Curtea Constitutionala a invalidat referendumul cu scorul 6-3. Traian Basescu revine la Cotroceni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2012, 9:01 Actualitate | Esenţial

 documente
(21 Aug 2012) DOC, 546KB



Curtea Constitutionala a decis marti, cu scorul de 6-3, ca referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu este invalid. Decizia inseamna ca presedintele suspendat Traian Basescu trebuie sa fie repus in functie, dupa ce decizia CCR va fi comunicata Parlamentului si va fi publicata in Monitorul Oficial. Comunicatul oficial al  CCR arata ca motivul invalidarii este lipsa cvorumului la referendum, pragul de participare de 50%+1 nefiind atins.
-----------------

Comunicatul Integral al Curtii Constitutionale:


În ziua de 21 august 2012, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.i) din Constituţia României şi al art.46-47 din Legea nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, cu majoritatea de voturi prevăzută de art.47 alin.(1) din Legea nr. 47/1992, a hotărât :


«1. Constată că procedura pentru organizarea şi desfăşurarea referendumului naţional din data de 29 iulie 2012 pentru demiterea Preşedintelui României, domnul Traian Băsescu, a fost respectată.

2. Confirmă rezultatele referendumului naţional din data de 29 iulie 2012 comunicate de Biroul Electoral Central  şi constată că din totalul de 18.292.464 de persoane înscrise în listele electorale permanente au participat la vot 8.459.053 de persoane (46.24 %), din care 7.403.836 (87.52 %) au răspuns „DA” la întrebarea „Sunteţi de acord cu demiterea Preşedintelui României?”, iar  943.375 (11.15 %) au răspuns  „NU”.

 3. Constată că la referendum nu au participat cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente, pentru ca referendumul  să fie valabil în conformitate cu prevederile art.5 alin.(2) din Legea nr.3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului.

4. La data publicării prezentei hotărâri în Monitorul Oficial al României, Partea I, încetează interimatul domnului George - Crin Laurenţiu Antonescu  în exercitarea funcţiei de Preşedinte al României.

5. De la data publicării prezentei hotărâri în Monitorul Oficial al României, Partea I, domnul Traian Băsescu îşi reia exercitarea atribuţiilor constituţionale şi legale de Preşedinte al României.

Prezenta hotărâre se prezintă Camerei Deputaţilor şi Senatului, întrunite în şedinţă comună.

Hotărârea este definitivă şi general obligatorie şi se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, şi în presă.»
Dezbaterea a avut loc la data de 21 august 2012 şi  la aceasta au participat: Augustin Zegrean, preşedinte, Aspazia Cojocaru, Acsinte Gaspar, Petre Lăzăroiu,  Mircea Ştefan Minea, Iulia Antoanella Motoc, Ion Predescu, Puskas Valentin Zoltan, Tudorel Toader, judecători.

-------------------------------------

Care sunt pasii procedurali pentru repunerea in functie a lui Traian Basescu
  • decizia Curtii Constitutionale va fi citita in sedinta publica de catre judecatorii CCR si trimisa catre conducerea Parlamentului
  • Parlamentul trebuie sa se reuneasca pentru a lua act de hotararea Curtii Constitutionale. Plenul trebuie sa aiba cvorum. Nu exista insa un interval minim de timp in care Parlamentul sa se intruneasca
  • dupa ce Parlamentul citeste in plen decizia CCR, hotararea se publica in Monitorul Oficial iar Traian Basescu isi poate relua mandatul la Cotroceni
-------------------------------------

Urmareste LIVE TEXT cele mai importante momente ale zilei decisive pentru Romania


13.15: Curtea Constitutionala se va intruni, miercuri, la ora 10.00, pentru citirea hotararii privind referendumul din 29 iulie, a anuntat presedintele Curtii Constitutionale, Augustin Zegrean, potrivit Mediafax.

13.04: Tudorel Toader, judecator CCR: "Decizia a fost luata cu majoritatea legala, calificata. Nu am spus 6 la 3, am spus majoritatea legala. Rezultatul este de invalidare."

13.03: Referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu a fost valid sub aspectul organizarii, dar nu a fost intrunit cvorumul cerut de lege respectiv de 50% plus unu, a declarat, marti, presedintele CCR, Augustin Zegrean, citat de Agerpres.

12.49: Cei 200 de manifestanti din fata CCR s-au dezlantuit si striga "Moarte dictatorului!". Citiva au plecat deja spre Piata Universitatii. Antena 3 transmite in direct indemnurile lor de a incepe o noua revolutie la Universitate

12.42: Sedinta s-a incheiat. Informatii pe surse spun ca referendumul a fost invalidat, cu scorul de 6-3, iar Traian Basescu trebuie sa se intoarca la Palatul Cotroceni

11.35: Valeriu Zgonea, presedintele Camerei Deputatilor, a trimis CCR o adresa semnata si de Petru Filip (presedintele Senatului) in care explica modul in care trebuie citite datele trimise de Guvern - surse parlamentare. Adresa nu fusese solicitata de CCR

11.30: Intre timp, BNR anunta ca blocajul financiar afecteaza tot mai mult economia, iar investitiile continua sa se restringa

10:16: Toti cei 9 judecatori ai CCR sunt prezenti la sedinta.

10:08: Sedinta Curtii Constitutionale a inceput cu 8 dintre cei 9 judecatori prezenti, anunta Realitatea Tv. Potrivit sursei citate, judecatorul Ion Predescu nu este prezent la sedinta. Ion Predescu (84 de ani) a fost numit judecator la CCR in anul 2004, de catre Senatul Romaniei.

10.05: In fata CCR a inceput manifestatia militarilor rezervisti si a pensionarilor. Deocamdata s-au strins 30 de protestatari. Vezi aici imagini de la miting

9:50: Intrebat de jurnalisti, marti dimineata, la intrarea in sediul CCR, daca exista posibilitatea unei noi amanari a deciziei privind referendumului, judecatorul Tudorel Toader a raspuns afirmativ: "E posibil".

9.35: Reuters: CCR e asteptata sa invalideze referendumul. Batalia politica testeaza democratia din Romania

Data stabilita initial pentru sedinta pe aceasta tema era 31 august, insa CCR a hotarat, pe 14 august, in urma unei cereri in acest sens formulate de presedintele suspendat Traian Basescu, sa devanseze sedinta pentru 21 august.



Linkuri utile:






Comentarii alese de moderator

  • DAR CE ZICI DE ASTA ? (Marţi, 21 august 2012, 12:55)
    Ioan Cepaliga [utilizator]

    Fundatia Romana de Democratie prin Drept si parerea ei http://cnsc-2012.blogspot.ro/2012/08/scrisoare-catre-curtea-constitutionala.html
    CUM E ?



​Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO 17 DECEMBRIE, ziua in care Ceausescu a ordonat sa se traga la Timisoara. Fiul unui martir: "Am doar o hartie in loc de tata"

17 decembrie 1989, a doua zi a Revolutiei Romane a fost si cea care a marcat, inceputul celor mai sangeroase evenimente din Europa acelor ani.








53742 vizualizari
  • +87 (97 voturi)    
    Doamne ajuta! (Marţi, 21 august 2012, 9:08)

    dottore [utilizator]

    De 3 luni de zile guvernul Ponta se ocupa cu lustruitul toboganului prezidential. Dar azi dimineata Chucky era in varf.
    • +72 (76 voturi)    
      Invalidarea referendumului, va fi dovada (Marţi, 21 august 2012, 9:42)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      respectarii statului de drept!
      Altfel UE, ne vor da afara, americanii vor pleca la polonezi.

      Dogaru si-a trait traiul si-a mancat malaiul, gata!!!
      • -80 (106 voturi)    
        Noile culmi romanesti (Marţi, 21 august 2012, 10:05)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui A9

        Culmea democratiei:
        Sa castigi prezidentialele cu 15%.

        Culmea ipocriziei:
        Sa ai 15% si sa susti frenetic ca ai castigat.

        Culmea nesimtirii:
        Sa-ti impui presedintele cu 15% si sa urli ca ceilalti 85% au dat o "lovitura de stat".
        • +55 (67 voturi)    
          n-ai inteles nimic (Marţi, 21 august 2012, 10:21)

          sdi [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Lasa-ma sa iti explic.
          Din cei 46% din cetatenii cu drept de vot care s-au prezentat la vot, 85% doresc suspendarea lui Basescu, iar 15% nu.
          Apoi, mai sunt 54% din cetatenii cu drept de vot care cu siguranta nu doresc suspendare lui Basescu din moment ce nu s-au dus la vot sa puna stampila pe DA.
          Vezi ce simplu e? Na acum zi-mi si mie de care parte e majoritatea?
          • -43 (57 voturi)    
            te inscri in culmea ipocriziei (Marţi, 21 august 2012, 11:21)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            sa ai 15% si sa te lauzi ca ai 54.
            • +31 (33 voturi)    
              6-3 CIOCUL MIC!!!!! (Marţi, 21 august 2012, 12:53)

              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              si joc de glezna!!
              • +21 (21 voturi)    
                ATENTIE (Marţi, 21 august 2012, 13:26)

                vonwest1 [anonim] i-a raspuns lui potaissa

                Atentie mare ça au in mana parlamentarii si MoF.
                Asta va declara Antonescu azi.
                • +6 (10 voturi)    
                  MoF (Marţi, 21 august 2012, 14:05)

                  _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui vonwest1

                  Eu ma astept ca aud pana diseara Ponta sa declare insolventa MoF.
                • +9 (9 voturi)    
                  Rien ne va plus, le jeux sont faits! (Marţi, 21 august 2012, 15:33)

                  MarianEugen [utilizator] i-a raspuns lui vonwest1

                  Basescu rules!
              • -8 (12 voturi)    
                ca la alba neagra (Marţi, 21 august 2012, 14:03)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                Si acolo pierzi tot prin fraiereala
                • +1 (1 vot)    
                  Nu ma, ca-ntr-o tara europeana ... (Miercuri, 22 august 2012, 0:35)

                  Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  ... unde legile sunt respectate.
            • +40 (40 voturi)    
              @colonel (Marţi, 21 august 2012, 13:12)

              sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              um e sa ai 9000 de voturi,sa fii pe locul 3 sa intri totusi in parlament si sa mai ajungi si presedinte interimar,ti-ai pus intrebarea asta Mos Teaca ?

              Ma refer la KKrau ,bineinteles !!
              • -8 (10 voturi)    
                Nu mi-am pus (Marţi, 21 august 2012, 14:04)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui sile1

                pentru ca, spre deosebire de tine, eu stiu ca presedintele sentaului devine presedinte interimar cand se intampla ceva cu presedintele impus. Vorbiti de cateva mii de voturi, dar nu spuneti ca alea sunt la alegeri parlamentare (deci doar intr-o zona mica din tara), iar la prezidentiale a avut 2 milioane.
                • +5 (7 voturi)    
                  Adica un sfert (Marţi, 21 august 2012, 16:59)

                  bgd [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  Din cat a avut Basescu

                  Mai vrei ceva?
                  • +1 (1 vot)    
                    papapapa (Miercuri, 22 august 2012, 13:00)

                    CalatorieSprancenata [anonim] i-a raspuns lui bgd

                    Stii diferenta dintre un presedinte ales si unul interimar?

                    Stii ca un presedinte interimar e pe o perioada scurta de timp, dupa care se organizeaza alegeri prezidentiale?

                    Si atunci de ce manci cacao cu lapte?
            • +1 (1 vot)    
              Vezi matale, ... (Miercuri, 22 august 2012, 0:34)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              ... astea-s efectele daca invatamantul e condus de unii ca Androneasca prea mult timp: apar multi care n-au nici o tangenta cu logica. Ca matale. Cre' ca exprimarea a fost destul de precisa la comentariul anterior, da' o educatie proasta face mintea obtuza.
          • -37 (45 voturi)    
            tu esti cu mortul, nu? (Marţi, 21 august 2012, 11:26)

            busola [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            in listele basiste ale boicotistilor faceti echipa buna cu mortii, aurolacii, aia care au plecat din Romania si au uitat pana si adresa, companie selecta, ce mai!...ca doar ii aveti alaturi si pe patapieviciliiceanuplesu & co.....54%!!!!
            • +32 (32 voturi)    
              6-3 GAME OVER!!!! (Marţi, 21 august 2012, 12:52)

              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui busola

              No Comment!!!!!!!!!!!!!!
            • +27 (27 voturi)    
              dar mortii aia.. (Marţi, 21 august 2012, 12:54)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui busola

              ..au murit pentru ca tu sa poti spune ca eu fac echipa cu mortii astazi!!!
              Aici e problema principala a comunistilor, ca ei nu lupta sa ofere drepturi romanilor, ci lupta ca sa le ia drepturile: de exemplu, dreptul de a nu merge la referendum!!!
            • +17 (17 voturi)    
              Plangi la alta masa (Marţi, 21 august 2012, 14:07)

              fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui busola

              Aici nu sutinem asistatii sociali cu BMW. Daca vrei compasiune baga comenturi pe Antena 3. Poate te lasa Voiculescu sa-i dai pupicuri pe buci.
            • +18 (18 voturi)    
              Mai busola, (Marţi, 21 august 2012, 14:12)

              solomonien [utilizator] i-a raspuns lui busola

              S-a facut dreptate si iti bagi unghia in gat? Ai inceput sa vorbesti cu scuipat ? Mai bine cu statutul de capsunar si cu mintea libera , decat latraul doctorului cu diploma falsa . Foarte inteligenti , asa lideri asa sustinatori. Nu-l iubesc pe Basescu ,dar vestea ca macar unul dintre cei doi derbedei a plecat acasa cu coada intre picioare , mi-a facut ziua foooooaaaaaarte buna.
            • +8 (12 voturi)    
              raspuns lui busola (Marţi, 21 august 2012, 14:17)

              buji [utilizator] i-a raspuns lui busola

              Este cel mai rusinos comentariu pe care l-am citit pina acum!Au mai fost comentarii partizane dar sa scrii asemenea timpenii in numai 4 rinduri este...o performanta notabila.Te-am trecut pe primul loc,desi stiu ca la mintea ta intelegi ca ai cucerit "medalia de aur"!
            • +3 (3 voturi)    
              . (Marţi, 21 august 2012, 16:51)

              gb [utilizator] i-a raspuns lui busola

              poate daca ne uitam pe liste s-ar putea ca cei morti sa fi votat DA. Facem o incercare ce zici?
          • -16 (34 voturi)    
            Poate cei 54% vor Lady Gaga presedinte. (Marţi, 21 august 2012, 12:03)

            GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui sdi

            Probabil numai in Corea de Sud e prezenta la vot de 100%. Intr-o democratie conteaza cei care voteaza si nu cei care NU voteaza. Nu votezi nu contezi.
            • +17 (17 voturi)    
              vrei sa spui de nord (Marţi, 21 august 2012, 13:18)

              giigi [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

              dar te-ai emotionat.. :)
            • +16 (16 voturi)    
              Pai aici e (Marţi, 21 august 2012, 13:23)

              Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

              Nu votezi = nu contezi doar daca nu exista "pragul pt validare". Abia atunci cei care nu voteaza sunt condusi de catre grupul majoritar dintre cei votanti.
              • -2 (10 voturi)    
                Corect (Marţi, 21 august 2012, 14:10)

                GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui Dr. Fly

                Corect. Ma deranjaza doar cei care zic ca restul de 54 % ar fi fost pro-Basescu. Din moment ce nu au votat nu pot sa spui ce opinie ar fi avut.
                • 0 (6 voturi)    
                  asa este (Marţi, 21 august 2012, 15:29)

                  luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

                  cred ca cel mai mult sunt dezgustati de politica din Romania. Iar faptul ca nu au participat nu inseamna neaparat un vot pro Basescu.
                • +7 (7 voturi)    
                  Referendumul din 2009 (Marţi, 21 august 2012, 15:59)

                  Dianora [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

                  ..pentru reducerea numarului de parlamentari, a avut si cvorum si vreo 7,7 milioane au votat da. Cand il pun in aplicare cei care spun ca-i respecta pe votanti?
                • +2 (2 voturi)    
                  ba da... (Marţi, 21 august 2012, 18:15)

                  Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

                  poti sa spui ca nu le-a pasat destul de mult incat sa faca efortul sa se duca la vot sa voteze DA, ceea ce ar fi produs o schimbare. Nu poti sa spui ca sunt pro-basescu, dar inseamna ca nici nu-l vor dat jos, pentru ca altfel s-ar fi prezentat la vot.

                  Savvy?
                  • 0 (2 voturi)    
                    gresit. (Miercuri, 22 august 2012, 13:07)

                    CalatorieSprancenata [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

                    Din cei 54%:

                    tu zici ca toti au acces la informatii

                    tu zici ca toti se pot deplasa la urne

                    tu zici ca toti ce nu se pot deplasa la urne cer urne mobile

                    tu zici ca toti stiu cine e basescu

                    tu zici ca toti sunt vii

                    tu zici ca toti sunt intregi la minte

                    tu zici ca toti sunt in libertate, si nu in parnaie

                    tu zici ca toti sunt majori

                    tu zici ca toti au TV sau ziare

                    tu zici ca toti au ales cerebral sa nu mearga la referendum ca au auzit de la Basescu indemnul de a nu se duce la referendum.


                    Mbine.
            • +18 (26 voturi)    
              serios? (Marţi, 21 august 2012, 13:31)

              Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

              eu votez impreuna cu cativa prieteni la o bere ca vrem sa te deposedam de tot ce ai.
              Probabil ca voi obtine 100% la propunere (gasesc eu vreo 6 hoti sau cointeresati) si conform judecatii tale vei fi lansat in ploaie fara sa ai nimic.

              Am avut majoritatea voturilor exprimate!
              Ce ai de comentat?
              Mai are importanta ca restul lumii nu s-a exprimat?

              Totusi, o functie de presedinte este prea importanta ca sa fie aleasa si decisa de o minoritate!

              Stiu ca se incearca minimizarea voturilor neexprimate dar aceasta este o dovada de ipocrizie si dovedeste neintelegerea democratiei!
              Democratie = vointa poporului si respectul opiniei tuturor cetatenilor.
              In ce fel se respecta vointa oamenilor daca majoritatea este ignorata?

              Cum zicea un american, democratia se invata de jos. Oamenii trebuie sa inteleaga conceptul pentru ca ei isi aleg reprezentantii.
              • +15 (17 voturi)    
                perfect punctat! (Marţi, 21 august 2012, 13:53)

                gelu_mihai21 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

                Asta este esenta pura!

                ..."Probabil ca voi obtine 100% la propunere (gasesc eu vreo 6 hoti sau cointeresati) si conform judecatii tale vei fi lansat in ploaie fara sa ai nimic."...
                • -1 (5 voturi)    
                  votanti = hoti (Marţi, 21 august 2012, 14:13)

                  GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui gelu_mihai21

                  aha deci cei care voteaza sunt hoti..., aici vorbim de o tara cu legi si nu de o intalnire la bere.
                  • +3 (3 voturi)    
                    da... (Marţi, 21 august 2012, 18:16)

                    Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

                    si ce zice legea?

                    daca nu ai cvorum nu ai referendum validat...

                    conform legii...
                    • +1 (1 vot)    
                      mda (Miercuri, 22 august 2012, 13:09)

                      CalatorieSprancenata [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

                      Legea mai spune si ca cei ce nu au domiciliul stabil in romania nu trebuie sa se afle pe listele permanente. nici cei ce nu au act de identitate valabil. nici cei ce sunt labili psihic. nici cei ce sunt la bulau. nici cei ce sunt morti.
              • -1 (5 voturi)    
                OK (Marţi, 21 august 2012, 14:08)

                GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

                Eu vorbeam de o tara democratica, si da probabil ca votul tau la o bere e comparabil cu Corea de Nord.

                Sunt de acord cu invalidarea referendumul deoarece legea e lege, dar nu pot sa accept comentariile cum ca cei 54 % ar fi fost pentru Basescu. Vointa celor 54 % putea fi pentru Lady Gaga presedinte dupa cum ziceam mai sus.
              • -2 (6 voturi)    
                si eu nu pot sa gasesc? (Marţi, 21 august 2012, 14:33)

                GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

                si eu pot sa gasesc alti 7 si atunci ies eu in avantaj :) sa nu crezi ca accept sa pierd asa usor. Asta inseamna democratie. Nu masa verde sau portocalie :)
              • -2 (2 voturi)    
                2009 (Marţi, 21 august 2012, 19:07)

                botea [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

                o functie de presedinte este prea importanta ca sa fie decisa prin suspendare si nerespectand rezultatul ultimilor alegeri din 2009
            • +11 (17 voturi)    
              Ba contez! (Marţi, 21 august 2012, 13:48)

              sosuhno [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

              La votarea presedintelui sunt altfel de liste , mai clar SUNT SI CETATENII ROMANI DIN STRAINATATE. Cvorumul NEREALIZAT mi se datoreaza si mie!!!! Nu-l plac pe Basescu, dar nu demiti un presedinte pt. ca nu-mi plac ochii lui, pt. ca a scazut salariile bugetarilor. patron nu vorbeste NIMENI! Coreea de Sud? Poate la Nord ? In Coreea de Sud e democratie, nu e conducere colectiva , de catre mase a tarii. Din 1953 pana in 1990 ei au ajuns a 13-a putere economica din lume. Sunt muncitori, cu educatia, tara cu cei mai multi indivizi cu studii superioare. Acolo daca nu gandesti ce scrii ori vorbesti , mai devreme sau mai tarziu, dar nu prea tarziu, suporti rigorile legii.
            • +1 (3 voturi)    
              cit conteaza un vot (Marţi, 21 august 2012, 18:14)

              spy [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

              da, sigur, votul tau echivalent cu 0,00000547% este foarte crucial
            • 0 (2 voturi)    
              Vot alegeri versus referendum (Marţi, 21 august 2012, 19:05)

              botea [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

              Uiti ca pe 29. a fost un referendum. Altfel poate ca aveam de ales intre Tanda, Manda si Pristanda. Dar n-a fost asa. Daca vedeam pe buletinul de vot Crin sau Base, atunci puteai face o alegere. Das Krrrinutzu(!) n-a participat si se vede sustinut de milioane. Paranoia curata!
              • +2 (2 voturi)    
                crinutz, culmea competitiei (Marţi, 21 august 2012, 22:00)

                thebblack [utilizator] i-a raspuns lui botea

                vrea sa castige iesind pe locul 2 intr-o cursa anulata pentru ca furat startul, desi nu participa.
          • +1 (33 voturi)    
            Sigur? (Marţi, 21 august 2012, 12:36)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            "Apoi, mai sunt 54% din cetatenii cu drept de vot care cu siguranta nu doresc suspendarea lui Basescu din moment ce nu s-au dus la vot sa puna stampila pe DA."

            Afirmatia ta e la fel de logica ca si urmatoarea:

            "Apoi, mai sunt 54% din cetatenii cu drept de vot care cu siguranta doresc suspendarea lui Basescu din moment ce nu s-au dus la vot sa puna stampila pe NU."

            Daca tu esti Mama Omida si stii ce vor niste oameni care nu au exprimat o parere atunci e bine ... Cei care au o parere au zis 88% ... "Basescu OUT!".
            • +14 (22 voturi)    
              Intrebare (Marţi, 21 august 2012, 13:35)

              sdi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              Si ce i-a oprit pe aia 54% sa mearga sa puna stampila pe DA daca tot isi doreau cu atata ardoare suspendarea? Chiar nu vezi cat de penibil esti?
              • -5 (5 voturi)    
                NU (Marţi, 21 august 2012, 14:17)

                GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui sdi

                si ce i-a impiedicat sa puna stampila pe NU?
                • +3 (5 voturi)    
                  i-a impiedicat (Marţi, 21 august 2012, 16:08)

                  sdi [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

                  Lipsa unei alternative viabile
                • +1 (3 voturi)    
                  hai ca esti... (Marţi, 21 august 2012, 18:25)

                  Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMiron

                  Sa puna stampila pe NU sau sa nu se prezinte la vot avea acelasi rezultat, in esenta mentinerea statu-quo. De ce sa ma prezint la vot sa votez NU pe 38 de grade cand pot sa stau la un mic la umbra si rezultatul este acelasi.

                  Votul DA era cel care producea schimbare, deci votul motivator. Se pare ca nu au avut destula motivatie...
                  Deci adevarul este ca restul de 10 milioane sau cati or fi, nu si-au dorit destul de mult ca presedintele sa fie demis, astfel incat sa se prezinte la vot.
                  E simplu pentru unii, greu pentru altii...
            • +6 (6 voturi)    
              nu este asa!!!!!! (Marţi, 21 august 2012, 15:08)

              Teo61 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              neprezentarea la vot inseamna nelegiferarea tentativei USLacilor de a pune mana pe justitie,de a nu da gir nerespactarii statului de drept si fiavei noastre democratii.In egala masura ,aceasta neprezentare a fost in favoarea presedintelui suspendat fara un motiv real FARA A I SE IMPUTA FAPTE CE CONTRAVIN CONSTITUTIEI!!!!!! Iar cei care au dorit cu ardoare demiterea s-au dus cu toata fiinta lor(cu cele trecute si viitoare,cu cea incarnata si dezcarnata ) si au pus stampila pe DA.Vom vedea dupa acheta justitiei cati au votat de fapt...nu va mai laudati cu cei 7,5 mil ca s-a fraudat la greu! De ce sa fie demis un presedinte les de unii nealesi,a caror scop este sa puna mana pe PUTERE si sa politizeze tot ce se poate?? Au iesit masele in strada sa ceara demisia presedintelui pentru a doua oara ales pana sa actioneze Tonta si parlamentarii in sensul asta?
          • -4 (16 voturi)    
            logica (Marţi, 21 august 2012, 12:48)

            invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            La un referendum oarecare se prezinta 70% din electorat. Dintre acestia 55% voteaza DA si 45% NU. E clar ca cei care au spus NU "au castigat", pentru ca mai au si voturile celor 30% care nu s-au prezentat. Cam asta e logica ta.
          • -4 (6 voturi)    
            DE PARTEA ASTA E DREPTATEA (Marţi, 21 august 2012, 12:51)

            Ioan Cepaliga [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            IATA PAREREA JURISTILOR DIN ROMANIA
            http://cnsc-2012.blogspot.ro/2012/08/scrisoare-catre-curtea-constitutionala.html
            VEZI CINE E "Fundatia Romana de Democratie prin Drept"
          • +1 (13 voturi)    
            De unde stiti? (Marţi, 21 august 2012, 13:22)

            Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            "54% din cetatenii cu drept de vot care cu siguranta nu doresc suspendare lui Basescu"

            Eu unul nu m-am dus la vot pentru ca imi este indiferent. Cu alte cuvinte, dl. Traian Basescu se poate (din punctul meu de vedere) proclama si imparat. De ce? Pentru ca oricine va veni tot rau va fi. (rima nu a fost cu intentie)

            Asadar despre ce siguranta vorbeati? Automata sau fuzibila si de cati amperi?
            • +5 (5 voturi)    
              Haideti... (Marţi, 21 august 2012, 14:01)

              sdi [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Fly

              ...sa nu ne mai ascundem dupa deget. Intrebarea era simpla: Vrei sa fie suspendat? Din moment ce nu v-ati dus la vot sa puneti stampila pe DA, deduc ca nu vreti sa fie suspendat (chiar daca va e indiferent). Ati fi preferat sa fie pusa intrebarea in felul urmator: Vi se rupe daca il suspendam pe Basescu? Ati fi mers la vot?
              • +5 (5 voturi)    
                DA (Marţi, 21 august 2012, 15:14)

                Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui sdi

                Sincer, eu as fi mers la referendum din respect pentru cei care in decembrie 1989 au crezut in mai bine si care au murit atunci (deci o vad ca pe o datorie), insa as fi pus stampila pe ambele variante (DA, NU) din repulsie fata de politica romaneasca.

