Dezbatere HotNews.ro Biserica - finantata de stat sau prin impozit individual optional?

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 9 aprilie 2013, 18:14 Actualitate | Esenţial


Foto: Mediafax

Biserica finantata din bani de la buget sau prin impozit individual directionat catre culte sau organizatii umanitare? Dezbaterea a fost declansata de propunerea deputatului USL Remus Cernea (Partidul Verde) de a initia o lege prin care finantarea cultelor sa fie bazata pe directionarea de catre fiecare contribuabil a unei parti a impozitului pe venit catre cultul de care apartine; in cazul persoanelor care nu apartin unui cult, banii se pot duce catre o organizatie umanitara. Initiativa legislativa este "irealista si inadecvata", a reactionat Patriarhia Romana. Propunerea nu are sustinerea USL, a anuntat premierul Victor Ponta, in timp ce Radu Mazare i-a transmis lui Cernea "sa ceara scuze public bisericii, daca nu, ii rup picioarele cand il prind in Constanta". 

Finantarea bisericii in alte tari europene

Franta: toate taxele religioase au fost desfiintate prin Constitutie in 1790, in urma revolutiei franceze. Legea prevede ca statul nu recunoaste si nu finanteaza niciun cult religios. In aceste conditii, 75% din veniturile cultelor sunt din colecte si donatii, restul fiind asigurat prin contributia benevola a credinciosilor care reprezinta 1% din venit, scrie Ziarul Lumina. Statul nu aloca subventii cultelor si nici nu plateste salariile clerului. Cu toate acestea, bisericile construite inainte de 1905 sunt detinute si finantate de stat, iar autoritatile locale asigura cazarea preotilor (Sursa).

Danemarca: toti membrii bisericii platesc o taxa catre aceasta, taxa care variaza in functie de oras. In general, taxa este de aproximativ 1% din venitul impozabil. Pe langa aceasta, 13% din venitul bisericii este asigurat de guvern (Sursa)

Austria: taxa pentru biserica este obligatorie si reprezinta 1,1% din venitul impozabil (Sursa). Destinatarii acestor bani sunt Biserica Romano-Catolica, Biserica Evanghelica si Biserica Veche Catolica, iar pe langa aceasta taxa biserica este scutita de impozite si statul plateste salariile profesorilor de religie (Sursa).

Elvetia: finantarea difera de la un canton la altul, insa peste tot bisericile sunt sustinute prin taxe. In unele cantoane, cine nu doreste sa plateasca trebuie sa paraseasca biserica, in timp ce in altele taxa este platita si de companiile private (Sursa).

Finlanda: si aici se plateste pentru biserica un impozit intre 1% si 2,25% din venit, in functie de oras. Impozitele bisericii sunt integrate in sistemul de impozitare national, iar cei care nu doresc sa plateasca trebuie sa faca o solicitare pentru a parasi biserica.

Italia: italienii sunt obligati sa plateasca o taxa in valoare de 0,8% din impozitul anual pe venit, iar fiecare contribuabil alege beneficiarul acestei contributii: biserica sau statul.

Polonia: statul sustine si finanteaza puternic biserica, insa de cativa ani s-a declansat o dezbatere cu privire la schimbarea modalitatii de finantare a acesteia, punandu-se problema introducerii unui impozit in acest sens (Sursa).

Germania: toate persoanele care se declara ca apartinand unui anumit cult platesc 8-9% din impozitul pe venit catre acea biserica, taxele variind in functie de situatia financiara a fiecaruia. Incasarile sunt impartite intre Biserica Catolica, Luterana si Protestanta. Acest "impozit pentru biserica" este obligatoriu pentru cei care se declara membri ai unui cult. De altfel, toti angajatii trebuie sa isi anunte compania care este apartenenta lor religioasa pentru ca angajatorul sa retina impozitul (Sursa). 

Cine doreste sa nu mai plateasca trebuie sa declare in scris ca paraseste biserica, dupa care nu mai poate primi anumite servicii din partea acesteia. Biserica Romano Catolica a decis ca persoanele care nu platesc taxa sa nu beneficieze de inmormantare religioasa (Sursa).  

Biserica Catolica si cea Protestanta primesc subventii anuale din partea statului, pe langa impozitul care se ridica la aproape 10 miliarde de euro anual, aceste subventii fiind in anul 2000 estimate la 17 miliarde de euro (Sursa). Guvernul plateste pentru renovarea si intretinerea catedralelor si a altor cladiri bisericesti, precum si salariile profesorilor de religie. Biserica nu este obligata sa plateasca taxe si nu este supusa niciunei supravegheri din partea statului.

Ce propune Remus Cernea

Deputatul USL Remus Cernea a anuntat ca pregateste impreuna cu un grup de parlamentari o initiativa legislativa care sa vizeze o alta forma de finantare a cultelor decat cea de la bugetul de stat, scrie Agerpres. Acesta a declarat ca proiectul va fi lansat in dezbatere publica la sfarsitul lunii aprilie si vizeaza o finantare a cultelor bazata pe directionarea de catre fiecare contribuabil a unei parti a impozitului pe venit catre cultul de care apartine.

Aceasta redirectionare a unui procent din impozit catre cultele religioase ar fi "la libera alegere", ca in cazul organizatiilor nonguvernamentale, sustine Cernea.

"Persoanele care nu apartin niciunui cult pot sa nu directioneze sau pot sa directioneze catre o organizatie umanitara. Acest model este utilizat in Germania, este un model democratic. Am discutat cu mai multi colegi parlamentari si toti au fost de acord cu acest model. Nu este un proiect de lege indreptat impotriva bisericii, ci un proiect care are ca referinta necesitatea de a asigura o sursa de finantare pentru activitatea cultelor in acord cu un principiu asumat de tarile europene - separarea dintre stat si biserica", a afirmat Remus Cernea.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

13279 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    Impozit (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:23)

    DenisaC [utilizator]

    Prefer a doua varianta, cea a impozitului individual optional.

    Din ceea ce descrie domnul Cernea, legea nu seamana cu cea din Germania.

    Personal, prefer cea din Franta. Varianta de recunoastere sau nu a cultelor religioase ramane la latitudinea romanilor.
    • +51 (57 voturi)    
      Prefer taxarea Bisericii (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:39)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      Ca o societate comerciala normala, si punct.
      • +19 (21 voturi)    
        Plus dividente la acționari daca are profit (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:48)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Averea bisericii sa fie a membrilor ei.
        • +17 (17 voturi)    
          eu prefer SA NU PLATESC NIMIC (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:24)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          ma declar ateu si nu platesc nimic !

          apoi eu cu Dumnezeu este treaba mea, si nu cred ca vrea El bani de la mine.
          • -21 (21 voturi)    
            mai propun spre dezbatere: (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:14)

            Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            Pe acelasi principiu:
            De ce sa platesc asigurare medicala de stat daca merg tot timpul in privat ? De ce sa mai platesc taxe pt politie, armata, etc, ca oricum nu m-am folosit niciodata de ele?

            De ce sa platesc scolarizarea, assistenta medicala si sociala a ateilor, ca astea nu ajuta societatea, dimpotriva, nu?

            Toate aceste taxe si multe altele sa le plateasca cine beneficiaza efectiv de ele.

            Deasemenea ii recomand doamnei pantazi sa nu-si mai vanda sufletul asa ieftin masonilor care au comandat articolul, sau, daca o face din convingere, poate nu i-ar strica niste sedinte de exorcizare, pare chinuita tare...
            • +11 (15 voturi)    
              doar pare, tu esti.. (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:53)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

              nu stiu daca e bine sau nu sa platesti asigurare medicala de stat.. probabil ca n-ai vrea sa ai o urgenta si sa-ti trimita elicopterul, dar sa nu te urce in el pana nu platesti factura de zeci de mii de euro.
              stiu ca armata si politia sunt in serviciul public, deci mi se pare normal sa contribuie toata lumea. la fel si educatia.

              insa biserica? ce serviciu public ofera biserica? spalarea pe creier poate?

              o Romanie fara educatie sau fara politie ar arata cam trist peste cativa ani. una fara BOR?.. cu siguranta ar arata mai bine. asa ca fii tu bun crestin si iarta-i doamnei pantazi toate relele.. ca deh, daca ai avea credinta macar cat un bob de mazare.. dar n-ai! nu-i asa?
              • -4 (4 voturi)    
                Biserica ofera un serviciu public!!! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:45)

                rrem [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Biserica ofera un serviciu public pentru cei care au nevoie de ea, asa cum spitalul il ofera doar pentru bolnavi, nu si pentru cei sanatosi. Atata vreme cat bisericile sunt pline, se pare ca un anumit nr de oameni considera ca le ofera ceva. Pe oamenii aia tu ii jignesti considerandu-i spalati pe creier. Oricum ei exista si statul nu poate face abstractie de ei. Pana una alta, "spalatii pe creier", conform statisticilor, sunt mai multi decat voi care "v-ati dumirit".
                • +4 (4 voturi)    
                  bagati atunci mana in buzunar !!! (Joi, 11 aprilie 2013, 10:13)

                  I.Micu [utilizator] i-a raspuns lui rrem

                  Daca sunteti atat de multi nu vad care este problema sa va asigurati "serviciul" de care considerati ca aveti nevoie.
                • +3 (3 voturi)    
                  Sa plateasca cei ce au nevoie de el (Joi, 11 aprilie 2013, 11:25)

                  Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui rrem

                  Spre deosebire de serviciul medical sau de armata (de care nu s-a legat nimeni de pe aici), biserica ofera servici fara de care se poate trai foarte bine.
                  Daca vreau sa ma insor, pot foarte bine sa apelez la o biserica privata. Daca mor, pot sa fiu incinerat, ori aici oricum biserica refuza sa-mi asigure vreun serviciu. Daca mi se naste vreun copil, pot apela la varianta privata, asadar nu vad serviciile bisericii atat de importante.
                  Iar argumentul ca "bisericile sunt pline" arata ca biserica nu va duce lipsa de credinciosi cotizanti, din partea mea sa conditioneze accesul in biserica prin prezentarea dovezii directionarii celor 2%.
                  Dar...nu vad de ce sa fiu eu obligat sa platesc o taxa atata timp cat eu nu beneficiez de un serviciu? Ce ar fi acum ca toata lumea sa plateasca o taxa pentru autoturisme, indiferent daca detin sau nu unul?
                  La fel e si cu biserica.
                • +5 (5 voturi)    
                  mai cauta (Joi, 11 aprilie 2013, 16:47)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui rrem

                  1. faci confuzie. daca cineva se declara la recensamant credincios, nu inseamna implicit ca se inghesuie prin bisericile ortodoxe. altfel de ce s-ar mai agita atata BOR SRL? pentru aia 1-2% atei? din donatiile celorlalti 90% n-ar putea trai? dar deh, ipocrizia e conditie de intrare in BOR, nu?

