Steag secuiesc de mari dimensiuni, ridicat in centrul municipiului Miercurea Ciuc. Cunoasterea limbii maghiare e obligatorie pentru toti cei care traiesc din impozitele secuilor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2013, 21:32 Actualitate | Esenţial


Un steag secuiesc, avand dimensiunea de 4,8 m x 3 m, a fost ridicat pe un catarg, luni seara, in centrul municipiului Miercurea Ciuc, in cadrul unui eveniment la care au participat aproximativ 400 de persoane.

Chiar daca actiunea a fost organizata de Partidul Popular Maghiar din Transilvania (PPMT), unul dintre cei care s-au adresat asistentei a fost primarul UDMR din Miercurea Ciuc, Raduly Robert, care a spus ca limba maghiara trebuie sa fie obligatorie pentru toti cei care traiesc in asa zisul Tinut Secuiesc, inclusiv pentru corespondentii de stiri. Raduly a criticat si faptul ca a fost amendat pentru discriminare, intrucat a impus cunoasterea limbii maghiare ca si conditie pentru ocuparea unui post la primarie.

"Ziua de azi este importanta pentru noi (...) este ziua in care trebuie sa spunem clar ca cunoasterea limbii maghiare este obligatorie, nu discriminativa, ci obligatorie. Incepand de la prefect, corespondentii televiziunilor si ai radiourilor romanesti, toata lumea care traieste din impozite, din impozitele secuilor, trebuie sa ne cunoasca limba, limba noastra  materna", a declarat Raduly Robert.

La randul sau, presedintele PPMT Miercurea Ciuc, Toke Erwin, a afirmat intr-o declaratie de presa, ca steagul secuiesc si autonomia nu sunt impotriva nimanui, iar romanii trebuie sa inteleaga acest lucru.

"Vrem sa demonstram ca steagul secuiesc ne reprezinta pe toti cei care locuiesc aici, in tinutul secuiesc, pe toti secuii si nu putem sa lasam ca cineva sa spuna ca nu avem voie sa-l punem unde vrem noi. Acest steag nu e impotriva nimanui, e pentru secui. Stiu ca odata si romanii vor intelege ca acest steag si autonomia tinutului secuiesc nu e contra nimanui. E pentru secuime, e pentru toti locuitorii care locuiesc in acest tinut", a spus Toke Erwin.

La randul sau, presedintele Consiliului Secuiesc din Sfantu Gheorghe, Gazda Zoltan, a spus ca drapelul le da secuilor forta si speranta pentru autonomia teritoriala a Tinutului Secuiesc, iar romanii trebuie sa tina cont de idealurile lor.

Si alte persoane prezente la manifestare au sustinut ca steagul secuiesc este un simbol al comunitatii si este un lucru firesc sa fie arborat.

"Eu nu inteleg de ce ar deranja pe cineva. Acum vrem sa demonstram ca noi am dori sa avem acest simbol ca sa-l putem folosi oricand. (...) Ceva in sufletul meu imi spune sa fac orice pentru acest simbol, ca sa port cu demnitate si darzenie", a afirmat Szilagy Arpad, care face parte din Asociatia Detinutilor Politici din Harghita.

Steagul respectiv, de culoare albastra, pe care se afla o dunga aurie, alaturi de soarele si luna, a fost ridicat in acordurile imnului secuiesc. Mai multi husari au dat onorul, in momentul arborarii. Steagul flutura acum pe un catarg de 7,5 m, amplasat pe domeniul public, in fata Palatului Administrativ din Miercurea Ciuc. Organizatorii spun ca au autorizatie de la Primarie pentru trei luni, dar spera sa o poata prelungi.

Primarul municipiului Miercurea Ciuc, Raduly Robert, si Agentia Nationala a Functionarilor Publici au primit o amenda de cate 600 de lei de la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), intrucat au impus cunoasterea limbii maghiare pentru ocuparea functiei de arhitect-sef al orasului.

Sesizarea a fost facut in toamna anului trecut de Forumul Civic al Romanilor din Covasna, Harghita si Mures (FCRCHM), iar CNCD a stabilit ca este vorba de o masura discriminatorie.

Potrivit unui comunicat al Forumului, aspectele prezentate in petitie se confirma, iar CNCD a hotarat sanctionarea primarului Raduly Robert cu 600 de lei, pentru ca a impus cunoasterea limbii maghiare ca cerinta obligatorie pentru ocuparea postului de arhitect sef si sanctionarea cu 600 de lei a Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, pentru ca a aprobat aceste conditii de concurs.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8855 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    E invers! (Luni, 25 februarie 2013, 21:35)

    xvlad [utilizator]

    Gresit, dragi minoritari, e invers: cunoasterea limbii romane e obligatorie pentru toti cetatenii acestei tari!
    • +7 (11 voturi)    
      Macar pt functionarii publici (Marţi, 26 februarie 2013, 1:32)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Si asta cred ca apare intr-o lege. Insa, sa fim realisti, sunt cam 85% secui in unele zone, probabil ca daca tii strict la regula aia nu vei gasi oameni pt toate posturile.
    • +11 (11 voturi)    
      E corect... (Marţi, 26 februarie 2013, 3:08)

      calinnegr [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      dar este și adevărat că fiecare pasăre pre limba ei piere.

      Lăsați autonomia să le fure omenia... pe care nu o mai au o parte din politicienii lor. Sunt ultimele strigăte de jale pentru a culege voturi de la conaționalii lor, semeni de-ai noștri, perfect normali și cu dorința sinceră de-a trăi mai bine. Însă ar trebui să vadă și aceștia ce înseamnă drapelul secuiesc arborat aiurea sau discursurile naționalist-extremiste ale politicienilor lor: NU VOR TINE DE FOAME.

      Deci, trăiască autonomia...!
    • -2 (8 voturi)    
      limba (Marţi, 26 februarie 2013, 11:28)

      Szalay [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Ce stupid e si media romaneasca sa ignite conflict interetnic.

