Kelemen Hunor se declara solidar cu primarul din Miercurea Ciuc: Consider ca introducerea conditiei cunoasterii limbii maghiare este justificata si legala

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2013, 11:05 Actualitate | Esenţial


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Kelemen Hunor, presedintele UDMR, se declara solidar cu Raduly Robert, primarul municipiului Miercurea Ciuc, dupa ce acesta a fost amendat pentru ca a impus cunoasterea limbii maghiare pentru ocuparea functiei de arhitect-sef al orasului. "Utilizarea limbii maghiare in administratia locala este un drept garantat de lege", a declarat Kelemen Hunor, precizand: "consider ca introducerea conditiei cunoasterii limbii maghiare este justificata si legala". Reactia presedintelui UDMR publicata pe site-ul formatiunii vine dupa ca primarul din Miercurea Ciuc a afirmat ca "toata lumea care traieste din impozite, din impozitele secuilor, trebuie sa ne cunoasca limba, limba noastra materna".

Intr-o reactie publicata pe site-ul UDMR, Kelemen Hunor se declara solidar cu primarul din Miercurea Ciuc si anunta ca ii ofera asistenta pentru solutionarea spetei in mod favorabil in instanta. "Utilizarea limbii maghiare in administratia locala este un drept garantat de lege, nu constituie exceptie de la acest caz nici arhitectul-sef al primariei Miercurea Ciuc, in a carui fisa a postului s-a inclus si obligatia de a acorda audiente", sustine liderul Uniunii.

Potrivit lui Kelemen Hunor, "la audiente se prezinta cetateni care au o serie de probleme curente. Intre acesti cetateni, se afla si persoane a caror limba materna este limba maghiara, mai mult, in cazul municipiului Miercurea Ciuc acestia din urma sunt majoritari. Din acest motiv consider ca introducerea conditiei cunoasterii limbii maghiare este justificata si legala".

"In ultimii 23 de ani UDMR a lucrat si pentru a ne putea utiliza in mod liber limba materna, iar in acest scop am creat un cadru legal. Nimeni nu poate fi exceptat de la respectarea acestor legi, nici cei din Miercurea Ciuc si nici din alte localitati. Apararea limbii materne si libera utilizare a acesteia este un subiect fata de care nu suntem dispusi sa facem nicio concesie. Acei membri ai Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii care au adoptat aceasta decizie ar trebui sa constientizeze ca ei nu trebuie sa lupte impotriva maghiarilor si a legii, ci impotriva discriminarii" - a declarat presedintele UDMR.

Primarul din Miercurea Ciuc: Cunoasterea limbii maghiare e obligatorie pentru toti cei care traiesc din impozitele secuilor

Reactia lui Kelemen Hunor vine dupa ce primarul municipiului Miercurea Ciuc a participat la un eveniment organizat de Partidul Popular Maghiar din Transilvania (PPMT) in centrul orasului si in cadrul caruia a fost ridicat un steag secuiesc avand dimensiunea de 4,8 m x 3 m. Evenimentul s-a desfasurat luni, 25 februarie, si la ceremonie au luat parte aproximativ 400 de persoane. Cu aceasta ocazie, primarul Raduly Robert s-a adresat asistentei spunand ca limba maghiara trebuie sa fie obligatorie pentru toti cei care traiesc in asa-zisul Tinut Secuiesc, inclusiv pentru corespondentii de stiri. Raduly a criticat si faptul ca a fost amendat pentru discriminare, intrucat a impus cunoasterea limbii maghiare drept conditie pentru ocuparea unui post la primarie.

"Ziua de azi este importanta pentru noi (...) este ziua in care trebuie sa spunem clar ca cunoasterea limbii maghiare este obligatorie, nu discriminativa, ci obligatorie. Incepand de la prefect, corespondentii televiziunilor si ai radiourilor romanesti, toata lumea care traieste din impozite, din impozitele secuilor, trebuie sa ne cunoasca limba, limba noastra  materna", a declarat Raduly Robert.

Primarul municipiului Miercurea Ciuc, Raduly Robert, si Agentia Nationala a Functionarilor Publici au primit o amenda de cate 600 de lei de la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), intrucat au impus cunoasterea limbii maghiare pentru ocuparea functiei de arhitect-sef al orasului. Sesizarea a fost facut in toamna anului trecut de Forumul Civic al Romanilor din Covasna, Harghita si Mures (FCRCHM), iar CNCD a stabilit ca este vorba de o masura discriminatorie.

Csaba Asztalos, presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD)
, a declarat pentru HotNews.ro ca CNCD nu s-a autosesizat cu privire la declaratiile primarului din Miercurea Ciuc. "Autosesizarea nu depinde de presedintele CNCD, atat timp cat oricare membru al Colegiului Director poate intocmi o nota de autosesizare", a afirmat Csaba Asztalos, explicand ca "oricare dintre cei 9 membri ai Colegiului Director poate oricand sa redacteze o nota de autosesizare care este apoi luata in discutie in sedinta".
 
"Pana acum am primit mai multe scrisori pe aceasta tema, insa niciuna nu este semnata sau nu este o petitie, astfel incat sa poata fi luate in considerare ca sesizare pe acest caz. In cazul in care va exista o sesizare in acest caz, ea va fi luata in discutie la urmatoarea sedinta a membrilor Consiliului", a afirmat presedintele CNCD.

Potrivit acestuia, sanctiunile pot merge de la avertisment la amenda minima de 600 de RON si maxima de 8.000 de RON.

