VIDEO Mark Gray, despre modificarea din raportul MCV privind numarul ministrilor acuzati de coruptie: Am clarificat o ambiguitate dar datele problemei nu s-au schimbat. Suntem multumiti de sursele folosite

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2013, 15:24 Actualitate | Esenţial

Mark Gray, purtatorul de cuvant al Comisiei Europene, a declarat, vineri, raspunzand unei intrebari din partea presei, ca modificarea operata joi in raportul pe Justitie cu privire la numarul ministrilor cercetati penal pentru fapte de coruptie a fost facuta pentru a clarifica o ambiguitate insa datele propblemei nu s-au schimbat. Potrivit reprezentantului institutiei europene, CE a folosit mai multe surse, atat guvernamentale cat si nonguvernamentale din Romania, si este multumita de acestea. Grey a mai precizat ca nu se vor face alte modificari la raport.

"Este vorba, in esenta, despre o ambiguitate din raport. Datele problemei nu s-au schimbat. [...] Am considerat insa ca era important sa clarificam doua cuvinte din raport, sa clarificam ca e vorba despre cazuri confirmate in care a fost facuta o acuzatie (de catre procuratura - n.red.). In esenta asta am facut. Acest lucru nu a fost ascuns. Pot sa confirm numarul de discutii avute ieri cu jurnalisti in care am fost extrem de transparenti cu privire la modificarile pe care le-m facut, nu avem probleme in a explica pentru ca, insist, acest lucru a fost facut pentru a rezolva o ambiguitate produsa dupa publicarea raportului. Am vazut o intreaga serie de declaratii, adesea contradictorii, si am considerat adecvat sa facem acea clarificare. Asta am facut, a fost transparent si va asigur ca nu exista nicio intentie de a mai modifica raportul", a declarat Mark Grey.

"Este important de notat ca in mai multe declaratii din ultimele zile s-a sugerat ca nu e niciun ministru anchetat. Am folosit o intreaga serie de surse diferite, suntem multumiti de aceste surse - sunt atat guvernamentale, cat si nonguvernamentale- si suntem increzatori in continutul raportului, confirmat in ultimele 24 de ore de declaratii de la fata locului", a adaugat purtatorul de cuvant al CE.




Raportul MCV preciza, in varianta publicata miercuri, ca noul Guvern de la Bucuresti si-a reiterat obiectivul de a lupta impotriva coruptiei, dar trei dintre noii ministri erau cercetati penal, iar cerintele constitutionale, inclusiv suspendarea din functie a unui ministru in cazul trimiterii in judecata, vor trebui aplicate in integralitate. CE a modificat textul raportului MCV publicat miercuri, formula "dintre persoanele nou-numite in functia de ministru, trei erau cercetate penal pentru fapte de coruptie" fiind inlocuita joi cu "in randul noilor ministri exista doua cazuri confirmate de persoane care sunt cercetate penal".

Premierul Victor Ponta declara, joi, ca un document oficial precum cel al Comisiei Europene trebuie sa prezinte foarte clar si serios problemele legate de coruptie si nu poate indica, precum presa, pe surse, ca in Guvern ar fi trei ministri cercetati pentru fapte de coruptie.

De asemenea, Comisia Europeana a atras atentia, in premiera, in raportul privind progresele inregistrate de Romania in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare, publicat miercuri, asupra rolului mass-media, mentionand ca sistemul judiciar a fost supus unor presiuni si "hartuiri" prin intermediul presei. Raportul CE a mentionat nevoia unei revizuiri a regulilor existente, inclusiv in ceea ce priveste Consiliul National al Audiovizualului, pentru a se asigura ca libertatea presei este insotita de o protectie corespunzatoare a institutiilor statului si a drepturilor fundamentale ale persoanelor.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat vineri ca Mecanismul de Cooperare si Verificare al Comisiei Europene (MCV) este lovit de "caducitate", trebuind sa se incheie in 2010. "Preocuparea noastra a tuturor, a Guvernului in primul rind ca este partenerul CE, este sa convenim cit mai rapid si cit mai clar cu Comisia Europeana pe acest subiect ce anume se doreste, care sint termenele si solutii concrete pentru a inchide MCV", a spus Crin Antonescu intr-o conferinta de presa. Antonescu a acuzat Comisia Europeana ca a vorbit "exagerat si sub influenta partizana" despre campanii de hartuire la adresa unor judecatori. "Nici un judecator sau instanta din Romania nu a fost impiedicat vreodata direct sau indiresc sa aplice legea", a spus seful PNL.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2849 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    Cand exista o ambiguitate... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:15)

