Cum s-a modificat un traseu de autostrada de pe o zi pe alta: Ponta a prezentat o harta in Parlament, pe site-ul Guvernului apare acum alta, cu tronsoane de autostrada modificate

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:02 Actualitate | Esenţial

Gasiti diferenta
Foto: Colaj foto
Premierul Ponta a prezentat, marti, in Parlament, strategia autostrazilor prioritare ce ar trebui sa fie realizate pana in 2018. Ponta, in prezentarea sa din parlament, a prezentat o harta cu autostrazile dupa tipurile de fonduri ce ar urma sa fie folosite la constructia lor. In acelasi timp, aceeasi prezentare si strategie a fost trimisa la presa de catre Guvern si, in acea forma, a circulat si in toata in mass media. Ulterior insa, pe site-ul Guvernului, a fost publicat un document diferit, cu o harta modificata si care prezenta un nou tronson de autostrada spre Moldova si o alta autostrada spre polul Galati-Braila.

In prezentarea strategiei de autostrazi pana in 2018 pe care a facut-o marti in Parlament, premierul Ponta a vorbit de o autostrada facuta pe fonduri europene nerambursabile de la Ploiesti spre Buzau si Focsani. Din aceasta autostrada ar urma sa se continue cu o alta sosea de mare viteza realizata in totalitate de la bugetul de stat si care sa uneasca polul Galati - Braila de reteaua de autostrazi.

Harta prezentata de premier
Foto: Guvern
Ca sa-si sustina discursul, premierul Ponta a venit si cu o prezentare vizuala, o harta cu toate tronsoanele de autostrazi prioritare pana in 2018 in functie de tipurile de fonduri folosite. Cu toate acestea, pe harta prezentata era stipulata o autostrada Ploiesti - Buzau, punct din care se continua cu autostrada spre Braila si apoi spre Galati.

Aceeasi harta si prezentare a fost transmisa la acea ora, chiar in timpul discursului tinut de premier, si de catre biroul de presa al Guvernului si a ajuns in aceasta forma in toata mass media. (Consulta documentul aici)

Cu toate acestea, ulterior, pe site-ul guvernului a fost publicat un alt document de tip prezentare in care harta autostrazilor a suferit modificari.

Harta prezentata pe site-ul executivului
Foto: Guvern
Practic, autostrada Ploiesti - Buzau a fost extinsa pana la Focsani, iar legatura cu Galati-Braila a fost schimbata. (Consulta aici noul document)

Eroarea de prezentare vine odata cu alte erori, precum punerea pe harta a "orasului Salaj" sau semne de intrebare iscate de prezentarea facuta de premier.

Documentul prezentat de premier in Parlament si trimis de Guvern la mass media il are ca autor pe consilierul Radu Puchiu, in timp ce varianta modificata si publicata ulterior pe site-ul executivului este semnata de consilierul Dan Sultanescu.

In prezent, pe pagina guvernului a fost incarcat un nou document cu prezentarea strartegiei in care a fost corectata eroare "orasului Salaj".

Citeste aici:


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

25601 vizualizari

  • +49 (49 voturi)    
    trebuie sa treaca pe la toti baronii (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:07)

    Frank777 [utilizator]

    Autostrada baronilor pleaca de la buget si duce in buzunarele lor.
    • +35 (35 voturi)    
      Acum e mai lunga cu vreo 150 Km! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:21)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Deci drumul cel mai scurt spre Galati trece pe la Focsani?
      • +20 (20 voturi)    
        pacalici-din-carti nu se dezminte (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:28)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Ce nu e clar ? In calitate de premier il dottore prezinta o harta , iar in calitate de deputatul parsivel a lu' chilotel prezinta alta harta ! Ce mama-RMGC-ului nu va convine , nerecunoscatorilor ? Prin dedublarea lui se vor face dublu autostrazi ! Dar nu-l egaleaza pe ilici care a facut 4 ( patru ) autostrazi , e drept toate pe traseul Bucuresti- Petrosani !
        • +5 (5 voturi)    
          Braila-Galati (Joi, 5 decembrie 2013, 7:34)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

          nu vreau sa fac topuri, dar in zona Braila-Galati traiesc peste 500.000 oameni care de 20 de ani sunt lasati FARA nici-un drum expres, FARA aeroport, FARA pod peste Dunare
          fara nici-o parte de infrastructura ca sa ajute investitorii sa creeze locuri de munca !