"Imi exprim ingrijorarea cu privire la tensionarea relatiilor dintre cele doua parti, iar declaratiile trebuie sa fie foarte responsabile indiferent din partea cui vin", a declarat Csaba Asztalos referitor la declaratiile facute luni de primarul municipiului Miercurea Ciuc.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3839 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    gresit (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:16)

    utilizator_ [utilizator]

    nu scrie nicaieri in nici o lege din Romania ca trebuie sa vorbesti dialecte sau limbi altele decat limba romana si sa fii conditionat de asta ca sa locuiesti undeva in Romania.
    asta ingradeste libertatea de exprimare si libertatea de miscare pe teritoriul tarii.
    poate cineva ar trebui sa consulte un avocat sau un jurist inainte de a da comunicate care exprima pareri contradictorii cu legea, ca sa nu spun altfel.

    conditia la care face referire Hunor este nejustificata, ilegala, anticonstitutionala si nu respecta drepturile si libertatile cetatenesti.
    • +26 (26 voturi)    
      Foarte bine ca l-au amendat (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:57)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

      Corect, este dreptul lor sa vorbeasca in maghiara, insa nu si obligatia unui cetatean roman care vrea sa se angajeze.
      Nu mi se pare normal sa li se impuna cunoasterea limbii maghiare.Romane, da, pentru ca sintem in Romania si limba oficial este romana.
      • -7 (13 voturi)    
        si mai gresit. (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:58)

        azdoid [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        Primarul n-a pus bine problema.Insa sunt de parere ca functionarii publici trebuie sa fie bilingvi,pentru ca sunt oameni care nu vorbesc romana.
        • +16 (16 voturi)    
          daca secuii nu stiu, sa invete l. romana... (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:10)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui azdoid

          de asta sunt scoli, .......oricat de greu de cap ai fi , treb. sa inveti limba oficiala a statului in care traesti.

          ref. la impozitele secuesti: eu as propune, ca platile salariilor, reparatiilor, constr. de interes local , sa fie platite din impozitele alea secuesti, cu care se umfla in pene de cocos, rahatul ala de primar, eventual sa-i dea cate o prima si lui "horor", udmr-istul.
          • +8 (8 voturi)    
            ce treaba are arhitectul sef cu maghiara (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:38)

            snowflake [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            Ce treaba are arhitectul sef cu maghiara? Ca ar fi bine, optional, sa stie si maghiara arhitectul sef din miercurea ciuc pentru ca acolo se vorbeste maghiara ok dar mai intai de toate omul respectiv trebuie sa cunoasca arhitectura.
          • -2 (2 voturi)    
            cine zice? (Miercuri, 27 februarie 2013, 22:35)

            azdoid [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            poti tu sa impui tu ce limba vorbesc oamenii? Ei stiu romana.Si sa presupunem ca nu vor s-o vorbeasca.Ce-ai sa faci? Ai sa le iei drepturile? Oricum ei invata romana cum invatam noi engleza.
        • +9 (9 voturi)    
          nu zau! (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:20)

          utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui azdoid

          functionarul public reprezinta institutia respectiva in relatia cu cetateanul.

          nu exista statut special (indicat de lege) pentru functionarii din Harghita si Covasna.

          pentru toti fucntionarii publici sunt 2 legi care spun clar ce face functionarul public.

          -legea privind statutul functionarilor publici ( link:http://www.insse.ro/cms/files/concurs/LEGE%20nr188_1999.pdf)
          -codul muncii ( si completari).(link: http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_republicat_actualizat_2013.php)

          Art. 5( din codul muncii)
          (1) În cadrul relaţiilor de muncă funcţionează principiul egalităţii de tratament faţă de toţi salariaţii şi angajatorii.
          (2) Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este interzisă.
          (3) Constituie discriminare directă actele şi faptele de excludere, deosebire, restricţie sau preferinţă, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevăzute la alin. (2) , care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării drepturilor prevăzute în legislaţia muncii.
          (4) Constituie discriminare indirectă actele şi faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii decât cele prevăzute la alin. (2) , dar care produc efectele unei discriminări directe.

          Nu vad nicaieri obligatia ca daca acela din fata mea nu vorbeste romana ar trebui sa devin bilingv, fiind functionar.

          Poate vrei sa spui ca cel care vine in relatie cu functionarul isi plateste un translator sau numeste pe cineva in conditiile legii sa-l reprezinte , sau pune mina pe carte si invata limba romana.

          Eu as propune ca ICR sa infiinteze cursuri de limba romana gratuite in Harghita si Covasna , decat sa arunce cu banii aiurea prin strainatate.
        • +1 (1 vot)    
          DU-TE LA SCOALA... (Miercuri, 27 februarie 2013, 17:41)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui azdoid

          Si invata limba romana!
          • -1 (1 vot)    
            daca nu vrei (Joi, 28 februarie 2013, 21:18)

            azdoid [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            sa contribui in mod constructiv dezbaterii,pleaca.Puteai sa ma anunti ce am gresit.Oricum, nu atacai deloc argumentul meu, ma atacai pe mine
      • +1 (11 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:01)

        Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Kap

        • +11 (13 voturi)    
          este ilegal (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:13)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          sa ceri in fisa postului pentru ADMINISTRATIA DE STAT in ROMANIA sa ceri alta limba decat Romana !

          doar sa fie la MAE, ambasador, etc, poate o limba de circulatie internationala, in rest ESTE ABERANT si ILEGAL !

