VIDEO Presedintele Inaltei Curti, Livia Stanciu: Afirmatiile premierului Ponta - extrem de grave. Inspectia Judiciara: Declaratiile premierului Victor Ponta despre condamnarea lui Adrian Nastase afecteaza independenta justitiei si dezinformeaza opinia publica

de C. Dinu, I. Rosca     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2014, 8:58 Actualitate | Esenţial

Judecatoarea Livia Stanciu
Foto: Agerpres
Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Livia Stanciu, a acuzat joi ca se inmultesc atacurile la adresa justitiei, referindu-se la declaratiile premierului Victor Ponta, potrivit caruia decizia de condamnare a lui Nastase la 4 ani de inchisoare este una politica. Si Inspectia Judiciara a aratat, intr-un raport insusit joi in plenul Consiliului Superior al Magistraturii, ca declaratiile premierului Victor Ponta despre condamnarea lui Adrian Nastase si "afecteaza independenta justitiei si induc un sentiment de neincredere". Raportul mai arata ca premierul a dezinformat opinia publica, potrivit concluziilor din raportul Inspectiei Judiciare, prezentat joi, in Plenul CSM.

"Nu-i este permis premierului Romaniei sa faca aprecieri privind actul de justitie. Sa lase judecatorii sa-si faca treaba. Declaratiile sale duc la decredibilizarea justitiei. Declaratiile premierului afecteaza independenta justitiei, inducand populatiei un sentiment de neincredere. Toti magistratii sunt nemultumiti de aceasta atitudine", a declarat Livia Stanciu, la intrarea in CSM unde se discuta joi raportul Inspectiei Judiciare sesizata in acest caz.

UPDATE 13.30 Plenul Consiliului Superior al Magistraturii si-a insusit joi raportul Inspectiei Judiciare care concluzioneaza ca declaratiile premierului Victor Ponta in cazul lui Adrian Nastase au afectat independenta sistemului judiciar. Plenul a decis conexarea la acelasi dosar si a adresei vicepresedintelui ICCJ Ionut Matei privind declaratiile premierului, ministrului Dan Sova si purtatorului de cuvant al PSD, Catalin Ivan, facute in contextul condamnarii lui Adrian Nastase.

UPDATE 12.50 Livia Stanciu a revenit cu declaratii si la parasirea sediului CSM:

  • "Ideile care se incearca a se induce uneori - ca sunt anumiti judecatori care intra in aceste cmplete care reactioneaza la comenzi politice - sunt de-a dreptul afirmatii iresponsabile, sunt mai mult decat grave si niciodata dovedite ca ar fi vreun sambure de adevar.
  • (Colegii mei) sunt total nemultumiti. Ati vazut insa ca in multe situatii noi conducerea am incercat sa temperam, au manifestat foarte multa decenta, au crezut - in mod usuratec - ca aceste atacuri asupra sistemului judiciar vor inceta.
  • Nu numai ca nu au incetat, s-au amplificat acest gen de declaratii, acest lucru i-a determinat pe colegii de la completul de 5 judecatori care ati vazut ca in ultima vreme a fost tocat in mod total nejustificat, ca prin intermediul dlui judecator Ionut  Matei sa adreseze o solicitare suplimentara CSM.
  • Eu am solicitat astazi ca ¬ daca acest gen de reactii vor mai continua, de fiecare data CSM-ul sa se manifeste si intr-adevar public, pe cazuri punctuale. Acuzatiile nefondate induse opiniei publice, in sensul ca anumite dosare se instrumenteaza fie la parchet, fie pe rolul inaltei curti din anumite comenzi politici sa inceteze si CSM-ul sa ia de fiecare data pozitie. "




Raportul a fost transmis joi dimineata si urmeaza sa fie prezentat in sedinta Consiliului Superior al Magistraturii, iar membrii Plenului vor decide daca si-l vor insusi.

Citeste si:


Declaratiile premierului Victor Ponta despre condamnarea lui Adrian Nastase si celeritatea solutionarii unor sesizari penale afecteaza independenta justitiei si induc un sentiment de neincredere, potrivit concluziilor din raportul Inspectiei Judiciare, care va fi prezentat joi, in Plenul CSM.

"Declaratiile premierului afecteaza independenta justitiei, inducand in randul populatiei un sentiment de neincredere", a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant al Inspectiei Judiciare, Tamara Manea.

Cele mai importante constatari ale Inspectiei Judiciare referitor la declaratiile lui Victor Ponta:

  • Liderul politic a depasit limitele admisibile ale discursului politic public
  • Afirmatia nereala potrivit careia "daca aceiasi judecatori de la Curtea Suprema in unanimitate te achita, dupa care aceiasi te condamna e o chestiune ciudata" are drept efect dezinformarea opiniei publice cu privire la modul de functionare a sistemului judiciar, cu un impact profund negativ asupra justitiabililor, de natura a ale afecta increderea in actul de justitie.
  • Discursul public al premierului Victor Ponta potrivit caruia justitia este influentata de factorul politic si ca se afla in fata unei hotarari judecatoresti politice, respectiv o hotarare fara fundament, fara probe doveditoare, are rolul de a submina autoritatea judecatoreasca si de a aduce atingere indepedentei sistemului judiciar.
  • Afirmatiile domnului Victor Ponta facute in cadrul emisiunii "Ora de varf" la postul Romania TV din 6 ianuarie 2014 au afectat imaginea si indepedenta procurorilor din cadrul DNA.
  • Prin afirmatiile emise in spatiul public a fost afectata nu numai imaginea unei instante judecatoresti sau a unor parchete vizate, ci si imaginea sistemului judiciar in ansamblul sau.