          Acesti cetateni ai Romaniei nu au nici-o vina, pentru viitorul extraordinar de sumbru, si de fiecare data cand vine o investitiie mai mare deplang lipsa unui aeroport la Braigal si a unei autostrazi care sa lege Braila-Galati de Buzau-Ploiesti si de aici de viitoarea autostrada spre U.E.


          POATE AUDE GUVERNUL ROMANIEI ca somajul din aceasta zona are cote foarte, foarte mari, problemele sunt imense, emigrarea tinerilor este accerba si zona se scufunda de 20 de ani dpdv social si economic !

          NU mai intereseaza ce culoare politica este la putere, dar autostrada prin FOcsani este O IDIOTENIE DE PROPORTII !

          • -2 (2 voturi)    
            ai dreptate, nu te contrazici (Joi, 5 decembrie 2013, 12:04)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            dar nimeni nu ma poate contrazice ca enuntul mathematic, ca drumul cel mai scurt, intre doua puncte, trece prin fodsani.
            cum ar zice un ardelean, e musai ! :)
      • +7 (7 voturi)    
        Zi ce autostrazi construiesti ca sa zic cine esti (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:37)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Autostrazile trecute ca finantate de UE (cele cu albastru deschis) sunt simple dorinte ale lui Ponta si Dragnea. Nu garanteaza nimeni ca cele trei miliarde alocate de UE Romaniei, pe intervalul 2014-2020, vor fi deblocate pentru: Bucuresti-Buzau-Focsani, Iasi-Roman-Bacau, Bucuresti-Alexandria sau Craiova-Calafat.

        Pina acum UE nu a dat fonduri decit autostrazilor de care uniunea era interesata. Nu vad de ce ar finanta asa orice de acum incolo.

        Nu faci autostrazi acolo unde sunt usor de construit ci unde este intr-adevar nevoie de ele.
        • +3 (3 voturi)    
          Exportul de Vehicule Dacia la GFR? (Joi, 5 decembrie 2013, 10:20)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Nu cunosc foarte bine, dar in zona Pitesti transportul de vehicule spre export se face cu doua categorii principale:
          - Spre W Europei cu autotrenuri
          - Spre E Europei respectiv shiping cu trenurile GFR respectiv CFR

          Ca sa nu mai vorbim de importurile de piese, unde absenta autostrazii pune valoare nemeritata pe importul preponderent din E, pentru o companie care are ca nisa vehicule Low Cost !!!

          Prin strategia economic dezastruoasa (baroniana) Guvernul protejeaza transportul ferovial care in viitor risca sa ajunga monopol al Companie de partid GFR!

          Ponta, ne-ai distrus !
      • +5 (5 voturi)    
        Comarnic-Brasov nerentabla la 64 mii masini (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:49)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Planurile lui Sova de a aduce tot traficul din Romania pe tronsonul privat, cu taxa, Comarnic-Brasov in speranta ca cel care va investi in autostrada de pe Valea Prahovei se va capatui, nu sunt bune deoarece nici macar un debit SF de 64 mii masini pe zi nu va fi suficient ca investitia sa fie rentabila.

        Autostrada – Lungime – Cost – Trafic
        =====================================Comarnic-Brasov – 58 km – 1.2 mild. Euro – 64000 mii masini/zi

        La o taxa de 3 euro/100km/masina, recuperarea investitiei de 1.2 miliarde se realizeaza in 30 ani. Prea mult!

        Calcul: 1.2*10^9 Euro/(64000 masini/zi * 365 zile/an * (3 Euro/100 km/masina) * 58 km) = 30 ani
        • +1 (1 vot)    
          si inca esti optimist (Miercuri, 4 decembrie 2013, 19:20)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Mie varianta cu 64000 masini/zi ca medie anuala mi se pare super-optimista, fara exagerare.

          Pe de alta parte, 3 EUR/100 km e putin pentru tronsonul respectiv. Sunt de parere ca nu ar fi deloc deplasat un tarif diferentiat in functie de zona. In plus, diferentiat dupa tipul masinii (privat/firma) si tonaj.