                  2. cand sunt bisericile pline? chiar daca ar fi tot timpul, e asta un criteriu pe care identificam servicii publice? si fast-food-urile sunt pline... si casele de pariuri.
          • +5 (7 voturi)    
            exact (Miercuri, 10 aprilie 2013, 15:50)

            manon [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            oricum la orice serviciu religios gen botez, cununie inmormantare sau achizitie loc de veci in cimitir platesti de iti sar capacele...
      • -1 (1 vot)    
        Despre ce e vorba (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:25)

        rrem [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Propunerea lui Cernea nu este despre taxarea Bisericii, ci despre introducerea unei taxe pentru Biserica. Pe de alta parte nu poti trata Biserica precum o societate comerciala, pentru ca scopul Bisericii nu este profitul. Poti s-o asemeni cel mult cu un ONG.
        • +2 (2 voturi)    
          @rrem -Hai sa nu ne prefacem ... (Joi, 11 aprilie 2013, 9:48)

          dekar [utilizator] i-a raspuns lui rrem

          ca nu stim ." Sa nu tratam biserica precum o societate comerciala,pentru ca.." tra-la-la.Pai ce facem cu lanturile hoteliere,cu padurile,cu turismul "ecumenic" etc.etc.etc.Mai da-o dracului de fatarnicie !
    • +21 (25 voturi)    
      de acord (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:50)

      Lovelock [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      susțin
    • +18 (26 voturi)    
      Subscriu si eu + HN introduce-ti un sondaj (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:05)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      cu diversele variante asa incit toti sa poata vota 1 data pt a-si exprima opinia .

      As vota cu 2 maini da` nu se poate
      • +1 (23 voturi)    
        Gramatica (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:37)

        benois [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Introdu si matale un curs de gramatica mai intai. Te rog sa nu te superi pe mine...
        • -4 (14 voturi)    
          :) just (Miercuri, 10 aprilie 2013, 8:52)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui benois

          Asta ma distreaza si pe mine, oameni care habar nu au sa scrie naibii corect in limba natala isi dau cu parerea asupra existentei sau nu a lui Dzeu. Si sunt siguri fie ca exista, fie ca nu exista.

          PS: Oricum este de apreciat ca pe "toti" l-a scris legat, ar fi putut sa fie si un "to-ti".
          • +10 (10 voturi)    
            Ce legatura are (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:17)

            Gabi M [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

            Dumnezeu cu asazisii sai reprezentanti pe pamant,preotii?Uitati ce a facut Iisus in templu,rasturnand tarabele?
          • -1 (1 vot)    
            pentru rakkone (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:31)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

            Cum e corect ? Limba natala sau limba materna ?
    • -9 (23 voturi)    
      HOTNEWS = manipulare (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:04)

      FIulian [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      HOTNEWS prezinta parti scoase din context ca sa manipuleze cititorii spre o idee preconceputa a lor. Nu pricep de unde pana unde agresiunea Hotnews impotriva BOR. Singurul motiv pentru care mai citesc Hotnews sunt articolele lui D. Tapalaga. Fara ele nu cred ca as mai accesa site-ul.

      De ce nu a pus Hotnews o poza cu parintele Tanase de la Valea Plopului in care statul nu da un singur banut spre ajutorare? Au preferat poza cu un Mercedes ca sa invrasbeasca pe oricine o vede.

      Si ca sa raspund la intrebare cred ca statul ar trebui sa sprijine mai mult biserica decat o face acum. Atata timp cat statul construieste stadioane si multe altele care pe mine nu ma intereseaza, vreau ca o parte din bani sa mearga si spre biserica mea.
      • +11 (17 voturi)    
        Pai, sunteti liber (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:35)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui FIulian

        sa donati mai mult. Problema e ca statul nu are bani. Ii ia de la cetateni. Asa cum dumneavoastra doriti sa dati mai multi bani la biserica, si e dreptul dumneavoastra, tot asa eu nu vreau sa dau deloc.
        Fireste, suntem obligati, prin taxe, sa intretinem tot felul de institutii, activitati pe care nu le dorim. Dar libertatea religioasa este un drept fundamental, care este incalcat cand sunt impuse dari religioase. Ori asta se intampla cand statul finanteaza BOR si alte culte : ia bani de la mine ca se le dea unor institutii despre care eu cred ca au un rol inerent nociv (prin incurajarea obscurantismului, intolerantei, ipocriziei). Sunt obligata sa dau bani unei institutii pe care o dispretuiesc !!!
        Acest demers ar rezolva problema. Dumneavoastra si ceilalti credinciosi ati putea directiona banii catre biserica. Ati putea dona chiar mai mult. Iar eu si ceilalti necredinciosi nu am mai fi fortati sa o facem.
        Imi pare rau, dar inclusiv comentariul dumneavoastra ilustreaza ipocrizia incurajata de BOR : apartineti de un cult care apreciaza, la nivel declarativ, cinstea, blandetea. Dar aproape toti, in cor, se declara impotriva unei decizii care i-ar lasa pe oameni sa aleaga daca se le de bani sau nu. Atentie, sa aleaga - statul ar colecta in continuare banii si i-ar directiona catre BOR etc., dar numai de la cei care sunt de acord. Ori, multi adeptii cinstei si blandetii, asa cum este ea invatata de la BOR, sunt impotriva acestei legi - nu sunt de acord ca oamenii sa poata alege, vor mai degraba sa li se ia banii fie ca vor sau nu. Ipocrizie.
        • -6 (12 voturi)    
          ADHD (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:22)

          rakkone [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          Raspundeti pe jumate de pagina ca sa va auziti vorbind singura, pentru ca tot ceea ce spuneti nu are nicio legatura cu un dialog care sa vina ca o replica la ceea ce raspundeti. Omul a spus clar, ori nu mai platim nimeni nimic in afara de ceea ce ne dorim, ori platim pentru toate cate putin. La fel ca si dumnealui, eu nu vreau sa platesc de exemplu bani pentru stipendierea partidelor politice (stiti ca primesc bani de la buget?), nu vreau sa plateasc bani pentru sporturi (bani care sunt sifonati de mafiotii din fotbal, restul murind de foame), in plus eu nu vreau de nicio culoare sa platesc pentru incluziunea sociala a tiganilor (de ce sa le platesc eu scolarizare, case etc?). Dintre toate mizeriile pe care le platim degeaba, vi s-a pus pata doar pe "sponsorizarea" cultelor (sponsorizare care reprezinta 0.08% din PIB).
          La fel cum spunea antevorbitorul, HN nu e la prima marsavie de manipulare, iar eterna poza cu mercedesul respectiv (care reprezinta fara indoaiala o mizerie a respectivilor popi) la orice fel de articol legat de BOR, nimic despre parti pozitive facute de BOR (cantine sociale, programe sociale, adaposturi) cu parte din banii primiti.
          • -4 (6 voturi)    
            Completare binevenita (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:13)

            FIulian [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

            Completarea e in tot cu ceea ce am vrut sa spun.
          • +10 (12 voturi)    
            @rakkone (Miercuri, 10 aprilie 2013, 13:39)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

            "eu nu vreau sa platesc de exemplu bani pentru stipendierea partidelor politice (stiti ca primesc bani de la buget?), nu vreau sa plateasc bani pentru sporturi (bani care sunt sifonati de mafiotii din fotbal, restul murind de foame), in plus eu nu vreau de nicio culoare sa platesc pentru incluziunea sociala a tiganilor (de ce sa le platesc eu scolarizare, case etc?)."

            Cu aceste cuvinte sunt de acord si eu, dar, tu ce ai face cu 2-400000000 euro cost estimat pentru un vis faraonic??

            Scoli, spitale(citeva zeci) sau UNA biserica?
            • +3 (7 voturi)    
              Nu sunt de acord cu catedrala neamului (Miercuri, 10 aprilie 2013, 13:49)

              rakkone [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

              Desi sunt ortodox, nu sunt de acord cu catedrala neamului sa cu alte faraonerii de acest gen. Biserica trebuie ajutata pentru prezervarea lacasurilor de cult existente, pentru salarii si pentru cofinantare a programelor sociale la care atrage/aduce si ea fonduri.
              Nu sunt de acord de asemenea cu autostrada suspendata in Bucuresti, nu sunt de acord ca, dupa ce stadionul national a costat 300 mil euro, porcii de consilieri locali sa aiba locuri gratuite la orice, nu sunt de acord cu multe altele. Dar asta ziceam, din toate marsaviile care ne sunt bagate pe gat si pentru care suntem spoliati, e naspa, aiurea, cam nasol sa gasim taman biserica vinovata. De bine de rau, biserica a fost elementul central care ne-a tinut legati de occidentalitate/europenism, daca ne turceam ca albanezii sau bosniacii, acum eram mai aproape de orient/musulmani. A fost element important al scolilor, al ajutorarii sociale, al moralitatii, zic sa nu citim numai mizeriile scoase de comunisti cu "biserica e rea, afuma iobagii cu ardei".
              • +2 (4 voturi)    
                Si eu sunt impotriva (Miercuri, 10 aprilie 2013, 15:17)

                XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

                celorlalte lucruri enumerate de dumneavoastra. La fel si majoritatea celor care se opun SI bisericii - nu taman pe ea o gasim hrapareata si bagacioasa, ci SI pe ea.
                Gresiti cu rolul istoric al bisericii - a fost promotor al obscurantismului si anti-occidentalismului, nu invers. De la un moment incolo, turcii au fost preferati de catre boierime, pentru ca lasau biserica in pace - le era teama ca o influenta prea mare a occidentalilor ar impune catolicismul, de pilda.
                In fine, trecutul e trecut. Spre deosebire de anumiti credinciosi, nu ma intereseaza decizii luate in functie de starea de lucruri din Evul Mediu, ci din prezent. In prezent, rolul Bisericii e sa sprijine ipocrizia, sa se opuna stiintei, sa acorde sprijin mafiotilor politicieni de care aminteati, pentru ca si ei sa o ajute (vezi cum au sarit mai toti politicienii in sprijinul BOR, cu cat sunt mai degenerati, cu atat mai focos apara biserica - vezi Mazare).
                Cat despre ipocrizie : pe care anume dintre preceptele crestine, sau BOR-ine, va bazati cand insistati ca ar trebui sa puteti lua bani de la oameni care nu vor sa va dea ? Ca vad ca aparati BOR de nu mai puteti, dar o plasati, fara sa va dati seama, in rand cu ceilalti mafioti : daca sunt obligat sa dau bani mafiotilor care fura bani la stadioane etc. primari, parlamentari si alti hoti, sa fie ceilalti obligati sa dea si la BOR.
                Halal crestinism / BOR-ism : daca aia fura de la mine pentru ei, pai sa fure si pentru biserica. Daca asa va invata BOR ... sper nu numai sa nu mai ia bani, sper sa dispara .
                • +4 (4 voturi)    
                  pentru XXI st Century (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:40)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

                  Mi-a placut cum l-ai gasit pe Mazare.
                  Un depravat. Dupa comportament ,el nu crede in Dumnezeu ,dar apara Biserica
                  nu din credinta ci din nevoia de sprijin
                  din partea BOR.
              • +3 (3 voturi)    
                Un plus (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:37)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

                pentru ca nu esti de acord cu " Catedrala Neamului " ( fosta " Catedrala Mantuirii Neamului ". )
          • +2 (8 voturi)    
            un manipulant (Miercuri, 10 aprilie 2013, 16:04)

            ovidiu_g [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

            Zi tu ba de partile pozitive. Pe bune, ca eu nu stiu. Stiu vreo doi care voiau sa se faca popi ca sa marce banu' il stiu pe asta care vine cu sfestania de mi-a fost jena ca n-aveam decat 5 lei... da ia luat ala fara probleme, îi mai stiu pe aia de m-au cununat si botezat de a trebuit sa le dau daru', il mai stiu pe unu care umbla cu ditai touaregul... si toate astea fireste, in spiritul noului testament si a bisericii lui Petru.
            Amin
            • +1 (5 voturi)    
              e clar (Miercuri, 10 aprilie 2013, 17:53)

              rakkone [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu_g

              "Ba", ca sa zic asa, faptul ca tu nu cunosti anumite lucruri nu inseamna ca ele nu exista. E ca la lege, necunoasterea ei nu te disculpa in cazul in care o incalci. Iar a sta sa detaliez e degeaba, tu oricum stii/nu stii totul mai bine ca mine, ai postat doar pentru scandal, nu pentru a argumenta.
              Nu inteleg insa faza asta cu "nu sunt credincios dar m-au cununat / botezat popii". De ce te-ai mai dus la biserica, au fost popii de vina, te-au rapit din fata blocului?
        • -2 (2 voturi)    
          BOR nu primeste din banii ateilor (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:37)

          rrem [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          Dumneavoastra care va declarati necredincios aveti o anume contributie la buget, foarte mica in comparatie cu miliardele de euro cat are bugetul. Din aceste miliarde, 116 milioane de euro se duc pe 2013 la culte - foarte putin, pana in 1%. De ce crezi ca impozitele necredinciosilor, care conform recensamantului sunt de 1% din populatia Romanie se regasesc in cele 116 milioane de euro. Banii vostri se regasesc la alte cheltuieli din buget, la fel cum se regasesc si ai nostri ai credinciosilor, care tot conform recensamantului suntem mult mai multi!!!! Asa ca nu mai plangeti virtual ca Biserica va manaca banii, pentru ca nu e asa.
      • +2 (6 voturi)    
        manipulare=FIulian (Miercuri, 10 aprilie 2013, 15:39)

        ovidiu_g [utilizator] i-a raspuns lui FIulian

        da-ti ba toti bani spre biserica ta, iar despre manipulare...ca de, nu am mai vazut popi cu bani, in general, oamenii care intra pe siteul asta gandesc cu capul lor..
      • 0 (0 voturi)    
        ai vrea sa fii intreg la minte? (Joi, 11 aprilie 2013, 10:16)

        I.Micu [utilizator] i-a raspuns lui FIulian

        Statul nu trebuie nici sa construiasca stadioane nici sa faca banii sa"mearga catre a ta sinagoga a satanei!
    • +1 (1 vot)    
      pai.... (Joi, 11 aprilie 2013, 3:27)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      Eu ca si Crestin cred ca biserica are rolul ei in societate....atat de a primi cat si de a da.
      Din pacate Biserica sa obisnuit prea mult in doar a primi.
      Rar se aude despre Biserica construind un centru de ajutor social, sau educare...sau sustinere a celor in nevoi.
  • +16 (20 voturi)    
    Precizare (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:40)

    STEFAN A. [utilizator]

    In Italia , acel 0, 8 % din taxele oricum platite e voluntar . In caz ca nu se specifica cultul caruia e oferit (sint mai multe culte bisericesti recunoscute , nu doar catolic) intra in visteria statului .
  • +39 (45 voturi)    
    I sa pare cuiva (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:41)

    Wanheda [utilizator]

    Ca popii aia din poza ar duce-o rau....fara finantare de la stat?
  • +29 (35 voturi)    
    Orice in afara de pungasia de acum (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:43)

    Alui [utilizator]

    Cred ca cu 2% din venitul fiecarui credincios, BOR ar castiga mai mult decat primeste acum de la stat. Ar trebui ca sa-si faca calculele mai bine, dar lacomia ii orbeste
    Daca se introduce legea cu 2%, ar trebui sa specifice aditional ca statul nu are voie sa "sponsorizeze" cultele in nici un fel. Iar bisericile monument sa intre in proprietatea statului, ca la francezi.
    • +17 (17 voturi)    
      precizare (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:53)

      Lovelock [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      corect, de acord și cu partea a doua referitoare la patrimoniul național, cu condiția totuși ca și cultul căruia îi aparține acel monument să aibă drepturi. la not statul este impotent când vine vorba de restaurări etc...
      • +13 (13 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 10 aprilie 2013, 1:51)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Lovelock

        dar "cultul căruia îi aparține acel monument" trebuie să aibă mai ales obligatii, nu numai drepturi - de exemplu "când vine vorba de restaurări", si prin "restaurari" nu inteleg termopane si toate ororile cu care BOR a distrus bisericile si manastirile monumente istorice in ultimii ani.
  • +36 (40 voturi)    
    Foarte buna initiativa (Marţi, 9 aprilie 2013, 18:58)

    dadan [utilizator]

    Este democratica - nu esti obligat sa sustii financiar organizatii in care nu crezi, este echitabila avand in vedere ca in Romania BOR ia crema si restul cultelor sunt izgonite, o sa se aiba si o mai clara imagine despre ponderea cultelor in randul populatiei... iar daca esti ateu pur si simplu poti dona la smurd, Cutu-Cutu,sau in propriul buzunar dar fiecare sa aleaga unde isi directioneaza banii..... pare o lege atat de normala si atat de echitabila insa ma tem ca nu prea are sanse intr-o Romanie unde BOR instiga lumea impotriva cipurilor si a anumitor tehnologii satanice... deja Mazare (wtf) l-a amenintat pe Cernea ca-i rupe picioarele daca continua acest demers... populism grotesc.... biserica la Constanta se pare ca merge mana-n mana cu fetele de la carnavaluri/cluburi
    • -1 (1 vot)    
      Banii se impart proportional (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:53)

      rrem [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      E normal ca BOR sa ia crema, de vreme ce este majoritara, 87%. Daca esti ateu si acum poti dona la SMURD sau ONG-uri. De ce crezi ca tocmai banii tai din impozite se duc la Biserica. 116 milioane euro din buget cat primesc cultele este o suma foarte mica in comparatie cu cat se colecteaza la buget. Asa ca nu e cazul sa te temi ca statul iti baga mana in buzunar ca sa dea Bisericii.
      • +1 (1 vot)    
        nu se impart proportional (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:08)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui rrem

        nu esti atent deloc.... daca ai vrea echitabilitate si proportionalitate ai fi de acord cu propunerea de lege din articol... ce problema ar avea BOR daca 87% din contribuabili o sa contribuie la ei si restul unde ii taie capul? pai iti spun eu - cifra aia pe care o manipulati nu e realista, sunt atitia unguri care nu sunt ortodocsi... pe tigani nu m-as baza sa contribuie orice religie si-ar declara, apoi multi romani catolici, baptisti, martori, budisti, etc... daca ramaneti cu 50% din populatie eu zic ca-i mult....
        Daca nu s-ar teme BOR de cifre umflate ca pondere in randul populatiei atunci nu s-ar teme in asa hal incat sa combata acest proiect de lege cu atata disperare...
  • +17 (27 voturi)    
    impozit individual (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:00)

    ampersand [utilizator]

    Credincioşii să-şi sponsorizeze lăcaşurile de cult, în concordanţă cu posibilităţile lor financiare, a gradului de credinţă. Ba, mai mult, biserica ar trebui să plătească un impozit statului pentru introducerea religiei ca materie şcolară.
    • +5 (7 voturi)    
      asta-i tare ! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 9:34)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      exact ... ca isi face publicitate in direct si asupra mintii necoapte pe care-o improasca cu deseuri medievale ... ce bine ca se poate opta sa nu faci religia !
      • +6 (8 voturi)    
        good point (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:26)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui dagenia

        religia e o chestie ce merge spre folosofie si ar trebui abordata doar de prin liceu, in paralel cu materii gen logica si filosofia... si nu orice relige ci toate religiile, materie gen istoria religiilor - dogme, differente, de unde izvoresc fiecare... in felul asta ar fi mai multa intelegere interconfesionala, nu s-ar mai injura reciproc membrii diverselor culte....
        Orice e facut cu de-a sila din frageda pruncie se numeste indoctrinare sau spalare pe creier....
        Multi au impresia ca religia ortodoxa e cea mai buna pentru ca nu stiu nimic despre alte religii....
  • +33 (39 voturi)    
    Pe cand un control al averilor bisericesti? (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:02)

    bigbrother [utilizator]

    Ce anume se face cu acesti bani? Daca e vorba -dupa cum imaginea din articol lasa sa se inteleaga- ca preotii sa isi cumpere Mercedes, atunci cu siguranta nu trebuie sa fie nicio subventie de la stat. Nu ma refer aici la pildele din Noul Testament cat la suma necesara pentru achizitia unei astfel de masini, cumparata din bani publici. Macar de ar fi luat o masina facuta in Romania..

