Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 14 iunie 2013, 9:14 Actualitate | Esenţial


Remus Pricopie, ministrul Educatiei Nationale, a declarat ca are in vedere "lucruri foarte concrete in intampinarea acelor copii care au picat sau in continuare pica bacalaureatul". "Poate ne gandim la un sistem de retinere a lor in scoala sub forma unor cursuri de pregatire in vederea sustinerii bacalaureatului", a spus ministrul Educatiei la TVR.

"Suntem preocupati de cum reusim sa crestem calitatea, de cum reusim sa ii mobilizam pe elevi cu un an inainte. Despre cei care nu reusesc nu exista deocamdata foarte multe masuri de a veni in sprijinul lor. In momentul de fata legislatia permite inscrierea la postliceala fara examenul de bacalaureat. Lucram la un proiect pentru cei care nu reusesc la bacalaureat. Sper sa venim cu lucruri foarte concrete in intampinarea acelor copii care au picat sau in continuare pica bacalaureatul. Poate ne gandim la un sistem de retinere a lor in scoala sub forma unor cursuri de pregatire in vederea sustinerii bacalaureatului", a declarat joi Remus Pricopie, citat de Agerpres.

Ministrul a declarat ca procentul de promovabilitate a bacalaureatului de 50% nu-l multumeste, acesta fiind unul foarte mic.

In ce priveste numarul absolventilor din acest an care au decis sa nu se inscrie la Bacalaureat, ministrul Educatiei a sustinut ca probabil au fost descurajati de seriozitatea cu care a fost organizat examenul in ultimii ani, dar si de faptul ca subiectele din anii 2011 si 2012 nu au fost totdeauna corelate cu ceea ce elevii au invatat la scoala.

"Vorbim de 85,24% dintre elevii inscrisi in septembrie care s-au inscris la bacalaureat. Deci practic am avut 173.625 elevi din clasa a XII-a in septembrie, iar acum inscrisi la bacalaureat vorbim de 147.992 din promotia curenta. La acest cifre se adauga cei din anul trecut si in felul acesta ajungem la 180.000 de inscrisi la bacalaureat", a explicat ministrul.

Potrivit acestuia, 14,6% dintre absolventii de liceu din acest an nu s-au inscris la Bacalaureat. "Procentele nu sunt atat de mari. Sunt probleme pe care trebuie sa le analizam. Probabil ca a fost descurajanta si anul trecut si acum doi ani seriozitatea cu care s-a organizat examenul, pe de o parte. Pe de alta parte, probabil ca a fost descurajant faptul ca subiectele nu au fost totdeauna corelate cu ceea ce elevii au invatat la scoala. Si de aici incepe discutia despre diferentierea subiectelor in functie de programele pe care fiecare elev le are", a continuat Remus Pricopie.

Pricopie a reiterat intentia ca de la anul si elevii de clasa a XI-a sa sustina o simulare a examenului de bacalaureat, cel mai probabil in luna mai. "Din clasa a IX-a pana in clasa a XII-a nimeni nu verifica sistemul din punct de vedere al rezultatelor, nu ai niciun fel de testare, nu vorbim de evaluarea elevului care se face saptamanal, poate zilnic, vorbim de evaluare de sistem si de aceea dorim ca de la anul sa introducem simularea la bacalaureat unitar pe tara in clasa a XII-a si o noutate pentru Romania - simulare pentru examenul de bacalaureat cu un an inainte de examenul de bacalaureat, in clasa a XI-a, in luna mai cred ca este potrivit sa facem aceasta simulare", a declarat ministrul.

"Stilul la Ministerul Eeducatiei Nationale (MEN) este de a comunica cu mult timp inainte de a lua o decizie, de a supune dezbaterii publice. Raspunsul poate sa fie pana in 15 septembrie, dar eu cred ca il vom lua mai repede vizavi de simulare", a precizat acesta.

Potrivit ministrului, "in 2014 si 2015 nu cred ca vom avea schimbari semnificative in sistem. O pilotare care nu are efect asupra elevului, daca vreti ii faci analizele gratis cu un an inainte de bacalaureat si ii spui ca aici are o problema. Exclud examenul de treapta".

"Probabil ca primele manuale digitale le vom avea in ianuarie"

Referitor la manualele digitale, ministrul Educatiei sustine ca primele vor fi facute publice in luna ianuarie 2014. "Noi insistam ca manualele sa fie in format digital pe internet, cu liber acces pentru toata lumea. Editorii sustin ca avem o problema cu drepturile de autor. Din punctul de vedere al juristilor din MEN, dar si al unor edituri care lucreaza in aceasta zona, atata timp cat se semneaza un contract si tu decizi ca se plateste numai pe baza manualului pe hartie, este un angajament. Un manual nu este o carte de autor", a declarat ministrul, citat de Agerpres.