          Cetateanul roman de etnie maghiara TRAIESTE IN ROMANIA si deci sa vina cu translator la ADMINISTRATIA STATULUI ROMAN indiferent de judetul in care se afla !

          Nu ii convine ?? sa emigreze in Ungaria sau Uganda !
      • -5 (5 voturi)    
        cum zici? (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:45)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        ai fi de acord sa aplici IN OGLINDA romanilor din Valea Timoc sau celor din Herta sau celor din Jula? N-ai tipa -corect- ca se forteaza asimilarea?
    • -7 (9 voturi)    
      exageram (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:16)

      leinad 79 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

      sunt vehement impotriva afirmatiilor primarului respectiv, care vrea sa devina popular in satul lui. Pe de alta parte, si noi exageram putin. Cunoasterea unei anumite limbi (engleza, franceza, japoneza, maghiara, etc) poate fi ceruta la orice job in Romania, atat in sectorul de stat cat si in cel privat. Dar hai sa ne inflamam acum toti din orice ca e mai spectaculos...
      • +6 (6 voturi)    
        nu e exagerare (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:33)

        utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui leinad 79

        nu poate fi ceruta, citeste codul muncii si dupa asta comentezi cat vrei.
        discutia era strict referitoare la functionarul public , nu despre angajatul la privat.

        privat fiind si chiar daca este patron , si el trebuie sa respecte legea si codul muncii.
        nu te poate discrimina.

        faptul ca in Harghita si Covasna nu se cunoaste legea sau se omite aplicarea ei, nu da dreptul la legiferarea unor abuzuri sau permiterea unei stari de abuz in forma continuata.

        de ce trebuie sa interpretezi lucrurile gresit , daniele?
        • -2 (4 voturi)    
          ba da (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:11)

          leinad 79 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

          sunt de acord cu o singura chestie: in cerinta postului sa apara : de preferat candidatul sa cunoasca limba maghiara, nu obligatoriu. astfel poate vei fi si tu linistit.
          Daca ar fi sa extrapolezi ceea ce scrii tu mai sus, nu ar trebui sa se ceara cunostinte de arhitectura pentru ca este discriminare fata de cei care nu au astfel de cunostinte.
          Legati-va de chestia cu impozitele secuilor, dar lasati aspectul cu cerintele pentru job ca va pierdeti credibilitatea.
          • -3 (3 voturi)    
            si ca sa anticipez (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:30)

            leinad 79 [utilizator] i-a raspuns lui leinad 79

            raspunsul tau in care-mi dai copy paste la articolul 5. Aveti darul de a interpreta niste prevederi intr-un mod conflictual, deloc constructiv. Din punctul meu de vedere, daca in fisa postului scria ca respectivul trebuie sa stie engleza, nu mai spunea nimeni nimic. Si asta pentru ca voi nu vedeti padurea din cauza copacilor.
            • +2 (2 voturi)    
              nem (Miercuri, 27 februarie 2013, 16:02)

              utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui leinad 79

              anticipezi gresit. fara studii de arhitectura nu poti fi architect sef.fara studii de limba maghiara sunt multi arhitecti sefi....:)))))))))))))))))

              tu extrapolezi o discriminare(despre cunostinta unei limbi straine) la care este supus cel care va ocupa postul de architect sef.

              daca etnicii maghiari de cetatenie romana vor un statut special al functionarilor din Harghita si Covasna sa mearga sa ceara modificari ale statutului functionarilor si al codului muncii, si sa ceara modificarea statului in administratia locala.
              ( eu unul n-as fi de acord cu asa ceva, insa asta este parerea mea si poate fi gresita, sau nu).

              nu cred ca intelegi faptul ca toti cetatenii romani indiferent de etnie trebuie sa respecte legea din Romania.

              UDMR a fost la guvernare mai tot timpul, cine I-a tinut sa nu propuna modificari la lege ca sa modifice atributiile functionarilor in Harghita si Covasna?
              de ce agita acum vorbe in vant cand atunci cand avea cum nu a facut nimic?
              l-a oprit vreodata cineva pe un singur membru UDMR in parlament sau guvern sa obtina asta?
    • -4 (12 voturi)    
      si daca era engleza in loc de maghiara? (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:31)

      kinn3 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

      Nimeni nu te opreste sa locuiesti unde vrei. Dar daca vrei sa te angajezi, tre sa ai competentele necesare postului.

      La o multinationala nu tre' sa stii engleza ca sa te angajezi, ca sa poti comunica cu colaboratorii straini? Si asta e neconstitutional?

      Daca se impune cunoasterea tablei inmultirii inainte de angajare? Nu e asta o discriminare neconstitutionala impotriva celor fara 4 clase? Nu e o discriminare sa ceri sa stie sa citeasca si sa scrie?

      Hai sa fim corect pana la capat. Daca in fisa postului scrie "trebuie sa citesti, sa scrii, sa socotesti si sa vorbest cu cetateni de etnie maghiara", nu e normal sa ceri candidatului sa stie sa citeasca, sa scrie, sa socoteasca si sa vorbeascal limba maghiara? La fel cum daca in fisa postului scrie cunostinte IT, tre' sa stii cunostinte IT, nu e discriminare.
      • +6 (6 voturi)    
        nu are a face una cu alta (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:28)

        utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui kinn3

        discutia era despre functionarul public, cel care reprezinta o institutie publica in relatia cu tine in Romania ,( nu in Ungaria si nu in UK, ) si nu o institutie privata ( multinationala,locala sau cum vrei sa-i spui).

