Mihaela Guna, presedintele Federatiei Asociatiilor de Parinti: BAC-ul profesional le da elevilor slab pregatiti posibilitatea sa intre in productie la finalul liceului

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:06 Actualitate | Esenţial

Mihaela Guna
Foto: Agerpres
Bacalaureatul profesional le da "elevilor slab pregatiti si celor care nu isi doresc o varianta universitara posibilitatea sa intre in productie la finalul liceului. Nu toata lumea trebuie sa faca facultate", a declarat pentru HotNews.ro presedintele Federatiei Nationale a Asociatiilor de Parinti - Invatamant Preuniversitar, Mihaela Guna. Aceasta a anuntat ca Federatia a acceptat introducerea din 2013 a acestui tip de bacalaureat, cu amendamentul ca la Bacalaureatul National absolventii de la real si tehnologic sa aiba un examen de Limba romana diferit de cei de la uman.

"Noi venisem cu propunerea sa fie mai multe forme de Bacalaureat, dar care sa influenteze si traiectoria ulterioara a copilului. (…) Aseara am avut o discutie la Ministerul Educatiei cu toate partile implicate in proces si am adoptat varianta a doua forme de bacalureat, prima care sa ii dea copilului posibilitatea inscrierii la orice tip de facultate si varianta ultima pe care si noi am propus-o, acel Bacalaureat care sa marcheze sfarsitul unui ciclu de invatamant", a explicat Mihaela Guna.

Potrivit acesteia, "toate justificarile ne-au determinat sa acceptam si o singura varianta pentru Bacalaureatul de tip national, asa cum este acum, iar varianta Bacalaureatului profesional era in propunerea noastra la varianta C si (…) evident ca o sustinem pentru ca n-am putea sa ne schimbam punctul de vedere de la o zi la alta".

La Bacalaureatul profesional, absolventii vor sustine un proiect in domeniul in care este liceul sau intr-un domeniu pe care si-l alege copilul, o proba practica si o proba scrisa la Educatie antreprenoriala. "S-a ales varianta de educatie antreprenoriala deoarece este o disciplina comuna, in afara celor de la examenul de Bacalaureat, pe care o fac copiii indiferent de tipul si profilul liceului", a precizat Guna.

Aceasta a declarat ca elevii vor putea opta pentru orice varianta de Bacalaureat, chiar pentru amandoua "tinand cont ca se vor desfasura la date diferite". Probele de competente vor fi comune pentru toti, la aceeasi data, si valabila pentru ambele variante de Bacalaureat. "Deci copiii se vor inscrie initial la partea de competente, dupa aceea optand pentru o forma sau alta de examen scris, cu mentiunea ca pot sa se inscrie la ambele tipuri de Bacalaureat, pentru ca se vor sustine la date diferite", sustine Mihaela Guna. 

Educatia antreprenoriala se preda in acest moment la toate liceele din Romania, indiferent de filiera, sustine aceasta, care precizeaza ca "acum va trebui sa fie facuta la modul serios, pentru ca este o proba de concurs si atat cadrele didactice, cat si elevii trebuie sa trateze aceasta disciplina cu o mai mare seriozitate".

"Ministerul Educatiei a acceptat examene diferite de Limba si literatura romana pentru elevii de la real si cei de la uman" / Fedorca: Nu se poate modifica examenul de Limba romana din 2013 din cauza legislatiei

Presedintele Federatiei Nationale a Asociatiilor de Parinti - Invatamant Preuniversitar a precizat, insa, ca a depus un amendament, sustinut si de federatiile sindicale si "acceptat de catre MECTS": "ca la clasele de real si la liceele tehnologice sa existe o varianta de examen la Limba si literatura romana similara variantei M2 de la Matematica".

"Asa cum in prezent la uman exista o varianta M2 de subiecte pentru matematica, si pentru clasele de real si liceele tehnologice sa existe o varianta de Limba si literatura romana de tip 2", a declarat Mihaela Guna. Potrivit acesteia, partea de examen oral la Limba si literatura romana va fi comuna pentru toti elevii.