    finutza [utilizator]

    ... cum spune (pana la urma) functionarul asta, atunci trebuia sa spuna de la inceput asa: "in legatura cu numarul de ministri planeaza o neclaritate, s-ar putea sa fie 3, s-ar putea sa fie 2...", nu sa spuna clar ca 3, ca apoi raportul sa fie tradus in limbile celor 27 si toti sa ia la cunostinta aspectul in aceasta forma.
    • +1 (1 vot)    
      Citat: (Vineri, 1 februarie 2013, 22:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      "Am folosit o intreaga serie de surse diferite, suntem multumiti de aceste surse - sunt atat guvernamentale, cat si nonguvernamentale"
      Ce zici sursele ar putea fi Ivan+Norica&co, poate si Mona? Cum altfel din 2 s-a ajuns la 3? Apropo cu aia 2 se va intimpla ceva?
  • -10 (16 voturi)    
    hmm (Vineri, 1 februarie 2013, 16:24)

    Mazeta [utilizator]

    Se pare că ar trebui o comisie care să supravegheze comisia de supraveghere.
    • +2 (4 voturi)    
      deh, mazeta... (Vineri, 1 februarie 2013, 17:20)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      atat.
      • +4 (6 voturi)    
        ce-ai cu oamenii? (Vineri, 1 februarie 2013, 17:44)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

        Mazeta, finutza, evoque ... castiga si ei o paine ...
    • +3 (5 voturi)    
      asa ,e (Vineri, 1 februarie 2013, 19:48)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de aia o duce UE atat de prost, pentru ca nu stiu functionarii aia sa lucreze. esti tare!
    • 0 (0 voturi)    
      Hi-hi-hi (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 3:06)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si la Bucuresti ar trebui infiintataa o comisie care sa:
      1. il arda pe ponta peste bot cand minte cu nerusinare
      2. sa il atentioneze ca a plagiat si inca este PM
      3. sa supravegheze loazele alea de ministri care pun intrun document oficial nici mai mult nici mai putin decat desfiintarea Casei de Asigurari de Sanatate. Deci Nocolaescu, caci despre el este vorba, vine ulterior si spune ca a fost o greseala de redactare a min. de finante (de cand faca aia politica unui alt minister?).

      Astfel de greseli ca cele de mai sus sunt impardonabile, toti cei vinovati sa fie inchisi direct,, au mancat banii de pomana!
  • -5 (15 voturi)    
    ridicol (Vineri, 1 februarie 2013, 17:15)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Am ascultat integral raspunsul dlui Gray: ridicol. Nu neaparat ca nu are dreptate cand spune ca situatia de fond a clasei politice romanesti este urata. Dar modul in care, efectiv si pe romaneste, incerca sa o dea cotita... Urat, tare urat...
    • +6 (8 voturi)    
      De ce (Vineri, 1 februarie 2013, 18:41)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      am eu senzatia ca finutza, contele_saint_simon, mazeta si montesquieu sint una si aceeasi persoana? Baiatu', ai o bruma de cultura ca altfel nu luai numele astea. Ca nu stii ce reprezinta, e problema ta, macar ai auzit de ele. Da tine-te dle de unul, ca sa stie si unul ca mine sa nu-ti mai citeasca comentariul.
      • +3 (5 voturi)    
        hi-hi-hi (Vineri, 1 februarie 2013, 19:31)

        rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        pai e austeritate si la usl, platesc unul singur pe postul a 4-5 jivine.
      • +2 (4 voturi)    
        avem o situatie trista (Vineri, 1 februarie 2013, 19:50)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        in care cele trei persoane sunt oameni obisnuiti
      • 0 (2 voturi)    
        nu fi-ti ridicoli (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 2:41)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        inteleg ca USL e dracu pe pamant, dar voi chiar nu vedeti cand cineva face o gafa de proportii internationale ? Cand un document oficial bine pus la punct se dovedeste a fi hartie de sters la c*r ?E clar ca cineva, daca nu a fost cumva rau intentionat, atunci nu si-a facut treaba corespunzator. Indiferent cat de rai sunt cei din USL, asta nu e o scuza pentru un incompetent care ne face tara de rahat.
    • +1 (1 vot)    
      he-he-he (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 3:11)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Cand vorbesti de ridicol te-ai uita in san, poate-ti vine de acolo?

      Gray a avut un discurs explicit, pt. mintea prostilor de romani, care ar trebui luat de model pt. orice gainar de guvernant roman.

      In esenta Gray spune clar ca nu s-a schimbat nimic in esenta, practic sunt tot 3 numai 2 dintre ei sunt trimisi in judecata, deci cazuri confirmate, al 3-lea nu inseamna ca nu este in culpa dupa normele democratice.
  • +3 (5 voturi)    
    mda..... (Vineri, 1 februarie 2013, 17:34)

    translativus [utilizator]

    .....o ciudatenie pentru politichia damboviteana, auzi la el, sa recunoasca o greseala.
    Mark Gray asta, ar fi in stare sa si demisioneze.....fraierul. Nu a invatat nimic de la severinul romanesc ! Ceva nu este in regula, cum a putut ajunge in acea functie, o fi pila cuiva ?
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu (Vineri, 1 februarie 2013, 18:31)

    Mosali [utilizator]

    Eram student la București, în perioada de deschidere, 1965-1970.
    Nu țin minte să fie fost, pe atunci, o facultate sau o secție de jurnalism. Îmi amintesc, însă, dintr-un ziar o știre nudă, ”comentată”.
    Într-un stat din America Latină: Guvenul a majorat taxele cu ... %. Muncitorii de la întreprinderea ..., au intrat în grevă, care s-a încheiat, după ce patronajul le-a mărit salariul cu ...%.
    Cum se transmitea știrea de diferite agenții de presă?
    -Într-un stat din America Latină guvenul a majorat taxele cu ... %.
    -Într-un stat din America Latină, muncitorii de la întreprinderea ..., au intrat în grevă.
    - Într-un stat din America Latină, muncitorilor de la întreprinderea ..., li s-a mărit salariul cu ...%.
    Este evident că nimeni nu minte în mod direct, dar,
    este doar o minciună prin trunchiere!
  • -3 (9 voturi)    
    Nu a modificat doar numarul... (Vineri, 1 februarie 2013, 18:36)

    finutza [utilizator]

    ... ci si incadrarea. Ieri zice ca "dintre persoanele nou-numite în funcția de ministru, trei erau cercetate pentru fapte de corupție". Azi zice ca doar doi sunt cercetati... penal! Deci a disparut si termenul de coruptie! Veti spune ca faptele de coruptie sunt de natura penala, si asa e, dar s-a scos tot timpul in evidenta ca Romania sta prost la capitolul coruptie.
    Sper sa nu se modifice incet-incet sensul raportului incat sa se ajunga ca in bancul cu bicicleta de la Radio Erevan.
    Oricum, se pare ca felul cum lucreaza acum UE nu da bataie de cap doar Romaniei. Anglia vrea sa-i dea cu flit, cei care nu au aderat de la inceput (de exemplu Norvegia, Islanda) se felicita ca nu au facut-o, altii se opun multor masuri adoptate (Cehia mai recent, Polonia mai acum vreo 3-4 ani), Italia si Spania sunt impotriva hegemoniei Germaniei... doar noi privim la aceasta entitate ca la un Dumnezeu...
    • +2 (2 voturi)    
      sa inteleg ca cei doi nu sunt vinovati? (Vineri, 1 februarie 2013, 20:14)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      nu trebuiesc bagati la puscarie cei doi stimabili ministri?
    • +2 (2 voturi)    
      da (Vineri, 1 februarie 2013, 21:36)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      de ce? Romania o duce mai bine ca Germania? NU. Germania are un sistem administrativ superior Romaniei. Germania o duce mai bine ca Romania. Deci despre ce vorbesti?
  • +3 (3 voturi)    
    surse (Vineri, 1 februarie 2013, 18:37)