        daca stii doar cat pentru 4 clase nu poti fi angajat ca functionar public.
        sa ai competente minime cand reprezinti o institutie in relatia cu cetatenii nu e discriminare.

        daca in fisa postului unui fucntionar public scrie asa ceva( "trebuie sa citesti, sa scrii, sa socotesti si sa vorbest cu cetateni de etnie maghiara", ) incalca articolul 5 din codul muncii:

        Art. 5
        (1) În cadrul relaţiilor de muncă funcţionează principiul egalităţii de tratament faţă de toţi salariaţii şi angajatorii.
        (2) Orice discriminare directă sau indirectă faţă de un salariat, bazată pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie, religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală, este interzisă.
        (3) Constituie discriminare directă actele şi faptele de excludere, deosebire, restricţie sau preferinţă, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevăzute la alin. (2) , care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării drepturilor prevăzute în legislaţia muncii.
        (4) Constituie discriminare indirectă actele şi faptele întemeiate în mod aparent pe alte criterii decât cele prevăzute la alin. (2) , dar care produc efectele unei discriminări directe.

        nu confunda competentele cerute intr-o fisa a postului ( sa zicem IT) cu cerinte care nu au acoperire legala.
      • -4 (4 voturi)    
        Exact parerea ta mi-am exprimat-o si eu! (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:50)

        Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui kinn3

        ...
    • +1 (1 vot)    
      doar o informatie! (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:42)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

      daca la Vancouver in Canada te adresezi in lb. franceza unui functionar FEDERAL acesta e obligat sa te serveasca competent.
      • +1 (1 vot)    
        asa (Miercuri, 27 februarie 2013, 16:14)

        utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        foarte frumos din partea lor.
        acolo ar trebui sa mearga toti cei care vor sa fie "serviti" in limba etniei lor.
        un exemplu excellent.

        din pacate, la noi in Romania, cine vrea sa fie "servit" in alta limba nu poate fi ajutat. exista limitari......:)))))

        Mai deunazi explica Putin cum e cu aia care vor o "servire" exemplara in alta limba decat limba rusa.
    • +2 (2 voturi)    
      politicieni sunt vinovati... (Miercuri, 27 februarie 2013, 17:25)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

      Sunt de acord cu ceea ce spui, dar politicienii romani incepind cu Iliescu si terminar cu Ponta sunt de vina pentru pupare UDMR.....in.. f... de-a lungul anilor.
      Marco Bela si alti din udmr au primit functii fara sa cunoasca limba romana.
      Daca era dupa Ponta si NU erau multi impotrivitori udmer ar fi si astazi la putere.
      Pe politicienii romani NU-I intereseaza decit de afacerile lor familiare si de partid.
      Nationalismul este o ciuma urita indiferent din ce parte vine!
      Noi avem ai nostri si maghiari ai lor, ei din incitare se mentin la putere.
      Vadim.....Tókés...si alti incitatori obrasnici.
  • +23 (23 voturi)    
    justificata si legala? (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:17)

    un dac [utilizator]

    justificata poate fi, in sensul ca argumente se gasesc si pentru tradarea de tara. poti argumenta orice, iar daca esti hitler sau horty poti fi si crezut. dar legala de unde si pana unde? ce v-as mai da cu constitutia in cap tie si lui raduly...
  • -11 (25 voturi)    
    Cu pasi mici si vioi ... (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:20)

    math [utilizator]

    ... pentru eliberarea Transilvaniei de sub jugul romanesc.

    Cam aceeasi tactica are si USL pentru eliberarea justitiei de sub jugul tiranului.

    Viitor de aur tara noastra are !
    • +13 (17 voturi)    
      ! (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:59)

      AndreiU. [utilizator] i-a raspuns lui math

      Prietene! INCHIDE TELEVIZORUL, DESCHIDE OCHII, iesi afara priveste in jur, vezi ce se intampla in lumea reala.

      Nu te mai imbata cu apa rece, ca USL-ul face si drege, ei au un calendar clar, azi schimbati 2 din CSM, maine punem procurorii nostrii, poimaine inchidem dosarele noastre.

      Astia sunt toti pasii lor, nu au nici cea mai vaga legatura cu independenta justitiei.

      Subiectul "problema maghiara" e o buna perdea de fum pentru ei, de aceea nu transeaza clar care sunt legile si pedepsele aplicabile.

      Poate ai uitat dar UDMR nu e la guvernare si totusi Ponta are un consilier de la UDMR. Sa fie oare fara nici un scop?
      • +8 (10 voturi)    
        N-ai sesizat ironia... (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:08)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui AndreiU.

        Dar ai dreptate in principiu.
        • +5 (5 voturi)    
          daca nici pe hotnews.... (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:26)

          math [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          poporul cititor nu intelege.... iti dai seama ce va intelege in campania electorala cand se va repezi sa revoteze pe Vanghelie, Mazare, Voiculescu, Becali....
          Deci imi mentin parerea: Viitor de aur tara noastra are !
  • +20 (22 voturi)    
    :))) (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:24)

    Zummm [utilizator]

    Niste frustrati. Dupa ce ati supt 23 de ani resurse tot cu gura mare sunteti. Daca vi s-a permis ma, TOTI v-au luat in caruta
  • +22 (24 voturi)    
    Bufonerie (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:26)

    benicio [utilizator]

    Alta traznaie, alta bufonerie, alt caraghioslic. Circul continua, bufonii maghiari au invatat scheme noi, sa ne amuzam.
  • +27 (29 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:29)

    NL [anonim]