                Nu am fost insa pt ca am considerat ca este o pierdere de vreme. In acest moment varuitul peretilor din casa are pentru mine prioritate mai mare decat soarta tarii. De ce? Pentru ca Romania deja a fost rapita iar politicienii nu ma mai reprezinta, de nici o culoare. Decat sa am de ales intre doua rele, aleg sa merg pe alt drum.
                • +3 (5 voturi)    
                  Referendumul lui Voiculescu (Marţi, 21 august 2012, 16:02)

                  Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Fly

                  Pai referendumul asta a fost pregatit in laboratoarele lui Voiculescu si Ilici. Crezi ca pentru idealistii astia doi au murit oamenii aia in 89?
                  • +3 (3 voturi)    
                    Eu va pot spune atat (Marţi, 21 august 2012, 17:07)

                    Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

                    Si cu mana pe inima: nu am nici o contributie in organizarea sau deciziile luate la acest referendum.
                • +7 (7 voturi)    
                  Intr-o oarecare masura... (Marţi, 21 august 2012, 16:31)

                  sdi [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Fly

                  ...pot spune ca sunt de acord cu d-voastra. Dar totusi, lipsa unei alternative mai bune m-au facut si pe mine sa stau acasa, chiar daca nu sunt pro Basescu. Dar asta tot asa se cheama, si anume ca nu sunt de acord cu suspendarea. Eu asa vad lucrurile.
                  • +2 (2 voturi)    
                    Ca tot vine vorba de suspendat (Marţi, 21 august 2012, 17:06)

                    Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui sdi

                    Eu va suspendarea asta exact ca optiunea nobililor condamnati la spanzuratoare, adica de a atarna de o funie de matase. Matase am spus, nu Nastase. Ideea e nu cum atarni in funie (cat de comod) ci ca tot mort esti.

                    Asa si cu referendumul: oricare ar fi rezultatul, tot prost este. Alegi intre a nu se schimba nimic (revenirea) sau a se schimba in altceva. Cum bine s-a spus: schimbam berbecul cu doua gaste. Problema e ca avem nevoie de un om in fruntea statului, nu de un berbec, nu de doua gaste. Dar omul acela de care avem nevoie probabil a plecat de prea multa rautate si prostie.

                    Cu toata stima. Si sincer mi-a placut schimbul de idei cu Dvs.
                    • +1 (1 vot)    
                      Nu cred ... (Miercuri, 22 august 2012, 1:09)

                      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Fly

                      Mie cele doua gaste mi se par mult mai nocive si mai periculoase, avand in vedere lipsa de respect fata de lege.
                • +1 (1 vot)    
                  Bine ma, da' asta inseamna capitulare (Miercuri, 22 august 2012, 1:06)

                  Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Fly

                  Sa justifici prin scarba fata de toata clasa politica o neimplicare totala e o si mai mare lipsa de respect pt. cei ce-au fost pe strazi in decembrie '89.

                  Eu cel putin nu m-am dus la vot cu intentie. Toata ziua am stat cu ochii pe televizor, si daca exista riscul sa se atinga cvorum-ul in mod cert ma duceam la vot pe seara. Nu musai pt. ca-mi place mie de Basescu, ci pur si simplu pt. ca suspendarea s-a facut ilegal, si io tin sa traiesc intr-un stat de drept - si-s dispus sa-mi aduc minima contributie de care sunt in stare pt. asta.
          • +5 (5 voturi)    
            raspuns lui sdi (Marţi, 21 august 2012, 14:09)

            buji [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            Fii sigur ca nu a inteles nici acum pt ca acestora de la USl,Ponta,Antonescu, Nicolaescu & Co,le-au intunecat mintile.Nici verdictul dat de CCR,de acum citeva minute, cu 6-3 nu-i mai poate destepa;asa ca i-ti bati tastatura degeaba.Astia sunt si cu ei trebuie sa mergem mai departe insa,cu frina pusa!Personal,nu consider ca este victoria Presedintelui Basescu ci a democratiei atentata serios de o"gasca"de pucisti care ar fi culcat Romania la pamint.D-l Ponta a justificat participarea la demitere prin obligatia asumata fata de copii sai;ce vor spune ei,peste ani,despre tatal lor cind in istoria recenta,va figura ca cel mai"slab"(la figurat)Prim Ministru de dupa 1989?
          • -4 (6 voturi)    
            lumea nu a votat din comoditate (Marţi, 21 august 2012, 14:32)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            sa nu crezi ca cei 54% care nu s-au prezentat la vot sunt de acord cu ramanearea lui Basescu in functie. Pur si simplu erau in concediu, erau plecati sau nu s-au deranjat sa se duca pe caldura sa voteze.
            Nu uita ca Basescu a fost ales cu 5.3 mil voturi...hai sa fim seriosi ca nu i-a crescut cota la aproape 10 mil de votanti, in 8 ani de mandat dezastruos. Basescu nici 5.3 mil de simpatizanti nu mai are, dar a marjat pe un lucrui bine stiut: si-a facut un aliat din comoditatea romanilor de a nu merge la vot.
            Daca intrebarea la referendum ar fi fost ,,sunteti de acord ca presedintele Basescu sa ramana pe functie"....atunci Basescu sigur nu strangea 55% din voturi (cum pretinde acum ca are)
            • 0 (0 voturi)    
              bine (Marţi, 21 august 2012, 22:11)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              dar atunci de ce usl nu a mai avut rabdare 6 luni, sa aiva majoritatea aboslut legala si legitima in parlament, sa poata schimba institutiile, oamenii, legile si constitutia in mod legal, si apoi sa il suspende si sa formuleze referendumul asa cum ai facut-o tu?

              de ce imi seamana ei acum cu shere khan vanandu-l pe mowgli, dar trezindu-se cu coada in flacari?
          • +5 (5 voturi)    
            nu e musai (Marţi, 21 august 2012, 15:26)

            luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            Ca cei care nu s-au dus sa voteze il vor pe Basescu. Dar intr-adevar nici cei care l-au suspendat nu sunt mai breji. Oricum Voicu care a votat cu 2 maini suspendarea mi s-a parut edificator pentru clasa politica romaneasca.
          • +3 (3 voturi)    
            prezenta la vot (Marţi, 21 august 2012, 18:11)

            spy [utilizator] i-a raspuns lui sdi

            943.375 de prosti s-au dus sa voteze "nu". mai bine stateau acasa si era o prezenta la vot de 40% si nu mai avea ce sa comenteze "Poantonescu". nu ca as tine cu Base dar din punctul de vedere al basestilor cam asta ar fi realitatea.
        • +31 (37 voturi)    
          Correct (Marţi, 21 august 2012, 10:27)

          aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Dupa capul vostru de comunisti stramti la vedere, electoratul inseamna doar cei care v-au votat pe voi, Chit ca-s 5000 din 50 milioane, tot 100% inseamna aia pentru voi. Obositilor, va mai suporta istoria?
          • -26 (34 voturi)    
            Culmea Basismului (Marţi, 21 august 2012, 11:22)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

            Sa te declari luptator impotriva comunismului la 22 de ani dupa ce acestia au cazut.
            • +18 (24 voturi)    
              Iliescu inca n-a murit (Marţi, 21 august 2012, 11:53)

              ceratosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              si urmasii lui sunt acum la putere.
            • +5 (7 voturi)    
              Adversarii (Marţi, 21 august 2012, 12:28)

              Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              reprezinta principala motivatie de actiune in cazul barbatilor. Insa comunistii nu-si dau seama ca principalul adversar, pentru un barbat, e chiar propria persoana.
            • +19 (21 voturi)    
              Eroare (Marţi, 21 august 2012, 12:32)

              aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Eu nu lupt impotriva comunismului, lupt (impropriu spus - nu le am cu lupta de clasa!) impotriva fosilelor care incearca sa intretina ce a mai ramas din vremurile apuse acum 22 de ani: ne-munca, intinsul palmei, "leafa trece, noi ne facem ca muncim", glorioasa armata romana ce se jertfea pe campurile agricole - sarmanii soldati, ca ofiterii erau beti in cazarmi inca de la ora 9 dimineata. A, si cu voia dvs., ultima chestie pe lista: partidul are totdeauna dreptate, in orice, oriunde, cu oricine. Si pentru asta se preteaza inclusiv la schimbari de reguli in timpul jocului. In fine, avem "85%" de indoctrinati, asistati sociali si smecheri ce isi doresc perpetuarea statului social, chiar daca suntem prea o tara prea saraca pentru asa ceva.
            • -11 (11 voturi)    
              Erata (Marţi, 21 august 2012, 12:48)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              "sa te declari luptator impotriva comunismului la 22 de ani dupa ce acesta a cazut, tu fiind nomenclaturist PCR acum 22 de ani"
            • +14 (14 voturi)    
              Iliescu si cu tine inca.. (Marţi, 21 august 2012, 12:55)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              ..sunteti in viata; la fel si Voiculescu..!!
            • +14 (14 voturi)    
              colonel ? (Marţi, 21 august 2012, 12:56)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              jenant, domle.
              doar colonel...
              pai, colonel este si slinosul dogaru.
              poate'i da varanu d'un tuns..
        • +8 (14 voturi)    
          Stai, ca nu e asa ... (Marţi, 21 august 2012, 10:28)

          _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          5,5 milioane din 18,3 inseamna 30% nu 15%. Gasim o noua culme a minciunii.
          • -21 (25 voturi)    
            Culmea propagandei (Marţi, 21 august 2012, 11:27)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

            Sa te uiti la 8,5 milionane si sa zici ca sunt 5,5
            • +18 (20 voturi)    
              colonele (Marţi, 21 august 2012, 12:08)

              James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Basescu a fost ales de 5.5 milioane din 18.3 milioane ceea ce inseamna peste 30%. debitezi prostii coloneme.
              Esti unul dintre fripturistii revoluiei romane, care a sustinut draperiile din casa sa nu cada, si acum vrea pensii speciale si privilegii pentru toata viata!

              RUSINE!
              • -12 (16 voturi)    
                popas ce-i cu logica asta ? (Marţi, 21 august 2012, 12:26)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

                Eu zic 1+1=2;
                Tu concluzionezi (inventezi) niste aberatii. Aveam 4 ani la revolutie domnule cu logica de bovina.
                • +15 (17 voturi)    
                  @colonel (Marţi, 21 august 2012, 13:22)

                  sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  Baietica,daca esti asa de tinerel mai asteapta sa-ti creasca tuleiele,sa ti se maturizeze neuronii si abia apoi vino sa comentezi pe un forum unde cantitatea de inteligenta e mai mare decat media nationala !!

                  Ai inteles ?
            • +12 (12 voturi)    
              gresit.. (Marţi, 21 august 2012, 12:59)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              ..culmea propagandei este sa investighezi 550 de persoane si sa spui ca "haite de procurori" intra peste oameni in case, adica peste cei 8,5 milioane care au fost la referendum!!

              E un compendiu din afirmatiile lui Ponta si Iliescu legat de investigatiile de frauda de la referendum... si realitatea exprimata e reprezentantii Justitiei din Romania..
          • -9 (11 voturi)    
            logica de stelist ... (Marţi, 21 august 2012, 12:14)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

            ce sa mai zici ...

            oricum esti darnic ,altii de pe aici sunt mai "stelisti" ... cica aia 8.5 au fost doar cam 2 ...

            faci meditati la matematica cu anastase ?
            • +11 (13 voturi)    
              E greu sa ma urmaresti?!? (Marţi, 21 august 2012, 12:24)

              _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              Am raspuns la minciuna conformc areia Basescu a fost ales cu 15%: a primit 5,5 milioane de voturi din 18,3, adica 30%. Acum intelegi "logica de stelist"?!?
        • +24 (28 voturi)    
          Culmea prostiei... (Marţi, 21 august 2012, 10:31)

          Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Să nu ştii ce vorbeşti, dar să te etalezi cu "argumente"...

          Doar 40% nu-l vor, mai mulţi decât în 2009, când 28% nu-l doreau, iar 42% nu-i interesau alegerile prezidenţiale sau nu erau interesaţi de candidaţi (din turul 2).

          Pe restul nu-i interesează politica sau sunt pro-Băsescu. Şi nu "85% au dat o <lovitură de stat>", ci Ponta, Antonescu & co., încălcând Constituţia, regulamentele Camerelor etc. Dar se pare că ochi numai pentru ce-ţi convine.
        • +28 (30 voturi)    
          Culmea culmilor (Marţi, 21 august 2012, 10:33)

          nick1 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Sa ajungi presedinte desi nu te-a ales nimeni si sa te consideri invingator desi nu au fost alegeri.
          • +9 (11 voturi)    
            pai daca... (Marţi, 21 august 2012, 12:02)

            cris34 [utilizator] i-a raspuns lui nick1

            ... daca nu au fost alegeri, de ce sustine Crin Antonescu ca are 7 milioane si ceva de alegatori in spate? Ca si cum l=ar fi votat pe el acei oameni... Si dava vreti sa pastram proportiile, Basescu a fost ales cu 5.5 mil, iar Antonescu cu cateva mii sau zeci de mii. E corect asa? Sigur ca nu e corect, dar ce spuneti dv e corect? Nu e nimeni invingator, poate doar miselia si mitocania (stati linistit, nu ma refer la dv, ci la clasa politica, in ansamblul ei).
        • +52 (54 voturi)    
          Nu, dragul meu (Marţi, 21 august 2012, 10:42)

          Dregs [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Noile culmi romanesti sunt altele:
          1. Sa-ti demiti un presedinte ales pentru 5 ani fara nici un motiv, altul deca ala ca te incurca si-ti sta in gat (daca nu esti de acord te rog sa-mi areti un articol din constitutie care a fost incalcat).
          2. Sa organizezi un referendum dupa niste liste si apoi sa le schimbi ca sa iasa rezultatul care vrei. E ca si cum ai schimba o problema matematica numai ca sa obtii un rezultat anume.
          3. Sa ai prezenta de peste 200% la vot in judetele controlate de tine, si apoi sa urli ca oameni nevinovati sunt anchetati pe nedrept. Sau ti se pare un fenomen normal?
          4. Sa fii la guvernare de 3 luni si sa nu iei NICIO masura economica, singura ta grija fiind aceea de a da jos o persoana incomoda pentru a-ti salva sleahta de corupti cu dosare penale.

          ...Si lista e lunga. Basescu nu-i nici el curat, sunt convins de asta, dar de cand e el presedinte Romania s-a apropiat mai mult de Europa. De cand au venit maimutele astea toti se uita la noi ca la circ. Cu Ponta si Antonescu demagogia a ajuns la rang de virtute. Imi pare rau ca gandesti asa. Dupa logica ta ar trebui organizat un referendum in fiecare an ca sa vedem daca un presedinte isi mentine cota de popularitate.