    Daca implicarea BOR in fapte umanitare este DOVEDITA si biserica devine ce ar trebui sa fie dintotdeauna, un suport moral pentru credinciosii sai, nu cred ca pe credinciosi i-ar deranja sa contribuie benevol. Spun benevol si nu obligatoriu, si spun credinciosi ortodocsi. Limitarea ar trebui sa fie foarte clara si sa se aplice doar in aceste cazuri. Statul nu are ce cauta in astfel de proiecte. Cei implicati ar putea sa fie firmele private, cei care pot dispune cum doresc de bani si pot face sponsorizari care la randul lor ii ajuta sa isi scada din impozite.

    Trebuie sa intelegem inca un lucru: situatia actuala, tensiunea dintre oameni si biserica este vina exclusiva a BOR. Ma refer aici la perceptia publicului asupra banilor primiti, la lipsa totala de comunicare (aparuta abia dupa ce au aparut discutiile), la declaratiile deloc corecte dpdv financiar, la solicitari pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului (inca o megalomanie tip Ceausescu) si mai ales, la modul in care intelege BOR sa rezolve aceasta situatie, punand conditii de genul "restitutio in integrum" a averilor bisericesti secularizate acum 150 de ani. Rusine.

    Pana la rezolvarea situatiei, eu, cetatean al acestei tari si contribuabil (fara voia mea) la bugetul BOR, cer un control integral si amanuntit asupra averilor fiecarei fete bisericesti, sa vedem daca pot justifica sumele incasate, control urmat apoi de verificarea incasarilor BOR pe ultimii 5 ani sa zicem. Sunt convins ca va fi un spectacol pe cinste...
    • +14 (16 voturi)    
      Pe cand un control al averilor bisericesti? (Marţi (Marţi, 9 aprilie 2013, 22:14)

      Arhanghelull [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Susțin acest comentariu pe propria răspundere...
    • -6 (10 voturi)    
      Iertare (Miercuri, 10 aprilie 2013, 9:34)

      Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      ... dar cand te-ai uitat ultima data pe vreun site bisericesc? Ai fi avut suficiente dovezi, fotografii, articole, dari de seama pt a vedea ce lucrare face Biserica... In plus, eu am fost scapat de o depresie cumplita de un preot. Spune-mi unde și cum sa cuantific asta? Daca nu crezi...
      • +8 (8 voturi)    
        Intamplarea face sa fiu in cunostinta de cauza (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:52)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

        despre acest domeniu, deci stiu cate ceva din "tainele" bisericii. Dar nu asta e important.

        Ma bucur (si o spun la modul serios) ca preotul te-a putut ajuta. Nu am cum sa cuantific acest lucru decat daca l-ai platit pe preot, in rest, este intre tine si el. Nu stiu daca credinta te-a ajutat sau a fost altceva, este decizia ta in ce crezi si nu intentionez sa ti-o contest.

        Ce spun eu este ca fiecare credincios sa contribuie benevol, sa nu fie o chestie generala. De exemplu, tu esti dispus sa platesti pentru sinagogi, minarete, pagode etc, sa le oferi salariul acelor preoti? Nu ca acele religii ar fi mai bune sau mai rele, pur si simplu tu esti ortodox si vrei sa contribui pentru biserica care promoveaza religia in care tu crezi.

        Ei, eu sunt ateu, cred in oameni in loc de fiinte divine. Daca vreau sa fac ceva cu banii mei, ii voi investi in oameni, nu in biserici sau preoti care promoveaza o religie in care eu nu cred.

        Problema apare in momentul in care religia nu mai este o chestie de alegere personala ci se impune ca o regula generala. Mai rau, problema se acutizeaza in momentul in care cei care impun aceasta religie vor sa controleze fiecare aspect. Din ce in ce mai rau, este ca aspectul se refera la bani. Incheiem apoteotic cu situatia in care desi primeste o caruta de bani, vrea si mai mult, iar cand este luata la intrebari, nu doar ca reactioneaza aiurea, dar mai si ataca.

        Personal eu cred ca BOR a facut o mare greseala ca a deschis aceasta cutie a Pandorei. E adevarat, la un moment dat problema se punea pe tapet. Numai ca ei au intins prea mult coarda.
        • -6 (8 voturi)    
          Domnule (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:33)

          Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

          ... legat de tainele Bisericii nu comentez. Comentez doar urmatoarele chestiuni:
          In Romania sunt 80.000 atei (sursa dl Cernea insusi). Eu ca ortodox (facand parte dintr-o larga majoritate care gandeste aproximativ ca mine - iertati autoreferntialitatea) oricum contribui cu banii din salariul meu de la ditamai societatea la pagode, minarete, case de rugaciune, institutii de sanatate, armata, politie, politicieni, etc. Nu ma plang! Ce ma deranjeaza e faptul ca pe hai sa zicem 100.000 de oameni din tara asta deranjeaza ca banii lor sa mearga unde nu vor ei, adica la o institutie care nu e doar un ONG oarecare, o asociatie de ieri de azi, etc. Treaba lor. Dar cu banii mei de ortodox care finantez atatea lucruri idioate cum mai ramane? In plus Biserica asta a fost pe aici cand statul insusi nu prea era... Acuma vine cineva si zice out... Iarta-ma suna a leninism si cu astia chiar am ceva!
          • +7 (7 voturi)    
            Ma bucur ca puneti problema asa (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:00)

            bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

            Intr-adevar, banii dvs de ortodox nu ar trebui folositi pe lucruri idioate. Banuiesc totusi ca nu va referiti la scoli, spitale, parcuri ci la chestii gen Oprescu cu autostrada lui suspendata, teapa cu Bechtel etc. Va sustin punctul de vedere.

            Incerc insa sa inteleg motivul pentru care eu ar trebui sa contribui (in continuare, ce a fost a fost, nu ne apucam sa daramam biserici) la construtia de noi biserici, de ce trebuie sa sustin aceasta religie din banii mei de ateu? Si nu pun problema ca ar trebui sa-mi iasa ceva la afacerea asta, ci pur si simplu m-am saturat sa platesc lucruri pe care nu le vreau. Si nu incep cu Biserica, e doar una din situatiile existente pentru care nu mai vreau sa platesc.

            Reiterez ideea ca aceste constructii ar trebui sa fie facute din surse private. Sau, daca sunt facute cu bani de la stat, sa se plateasca impozit pentru banii castigati de pe urma folosirii acelor constructii. Inclusiv platile din bugetul de stat catre preoti trebuie supuse impozitarii. Nu exista o explicatie logica pentru care preotul trebuie sa aiba un statut diferit fata de un profesor, doctor, politist etc.
            • -1 (3 voturi)    
              Domnule... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:21)

              Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

              cred ca trebuie sa repet: Biserica daca face afaceri comerciale plateste bani la stat, impozite carevasazica, te rog sa verifici. NU este scutita, plateste TVA, tot tacamul. Te rog sa verifici. Daca foloseste banii pt invatamant, pt filantropie sau pentru cult, statul o scuteste. Orice ONG sau fundatie are exact acelasi tratament. Un ONG care se ocupa de asistenta sociala sau unul care ofera educatie sunt scutite de la plata impozitelor. Cat pentru cult, mi se pare ciudat, mai omule bun, sa plateasca Biserica impozit pt ca-si tine liturghiile si parastasele... M-as strica de cap sa dau popii 10 lei, cu taxe 16 sau 24 la suta pt CAS, somaj, etc, pt parastasul lui bunica-mea. Zau asa...

              Cat despre profesor sau doctor etc situatia este clara: statul plateste intre 40 si 50 la suta pt salariul unui preot restul si-l ia din parastase, sfintiri, pomelnice, etc. Fa un calcul: am un salar de 1300 RON sa zicem. Statul imi da 400 de RON si restul trebuie sa mi-i dea parohia. Si asta nemaipunand taxele. De unde ia bietul popa din satul bunicilor mei suma asta colosala? Numai primarul cred ca mai primeste un astfel de salar...

              In ceea ce priveste sursele private cred ca logica dumitale se aplica si tuturor ong-urilor din tara care nu ar mai trebuie sa primeasca nici un fel de finanantare de la stat, teatrele, muzeele, concertele, parcurile, casele de cultura, lucrurile intuile in general. De ce sa ma puna pe mine statul sa platesc punerea in scena a Flautului fermecat daca mie imi place Charpentier... Nu fii atat de aspru cu o institutie care dincolo de opulenta fudula a unor lideri are un rol frumos in societatea asta...
              • +2 (2 voturi)    
                cateva clarificari (Joi, 11 aprilie 2013, 18:00)

                bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

                Salariul unui preot debutant este de 1100 de lei neimpozabil. Salariul unui medic rezident din primul an este de 1019 lei IMPOZABIL. Ca sa ajunga la salariul unui preot trebuie sa faca garzi, sa stea noptile prin spitale si mai ales, sa aiba grija de oameni.

                In plus, daca preotul nu este tras la raspundere pentru ca primeste "donatii", doctorul poate intra la inchisoare pentru asa ceva.

                referitor la ONG: scopul unei astfel de organizatii este de a folosi banii primiti (indiferent de sursa) pentru motivul pentru care a fost infiintata organizatia, si nu pentru a se imbogati de pe urma lor, scrie in lege. Nu cred ca BOR poate fi considerat un ONG, nici pe departe.

                Sa punem si problema serviciilor oferite de preot: cati prieteni stii tu care s-au casatorit si au primit chitanta pentru banii dati? Sau la botez? Sau in ultimul caz, la inmormantare? Cati bani primeste un preot din "donatii"? Un serviciu religios in Bucuresti trece usor de 300 de lei. Si de multe ori nu oficiaza doar o inmormantare pe zi.