          De pilda, cu 5 EUR pentru intreg tronsonul, un timp de amortizare de 15 ani (rezonabil), cerinta de trafic ar fi cam pe la 44000 masini/zi. Tot e mult, zic eu, dar nici nu am idee cat se circula pe acolo.
    • +27 (27 voturi)    
      Ce sa faca pe urma cu pamantul cumparat? (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:24)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Agricultura? E sub demnitatea lor...
      Cineva trebuie sa-si incaseze banii de despagubiri de la buget....
    • -8 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 decembrie 2013, 19:35)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Acuma sincer sa fiu nu ma deranjeaza chiar atat de tare ca se face autostrada cu dedicatie pt Dragnea sau pt Xulescu DAR SA LE VEDEM ODATA FACUTE!!!!
      • +4 (4 voturi)    
        lol (Joi, 5 decembrie 2013, 12:57)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        dar faptul ca o artera de importanta zero, care sa lege constanta - buc - nadlac , pentru care exista si finantare europeana, se pierde intr-un haos de propuneri mai mult sau mai putin absurde, nu te deranjeaza?
    • +1 (1 vot)    
      hahaha (Joi, 5 decembrie 2013, 9:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      de cand nu mai este fistichiu la menister, gata cu autostrada pe care era gata gata s'o faca de la Iasi la viena.

      nasol este ca pitestiul si craiova, dacia si fordul raman tot izolate.....
      o autostrada de la Pitesti prin craiova, tr. severin, caransebes Timisoara este f. necesara, mai ales cu podul nou de la calafat, legatura cu ue de la sud de ro, cu Serbia si Croatia in ue.
      mult mai importanta decat de la tg, mures la Iasi.
  • +24 (26 voturi)    
    balonase ... (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:12)

    timp tamp [utilizator]

    balonase, ....., pe hartie am desenat,....
    plagiatorul vrea sa devieze atentia de la scumpirile naprasnice ca gerul care ne va lovi de la 1 ianuarie.
    megalomania lui o depaseste pe cea a lui Ceausescu si Kim Ir Sem la un loc,...
    • +1 (1 vot)    
      megalomanie (Joi, 5 decembrie 2013, 10:34)

      gade [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      megalomanie, da... nu stiam ce e cu nenea ponta in neregula, ce-l "mana pe el in lupta"
  • +31 (31 voturi)    
    Bataia de joc (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:16)

    triciupa [utilizator]

    Indivizii astia depasesc orice limita imaginabila. Totul e o bataie de joc, o sfidare pe fata: deciziile se iau la intamplare, se contrazic unii pe altii, raspund la misto cand ziaristii ii intreaba chestiuni serioase, isi exhiba incompetenta si incultura pe fata si putin le pasa (vezi orasul Salaj dar si multe altele) se lauda in public cu infractiunile si fraudele comise (ponta catre andronescu dupa alegeri: "asa suntem noi, plagiatorii, primim voturi mai multe"), distrug institutii construite cu greu (vezi ICR), saboteaza justitia, pun la cale lovituri de stat si construiesc o realitate falsa intretinuta de televiziunile-vuvuzela. In oceanul asta de zgomot nu se mai aude nimic, nici protestele, nici vocea ratiunii, nimic. Ce-i de facut?
    • +7 (9 voturi)    
      Iesiti la vot (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:00)

      Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Fratilor, iesiti la vot, asta e de facut! Votati cu partide noi, mai mici, votati si cu altii, ca mai aveti si alte optiuni in afara de PDL, PNL, PSD si UDMR!
      • -2 (2 voturi)    
        si (Miercuri, 4 decembrie 2013, 21:17)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

        cam care ar fi partidele alea, prm, sau ppdd, este?
    • +9 (9 voturi)    
      În domeniul privat... (Miercuri, 4 decembrie 2013, 19:37)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Dacă într-o firmă privată vine cineva din middle-management (nici măcar neapărat de la top) cu un slide-show de acest gen, apoi îl prezintă în doi peri cum a făcut-o Ponta, și după aceea o publică din nou părților interesate cu modificări neexplicate, apoi acel middle-manager este retrogradat fără discuție la următoarea evaluare iar proiectul lui este dat la o parte drept o glumă proastă.
  • +25 (25 voturi)    
    Nu poate decit cu poze! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:20)

    LiviuIordache [utilizator]