      (...) semnul asta este important in articolul asta, au uitat sa mentine faptul ca a fost vorba despre pozitii care necesita comunicarea cu poporul local. Maiorul a cerut ca cel care vrea sa ocupa pozitia oferita (maestru constructor al orasului sau cum se traduce corect) sa vorbeasca fluent LIMBA ROMANA si limba maghiara.

      Daca mergi in Florida o sa vezi ca o gramada de poziti necesita cunoasterea limbii spaniole din acelasi motive ca un om in pozitie de conducator trebuie sa conoaste limba muncitorilor.
      • +2 (2 voturi)    
        de acord cu tine, dar... (Marţi, 26 februarie 2013, 14:22)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Szalay

        .. cum sa spui ca trebuie sa vorbesti limba platitorilor de impozite? Ce vrea sa spuna Raduly? ca banii din impozitele din Bucuresti nu ajung si in Harghita si Covasna?
        Cred ca dl Raduly a scos un porumbel pe gura...
        "Incepand de la prefect, corespondentii televiziunilor si ai radiourilor romanesti, toata lumea care traieste din impozite, din impozitele secuilor, trebuie sa ne cunoasca limba, limba noastra materna".

        Si unde ai pomenit tu in Catalania, sa nu se vorbeasca Spaniola in institutii publice? Si in aceasi zona a Catalaniei, sa nu se vorbeasca Spaniola, ci doar Catalana?

        Tu realizezi ineptia pe care a spus-o acest Raduly? Nu mai spun ca in momentul in care a spus aceasta gogomanie, si-a taiat si craca de sub picioare pentruca, eu sunt convins ca impozitul a 20 de milioane de romani e mai mare ca al ~2milioane de maghiari... si atunci ce limba ar trebui sa se vorbeasca in cele doua judete?

        Nu inteleg cum a ajuns un personaj atat de sinistru si de abject in gandire in pozitia de primar(maior) al orasului Miercurea - Ciuc!

        Inteleg totusi cand cineva face declaratii doar ca sa provoace dileme si reactii, normale, din partea autoritatilor romane.. Pentru mine e clar ca acest domn Raduly vrea doar sa agite spiritele si ca se doreste astfel o demonstrare in fata UE ca secuii nu ar avea drepturile respectate...

        Rog ziaristii Hotnews sa ceara si opinia oficialitatilor din UE, vis'a'vis de declaratia acestui Raduly!!
      • +2 (2 voturi)    
        deportare imediat (Marţi, 26 februarie 2013, 14:54)

        razek [utilizator] i-a raspuns lui Szalay

        Deportare imediat si confiscarea averii. Desfiintarea echipei de hochei Miercurea Ciuc si arestarea numitilor Peter Levente şi Zsombor Antal.
  • +7 (19 voturi)    
    syeag secuiesc si ce daca ??? (Luni, 25 februarie 2013, 21:47)

    andreesanu [utilizator]

    Eu pe unde umblu si umblu destul cumpar cite un stegulet sa-mi aminteasca ca am fost pe acolo ,asta nu inseamna ca-s englez,sau rus,or suedez ,or american.
    Cit priveste chestia cu obligatia de cunoasete a limbii maghiare tine de interesul fiecaruia nu de cite impozite platesc secuii,ca daca ar trai secuii numai cu ce aduna ei din impozite ar fi muritori de foame.
    Sa fim seriosi pe altii ii maninca si limba si se scarpina-n dos ca maimuta ....si se chiama ca-s zurbagii.
    Noroc ca sunt destui oameni cu scaun la cap si -si vad de ale lor, nu de ce latra catelul vecinului.
    • -2 (12 voturi)    
      Corect! (Marţi, 26 februarie 2013, 2:37)

      calinnegr [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Chiar nu contează ce steag își arborează secuii și maghiarii!
      Ce discurs demagogic cu impozitele secuilor?! (Eu chiar mi-aș dori să fiu atât de naiv să și-l cred. Aș trăi ceva mai bine.)
      Măi, dar ce-ar fi să-i lăsăm în pace să trăiască pe seama impozitelor lor, iar orice produse care tranzitează teritoriul român înspre și dinspre ținutul secuiesc să se bucure de taxe și politici fiscale speciale în orice limbă doresc ei. Esențial e să plătească!
      Dar ce naivi secuii ăștia, au cam uitat că secole de-a rândul au fost disprețuiți de ginta maghiară. Ei uită chiar și astăzi că sunt doar o masă de manevră docilă a maghiarilor.

      Din partea mea, autonmia poate începe de acum: fără finanțări de la bugetul de stat.

      Cât despre limba maghiară, dacă nu ești lingvist, chiar nu merită să înveți o limbă atipică vorbită de câteva persoane de la poalele Carpaților. Poate că ar trebui să învățăm și dialectul secuiesc.

      Au și ei dreptate, stimați corespondenți de presă: pentru a fi cu adevărat un corespondent bun, e bine să cunoști limba celor cu care vii în contact și de la care dorești să culegi informații autentice pentru un material de calitate, indiferent cine sunt, unde trăiesc sau în ce țară se află.
  • +15 (15 voturi)    
    cool (Luni, 25 februarie 2013, 21:47)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Acum să-i vedem în acţiune pe teoreticienii şi predicanţii toleranţei engleze, franceze, olandeze, germane faţă de români, să ne arate cât de toleranţi şi integranţi trebuie să fim cu minoritatea nostră. La treabă, citoyens, englezii sunt cu ochii pe voi :D :)
  • +13 (17 voturi)    
    Iar astia (Luni, 25 februarie 2013, 21:48)

    Zummm [utilizator]

    Ma astia ni se urca in cap
    • +9 (9 voturi)    
      doar 400 (Luni, 25 februarie 2013, 23:45)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      doar 400 de insi, si astia umflati ?
  • +26 (34 voturi)    
    NU domnilor! (Luni, 25 februarie 2013, 21:50)