          Sunt plecat din tara, si tot nu pot sa nu ma enervez de cate ori vad ce se intampla, lipsa de logica a celor de la guvernare. Si singurul meu gand e: daca referendumul asta iese valid, atunci v-o meritati, va meritati conducatorii si viata de mizerie care va asteapta.
          • +15 (15 voturi)    
            excelent argumentat ! (Marţi, 21 august 2012, 12:17)

            tomte [utilizator] i-a raspuns lui Dregs

            foarte, foarte bun comentariul tau, scurt si la obiect , 100% adevarat .
          • -13 (19 voturi)    
            "Dragul" meu (Marţi, 21 august 2012, 12:29)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Dregs

            Nu am sa citesc totul, pentru ca am citit punctul 3 si mi-am dat seama ca ai intrat in logica propagandista. Prezenta de peste 100% nu a existat. Daca pe lista sunt 100 de oameni din care voteaza 80, iar pe langa acestia mai voteaza 100 pe listele suplimentare (total 180) nu inseamna ca prezenta a fost de peste 100%. Listele suplimentare sunt pentru cei care nu erau in localitatea lor ca sa voteze. Asa ca daca mai sustii o data chestia ca s-a votat peste 100% dupa ce citesti acest comentariu inseamna ca nu te intereseaza logica ci doar sa faci propaganda si sa fi fanatic in ideea ta. Hai PA!
            • +11 (13 voturi)    
              care sunt aia 80.. (Marţi, 21 august 2012, 13:08)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              ..de pe listele suplimentare din satul "Dupacolt" din judetele Olt, Teleornan, Dolj etc. ?
              Ai auzit vrodata de localitatile alea in care s-a inregistrat prezenta de peste 100% la Referendum?
              La mare, la munte, in statiuni si in zone turistice inteleg prezenta de peste 100%, dar in localitati uitate de lume si controlate de Sistemul neoComunist nu inteleg aceasta prezenta masiva la urne!! Mai ales cand are loc dupa ora 17:00 cand trebuiau luate masurile de urgenta in zonele USL...
              • -2 (2 voturi)    
                extraterestrule (Marţi, 21 august 2012, 14:07)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui akillies

                In satul "Dupacolt" se afla oamenii care merg la tara vara, iar acestia sunt foarte multi.
                • +3 (3 voturi)    
                  Parol?"statiunea" Calinesti (Marţi, 21 august 2012, 16:07)

                  Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                  Comuna Calinesti Olt , prezenta la referendum 175%.
                  declaratiile deputatului local, celebrul N. Stan zis "Bula" pt. Ev. Zilei: "Nu s-a furat mai mult de 1-1,5 milioane!" Primar e fisu'. "Aferim statiune"
            • +4 (4 voturi)    
              Ai dreptate (Marţi, 21 august 2012, 14:08)

              Dregs [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              In logica pe care-ai expus-o, sintaxa "prezenta peste 100%" nu e corecta. Insa eu incerc sa vorbesc pe o limba comuna, pe care o inteleg toti: au fost localitati in care numarul de votanti a fost de doua ori mai mare decat numarul de locuitori. Si in logica asta te intreb daca ti se pare un fenomen normal. Mie mi se parea anormal sa nu se sesizeze nimeni.

              Ceea ce ma enerveaza insa e ca premierul si presedintele interimar (acum fostul) sustin ca oamenii sunt persecutati pentru ca sunt anchetate fenomenele de genul asta. Lor li se pare ceva absolut normal, li se pare absolut abuziv sa anchetezi o situatie de genul asta. Imi pare rau, dar nu le inteleg logica, si uneori imi suna a nebunie. Pe a ta in schimb o inteleg si de aia ti-am raspuns. O zi buna in continuare.
          • +3 (3 voturi)    
            super argumentatia ta!!! (Marţi, 21 august 2012, 13:04)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Dregs

            mai ales punctul 2) mi-a placut la nebunie :D
          • -2 (2 voturi)    
            Bun... (Marţi, 21 august 2012, 14:39)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Dregs

            asa e , totul e corect cu exceptia "apropierii" de Europa in timpul lui basescu, eu cred ca te inseli in termeni absoluti, dar prin comparatie cu Ponta si Crin, da, e perfect adevarat.
            Si-ar mai fi ca base nu ca nu e curat, e un mizerabil de-a dreptul ....
        • -12 (14 voturi)    
          Corect! (Marţi, 21 august 2012, 10:49)

          gicu007 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          :-)
        • +14 (16 voturi)    
          cea mai buna minciuna este adevarul trunchiat (Marţi, 21 august 2012, 10:53)

          V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          asta face USL , asta faci si dumneata.
        • +15 (17 voturi)    
          care culmi ? ale nesimtirii si prostiei ? (Marţi, 21 august 2012, 10:53)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Chiar esti sigur ca sunt doar 15% cei care au fost de partea lui Basescu la referendum ? Cu aia care nu s-au prezentat ce ai facut ? Si pe aia care au votat fiecare in zeci de localitati din cate 3 judete cum i-ai calculat ?

          Culmea nesimtirii cui o atribuim ? Sa acuzi pe cineva de ceva de care nu se face vinovat cum e ?(a incalcat Basescu constitutia?). Sa impiedici presedintele suspendat sa apara la televiziunea nationala in ultimile zile de campanie electorala, la ora de maxima audienta, cum e ? Hai sa suspendam pe cineva, dar sa nu-l lasam sa se exprime decat la ora cand angajatii sunt la servici si cand pensionarii dorm.

          Sau culmea prostiei cum e ? Televiziunea USL-ului, Antena 3, a inceput sa concureze cu Al Jazeera, in a critica pe cei din vest. Dupa care Ponta mai are pretentia sa se duca pe la summit-uri pe la Bruxelles sau pe la Washington si sa stea cu cei din vest la masa. Oare chiar se pricep la guvernare oamenii astia ?
          • -16 (20 voturi)    
            Ai dreptate (Marţi, 21 august 2012, 11:28)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui jescu

            Ati fost cam 12%. Aia cu cei care nu au votat e parte din culmea ipocriziei.
            • +7 (7 voturi)    
              Ce ipocrizie? (Marţi, 21 august 2012, 12:36)

              Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Ipocrizie înseamnă să zici că respecţi legea, dar când îţi apare sub nas, o ignori. Ipocrizie înseamnă să minţi, dar să tot afirmi că spui adevărul. Ipocrizie înseamnă să încalci legea într-una şi să dai vina pe cei care te atenţionează, acuzându-i că joacă murdar. Ipocrizie înseamnă să suspendezi un preşedinte din raţiuni personale sau materiale şi apoi să invoci "voinţa populară". Ipocrizie înseamnă să organizezi un referendum într-un fel, să fii mulţumit de acest lucru, să afirmi în gura mare aceasta, şi apoi să schimbi regulile jocului, că nu-ţi convine rezultatul. Ipocrizie înseamnă să fraudezi alegerile, să furi ca-n codru, şi apoi să condamni anchetele legale ale procuraturii pentru a aresta şi condamna hoţii.

              Dacă mai mult de jumătate din populaţie s-a săturat de politicieni sau, pur şi simplu, nu a văzut rostul referendumului, este ipocrizie?

              Da, nu mulţi au urmat îndemnul lui Băsescu, dar mai mulţi nu au urmat îndemnul USL-ului care, cu o viteză mare, l-a şi suspendat pe preşedinte, în timp ce economia se duce la vale. După principiul: "De ce să-i ascult pe ăştia care mai repede îşi văd de problemele lor decât de ale mele/noastre?"
        • +14 (14 voturi)    
          Remember (Marţi, 21 august 2012, 11:04)

          vonwest1 [anonim] i-a raspuns lui Colonel

          Aici e vorba de bunul simt care spune ca o majoritate parlamentara nu poate schimba regulile de la o zi la alta. E simplu pentru cei ce au memorie.
          • -8 (8 voturi)    
            Not true (Marţi, 21 august 2012, 12:12)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui vonwest1

            Democratia inseamna vointa poporului. Noi facem legea, nu legea ne face pe noi. A mai fost un presedinte care avea dreptul legal sa fie presedinte, dar a sfarsit impuscat. Acum altul incearca sa ne conduca impotriva vointei noastre si e surprinzator cat de multi sustin ideea ca el trebuie sa raman presedinte chiar daca sunteti constienti ca nu mai e dorit.
            • +9 (9 voturi)    
              "Noi"? Care "noi"? (Marţi, 21 august 2012, 12:42)

              Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Legea e făcută pentru popor, nu de popor. E făcută de jurişti şi e perfectibilă. Există un demers legal pentru a cere schimbarea sau anularea unei legi sau proiect de lege, şi nu e bâta sau puşca.

              Democraţia înseamnă "puterea poporului", în traducere liberă, şi nu e definiţia completă. Un regim democratic are nevoie de reglementări, pentru a preveni derapajele autoritare sau anarhiste cauzate de o clasă politică cu interese proprii şi de o populaţie incultă politic sau needucată democratic.

              În concluzie: degeaba are putere poporul dacă e uşor manipulat sau nu vrea democraţie. Oricum, din iunie, cel puţin, democraţia, atâta cât a fost, nu prea mai există. Vedem azi ce-o mai fi.

              Ceauşescu nu a fost un preşedinte legal ales, pentru că nu au fost nici alegeri parlamentare, care indirect să ducă la alegerea sa, nici prezidenţiale, prin care să fie ales direct.
              • -4 (4 voturi)    
                hopa! (Marţi, 21 august 2012, 12:53)

                srpc [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

                cum zasasi? "degeaba are putere poporul dacă e uşor manipulat sau nu vrea democraţie"? deci poporul e prost atunci cand nu face ce vrem noi, iluminatii politruci? bai, atata iti spun: mare atentie, ca poporul asta, daca decide sa va linseze, n-o sa astepte aprobare de la ccr, mue si natio, sper ca intelegi asta:)))
                • +5 (5 voturi)    
                  Care "vă linşeze"? (Marţi, 21 august 2012, 13:20)

                  Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui srpc

                  Dacă "vreţi" (sau vrei) anarhie, treaba ta. Nu-mi scoate vorbele din context!

                  Poporul poate să fie şi cu master luat şi tot uşor de dus cu vorba poate fi, pentru că nu înţelege jocurile politice. Democraţia nu înseamnă puterea poporului şi atât. Câţi din cei 8,5 mil. votanţi au citit legile? Câţi din cei 7,4 mil. care au zis DA au fost informaţi sau s-au informat complet legat de organizarea referendumului? În ăstea două luni, ce a făcut USL-ul pentru a promova respectul pentru lege? A făcut în plus faţă de fosta guvernare? Faţă de Băsescu? Give me a break! Dacă tot se vrea înlocuirea unui anti-model, de ce cu mai multe anti-modele? Şi încă fudule rău!

                  în final, îţi cam dau dreptate: poporul poate să linşeze pe cine vrea, că are putere, dar asta nu înseamnă că acţionează legal şi independent. Orice masă de oameni îşi are conducerea. Întrebarea e: "cine e conducerea"?

                  P.S. Care "vă linşeze"? Eu sunt doar eu, nu mai mulţi, nu mai puţini. Nu căuta inamicul unde nu e!
                • +1 (1 vot)    
                  Pentru 'srpc'..... (Marţi, 21 august 2012, 23:03)

                  Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui srpc

                  Hai sa-ti dau o tema 'pentru acasa':

                  Incearca sa-ti imaginezi urmatorul cosmar!!!

                  SINGURII cetateni care au drept de vot,

                  sint cei care 'respira' haznaua3...............
        • +13 (13 voturi)    
          culmea prostiei (Marţi, 21 august 2012, 11:09)

          the [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          sa crezi ca o pereche de incapabili fara vocatie politica si fara caracter, pot conduce România in alta parte decat inspre declin total

          sa crezi ca o mana de belicosi care scapa pirtzul au dreptul sa sperie justitia

          hai pe loc repau' , "colonele" !
        • +10 (10 voturi)    
          Culmea nesimţirii USL (Marţi, 21 august 2012, 11:16)

          senator [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Să nu uităm pentru ce s-a făcut referendumul. Chipurile, pentru fapte GRAVE. Care or fi alea, Dumnezeu ştie.
          Pe de altă parte, nu s-au câştigat alegerile prezidenţiale cu 15%, ci cu 50 şi ceva la sută pentru că acum nu au avut loc alegeri prezidenţiale.
          Culmea nesimţirii USL este să faci abstracţie de lege. Adică, îţi spune CCR să dai numărul alegătorilor de pe liste şi tu dai listele cu cei pe care consideri că n-ar avea ce căuta pe aceste liste.
        • +11 (11 voturi)    
          Oameni buni, lasati/l! (Marţi, 21 august 2012, 11:22)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Este sef de promotie si acum este si doctorand!
          Modelul lui este tontu!
          Altfel de unde sa stie el cum este cu procentele alea.
          Culmea civiliei, este sa fii colonel si sa judeci cu bocancii la apelul de seara!
          Doamne, astia sunt desteptii de acum?!
          Ia uimeste/ma, dottore!
          • -8 (16 voturi)    
            Tu ma urmaresti ? (Marţi, 21 august 2012, 11:42)

            Colonel [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            In curand poate imi ascultati si telefoanele. Nu sunt colonel, e doar un pseudonim (tu esti un "EpurasUsarupE" ?). Da, sunt sef de promotie, master si doctorand incepand din toamna. Tot ce nu e pro-basescu e gresit pentru voi. Fanatismul nu a fost niciodata bun, nici macar atunci cand cauza era una buna din punct de vedere moral.
            • +4 (6 voturi)    
              Fanatism?! (Marţi, 21 august 2012, 11:53)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Ia te uita la ce scrii, dottore!
              Nu te urmaresc, desi as fi curios sa stiu cum arata un neo-comunist, un drogat de latrine ,un spalat pe creier, unul care repeta ceea ce ii spune televizorul!
              Apropo, dottore, daca ai fi scris "Ma urmaresti?" "tu" ar fi fost subinteles!
              Dar... esti sef de promotie!
              spiru, ...
              Ma faci sa rad, sefule!
              • -6 (10 voturi)    
                Hai pa (Marţi, 21 august 2012, 12:33)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                TU esti un nimic plin de dejectii, disperat sa arunci cu ele si dupa altii. Imi pare rau, dar jignirile tale nu argumenteaza nimic. Aduci de la sine putere niste premise pe baza carora tragi concluzii (exemple "neo-comunist", "drogat", "repeta ceea ce ii spune televizorul", "spiru"). Toate aceste exemple sunt inventiile tale, iar apoi tragi si concluziile pe baza lor. Incearca sa-ti revizuiesti logica, s-ar putea sa descoperi ca esti prost.
              • -8 (10 voturi)    
                Suntem ... (Marţi, 21 august 2012, 12:41)

                Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                ... 7.4 Milioane de "spalati pe creier, drogati de latrine, neo-comunisti".