    Nu stiu daca ati observat, dar daca nu are poze, Ponta nu poate scoate un cuvintel (ma rog, in afara de minciuni, aceleasi, de fapt, si injuraturi de Gare du Nord-Paris, banca a doua de pe peronul 6) daca nu are desene! Cind are de prezentat ceva mai complicat, plin de cifre si nume, musai sa-i faca baietii niste poze, grafice colorate, harti, linii, puncte. Acum, intii, cred, i-au dat un raport ("aoleu, are 3 pagini, nu pot tine minte toate prostiile astea"), dupa care au fost obligati sa-i faca o harta. Or, la harta au fost graficieni, iar la raport mincinosi, asa ca nu aveau cum sa se inteleaga si au fusherit ceva, sa arate viitorul luminos! N-a trecut de betigase si cirlige, dottore!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns Liviuiordache (Joi, 5 decembrie 2013, 16:47)

      LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Corect - asa il duce capul asa face numai ca si cu foto nu se descurca mai ales cand incurca Euro cu Eurocent - de artimetica e grea pt. un plagiator mitoman Partea proasta e ca s-a inconjurat de colaboratori total incompetenti fiindca ii este frica de oamenii destepti ( precum Ceausescu)
  • +24 (24 voturi)    
    La intamplare (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:23)

    Electorul [utilizator]

    Asa se intampla si in "epoca de aur". Pe unde se misca aratatorul lui ceausescu pe acolo se construia.
    Sunt mediocri sau chiar slab pregatiti.
    • +4 (6 voturi)    
      NUUUUUU (Miercuri, 4 decembrie 2013, 19:06)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      Sunt ȘI, ȘI!!!
  • +22 (22 voturi)    
    e clar (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:24)

    nash pandelica [utilizator]

    vom avea o sumedenie de autostrazi.
    cele doua harti arata dinamismul societatii noaste, multilateral dezvoltata, spre noi culmi de democratie si progress !
    totul pentru om ! :)

    I luv ro !
  • +17 (17 voturi)    
    prezentarea cu harti (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:36)

    nash pandelica [utilizator]

    a celor mai marete proiecte ale celui mai cinstit govern, mi'aduce aminte de un banc cu nea nicu.
    ala cu baluba !
  • +20 (20 voturi)    
    Pai sa treaca pe la toti (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:41)

    bogdan1477 [utilizator]

    O fi sunat Oprisan de la Focsani si i-o fi zis: "Bre Victore, trage bre linia aia galbena si pe la mine, sa ma laud si io la anul ca facem autostrada, ca doar nu te costa nimic."

    Oricum autostrazile alea sunt facute sa treaca pe la tot baronetul si vor ramane doar pe hirtie. Asha ca ce mare lucru daca o autostrada virtuala trece si pe la Focsani
  • +6 (14 voturi)    
    si va mirati ? (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:41)

    a.h. [utilizator]

    la ce sa te astepti de la niste mincinosi perversi ?!
    stati sa vedeti ce mai urmeaza !
    si ca sa nu las impresia ca sunt un basist, va spun ca si basescu, multe din toate pe care le face acum sunt dintr-o ambitie personala sau in interesul partidelor care-l sustin.
    asta e problema in tara noastra: toti cei care se succed la guvernare uita ca sunt acolo pt a conduce o tara si se cred stapani.
    foamea si saracia de care au suferit in copilarie si adolescenta, isi ia revansa acum, cand printr-o conjunctura si nici intr-un caz pe criterii de competenta, au ajuns sa tina in maini ceea ce n-au visat nici stramosii lor: destinele unei natii.
    asa ca ... hope less
    • +11 (11 voturi)    
      Pai tocmai asta e problema (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