    Montesquieu [utilizator]

    cunoasterea limbii ROMANE e OBLIGATORIE pentru toti secuii care traiesc din impozitele romanilor.
    nu numai ca har-cov-ul nu contribuie la buget ci, din contra, aceste judete sunt beneficiari absoluti ai bugetului Romaniei.

    m-am cam saturat ca, pe langa ca particip fara sa vreau la cheltuielile lor, acum sa trebuiasca sa le ascult si delirul asta nationalist de medievali retrograzi.

    sper ca guvernantii sa riposteze pe toate caile legale la aceste provocari ieftine.
    sper in acelasi timp si ca secuii, care se lauda peste tot cu asa zisa lor harnicie, sa inceapa sa si produca nu numai sa consume.
    • +1 (9 voturi)    
      Mai bine nu ar raspunde provocarilor (Marţi, 26 februarie 2013, 0:36)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Cel mai bun raspuns ar fi sa faca treaba, sa aduca oameni competenti si onesti, nu hoti cretini, care sa imbunatateasca situatia economica. Si atunci nu ar mai prinde nici la ei primari idioti ca cel din articol, care nu e in stare sa faca nimic si le ia ochii cu un steag. Ar pricepe ca e mai bine sa fim mai multi si uniti, indiferent de steagul care ne place mai tare. Si daca romanii ar simti ca secuii sunt multumiti, in fond, si nu vor sa mai bage si autonomie, sau secesiune sau obligativitatea limbii maghiare si alte porcarii, nu s-ar mai simti jigniti nici ei daca flutura doua steaguri sau unul pe nu stiu ce cladire. E trist, de fapt. Niste idioti hoti lipsiti de solutii la probleme reale creeaza niste probleme imaginare - ce mare lucru ar rezolva secuii daca ar castiga autonomia, si nu pot cu niciun chip acum, pe bune ? Cu o administratie locala ca lumea, poti sa rezolvi multe lucruri, chiar si cu un Parlament si Guvern de capusari. Nu tot, dar chiar se pot face multe lucruri. Pe cand asa, le flutura unii un steag in fata si le toarna povesti despre cum ar muta ei marea cu sarea daca ar scapa de Bucuresti, ca sa nu mai vada leopardul din spatele gardului. Cel mai bun raspuns ar fi sa facem niste demonstratii ca in Bulgaria si sa-i inlaturam, in masa - pe securisti, ca aia tin drumul blocat pentru oricine chiar ar putea avea solutii.
    • +9 (15 voturi)    
      Mai ieri d-nul Tapalaga facea apologia secuilor (Marţi, 26 februarie 2013, 1:04)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      poate ca acum intelege cum e treaba cu steagul pt ca de la Bucuresti se vede altfel decit din zona cu pricina . Adica un cetatean roman de etnie turca, sarba, etc se muta in harghita sau covasna si desi vorbeste limba romana nu poate trai acolo pt ca nu stie limba maghiara .
      Cu alte cuvinte in tara ta trebuie sa inveti limbi straine pt a putea trai .

      Insa la ce autoritati de paie avem e clar ca nu se vor implica , la fel fac de zeci de ani.

      O masura dura ar pune punctul pe I , unde-i lege nu-i tocmeala si cu-i nu-i convine e liber sa emigreze . Tupeul pe care-l au asa zis cetateni romani de etnie maghiara de acolo trebuie potolit .
  • +19 (23 voturi)    
    Secui, drapele si alte telenovele... (Luni, 25 februarie 2013, 21:51)

    Dpopa [utilizator]

    Cred ca ar fi timpul sa ne intrebam pana unde vor merge secuii cu betia asta numita tinutul secuiesc. Deja au imn si steag, vor ca romanii sa vorbeasca ungureste la primarie, mai lipseste armata, politie si securitate proprie si gata, au stat in stat.
    Nu dam apa la moara politicienilor unguri ce se afla in campanie dincolo de Tisa darare guvernul un plan pentru dupa alegerile din Ungaria? Are guvernul o idee despre cum vom raspunde provocarilor astora cu steag, imn si salut la drapel? Hmmm...sa nu fie prea tarziu...
    • -2 (2 voturi)    
      drapele si alte telenovele (Marţi, 26 februarie 2013, 11:45)

      Szalay [utilizator] i-a raspuns lui Dpopa

      Drapelul secuiesc curent e din secolul 17.
      Simbolurile (steagul si luna) sunt mult mai veche.

      Imnul a fost scris in anul 1921 din motivul ala simplu ca imnul maghiar a fost interzis de autoritatile romane, asa a devenit aces catec imnul secuilor.


      Daca majoritatea orasului este populat de maghiar e logica ca cineva care trebuie sa lucreze cu oameni sa vorbeste limba maghiara, primarul a cerut doua lucruri cunoasterea limbii maghiare si cunoasterea limbii romane.


      Cum putem dezvolta judetele daca cerem doar limba romana ? Cum o sa comunica cei care sunt in pozitii importante cu poporul comun, ca de exemplu cu un baiat care a venit dintrun sat unde a auzit limba romana doar din televiziune.?
      • +5 (5 voturi)    
        Domnule draga, (Marţi, 26 februarie 2013, 13:09)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui Szalay

        exista un minim respect pentru tara in care traiesti, pentru constitutia tarii in care traiesti, pentru cetatenii alaturi de care traiesti, indiferent de etnie. Acest minim respect presupune ca baiatul de la tara sa invete limba romana, indiferent ca este tigan, secui, evreu sau tatar.
        Nu avem cum sa functionam ca natie in acest fel, indiferent de steaguri, imn etc. Nu ajuta pe nimeni izolarea acestor zone in mijlocul tarii. Un roman din Iasi de 25 de ani nu are cum sa stie daca nu cumva viata il va aduce in Covasna la pensie, ca sa invete limba maghiara. Tanarul de care vorbiti dvs stie de mic ca traieste in Romania, are tot timpul sa invete limba romana. Este o deschidere catre universitati multiple, catre joburi etc pe care doar niste parinti dezinteresati, care nu-si iubesc complet copilul de fapt, parinti egoisti si prea politizati, o pot refuza copiilor lor. Imi pare rau daca prin cele de mai sus va jignesc, dar eu nu as vrea sa am parinte pe cineva care-mi blocheaza accesul la uin post de manager in Bucuresti sau Craiova doar ca m-a lasat sa ma complac in limba materna si atat. Mai ganditi-va!
      • +2 (2 voturi)    
        @Szalay (Marţi, 26 februarie 2013, 13:51)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Szalay