  • +17 (17 voturi)    
    Cred ca la Miercurea Ciuc si femeia... (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:40)

    EuSiCuMine [utilizator]

    de serviciu da audiente. Cred ca se intinde cam mult coarda, o sa se rupa i o sa-i pleaneasca peste ochi.
    Oricum e interesant ca romanii din Mirecurea Ciuc sunt exceptati de la plata impozitelor si taxelor, de traiesc din taxele "secuilor"! Desi "secuilor" li se cam redistribuie bani din cate stiu eu, deci si ei traiesc partial din banii... romanilor!
  • +19 (19 voturi)    
    Cunoasteti legile? (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:42)

    AAA RO [utilizator]

    in tara asta, limba OFICIALA este limba romana! Prin urmare, ungurii (ca si tiganii, germanii, sasii, macedonenii....si celelalte nationalitati conlocuitoare) TREBUI sa cunoasca LIMBA ROMANA. Nu romanii trebuie sa le stie limbile lor!
    Asa zisul Tinut Secuiesc nu exista ca tara ci doar o regiune - cum ar fi Moldova, Muntenia, Banatul...- deci regiunea tinutul secuiesc NU ARE LIMBA OFICIALA! Ungurii care au cetatenie romana TREBUIE SA INVETE SI SA STIE LIMBA ROMANA> Daca nu le convine, se plece in UNGARIA sa isi ia cetatenie maghiara si sa vorbeasca limba ofciala a statului ungar - adica maghiara! cand un roman va trai si va lucra in Ungaria, este foarte corect sa i se ceara (poatechiar sa se considere avantaj la angajare) cunoasterea tarii respectiive, adica maghiara. dar in ROMANIA, limba oficiala general valabila in toate regiunile care sunt in interiorul ROMANIEI, deci limba oficiala este limba ROMANA!
    Politicienii nostri alesi de noi ar trebui sa sustina unitatea Romaniei in toate formele acesteea, inclusiv dpdv lingvistic.
  • +20 (22 voturi)    
    UNICA REZOLVARE (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:42)

    ciolanos [utilizator]

    Interzicerea partidelor etnice
  • +13 (13 voturi)    
    De cand (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:51)

    OrmenLange [utilizator]

    un drept legal se transforma in obligatie?

    O intrebare pt domnii Hunor si Raduly: ce limba ar trebui sa vorbesc cu autoritatile locale daca eu, constantean, decid sa cumpar o proprietate din judetele Harghita sau Covasna? Pt ca va fi inevitatbil contactul cu acestea. Documentele legale in ce limba vor fi redactate?
  • +13 (13 voturi)    
    PROPUNERE (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:53)

    ZaR [utilizator]

    Dragi concetateni romani si secui, draga redactie hotnews, draga presa si opinie publica din Romania......haideti sa fim "fair" unii cu ceilalti...incetati odata cu intoxicare mediatica numita "tinut secuiesc" si sa-i spunem de exemplu "teritoriul revendicat sub numele de <pamant secuiesc>"....daca ne cade greu la stomac sa vorbim si scriem de judetele Harghita si Covasna....nu de alta dar de la atata repetare, lumea poate ajunge sa creada ca aceasta structura / regiune exista chiar in realitate...nu e "fair" sa intoxicati cu o pretentie si sa ne-o varati pe gat, ca si cum ar reprezenta adevarul...
    • +6 (6 voturi)    
      judetele Harghita si Covasna (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:39)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      "maghiarii din judetele Harghita si Covasna"

      ar fi Titulatura corecta pe care Hotnews ar trebui sa o urmeze
  • -20 (24 voturi)    
    Etnicii maghiari au dreptate! (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:57)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Mai intai, rog etnicii maghiari sa nu se supere pentru ineptiile celor care ii compara cu turcii din Germania, deoarece nu o fac din rea intentie, ci din cauza ca le-au fost spalate creierele.
    Apoi, le spun ca sunt pe deplin de acord cu cerinta ca bugetarii angajati pe functii care implica relatii cu populatia vorbitoare de limba maghiara sa cunoasca limba respectiva.
    Si inca ceva: dl. ministru al Apararii are dreptul garantat ca poate vorbi la Miecurea Ciuc in limba romana; problema e daca doreste sa fie si inteles de toti locuitorii de acilo.
    • +7 (7 voturi)    
      Etnicii maghiari au CI unguresc sau romanesc ? (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:13)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Cum actele de identitate sunt tiparite in lb.romana, lb.franceza si lb.engleza , etnicii maghiari ar face bine ca, pentru probleme administrative sa se adreseze in romaneste autoritatilor, fie ele si locale, in timp ce lb. maghiara o pot vorbi linistiti la scoala, la piata, in familie etc. Daca nu invata romana, cand vor termina de taiat padurile din zona vor muri de foame pe limba lor, ca mare dezvoltare economica n-am vazut in zona...
    • +4 (8 voturi)    
      Bucurel, (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:20)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      daca se duce insotit de 2 tancuri sa vezi cum toti maghiarii vorbesc romaneste mai bine decit tine :))
    • +6 (8 voturi)    
      adica tu (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:21)