      Ca-i consideram pe toti la fel. Nu spun ca n-are si Basescu bube, da' parca daca iei cele doua blocuri politice om cu om, la tabara lui Basescu gasesti un Funeriu, un Predoiu, o Macovei, un MRU, pe cind in tabara USL nu cred ca poti enumera 2-3 decenti ca si CV si pregatire.
      Daca vrem sa progresam, trebuie sa alegem cu grija la fiecare ealegeri raul cel mai mic. Ori noi la ultimele alegeri am schimbat niste hoti mititei, care permiteau justitiei sa functioneze, cu mafia generalizata a statului comunist. Am schimbat pe unii cu un cit de cit bun simt si aplecare la vocea strazii cu nesimtiti care iti rid in fata si dupa aia te scuipa. Ce sa inteleaga politicianul de aici? Ca n-are nici un sens sa incerce sa fure mai putin, sa permita justitiei sa functioneze, sa se tina de cuvint, sa scada pomenile si sa creasca investitiile. Pentru ca oricum poporul nu-i interesat de aspectele astea.
  • +23 (23 voturi)    
    Cine-i pacaliciul? (Miercuri, 4 decembrie 2013, 15:52)

    benicio [utilizator]

    Ma intreb daca nu cumva ei se joaca cu cariocile pe niste harti ale Romaniei. Au niste carioci colorate si deseneaza linii cu ele. Si o armata de analisti si jurnalisti dezbat pe urma. Si alta gramada de prosti se uita la televizor si se enerveaza. Un fel de Kafkaragiale...
    • +9 (9 voturi)    
      Asa e! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:37)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Asa e, totu-i la misto!
  • +9 (9 voturi)    
    pixelu' albastru (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:00)

    ernst [utilizator]

    pentru ca oricum vorbim de autostrazi imaginare, care nu se vor face NICIODATA, care e problema? s-o fi jucat ala micu' sau filipineza lu' ala micu cu cariocile pe harta lu' tac'so.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:15)

    Raid [utilizator]

    Care este logica autostrazii care se duce la Tg. Neamt si nu la Piatra Neamt, care este capitala de judet ?
    • +5 (5 voturi)    
      logica cauti ? (Miercuri, 4 decembrie 2013, 21:07)

      BubuTodo [anonim] i-a raspuns lui Raid

      Propietarul cariocilor albastre era din Tg Neamt. El i le-o dat lui Tonta sa se joace cu ele, iar Tonta nu l-a uitat, asa cum nu a uitat sa-i deseneze si lui Dragnea o autostrada (de 400 mil euroi) pana acasa la Alexandria, sa se dea mare Dragnea cand o merge singurel pe autostrada pana in fata portii. Nu-i asa ca-i fain in ce tara traim ???
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta inegalabilul! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:22)

    ssgl [utilizator]

    Daca apar baroni si prin Vaslui atunci plecam din Galati spre Buzau pe autostrada via Vaslui - Focsani.....oare cat ii mai suporta pamantul pe nenorocitii astia? Aviz si brailenilor.....vor pleca spre Bucuresti trecand prin Galati, premiera absoluta?!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Braileni or sa plece pe camp, pe la Ianca! (Joi, 5 decembrie 2013, 10:30)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui ssgl

      Decat sa pleci Braila -Buzau pe Autostrada via Galati- Focsani, mai bine o iei pe camp pe la Faurei 100km, aujungi mai repede decat daca ai alerga pe Autostrada, si chiar mai ieftin!

      La fel, daca vii de la Galati, treci pe la BR 20km + 100km pana la Buzau!

      Deci ce rost mai are sa fie legat Galatiul si Braila la Focsani!!?!?!?!?!

      Autostrada Focsani - Braila este o prostie!!!

      Ponta, ne distruge tara!
  • +6 (6 voturi)    
    Si stalin trasa harti!! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 16:35)

    soundtrack [utilizator]

    Dupa, sute de natii n-au reusit sa refaca hartile autentice.
  • +17 (17 voturi)    
    vreau si eu (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:03)

    Adrian1 [utilizator]

    vreau si eu autostrada de la mine de la bloc pana la piata, se poate aranja cumva, d-le Ponta? la cate mii de km aveti in proiect, ce mai conteaza 300 m?
    Va fac eu o harta in Paint, sa va scutesc de un studiu de fezabilitate pe care ati da cel putin 10 milioane E. eu sunt sigur ca se poate, doar economia duduie!
  • +9 (9 voturi)    
    Tot asa trasa si Stalin granitele dupa razboi (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:06)

    Wanheda [utilizator]

    Cu un creion de tamplarie, din ala lat. Un Plagiator putea face altfel. Mai dati-i carioci lui Dottore sa se joace, ca vad ca-i prieste.
  • +8 (8 voturi)    
    autostrazi si mincuni (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:11)