                Ca sa vezi cat de aiurea este situatia, uita-te la reportajul asta si ai sa intelegi de ce suntem toti revoltati si vrem ca lucrurile sa se schimbe:
                http://stirileprotv.ro/stiri/social/stirileprotv-ora-19-00-un-preot-refuza-sa-ingroape-un-batran-fara-sa-fie-platit-video-revoltator.html
          • +5 (5 voturi)    
            oare? (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:13)

            danbenq [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

            doar 80.000 de atei? cati din ceilalti n-au mai vazut o biserica in interior de ani de zile? jumatate?
            Cati atei vor fi daca doar cei declarati vor plati impozit, ca in Germania? eu cred ca numarul ateilor va creste considerabil.
            • -1 (3 voturi)    
              Da, ai dreptate (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:23)

              Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui danbenq

              si atunci va trebui sa inchidem catedralele, manastirile, bisericile, azilele, scolile, etc. Adevarul este ca daca romanul ar trebui sa dea din impozit suma respectiva, s-ar gandi mai degraba la saracia lui decat la responsabilitatile lui in comunitate. Pt ca ne place sa castigam totul gratuit. Popor de pomanagii, ce sa-i faci? Ai vreo solutie viabila?
              • 0 (0 voturi)    
                da, (Joi, 11 aprilie 2013, 9:49)

                danbenq [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

                sa se inchida, care e problema? chiar avem nevoie de o biserica la fiecare colt de strada? ne trebuie atatia preoti platiti din banii nostri care sa nu produca nimic?
                Credinta nu va disparea, vor ramane destui care sa sponsorizeze biserica, dar poate nu vor mai avea parte popii de luxul in care traiesc azi. Si cine stie, poate in felul asta va creste procentul preotilor dedicati credintei si vor mai disparea din nesimtitii care vad din asta doar o meserie care-ti ofera un trai imbelsugat.
                Nici in Germania nu s-a facut o mare tragedie din faptul ca se inchid biserici, ca se darama, ca se transforma in depozite sau ca le cumpara romanii sa le transforme in biserici ortodoxe (ca la Stuttgart).
              • +1 (1 vot)    
                Te rog, nu arunca cu vorbe (Joi, 11 aprilie 2013, 18:08)

                bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

                Nu intind mana sa mi se dea ceva si nu cer de pomana, ba din contra, muncesc pentru a-mi castiga banii si pentru asta nu vreau sa arunc cu ei in stanga si dreapta. Scolile de care vorbesti sunt necesare inclusiv aceluia care vrea sa ajunga preot.

                Retine te rog ca biserica este condusa si indrumata de oameni. Care sunt supusi greselilor si "pacatelor". Sau cum se spune, "pana la D-zeu te mananca sfintii"
          • +1 (1 vot)    
            majoritatea (Miercuri, 10 aprilie 2013, 16:27)

            ovidiu_g [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

            sunt ortodox -nu prea stiu ce inseamna asta-credinta mea e una difuza, dar imi face bine.Stiu insa, cu acuratete, a se citi certitudine, ca biserica, personalul bisericesc face afaceri; de la lumanari pana la iconite - acatiste si inmormantari. Biserica este o intreprindere privata orientata catre profit nu catre binefacere. Si nu.... majoritatea nu ne tratam problemele la preot ci la medic...sau in carciuma.
            • +1 (1 vot)    
              Cand nu facea afaceri... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:13)

              Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu_g

              ... in urma cu vreo 10-20 de ani toata lumea zicea ca sa se uite la catolici cum fac aia afaceri sau la protestanti ca ei nu au nici o problema. E foarte bine ca cineva mai are afaceri in lumea asta. Si inca un secret mare de tot: Biserica plateste impozite pe activitatile comerciale altele decat cele legate de cult. Plateste impozite pe salarii de asemenea - vezi te rog calculul simplu pe care l-a tot facut Patriarhia explicandu-va faptul ca da plateste mai multe impozite la stat in cazul salariilor decat primeste de la acelasi stat... Sa se stie totusi.
  • +21 (29 voturi)    
    banii bor (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:03)

    get-beget [utilizator]

    virati la sanatate si invatamant.
    banul e ochiul dracului, ce sa caute ochiul dracului la biserica?
  • +30 (32 voturi)    
    Pe langa finantare... (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:04)

    BPM [utilizator]

    ...mai sunt si alte probleme de discutat cum ar fi:

    -refuzul preotilor de a oficia servicii religioase in cazul inmormantarilor in anumite cimitire private;

    -refuzul de a oficia servicii religioase in cazul in care defunctul/familia acestuia si-a exprimat dorinta de a fi incinerat;

    Sunt de acord cu optiunea de a da un x procent din venituri bisericii dar cu conditia sa stiu in detaliu cum sunt cheltuiti banii respectivi. Foto cu Mercedes este elocvent...
  • -8 (22 voturi)    
    Stimata doamna Pantazi (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:19)

    Adeodatus [utilizator]

    loveste din nou... Dincolo de justetea unei asemenea dezbateri pentru care merita toata afectiunea, doamna sau colegii ei aleg ca ilustratie un model de masina tip Mercedes si o gramada de preoti. Putea sa aleaga Voronetul lui Stefan, Horezul lui Brancoveanu, mormintele voievozilor cu candela deasupra (Al.I. Cuza included), salile de la Muzeul National ticsite cu exponate bisericesti furate de comunisti, imaginea martirilor de la Ploiesti sau Aiud, poate chipul lui Steinhardt sau Rafail Noica, al lui Cleopa de la Sihastria sau Ion Alexandru, dar nu... she has to make a point. De aceea gasesc ca pentru un site pe care il cercetez indeosebi pentru impartialitatea de care da dovada, gestul stimatei dne sau a colaboratorilor, nu stiu, este unul urât, urât de tot.

    Daca a fost o greseala, va cer iertare, daca nu, va rog sa nu mai folositi ilustratii gen Antena 3 pt ca voi ajunge sa nu mai deschid nici un site de stiri romanesc. Erati ultimul meu punct decent de referinta in informare. Va rog!
    • +9 (13 voturi)    
      O mica precizare (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:07)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

      Subiectul dezbaterii este finantarea BOR din bugetul de stat. Niciunul din exemplele dvs nu are absolut nimic in comun cu subiectul discutat. Exemplele date reflecta trecutul, iar noi discutam despre prezent. Este, in esenta, vorba despre faptul ca niste bani care se duc intr-o proverbiala gaura neagra gestionata de ACTUALII reprezentanti ai BOR ar putea fi folositi mai bine in alt scop. Este, totodata, vorba despre faptul ca prin darile catre stat fiecare cetatean care contribuie la buget finanteaza indirect o institutie, indiferent ca sunt sau nu adepti ai religiei promovate de institutia respecitva. Cu atat mai mult cu cat in ultima vreme (ultimul deceniu) - reprezentantii BOR socheaza prin opulenta si, ocazional, prin nesimtire, dar nu indeplinesc nici pe departe rolul pe care s-a obisnuit societatea sa li-l atribuie, sau rolul pe care si-l atribuie singuri conform mitului popular (alimentat predominant in mediul rural).

      Asa cum autoarea articulului "had to make a point", inteleg ca si tu vrei sa sustii un pdv, dar incearca cu argumente pertinente, din prezent. Altmineri, scriitura de mai sus este doar o lamentarea si nimic mai mult.

      Ai ceva de spus? nu vorbi degeaba!
      • -5 (7 voturi)    
        A vorbi degeaba (Miercuri, 10 aprilie 2013, 9:37)

        Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

        ... ma rog, este o chestiune care transpare mai degraba din maliția răspunsului dumitale decât din afirmațiile mele. Doresc doar sa îți citez un cuvânt de-al lui Nichita Stănescu: pomul nevrednic de rădăcini va fi vrednic de para focului... Cât despre opulența BOR te invit în câteva sate de prin Moldova sau Muntenia ca să vedem împreună opulență. Dacă nu, măcar citește comunicatele Patriarhiei care arată cât de opulent trăiesc preoții din mila statului. Nu cred ca este normal, chiar și pt. o fizionomie intelectuală medie să judece o întreagă lucrare frumoasă după un Mercedes... zău așa!
        • +5 (7 voturi)    
          Nu doar dupa unul. (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:13)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

          Ci dupa mai multe - si nu doar Mercedes ;) Multi, multi bani dati pe vanitate - masini, biserici poleite cu aur, Catedrala Mantuirii Banului ...
          Da, sunt si preoti si parohii sarace. Dar scapi ceva din vedere cand te superi ca este aratat un Mercedes in loc de acelea, si ca oamenii se gandesc mai ales la cazurile care arata mercantilismul: cand iei bani de la oameni, este normal sa se intample asa.
          BOR ia bani - si de la autoare, si de la mine, si de la dumneata si de la altii.Cata vreme institutia pe care o aperi si de care apartii va fura bani de la oameni, acestia vor retalia aratand pe ce sunt folositi acesti bani. Cand va inceta FURTUL si amestecul in viata oamenilor care ar vrea sa o ignore, dar nu pot (ex: copii retrasi de la religie obligati sa participe la orele de religie, pentru ca nu se asigura ceva alternativ, cum prevede legea), va inceta si ostilitatea. Cata vreme furati de la oameni, va bagati in viata lor, va vor fi ostili, asta e. Si vor face destula gura ca sa devina evidente abuzurile - intr-un final, va faceti un deserviciu. Va laudati ca sunteti asa de multi, incat statul sunteti voi, credinciosii, dar ii hartuiti atat de mult pe cei putini, incat acestia au inceput sa fac o galagie de atrag si dintr-ai vostri de partea lor. Scaderea increderii in biserica este foarte accentuata si constanta in ultimii ani :D
          Legea asta probabil nu o sa treaca acum - vezi cum s-au aliat toti mafiotii din Parlament si administratie intru apararea BOR - normal, corb la corb nu-si scoate ochii. Mai vedem in cativa ani - pe masura ce se intensifica ositilitatea fata de BOR, e imposibil ca unii sa nu vada potentialul politic :D
          • 0 (2 voturi)    
            Nu tin minte... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:37)

            Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

            ca popa sa fi venit vreodata peste mine, zau asa. Cat despre abuzurile la care sunteti supusi voi minoritatea, ma intristez... Nu de alta dar stiu ca acestea sunt cauzate poate de neintelegeri. Cu siguranta nu de crestini sau popi. Ce faci dumneata acum se numeste abuz. Cand dai pe usa afara pe cineva care era in casa numita Romania mai inainte de a fi fost chiar stramosii tai, asta da, mi se pare un abuz groaznic. Cand vine ateul, ficior de securisti si-mi spune ca bunicu-miu o fost schingiut la Canal pt binele patriei pe care acum o clameaza pt sine, asta e un abuz. Tot abuz s-a numit si cand oamenii credintei au fost trimisi la Aiud dragul meu sau la Pitesti. Ori, cu tot respectul pt dumneata, nu vad asa ceva la ateii romani de astazi.

