VIDEO Traian Basescu: Din memorandumul semnat cu Huawei am inteles foarte bine de ce vrea Ponta STS la Guvern; pot fi elemente de adaugat intr-o plangere penala

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 februarie 2014, 20:57 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri, ca a lecturat memorandumul semnat de Guvern, in noiembrie 2013, cu compania chineza Huawei si ca a inteles astfel de ce vrea premierul Victor Ponta sa treaca Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) in subordinea Executivului. Potrivit sefului statului, premierul a facut "un joc murdar pe seama securitatii nationale" din cauza acestor obligatii asumate si aprobate prin memorandum cu Huawei.

"Am solicitat azi si am primit memorandumul semnat de ministrul Nica (ministrul pentru Societatea Informationala, Dan Nica - n.r.) cu Huawei din China. Ii multumesc ca mi l-a transmis, semnarea memorandumului e aprobata de premierul Ponta. Din lecturare, am inteles foarte bine de ce vrea STS la Guvern. Acum s-a dezlegat enigma, e clar ca angajamentele cu firma chineza l-au obligat pe Ponta sa largeasca spectrul de oferte pentru aceasta firma", a afirmat seful statului intr-o conferinta de presa sustinuta la Palatul Cotroceni.

"Nu minciuna ca (STS -n.r.)  trebuia sa identifice pozitia avionului cazut in Apuseni, pentru ca nu are in atributiuni asa ceva, dar acum am inteles de a facut un joc murdar pe seama securitatii nationale - obligatiile asumate si aprobate prin memorandum cu Huawei", a mai spus presedintele Traian Basescu, apreciind ca "securitatea nationala nu se da pe mana unor firme IT straine, indiferent cat de prieteni am fi cu o tara sau alta".

Intrebat ulterior daca s-a decis cu privire la depunerea unei plangeri penale impotriva premierului Victor Ponta si cu ce acuzatii, Traian Basescu a raspuns: "Am avut alte prioritati, dar memorandumul cu firma chineza si miscarea STS pot fi elemente de adaugat intr-o plangere penala".



Despre faptul ca premierul a anuntat in urma cu doua zile ca sustine ideea ca STS sa treaca sub control parlamentar, seful statului a comentat: "Cand vor veni responsabilii NATO sau SUA sa discutam cu comunicatiile pe scutul de la Deveslu, o sa-i trimit la Zgonea. Ce sa fac si eu, daca acolo va fi responsabilitatea, sau la cine, la Scutaru? Ei si stiu foarte bine detaliile securitatii nationale a Romaniei".

Memorandumul semnat de Guvern cu compania chineza Huawei in noiembrie 2013 si consultat de HotNews.ro prevede ca Ministerul Societatii Informationale (MSI) "vine in intampinarea Huawei" in vederea participarii la constructia unor sisteme IT critice, precum Sistemul de informatii si comunicatii nationale, Reteaua nationala de banda larga si Sistemul de monitorizare si supraveghere a traficului. Mai mult, Ministerul si Huawei anunta o "cooperare strategica", in ciuda controverselor din jurul companiei chineze, acuzata de institutii oficiale din SUA, Marea Britanie sau Canada de spionaj in favoarea autoritatilor chineze.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3854 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    daca vrei faci, fa-o d-le Presedinte (Miercuri, 19 februarie 2014, 21:17)

    mnicku [utilizator]

    dar nu ne mai tot aburi cu plingeri penale care orisicum sint apa de ploaie .

    La cite legi a incalcat chistocul asta, una in plus e cantitate neglijabila
    • +3 (7 voturi)    
      China, incaodata prieten! (Joi, 20 februarie 2014, 9:17)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Incaodata, China se dovedeste un prieten al Romaniei!