"Manualul este bun public. Am spus ca vom lasa 6 luni la dispozitie. Probabil ca primele manuale digitale le vom avea in ianuarie. Cred ca manualele digitale pentru clasa I, a II-a, a V-a si a IX-a, acestea sunt clasele pe care vrem sa le abordam. Acestea ar trebui sa intre in septembrie 2014 obligatoriu, dar clasa I speram sa o putem pune in bibliotecile scolare si pe internet inca din ianuarie", a continuat Pricopie.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2753 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    parere (Vineri, 14 iunie 2013, 9:24)

    Arl [utilizator]

    In continuare, obiectivul nr 1 este cresterea numarului de clienti pentru fabricile de diplome. Cat timp jumatate dintre elevi trec acest examen, de ce sa le palngem de mila lenesilor sau celor care nu au dotarea necesara? E nevoie si de forta de munca mai putin calificata.
    • -4 (14 voturi)    
      cursuri de pregatire (Vineri, 14 iunie 2013, 10:06)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      este foarte buna ideea. profesorii au de lucru, elevii au ocazia sa munceasca pentru examen. nu este vorba de dotare necesara, pentru ca bac-ul nu este pentru genii, este pentru oameni normali. mi se pare o idee excelenta. nu le plange nimeni de mila lenesilor, doar ii pune la munca. este optional sa te prezinti la asemenea cursuri. daca nu vrei, nu te duci. ce este rau in asta?
      • +7 (11 voturi)    
        BAC-ul nu este pentru genii dar nici pentru toti.. (Vineri, 14 iunie 2013, 10:47)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Te duci la bacalaureat daca vrei sa continui studiile. Bacalaureatul nu iti da nicio calificare! Problema este ca in loc sa se transforme liceele tehnologice in scoli profesionale, pentru ca aici este problema mare la bacalaureat (la liceele teoretice promovabilitatea este de peste 80%), acestea sunt pastrate ca licee si se tot incearca matrapazlacuri pentru ca si elevii acestia sa promoveze. Si asta de dragul fabricilor de diplome, nu din responsabilitate pentru elevi.
        Tinutul in scoala nu va rezolva nimic pentru multi dintrei ei... ba mai mult va fi o pierdere de timp si bani si pentru stat (adica noi toti) si pentru ei. Oamenii astia trebuie indrumati spre o calificare concreta pentru a putea sa se angajeze.
        Inca ceva, la sesiunea speciala de bacalaureat de anul acesta, au existat subiecte diferite la profilul tehnologic, la matematica de exemplu, fata de stiintele-naturii, desi conform programelor de pe site-ul ministerului educatiei, la aceste profiluri programa este identica. De ce? Evident la tehnologic a fost foarte simplu? Erau subiecte de tipul: aratati ca derivata functiei f(x)=.....! Li se dadea raspunsul!!!
        • -1 (5 voturi)    
          cursurile vor fi probabil contra cost (Vineri, 14 iunie 2013, 12:41)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

          oricum acei copii intentioneaza sa incerce inca o data sa ia examenele. cursurile se vor o meditatie cu plata ""pe factura"". preferi ca elevii sa scoata bani din buzunar si sa faca meditatie la negru?
          restul vorbariei, cum crezi tu ca ar fi sa se clasifice liceele vs subiecte la bac (sau invers), este inutila in acest moment. problema este ca va plac atat de mult barfele politice, incat orice zice cineva din tabara adversa este prost si nu mai treceti prin filtrul gandirii. nu vad, dar chiar nu vad, ce poate fi rau in ajutarea elevilor prin niste cursuri de perfectionare. nu mai calculati repede banii pierduti de la buget, ignorand tunurile date de ""baietii destepti"" din jurul vostru. aceste cursuri pot fi o investitie in viitor (stiinta nu a facut niciodata rau nimanui). daca sunt si platite de elevi intr-o anumita masura, atunci este si mai bine. procesul de invatamant nu este o barfa la la o bere despre fsn, pnl etc.
          • +1 (3 voturi)    
            Febulezi! (Vineri, 14 iunie 2013, 13:37)

            Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Tu ai inteles ce e scris in articol? De unde pana unde cursuri contra cost? Si daca e contra cost e OK... daca cineva iti vinde iluzii contra cost, e OK?
            Acestor copii li se vand iluzii in loc de lucruri concrete... si in final raman cu nimic plus o mare dezamagire. O noua categorie de habarnisti si frustrati! Nu toata lumea este capabila sa ia bacalaureatul si in momentul de fata statul nu vrea sa inteleaga asta si impinge toti copii catre liceu.