      alt destept [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      esti de acord ca prin refuzul invatarii limbii romane, etnicii maghiari sa se izoleze? Crezi ca in timp, zona va putea oferi locuri de munca tuturor absolventilor de etnie maghiara? Nu ar fi mai bine a invete limba romana, aa incat sa se poata integra in toate zonele?
      Pe de alta parte, refuz sa mai merg in zona de cativa ani. Obisnuiam sa mergem la Tusnad, cu excursii de 1 zi in toata zona. Dupa ce, ca un idiot, n-am fost in stare sa cumpar o inghetata in Odorhei, am ales sa evit zona.
    • +5 (7 voturi)    
      Bugetarii angajati... (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:43)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Trebuie in primul rand sa vorbeasca limba Romana! Ca le poate veni un control din alta parte, o investigatie ceva si trebuie sa fie in stare sa dea explicatie. Dupa aia, sa vorbeasca lb maghiara e un "good to have" in anumite functii. Pana una alta bugetarii toti sug la tzatza statului roman, daca nu le convine se pot duce in mediul privat, acolo nu-i obliga NIMENI sa vorbeasca lb Romana!!!
    • +7 (7 voturi)    
      becali bucur the first (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:51)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      tu mergi mai departe cu rationamentul...nu doar angajatii primariilor din harcov trebuie sa stie maghiara, ci toti ministri, presedintele tarii, secretarii de stat etc, altfel nu o sa-i inteleaga saracii etnici maghiari. andreea esca trebuie si ea sa invete maghiara, la fel si angela merkel.
      prietene, noi suntem spalati pe creier, tu esti nespalat pe creier, ai dreptate. da un refresh. prea mult praf dauneaza.
    • +4 (4 voturi)    
      Au dreptate sa incalce legea? (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:40)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Au dreptate sa incalce legea?

      Pe ce lume esti?

      "Romania este stat National Unitar"
      "Limba oficiala este Limba Romana"

      Intrebare pentru tine:
      Poate Orice cetatean (inclusiv un functionar) sa se adreseze intr-o Institutie de Stat a Romaniei in Limba Oficiala a Statului Roman?

      Poate bineinteles!

      Nu ti-e jena sa spui cu nu poate?

      Apoi:
      Cine vrea sa inteleaga limba oficiala a tarii bine...cine nu vrea iarasi bine
      Libertate Totala...

      Iar cine Nu are nevoie de Romania si de Limba ei Oficiala, granita e la la 200-300 Km si e liber sa plece in lumea larga si sa auda ce limba vrea.....
      Libertate Totala...
  • +12 (12 voturi)    
    No further comments (Miercuri, 27 februarie 2013, 11:58)

    ZaR [utilizator]

    ...dupa ce-au defrisat masiv padurile din Harghita si din Covsana, in frunte cu grofii UDMR de-al de "Kerestoy", sa pretinzi ca intretii pe romani din "impozitele secuilor" este cam deplasat...

    ...eu cred ca secuii prin alesii lor, vor sa-si consume si ultimul capital de incredere pe care-l mai au romanii fata de ei...
  • +11 (11 voturi)    
    AMENZI MULT MAI MARI! (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:00)

    ZaR [utilizator]

    Ar trebui marite amenzile pentru astfel de declaratii, ca sa usture cu adevarat, si s-ar rezolva problema
  • +7 (7 voturi)    
    Unitate (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:01)

    MilitaruMarius [anonim]

    Vorba multa, saracia omului. Poate o sa iesim intr-o buna zi in strada asa cum trebuie, asa cum trebuie sa ne cerem drepturile. Atunci o sa vina schimbari...pana atunci spor la sporovaieli. Un singur lucru salveaza Romania: unitatea! Cand vorbesti un dialect vechi de peste 200 de ani, nu ai cum sa o numesti limba materna. Patetic, una peste alta, sunt aproape numai romani care cer asa ceva.
  • +9 (9 voturi)    
    kedves soviniszta (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:04)

    Ana Armanca [utilizator]

    Mai citeşte Constituţia, Kelemen,
    kedves soviniszta.
  • +6 (6 voturi)    
    limbi (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:22)

    codrean [utilizator]

    Dupa logica astora, nu poti fi prefect la Constanta daca nu stii turceste, la Sibiu daca nu stii nemteste si la Craiova daca nu stii ... tiganeste . Va place ?
  • +7 (7 voturi)    
    oficial... (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:24)

    schepsis [utilizator]

    Limba oficiala in Romania este....ROMANA !!! ...pe care minoritatea maghiara din Romania se face ca nu o stie sau ca nu vrea s-o stie ( avand OBLIGATIA s-o cunoasca si s-o vorbeasca - confrom Constitutiei)...asa ca dle Hunor...cred ca discursul dumneavoastra ar trebui sa se adreseze maghiarimii din Romania OBLIGANDU-I SA INVETE SI LIMBA ROMANA!...iar pe de alta parte eu, ca CETATEAN ROMAN in tara mea ...nem tudom magyar!
  • +2 (6 voturi)    
    Recomand limba enegleza. (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:29)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Ca sa nu mai fie probleme, eu recomand ca limba engleza sa fie obligatorie.
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:38)

    florinelul [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Regionalizare ne trebuie! (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:49)

    Cheie primara [utilizator]

    In capatzana lor teritoriul judetzelor Harghita, Covasna si Mures este teritoriu maghiar. Cred ca e mai mult decat edificator: "...toata lumea care traieste din impozite, din impozitele secuilor, trebuie sa ne cunoasca limba, limba noastra materna". Si-au dat arama pe fatza.