Consiliul Superior al Magistraturii a sesizat, in 8 ianuarie, Inspectia Judiciara in cazul declaratiilor facute de premierul Victor Ponta atat despre condamnarea lui Adrian Nastase, cat si despre celeritatea solutionarii unor sesizari penale.  

In sesizarea transmisa Inspectiei Judiciare, Sectia pentru judecatori a CSM arata ca declaratiile premierului au caracter politic, "iar in raport cu principiul separatiei puterilor in stat, Consiliul nu poate interveni in disputele de natura politica".

Purtatorul de cuvant al Inspectiei Judiciare, declara, pentru MEDIAFAX, ca in urma sesizarii primite de la Consiliul Superior al Magistraturii, IJ va analiza daca au fost aduse atingeri sistemului judiciar prin declaratiile facute de premier in 6 ianuarie. In cadrul acestor verificari vor fi avute in vedere si declaratiile premierului Victor Ponta privind sesizarile trimise de Guvern la DNA.

"Nu vom verifica modul in care au fost instrumentate dosarele sau cum au fost solutionate, ci daca au fost tergiversari nejustificate", preciza Tamara Manea.

Potrivit sursei citate, se va verifica in ce masura afirmatiile premierului Victor Ponta sunt reale.

"Premierul, in cadrul unei emisiuni televizate, a facut referire la mai multe dosare. Modalitatea prin care se va face verificare o va alege inspectorul", spunea purtatorul de cuvant al Inspectiei Judiciare.

Premierul Victor Ponta a declarat in 6 ianuarie ca Adrian Nastase este un condamnat politic, o victima a regimului Traian Basescu si un caz perfect comparabil cu cel al Iuliei Timosenko.


























12423 vizualizari

  • +49 (53 voturi)    
    Intram in normalitate ? (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:11)

    adrian88000 [utilizator]

    Astept sa vad daca C.S.M isi insuseste sau nu acest punct de vedere.
    • -13 (31 voturi)    
      asa si concret cu cel afecteaza inspectia judiciar (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:02)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      pe micul muc , adica un fel de apa sfintita care nu face nici bine dar nici rau ???
      Sistemul juridic RO o bataie de joc la adresa unei tari intregi

      Inspectia a constat ca ........ si masuri ceva ?? nimic, povesti de adormit copii . De un an de zile tot ataca micul muc sist de justitie care se comporta ca si cum ai place sa fie atacat si concret nu se intimpla nimic . Ia bagati-l la racoare vre-o citeva luni
      • +16 (20 voturi)    
        iti spun eu (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:31)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        intr-o societate morala, Ponta ar trebui sa isi puna cenusa in cap si sa isi retraga cuvintele. Nici o demisie nu ne-ar deranja prea tare.

        Dar nu, el si alte obraznicaturi ca Ivan aleg sa calce pedala in continuare.
        • +2 (10 voturi)    
          intr-o societate normala exista si sanctiuni (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:40)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          concrete si clare nu doar apa de ploaie gen . Punct

          In RO s-a ajuns in situatia de fata tocmai acestui sistem juridic care permite astfel de derapaje . De ce ? pt ca tuturor din sistemul juridic si politicienilor le place sa pescuiasca in ape tulburi.

          PINA CIND ??????
          • +19 (23 voturi)    
            Un OM!!! (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:48)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            In istoria fiecarei tari exista OAMENI care isi dedica intreaga activitate, cu curaj si daruire, progresului societatii in care traiesc. Asta, in pofida presiunilor si conservatorismului sistemului politic si social. In Romania, unul dintre acesti OAMENI este Livia Stanciu, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

            Toata stima si respectul meu, DOAMNA!!!
            • 0 (4 voturi)    
              Ai baut (Vineri, 17 ianuarie 2014, 13:23)

              Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Nu-mi dau seama daca vorbesti serios, sau faci misto. Vezi ca lui Livia Stanciu îi ia muuulte luni de zile sa redacteze motivarea deciziilor pe care la stabileste. Ex: cazurile Becali!
              Daca toti judecatorii ar lucra cu acest randament, s-ar alege praful de tara asta.
          • -1 (5 voturi)    
            Cine le/a dat voie?! (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:14)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            Cine i/a facut inamovibili?!
            Nu cumva unul care nu a vrut sa fie condamnat niciodata si care a omorat
            Si apropos, se scrie ..."cu ce-l afecteaza..."
            Putina gramatica, te rog frumos!
    • -26 (42 voturi)    
      Si INCHIZITIA pretinea (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:13)

      danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ca nu trebuie sa mai aiba cineva opinii contrare...
      Doamna Stanciu nu se intreaba de loc de ce se inmultesc "atacurile la adresa justitiei"?
      • +30 (34 voturi)    
        Stim (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:45)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        Stim de ce se inmultesc atacurile, pentru ca pe Ponta il enerveaza faptul ca n-are control asupra justitiei, ca sa-si scoata prietenii penali din parnaie. Pe el si pe parlamentarii corupti care au dat legile din martea neagra.
        • +24 (26 voturi)    
          nu doar atat..... (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:58)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          ..... ci mai ales pentru ca plagiatorul mincinos insusi va trebui sa dea socoteala pentru plagiatul comis, de pe urma caruia incaseaza venituri necuvenite.
          Avem deja o prima condamnare, in Romania, pentru plagiat.
          • +18 (20 voturi)    
            20 ian. (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:42)

            EllySt [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            Asteptam data de 20 ian. 2014 sa vedem daca se va pune tot NUP pe plagiatul "covarsitor" al d-lui Ponta - transferat in cartea publicata in 2009 reclamata de d-l Papahagi.
            Poate aceasta instanta (ICCJ) nu va tine seama de presiunile d-lui Ponta la adresa justitiei, asa cum au facut-o instantele anterioare.
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns Ianos 28 (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 6:24)

          LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui OmulNou

          In plus Ponta este presat de puscariabili - baroni locali cu dosare penale- care a adus USL la putere cu convimgerea ca vor scapa de puscarie si ca pot fura in voie. In conditiile in care nu se va intampla Ponta va pica Asa sa ne ajute Dumnezeu
      • +3 (5 voturi)    
        nu te-a cunoscut pe tine! (Joi, 16 ianuarie 2014, 13:15)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        si atunci nu si-ar mai pus problema!
      • +5 (7 voturi)    
        "atacurile la adresa justitiei"? (Joi, 16 ianuarie 2014, 15:25)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        se inmultesc pentru ca oameni care se cred deasupra legilor si se stiu cu musca pe caciula isi dau seama ca nu e chiar asa, isi dau seama ca pot ajunge acolo unde nu au crezut niciodata ca tocmai ei poat ajunge si unde nu vreau sa mearga. Asa ca de la dosare politice, la doamne ce bolnav sunt ca doar in strainatate ma mai pot face bine le auzim si le vedem pe toate. Nu auzi pe unu din acestia ce se credeau dumnezei sa spuna: da domule am facut-o merit pedeapsa. Jalnici barbati. As aprecia un astfel de barbat. Pe ceilalt nu.
      • +4 (4 voturi)    
        pentru danbaloiu (Joi, 16 ianuarie 2014, 20:49)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        Dar tu ? Ai raspunsul la inmultirea " atacurilor la adresa justitiei " ? In caz ca nu-l ai , ti-l voi da eu:
        Pentruca "se strange latul" .
        Intelegi in jurul caror gaturi se strange ? Sa-ti spun ?
      • +3 (3 voturi)    
        asa este (Vineri, 17 ianuarie 2014, 8:42)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        e si asat alta monica macovei, unealta lui basescau ! :))
    • +8 (18 voturi)    
      Da , poate intram.... (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:13)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Da daca ..."afecteaza"......atunci in mod normal ar urma DEMISIA !!! Bine zic oare ???
      • +1 (1 vot)    
        pentru polonyca (Vineri, 17 ianuarie 2014, 18:07)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Da, asa ar fi normal.
    • +25 (29 voturi)    
      nu cred in normalitate cu Ponta in Victora (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:16)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Cred ca mai curind sa continue vinaoarea de vrajitoare si incet incet precum l-au adut pe Nitu si noua conducere CSM o sa ubordoneze si CC si ICCJ si la urma mai ramin sa deoleze doar DNA. Mafia e disperata - sute de parlamentari au cheltuit din greu sa ajunga acolo acum au nevoie de contracte cu statul .. sa se refaca.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu fi (Vineri, 17 ianuarie 2014, 10:01)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui oilman

        asa de pesimist. Romania mai are oameni care sa nu-i lase sa faca chira toate mizeriile inimaginabile. Mai sunt ziduri de care se vor lovi !
  • +22 (34 voturi)    
    prea bun, prea ca la tara (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:20)

    Gobelin [utilizator]

    cine sa-i mai inteleaga pe astia?
    deci cand Ponta il facea pe Papici basist, ca instrumenteaza dosare politice, IJ a spus ca e ok.
    cand Ponta a spus ca dosarul lui Nastase e politic, atunci nu e ok.
    de ce, pentru ca facea referire si la judecatori?
    la fel, Baroul Bucuresti ii exclude pe Nastase si Voicu, in urma condamnarii penale.
    da' nu-l exclud si pe Costiniu, condamnat in acelasi dosar cu Voicu.
    de ce, pentru ca a fost judecator?
    • +6 (8 voturi)    
      comunicatul IJ (Joi, 16 ianuarie 2014, 14:33)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      ar trebui imediat urmat de o sanctiune a CNA pentru posturile care au dat declaratia, sa fie obligate ca, in aceeasi emisiune in care lui ponta i si-a permis sa vomite in direct, sa afiseze pe ecran, 10 minute pe zi, comunicatul IJ.
      in fond, comunicatul arata clar ca Ponta a mintit si a dezinformat opinia publica, fara ca moderatorul emisiunii sa-i ceara lui Pontocchio dovezi pentru ce debiteaza.
      atata timp cat raporturile IJ raman fara nici o sanctiune pentru nimeni, politicienii isi vor permite in permanenta sa faca astfel de afirmatii.
  • -33 (47 voturi)    
    Extraordinar, (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:27)

    xrogo [utilizator]

    auzi ce descoperire epocala,populatia nu are incredere in justitie,si mai ales din cauza declaratiiloe lui Ponta,ma voi sunteti extraterestri,combateti voi coruptia,faceti procese corecte si lumea o sa aiba incredere in voi.
    • +3 (21 voturi)    
      Cazul (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:37)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      de la Pitesti este elocvent. Si n-avem voie sa comentam, da? Ca afectam independenta.
      • +27 (31 voturi)    
        depinde (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:06)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        depinde cine esti, eu Gheorghe din Pitesti nu sunt persoana politica si nici importanta asa ca pot sa zic ca nenorocitii dracului de politicieni corupti in frunte cu Ponta si USL (si multi din PDL ca sa fim cinstiti ) au dus tara de ripa.
        Democratiea in Romania se duce de tot atita vrema cit noi, prosti dar multi, nu reactionam ferm la fraudele, hotia fara margini si aroganta stapinilor nostri.
        Rusine majoritqatii argesenilor ca voteaza cu hotii de atita amar de vreme, rusine ca se lasa prostiti asa usor de propaganda celor care ii fura zi de zi.
        • 0 (8 voturi)    
          La o decizie (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:51)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          ca cea data la tine la Pitesti de ce nu sari in sus? Miine , si nu-ti doresc, in situatia familiilor celor morti s-ar putea sa fi tu. Tu reprezinti opinia publica, tu trebuie sa reactionezi.
          • +5 (7 voturi)    
            culeg capsuni (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:50)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            Nu sunt in oras pentru o perioada, culeg capsuni acum la citeva mii de km, dar sunt cu gindul acolo si imi pare rau de ce vad si aud.
            • -4 (4 voturi)    
              La cules (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:25)

