Ministrul Apararii, despre primarul din Miercurea-Ciuc: Asemenea discurs se auzea doar pe vremea lui Hitler. Voi merge la Miercurea Ciuc sa vad daca mai am dreptul sa vorbesc limba romana

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 26 februarie 2013, 9:54 Actualitate | Esenţial


Mircea Dusa
Foto: Agerpres
Ministrul Apararii, Mircea Dusa, deputat PSD de Harghita, a criticat, marti, in termeni duri, afirmatiile primarului din Miercurea Ciuc, Raduly Robert, care a afirmat ca ''aceia care traiesc din impozitele secuilor trebuie sa stie limba maghiara'', si a spus ca un asemenea discurs se putea auzi ''doar pe vremea lui Hitler'', transmite Agerpres.

''Este o obraznicie fara margini a primarului din Miercurea Ciuc. Nu este posibil ca un asemenea discurs sa fie adus in dezbaterea publica, un discurs care mi se pare ca se auzea doar pe vremea lui Hitler. De altfel, primarul din Miercurea Ciuc, folosind asemenea invective la adresa romanilor, dar si a maghiarilor din Harghita, deopotriva, nu face altceva decat sa ii invrajbeasca unii impotriva celorlati'', a afirmat ministrul, intr-o declaratie de presa.

Avand in vedere ca Raduly Robert nu se afla la prima iesire de acest gen, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii ar trebui sa se autosesizeze iar primarul din Miercurea Ciuc ar trebui sa primeasca o sanctiune mult mai dura, nu doar o amenda contraventionala, care este contestata, considera Dusa.

Ministrul a spus ca va veni in zilele urmatoare la Miercurea Ciuc, pentru a se convinge daca mai are dreptul sa vorbeasca limba romana.

''Voi veni la Miercurea Ciuc zilele urmatoare, sa vad daca mai am dreptul sa mai vorbesc limba romana in Miercurea Ciuc, sau poate ca sa ajung acolo am nevoie de pasaport. Noroc ca am un pasaport diplomatic. Imi aduc aminte ca astfel de gesturi au mai existat atunci cand o persoana, careia nu vreau sa-i rostesc numele pentru ca este neimportanta, interzicea ca Eminescu si subsemnatul sa avem acces in Miercurea Ciuc'', a spus Dusa.

El a facut apel la primarul din Miercurea Ciuc sa se ocupe de problemele administrative ale municipiului si sa nu mai aiba astfel de discursuri publice.

''Intr-o lume normala si intr-o Romanie a anului 2013 nu cred ca pot fi folosite asemenea discursuri si cu calmul si responsabilitatea necesara fac apel la primarul din Miercurea Ciuc sa isi vada de problemele administrative ale municipiului si sa nu mai comita astfel de gesturi'', a conchis Mircea Dusa.

Primarul din Miercurea Ciuc, Raduly Robert, a declarat luni seara, la ceremonia de inaltare pe catarg a unui steag secuiesc, in centrul orasului, ca limba maghiara trebuie sa fie obligatorie pentru toti cei care traiesc in zona, inclusiv pentru corespondentii de stiri.

''Ziua de azi este importanta pentru noi (...) este ziua in care trebuie sa spunem clar ca cunoasterea limbii maghiare este obligatorie, nu discriminativa, ci obligatorie. Incepand de la prefect, corespondentii televiziunilor si ai radiourilor romanesti, toata lumea care traieste din impozite, din impozitele secuilor, trebuie sa ne cunoasca limba, limba noastra materna'', a declarat Raduly Robert.