            "cum crezi tu ca ar fi sa se clasifice liceele vs subiecte la bac (sau invers), este inutila in acest moment"... nu esti coerent. Eu ziceam ca pentru elevi care au studiat dupa aceeasi programa trebui date aceleasi subiecte.

            Sincer, ai citit comentariul dupa ce l-ai scris?
            • +1 (1 vot)    
              in articol se vorbeste de cursuri (Vineri, 14 iunie 2013, 14:34)

              jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

              in vederea perfectionarii pentru BAC. nu sunt iluzii, sunt cursuri. daca esti suficient de bun ca sa intelegi ce se face la cursurile alea si reusesti sa iei examenul de bac, eu zic ca este ok. nu inteleg care este problema. sunt de acord ca statul tot impinge copiii sa treaca bacul, dar niste cursuri de meditatie, fie ele si gratis (in fond avem scoala gratis) nu aduc nici un rau. eu sunt coerent daca reusesti sa ma urmaresti.
    • +7 (11 voturi)    
      Pai de aia-s pusi acolo (Vineri, 14 iunie 2013, 10:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Pricopie e reprezentantul abramburicai si are mandat clar sa mareasca numarul de absolventi de bac. Si cum nu prea poate sa scoata camerele video ca i-ar sari toata presa-jn cap, incearca ori cu subiecte diferentiate, ori cu timpenia asta cu retinerea la scoala. Ma intreb cum ii retine pe elevi la scoala. I prinde cu arcanul? II ia cu politia de acasa?
      Saracu e disperat ca desi subiectele-s mai usoare nu a reusit sa-si faca norma de absolventi.
    • +1 (3 voturi)    
      DE CINE SE TEME MINISTRUL? (Vineri, 14 iunie 2013, 11:39)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      De ce nu a facut declaratiile la Congresul educatiei pe care l-a organizat pe sest la Palatul copiilor?
      Se vede ca este paiata Abramburicai!
  • +7 (11 voturi)    
    prostie (Vineri, 14 iunie 2013, 9:43)

    cid [utilizator]

    Eu propun să vină ministrul să facă pregătire cu ei. Adică profesorii să facă ore suplimentare pe lângă zecile de ore suplimentare neplătite care deja le fac.
    Ministrul nu ştie că elevii nu vin nici măcar la orele de pregătire în şcoală care se fac înainte de BAC? Dacă ei nu vin înainte de BAC cu atât mai mult nu vor fi interesaţi de celelalte.
    Dar de ce să nu mai apară o iniţiativă populistă pe timpul profesorilor ...... ?!?!?! Bani nu se dau, materia este aceeaşi din sec. XIX, sistemul de examinare la fel, amestecăm elevii care nu pot duce mai mult de o şcoală profesională cu olimpicii .... şi vrem performanţă....
  • +3 (7 voturi)    
    hello (Vineri, 14 iunie 2013, 10:00)

    SRA [utilizator]

    Pe banii cui ???

    Timp, spatiu, energie, ore de pregatire in ce scop, viitorii asistati social, cresterii somajului in rândul tinerilor, hotiei si prostitutiei, iata idea majostoasa a acestui nepriceput in ale educatiei.

    Sper ca Victor PONTA se va debarasa de INCOMPETENTA si PROSTIA acestor ministri

    Cordialemen
    • +3 (3 voturi)    
      nu mai poti tu de lipsa banilor (Vineri, 14 iunie 2013, 12:43)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      o fi o parte din ""resursele"' pregatite pentru cumpararea avioanelor portugheze
  • +1 (7 voturi)    
    neeeee (Vineri, 14 iunie 2013, 10:41)

    gica pantalon [utilizator]

    te doare mintea. ce ar fi sa urmam propunerea abramburicai si sa-i bagam in facultate fara bac? problem solved
  • -1 (1 vot)    
    CONGRESUL EDUCATIEI (Vineri, 14 iunie 2013, 11:31)

    timp tamp [utilizator]

    Dl ministru a organizat in aceste zile (14-15 iunie), PE SEST, un Congres al Educatiei.
    La congres participa numai oameni alesi pe sprinceana(carnet de uslas). De cine se teme dl MINISTRU?
  • +3 (5 voturi)    
    Patru ani nu au fost suficienți... (Vineri, 14 iunie 2013, 11:32)

    Wasile [utilizator]

    ... așa că mai băgăm o vară - două - nouă?
    Ai picat, nu mai utiliza resurse - dacă dorește să treabă, de acum este momentnul să plătească. Nu este nimeni de vină decât el însuși / ea însăși că nu a studiat vreme de patru ani. Nici profesorul, nici societatea, nici ministerul, nici bugetul.
    Definiția prostiei: să faci același lucru, așteptând rezultate diferite.
    Poluatorul plătește. Prostul de ce să nu plătească?