                Tu esti doar un propagandist prostut. Care a stat in dulap pe 29 Iulie. Practic nu existi.
              • -5 (7 voturi)    
                Apropo (Marţi, 21 august 2012, 12:41)

                Colonel [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                Nu e corect cu "Tu" in acea intrebare ? Sigur ca s-ar fi subinteles. Si la tine, daca nu puneai virgula in ultima propozitie era tot corecta. Nu vad ce ai vrut sa demonstrezi, spunandu-mi ca as fi putut scrie o propozitie CORECTA in alt mod, tot CORECT.
            • +7 (7 voturi)    
              Problema e... (Marţi, 21 august 2012, 12:27)

              Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              Că fanatismul e mai degrabă anti-Băsescu. Omul a fost legal ales, confirmat, şi trebuie să-şi ducă mandatul la capăt, din simplul motiv că nu au existat argumente pentru suspendarea lui (dacă ar fi fost, de ce nu au fost incluse în argumentaţia USL-ului?).

              Iarăşi, dacă guvernul a efectuat referendumul pe baza unor liste de 18,3 milioane de oameni, de ce nu s-au sinchisit să le actualizeze ÎNAINTE de referendum, când era legal, în loc să schimbe regulile jocului după confirmarea invalidităţii referendumului, ceea ce este o infracţiune penală. Nu mai zic de încălcările de legi, ale Constituţiei, ale regulamentelor Camerelor de către USL, care sunt sub nasul oamenilor.

              Dacă tot e necesar să fie dat jos un preşedinte, să se facă cu argumente şi legal, nu după ureche şi după pofte. Scăderea popularităţii nu e motiv de suspendare, altfel am avea alegeri în fiecare an.
            • +2 (4 voturi)    
              pe bune (Marţi, 21 august 2012, 14:15)

              boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

              la ce minte ingusta ai, ma intreb cum ai terminat facultatea... in principiu, oamenii cu studii superioare au o minte mai destupata, sint inclinati sa nu creada chiar toate prostiile pe care le debiteaza nu conteaza cine, fara sa puna intrebari, si sa incerce sa vada dincolo de ce i se spune. Ori, dupa toate posturile tale de aici, se vede clar ca tu iei de bun tot ce spune usl-ul, fara sa gindesti o secunda macar.... Deci, ce studii superioare ziceai ca ai? Sau ai absolvit tot ca Ponta, cu copy-paste? :)
        • +2 (2 voturi)    
          mda (Marţi, 21 august 2012, 12:07)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          culmea prostiei: sa sustii cu tarie ceea ce ai enumerat tu mai sus...
        • +1 (1 vot)    
          culmea magariei.. (Marţi, 21 august 2012, 12:51)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          ..sa iti spui pinguin_jucaus si sa ragi ca un magarus_suparacios pe toate blogurile!!!
        • +5 (5 voturi)    
          nu intelegi sau nu poti (Marţi, 21 august 2012, 13:42)

          d2arrow [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Nu au fost alegeri pentru presedinte, deci procentele vehiculate de tine nu au nici o importanta.
          A fost o lovitura de stat si sper ca organele abilitate sa ii faca pe cei vinovati sa plateasca, pentru a nu se mai repeta situatia cand un Y are majoritate il da jos pe X presedinte ca nu este de partea lor.
        • +4 (6 voturi)    
          Esti pe langa evenimente (Marţi, 21 august 2012, 14:05)

          fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Repeti doar niste ineptii auzite de la cei ce au interes sa nu raspunda pentru ce au furat.
        • +5 (5 voturi)    
          Culmea prostiei... (Marţi, 21 august 2012, 14:13)

          mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Colonelul care nu a inteles nimic.
        • +6 (6 voturi)    
          Culmea culmilor e (Marţi, 21 august 2012, 15:01)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          sa-l sprijini pe bolnavul psihic, paranoicul Crizel Antenescu pentru functia de Presedinte al Romaniei, pe chiulangiul nr.1 al tarii care de mai mult de 20 de ani nu face altceva decat sa manance, sa doarma si sa joaca poker pe banii amaratilor din aceasta tara (nu m-as mira sa aud ca se si drogheaza), culmea ipocriziei e sa-l sustii pe un politician ce la alegerile trecute nu a castigat nici macar in colegiul in care a candidat, intrand in parlament de pe locul doi sau trei in locul lui Ionut Popescu, culmea nesimtirii e sa-ti doresti un presedinte care sa-i apere pe mafioti si puscariabili in loc sa aibe grija faptic nu doar din vorbe de intreaga populatie saraca a acestei tari si culmea democratiei (!)sa ataci si sa ameninti cu desfiintarea DNA, CSM, Curtea Constitutionala.
        • +6 (6 voturi)    
          te referi la Crin? (Marţi, 21 august 2012, 15:56)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Da saracu', nu obtinuse decat 9000 de voturi la circumscriptia sa de senator, deci locul doi dupa Ionut Popescu! Cred ca nici pe alea nu le obtinea daca nu punea primarul Chiliman si penelistii din sector osul, ca pe el nu l-a vazut nimeni in campanie!
        • +5 (5 voturi)    
          Vechile culmi romanesti (Marţi, 21 august 2012, 16:47)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          Culmea democratiei:
          Sa ai un referendum declarat valid, cel cu 300 parlamentari si unicameral, si mari nostri politicieni democrati sa nu-l respecte.

          Culmea ipocriziei:
          Sa ai o prezenta de 46% la referendum, invalidat conform legi de CCR, si sa spui ca ai cistigat.

          Culmea nesimtirii:
          Sa spui ca te retragi din politica daca T. Basescu revine la Cotroceni si sa nu o faci.
        • +5 (5 voturi)    
          colonele,colonele... (Marţi, 21 august 2012, 17:14)

          ctoma [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

          cu certitudine ca esti facut ofiter la"apelul bocancilor" in 1968,dupa intrarea prietenilor tai sovietici in Cehoslovacia ! asa se explica greselile gramaticale pe care le faci in scris.dar nu asta-i problema! problema ta e ca un pupincurist ca tine vrei sa intorci tara catre rusi,ceea ce este de neiertat.mai grav este si ca,in prostia ta (te rog sa ma ierti )nu iti dai seama ca influentezi , in mod negativ , oameni care nu au nimic in comun cu idiotiile pe care le debitezi ! nu sunt basist,dar sa vii tu,un incult stalinisto-brejnevist sa-mi spui ca drumul spre vest e mai rau decat cel spre est,nu accept. ti-am mai scris ca esti sergent-major in gandire(sa ma scuze sergentii-majori destepti) si ar fi bine sa treci pe la scoala inainte de a posta comentarii idioate !
      • +11 (11 voturi)    
        Sa nu ne bucuram inca..... (Marţi, 21 august 2012, 10:28)

        nova [utilizator] i-a raspuns lui A9

        Dupa calmul de ieri al USLasilor este clar ca nu se lasa si mai pregatesc ceva.
        Iata scenariul meu:
        CCR invalideaza referndumul cu 9-0.
        In motivare 4 judecatori spun ca este invalid pentru ca afost organizat neorespunzator, liste neactualizate, nerespectare lege 370 etc. si aduc o mie de argumente. Parlamentul i-a act si incepe cu tot felul de hotarari care sa tina in sah situatia la nesfarsit daca se poate (reluare referendum, suspendare pe termen nelimitat, si cine stie ce porcarii "legale" le mai trec prin minte). Pana nu iesim in strada sa-i strangem de gat pe parlamentari, situatia nu se REZOLVA
      • +7 (7 voturi)    
        Stai linistit ... (Marţi, 21 august 2012, 11:22)

        AnonimTM [utilizator] i-a raspuns lui A9

        Oricum ala cred ca era interesu. Nu observi ca o data "scandalu politic" in presa apare pacaliciu (Ilici) si rusii cu Scutu Antiracheta - de atata timp a fost liniste, acu iara s-au gasit ... ? Si in Vocea Rusiei primim sfaturi ... (ca sa nu zic ordine) ... fa tu legatura ...
        EU cere facturi, aia-i baiu.
      • 0 (0 voturi)    
        DAR PE ASTA AI CITIT-O (Marţi, 21 august 2012, 12:48)

        Ioan Cepaliga [utilizator] i-a raspuns lui A9

        IATA PAREREA JURISTILOR DIN ROMANIA
        http://cnsc-2012.blogspot.ro/2012/08/scrisoare-catre-curtea-constitutionala.html
        CUM E ?
    • 0 (8 voturi)    
      * (Marţi, 21 august 2012, 10:43)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      tătă lumea stă pe jar să vadă ce vor decide Mințile Luminate și judecătorul Predescu trage chiulu'.

      oricum, e trist ca destinul unei națiuni de 20 de milioane să fie ”la mâna” unor oameni.

      S-or fi numind ei Judecători la CC dar sincer, personal, nu dau doi bani pe ei.
    • +4 (4 voturi)    
      Era timpul! (Marţi, 21 august 2012, 13:46)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      Fiui!!! Au eşuat!!
      Baftă Băse!!
    • +3 (3 voturi)    
      la mai multe..... (Marţi, 21 august 2012, 16:07)

      RoMaLeS [utilizator] i-a raspuns lui dottore

      dosare .... pentru gidusi
    • 0 (0 voturi)    
      OUTL (Miercuri, 22 august 2012, 1:10)

      vonwest1 [anonim] i-a raspuns lui dottore

      Multumim D-lui Barosso, Multumim Doamna Reding, Multumim Angela Merkel, Multumim D-le Dahul, Multumim Mr. Gordon, Multumim Curtii Constitutionale si Aspaziei Cojocaru, Multumim France Presse. Ideea este ca e pacat de Antonescu si Ponta. Au stricat toate jucariile sistemelor democratiei romanesti in trei luni. Cu ce rezultat? Au testat limitele mecanismelor democratice ale tuturor. Romania, UE, CE, Parlament european, influenta USA, tot...nimic nu le-a scapat. O fi bine?
  • +5 (11 voturi)    
    Cifrele au fost transmise (Marţi, 21 august 2012, 9:12)

    Con_stan_tin [utilizator]

    de catre guvernul Ponta, cate o categorie pentru fiecare din cei noua judecatori. Acum sa vedem daca si judecatorii se vor multumi cu aceste cifre.
    • +4 (4 voturi)    
      Update 11:35! (Marţi, 21 august 2012, 12:35)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Aha, USL pluseaza pe neve si actualizeaza modul de citire al cifrelor de la sute la mii.
  • +18 (20 voturi)    
    scor 7-2 (Marţi, 21 august 2012, 9:24)

    vvvali [utilizator]

    ...referendum invalid (9-0 la pauza) !!!Cacarau isi ia perinutza si plapumioara....si pleaca la casutza lui! ...hai pa!
    • -1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 21 august 2012, 19:40)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui vvvali

      Unii se bucura, altii plang... ( ce jale o sa fie la A3 .... :))

      Dar in esenta, pleaca caca-rau si vine caca-bun.
  • +21 (23 voturi)    
    saracul pensionar (Marţi, 21 august 2012, 9:26)

    petreflp [utilizator]

    intrebare tovarase dogaru:cat aveti pensie?nu crezi ca suntem satui de tine si gasca ta de milionari care tipa la comanda?
  • +12 (14 voturi)    
    Vocea Rusiei: (Marţi, 21 august 2012, 9:27)

    ro. [utilizator]

    "Echipa de la USL mai are şanse reale să-l demită pe Traian Băsescu, dar pentru a reuşi trebuie să acţioneze în forţă şi să renunţe la comportamentul defetist. [...]. Până la urmă, există şi opţiunea organizării unor proteste de stradă".
    • -8 (10 voturi)    
      ce treaba are (Marţi, 21 august 2012, 10:44)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui ro.

      Eu vad ca Vocea Rusiei va sustine voua propaganda, asa ca nu o mai invocati ca si cum ar fi in sprijinul USL-ului.
  • +11 (11 voturi)    
    CCR va anula referendumul sau il va invalida (Marţi, 21 august 2012, 9:35)

    subcultura [utilizator]

    Adresa trimisa de Guvern e o apa de ploaie. De fapt zic ca listele au fost deja transmise de MAI (alea cu 18 milioane si ceva), prin adresa doar incearca sa demonstreze ca vreo 3 milioane si jumate nu ar trebui sa fie pe liste aplicand diverse rationamente mai mult sau mai putin hilare. De exemplu, Ponta zice ca vreo 400 si ceva de mii de romani au domiciliul in strainatate in baza evaluarilor misiunilor diplomatice (in baza a ce s-a facut evaluarea nu se stie) si aplicand rationamentul ca in general 18,3% din populatie sunt minori (asta ar fi procentul de la recensamant), rezulta o nebuloasa. Nu stiu cum o misiune diplomatica poate face o evaluare cand in general pe la ambasade nici nu prea se raspunde la telefon ...
    CCR nu va putea trage o concluzie clara ca referendumul este valid, va avea doar optiunea de a invalida in baza listelor deja comunicate de MAI (punand responsabilitatea cu privire la corectutudine pe Guvern) sau va anula referendumul (varianta preferata de USL) zicand ca de fapt listele nu contin date clare (ceea ce a si vrut Guvernul sa demonstreze prin adresa)
    • -1 (1 vot)    
      DAR CE ZICI DE ASTA ? (Marţi, 21 august 2012, 12:55)

      Ioan Cepaliga [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Fundatia Romana de Democratie prin Drept si parerea ei http://cnsc-2012.blogspot.ro/2012/08/scrisoare-catre-curtea-constitutionala.html
      CUM E ?
      • +1 (1 vot)    
        Dvs il citati pe Dogaru care cerea desfiintarea CC (Marţi, 21 august 2012, 13:51)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Cepaliga

        iar acum ii scrie adrese. Punctul respectiv de vedere face in mod voit confuzia intre lista electorala permanenta (valabila la alegeri locale si parlamentare) si lista electorala valabila la alegerea Presedintelui.
        Vezi Doamne nu trebuie sanctionat electoratul pt incompetenta administratiei de a avea liste actualizate, insa, interpretand opinia cimpanzeului citat in respectivul articol, trebuie sanctionat electoratul care nu locuieste in tara prin excluderea din cvorum.
  • +4 (8 voturi)    
    predictie ptr Solutia CCR (Marţi, 21 august 2012, 9:36)

    Peter193710 [utilizator]

    Pun pariu ca Solutia CCR va fi mai rea decat Problema
    care deja a devenit irezolvabila.Si va fi data in miez de noapte
    • +9 (11 voturi)    
      puschea pe limba, domnul meu ! (Marţi, 21 august 2012, 9:55)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Peter193710

      Fereasca Dumnezeu !
      Chiar nu mai avem oameni responsabili in tara asta ?!