            Cand eram mic copil am fost scos in careu de directorul ateu al scolii pt ca am mers de Paste la Biserica si nu la strans gandaci de Colorado. Asta da abuz. Daca nu vrei sa studieze copilul tau religia poti face o cerere si ti-l retragi. Parintii mei nu au putut face asta sub regimul ateu. Daca nu vrei sa dai bani la biserici nimeni nu te opreste. Daca nu vrei sa te inchini, chiar ca te priveste. Nimeni nu-ti fura nimic... Fa chiar un exercitiu de imaginatie: imagineaza-ti ca banii tai merg direct acolo unde iti doresti. Banii nostri ai crestinilor, la fel. Si hai sa ne impacam... Ca este loc si pentru voi si pentru noi...
            • 0 (2 voturi)    
              Imi pare rau, (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:30)

              XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

              nu dau pe nimeni afara. Dar BOR se baga foarte mult in seama, minte si da exemplu prost.
              De pilda, religia in scoli : in comunicatul lor, au mintit cand au spus ca nu este o problema cu modul in care este predata in Romania - http://profudereligie.blogspot.ro/2013/02/patriarhia-minte-de-ingheata-apele.html
              Orice critica impotriva preotilor este descurajata, se ajunge la internalizarea atitudinii "fa ce zice popa, nu ce face popa" - ceea ce are un revers extrem de nociv pe plan social : cei intr-o pozitie de autoritate morala zic una si fac alta. Foarte, foarte nociv. La nivel declarativ, oamenii fac diferenta, in realitate, sunt extrem de confuzi. Si nu e de ieri de azi situatia - predateaza comunismul.
              Asta e realitatea : in Ro, nu prea ai cum sa lasi in pace biserica. Se afiseaza cu toti degeneratii politici, se foloseste foarte usor de rolul ei de a nu judeca pentru a nu vorbi decat de sex, ca morala, in rest ... Cand te intalnesti peste tot cu mafioti si nu spui nimic ... ma rog. Ti se baga in scoala copilului, iti baga mana in buzunar , trebuie sa aperi parcurile de intentiile ei megalomanice (tot propuneau spatii verzi pentru constructia catedralei) ma rog, vrea asa de mult sa se bage in seama, incat, pana la urma, incepi sa o injuri. Si atunci ... s-ar putea sa mai atragi si pe altii. Dupa cum ziceam, biserica scade in mod constant si destul de tare in topul increderii. Pe de alta parte, necredinciosii declarati sunt foarte putini. Chiar si asa, sunt grupul cu cea mai mare crestere (de 3 ori). Nu-i uitati nici pe cei, mult mai multi, care isi declara religia nasterii si se duc la biserica doar la cununie si botez, de dragul familiei. BOR deja a scazut mult in relevanta in viata oamenilor. Ramane de vazut unde ajung lucrurile.
              Repet si intrebarea de mai sus : BOR nu e orice institutie, e una care se bazeaza pe moralitate. Cum se justifica luatul de bani si de la cei care nu vor sa-i dea ?
        • +5 (9 voturi)    
          BOR a calcat pe bec (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:17)

          pestisorul_auriu [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

          Din momentul in care a insistat sa isi faca ditamai catedrala in conditiile in care restul tarii are probleme mai grave decat fudulia si fatarnicia lor.
          A, si nu este nimic rau in a crede in ceva atata vreme cat nu iti este impus.

          Asa ca pomul ala nevrednic sunt chiar ei, cei pe care ii aperi tu.
        • +2 (4 voturi)    
          Lectura suplimentara vs realitate curenta? (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:16)

          OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

          Inca o data, va rog sa va rezumati la a va spune parerea PE SUBIECT. exemple adiacente subiectului, care sa atraga empatia eventualilor cititori chiar nu-si au locul. Daca dvs ma intrebati de situatia in Moldova sau Muntentia, va pot raspunde pe aceeasi nota ca nu au nimic in comun cu marea Catredala a Mantuirii Neamului, care este mai degraba Mall Bisericesc, decat locas de cult. Acelas, draga cititor, este un exemplu elocvent pentru opulenta preotilor pentru care platim cu totii. Nu are rost sa imi dati citate cu tâlc, nu veti schimba opinia nimanui daca ne aratati ca ati citit mai mult decat ziarul de dimineata, cum nu veti schimba nici atutidunea deranjanta a cârmuitorilor BOR> Incercati sa analizati mai obiectiv un subiect inainte sa-l comentati.

          repet: Ai ceva de spus? nu vorbi degeaba!!!!
          • +1 (1 vot)    
            Repetitia o fi (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:30)

            Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

            mama invatarii, la dumneata vad ca functioneaza doar propriile convingeri sau suparari, sau incapatanari, etc. Ori religia e o chestie si pentru inima. O ai sau n-o ai. Indiferent de ce zic eu sau Stanescu. Te-as intreba si pe dumneata si pe colegii de mai sus: cand s-a facut Notre Dame din Paris erau francezii mai bogati? Cand s-a construit Sf. Petru la Roma erau italienii în Schengen? Sau nu stiu eu... Constructia unei catedrale domnilor nu are de-a face cu calculul meschin, contabilicesc. De Rougemont spunea ca dracu e al mai mare contabil. Pe bune!
            • 0 (0 voturi)    
              Cand s-a construit (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:51)

              XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

              Notre Dame, aveau oamenii libertate de constiinta ? Exista notiunea de drepturile omului ? De fapt ... ii intreba cineva ceva pe oameni sau ii pasa cuiva de ce cred ei, dincolo de a-i prinde si pedepsi pe cei care .... nu credeau ce trebuie ?
              Acum oamenii au libertate si drepturi. Si fac multe lucruri cu ele. Inclusiv contabilizeaza cum se cheltuie banul public - care e, de fapt, banul lor, si unii dintre ei sunt constienti de asta. In Romania, nu destul de multi - de unde si lipsa de respect pentru proprietatea publica, si votarea celor care mai "dau cate ceva", a celor care fura din bani publici etc.
              In fine, poate o sa ma credeti sau nu : degeaba incercati sa ii convingeti pe cei care sunt obligati sa dea bani pentru ceva ce le repugna ca nu ar trebui sa fie suparati si ar trebui sa accepte in pace. Nimeni nu renunta la ceva in care chiar crede de dragul linistii :). Cei care se opun avorturilor, de pilda, marsaluiesc in fiecare an - ca sa apere ceea ce, din punctul lor de vedere, sunt copii ucisi. La fel, cei care se impotrivesc a ceea ce este, din punctul lor de vedere, furt pe baze religioase, indoctrinare religioasa etc. nu vor renunta.
              In prezent, BOR este vocala si foarte prezenta si activa in viata publica, inclusiv la nivel de stat (buget, sistem de invatamant, acum cer recunoastere si in Constitutie etc.). Sunt alegerile sale. Unii vor protesta pentru, altii impotriva. Ramane de vazut ce rezulta, nu ? ;) La urma urmei, nimeni nu are a se teme pentru viata sa - se exprima puncte de vedere, si se vor vedea rezultatele in timp. :)
    • +11 (15 voturi)    
      PAI ESTI ORB? (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:12)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

      NU vezi nr. de inmatriculare? B 40 BOR!!!!
      Iar popii asteapta sa dea onoru'!
      TREBUIE IMPOZITATI LA SANGE, daca vor bani de la popor!
    • +8 (12 voturi)    
      A very good point indeed (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:15)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

      Caci e vorba despre finantarea bor prin care sfintiile lor si-au achizitionat mercedesul dar care nu are nimic de a face cu lista dvs.
      • -2 (4 voturi)    
        Si dacă... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 9:39)

        Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui codo

        ... Mercedesul era o donație? Asupra cui să cadă răspunderea judecății? Prea usor domnilor, prea usor aruncați piatra în necunoștință de cauză... Și de unde atâta ură domnule? Mă înfricoșez...
    • +5 (7 voturi)    
      nu-i cel mai ........ (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:17)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

      Nu trebuie acuzat dar cred ca nici lasati sa ne fraiereasca .....
      La urma urmei nu imaginea cu mercedesul este exemplul cel mai tare, ca sunt multi care profita de multa lume care abia-si duc zilele.
  • +16 (20 voturi)    
    daca am fi arabia saudita.. (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    poate am fi in stare sa sustinem o religie cu banii statului , dar nu suntem , si toti banii astia dati nu se regasesc nicaieri sunt pur si simplu aruncati pe fereastra ,daca va uitati la ultimul recensamant in vaslui cel mai ortodox judet al tarii sunt si cele mai mari probleme sociale asa ca religia nu produce nimic doar consuma in van.
  • +24 (26 voturi)    
    Finantare prin impozit individual optional. (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:32)

    anton.tanase [utilizator]

    Asa ar fi firesc, dar nu vad cum s-ar face asta acum. Politicienii sunt paralizati de frica numai la auzul ideii ca si-ar pierde sustinerea bisericii.