        Am tot respectul pentru anumiti romani de etnie maghiara din Tg Mures (oameni de o calitate rar intilnita) dar foarte putin respect pentru provocatorii din Miercurea Ciuc. Cit de i****i pot sa fie sa creada ca urmasii lor vor locui DOAR in cele citeva localitati vorbitoare de lb. maghiara, ca nu vor veni niciodata in orase din Moldova sau Muntenia si vor trebui sa se descurce prin semne cu lococuitorii de aici.

        btw. lb romana NU este optionala!
      • +1 (1 vot)    
        o intrebare domnule.. (Marţi, 26 februarie 2013, 14:47)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Szalay

        .. de ce nu vorbiti in limba romana in institutia statului roman?
        a argumentat un domn foarte bine un aspect aici: cunoasterea limbii oficiale a unui stat reprezinta avantaj pentru toti vorbitorii acelei limbi. Eu ii aud pe tigani vorbind tiganeasca intre ei tot timpul, dar cand vorbesc cu un roman, vorbesc in limba romana. Spre deosebire de secui, tiganii isi vad de treaba lor si nu au nici pretentii de autonomie, nici invatamant in limba proprie, nici alte pretentii de autonomie..si totusi ei vorbesc si limba romana si limba tiganeasca..
        Si atunci, voi care va considerati superiori si tiganilor si romanilor, cum de nu puteti sa invatati si limba oficiala a Romaniei? Cum de acel muncitor nu poate invata si limba romana?
        Pretentia dlui de la primarie este exagerata pe teritoriul Romaniei. Mai ales cand limba oficiala a acestui stat e limba Romana.
        Mai bine ai deschide ochii si ai vedea ca exista un interes politic in spatele motivarii acestui primar si in spatele discursului lui demgogic si provocator!
        Cunosc copii care la 5 ani vorbesc 2 limbi materne si o limba oficiala..copii la 5 ani!!!
        De ce nu invata copilul de la tara si limba romana pe langa limba materna?
        Nu traieste in Ungaria, ci in Romania, unde se vorbeste limba Romana peste tot..
        Ce motivare este aceasta? Tu realizezi ce absurd a fost argumentul tau?
        Ce nu intelegi tu este ca in orice tara civilizata din lumea asta se invata doua limbi obligatoriu: limba oficiala si limba materna. In Germania, turcii vorbesc turca si germana, in SUA americanii vorbesc engleza si spaniola, sau alte limbi materne..In schimb, in Romania, HAR-COV, numai cunascatori de maghiara- iar romanii obligati de nu stiu ce lege a prostimii sa invete limba maghiara.. Engleza stiti? Ca poate vreau la vara sa merg pe la Lacul Rosu!
        Ah, iata de ce nu puteti profita de oportunitatile din turism: stiti si va incapatanati sa stiti doar o limba!!!
        Ia mai gandeste-te tu cum ar prospera judetele voastre, daca ati vorbi si limba Romana
      • +1 (1 vot)    
        Pai daca sunt secui... (Marţi, 26 februarie 2013, 16:30)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Szalay

        ... poate ar fi normal sa fie numiti in posturile de conducere cei care se declara secui (inteleg ca sunt cateva sute) nu maghiarii. Adica secuii au fost maghiarizati, si-au abandonat limba lor si au adoptat-o pe cea maghiara iar acum romanii sau cine trece prin zona trebuie sa faca la fel? Adica vreti tinut secuiesc sau Ungaria Mare?
  • +14 (22 voturi)    
    Nu se poate!!!!!! (Luni, 25 februarie 2013, 21:54)

    Nushh [utilizator]

    Fratilor nu se poate asa ceva maghiarii astia au ajuns prea departe,pe pamant romanesc sa faca asa ceva trebuie sa se supuna legiloor si cacatii astia care vor sa conduca tara stau cu mainile in san pt ca au facut tot felul de aranjamente electorale,trebuie sa dispara UDMR nu cred ca mai exista vreo tara in lumea asta care sa accepte asa ceva...Trebuie sa apara o petitie in care sa se voteze daca sa fie sau nu dati afara din tara nemernici astia care isi revendica un tinut care nu este al lor....
  • +19 (23 voturi)    
    Reciprocitate? (Luni, 25 februarie 2013, 21:57)

    ov1d1u [utilizator]

    Nu sunt eu mare naţionalist (ba chiar aş fi de acord cu autonomia acestui Ţinut Secuiesc) însă genul de condiţii precum "Cunoaşterea limbii maghiare e obligatorie" nu sunt la locul lor. Nu poţi să îţi ceri drepturile de minoritate în timp ce tu nu ai de gând să respecţi drepturile altora. De bine, de rău, statul român le respectă tradiţiile, limba şi identitatea naţională dar dacă invers acest lucru nu se aplică atunci avem o mare problemă de respect reciproc.

    Dacă un oficial român ar fi spus ceva asemănător despre maghiari ca cetăţeni ai României ar fi ieşit în mod cert un scandal monstru.
  • +26 (28 voturi)    
    Reclamatie (Luni, 25 februarie 2013, 21:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Si cum ramine cu romanii care n-au chef sa vorbeasca decit romaneste?

    Primarul UDMR din Miercurea Ciuc, Raduly Robert, trebuie reclamat in justitie, dar si la UE. Asa ceva este nepermis.