              miguelito [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

              de capsuni ai internet? Ramii acolo.
      • +13 (15 voturi)    
        Depinde cine comenteaza. (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:10)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        Si cum comenteaza.
        • +1 (3 voturi)    
          Alius (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:52)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          ceea ce spui e echivalent cu "ai sapca, n-ai sapca". Individul ala a scapat basma curata.
          • +4 (6 voturi)    
            Nu... (Joi, 16 ianuarie 2014, 13:23)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            Daca esti PM sau presedinte, trebuie sa ai grija ce comentezi. Daca sunt eu sau tu, putem spune ce vrem.
            • -5 (7 voturi)    
              Asta s-o crezi tu! (Joi, 16 ianuarie 2014, 13:57)

              miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Faptul ca o spui intr-un comentariu, pe un forum poate crea o opinie.Pro sau contra. Si atunci, cineva poate spune ca ai afectat justitia. Chestia cu "eu sint mic, nu contez" tine pina la un punct. Acel punct nu a fost stabilit unde este pus. Totul este interpretabil.
              • +5 (7 voturi)    
                Varza ! (Joi, 16 ianuarie 2014, 14:25)

                math [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                Cand primul ministru spune ca IN TARA LUI justitia este controlata de un dictator si ca se face politie politica, sa nu se mire ca Romania este tratata ca ultima ...... Din cauza lui, nu din cauza europarlamentarilor sau a imperialistilor. Gigei ca noi, comentand pe forum, exista peste tot. Nu impresioneaza pe nimeni.

                Noi avem nevoie de 20+30 de ani ca sa intelegem lucrurile cele mai simple gen 2+2. Pana la lumea civilizata mai avem vreo doua-trei generatii.
                • -1 (1 vot)    
                  Varza ? (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:24)

                  miguelito [utilizator] i-a raspuns lui math

                  Cind vei invata ca parerea ta conteaza ?
                • 0 (0 voturi)    
                  raspuns math (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 6:34)

                  LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui math

                  Ponta in prostia lui recunoaste singur ca minte deoarece la Nastase justitia e influentata politic ca apoi cand scandalul a izbucnit sa afirme ca justitia nu poate fi influentata - deci cand minte Ponta ? Ca sa nu mai vorbim de declaratia lui Nicusor Constantinescu ramasa nesanctionata care cere desfiintarea prin lege a DNA- de fapt aceasta o vrea majoritatea USL
              • +1 (3 voturi)    
                separerea puterilor in stat (Joi, 16 ianuarie 2014, 16:35)

                GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                separarea celor 3 puteri in stat , Juridica, Legislativa si Execcutiva.
                Reprezentatii acestor puteri nu trebuie sa se amestece in munca celorlalte.
                Tu pe cine reprezinti dintre cele 3 .

                INTERESANT : Wikipedia
                http://ro.wikipedia.org/wiki/Separarea_puterilor
                "
                În ceea ce privește dictaturile, aici principiul separației puterilor nu își găsește aplicare, pentru că puterea legislativă și cea executivă se află de cele mai multe ori în aceeași mână, iar independența sistemului juridic este limitată sau chiar încălcată complet. În loc de a separa cele trei puteri - legislativă, juridică și executivă - , statul dictatorial se comportă după principiul (exemplificativ) "eu dau legea, eu te judec, și tot eu te supun la pedeapsă"
                • 0 (2 voturi)    
                  Cu alte cuvinte (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:23)

                  miguelito [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

                  daca se persevereaza in instanta, in greseala,nimeni n-are voie sa spuna ca o decizie/hotarire este gresita. Nici eu, nici tu, nici PM, nici Presedintele. Atunci de ce mai avem aceste functii/institutii. Hai sa avem doar una: judecatoria.
                  Apropos, dupa cum bine stii, instanta are dreptul de a judeca anumite hotariri/decizii: ultima de care stiu este bugetul de stat. De cind hotaraste o instanta, chiar daca este CC, bugetul unui stat?
                  • +3 (3 voturi)    
                    Miguelito ! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 18:12)

                    adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                    De ce esti nervos ?
                  • 0 (0 voturi)    
                    rspuns miguelito (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 6:39)

                    LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui miguelito

                    Gresit total - o decizie gresita a instantei poate fi atacata cu recurs si apoi la Inalta Curte de Justitie - de acecea unele procese durareaza atat fiindca se cauta adevarul si o sentinta corecta
    • +18 (20 voturi)    
      Si cand sunt procesele "corecte"? (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Care sunt criteriile tale?
    • +18 (24 voturi)    
      momentan CORUPTIA = USLam (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      in 23 ani de pretinsa democratie, pe vremea lui El Insusi Adrian Nastase nu era democratie..sa nu o dai de gard...putem spune ca numarul hotziilor si furaciunior din 100 % se atribuie PSD ului si fruntasilor lor,..statistica bat o naiba..spune asta..nu Poporul !
      • -3 (7 voturi)    
        oricand CORUPTIA = partidul/alianta de la putere (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:16)

        Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ne-am obisnuit sa dam vina pe PSD pt toate furaciunile doar pentru ca furaciunile lor au fost mai mediatizate. Nu uitati ca si pe vremea celorlalte guvernari s-a furat (poate nu in aceeasi masura) si s-a corupt. Concluzia? Da, momentan CORUPTIA = USLam. Dar lucrurile se vor schimba, la fel si partidele si se va fura ca-n codru caci, ce sa vezi, TOATE partidele sunt la fel. Iar daca justitia se simte atacata de declaratiile lu' Ponta ar putea lejer sa-l bage la racorica. Deci...
    • +16 (18 voturi)    
      Pai ce inseamna proces corect? (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cind il condamna pe Nastase, e politie politica. Cind il condamna pe Fenechiu la fel.Probabil doar daca-l condamna pe basescu, doar atunci justitia e cu adevarat independenta. In rest sunt niste basisti infecti.
    • +6 (10 voturi)    
      alt judecator? (Joi, 16 ianuarie 2014, 13:17)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      deci tu, xrogo, esti specialist in justitie? Cum de nu ai ajuns la CEDO/Haga/Luxemburg? Te-a impiedicat Basescu asa-i?
  • +25 (31 voturi)    
    Și ce? (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:35)

    methylique [utilizator]

    Și ce ar trebui să se întâmple când cineva, persoană privată sau mai ales publică, face afirmații de genul ăsta?

    Dacă doar se constată că ”afecteaza independenta justitiei” fără nicio sancțiune, atunci degeaba se constată.

    O amendă babană, ceva? Adus în instanță pentru defăimarea instituțiilor statului?

    Altfel, oricine o să-și poată băga ceva în instituții, în public, fără rețineri.
  • +29 (37 voturi)    
    Această concluzie este (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:39)

    Audit [utilizator]

    normală. S-a văzut din spaţiu că acest copy paste al politicii româneşti atacă justiţia. Atacă orice nu poate controla: Justiţie, ANI, Băsescu, etc.
    Faceţi un exerciţiu de imaginaţie: ce va fi la anul pe vremea aceasta? J A L E E E E !!!!
    • +15 (21 voturi)    
      nu poate controla cu totul inca (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:16)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      toata justitia ! uitativa la nitu ! zice ca pe el nu-l deranjeaza ! cat de idiot poate fi cineva sa nu-si dea seama de impactul acestor declaratii asupra justitiei, cetatenilor si credibilitatii statului in afara (pentru investitori) !
  • +33 (41 voturi)    
    bravo ICCJ! (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:41)

    edif [utilizator]

    felicitari pentru curaj si verticalitate
    • +21 (27 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:20)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui edif

      de data asta ICCJ a reactionat impecabil: petitia de neconstitutionalitate a fost semnata de 96 de judecatori in 24 de ore dupa ce parlamentul a votat codul, fara CSM, IJ, ambasade, UE, etc. Bravo lor!
  • +22 (28 voturi)    
    respect! (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:16)

    corvus coraX [utilizator]

    Este ca o gura de oxigen cand constati ca in tara asta mai sunt si oameni cu coloana vertebrala nu numai lepre..
    • +8 (10 voturi)    
      Corect! Ceea ce (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:36)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      nu înţeleg ei este faptul că declaraţiile lor, ale lui Nicuşor Constantinescu (care a deturnat 5 mil EURO!!! ca să nu zicem furat) alungă investitorii, alungă orice firmă străină care ştie că în ţările UE legea se aplică (dacă nu se respectă)!
      La guvernanţii şi parlamentarii noştri totul e o voioşie, o inconştienţă.
  • +15 (21 voturi)    
    nisipuri miscatoare (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:19)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    In sistemul de justitie sunt miscari care vor determina incotro mergem. Deocamdata "factorul politic" din sistem ,adica ministrul justitiei si procurorul general Nitu par a fi izolati de care sistem. Declaratiile lor in sprijinul politicului de la putere nu sunt urmate de masa de procurori si judecatori. Cat vor rezista ? Cat sunt de constienti de ce se intampla acum ? Asaltul asupra justitiei depinde de ei si de sprijinul opiniei publice. Opozitia politica trebuie sa-si orienteze bruma de credibilitate si de influenta pentru sprijini justitia. Este prioritatea zero ! Macar in problema aceasta sa fie uniti !
  • -8 (16 voturi)    
    Cand va suna Basescu nu e ingerinta ? (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:47)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Dreptate dupa interes.
    • +12 (16 voturi)    
      dovezi? (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:59)

      alexmd [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Dovezi in acest sens?
      Pentru dl. Ponta exista inregistrari audio-video vis-a-vis de declaratiile mentionate in articol.

      Fara dovezi, e doar o barfa, "ca la piata".

      O zi buna, si desteapta-te romane!
    • +8 (14 voturi)    
      de unde stii? (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:40)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      i-ai ascultat tu telefonul doamnei si l-ai auzit pe basescu? sau asa a zis latrina infractorilor si tu repeti ca papagalul?
      • -13 (19 voturi)    
        Ba$$ declaratie (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:48)

        #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        Domnule procuror general, pentru că tot ne-am întâlnit aici, vreau să vă spun că o să vă mai sun.
        • +7 (11 voturi)    
          qed (Joi, 16 ianuarie 2014, 13:03)

          quetzal [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

          asta e scoala "latrinelor" si a manipularilor de doi bani
          Altfel ai fi scris si continuarea la fraza aceea care suna asa:
          "nu o sa va sun niciodata pentru vreun dosar, dar pentru lucruri in care am atributiuni, ca spre exemplu a veghea la buna functionare a statului, o sa va sun."