"Dar pentru partea de scris, la Limba si literatura romana, MECTS a promis ca va introduce varianta 2 de subiecte. Avem acordul Ministerului, speram sa il si puna in practica. Am inteles ca aceasta prevedere nu va aparea in ordonanta, ci in Metodologie. Dar avem promisiunea ca asa se va intampla si sper ca Ministerul Educatiei sa se tina de cuvant", a continuat presedintele Federatiei Nationale a Asociatiilor de Parinti - Invatamant Preuniversitar. 

Contactat de HotNews.ro, Stelian Fedorca, secretar de stat in Ministerul Educatiei pentru invatamantul preuniversitar, a declarat ca "Legea Educatiei spune momentan altceva. Nu putem face foarte multe modificari".

"A fost o discutie care inca nu s-a incheiat. In acest moment, singura modificare este introducerea Bacalaureatului profesional. O decizie privind un examen diferentiat de Limba si literatura romana nu a fost luata, ci a fost doar o discutie preliminara. Nu se poate modifica examenul de Limba romana din 2013 din cauza legislatiei", a sustinut oficialul.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















2483 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    incomprehensibl si indubitabil nasol (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:11)

    Dedalus [utilizator]

    "posibilitatea sa intre in productie la finalul liceului".

    In care productie????

    Si fara bac nu puteau trage la saiba????
    • +2 (6 voturi)    
      productia de votanti USL (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:52)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      cine a ales-o p-asta in functia de "Presedinte al Federatiei Asociatiilor de Parinti"? BAC diferentiat era prevazut in actuala lege a educatiei, ceea ce propune USL e de fapt o modificare a legii Funeriu la intelegere cu sindicatele profesorilor
  • +3 (7 voturi)    
    varietate la bacalaureat (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:21)

    pehash [utilizator]

    BACul beizadelelor.. unde se face media spagilor date; BACul manelistilor.. cu o singura materie si 3 probe: cantat, dansat, recunoasteti melodia;
    BACul tampitilor.. probele doar pe baza abecedarului;
    BACul lenesilor.. singura conditie de trecere este prezenta;
    ... lista poate continua
  • +2 (6 voturi)    
    de cînd? (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:22)

    ro. [utilizator]

    de cînd nu se poate "intra în producţie" dacă nu ai BACu?
    • 0 (4 voturi)    
      se rezolva si asta.. (Miercuri, 5 septembrie 2012, 14:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ro.

      cu USL la putere vom avea eventual si o lege care cere privatilor sa angajeze doar personal 'de specialitate' cu o diploma de-asta dubioasa..
  • +5 (5 voturi)    
    partial de acord.... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:23)

    hot news [utilizator]

    dar sa stiti ca si daca nu treci BAC-ul primesti diploma ca ai absolvit liceul, deci poti sa te angajezi si acum fara BAC-ul luat :)
  • +5 (5 voturi)    
    De ce sa-i spunem liceu tehnologic (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:28)

    cboengiu1284466354445 [utilizator]

    si nu scoala profesionala si de ce sa-i spunem bacalaureat profesional si nu examen de absolvire a scolii profesionale? Diploma de promovare a acestui examen sa de posibilitatea intrarii in productie.
    E simplu, dar noi dorim sa fie complicat.
    Oricum, doamna Andronescu a fost implicata personal in haosul care s-a crea in ultimii ani si nu total dezinteresata.
  • -6 (6 voturi)    
    ah? (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:33)