      Intrebare : poate legal CCR sa anuleze referendumul ? Eu banuiesc ca nu, nu-i in competentele sale. CCR poate doar valida/invalida in functie de prevederile Constitutiei.
      In mod evident, pucistii se agata de mult doritul scor de 4/5 pe care EI nu-l considera suficient pentru a invalida referendumul si spera deci ca problema sa se intoarca la Parlamentul rusinii unde sa faca, inca o data ce vor .
      • +1 (1 vot)    
        :) (Marţi, 21 august 2012, 11:08)

        Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        spune ca nu poate lua o decizie si BEC zice ca il anuleaza
  • +12 (14 voturi)    
    Ce atâta tam-tam? (Marţi, 21 august 2012, 9:46)

    Geos Costan [utilizator]

    Nu a fost cvorum, referendumul este invalidat. Guvernul a organizat referendumul cu 18,3 mil. alegători. Nu mai e nimic de spus aici.
    • +4 (4 voturi)    
      tocmai de-asta e si tam-tamul (Marţi, 21 august 2012, 10:55)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Geos Costan

      ca sa acopere pierderea referendumului si sa imprastie dubiul in constiintele romanilor.
  • -27 (35 voturi)    
    statu quo (Marţi, 21 august 2012, 9:49)

    Mazeta [utilizator]

    Așa-numita criză politică și instituțională este cea mai bună soluție pentru România. Să îi urăm viață lungă în garaj președintelui Băsescu și ferească sfântul de victoria uneia dintre părți!
    • +10 (12 voturi)    
      Deocamdată... (Marţi, 21 august 2012, 10:45)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Somn uşor lui Antonescu, eternul leneş şi cerşetor de privilegii. Şi, evident, lectură plăcută lui Ponta: poate aşa se va familiariza cu o bibliotecă şi îşi va reface lucrarea de doctorat.

      Cât despre Băsescu: pensionare plăcută şi "La mulţi ani, 2015"!
    • +8 (8 voturi)    
      gazeto (Marţi, 21 august 2012, 11:12)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      matale traiesti in insulele Tonga si nu-ti pasa ?
  • +9 (11 voturi)    
    judecatorii CCR vor devenii (Marţi, 21 august 2012, 9:50)

    adrian8 [utilizator]

    eroii neamului
    sau
    tradatorii neamului
    intdiferent de decizie .

    depinde de unde privesti .
  • +1 (1 vot)    
    Pronostic (Marţi, 21 august 2012, 9:56)

    durul [utilizator]

    Exista doua variante si anume :1 aminare ; 2 anulare . A ales cu greu prima varianta adica , aminare .
    • +3 (3 voturi)    
      nu stiu cum CCR poate anula (Marţi, 21 august 2012, 10:56)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui durul

      in competenta sa e doar varianta validare / invalidare
      • -1 (1 vot)    
        hai pe bune ... (Marţi, 21 august 2012, 12:20)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        CCR o sa ia decizia cea mai buna pentru ei .

        nu cea legala sau morala sau corecta .

        asta inseamna "independenta" institutiilor .
  • +13 (15 voturi)    
    Romania lumea a 3-a (Marţi, 21 august 2012, 9:59)

    rochiri [utilizator]

    Nu inteleg ce este toata agitatia aceasta.
    Referendumul trebuia invalidata din prima!
    Eu cred totusi ca aceasta decizie nu va mai veni.. Lovitura de stat va fi pana la capat.
  • +16 (18 voturi)    
    azi aflu si eu daca... (Marţi, 21 august 2012, 10:02)

    Itsoc [utilizator]

    ...ma duc acasa dupa munca sa vad fetele uleioase, chinuite de durere si ciuda ale latrailor pupincuristi de la heroina 3 sau ma duc direct in piata universitatii alaturi de colegi cu printul: FELIX, VINDE, PLEACA, MORI! :)
    • -12 (14 voturi)    
      in PU se striga Jos Basescu (Marţi, 21 august 2012, 10:51)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      doar ca in Piata Universitatii se striga Jos Basescu inca din ianuarie :)
      • +7 (7 voturi)    
        da, (Marţi, 21 august 2012, 11:52)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

        ii stiu, in fiecare zi aceeasi 30 de oameni. toti platiti de felix sa stea acolo. iti spun si suma: 50 ron pe zi de caciula.
  • +15 (15 voturi)    
    mda... (Marţi, 21 august 2012, 10:09)

    Simone-Demouvoir [utilizator]

    Despre ce naiba vorbim aici? Oamenii aia de CCR trebuie sa-si faca treaba pentru care sint PLATITI. E o nebunie, nu? Mai ales pentru Romania, sa-ti faci treaba e un soc. D-aia toata lumea delireaza cu ''salvatorii patriei'' si alte tampenii. Fratilor, diferenta dintre Ro si Occident e ca in Occident, lumea isi face treaba pentru care primeste un salariu si nu este RIDICAT in slavi dupa. E foarte simplu, nu exista salvatorii patriei, demiurgi si alte forte divine extratereste care orchestreaza mersul lucrurilor. Nu exista nici vampiri nici varcolaci, ci doar institutii care ar trebui sa-si faca treaba:!
    • +5 (5 voturi)    
      Ba (Marţi, 21 august 2012, 10:42)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Simone-Demouvoir

      chiar incep sa cred in extraterestri decat in romani care sa se trezeasca....
    • +7 (7 voturi)    
      nu exista salvatori ai patriei, (Marţi, 21 august 2012, 10:59)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Simone-Demouvoir

      aveti dreptate, dar GROPARI sunt. Tocmai aceia care nu-si fac datoria , sau mai precis si-o fac in alt fel, alte scopuri, cu alte interese decat cele firesti, corecte.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ti-a citit nimeni basme (Marţi, 21 august 2012, 11:06)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Simone-Demouvoir

      cand ti s-a format subconstientul? De crezut trebuie sa crezi in ceva supranatural pentru ca sa-ti faci treaba... corect.
  • +7 (7 voturi)    
    rolul viitorilor presedinti ai Romaniei (Marţi, 21 august 2012, 10:21)

    gorjenii [utilizator]

    Judecatorii CCR ar trebui sa ia in calcul pozitia viitorilor presedinti ai Romaniei. Daca se creaza acest precedent, practic, presedintel Romaniei este la mana parlamentarilor si a jocurilor lor de culise. Daca nu se supune indicatiilor grupului celui mai puternic NUMERIC vorbind, risca suspendarea.
  • +7 (7 voturi)    
    Tulburator (Marţi, 21 august 2012, 10:21)

    Angoasat [utilizator]

    Iata ce spunea Tapalaga intr-un articol recent..
    ''Victor Ponta si Crin Antonescu vor acum sa le ofere judecatorilor pretexte pentru a amana la caldendele grecesti o decizie de validare sau invalidare, daca nu cumva chiar o parte din judecatori le-au sugerat cum sa procedeze. ''
  • -4 (4 voturi)    
    ccR -delibereaza (Marţi, 21 august 2012, 10:23)

    cccr [utilizator]

    Sunt convins ca verdictul -in urma delirarii:LEGILE POT FI INTERPRETATE;Cetateni vedeti-va de treaba voastra.Curticica si putera o sa aiba GRIJA MARE de voi.
  • -17 (17 voturi)    
    CCR (Marţi, 21 august 2012, 10:29)

    AndreeaElena [utilizator]

    Daca pana acum Basescu trebuia demis pur si simplu, datorita celor 7,4 mil de romani care il vor afara, acum CCR are in mana si dovada faptului ca pe 29 a fost cvorum. Sunt proteste care doresc validarea referendumului. CCR nu are alte optiuni.
    • +7 (7 voturi)    
      se pare ca... (Marţi, 21 august 2012, 12:12)

      cris34 [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      ... dv chiar nu vreti sa intelegeti ca referendumul a fost organizat pe un anumit nr de alegatori si guvernul trebuie sa isi asume asta, chiar daca listele nu au fost bine actualizate la timpul potrivit. NU e normal si democratic sa fie actualizate DUPA, si asta doar pt ca nu le-a convenit rezultatul! Ce naiba, nu e vorba aici de pupat in fund la niciun Basescu, ci de un elementar bun simt si legalitate, oricum s-ar numi suspendatul!
  • +8 (8 voturi)    
    mitingul este autorizat? (Marţi, 21 august 2012, 10:34)

    gorjenii [utilizator]

    Daca nu, cei care permit acest lucru pot fi trasi la raspundere, daca unuia sau mai multor mitingisti li se face rau. E foarte cald si sunt persoane in varsta, dupa cum se vede.
  • -16 (16 voturi)    
    referendum (Marţi, 21 august 2012, 10:51)

    AndreeaElena [utilizator]

    Nu e vorba despre liste aici ci despre oameni. "Vocea poporului" pe care base o asculta pana acum, spune ca il vor afara. Acum de ce nu o mai baga in seama? 7,4 mil de romani ii vor demiterea. CCR e obligata sa valideze referendumul.
    • +7 (9 voturi)    
      7,4 vs 10,9 (Marţi, 21 august 2012, 12:40)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      SI ce facem AndreeaElena cu ceilalti 10,9 milioane de romani?!? De cand e mai importanta vointa minoritatii decat cea a majoritatii?!?
      In ianuarie Parlamentul era ilegitim in fata domnilor Ponta si Antonescu. Acum, acelasi Parlament, cu fix aceeasi formula, este legitim?!? Acum 7,4 milioane vor sa dicteze pentru 18,3?!?
      CCR e obligata sa fie corecta!
      • -3 (5 voturi)    
        logic (Marţi, 21 august 2012, 14:00)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Stelistule, ai invatat logica de la Becali? Majoritatea si minoritatea se stabileste dintre cei care au votat ! Daca 10,9 milioane de romani au stat acasa, nu inseamna ca toti au fost PRO Basescu!
  • +12 (12 voturi)    
    Fariseismul lui Ponta! (Marţi, 21 august 2012, 10:53)

    gristero [utilizator]

    Anexa cu" categoriilede votanti ce ar putea fi radiati pe liste"pe care Ponta a inaintat-o CCR,nu era necesara!
    Ea a fost intocmita de catre primari(poate) respectind punctele celebrului memorandum!
    Memorandum care ( a cita oara )situeaza actiunile lui Ponta in afara Legii, dar peste care,el,Ponta , arunca o subtire umbra de Lege! Acesta este un minirecensamint "rebotezat -memorandum"!
    Ceea ce a cerut CCR este foarte clar.Se fac si trimiterile necesare la fiecare Lege si Art..Doar prost sa fii si sa nu intelegi!
    Dar Ponta nu-i prost.Face pe prostul , pe zelosul slujitor al poporului , si o tine ininte cu ce stie el!
    Nu inseamna oare o presiune asupra CCR , cind ii
    ceri Curtii sa "aprecieze " ce mai poate fi scos?
    Adica tu, CCR, care trebuie sa aplici Legea ,poate poti face o derogare de la Lege si sa mai scoti vreo 2-3 categorii (macar), de preferinta cele mai "grase",
    pentru ca eu, Ponta , nu pot face asa ceva!Ma jenez fata de concetatenii mei, fata de Europa ,America!
    Eu respect Legea; eu am fost procuror;Sint "imbibat de principii si valori democratice!
    CCR a cerut Guvernului nr.celor din listele in baza carora s-a dasfasurat referendumul, cu semnatura lui Ponta pentru a anula "fituica"prin care acelasi Guvern,inducea o stare de incertitudine, furniza un motiv prin care se putea amina decizia!
    Ma intreb in continuare, daca lui Ponta nu cumva i
    s-a sugerat acest joc, chiar din interiorul CCR!
    Cit fariseism!
    Oare cum un om, relativ tinar, a putut sa adune atita ipocrizie,minciuna,tupeu,obraznicie,aroganta,lipsa de respect , venalitate,arivism, oportunism !!!!!!!!!!!!!!!
  • -18 (20 voturi)    
    basescu demis (Marţi, 21 august 2012, 10:54)

    Anonymous89 [utilizator]

    Astazi este ziua cea mare ,se va face dreptate basescu nu mai are ce cauta la cotroceni astazi va fi demis!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Hai sa gandim putin! (Marţi, 21 august 2012, 12:42)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Anonymous89

      Daca azi Basescu va fi demis ce garantie vor mai avea viitorii Presedinti ai Romaniei ca isi pot duce la bun sfarsit mandatul (de 5 sau 4 ani)? La prima cerere a Parlamentului orice Presedinte ar pute fi demis daca 2/3 din alesi vor asta ...
  • +13 (13 voturi)    
    Protest (Marţi, 21 august 2012, 11:02)

    Mda [utilizator]

    Si bosorogii astia comunisti care cica sunt fosti militari, in ce razboi au luptat (probabil razboiul stelelor?) incat sa aiba dreptul sa imi comenteze MIE viitorul? Sa moara linistiti acolo la ei ingropati in milioanele din pensii date degeaba si sa nu mai protesteze atat!
  • +11 (11 voturi)    
    Nu va jucati cu focul (Marţi, 21 august 2012, 11:06)

    morometu [utilizator]

    Domnule PM vreau liniste!
    Potrivit legilor romanesti ai obligatia sa-mi asiguri linistea. Sa-ti redau pasaje din lege cu obligatiile care iti revin? Ca doar nu esti actor sa apari mai mult decat ceasca pe sticla...
    In cazul in care nu iei masuri esti direct raspunzator pentru ca esti la guvernare.
    Citez: "' funcţia de autoritate de stat, prin care se asigură urmărirea şi controlul aplicării şi respectării reglementărilor în domeniul apărării, ordinii publice şi siguranţei naţionale, precum şi în domeniile economic şi social şi al funcţionării instituţiilor şi organismelor care îşi desfăşoară activitatea în subordinea sau sub autoritatea Guvernului."'
  • +16 (16 voturi)    
    decizie foarte grea (Marţi, 21 august 2012, 11:08)

    MirceaIo [utilizator]

    9 oameni platiti regeste trebuie sa face o socoteala foarte, foarte grea. Munca lor poate fi usurata insa daca dispun de un calculator banal.
    Victor Ponta prim ministru ne-a spus de la Bruxelles ca suntem 18 292 516 cetateni romani cu drept de vot. Legea semnata de Crin spune ca pentru validarea referendumului trebuie sa participe la vot 50%+1. adica18 292 516:2=9 146 258 +1= 9 146 259 persoane. Cu toate ca referendumul a fost puternic fraudat, ( pot povesti despre asta: Liviu Dragnea, Mazare etc.) au votat 8 459 053.
    8459053<9146259 = referendum invalid. cat de greu!!!!
  • +5 (9 voturi)    
    de ce? (Marţi, 21 august 2012, 11:14)

    costinescu [utilizator]

    de ce avem la ccr un judecator de 84 de ani??? se stie ca de la o anumita varsta intervine o boala care se numeste senilitate. cum putem noi sa credem ca un venerabil judecator de 84 de ani gandeste corect???
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e nevoie sa credem asa ceva (Marţi, 21 august 2012, 12:43)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Trebuie doar ca acel judecator sa creada ce i se dicteaza ...
  • +11 (11 voturi)    
    Sindicatului Militarilor (Marţi, 21 august 2012, 11:19)

    StiLLME [utilizator]

    Sindicatului Militarilor rezervisti condusi de col. Mircea Dogaru. -> astia nu sunt aia care au semnat cu Dottore si Cacarau desfiintarea DNA, ANI, etc. ?