    Si un chinez daca ajunge prin Miercurea Ciuc ar merita sa fie tratat respectuos de catre autoritati. Nu se face sa impui europenilor sa cunoasca limba maghiara.
  • +13 (21 voturi)    
    oh... (Luni, 25 februarie 2013, 22:17)

    lambda [utilizator]

    desi vorbesc prostii, bineinteles, m-as distra copios sa li se dea autonomie, independenta si ce mai vor ei, dar sa se impuna viza pentru tranzitul prin Romania si sa nu le dam voie sa ne foloseasca spatiul aerian :)
    • +11 (15 voturi)    
      Si sa plateasca chirie... (Luni, 25 februarie 2013, 23:35)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      ...pt pamant.
      • -13 (13 voturi)    
        :) (Marţi, 26 februarie 2013, 8:18)

        eduard2700 [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

        ala n-a fost niciodata pamant romanesc. nici macar acum nu e.cand s-au asezat acolo secuii nici nu exista nici macar ideea de romania sau de romani. prin valahia se perindau pecenegii, bulgarii, etc. nu vad nicio legatura intre un mitica din oltenia, muntenia, moldova cu acesti secui si in general cu transilvania.
    • +1 (1 vot)    
      la cate prostii spun oficialitatile din Tinut.. (Marţi, 26 februarie 2013, 14:51)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      ..nu e de mirare ca nu au cum sa obtina autonomie!

      Cine ar oferi autonomie unora care spun atatea prostii? Ce credibilitate au acesti oameni in ochii lumii cand spun asemenea tampenii?

      Dl Raduly a avut un discurs extremist, un discurs impotriva autonomiei, nu pentru autonomie..
  • -11 (19 voturi)    
    E ok sa arboreze steagul secuiesc... (Luni, 25 februarie 2013, 22:18)

    OrmenLange [utilizator]

    ...dar cu o conditie: alaturi sa fie si tricolorul romanesc.
    Si chestia cu obligativitatea cunoasterii limbii maghiare: da, pt cei care locuiesc in Tinutul Secuiesc si vor sa ocupe functii in administratia locala mi se pare de bun simt sa fie obligati sa cunoasca limba majoritatii locuitorilor de acolo. Altfel cum si-ar putea desfasura activitatea?

    Dar tot la fel de normal mi se pare si obligativitatea cunoasterii limbii romane pt toti cei care locuiesc in Romania.
  • +17 (25 voturi)    
    Daca as avea o fabrica de hartie igienica (Luni, 25 februarie 2013, 22:18)

    sentenced [utilizator]

    as face hartie imprimata cu steagul secuiesc. Fie ar fi un dezastru fie un succces rasunator.
  • +25 (27 voturi)    
    Incredibil (Luni, 25 februarie 2013, 22:18)

    un dac [utilizator]

    Pai ce impozit produc cei pana in 600 de secui declarati la recensamant? Haide bre oameni buni, chiar atat de urati la suflet vreti sa fiti? Adica in Romania trebuie sa stiu maghiara ca sa ma angajez la o institutie a statului roman, dar nu e discriminatoriu? Prietene maghiar, tu nu esti prost, esti rau intentionat. Nu mai este suficient invatamantul in limba maghiara, acum trebuie ca maghiara sa fie predata cu forta la jurnalism, ca agerpres sau mediafax sa trimita bilingvi in zona. Hai sictir!
  • +22 (24 voturi)    
    Interesant...nu cumva e invers? (Luni, 25 februarie 2013, 22:21)

    bigbrother [utilizator]

    Adica secuiul este obligat sa cunoasca limba romana ca si cetatean al acestei tari?

    Banuiesc ca oamenii aia platesc niste impozite uriase care le-ar ajunge sa inalte scoli numai in limba maghiara, sa faca drumuri, locuri de munca si cate si mai cate astfel incat pot cere ca toata lumea aceea sa cunoasca si sa vorbeasca OBLIGATORIU limba maghiara.

    Cu steagul, poveste veche, deja devine perimata, la fel ca si cea cu autonomia acelui mitic tinut secuiesc.

    Iar daca domul Gazda Zoltan va citi comentariul asta, ii voi spune: iti poti purta steagul la palarie, la geamul casei tale,in masina, pe post de camasa, este treaba ta.

    DAR NU IL VEI ARBORA PE INSTITUTIILE STATULUI ROMAN, NU VEI IMPUNE LIMBA TA CA FIIND OFICIALA IN ACEA ZONA. Ighe, mai Zoltane? Vezi, stiu ceva din limba ta, nu ma starni sa-ti spun mai multe in limba mea.
    Acum ciocul mic si treci la treaba, suntem toti in acelasi rahat, nu mai tulbura si tu apele. Nu-ti convine, pleaca, granitele sunt deschise.
  • +17 (19 voturi)    
    INCREDIBIL!!! (Luni, 25 februarie 2013, 22:23)

    Dani.El [utilizator]

    Astia-s culmea nesimtirii! Sau a prostiei?

    Cine mama naibii traieste din impozitele voastre, saracii Romaniei? Mai degraba VOI TRAITI DIN IMPOZITELE PE CARE LE PLATESC ROMANII ... ca altfel ati muri de foame!

    Si asa, mergand pe logica voastra, VOI TREBUIE SA AVETI BUNUL SIMT SA VORBITI LIMBA CELOR CARE PLATESC IMPOZITE CA VOI SA AVETI FIGURI IN CAP!!!
  • +22 (24 voturi)    
    igen (Luni, 25 februarie 2013, 22:29)

    utilizator_ [utilizator]

    Raduly, la tine in curte pe proprietatea ta sa pui si steaguri din Wagadoogoo, NU pe institutiile statului roman si nu in locuri publice aflate pe teritoriu romanesc .
    legea spune clar ce sunt insemnele nationale si cum trebuie respectate.e simplu si cu limba statutului national unitar roman, adica limba romana.
    (Raduly, esti roman pentru ca esti nascut pe teritoriu romanesc si traiesti in Romania si asa vei muri)
    iar daca incalca legea , oricare cetatean roman originar din Vanuatu,Insula Pastelui si alte zone exotice (inclusiv maghiarii si secuii ca Raduly care au impresia ca s-au nascut pe o insula ) sa fie sanctionati de catre cei in drept sa faca asta.
    daca in Harghita si Covasna statul roman nu are reprezentanti care sa aplice legea, poate ar trebui schimbati.