    SbkXX [utilizator]

    asta e solutia? in loc sa imbunatatiti forma de invatamant ca toata lumea sa aibe acces catre invatamantul superior, voi impingeti catre o forma de sclavie cu oameni prost pregatiti, vorba aia cu cat mai putine studii cu atat va avea mai putine pretentii.
    e halucinant, parol.
    nu toata lumea are nevoie de facultate?
    pai in loc sa reduceti nepotismele din invatamant, in loc sa opriti numirea in functie a rectorilor la univ de stat in functie de apartenenta politica, in loc sa reduceti nepotismele pe baza carora se numesc o gramada de cadre didactice si nu numai, in loc sa veniti cu un sprijin in vederea imbunatatirilor conditiilor elevilor si profesorilor in scoli...
    voi vreti sa dati posibilitatea tuturor srl-urilor sa profite de elevi prost pregatiti iesiti din liceu si debusolati, fara a sti ce vor sa faca in viata sau pe ce cale sa o apuce.
    halal gandire.
    in facultati se da spaga, la licenta se da spaga, la bac se da "protocol" la capacitate se da "protocol" se da "fondul scolii" si fondul clasei, ca ala al scolii nu suporta restul de cheltuieli din clasele pe care le gazduieste.
    universitatile au devenit fabrici de diplome, unde rectorii se plimba cu masinile si au sofer iar studentii nu au materiale pentru practica in salile de laboratoare, iar profesorii cer spaga altfel nu te trec.
    si ca sa fie clar, asta nu-i de auzite.
  • +2 (6 voturi)    
    papagalii de serviciu (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:33)

    Radu75 [utilizator]

    Nu stiu cine a numit-o pe aceasta cucoana presedinta a federatiei parintilor, ce interese are dar sigur ii lipseste logica si bunul simt. De ce trebuie sa aiba cineva un bac de 2 lei (profesional sau stiintific nici nu conteaza) pt a intra pe piata muncii? Niciun angajator serios nu cauta ”diploma” ci competentele pe care eventual aceasta ar putea-o certifica. Cum ne batem joc de tot si de toate, nicio diploma nu mai certifica la noi nimic asa ca daca e bun omul il angajezi daca nu...se il angajeaza statul...
  • 0 (6 voturi)    
    Bravoooo (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:35)

    kelye [utilizator]

    ".Nu toata lumea trebuie sa faca facultate"

    Şi după aia ieşiţi în stradă că vreţi salarii mai bune, condiţii occidentale... sigur...
    Cu EXACT aceeaşi pregătire ca un chinez sau african vreţi salarii duble sau triple, vacanţe în Spania şi Grecia...

    Într-o lume în care graniţele au fost practic desfiinţate şi e din ce în ce mai uşor să ajungi oriunde pe globul ăsta mi se pare tâmpenie totală să cobori ştacheta calităţii.

    Când nemţii şi japonezii fac fabrici întregi automatizate cu doar 10-15 lucrători voi pregătiţi nişte roboţi cam scumpi.
    Aţi condamnat cel puţin încă 2-3 generaţii la sărăcie şi mediocritate.
  • +1 (5 voturi)    
    Numai tampenii !! (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:42)

    SCORTOSUL [utilizator]

    bacalaureatul (BAC-ul) e bacaulaureat si nu atestat !! BAC profesional o inventie tampa a tampitilor dem minister !!! Aiureala ca te intreaba la angajare daca ai BAC-u ! te intreaba cate clase ai absolvit . Cu BAC fara BAC daca nu esti admis la facultate4 tat necalificat se cheama !!! Transformarea unor scoli de invatamant general in scoli profesionale inseamna ca la sfarsit primesti o certificare de calificare si nu BAC profesional in .... cu care te poti sterge la fund; ca daca nu este punctual pe o meserie te ajuta la ce? La nimic daca nu ai dobandit competente in oarece mesrie !!! V-a fi o diploma de BAC profesional in ... frecat curu !!!!! Se v-a crea o confuzie generala de care vor profita unii ca sigur vor fi potite pe langa lege stiute de "initiati" a caror trantori consumatori din pruncie de alcool, droguri si etnobotanice vor profita !!!!!! Asa sunt legile gandite si elaborate de urmasii comunistilor ; cu portite si posibilitati de interpretare si aplicare in functie de nivelul de relatii si pile !!!!
  • +1 (5 voturi)    
    struto-camila (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:42)

    goto [utilizator]

    cu ce ar sta diploma de bac in calea intrarii in productie a celor care pica bacul? daca chiar ar trebuii o dovada unui elev ca a terminat 12 clase, nu ar fi mai simplu daca s-ar elibera niste adeverinte cum ca au terminat 12 clase? daca se tine la denumiri, pot foarte simplu sa le zica diplome sau atestate. dau dsca se da acest bac profesional, cel care a optat pt acest bac sa nu poata aacede la urmatorul nivel (cel universitar) decat daca obtine in urma examenului normal o noua diploma de bac, de aceasta data normala.