    Ce ne trebuie noua?
    Regionalizare, adica iugoslavizare.
  • +8 (8 voturi)    
    Kelemen și limba secuilor (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:57)

    marga 2 [utilizator]

    Dreptul de a folosi limba maghiară este una,iar obligativitatea cunoașterii ei,este alta domnule Kelemen.Uiți că numai ești în campanie electorală.
    Ar fi bine să vedeți de nevoile comunității secuiești, nu să-i instigați tot timpul.Ca să obțineți (eventual) de la guvernul Ponta anumite funcții,sacrificați liniștea țării în care trăiți. Nu credeți că ați sărit calul ?
    Fac parte din minoritatea maghiară dar nu v-am votat și nici nu vă voi vota din aceste motive.Căutați numai zîzanie și la noi, care trăim în diasporă nici nu vă gîndiți.Orice discurs naționalist ,ne fac o grămadă de necazuri în zonele în care locuim.Lăsați-o mai moale cu autonomia,că veți fi muritori de foame in regiunile voastre subdezvoltate.
    Nu vă puneți întrebarea ,a cui vină este .De ce în toți acești ani nu v-ați obosit să ajutați aceste județe ?
    ATONOMIA nu ține loc de foame.
  • +6 (6 voturi)    
    drepturi (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:18)

    Pic71 [utilizator]

    Ar trebui ca elevii din harcov sa fie supravegheati si corectati la bacalaureat de catre profesori din Iasi,Galati,Arad,Craiova,Pitesti etc.Cum trec acesti elevi ca ,majoritatea nu stiu mai mult de 50 de cuvinte in limba tarii in care locuiesc ?
  • +9 (9 voturi)    
    Parca e ilegal sa faci asta, nu? (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:24)

    Rhadoo [utilizator]

    Oamenii astia (politicienii maghiari) ignora Constitutia Romaniei, incita la revolta si separatism, isi bat joc de insemnele nationale si vor sa impuna cu forta alte insemne decat cele nationale. De ce oamenii astia sunt inca in libertate? Daca totusi e o masura prea dura, de ce nu primesc o amenda, ceva?
  • +8 (8 voturi)    
    Consider ca organizatiile romanesti... (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:24)

    alex1234 [utilizator]

    Consider ca organizatiile romanesti de stat si private trebuie sa inceteze imediat orice contact politic de colaborare sau de consultari cu persoanele sau organizatiile maghiare care fac astfel de declaratii impotriva Legii :
    Cateva dintre aceste organizatiile romanesti de stat si private
    - GUVERN
    - PRESEDINTIE
    - PARLAMANENT
    - AGENTII DE STAT
    - AUTORITATI LOCALE
    - PARTIDE POLITICE
    etc...

    Acest Kelemen a fost invitat la Congresul PNL (de exemplu)... putea fi lasat acasa....

    Ponta are consilieri maghiari (oamnei platiti de statul roman) care au facut declaratii asemanatoare.....impotriva legilor romanesti...ar putea renunta la ei daca nu semneaza o declaratie care sa condamne aceste declaratii

    De asemenea nici un partid parlamentar romanesc:
    PNL, PSD, PDL, PPDD nu a luat public, pozitia sa fata de aceste declaratii

    Politia sa supravegheze strict daca aceste vorbe se transforma in actiuni caci atunci fapta devine penala...
    si se lasa cu inchisoare grea...
    Jenant....santem sat fara caini...
    • +1 (1 vot)    
      Consider ca trebuie sa fim foarte atenti (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:41)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Consider ca noi trebuie sa fim foarte atenti
      la organizatiile Romanesti care nu vor face acest lucru si sa nu-i mai votam....
  • -4 (10 voturi)    
    spiritele sant incinse... (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:25)

    Sasul70 [utilizator]

    ... dar vad ca nici un poster nu a judecat la rece. Daca pe un post (si de la stat) se cere cunoasterea limbii engleze ca si conditie, si atunci strigam dupa constitutie / spunem ca e discriminare? Adica daca ai de-a face cu parteneri internationali, sa binevoiasca sa vorbeasca romana, sa nu cumva sa facem discriminare la angajari... pe postul respectiv se cere limba maghiara ca si conditite ptr. ca clientii vorbesc in majoritate maghiara mai bine (sau exclusiv). Daca in Luxembourg ceri cunoasterea limbii germane si franceze la angajare nu urla nimeni.... Dar Luxembourg nu e Romania :)
    • +4 (4 voturi)    
      Judecat la rece (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:09)

      Ioanas [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

      Pai atunci si in Ungaria sa fie romana obligatorie, sa respectam drepturile romanilor de acolo.
    • +4 (4 voturi)    
      la rece: (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:15)

      alt destept [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

      problema e ca si etnicii maghiari sunt cetateni romani.
      exemplu extrem: accident grav, transport smurd, medici chirurgi romani. sau invers,
      roman, accident grav la m ciuc, medici maghiari.
      acum ce facem?
      daca etnicii erau deschisi invatarii limbii romane, in 23 de ani, noile generatii nu mai aveau problemele astea.
      eu n-o sa inteleg niciodata incapatanarea asta cu limba materna. daca parlamentarii romani de etnie maghiara nu stiau romana, cum faceam? nu crezi ca e de rasul curcilor?
    • +4 (4 voturi)    
      Pe un Post al Statului Roman (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:49)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

      Pe un Post al Statului Roman, statul Roman stabileste cadrul legal care trebuie respectat.,..

      La firma ta privata, poti cere ca toti angajatii sa vorbeasca doar in Chineza
      Daca ei vor sa se angajeze treaba lor...
      Desi si aici sant norme de munca fixate prin legislatia Muncii....

      Apoi, la tine in casa poti stabili sa-ti vorbeasca copiii Basca Veche...dar si acolo vine protectia copilului daca-i constrangi....