    Okay, am înțeles, nu are job. În afară nu este o rușine să muncești să debarasezi mese ca să te întreții în școală. La noi de ce este munca o rușine?
  • +5 (5 voturi)    
    scoli (Vineri, 14 iunie 2013, 11:44)

    ia cucu [utilizator]

    Sa cresteti numarul de scoli profesionale. Prefer sa avem experti in munca decat incompetenti cu diploma de facultate.

    Sa inteleg ca asta merge impotriva convingerilor voastre? Fabricile de diplome trebuie sa continue sa sponsorizeze hotii din partid.
  • 0 (0 voturi)    
    Mamaaaaa cine conduce MEN. (Vineri, 14 iunie 2013, 13:06)

    un dac [utilizator]

    "Suntem preocupati de cum reusim sa crestem calitatea, de cum reusim sa ii mobilizam pe elevi cu un an inainte".

    Exact! avem o problema de imagine, trebuie s-o rezolvam, ca da bine la votanti. Nu care cumva sa rezolvam problema de substanta, adica tot ciclul scolar.
    Pricopie, nu stiu ce mananci tu, iti zic din nou: nu ingrasi porcul in ajun. Il iei de mic, ii faci curat in cotet, il plimbi, ii dai mancare de calitate, iar daca e naravas il poti taia si-n timpul anului.
    • 0 (0 voturi)    
      educatia se face (Vineri, 14 iunie 2013, 19:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      in ultimii doi ani de liceu !
      anul cu bac si ..un an mai 'nainte !
      ma mir, ca perioada de guvernare e de patru ani. ma astept la dottore sa indrepte ceva, sau macar sa dreaga busuiocul. :)

      mii de draci ! si asta e din aia educati incepand un an inaite de bac !
      educatia incepe acasa, la grdinita si se continua la scoala.
      se desavarseste prin muna proprie, studio individual.

      problema este in doua locuri, in scoala si in familie.
      in scoala, prin reguli proaste, lipsa de disciplina si profesori pregatiti pe banda socealismului multilateral cesusist si pe cea postlovirutioanara in multele univ aparute ca ciupercile dupa ploaie.
      profesorii prosti pregatesc profesori prosti, care pregatesc scolari prosti, care devin profesori prosti. spirala prostiei.

      familii, in care cartea este desconsiderata, nu pot creste copii silitori, sau macar constiinciosi, ca fara carte n'ai parte.
      parinti care au mai vandut un teren la alde jiji si'au praduit banii in petreceri, sau capsunari plecati dupa munca si copii lasat de izbeliste.

      si peste toate, lipsa de interes a sefilor din sistem, de pe la judete si minister.
      lipsa de propaganda pentru carte, lupte electorale unde copiii sunt folositi in defilari si demostratii, vezi 9 mai.
  • +1 (1 vot)    
    aplicati solutia americana (Vineri, 14 iunie 2013, 14:44)

    nash pandelica [utilizator]

    diplome de absolvirea liceului la toti care ternina si examen unic, cu plata, pentru cei care doresc sa urmeze cursuri superioare. examenul se face pe baza de inscriere individuala, are loc in toata tzara cu aceleasi subiecte, si are un punctaj cumulativ.
    in functie de scorul realizat, universitatile pot face o selectie.
    in sua sunt trei probe: matematica, engleza compozitie si engleza citit, adica abilitatea de a retine si sintetiza un fragment citit.

    in plus, universitatile foarte selective au teste proprii, pentru abilitati speciale, in functie de profilul de studii ales.

    numai diploma de absolvire nu este suficienta pentru admitere.
    dar, cu ea dovedesti ca ai urmat liceul/high school si poti merge la munca.
    sau poti intra intr'o scoala postliceala vocationala, tehnica.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 iunie 2013, 17:56)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    un amanunt important (Vineri, 14 iunie 2013, 18:15)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    la precedentul examen pt. titularizare, candidatii nu numai ca au obtinut note mai mici, dar si media de promovare a fost mai mica ca si a elevilor la bac !
    pe linga ca au fost cazuri de candidati prinsi copiind, mai sunt si slabi pregatiti.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 iunie 2013, 16:52)

    [anonim]