      Nu pentru ca ar fi vrut sa profite economic pentru cateva milioane... de pe urma noastra, dar ne-a ajutat sa taiem avantul Dictatorului in devenire - Ponta!

      respect,
  • +14 (14 voturi)    
    Faceti plangerea penala repede, domnule presedinte (Miercuri, 19 februarie 2014, 22:02)

    abel [utilizator]

    Cine stie ce prostii mai face domnul Ponta pana va hotarati dumneavoastra . Mi-a lasat impresia ca-i iubeste mai mult pe chinezi decat pe romani...
  • -11 (11 voturi)    
    asta (Miercuri, 19 februarie 2014, 22:21)

    evoque [utilizator]

    este speculatie domn presedinte, insa sincer va dau dreptate ce sa spuneti si dumneavoastra atat timp cat puteti sforari cu sts, normal.
  • +12 (12 voturi)    
    Tara de vanzare (Miercuri, 19 februarie 2014, 22:21)

    OmulNou [utilizator]

    Ponta: "tara de vanzare, 1 leu bucata, tara de vanzare, 1 leu"
  • +14 (16 voturi)    
    Domnule Victor Viorel Ponta (Miercuri, 19 februarie 2014, 22:23)

    Ion B [utilizator]

    As vrea sa va informez - poate ca nu stiti - ca ignoranta, prostia, dezinformarea sau oricare din scuzele de genul: nu mi s-a spus, nu am fost informat, am crezut ca, bine dar eu am vrut... nu va vor absolvii intr-un proces penal pe care, Presedintele Basescu a promis ca-l v-a intenta impotriva dumneavoastra.
    Ion B - 100
  • +14 (14 voturi)    
    in Canada (Miercuri, 19 februarie 2014, 22:59)

    Eugenca [utilizator]

    premierul harper le-a trimis acasa pe chinezi atunci cand astia s-au oferit sa cumpere firma Research & Motion, cea care produce Blackberry, chiar cu riscul ca firma sa intre in faliment. Asta pentru ca foarte multe companii folosesc blackberry si asta pentru ca informatia circula criptata doar prin serverele R&M si este foarte greu de spionat. Daca le-ar fi dat pe mana chinezilor firma asta, ar fi fost un dezastru.
    Daca informatiile privind scutul racheta circula prin reteaua STS atunci imi este clar ca rusii sunt primii interesati sa spioneze aceste informatii deci e clar ca Ponta e omul rusilor. Daca va mai amintiti, Ponta a disparut intr-un weekend fara ca cineva sa stie unde este, nici chiar cei foarte apropiati lui. Exact la fel ca si vizitele secrete ale lui geana, dragostea mea. La intoarcere a spus ca a fost intr-o vizita privata in Italia. Probabil ca in Italia s-a intalnit cu mafiotii rusi de care este platit
  • +13 (13 voturi)    
    poporul chinez (Miercuri, 19 februarie 2014, 23:32)

    dkz [utilizator]

    Ponta e un mare iresponsabil (ca de obicei) la chestia asta cu STS si chinezii.



    Ponta arata ca habar n-are pe ce lume traieste si ce inseamna spionaj chinezesc.
    Huawei...firma data in judecata de Cisco pentru furt intelectual.

    Echipamentele Huwei trimit statusul la Beijing.
    • 0 (2 voturi)    
      si asa e de ales... (Joi, 20 februarie 2014, 10:27)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      oare e mai bine sa te asculte NSA sau rusii...
    • +7 (7 voturi)    
      Ba stie foarte bine pe ce lume traieste! (Joi, 20 februarie 2014, 11:00)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui dkz

      Te inseli amarnic cind spui ca habar n-are pe ce lume traieste. Stie perfect ce face. La fel au spus si cind au inlocuit steagul UE de la Guvern si Parlament cu cel chinez, ca a fost o greseala, o neintelegere. E uite ca se inmultesc aceste "greseli" si "neintelegeri". Dar atentie, noi vorbim numai despre lucrurile la vedere, iti inchipui cite se intimpla in subteran.
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Joi, 20 februarie 2014, 10:21)

    Point [utilizator]

    jupanul arata batul pontalaului se pare.ce nu inteleg eu e de ce nu o face?!o astepta prezidentialale??
  • +3 (3 voturi)    
    Shensehn Ponta, pe drumul matasii in Catai? (Joi, 20 februarie 2014, 12:28)

    Plagarus [utilizator]

    Cine controlează Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) poate avea acces la instituţiile cheie ale statului
    Bazele de date ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, ale Parchetului General, ale DNA, ale Fiscului, ale SRI, SIE şi în general ale tuturor instituţiilor centrale din România sunt găzduite şi protejate de STS. Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a funcţionat până acum ca o agenţie neutră,