    lulu1 [utilizator]

    sursele de care sunt multumiti ei sunt din justitie si presa, acolo unde serviciile speciale romanesti nu au voie sa-si faca surse?
  • +2 (4 voturi)    
    PRINCIPIILE AGAIN (Vineri, 1 februarie 2013, 18:52)

    liviusmaximus [utilizator]

    Ideea este ca putea sa fie si 1/2 de persoana, principiile sunt incalcate ! Conteaza ca-i unul sau 3 ?
  • +1 (5 voturi)    
    Sa urmarim cu atentie reactia oficiala a Comisiei (Vineri, 1 februarie 2013, 19:25)

    kasandra [utilizator]

    Iata ce scria NewYork Times ieri:

    "On Thursday, El País, Spain’s leading newspaper, published what it said were excerpts from the party’s financial accounts that showed regular payouts to leading party members above their official salaries. Mr. Rajoy first appeared in the ledgers in 1997 and received sums averaging $34,000 a year through 2008, the newspaper said. The money, it said, came from “donations” from companies, particularly construction companies. "

    Asta este coruptie!
    Si mai scrie:
    "Former party treasurers, including Luis Bárcenas, who has been at the heart of the scandal, are suspected of maintaining the ledgers. Two weeks ago, the Swiss authorities informed Spanish investigators that Mr. Bárcenas had deposited as much as $29 million in Swiss bank accounts. "

    http://www.nytimes.com/2013/02/01/world/europe/prime-minister-of-spain-accused-of-receiving-payouts.html?partner=rss&emc=rss&_r=1&

    A demisionat guvernul Spaniei? A cerut Comisia Europeana ceva si nu am auzit eu? Informatiile bancare oferite de Elvetia confirma alegatiile presei spaniole si nu se intampla nimic?!

    Doar noi, papagalii Europei, trebuie sa inghitim palavrele de la BXL?
    Ce spune BLX, il vor mai primi pe Rajoy la Consiliul European? Se vede cu ruda sa politica populara, Basescu?
    Cand vom intelege ce se petrece? Sigur, sufletele de sluga de pe malul Dambovitei nu vor intelege decat ceea ce le spun stapanii...Dar noi, oamenii normali si liberi cand vom intelege?
    • 0 (0 voturi)    
      da, dar.. (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 9:13)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      stim cu totii (cel putin cei care se informeaza si din mass-media straina) ca in orice tara exista coruptie. Te incalzeste cu ceva ? De ce nu am gandi invers - Haideti sa fim noi un model de clasa politica si intr-o zi ceilalti ne vor urma !
  • 0 (0 voturi)    
    precizare (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 9:41)

    cotora [utilizator]

    ponta nu a numarat bine, ci la iutat pe hotul intelectual ponta
  • 0 (0 voturi)    
    o confuzie normala (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:40)

    ploiesteanu [utilizator]

    daca jupan Basescu e deajuns de beat, cifrele comunicate se dau peste cap, n-a fost controlat nici de Monica Macovei cand au comunicat situatia justitiei romane, organismelor europene. Doar ei sunt vocea puternica si credibila din Romania, pentru UE. Creste antieuropenismul romanilor mai baieti ! Mergeti inainte tot asa si pana si cei mai infocati sustinatori ai europenismului se vor inmuia si vor da inapoi.