    Poate ma inseala pe mine memoria..
    • -10 (12 voturi)    
      te inseala neuronii ... (Marţi, 21 august 2012, 12:30)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui StiLLME

      ce se zice ca si propaganda prin comentariile de aici nu este realitatea ...

      nu a semnat nimeni cu ei desfintarea institutiilor politice DNA ANI ..etc ...
    • +3 (3 voturi)    
      ai o memorie destul de buna (Marţi, 21 august 2012, 13:35)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui StiLLME

      pensionarii militari ar trebui sa isi aminteasca cine a ucis civilii in decembrie 89; abia dupa asta, vor avea dreptul sa ceara mariri de salarii, pensii, etc; oricum, pana sa vina criza a fost bine pentru toata lumea; acum, cand e greu peste tot in lume, paiatele de militari vor pensii marite, etc; am o supriza pentru ei: multe firme dela privat s-au inchis iar cele care mai sunt sunt sufocate; daca nu accepta reduceri de pensii, nu vor mai avea deloc; nu de alta, insa eu nu sunt de acord sa ma imprumut pentru a le majora pensiile...
      in incheiere, facem un exercitiu de imaginatie? sa presupunem ca parlamentarii care au vandut pdl, vor vinde si usl....deja ii vad imbracati la fel pe astia din usl...costume noi, loc de joaca la comun..fain...treaba este ca niciun militar sau orice altceva, nu isi va pune in joc pielea pentru patriciu, voiculescu, sov, etc...
  • +7 (7 voturi)    
    Vom vedea azi (Marţi, 21 august 2012, 11:35)

    harapalb [utilizator]

    daca judecatorii vor forma Fratia inelului sau vor fi pacaliti sa se transforme in Nazgûl.

    Hai Frodo!
  • +1 (3 voturi)    
    astea ce numara acolo (Marţi, 21 august 2012, 11:35)

    florin_f [utilizator]

    ce mare lucru e sa spui VALID sau INVALID!?
    este atat de simplu, de ce trebuie sa faca broscani astea asa o tema de doctorat pe umeri nostri.
    Sunt 46% cau au fost la vot, clar INVALID.
    Sa scoata sa bage sa ea spaga sa.... ce nebunie, cred ca ar trebuii dusi toti la CANALUL DUNAREA MAREA NEAGRA!
    • +4 (4 voturi)    
      da pe zgonea (Marţi, 21 august 2012, 11:55)

      gicu007 [utilizator] i-a raspuns lui florin_f

      ce-l mananca-n * de mai trimite si acu cate ceva la CCR??? Bai, sunt incredibili astia ma, ca de obicei...
  • +6 (6 voturi)    
    acte expirate (Marţi, 21 august 2012, 11:50)

    mihai58 [utilizator]

    Poate sa-mi spuna si mie cineva de la Guvern (Poanta, de exemplu) sau de la CCR, care este diferenta intre mine, care nu m-am prezentat la Referendum dar am Carte de Identitate valabila si un cetatean care nu s-a dus si are acte expirate, sau pierdute, etc.? Eu cred ca si unii si altii am fost "neiteresati" de propunerea USL de a-l da jos pe Basescu...
    Daca pe cei fara acte valide ii scot din Qvorum, atunci sa ne scoata si pe noi, toti absentii, si o sa aiba un Qvorum = cu numarul celor prezenti... Adica Prezenta 100% !!! Ce se mai gandesc atata ?!?!?
  • +9 (9 voturi)    
    update 11.35 (Marţi, 21 august 2012, 11:59)

    txtx [utilizator]

    Noroc ca s-au gasit astia doi destepti sa care sa explice Curtii cum trebuie citite datele trimise de guvern; bine ca sunt ei desteptii natiei iar restul sunt
    prosti.
  • +8 (8 voturi)    
    ? (Marţi, 21 august 2012, 12:04)

    gsmart123uk [utilizator]

    "11.35: Valeriu Zgonea, presedintele Camerei Deputatilor, a trimis CCR o adresa semnata si de Petru Filip (presedintele Senatului) in care explica modul in care trebuie citite datele trimise de Guvern - surse parlamentare. Adresa nu fusese solicitata de CCR "
    astia vor sa intimideze CC cu orice pret tot nu se lasa ,mai scot ei ceva ,Doamne cit ii mai rabzi
    • +6 (6 voturi)    
      am aceasi uimire ca si tine gsmart123uk (Marţi, 21 august 2012, 12:57)

      klau_ [utilizator] i-a raspuns lui gsmart123uk

      Acum parlamentur le indica judecatorilor de la CC cun sa interpreteze legea??
      Pe bune dl Zgonea a superjudecatorul de la CC , macar are niste elementare studii juridice ???
      Cum va permiteti domnilor parlamentari de orice culoare politica sa ne credeti pe toti platitorii de taxe si impozite nuste prosti la nesfasit??
      Va primiti indemnizatia de parlamentari din bani pe care fiecare ii dam catre bugetulde stat in urma muncii noastre cinstite de minim 8 ore pe zi.
      Dvs daca lipsiti nemotivat din Parlament (chiar si in "greva parlamentare") va desface cineva "contractul de munca" cu cetatenii care v-au votat? Sau altfel pusa intrebarea : Parlamentul e locul dvs de munca dar aveti cele mai multe zile de concediu decat orice amarat care munceste zi de zi ca sa va plateasca indemnizatiile pe care le primiti dar pentru care nu faceti nimic in cei 4 ani cat stati pe acolo. Ca faceti pentru noi cei care ne vedem de treaba zi de zi?? Raspunsul meu: NIMIC... atunci NIMIC ar trebui sa insemne si remuneratia dvs inclusiv opinia exprimata de dvs pe care pe " bune" nu v-a cerut-o nimeni!
      M-AM SATURAT DE VOI TOTI POLITICIENILOR!!
  • +6 (6 voturi)    
    Colonel!! (Marţi, 21 august 2012, 12:07)

    gigipetrol [utilizator]

    (null)
  • +5 (5 voturi)    
    am eu solutia! (Marţi, 21 august 2012, 12:30)

    Dedalus [utilizator]

    Nu ar fi mai simplu sa arestati judecatorii CCR?

    Si gata!

    Si dupa aia ii gratiaza Mona... :))))
  • +5 (5 voturi)    
    Zgonea si cu Filip (Marţi, 21 august 2012, 12:37)

    Vlade_Divac [utilizator]

    Acum se vede cel mai clar de ce au ajuns la sefia Parlamentului Zgonea si Filip, niste cozi de topor pentru Ilici si boshevicii lui.
    Astia nu doar ne cred pe toti prosti, dar si pe cei din CCR. Trimit adrese care sa explice cum trebuie (vor ei)
    sa fie citite datele lor adunate in pripa.
    Sa vedem daca si CCR-ul ne cred tot prosti !?
  • +11 (11 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 21 august 2012, 12:48)

    pragmatism [utilizator]

    Doamne ajuta ... CCR a invalidat referendumul!!!! Era singura decizie corecta!!!
  • +14 (14 voturi)    
    VICTORIE (Marţi, 21 august 2012, 12:48)

    catri81 [utilizator]

    Au luat decizia corecta.Somnorici isi ia pernuta si pleaca acasa.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu acasa (Marţi, 21 august 2012, 12:53)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui catri81

      La Adrian Nastase "acasa"!!!
  • +10 (10 voturi)    
    hai Base (Marţi, 21 august 2012, 12:55)

    ggna [utilizator]

    inapoi, ca s-o facut destul de ras...
  • +13 (13 voturi)    
    voiculescu s-a refugiat la ambasada (Marţi, 21 august 2012, 12:57)

    visio [utilizator]

    ecuadorului in Romania; revenind la manifestanti...ce dictatura, ce drepturile omului; oamneii au dreptul sa isi exprime public punctul de vedere; asa e in democratie; treaba este, ce va face Ponta? daca insista pe aceeasi linie, va fi arestat; daca va tergiversa, psd-ul va pierde masiv din electorat...antonescu a pierdut cel mai mult...si fotoliu, si credibilitate...el a pierdut totul...dar, asa cum am mai spus, fiecare pasare pe limba ei piere.
  • +12 (12 voturi)    
    Victorie!!!!! (Marţi, 21 august 2012, 12:57)

    Motzic [utilizator]

    Superrrrr!
  • +13 (13 voturi)    
    6-3!!!!! (Marţi, 21 august 2012, 12:58)

    MirceaIo [utilizator]

    scorul dupa parerea mea trebuia sa fie 9-0 pentru invalidare. judecatorii trebuie sa faca cursuri de aritmetica clasele 1-4. cum 6-3??? cei 3 au avut alta formula de calcul??????
    18292512:2=9146258+1=9146259>8549053
    INCREDIBIL!!!!!!!! cei 3 judecatori sunt varzaaaaaa!!!!!
    un copil de clasa 4 mediocru rezolva marea lor dilema!!!!!
    • -7 (7 voturi)    
      nu e 6-3 . (Marţi, 21 august 2012, 13:54)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      poate e 9-0 :) , dar 6-3 se pare ca nu e !
  • +6 (6 voturi)    
    Scrisoare adresata CCR (Marţi, 21 august 2012, 13:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Onorata Curte Constitutionala,
    a rog sa ma iertati ca ma 'inghesui' printre cei care, cu siguranta, va bombardeaza cu scrisori.
    Tot felul de"patrioti".
    Azi, tara depinde de decizia dumneavoastra.
    Experienta profesionala a fiecaruia dintre dumneavoastra va face posibila intelegerea faptului ca "batalia" NU se da intre, pe de o parte, papitoiul al carui comportament frizeaza isteria (un mic hitlerist) - o persoana lipsita total de experienta necesara unui conducator de tara - si, pe de alta parte, 'batranul lup de mare' (marea vietii), un autoritar care aplica rigoarea disciplinei 'de vapor', atunci cand isi alege solutiile si colaboratorii.
    "Batalia" se desfasoara, de fapt, intre cei doi'batrani lupi' : intre 'lupul de piata', detinatorul unei imense averi si al
  • +8 (8 voturi)    
    Scrisoare adresata CCR (Marţi, 21 august 2012, 13:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Onorata Curte Constitutionala,
    a rog sa ma iertati ca ma 'inghesui' printre cei care, cu siguranta, va bombardeaza cu scrisori.
    Tot felul de"patrioti".
    Azi, tara depinde de decizia dumneavoastra.
    Experienta profesionala a fiecaruia dintre dumneavoastra va face posibila intelegerea faptului ca "batalia" NU se da intre, pe de o parte, papitoiul al carui comportament frizeaza isteria (un mic hitlerist) - o persoana lipsita total de experienta necesara unui conducator de tara - si, pe de alta parte, 'batranul lup de mare' (marea vietii), un autoritar care aplica rigoarea disciplinei 'de vapor', atunci cand isi alege solutiile si colaboratorii.
    "Batalia" se desfasoara, de fapt, intre cei doi'batrani lupi' : intre 'lupul de piata', detinatorul unei imense averi si al
  • -13 (13 voturi)    
    error (Marţi, 21 august 2012, 13:06)

    Mizantropu' [anonim]

    5 - 4 a fost, nu 6-3.
    • +4 (4 voturi)    
      nu-mi spune (Marţi, 21 august 2012, 14:28)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Mizantropu'

      c-ai fost in sala unde au decis judecatorii...
  • +14 (16 voturi)    
    S-a facut dreptate! (Marţi, 21 august 2012, 13:09)

    Getul [utilizator]

    Ieri eram sceptic cu privire la invalidarea referendumului din 29 Iulie 2012. Acum sunt mirat ca minunea s-a produs si judecatorii Curtii Constitutionale au avut sange in "instalatie", procedand corect invalidand referendumul! Sigur, acum am motive temeinice sa sper ca procurorii vor merge mai departe cu ancheta demarata pentru posibila fraudare, de catre USL, a voturilor, pentru ca mie mi se pare exagerata cifra de sapte miliarde si patru sute de milioane de anti-Basisti.
    Acum vor considera, poate, ca-i momentul sa-i intrebe si pe Crin Antonescu si Victor Ponta de presiunile facute asupra institutiilor Statului. Cine stie...
  • +7 (7 voturi)    
    Ce se intampla cu 8,2 mil de voturi? (Marţi, 21 august 2012, 13:10)

    Fleur [utilizator]