    NN2 [utilizator]

    daca nu sint in stare sa termine ceea ce este inceput si pentru astea au bani nerambursabii de la uniunea europeana,ce sa mai vorbim de alte proiecte .e foarte usor sa spui minciuni ,si minciuna este o vorba dar macar cind minti minte frumos si crede si tu mcar 50la suta ca sa creada cine te ascultamacar 25 la suta
    dar la asa popor asa conducatori,daca poporul a votat USL(urmeaza saracie lunga sau lucie)cum vreti s-o interpretati
    ar trebui schimbata legea si sa aibe dreptul doar la doua mandate si pentru parlament s la primarii si peste tot unde sint alesi iar la virsta de pensionare sa ne lase si sa se duca sa plimbe nepotii. pe unii i-a facut masa primari ,pe altii parlamentari si au uitat sa mai plece de acolo chiar daca au multi ani peste virsta de pensionare
  • +8 (8 voturi)    
    Demisia rapid papagalule!!! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 17:26)

    Moro01 [utilizator]

    Caragiale a fost roman!
  • +10 (10 voturi)    
    Traseu (Miercuri, 4 decembrie 2013, 18:11)

    zuperman [utilizator]

    Problema se pune daca galatenii sa treaca prin Braila cand se duc acasa sau brailenii prin Galati. Greu.

    In rest... daca tot sunt virtuale liniile astea sa le traga prin toata tara, ca nu-i costa nimic.
  • +11 (11 voturi)    
    ASTA-I BASCALIE !!!,si nu guvernare. (Miercuri, 4 decembrie 2013, 18:33)

    andreesanu [utilizator]

    Ce ati ales asta aveti !!!,niste terchea berche,niste nepriceputi, niste hahalere.
    Daca cu pixul stau asa de prost de pe o zi pe alta !!!,cind or vrea sa treaca sa faca ceva n-o sa-si aduca aminte despre ce-i vorba.
    Astia no sa faca nici studiile de fezabilitate pina la alegerile viitoare !!!,dar poate nu-i apuca pastele la guvernare si scapam.
  • +7 (7 voturi)    
    autostrazi rominesti (Miercuri, 4 decembrie 2013, 19:06)

    beni70 [utilizator]

    peste tot ,in Polonia ,Bielorusia Cehia samd autostrazile leaga tara de Vest ,de unde vin banii si muncitorii care i produc .la noi ca la nimenea merg la mare la munte oriunde numai unde trebuie nu
  • +3 (3 voturi)    
    surpriza ? (Miercuri, 4 decembrie 2013, 20:40)

    liviusmaximus [utilizator]

    care-i surpriza ? oricum, pariez ca vom vedea aceleasi propuneri tembele si in 2018 ! ce s-a intamplat cu contractul bechtel ? stie cineva finalul povestii ?
  • +5 (5 voturi)    
    Manipulare (Miercuri, 4 decembrie 2013, 21:45)

    mircea_cjn [utilizator]

    Exemplu tipic de manipulare.
    Se lanseaza o harta cu desene cu autostrazi fanteziste. Discutii la televiziuni. A doua zi se lanseaza o alta harta cu o modificare asa.... intamplatoare. Televiziunile sar , tocsou cu foc.

    In acest timp guvernul face buget, cu accize, cu taxe.
  • +2 (2 voturi)    
    hartile (Joi, 5 decembrie 2013, 12:08)

    nash pandelica [utilizator]

    sunt urmare ale unor vise umede ale ginericai de raspopit, cunoscut ca p.m. al tzarii, sau, dottore.
    cred ca visase la dna nutzi. :)
  • +1 (1 vot)    
    Se putea sa ramana Marian Oprisan fara autostrada? (Joi, 5 decembrie 2013, 15:53)

    Alui [utilizator]

    Pai cum asa?;) Aia 500.000 de locuitori din Braila si Galati nu se supara sa treca pe la Focsani, facand 150 de km in plus ;) ! Mama ce tupeu nebun au astia!

  • 0 (0 voturi)    
    comentarii autostrada (Joi, 5 decembrie 2013, 16:38)

    LiviuDrula [anonim]

    Se confirma inca o data ca Ponta habar nu are pe ce lume traieste la fel ca si Sova - niste incompetenti pe post de ministri care ar trebui sa paraseasca conducerea.