          deci ramane cum am stabilit, saplare de creiere latrinista, qed:)
  • -12 (20 voturi)    
    deciziile (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:55)

    evoque [utilizator]

    judecatorilor si actiunile procurorilor cum afecteaza viata cetatenilor???
    Prezenta presedintelui (sub umbrela presedentiei) la numirea noului sef al csm nu afecteaza imaginea justitiei.
    Aceasta reactie este mai proasta decat a lui ponta cu privire la sentinta in cazul mentorului sau nastase.
    Sa raspunda penal si material fiecare judecator si fiecare procuror pentru greselile pe care le fac, sa dovedeasca ca nu sunt spagari si manipulati politic si atunci vorbim despre atacuri la moralitatea judecatorilor si procurorilor.
    Vorbiti despre justitie ca si despre fecioara Maria, numai ca fecioara voastra este putreda pe dinauntru, gaunoasa si bolnava.
    • +11 (17 voturi)    
      .... (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:48)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      citesc ce ai scris si ma gandesc la supra-imunitatea parlamentara pt care tu si postacii ca tine (daca nu sunteti acelasi individ chiar) militati.
      Vorbesti despre corputie dar vrei desfiintarea DNA, imunitatea parlamentara si discreditarea justitiei.
      Nu crezi ca e contradictoriu?

      Daca incalcam leagea.... hai sa o facem toti... ma apuc de sala si dau in cap la lume pe strada...legea junglei.... macar sa stim cu totii o treaba.
      Dar sa avem legi doar pt prostime.... nu mi se pare corect.
      Eu de ce sa platesc atunci TVA la stat ca prostul in fiecare luna (da ...este cazul) daca faceam evaziune fiscala anul trecut.... era suficient sa nu mai muncesc nimic anul asta....
      Hai sa fim toti corecti si sa nu ne batem joc de societatea in care traim...
      • -4 (4 voturi)    
        unde (Vineri, 17 ianuarie 2014, 7:10)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        am scris eu despre desfiintarea dna???
        deci nu ai citit nimic.
    • +7 (9 voturi)    
      <br> (Joi, 16 ianuarie 2014, 13:20)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cand ai sa citesti LEGEA (aia cu CSM) si cu rolul celui de la Cotroceni vei putea sa ai un pct de vedere pertinent. Altfel... doar zoaie si zbierete.
      • -4 (4 voturi)    
        legea (Vineri, 17 ianuarie 2014, 7:12)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        (aia cu csm) este un bors, iar rolul celui de la cotroceni este de a apara scaunul sau si averea familiei.
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns evoque (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 6:46)

          LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui evoque

          Constat ca esti colectionar de voturi negative-oare acest lucru nu iti spune ceva ? - poate ca nu intelegi fiind telespectator numai de A3
  • +9 (11 voturi)    
    adică este instigator și trebuie băgat în pușcărie (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:57)

    visio [utilizator]

    era o idee de Justiție corectă...
  • +17 (19 voturi)    
    Vremuri ciudate (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:58)

    benicio [utilizator]

    Si mai rau e ca omul e jurist, fost procuror, si nu un inginer agronom ajuns prim-ministru. Deci stie care sunt efectele vorbelor sale. Trist e ca, la un regim PSD mai slab ca niciodata (la doi ani de la preluarea puterii e tot mai erodat, in ciuda eforturilor caragialesti ale celor doua televiziuni de partid), opozitia lipseste cu desavarsire. Parca incepe sa-mi para rau ca nu mai are voie marinarul sa candideze. Oricum, sper ca unchiul Sam sa ne tina sub observatie multi ani de-acum inainte, ca ciocoii locali ne-ar manca de vii.
  • +6 (8 voturi)    
    "Disciplina bancara" nu-i imixtiune in justitie? (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:00)

    D-or [utilizator]

    In negocierile cu FMI, s-a discutat despre nepromovarea unor masuri si politici care sa afecteze disciplina bancara a clientilor bancilor, chiar daca acestea aveau clauze abuzive.
    Am sperat ca aceste angajamente nu vor avea efecte si asupra actului de justitie in aplicarea legilor si a jurisprudentei CJUE.

    Ei bine, chiar daca faptasul, adica sistemul bancar si-a recunoscut public fapta, respectiv si-a evaluat clauzele abuzive la 1 miliard euro si a apreciat ca poate suporta aceasta corectie, Instantele din Romania sanctioneaza clientii incuviintind executarile silite a contractelor abuzive si nu bancile.
    Unde sunt sentintele anti-banci de 1 miliard de euro, asa cum ar fi drept sa existe?
    De ce nu sunt?
  • +24 (26 voturi)    
    Un lucru am observat (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:10)

    omezu [utilizator]

    Monica Macovei, Livia Stanciu, Laura Kovesi, Oana Schmidt-Haineala, Aspazia Cojocaru, Alina Ghica doamnele judecator care l-au transformat pe Insusi in N0049 si or mai fi (stiu, stiu am insiruit numai basiste), dar numele astea imi vin acum in minte. Sau din exterior Viviane Reding care a maturat cu Corlatean pe jos, ori Victoria Nulad care l-a speriat pe Ponta de s-a ascuns. Se pare ca tot femeile sunt cele care au "oua" sa infrunte mafiotii, sa faca ceva impotriva lor si sa reziste amenintarilor si presiunilor facute de marii "barbati" politici!
    • +11 (13 voturi)    
      Regret! (Joi, 16 ianuarie 2014, 13:05)

      EllySt [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Imi pare rau ca nu va pot da decat un singur "+". Aveti mare dreptate.
    • +6 (8 voturi)    
      Ponta sa zica multumesc... (Joi, 16 ianuarie 2014, 15:56)

      Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ...ca nu a venit Doamna Merkel in Romania. Am mai zis-o odata : are sange in "instalatie" cat nu au toti parlamentarii la un loc. Cap de neamt si ....de roman!
  • +13 (15 voturi)    
    sa ia masuri si fata de oamenii din sistem (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:12)

    goto [utilizator]

    sa ii spuna cineva si procurorului general rezultatul. poate mai invata si el cate ceva, de exemplu ce inseamna independenta justitiei, nu doar sa pupe in fund usl-ul.
  • +14 (16 voturi)    
    Unora... (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:23)

    Sani [utilizator]

    ...le place cum s-a "descurcat" Romania in ultimii 24 de ani nu-i asa?