      Asa si Statul roman poate stabili ca pe Teritoriul sau in Institutiile sale sa Poti vorbi Numai in Romana.....
      Atentie! n-am spus ca minoritarii nu se poot adresa acolo unde legea permite in limba lor....
      Am spus ca: Statul roman poate stabili ca pe Teritoriul sau in Institutiile sale sa Poti vorbi Numai in Romana.....

      E jenant, sa sustii altceva , nu crezi.....?
    • +2 (2 voturi)    
      ma baiete...ti s-a incins creerul.... (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:54)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

      primaria din m.c. este o institutie a statului roman, unde se vb. numai l. oficiala, l. romana, intelegi.?..primaria in cauza nu este o firma multinationala , care poate sa-si impuna in organigrama sa interna ce reguli doreste....intelegi baietica cap sec?...asa ca nu mai umbla cu vrajeli cvasioccidentale, ca nu tzine, ....ne-am cam saturat de cainii cu covrigi in coada care....ar umbla pe acolo.
    • +1 (1 vot)    
      Esti confuz (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:08)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

      Germana, franceza si luxemburgheza sunt limbi oficiale a statului Luxemburg. Maghiara NU este limba oficiala a statului roman.

      Constitue o eroare permisiunea ce li s-a acordat ungurilor de a folosi limba maghiara in institutiile publice. In loc sa fie obligati ungurii sa invete romana pentru a se putea descurca la primarie, judecatorie, etc si pentru motivul ca traiesc pe pamant romanesc, iata ca teritoriul a devenit secuiesc, limba maghiara limba oficiala, iar romanii din zona trebe s-o invete.
    • +1 (1 vot)    
      Gandeste inainte de a deschide gura! (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:47)

      Flaviu_123 [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

      In Luxembourg se cer germana si franceza pentru ca sunt doua dintre limbile oficiale ale acelui stat. In Romania maghiara nu e limba oficiala, ci ROMANA. Daca taceai...filozof ramaneai. Mai judeca tu mult la rece...
  • +6 (8 voturi)    
    Si unde ma rog... (Miercuri, 27 februarie 2013, 13:47)

    Ioanas [utilizator]

    Se duc "impozitele secuilor" ? La STATUL ROMAN, nu-i asa ? Nu la cel ungar. Deci vom continua sa vorbim romaneste. Asa ar trebui sa faceti si voi. Daca nu va convine, foarte bine, mergeti in Ungaria, sa platiti acolo impozite.
  • +5 (5 voturi)    
    Kelemen Hunor se declara solidar cu primarul (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:04)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Pai puteti mere' domnu' Kelemen in Ungaria linistit si acolo chiar nu va mai obliga nimeni sa stiti alta limba decat maghiara..
    Se pare ca v-ati obraznicit prea tare daca vi s-a dat mana libera, din dorinta de a ne incadra in randul tarilor democrate.
    Mi-as dori sa ne lasati in pace cu limba voastra si oriunde am merge in tara asta, sa nu auzim decat romana.. sa nu mai fim injurati cand cerem vanzatorului o paine la Miercurea Ciuc, sau oriunde in zona aia... sau sa ne raspunda "nem tu dot!" Nemernicilor.. nu traiti bine aici? Ce nu aveti?
    Aveti toate drepturile care le avem si noi..
    Sau nu aveti ce face si vreti neaparat razmerita in tara. Presedinti si Prim-Ministri nu o sa ajungeti niciodata.. nu o sa permitem sa se transforme Romania in Magharia!!!
  • +6 (6 voturi)    
    La brutărie ! (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:29)

    Nat3RX [utilizator]

    Comentariile sunt de prisos. În Constituţia României, Articolul 13 se spune că ”În România, limba oficială este limba română”. Limba oficială se vorbește în administraţia publică. Nu mai este mult şi după regionalizare o să se termine cu impresiile ungurilor de autonomie teritorială.
    Daca ar fi după mine aş coloniza toată Covasna şi Harghita cu ţigani că şi ei au drepturi şi să vă văd atunci cu plăcuţe trilingve şi vorbind ţigăneşte în primării, şcoli şi cârciumi că nu sunteţi mai mulţi ca ei. O să fiţi minoritari în minoritatea voastră. Nu fiţi trişti, oricum vă înţelegeţi că vă trageţi din acelaşi neam, diferenţa este că voi aţi venit călare şi ei pe jos. Şi cui nu-i place poate să pornească spre Magyarorszag că am auzi că vă aşteaptă !
  • +4 (4 voturi)    
    stai jos (Miercuri, 27 februarie 2013, 14:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    1. - conform unor estimari ONU, in 2100, limba engleza va fi majoritara la nivel mondial. mai mult de 50% din aprox 7 mld de oameni. la ce-ti va folosi maghiara atunci, inteligentule ?
    2. - sa presupunem ca acel "tinut" ar fi independent. de unde pana mea s-ar alimenta cu gaze si curent electric ? ca, toate instalatiile sunt romanesti. localnicii au avut doar paduri. au avut...
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:22)

    dumnezeu [utilizator]

    hop, isi dadu si asta arama pe fata! ;)
  • +1 (1 vot)    
    Vorba multa, saracia omului! (Miercuri, 27 februarie 2013, 15:52)

    anton.tanase [utilizator]

    Cum adica banii secuilor, cand ei primesc bani de la bugetul de stat? Eu as pune fiecare judet cu predominanta maghiara intr-o regiune diferita. In felul asta o sa se sparga bula asta de sapun. Stam si le acordam mai multa atentie decat merita. Unde-i lege, nu-i tocmeala!