Recent, Raduly Robert a fost amendat de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii cu suma de 600 lei intrucat ca a impus cunoasterea limbii maghiare pentru ocuparea unui post de arhitect-sef al orasului. Aceeasi sanctiune a fost aplicata si Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, pentru ca pentru ca a aprobat aceste conditii de concurs.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7709 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Pai bine, mai primare! (Marţi, 26 februarie 2013, 11:37)

    tigan2012 [utilizator]

    Ok.Primarul are dreptate.Toti cei care traiesc din impozitele secuilor sa invete obligatoriu limba acestora, cu conditia s-o mai stie si ei, deoarece limba maghiara NU este limba secuilor!
    ar, pe cale de consecinta, TOTI cetatenii ROMANI, sa fie OBLIGATI sa cunoasca LIMBA ROMANA, limba OFICIALA a ROMANIEI!
  • -7 (11 voturi)    
    frustrari personale? (Marţi, 26 februarie 2013, 11:44)

    miohaiham [utilizator]

    mare e gradina ta!sa i fie rusine.al cui angajat este?ce cetatenie are individul?tre lasat sa latre ca se calmeaza el!
  • +14 (20 voturi)    
    hahahaha (Marţi, 26 februarie 2013, 11:47)

    0m [utilizator]

    pe langa ca sunt saraci lipiti pamantului, secuii mai fac si pe ocosii :D se izoleaza singuri, amaratii.
  • +17 (23 voturi)    
    obraznicia unor astfel de oligofreni.... (Marţi, 26 februarie 2013, 11:57)

    translativus [utilizator]

    ....este consecinta directa a dezmatului politicienilor, care au pus interesul personal deasupra interesului national si a tradatorilor care organizau huiduielile in timpul intonarii imnului national de ziua nationala si care zambeau curveste cand un cantaret idiot, trunchia textul imnului intr-o transmisie televizata cu audienta maxima.
    Daca noi nu ne respectam, ce pretentii avem de la altii ???
    Am spus si repet ca legea acordarii cetateniei in mod automat celor nascuti pe teritoriul unei tari este o incalcare a dreptului fiecarui om. Cetatenia trebuie acordata doar acelora care, majori fiind, o solicita si care se angajeaza prin juramant si semnatura sa respecte legile tarii respective.
    In caz de incalcare a juramantului, pe langa pedeapsa in functie de gravitatea faptei, cetatenia se va retrage automat si nu se va mai admite o noua cerere.
    Astfel, fiecare om este liber sa isi aleaga cetatenia pe care o doreste si este direct raspunzator pentru respectarea juramantului.
    Asta pentru ca tot s-a adus vorba despre "o lume normala".
  • +8 (12 voturi)    
    :) (Marţi, 26 februarie 2013, 12:07)

    dumnezeu [utilizator]

    un ministru fara coaje...
    ca la sarajevo!
  • -7 (13 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 februarie 2013, 12:15)

    Erasm [anonim]

  • +13 (19 voturi)    
    Tu esti Mircea? nem tudom! (Marţi, 26 februarie 2013, 12:15)

    pedepsitorul [utilizator]

    Pe bune, ce faci daca nu vorbeste nimeni romana pe acolo?

    Eu as face o sedinta, cine nu vorbeste romana este schimbat din functie!
    • +4 (8 voturi)    
      ai un sentiment straniu (Marţi, 26 februarie 2013, 14:46)

      MPatrick [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      am fost la odorhei anul trecut - m-am simtit in alta tara, nu intelegeam nimic de pe indicatoare, mi-era teama ca nu pot sa cumpar o paine ardeleneasca decat aratand cu degetul, si nu intelegeam de ce recunosc banii - ca erau romanesti.
      ratiunea imi spunea ca sunt in Romania, perceptia imi spunea ca nu; la restaurant si pe strada mai ales...
      dar oamenii sunt ok, eu nu am vazut manifestari de respingere fata de romani din partea etnicilor maghiari.
      si daca vorbesti cu cei care stiu si se straduiesc sa vorbeasca si romaneste, stii ce probleme au? cati bani dau pentru meditatiile la limba romana pentru copiii lor?!?
      • +1 (1 vot)    
        ca turist e ok (Marţi, 26 februarie 2013, 16:03)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

        Ai fost la Odorhei dar ca turist. Este mare diferenta. Ia incearca de exemplu sa iti gasesti un job in zona aia. Fara a sti limba maghiara nu ai sanse. Sa zicem ca este ok in privat. Dar la stat? Tara se numeste Romania si limba oficiala este romana.
        Iar 2 amenzi de 600 de ron sunt o gluma pentru asa ceva. Cum ar fi un dosar penal si demiterea primarului ?
  • +13 (15 voturi)    
    Domnule Ministru, (Marţi, 26 februarie 2013, 12:38)