    De aceea nu vor ca cineva sa raspunda.
    Ah, pardon, ei vor ca totul sa se rezume la Basescu & Co.!

    Bai, dar premierul Vacaroiu, presedintele Iliescu din acea vreme nu aveau nici un cuvant?
    Adica un ministru al transporturilor a putut decide singur vanzarea flotei?
    Hai bai, utilizati neuronii pe care i-ati primit!
  • +15 (17 voturi)    
    Ar fi de cercetat ..... (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:26)

    conul [anonim]

    ..... cum a intrat Ponta la Drept, cum a absolvit, cu ce note, ce spun colegii/profesorii despre el (Ponta)referitor la perioada studentiei. (Cum si-a luat doctoratul stim.). Este inexplicabil cum un absolvent de Drept , nu mai vorbim ca este "dottore" si PM , intra aproape zilnic , prin deciziile pe care le ia sau pe care le gireaza, in conflict cu Constitutia, cu puterea judecatoreasca , cu personalitati politice externe/interne, cu bunul simt si cu majoritatea populatiei interesata de ceea ce se intampla cu tara noastra. Cum naiba a trecut asta clasa ? El arata ca este un incompetent , un gargaragiu profesionist, un mincinos de atatea ori dovedit, unpersonaj care nu are nici in clin nici in maneca cu o functie de conducere in stat. Totusi , daca ne gandim ca a avut un mentor aflat acum dupa gratii, incepe sa se explice situatia.
    • +12 (14 voturi)    
      În primul rând (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:39)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui conul

      atât el cât şi Şova nu au absolvit la stat. Am înţeles că la Româno-Americană. Ceea ce ar fi explicabil.
      • +8 (10 voturi)    
        Cum se explica.... (Joi, 16 ianuarie 2014, 14:02)

        conul [anonim] i-a raspuns lui Audit

        ...atunci faptul ca s-a ascuns sub fusta ma-sii cand a venit miss Neulan ?
  • +19 (21 voturi)    
    Ponta uita... (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:36)

    Mirobo [utilizator]

    ..ca justitia este cea care il va condamna (pe buna dreptate in opinia mea) intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat.
    Istoria se repeta ,ca si in cazul lui Nastase.
    Eu dorm linistit noaptea.Ponta o face?
  • +6 (8 voturi)    
    Toata stima, Doamna, (Joi, 16 ianuarie 2014, 15:34)

    John M. [utilizator]

    Asteptam sa ne spuneti cand sa iesim sa-i spulberam pe viermii astia mici nascuti din cadavrul urias al PSD.
    • -5 (7 voturi)    
      Ce mai astepati (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:44)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      atatea indemnuri,daca va tin izmenele iesiti fratilor in strada si spulberat-ii pe USL-istii care va fura justitia,dar vad ca tot dati din gura pe situri si numai de vorbe sunteti buni!!
  • +5 (7 voturi)    
    Stima si respect ICCJ (Joi, 16 ianuarie 2014, 18:22)

    chiaburu [utilizator]

    Aveti tot respectul si solidaritatea majoritatii covarsitoare a cetatenilor romani.Faceti-va datoria asa cum v-ati facut-o si astzi si noi va vom sustine cu orice pret! Asosit timpul ca toti cei care nu respecta LEGEA
    sa fie pedepsiti exemplar,in asa fel sa scapam tara de
    hoti! Pentru interventiile exprimate astazi care sunt inconcordanta cu constitutiasi legile tarii noastre ave-
    ti toata stima si tot respectul nostru!
    Petru ca nu se mai poate merge mai departe eu solicit DEMISIA imediata a lui Ponta pentru urmatoarele:
    1.Atacurile permanente la adresa justitiei.
    2.infractiunea de plagiatdoveditade Comisia de etica a Facultatii de drept din cadrul Universitatii Bucuresti.
    3.Asumarea raspunderii Guvernuluipe legea
    restructurarii care a fost declarata deCurtea Constitutionala in unanimitate neconstitutionala.
    4.Esuarea privatizarilor asumate de Guvern.
    5.Organizarea modificarilor la Codul Penal din 'martea neagra"
    6.Fuga de raspundere exemplu ascunderea in timpul vizitei la Bucuresti aunui inalt demnitar al SUA.
    7Acceptarea in guvern a unor penali.
    8Atitudinea sa de "iresponsabil vesel(conform lui ION Cristoiu)
    9.Dupa opinia Domnului Andrei Plesu pe care o sustin, Ponta nu este pregatit din niciun punct de vedere petru functia de Prim Ministru.
    10.Este anchetat penal in dosarele 122/P/2012
    si123/P/2012.
    Asteptcu nerabdare DEMISIA.
  • +4 (6 voturi)    
    stat de drept (Joi, 16 ianuarie 2014, 19:25)

    gabrielita [utilizator]

    Veniti la Pta Victoriei ,sambata 18 ian ,ora 15 ptr a protesta impotriva atacurilor la independenta justitiei ! Protestul este autorizat ! Nu mai trebuie sa stam pasivi ,trebuie sa luam pozitie fata de derapajele guvernului .
  • -2 (2 voturi)    
    JUSTITIE PENTRU TOTI (Vineri, 17 ianuarie 2014, 7:58)

    hotulroman [utilizator]