    Si nu cred ca ne va intreba cineva pe noi :(
  • +20 (24 voturi)    
    In plus (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:33)

    anton.tanase [utilizator]

    impozitarea veniturilor BOR.
  • +18 (22 voturi)    
    La munca ,ortodoxilor! (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:36)

    vidoc [utilizator]

    Sunt de parere ca biserica trebuie finantata numai din donatii private.Adica ce e aia finantare?In afara de salarii ce le mai trebuie?Au paduri,hectare de vie,monopol la lumanari si alte obiecte de cult(nu-i intreaba si nu-i verifica nimeni),hoteluri,fel de fel de afaceri.Nu se pot ruga decat din Mercedes si Range Rover?Unde-i smerenia si modestia bisericii?Cand boteaza platesti,cand te casatoresti platesti,cand mori platesti.Ei ce fac pentru noi?Daca dau 1% atunci totul ar trebui sa fie gratis.
  • +6 (10 voturi)    
    popa cu ochelari de soare (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:56)

    get-beget [utilizator]

    e cel mai tare din poza...badass...
    • +1 (1 vot)    
      de fapt sunt doi (Miercuri, 10 aprilie 2013, 14:27)

      damenvals [utilizator] i-a raspuns lui get-beget

      unul seamana cu Elton John ;-)
  • +16 (22 voturi)    
    simplu (Marţi, 9 aprilie 2013, 19:56)

    corvus coraX [utilizator]

    1. Biserica (nu numai BOR!!!) să fie susținută exclusiv din banii enoriașilor
    2. Înlocuirea orei de religie cu aceea de istorie a religiilor
    3. Impozitarea veniturilor bisericilor și a salariilor
    4. Redefinirea raportului stat-biserică pe baza unor criterii strict definite atât în constituție cât și prin legi clare
    5. Excluderea bisericii de la orice decizie cu caracter politic...
  • +12 (16 voturi)    
    trebuie ca ANi sa ceara si declaratii de avere BOR (Marţi, 9 aprilie 2013, 20:33)

    ovidiu35 [utilizator]

    si sa faca un inventar a averii bisericilor din Romania, nu numai BOR...a platit vreodata vreuna impozit pe cladiri/masini sau terenuri?
  • -4 (14 voturi)    
    Draga Raluca Pantazi, (Marţi, 9 aprilie 2013, 21:55)

    un dac [utilizator]

    Cum bine observa un coleg de forum (felicitari domnule adeodatus, sunteti din pacate singurul care ati observat), dezbatere nu inseamna opinie. Poza pusa de dvs reprezinta deja opinia dvs sau cel putin opinia pe care vreti sa o induceti comentatorilor.
    Eu nu sunt mirat de hotnews pentru ca traim vremuri atat de zbuciumate incat e greu sa mai faci jurnalism de calitate. Foarte multe stiri, foarte putin timp pentru documentare. Dar acest aspect este elementar. V-as sugera sa schimbati acea poza daca tineti cu adevarat la aceasta dezbatere si daca nu vreti sa o duceti in derizoriu.
    Sunt insa mirat pe zi ce trece de "intratorii" pe hotnews. Ma asteptam la mai multa ageritate.
    Inca ceva, doamna Pantazi. Dupa cum vedeti din modelul german, ambele variante din intrebarea dvs sunt folosite. Prin urmare poate chiar titlul dezbaterii ar trebui schimbat, ca doar noi nu dezbatem aici ce zice Cernea, care este nepriceput, ci cum credem noi ca ar fi cel mai bine. Ori situatia nu este cu "sau" in tarile enumerate de dvs, ci este o combinatie.
    Inca un sfat jurnalistic. Suntem in 2013, bugetul alocat de Germania in 2000 este total irelevant (am citit si sursa dvs, Spiegel, si nu e o eroare de typing).
    PS1 As scrie si despre subiect, ca urasc foarte mult religia in scoli, lipsa implicarii bisericii in educatie (mai ales la sate), in restaurarea monumentelor de cult cu potential turistic (aici mai misca ceva, dar nu suficient), implicarea in politica etc, dar m-am intins deja prea mult.
    PS2 Cu mare drag ii sugerez domnului Ovidiu Diaconescu sa desluseasca foarte atent un mesaj inainte sa critice lipsa unei idei a unui alt comentator de pe forum.
  • +9 (13 voturi)    
    cine o va face ? (Marţi, 9 aprilie 2013, 22:47)

    strelka [utilizator]

    Majoritatea romanilor cred, ca popimea nu merita pomana statului dar statul e fricos caci popimea are inca un cuvant de spus mai ales in alegerile locale prin urmare "oamenii politici" nu vor face nimic care sa le taie din "miere" popilor atat timp cit se vor teme de puterea lor. Probabil peste 1, 2 generatii se va putea face ceva.
    • +5 (5 voturi)    
      Posibil (Miercuri, 10 aprilie 2013, 1:03)

      un.Dac [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Selectia naturala va rezolva problema.
  • -1 (11 voturi)    
    Rezultatul secularizarii (Miercuri, 10 aprilie 2013, 0:36)

    avocatu [utilizator]

    Atat articolul de mai sus, cat si parerile exprimate arata ca putini comentatori inteleg ce este Biserica. Sunt convins ca treceti pe acolo doar ca invitati la Botez sau Cununie sau poate de Paste ca sa tineti o lumanare (asa doar ca sa va mearga bine restul anului). Nu aveti nicio vina sau, altfel spus, nu voi sunteti cei care purtati cea mai mare parte a responsabilitatii pentru dezumanizarea si impietrirea inimilor voastre. Bineinteles sa veti replica prin cuvinte de genul: "Lasa domle ca ii stim pe popii astia ca fura si etc." si de asemenea ma veti face cu ou si cu otet. Insa va propun sa fiti sinceri cu voi insiva. Recunoasteti ca nu ati citit nici macar 5 pagini din istoria Bisericii nici din cea universala si nici din Istoria BOR. Va poticniti ca ati vazut un Mercedes postat in mod tendentios de bietul autor superficial sub titlul articolului. Nu cunoasteti viata Bisericii si nu cred ca aveti dreptul sa judecati atat de grosolan. Putem sa discutam despre modalitati de finantare, insa nu trebuie sa jigniti si sa fiti badarani in afirmatii. Cunosc multi preoti si ierarhi de o seriozitate si onestitate exemplare si va asigur ca nu merita o asemenea etichetare. Va intreb si eu ceva. Eu platesc lunar contributii de asigurari de sanatate si aflu ca anumiti directori de spitale fura din banii publici. Ce facem? Ii catalogam pe toti directorii de spitale ca fiind javre si nesimtit si intrerupem finantarea lor? Nu cred.
    • +4 (6 voturi)    
      Dar tu ai citit istoria BOR? (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:46)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui avocatu

      "Recunoasteti ca nu ati citit nici macar 5 pagini din istoria Bisericii nici din cea universala si nici din Istoria BOR. "
      Nu, ca altfel ai fi aflat ca BOR s-a infiintat a 9 ani de la secularizarea lui Cuza a averilor manastirilor GRECESTI!!! Ai mai fi aflat ca in bisericile ortodoxe din tarile romane predicile s-au tinut in slavona(cine predica in romana, risca sa aiba limba smulsa) pana la mijlocul sec XIX(adica pana acum 150 de ani), ai fi aflat ca manastirile ortodoxe au detinut sclavi(robi) pentru care au fost despgubite la valoarea pietei tot prin 1850 la abolirea robiei si ai fi aflat ca biserica ortodoxa s-a opus introducerii alfabetului latin si a unirii cu Transilvania. Primele documente in limba romana n-au avuit nimic de-aface cu biserica ortodoxa. Mai vrei istorie?
      • +1 (3 voturi)    
        Mai multa istorie (Miercuri, 10 aprilie 2013, 13:08)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        http://ro.wikipedia.org/wiki/Calinic_Miclescu
        "La Iași, în fruntea acțiunilor secesioniste se afla prințul Costache Moruzzi, uneltind cu Rusia. El conducea un grup energic, compus din Nicolae (Nunuță) Rossetti-Roznovanu, Teodor Boldur-Lățescu, N. Ceaur-Aslan, ș.a. De partea conspiratorilor se afla și Mitropolitul Calinic Miclescu, pe care Titu Maiorescu îl numește “ușorul la minte Mitropolit Calinic”."
  • +4 (8 voturi)    
    clar nu prin impozite (Miercuri, 10 aprilie 2013, 0:55)

    goguleana lugojana [utilizator]

    sunt impotriva finantarii de catre stat a bisericii. cine vrea, sa dea prin redirectionare sau donatii.
    in plus, nu toate exemplele sunt obiective. Daca luam cazul Italiei, bisericile sunt o sursa de venit prin faptul ca atrag turisti si atunci poate fi un motiv rezonabil ca si cetateanul profita in final de acest lucru. deci un exemplu in minus.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca un impozit pe cetatean (Miercuri, 10 aprilie 2013, 7:44)

    valjean [utilizator]

    De fapt vor un nou impozit pentru biserica platit de cetateni.Acolo se tinde.Daca vreti ca preotii sa vina la usa dvs. pentru contributia la biserica votati proiectul.
  • +10 (10 voturi)    
    mazare, fasole.... tot aia! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 8:17)

    catelu [utilizator]

    Prostovanul ala de Mazare crede ca da bine la electorat sa pozeze in aparatorul crestinismului, cand el de fapt este practicantul cretinismului.
    Daca el insusi ar trai crestineste poate ar fi cat de cat credibil, dar asa se vede ca e doar un maimutoi.
  • +4 (4 voturi)    
    buna initiativa! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 8:32)

    _cutare [utilizator]

    eu o sustin!
  • +3 (3 voturi)    
    e simplu (Miercuri, 10 aprilie 2013, 9:29)

    dandra [utilizator]

    sunt ateu si nu vreau sa dau niciun ban bisericii.
    e clar?
    mai mult decat atat, ar treui sa primesc eu bani de la biserica pentru 30 de ani de minciuna, iluzie si dezamagire.
  • +4 (6 voturi)    
    Complet de acord ! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 9:31)

    SSL [utilizator]

    Era si timpul sa vorbim despre asta!

    BOR ar fi cazul sa reinvete (daca a stiut vreodata?) cum e cu smerenia, modestia, Credinta.

    De prea multi ani, singurul lor idol este Lacomia.
  • +2 (6 voturi)    
    pe baza bibliei (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:17)

    iuon [utilizator]

    Pe baza Bibliei, biserica locala, poporul lui Dumnezeu trebuie sa aiba grija de nevoile bisericii, de nevoile celor care slujesc in biserica. Daca biserica locala este mica, atunci este datoria bisericilor mai mari sa le ajute.

