [utilizator]

    Huawei nu e implicata in niciun sistem de SIGURANTA NATIONALA in SUA sau in UE.

    Ponta vrea sa le dea celor de la HUAWEI acces la sistemele de siguranta nationala a Romaniei
  • +3 (3 voturi)    
    nu este simplu (Joi, 20 februarie 2014, 15:58)

    hot news [utilizator]

    Ingrijorarile legate de siguranta datelor sunt perfect reale,insa nu exista solutie simpla, firma Huawei este un gigant foarte greu de inlocuit! Am folosit si noi la fabrica mai multe tipuri de module mobile Huawei, pentru ca in Europa nu mai produce nimeni asa ceva, ba chiar acum, dupa achizitionarea Nokiei, se poate spune ca nci telefoane mobile nu se mai fabrica!
    • -1 (1 vot)    
      Ba e simplu, da' costa (Vineri, 21 februarie 2014, 13:40)

      gaesseki [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Ati folosit pentru ca nu si-au permis aia de le cumpara. Ericsson, Alcatel Lucent, Nokia Siemens Networks. Si mai putem enumera, daca vrei.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta minte cum respira, vinde tara (Joi, 20 februarie 2014, 16:21)

    OmulNou [utilizator]

    Asta trebuia sa fie titlul articolului. El isi vinde tara, poporul prin minciuna, e un narcisist fara constiinta. Sper sa-i faca basescu plangere penala.
  • +1 (1 vot)    
    hai la puscarie la Ponta! (Joi, 20 februarie 2014, 17:15)

    ..13 [utilizator]

    Ai semnat si acum stim cine este responsabil pentru descoperirea cu Huawei...

    Penal domnule Ponta - daca nu stiai - ai creat vulnerabilitate si vei raspunde pentru aceasta.
  • +3 (3 voturi)    
    Viorel Victor P.figura de portelan chinezesc ? (Joi, 20 februarie 2014, 19:34)

    Plagarus [utilizator]

    Huawei Technologies, a fost infiinţată în 1987 de Ren Zhengfei, fost ofiţer în Armata Populară a Chinei.
    Compania chineză Huawei, a intrat cu o reprezentanţă în România în anul 2003. Bank of China are de gand sa intre in Romania ! Venirea ridica semne de intrebare in conditiile in care China este unul dintre cei mai zgarciti investitori straini din Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Tradatorul (Joi, 20 februarie 2014, 19:42)

    rutger [utilizator]

    si vanzatorul de tara ponta nici nu stie cand minte si cand are de spus adevarul ! Prim-mitomanul nu se dezminte in nici o ocazie. Pana si cacacrau a ajuns sa se delimiteze de el. Vom fi obligati sa reinstauram pedeapsa cu moartea pentru scurt timp dupa procesul lu' mincinosul mincinosilor !!