    Independenta justitiei nu insemneaza ca fiecare face ce vrea. De aproape 20 de ani tot asa procedati,abuziv,condamnari nedrepte,minciuni si tot tacamul,fara ca cineva sa scoata o vorba.
    1. Va mai aduceti aminte cand ii purtati in lanturi (sau catuse) pe Temesan,Dinulescu, C.Paunescu,Cioflan si inca altii,filmati si televizati si apoi n-ati fost in stare sa dovediti nimic.
    2. Am vazut ieri scenariul aducerii cu forta la DNA a lui N.Constantinescu,si arata ca un film demn de Sergiu Nicolaescu, in timp ce la Ploiesti ati mai arestat cativa directori si patroni care nu stiu ce au facut.Condamnati sunt cativa gen Nastase sau Becali si restul...film.
    3. Dar cu doamnele judecatoare ce faceti?
    Dosarul "Judecatoarele de la Tribunalul Bucuresti" - Antonela Costache si Viorica Dinu
    TERMEN DE JUDECATA | 20 IANUARIE 2014
    Judecatoarele Antonela Costache si Viorica Dinu de la Tribunalul Bucuresti sunt acuzate de procurorii anticoruptie de trafic de influenta si luare de mita, pentru a pune in libertate inculpati acuzati de trafic de droguri, trafic de persoane si coruptie. In cursul lunii ianuarie 2013, grefierul Vasilescu Sorin de la Tribunalul Bucuresti ar fi primit 5.000 de euro de la doi avocati pentru a manipula sistemul informatic de inregistrare a cauzelor penale astfel incat recursul declarat de Dinel Nutu (fost Staicu) impotriva deciziei de mentinere a arestului preventiv sa fie repartizat completului din care faceau parte Viorica Dinu si Antonela Anemary Costache.

    Dosarul "Mita la judecator" - Veronica Cirstoiu
    TERMEN DE JUDECATA | 27 IANUARIE 2014
    Judecatoarea Veronica Cirstoiu, de la Curtea de Apel Bucuresti, si fiul sau Florin Cergan au fost arestati preventiv pe 9 august, fiind acuzati de luare de mita si complicitate la trafic de influenta pentru solutii favorabile in mai multe dosare, printre care si cel al lui Dinel Staicu. Procurorii DNA sustin ca Veronica Cirstoiu a primit peste 1.000.000 euro pentru obtinerea unor solutii favorabile in cauze penale. Sco
  • +4 (4 voturi)    
    Varanul, prin Viorel, conduce tara! (Vineri, 17 ianuarie 2014, 8:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Raportul 'la zi', prezentat de Viorel, Varanului:
    'Da, domnu', da sefu', asa voi face, cum dispuneti dumneavoastra, nu ma voi abate cu nicio iota, voi tine drumul drept, pe care l-ati trasat dumneavoastra USL-lui; am inteles, sefu', o sa-l atac toata ziua pe Basescu (cu familie, cu tot!), o sa-l jignesc, o sa-l calomniez, o sa fiu, seara de seara, la Antena 3 si la RomaniaTV, o sa preiau si sarcinile pe care mi le veti transmite prin domnul Gadea, o sa ma prefac, asa cum m-ati invatat, o sa ma prefac ca ma cert cu Antonescu, o sa insel oamenii, sa ii fac sa creada ca nu mai avem nevoie de partide de opozitie, ca avem noi, in USL, o mare diversitate de opinii, toate constructive, care acopera intreaga plaja politica, voi pune lacat la gura justitiei, o voi trece sub controlul dumneavoastra exclusiv,ii voi face dosar Monicai Macovei, o voi trimite la DNA (totul este aranjat!), va voi da, pe mana, televiziunea nationala si radio national, voi desfiinta Evenimentul Zilei, Romania Libera si B1TV, da!, o sa-i lasam pe drumuri, o sa-i flamanzim, pe limbutii aia, ca sa le scoatem prostiile din cap, o sa aratam ca procesele pe care le aveti sunt o facatura politica dictata de Basescu, ca nu ati avut nicio relatie cu firma Dunarea, la care, de fapt, lucra Basescu, ca mult hulita firma Crescent era si este, in realitate, o scoala de maici, de toate confesiunile, pe care o subventionati din banutii dumneavoastra, castigati prin munca cinstita, ca verisoara dumneavoastra este urmarita penal, de justitia germana, pentru spalarea de treizecidemilioane de euro si pentru trafic de droguri, in toate tarile, ca ea ne imbolnaveste tinerii, fizic si mintal, ca ea, mana in mana cu Basescu, sunt 'cei mai mari dusmani ai Romaniei', sa ne traiti o suta de ani, mult stimate tovarase Dan Voiculescu, impreuna cu copilasii dumneavoastra, ca tara are nevoe de lumina dumneavoastra!'
  • +1 (1 vot)    
    Dacă mai intră câţiva PSD-işti la răcoare, (Vineri, 17 ianuarie 2014, 12:09)

    Alistar44 [utilizator]

    Ponta care nu se poate stăpâni, va înnebuni.
    Abia aştept momentul !
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 6:18)

    LiviuDrula [anonim]

    Stiomata Doamna Stanciu

    Va felickitam si va multumim pentru curajoasa Dvs. interventie care dovedeste ca Justitia lucreaza si nu se lasa intimidata de toti neavenitii indiferent de functia nemeritata pe care ocupa-intram in normalitate-BRAVO
    Cu deosebita stima si admiratie
  • 0 (0 voturi)    
    Povesti (Luni, 20 ianuarie 2014, 16:27)

    andrei.s [utilizator]

    Independenta justitiei, dreptul la exprimare si alte chestiuni de genul acesta sunt apreciabile subiectiv. De aceea, cineva, la un moment dat, a considerat ca trebuie sa existe niste reguli care sa fie stabilite universal si respectate la fel. De aici, intervin cele mai multe probleme: de la interpretare.
    Victor Pontae om politic, deci interpreteaza. Si altii condamna interpretarile lui. A neverending story.