    Cui nu-i convine sa plece pe insula la el, si sa ne lase in pace.
  • +17 (23 voturi)    
    Cat mai trebuie (Luni, 25 februarie 2013, 22:54)

    evoque [utilizator]

    sa suporte romanii obrazniciile ungurilor?
    "Cunoasterea limbii maghiare e obligatorie pentru toti cei care traiesc din impozitele secuilor"
    Dar ei nu traiesc pe impozitele romanilor? Cand naiba vor reactiona politicienii romani? Sleahta de mormoloci ce dormiti in parlament ia vedeti ca de maine trebuie sa vorbiti ungureste pentru ca traiti din impozitele hortistylor.
    Ar fi bine sa publicati acest comentariu, domnilor de la hotnews.Multumesc.
  • +22 (24 voturi)    
    va spun doar atat (Luni, 25 februarie 2013, 23:06)

    amanda13 [utilizator]

    voi sunteti cei tinuti in perfuzii financiare de la Bucuresti. La saracia la care ati adus cele doua judete, romanii din restul tarii platesc taxele si impozitele prin care vi se platesc salariile de senatori, deputati, alesi locali etc. Iar in ciuda acestui lucru continuati sa ne sfidati...
  • +21 (23 voturi)    
    Astia cu limba secuilor (Luni, 25 februarie 2013, 23:34)

    Andy500 [utilizator]

    poate va duceti voi acolo unde limba oficiala a statului e limba secuilor.
    Aici in Romania, limba oficiala este romana.
    Asa ca dragi MINORITATI (am scris cu litere mari ca sa inteleaga toata lumea), va rog sa respectati Constitutia statului roman si terminati cu prostiile.
    Si mai puneti si osul la treaba, ca daca ramaneti Tinut Autonom, cum vreti, muriti de foame in 3 luni.
  • +12 (12 voturi)    
    ii dat un deget si iti ia... (Luni, 25 februarie 2013, 23:43)

    IORGA [utilizator]

    In Romania limba oficiala este ROMANA. Faptul ca se poate folosi limba vecinilor de la vest(nu va ganditi mai departe de Ungaria) in institutiile de stat romanesti este un favor facut de ceva timp in urma de politicieni in schimbul unor voturi. La fel si cu placutele bilingve.
    Ce nu prea se stie e ca de cativa ani, Ungaria a acordat cetatenie romanilor de origine maghiara din Romania.(celor care au cerut). Acum e campanie electorala in Ungaria si brusc ii doare de cetatenii unguri din Romania, care au primit in posta scrisoare de la Orban( a nu se confunda cu Ludovic Orban, roman, membru PNL).
    Ar fi interesent sa aflam cati membri din comnducerea UDMR au primit cetatenia maghiara. Au curaj sa declare? Bineinteles ca nu.
    Se cere "autonomia tinutului secuiesc" dar nu spun clar ce vor de fapt. Vor sa traiasca din impozitele locale si industria locala? Vor granita si vama sa foloseasca pasaportul secuiesc cand se duc la Bacau, Suceva, Focsani, Bistrita, Cluj, Buzau, Focsani, Sebes, Brasov, Sibiu? Vor fi sau nu in UE? Sigur UE e obligata sa recunoasca tinutul secuiesc ca membru cu drepturi depline si fara obligatii ca doar ei au o economie sustenabila si in plin progres.
    Ca un exercitiu sau ca un examen de capacitate al lor, Guvernul Romanei ar trebui sa suspende platile catre judetele din tinutul secuiesc pe o perioada de 6 luni ca sa poata ei demonstra ce pot.
    • +6 (6 voturi)    
      Conform cu ultimele declaratii... (Marţi, 26 februarie 2013, 1:44)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui IORGA

      Daca-si capata independenta (poate fi pasul urm dupa autonomie...) atunci automat ies din UE. Si ar trebui sa inceapa un proces birocratic care include acorduri bilaterale, cerere de aderare, indeplinirea unor conditii (gen inflatie < 5%/an sau pe acolo). Evident au nevoie si de moneda proprie, ca doar n-or sa foloseasca RON-ul. Cel putin asta li s-a transmis celor din Catalonia, care vad ca se agita si ei. Si Scotia, alta zona unde se pregateste "independentzia".

      Diferenta fata de celelalte zone amintite este ca tinutul secuiesc este in mijlocul Romaniei, deci ar fi interesant de vazut zona "independenta", si cu graniceri de jur imprejur :). Stiu ca anul trecut la regionalizare ungurii de la noi cereau inca o regiune numita Partium, cu judetele din Nord, alea au si ele poate 25% unguri, si-ar fi fost o zona lipita de maretul tinut, asa ar fi fost si-o poarta de iesit din teritoriu. Dar nu le-a mers. Ma rog, o miscare mai violenta ar fi sa ceara sa se uneasca cu Ungaria, atunci ar iesi chiar urat.