    sunt de acord cu introducerea subiectelor diferentiale, dar in acelasi timp accesul la continuarea studiilor in invatamantul superior sa se faca in functie de nivelul de examenului de bac sau prin examene separate la fiecare facultate. pt ca nu e normal ca de exemplu unul care ia o nota mare la bac la filologie sa intre la automatica sau electronica in dauna unuia care a sustinut bac-ul la profil de matematica, informatica sau fizica.
  • 0 (2 voturi)    
    care productie?... (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:44)

    Mao2 [utilizator]

    mai producem ceva ?....
  • +1 (5 voturi)    
    tanti federatie (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:51)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ma tanti mergi si dormi ca nu lipsa bac -ului oprea copii sa se angajeze.Angajatorul -inca-angajeaza pe cine vrea.Legal pentru functii pentru care nu sunt necesare studii superioare este deajuns sa prezinti adeverinta de absolvire a liceului.DAR.Mata nici nu astepti sa inceapa muzica ca si dansezi !Bateti campii dizgratios .........
  • +2 (6 voturi)    
    o doamna (Miercuri, 5 septembrie 2012, 13:52)

    math [utilizator]

    .. autopropusa, autovotata, auto....

    ea centreaza si ea da cu capul la aceasta organizatie gen SRL. Deci mananca o paine bune si cred ca NICI NU MAI ARE VREUN COPIL la scoala.

    Stati linistiti impostura reglementata de dna Andronescu va aduce note mari si o multime de diplome universitare pentru copiii nostru supradotati. Cine vrea note mari si cunostinte ce tind spre zero trebuie sa aplaude in picioare. Dna Andronescu vrea ca oricine sa poate ajunge la universitate, chiar dupa bacalaureatul profesional, vin copiii si dau niste "diferente"' ceva Euro si e gata intelectualul !
  • +1 (1 vot)    
    Ce rost mai are liceul? (Miercuri, 5 septembrie 2012, 14:07)

    Sfetcu88 [utilizator]

    Sa inteleg ca vor face 4 ani materii care le sunt inutile si apor vor da un examen din alte materii. Atunci de ce mai urmeaza liceul? De ce nu se fac scoli profesionale?
  • -1 (3 voturi)    
    aberant (Miercuri, 5 septembrie 2012, 14:46)

    bedexe [utilizator]

    "le da elevilor slab pregatiti posibilitatea sa intre in productie"

    pai daca sunt slabi pregatiti ce productie sa faca?

    de caratori de flyere ? de agitatori in piata universitatii?
    De maturat strazi e prea josnic pentru ei.
  • -1 (3 voturi)    
    Nici in caruta nici in teleguta (Miercuri, 5 septembrie 2012, 19:22)

    tudorl [utilizator]

    O noua brambureala in domeniul educatiei.La liceu merg elevii care vor sa invete iar cei care vor sa se angajeze trebuie sa faca practica multa pentru meseria pe care si-au ales-o.Altfel vor avea diploma de bacalureat dar nu vor avea habar de ce trebuie sa faca in meseria pentru care vor primi un "carton" inutil.
  • 0 (0 voturi)    
    o lele ,n-ati facut si un audit ? (Joi, 6 septembrie 2012, 1:54)

    fosta zoezoe [utilizator]

    CARE PRODUCTIE TANTI ?Ti-a tocit si tie dintii usl ?M-am uitat pe site-ul federatiei.Ne cereti bani dar nu dati un raport de cat si cum ii cheltuiti .Pastrati distanta fata de politicieni ca se ia !Si luati un avocat pe langa dvs sa puteti simula ca intelegeti ceva , in viitor