    Nu sunt Ateist si nu ura ma sfatuieste, dar datoria statului nu este sa finanteze biserica. Biblia ne vorbeste si de datoriile autoritatiilor, dar intre aceste datorii nu se regaseste finantarea bisericii.
  • 0 (2 voturi)    
    daca (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:35)

    theaba [utilizator]

    daca finantarea tuturor cultelor va fi exclusiv din aceasta taxa (de culte) abia atunci va fi dreptate.

    daca se introduce o taxa pentru culte religioase dar se mentine in continuare finantarea de la buget, precum si scutirile de impozit si altele, BOR de vine si mai finantata.

    cine e religios e religios, cine e cinstit e cinstit.
    NU ESTE O CORESPONDENTA INTRE RELIGIOS SI CINSTIT. sunt notiuni distincte. un om poate fi si religios si cinstit dar nu din plin la amandoua.
    a fost dovedit de istorie de societate, de oameni.
    a fi credincios(in Dumnezeu) e diferit de a fi religios, poate mai mult decat a fi cinstit.
  • +1 (3 voturi)    
    Absolut de acord (Miercuri, 10 aprilie 2013, 10:37)

    XXIstCentury [utilizator]

    Sustin acest proiect de lege.
    Nu mai vreau sa fiu obligata sa sustin BOR si alte culte. Mi se pare normal sa le sustina cei care vor sa o faca.
  • +1 (5 voturi)    
    90% din preotime= evaziune fiscala (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:21)

    Terrana [utilizator]

    Inainte de toate, dl. Cernea (sau oricine altcineva) ar trebui sa tina cont intr-un fel sau altul de nedeclararea veniturilor REALE ale Bisericii. Prin asta ma refer la a limita ipocrizia si lacomia preotilor manifestata la fiecare sfintire, slujba, pomelnic, inmormantare, botez, etc. LA CARE SOLICITA BANI IN BAZA UNEI CUTUMA LOCALE, a unei legi nescrise, (si niciodata sume sub 50 de lei) fara sa rupa o chitanta, fara sa declare acel venit nimanui, nicaieri. EU CRED IN DUMNEZEU, NU IN BISERICA, pentru ca preotimea a facut din casa lui Dumnezeu un loc de negot si imbogatire.A deveni preot e o afacere, se da mita ca sa primesti patriarhie, se da mita ca sa ajungi cantor.

    In locul atator mii de biserici (care sunt pline doar la sarbatorile mari) a putea sa faca adaposturi pentru oamenii strazii, pentru varstnicii bolnavi, pentru copiii bolnavi, pe scurt pentru cei ce au nevoie..si asa s-ar justifica sprijinul statului, nu doar al populatiei.
  • +1 (3 voturi)    
    Si eu sustin varianta lui Remus Cernea (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:43)

    mra [utilizator]

    Prea multi bani aruncati pe nimic.
    Cine doreste poate dona din banii lui
  • +2 (4 voturi)    
    finantare biserica (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:44)

    TDB [utilizator]

    Sustin retragerea finantarii de la bugetul de stat.
    Biserica sa fie finantata prin donatii si colecte, numai de catre cei doritori sa faca acest lucru.
    Personal prefer sa sponsorizez scoala la care invata copilul.
  • 0 (2 voturi)    
    Cum va puteti gandi la asa ceva? (Miercuri, 10 aprilie 2013, 11:46)

    viafx [utilizator]

    Cum sa taiem finantarea de la stat prin impunerea impozitului individual optional?
    Chiar nu va dati seama ce s-ar putea intampla?

    Taierea finantarii ne-ar aduce in situatia in care suntem in momentul de fata cu medicii. Preotii vor pleca in masa peste hotare unde sunt apreciati la adevarata lor valoare.

    Suntem cu multi ani in urma acestor tari. Noi inca construim catedrale si ne calcam in picioare sa pupam moaste. Trist, dar trebuie sa mai treaca cateava generatii de la cea care arunca cu bani in cutia milei si in pomelnice.
    Mai incearca Remus Cernea peste cateva zeci de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Huh? (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:39)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui viafx

      "preotii vor pleca in masa peste hotare unde sunt apreciati la adevarata lor valoare"?

      Rad de mor ...
      • +2 (4 voturi)    
        Citeste pana la capat :) (Miercuri, 10 aprilie 2013, 15:09)

        viafx [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        si ai sa-ti dai seama ca prima parte este un pamflet :)

        Trist, dar avem 54.000 de preoti, numar in crestere si 48.000 de medici, nr. in scadere; numarul bisericilor creste iar spitale apar f. rar.
  • 0 (2 voturi)    
    Sunt (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:32)

    Gabi M [utilizator]

    pentru sistarea finantarii cultelor de catre Stat.Sa se intretina din donatii si redirectionarea a 2% sau mai mult din impozit catre culte,ONG-uri.Si bisericile mai bogate sa ajute pe cele mai sarace.
  • +2 (4 voturi)    
    EU MA OPUN!!! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:57)

    Alui [utilizator]

    Prefer ca intre stat si biserica sa nu existe absolut nici o legatura. Fiecare sa-si vada de ale lui. La ce ii foloseste biserica statului? Ce beneficii a adus BOR Romaniei? Istoric, numai dezavantaje. S-a opus alfabetului latin, folosirii limbii romane in biserici si administratie(pana la 1850), unirii Transilvaniei cu Romania(ba chiar si impotriva unirii de la 1859, cititi despre "popa Duhu"). Ce treba are statul sa colecteze impozite pentru biserica? Biserica sa-si colecteze banii singura de la proprii enoriasi daca e asa iubite de ei. Traba statului e sa asigure cele mai bune conditii de viata TOTUROR cetatenilor lui, adica drumuri, scoli, spitale, justitie corecta, siguranta. ATAT!
    • +2 (2 voturi)    
      Corectie (Miercuri, 10 aprilie 2013, 13:19)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Cel care s-a opus unirii principatelor a fost mitropolitul Moldovei(capul BO in Moldova), Calinic Miclescu.
  • +2 (4 voturi)    
    modelul francez este de departe cel mai acceptabil (Miercuri, 10 aprilie 2013, 12:59)

    Tritonul [utilizator]

    Atata vreme cat biserica nu se separa de stat suntem inca in Evul Mediu. O fi zis Umberto Eco ca evul mediu continua inca, dar tot e socant ca sunt oameni ce chiar nu vor sa iasa din evul mediu!
  • +2 (4 voturi)    
    impozit individual (Miercuri, 10 aprilie 2013, 15:05)

    t_roxx [utilizator]

    optional, eu optez pt o ong.
  • 0 (0 voturi)    
    Normal (Miercuri, 10 aprilie 2013, 17:12)

    adrian88000 [utilizator]

    Finantata prin impozitul individual optional.
    Eu, daca sunt mahomedan, de ce sa fiu obligat , prin impozit , sa finantez biserica ortodoxa?
    Asta ma enerveaza la culme si imi vine sa fac o prostie( obisnuita la confratii mei ).
  • 0 (0 voturi)    
    strategie (Miercuri, 10 aprilie 2013, 18:39)

    Martens [utilizator]

    http://www.scribd.com/doc/135147421/Strategie-pentru-construirea-unei-societati-secular-umaniste-in-Romania
    • 0 (0 voturi)    
      :( (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:54)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Intotdeauna este putin infricosator sa vezi cum pun problema habotnicii - modul deformat si inversat de "gandire" te face sa te cutremuri gandindu-te ca asta e efectul "educatiei" religioase, si ca aceasta este impusa in scoli.
      Pe de alta parte, din cate am inteles, in multe cazuri acele ore nu sunt luate in serios, si sunt facute atat de prost, incat este aproape inevitabil sa nu fie vazute ca niste prostii. Pacat ca si restul educatiei este ... cam la fel. Din scoala multi ies niste bieti ignoranti, care stiu ceva rugaciuni,ceva litere alfabetice, ceva matematica, si nu stiu sa le foloseasca asa cum trebuie pe nici unele.
  • +3 (5 voturi)    
    Iertat sa-mi fie ! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 19:34)

    micul [utilizator]

    Bunicul a fost preot . Ceea ce vad acum nu are nici o legatura cu ceea ce am vazut in casa bunicilor acum 40 de ani . Preotii si chiar BOR aduc acum mai mult cu cocalarii decit a duhovnici !
  • 0 (0 voturi)    
    doar atat (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:16)

    gigi1 [utilizator]

    http://www.picshag.com/pics/062010/conventional-logic-vs-religious-logic-big.jpg
  • +2 (2 voturi)    
    Evident, nu vreau sa platesc (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:27)

    it_s__not_news [utilizator]

    ... sint ateu; sint de acord sa dau banii aia la ministerul culturii, pentru a renova biserici de patrimoniu, statui, etc dar nu vreau sa intre in buzunar de popa, tircovnic sau diacon sau ce mai e pe acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    date false (Miercuri, 10 aprilie 2013, 20:45)

    nedumeritul [utilizator]

    prezentarea modului de plata in tarile de mai sus e putermic denaturata. Nu este asa.Anul trecut am citit intr-o declaratie a bisericii din Germania ca in Germania numarul enoriasilor scade cu o viteza de 3 persoane la fiecare secunda si ca nu mai stiu cum sa dea alta intrebuintare lacaselor de cult pentru ca sa le poata intretine macar ca obiective turistice,Am vizitat multe biserici acolo anul trecut.Toate sunt pustii.Doar doi trei turisti straini....In olanda stiu o biserica folosita ca sala de sport ca sa incaseze bani pentru intretinere.
    Ori din cele prezentate mai sus reiese ca biserica e mai importanta decat guvernul,politia si justitia la un loc
  • +2 (2 voturi)    
    simplificand (Joi, 11 aprilie 2013, 10:00)

    dekar [utilizator]

    Bravo rationalitatii sistemului francez si pragmatismului celui german.Personal il agreez pe cel francez dar pentru natia romana s-ar potrivi mai degraba cel german,usor adaptat.Oricum ,la plata obligatorie a unui impozit, ati vedea ca numarul de credinciosi infocati s-ar mai rari, ipocritii "dand dosul",cum ar zice cronicarul.Cat despre initiativa lui Cernea,mi se pare rezonabila,intrucat in raportul dintre stat (guvern) si "biserica" ,lucrurile asteapta de multa vreme sa fie puse la punct.