      Pana una alta sunt declaratii, se mai fac niste valuri, mai putina publicitate....
  • +9 (9 voturi)    
    Oameni buni ...ei de-asta o fac sa ne-agite (Marţi, 26 februarie 2013, 2:26)

    alex1234 [utilizator]

    Oameni buni ...ei de-asta o fac sa ne-agite

    Trebuie gandit cum sa-i contracaram....nu sa ne vaietam....
    • +6 (6 voturi)    
      hm... (Marţi, 26 februarie 2013, 8:58)

      schepsis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      cred ca trebuie sa ACTIONAM !!!
  • +6 (6 voturi)    
    pai nu inteleg (Marţi, 26 februarie 2013, 4:54)

    gopo111 [utilizator]

    pina acum au trait pe bani romanilor si nu au avut nevoie sa stie bine romaneste, acum vor asa ceva.... asta e o insulta pt toti romanii, ar trebui o lege ca in Cehia, care le da amenzi daca vorbesc alta limba decit ceea oficiala in cladirile publice, sa se aplice si aici la fel si sa fie amenda mare sa ii arda pe astia la buzunare, sa invete romaneste ca de aia locuiesc impreuna cu noi
  • -10 (12 voturi)    
    :) (Marţi, 26 februarie 2013, 8:33)

    eduard2700 [utilizator]

    cand s-au asezat acolo secuii, in valahia si moldova nici macar nu exista ideea de roman. se perindau pecenegii si bulgarii chiar si tiganii. una peste alta observ si constat o diferenta enorma de atitudine si de organizare intre un secui si un mitic ce nu-si poate face curat in curtea in care locuieste. oricand un oltean, muntean se poate duce in gospodaria unui secui sa ia niste lectii de curatenie si ordine, bun gust.
    cand jumatate din europa te uraste de-a dreptul (italienii, spaniolii, francezii, mai nou si englezii, de nemti ce sa mai zic...) oare n-ar trebui sa ne punem noi o intrebare: de ce? or fi si tiganii o problema dar in romania si in special in sud si in moldova toata lumea e tiganizata de-a dreptul, teriteoriul manelelor, accentul e ata de tiganesc, cred ca si turcii au lasat ceva rahat dupa ei pe acolo. ungaria a fost pasalac cam 150 de ani, dar acolo nu e gram de turcism in acest moment, budapesta e cu mult deasupra bucurestiului, clujul deasupra craiovei, timisoara deasupra ploiestiului, brasovul desupra pitestiului. cat o fi moldova de saraca dar oras ca iasiul nu prea gasesti in tot fostul regat.
    • +5 (5 voturi)    
      esti atat de "deasupra"......... (Marţi, 26 februarie 2013, 11:18)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      cati gheoraie matele de foame.....si nu uita ca tiganizarea e mai accentuata in vestul tarii- .....
      apropos de rahatul turcesc, crezi ca la voi in ungaria, rahatul lasat de ausrieci va este mai dulce, mananca-l sanatos........pt. ca ai pomenit de secui, hai sa-ti spun cate ceva despre ei:

      baiiii, secui, secui,
      umbli creanga si hai-hui,
      pe drumuri prafuite
      cu carpe albasrite
      si tot strigi in gura mare
      ca esti"oropsit"sub soare.

      e buna....ha..ha...

      p.s. nu mai incerca sa bagi vrajba intre noi, bozgore idi-ot, ca nu tine.pa.
      • -2 (4 voturi)    
        :) (Marţi, 26 februarie 2013, 11:55)

        eduard2700 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        sunt cetatean roman de origine germana. si totusi scriu mai corect decat tine in romaneste.
        • +3 (3 voturi)    
          cu tot respectul (Marţi, 26 februarie 2013, 13:02)

          un dac [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

          pentru etnia dvs, chiar cred ca evreii si germanii au contribuit foarte mult la ridicarea nivelului general al natiunii romane. datorita originii este foarte posibil sa cunoasteti problemele minoritatii de limba turca din Germania. Se chinuieste acolo autoritatea sa invete limba turca? Nici vorba. Limba oficiala este germana, iar faptul ca turcii detin service-uri auto sau fast fooduri nu inseamna ca un consilier de la primarie trebuie sa stie ambele limbi sau arhitectul sef al unui land. Este foarte absurda cerinta lor, este neconstitutionala, este abuziva si discriminatorie. Despre asta este vorba, eu personal nu am nimic cu steagul lor, dar au obligatia sa invete limba romana sau sa plece unde se vorbeste limba pe care o stiu ei. Este foarte simplu, nu putem reinventa apa calda in Europa, ea exista de mii de ani. Cu drag.
        • +1 (1 vot)    
          ti-ai schimbat nationalitatea.... (Marţi, 26 februarie 2013, 14:48)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

          te dai mai occidental, ca sa ma impresionezi... nu tine, mai baietica, am trait printre voi, va cunosc f. bine caracterul parsiv, ..specific populatiilor din estul asiei, voi de fapt sunteti de limba turca, cam un fel de tigani turcesti.
        • -1 (1 vot)    
          in romaneste.. (Marţi, 26 februarie 2013, 16:38)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

          .. sau in romana? Nu te corectam daca nu faceai caz de asta...
  • +6 (6 voturi)    
    sI Politia?... (Marţi, 26 februarie 2013, 9:10)

    schepsis [utilizator]

    ...si Politia unde era?...sau e secuiasca si participa la desfasurarea steagului secuiesc?...Cred ca trebuie intervenit urgent, prin aplicarea NECONDITIONATA a legii si fara comentarii!!! Nesimtirea secuiasca trebuie oprita!!! Tupeul trebuie sa primeasca replica! In orice stat civilizat si democrat aceste manifestari ar fi fost imediat taxate! Ca cetatean roman astept luarea masurilor din partea Autoritatilor Statului...daca ele mai exista pe undeva...
  • +8 (8 voturi)    
    400 de idioti (Marţi, 26 februarie 2013, 9:36)

    levierul [utilizator]

    Ei au 400 de idioti dintr-o minoritate care totalizeaza 1.7 milioane. Noi cred ca avem cam 5% din 20 de milioane. Suntem multi.
  • +5 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 februarie 2013, 9:48)

    polonyca [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    e o saracie lucie in miercurea ciuc, covasna (Marţi, 26 februarie 2013, 11:51)

    visio [utilizator]

    daca restul romanilor nu ar cotiza pentru aceste judete, nici iarba nu ar manca ungurii de acolo; ungaria e vai steaua ei, datorii uriase dar se baga in chestia asta cu "secuimea"...niciodata nu au dat 2 bani pe asa-zisii secui; ei vor bogatiile terenului..
    dar sa vorbim despre asa zisul imperiu austro-ungar, adica despre imperiul austriac si regatul ungurilor....
    mor de ras cand spun chestia asta; ca exemplu de imperiu putem vorbi de romani, de imperiul tarist, de...
    sa vorbim de UK, sau de influenta SUA, ori sa pomenim de Napoleon, ori de cuceririle lui Alexandru Macedon? dar mai bine sa vorbim de imperiul Dacic, care se intindea pe 80 % din europa continentala, si un pic din asia; si vin acesti migratori de unguri care au avut transilvania mai putin de 50 ani, si se dsau smecheri; cine sunt acesti austrieici? niste curtezane oarecare...
  • +2 (4 voturi)    
    REACTIE SANATOASA; BRAVO ! (Marţi, 26 februarie 2013, 14:29)

    dincannes [utilizator]