    Kappa [utilizator]

    Nu Batrinul din Munte al Partidului Unic a lu'Dvs.,
    ( sinteti PDS, nu? ) a creat si mentinut aceasta situatie absurda?
    Ai convingeri politice? Mergi intr-un partid.
    Dar nu exista partid pe criterii etnice.
    Si-asa tot macelu' ala' de la Tg.Mures si toate celelalte crime mai spus spuse.
    Bine, fiecare cu scenariul ei.
    Voi va bateti ca prostii, noi ne facem moguli.
    Cu stima
  • +17 (19 voturi)    
    Impozitele secuilor (Marţi, 26 februarie 2013, 12:45)

    Gigi Maybachistu' Ales [anonim]

    Oraşul Miercurea Ciuc este dependent de banii de la bugetul de Stat (contribuţia sa la buget este negativă).

    Deci nu numai că din impozitele secuilor nu trăieşte nimeni din afara oraşului, dar nu trăiesc nici secuii înşişi.
  • +6 (14 voturi)    
    *********** (Marţi, 26 februarie 2013, 13:00)

    Cataleya [utilizator]

    Populism ieftin , dle Dusa
    Matale esti "mare grangur" pe la Bucuresti, nu ai nimic de-a face cu secuimea.
    Iar daca e s-o spunem pe aia dreapta, ungurul ala s-a referit la limba maghiara pt cei aflati in functii publice pe teritoriul secuiesc, nicidecum nu s-a referit ca toti romanii de-acolo sa invete obligatoriu lb maghiara.
    Practic ungurul isi doreste in administratie numai unguri, asta e de fapt inca un pasl spre autonomia mult visata.
    Dar daca la asemenea ineptii raspunzi tot cu ineptii, n-ai rezolvat nimic.
    Pe de alta parte, comunele satele oraselele maghiare au toate edili maghiari pt ca electoratul este maghiar.
    Dar ei vor acum ca si cei care sunt numiti politic "de la centru" sa cunoasca obligatoriu si limba maghiara.
  • +3 (15 voturi)    
    Eu am o observatie intereseanta ! (Marţi, 26 februarie 2013, 13:04)

    banateanul. [utilizator]

    Acest nationalism nu a-mai avut loc de cativa ani ! De cand a revenit partidul Iliescean la putere iar se marseaza pe chestiune Maghiara ! Iar are poporul Roman un dusman ,si un dusman in comun Ungurii, si daca cred cei dela conducerea tarii ca cu aceasta politica vom merge sau vom fi bine vazuti in uniunea ,se inseala rau !
    • +4 (12 voturi)    
      acest nationalism... (Marţi, 26 februarie 2013, 14:05)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      a aparut brusc, decand udmr , nu mai este la guvernare....inainte, de cate ori secuii vociferau, udmr mai primea cate un os de ros dela d. boc.

      situatia a fost la fel si in timpil guvernarilor iliesciene

      concluzia, este, ca treb. desfiintate org. etnice care vor sa activeze ca partide politice, astea atata lumea pasnica inventand carpe nationaliste si culmea obrazniciei ...vor sa le invatam si limba....sigur,spunea cineva mai sus, ca numai in zona, dar eu va spun ca politicianul maghiar e asa de p=orc, ca va pretinde generalizarea acestei idei fasciste.
  • +3 (5 voturi)    
    huoo (Marţi, 26 februarie 2013, 15:27)

    o8561 [utilizator]

    Nu vorbe vrem!

    Fapte, luate masuri, etc asta vrem!
  • +1 (1 vot)    
    mapn (Marţi, 26 februarie 2013, 20:06)

    Montesquieu [utilizator]

    daca tot e ministru la aparare poate ia si ceva tancuri cu el ;)

    asa, cat sa treaca prin sediul udmr, pcmt si alte adunari, ca sa nu le spun adunaturi, finantate de soros si orban

    si de la bucuresti le-am putea taia toate alocarile alea bugetare asa, cat sa se descurge "harnicii" si "gospodarii" secui pe barba, pardon mustata, lor