    In acelasi spirit, de ce acceptàm chitantele de la Vodafon in englezà?
    De ce spunem "site", cu pronuntare englezà, cind cuvintul romanesc este sit (arheologic)?
    De ce spunem "location", cind cuvintul romanesc este loc (de veci).
    De ce "draft" pentru ciornà, bruion?
    De ce "copy-paste", pentru copiat-lipit?
    De ce initialele unor societàti stràine, nu le pronuntàm, asa cum pronuntàm literele alfabetului roman?
    Cind aud aceste americànisme, mà doare tot atit, cit si povestea cu maghiara obligatorie..
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca (Miercuri, 27 februarie 2013, 0:28)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      nu oricine intelege "copy-paste"; la fel cum nu poti spune despre o factura pro-forma ca este o ciorna; chestiile astea se intampla din cauza ca limba engleza, ca si romana de altfel, are foarte multe intelesuri pentru acelasi cuvant; chestia cu "site"-ul este iarasi deplasata; nu poti pronunta website, decat daca ai auzit prima oara acest cuvant;
      ca exemplu de initialele unor Companii straine, sa vorbim despre British American Tobacco; cred ca iti dai seama de ridiculul in care te vei afla daca pronunti romaneste; cat despre durerea ta despre limba maghiara....cred ca nu are leac; si tu inclini sa imi dai dreptate, asa-i?...
      ori esti victor socaciu si te-ai deghizat pe aici?
      inca ceva: traim intr-o lume libera si atata vreme cat ce spunem si ce facem nu este ilegal sau nu sfideaza realitate, ne numim oameni sanatosi la creier...faci pariu ca ungurii nu au acelasi tupeu in america sau oriunde in lume? stii de ce? pentru ca s-au obisnuit ca romanii sa ii tolereze; eu m-am cam saturat sa tolerez cetateni straini de tot ce inseamna Statul Roman.
      • 0 (0 voturi)    
        LIMBA FONETICA (Miercuri, 27 februarie 2013, 12:12)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui visio

        (Sà uitàm ci, ce, chi, che, ghi si ghe, niste exceptii.)
        Cind vorbiti la telefon, mai peste tot in lume (engleza, franceza...), ve-ti fi obligat sà cereti sà vi se spunà pe litere, mai toate numele de persoane sau societàti.
        Ei bine, noi avem o limbà mult mai practicà. Chiar si numele Constantinescu (cel mai lung), nu avem nevoie sà-l pronuntàm pe litere.
        Este un cadou enorm.
        Ce acceptati dumneavoastrà si recunosc cà sunteti multi, este sà aruncati la gunoi, aceastà mare bogàtie romaneascà.
        Imaginati-và un copil ce invatà sà citeascà. Ii aràtati initialele HBO. Le va citi hash, be, o. Tot asa le voi pronunta si eu pinà voi dispàrea, cà asa este alfabetul NOSTRU.
  • +1 (1 vot)    
    UN EXEMPLU DE URMAT?! (Marţi, 26 februarie 2013, 18:28)

    Rose1 [utilizator]

    cum au abordat si rezolvat putin problema "secuilor" din rusia!
    discursul lui putin in duma de stat a federatiei rusei:
    "in rusia traieste poporul rus, iar poporul rus nu admite nici un afront al unei minoritati; acestea trebuie sa respecte rusia, pe rusi si legile fara sa ceara favoruri speciale sub pretextul ca sunt discriminati; cine face astfel, este invitat sa paraseasca imediat rusia!!! nu rusia are nevoie de minoritati, ci ele au nevoie ca rusia sa-i primeasca, ofere adapost, locuri de munca si hrana; in rusia traiesc doar rusi !"
    membrii dumei de stat au aplaudat in picioare 5 minute !
  • +1 (1 vot)    
    Salut (Marţi, 26 februarie 2013, 20:00)

    Vasiliev [utilizator]

    Ar fi trebuit sa rezolve cineva problema in liniste. Cu determinare, dar in liniste. Sa nu fie scandal. Sa zica careva la primarul din Ciuc: "ba nene, faci tu pe smecherul, pui steagul, vorbesti, dar ce rezolvi cu asta? Ce obtii? Ceva bun? Nimic. Se supara romanii care nu aveau nici o treaba cu secuii, pe secuii care isi vad de treaba lor. Atat." Cati au fost acolo? Vreo 400. Sunt in jur de 40 de MII numai in orasul Miercurea-Ciuc, plus inca vreo 50000 in imediata apropiere. Si s-au prezentat NUMAI 400. Restul acuma se gandesc ca le injura o jumatate de tara, numai pentru ca asta a avut gura mare.
  • +1 (1 vot)    
    propunere (Marţi, 26 februarie 2013, 20:13)

    Montesquieu [utilizator]

    propun sa adoptam modelul slovac de "toleranta" fata de minoritatea maghiara.
    pai daca nu functioneaza modelul romanesc axat pe toleranta putem lua lectii de la ceilalti vecini ai ungariei care au invatat de multa vreme cam cu cine au de-a face.

    s-a ajuns in situatia paradoxala in care e mai avantajos in Romania sa fii ungur decat sa fii roman. asta trebuie sa inceteze!!!

    aplicam modelul slovac: in cativa ani secuii vor fi istorie... nota de subsol in istorie