    Raspuns: se pierd ! care-i problema ? In sistemul de vot american, finalistii, care concureaza pt. presedentie, cauta sa-si castige cati mai multi electori( ei sunt cei care voteaza presedintele-practic o formalitate) si cel care castiga majoritatea electorilor este practic noul pres. al americii. Fiecare stat al federatiei are dreptul la un nr. de electori, in functie de populatia statului respectiv. Statele mari au peste 30 de electori( california, florida, texas si illinois-parca, au un nr. f. mare de electori), dar exista state mici care au un nr. de 5 electori. In aceste conditii candidatul care pierde alegerile in statele mari, cu un minus de doar cateva voturi( principiul este: castigatorul duce tot, ca la poker), se poate intampla sa piarda alegerile degeaba castiga, detasat , la sute de mii de voturi alegerile din statele mici. Miza mare este sa castige alegerile din statele cu multi electori. Au fost alegeri( parca la doi presedinti ai americii) la care presedintele ales a obtinut mai putine voturi (pt. electori) dar a castigat alegerile caci cu voturi mai putine a obtinut mai multi electori, si a devenit pres. al americii. Cu mai putine voturi castigatorul alegerilor prezidentiale a obtinut majoritatea electorilor.PUNCT. Asta este. SE PIERD TOATE CELE 7.2 MIL DE VOTURI. POATE DATA VIITOARE.
  • +9 (11 voturi)    
    MULTUMIM, CCR (Marţi, 21 august 2012, 13:18)

    abel [utilizator]

    Avem niste judecatori extraordinari. Sunt eroi, au salvat democratia. Mutumim
    • -8 (10 voturi)    
      ce ziceam .... (Marţi, 21 august 2012, 13:42)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui abel

      pentru unii ingeri pentru altii draci .

      acum ca sunt eroi ai democratiei ... sa facem o statuie undeva pentru cei 5 .
      • +4 (4 voturi)    
        sa facem , ca merita !! (Marţi, 21 august 2012, 14:10)

        furioasa [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        asa am zis !
      • +1 (1 vot)    
        Ai si tu dreptate (Marţi, 21 august 2012, 20:22)

        abel [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Cred eu ca Istoria va consemna ca a fost un moment important pentru Justitie care a demonstrat ca este o putere independenta fata de politica si atunci da, sunt eroi. Si sunt si eroii mei.:)
    • -2 (4 voturi)    
      Ghici ghicitoarea mea... (Marţi, 21 august 2012, 16:31)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Cu ce scop s-a deplasat, zilele trecute, prezidentul suspendat în județele Covasna și Harghita?

      Vivat eroii, care au salvat democrația!
  • +15 (17 voturi)    
    Lovitura de stat a fost intrerupta. Pentru moment (Marţi, 21 august 2012, 13:19)

    Trojan.H [utilizator]

    Asteptam jndepartarea rapida a ilegalilor Zgonea si Antonescu.
    Hai Romania! Bravo CCR!
    • -10 (14 voturi)    
      lovitura de stat e ce face basul ... (Marţi, 21 august 2012, 13:41)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      se incalca legi , se subordoneaza institutii , se incalca vointa poporului pentru putere ... asta e adevarata lovitura de stat .

      lovitura de stat nu se face niciodata cu majoritatea , doar cu minoritati si institutii cheie ale statului .
  • -12 (14 voturi)    
    Deci nu s-a decis cu 6-3 ?! (Marţi, 21 august 2012, 13:20)

    compadre [utilizator]

    A fost 5-4...deci este ilegala decizia.
    • -6 (10 voturi)    
      posibil ... dar stai ca vine acum "erata" (Marţi, 21 august 2012, 13:39)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      ca sa modifice modificarea .
  • +12 (12 voturi)    
    Scrisoare adresata CCR - CONTINUARE (Marţi, 21 august 2012, 13:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    "Batalia" se desfasoara, de fapt, intre cei doi batrani 'lupi': intre 'lupul de piata'- detinatorul' unei imense averi si al catorva posturi TV si ziare - si 'lupul de mare'. Ce alegere faceti intre cei doi?
    • -14 (16 voturi)    
      vai cati de "vadimi" de pe vremea lui ceasca sunt (Marţi, 21 august 2012, 13:39)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      pe aici ... care mai decare aduceti osanale stralucitului lider ... coreea de nord e perfecta pentru voi ...

      in alta ordine de idei cati din sustinatorii usl au adus osanale lui ponta sau antonescu ? voi sunteti cumva aceeasi care faceati poeme si pentru ilescu prin anii 90 ?

      se pare ca cei anti-basescu sunt mult mai obiectivi si ancorati in realitate decat adulatorii basului ..
      • +2 (4 voturi)    
        Realisti? (Marţi, 21 august 2012, 14:00)

        AnonimTM [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Ce s-a intamplat pana acum a fost complet ne-realist, si s-a bazat doar pe ura populatiei fata de Basescu, in loc sa se bazeze pe acte si fapte. Toti sunt hoti, ambele tabere ... sa se aleaga praful de ei. Dar NU asa. Cei care defapt au votat la referendum impotriva lui Basescu sunt (in afara de cei plimbati cu autobuze) angajatii la stat si pensionarii, cei care au suferit pe urma masurilor luate in timpul crizei. Orice conducator ar fi luat acele masuri, ar fi avut aceeasi soarta. Nu a fost un vot rational. Problema e ca se mananca deja prea tare unu pe altu si incep sa se arunce in puscarie - unde le e locu la toti defapt! Si atunci normal ca folosind ura populatiei, incerci sa scapi de parnaie. Asta nu avea voie sa se intample. Ce va fi la alegeri, doamne ajuta, om vedea atunci; dar aia va fi (sa zicem asa) cu acte in regula - adica cu baza legala.
      • +6 (6 voturi)    
        eu cred ca il jignesti pe vadim (Marţi, 21 august 2012, 14:11)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Intr-un interviu spunea, intrebat fiind ce se intampla cu cele 7,4 milioane voturi pentru demitere: ëu am fost votat de x milioane in 2000 si nu am castigat, deci teoretic si eu puteam spune ce se intampla cu milioanele de voturi pentru mine. Dar legea e lege". Asa ca useleii sunt mai rai decat vadim.
      • +9 (9 voturi)    
        hai (Marţi, 21 august 2012, 14:30)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        nu te mai oftica; mergi la sefu si spune-i sa-ti dea banii pe azi...
  • -14 (16 voturi)    
    invalidat .. dar cu ce scor ? (Marţi, 21 august 2012, 13:30)

    adrian8 [utilizator]

    din declaratii se pare ca nu e 6-3 ...

    o fi 5-4 sau 6-2 ? :D

    acum ramane doar varianta populara , iesitul in strada .
    sa vedem cati din cei 7.5 mil considera necesar sa mai "iasa din casa" ....
    • -4 (12 voturi)    
      Ar iesi cu siguranta (Marţi, 21 august 2012, 13:39)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      daca ar fi mobilizati. Dar ce lider politic sa-i mobilizeze, ca, in afara de Basescu care nici el nu mai e ce-a fost odata, toti sunt impotenti cand vine vorba de insufletit masele.
      • -12 (16 voturi)    
        aici ai perfecta dreptate ... (Marţi, 21 august 2012, 13:53)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        nu exista lider adevarat pentru usl ....

        asta nu inseamna ca basescu (chiar daca e un lider al oranjilor) trebuie sa ramana presedinte .. din pacate este un lider al mafiei ...
    • +5 (5 voturi)    
      Chiar (Marţi, 21 august 2012, 14:20)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      hai sa vedem.....
  • -13 (17 voturi)    
    Piata Universitatii reinvie (Marţi, 21 august 2012, 13:49)

    deceneus [utilizator]

    Romani nu va lasati batjocoriti.
    Azi reinvie Piata Universitatii:

    http://www.facebook.com/HaiInPiataUniversitatii
  • +8 (10 voturi)    
    Acum jupoaiei! (Marţi, 21 august 2012, 13:50)

    MarioaraMurarescu [utilizator]

    Ar fi cazul sa ii jupuiti de vi pe toti talharii din USL!
  • -8 (10 voturi)    
    Corectati titlul!! (Marţi, 21 august 2012, 13:52)

    compadre [utilizator]

    Au spus cu gurita lor ca nu s-a decis cu 6-3.
    • +2 (2 voturi)    
      E (Marţi, 21 august 2012, 14:18)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      foarte posibil sa fie 7-2 8-1 sau chiar 9-0
  • -9 (15 voturi)    
    boi cotati (Marţi, 21 august 2012, 13:52)

    geo12 [utilizator]

    CCR: "Referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu a fost valid sub aspectul organizarii. " Sa nu mai aud basistii ca nu au votat pt ca Referendumul nu ar fi fost organizat cum trebuie! Nu ati votat doar pt ca nu ati putut sa va scoateti limba din dosul lui Basescu. Referendumul nu a fost o alegere intre Ponta si Basescu, ci intre Basescu si Basescu...Ponta ramanea oricum PM... oricum Basescu va avea un rol decorativ la Cotroceni si va fi obligat sa promulge proiectele lui Ponta care e sustinut de o majoritate parlamentara. O plecare a lui Basescu si organizarea alegerilor prezidentiale in toamna ar fi adus, poate, un candidat legitim,o fata noua cu sustinere populara, care ar fi catalizat si voturile parlamentare pt organizatia care l-ar fi sustinut, fie el si Ungureanu sau cine vreti voi... Asa, PDL-ul isi va atrage o ura si mai mare pt ca Base a tinut cu dintii de acest scaun de la Cotroceni, castigand la masa verde, iar in toamna USL-ul va popula cu mic cu mare Parlamentul, dupa ce a ocupat 3 sferturi din tara asta la locale.
    • 0 (4 voturi)    
      printre putinele comentarii pertinente (Marţi, 21 august 2012, 15:59)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      USL va exploata la maxim faptul ca T.B. a castigat la masa verde, iar acest lucru se va vedea in rezultatele alegerilor din toamna, unde cei care au salvat Romania stand la gratar nu vor mai conta. Printre singurii sustinatori ai lui T.B. care a avut curajul sa spuna acest lucru a fost Cristoriu care afirmat la B1 ca rezultatele referendumului sunt dezastroase pentru PDL si T.B. , desi nu vor duce la suspendare. A fost insa foarte repede corectat de domul Tapalaga care a inceput cu logica lui de 3 lei ca de fapt 54% din romani l-au sustinut. Urmatoarele alegeri vor oferi o imagine clara si pentru cei mai fanatici care este de fapt sustinerea PDL si a lui T.B. in Romania daca alegerile localele sau 7.4 mil voturi nu i-au convins inca. O victorie la masa verde iti aduce rezultatul dorit, nu insa si respectul adeversarului.
      • -1 (1 vot)    
        logica voastra (Marţi, 21 august 2012, 20:33)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        este partial corecta in ideea ca USL-ul va reusi aceeasi mobilizare/furaciune la vot si in noiembrie.
        personal cred ca nu si ca si-au atins maxiumul de competenta in furat .
        Din momentul asta, cu toata masinaria propagandistica a Antenelor, USL se va duce la vale.
        Pucistii vor repeta cifra de 7.4 milioane pana vor ajunge asa creada in ea si asta le va fi fatal.
        Cat despre ideea ca un simultan presedintie/parlamentare in toamna ar fi adus fete noi este wishfull thinking. Adica crede cineva ca dupa o demitere reusita Crin nu ar fi luat de la bizonii mioritici 54% lejer?
      • -1 (1 vot)    
        Care 7,4 milioane de voturi? (Miercuri, 22 august 2012, 8:57)

        bcorina [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        USL este in galeata sa vedem cum vor explica scumpirile la gaze, apa si lumina din septembrie ce vor duce la explozia preturilor la mancare si alte produse.
        USL a "gestionat" foarte bine seceta nu e asa?
        Te rog sa-mi spui ce masuri economice a luat USL pentru a ajuta agricultorii, sau in cele cateva luni de cand a preluat guvernarea? Da a crescut cursul euro . Si apropo pensiile au inceput sa fie date cu intarziere de 2 - 3 zile .
        Din cifra vehiculata scade 2 milioane cat a insemant frauda si-n realitate mai raman cca 5 milioane de romani care va sustin. Dar in toamna nu fi atat de sigur ca veti mai castiga.
        Nu prea mai sunt bani de dat iar ultima transa de la FMI e sub semnul intrebarii.
        • +1 (1 vot)    
          mai Corina (Miercuri, 22 august 2012, 10:06)

          JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

          Arata-mi si mie te rog in post unde am spus eu ca USL va castiga din cauza masurilor bune pe care le-a luat ? Nu oricine critica PDL ii vrea raul sau e sustinator USL. N-ai inteles nimic. Ai citit o critica la adresa PDL si ai vazut rosu (USL-ist, get-it ? :)) in fata ochilor. Mai usor cu catalogarile. Eu sper si imi doresc sa nu am dreptate insa daca ar fi sa pac un pariu, in toamna as paria pe USL, bazandu-ma pe argumentatia de mai sus. Vom vedea.
  • +12 (18 voturi)    
    Ponta du-te afara fara tara (Marţi, 21 august 2012, 13:54)

    PacheBuzau [utilizator]

    Plagiatorul Ponta s-a jucat de-a suspendarea pe banii romanilor.
    I-am ascultat tampeniile debitate cu insolenta.
    I-am tolerat nesimtirea.
    Este timpul sa scapam tara de acest mascarici.
    Cu cat mai rapid, cu atat mai bine.
    Sper ca agatata de clanta usii lui Nastase nu va ajunge la Ministerul Justitiei.
    Romani, fiti cu ochii pe coana Chirita Pivniceru.
    Este la fel de nesimtita ca si plagiatorul Ponta. Si are traseul deja facut de Felix.
  • +3 (5 voturi)    
    Inca una! (Marţi, 21 august 2012, 14:00)

    sosuhno [utilizator]

    Se pare ca Parlamentul va lua decizia finala, decizia de urmat!!! Ar fi culmea ca sa fie eliminat BASESCU. Trebuie sa ne luam bagajele. Cand imi vine pensia, propun sa punem mana de la mana , sa cumparam un orasel in SUA...Aici nu-i de stat. Totul e rastalmacit, totul e murdar. Se bate apa-n piua cu cei 7, ,,,mil. de votanti DA!
  • +3 (3 voturi)    
    Cotroceni (Marţi, 21 august 2012, 14:05)

    dej [utilizator]

    Echjpa de deparazitare a plecat spre Palat sa scoata paraziti de acolo.
  • +2 (4 voturi)    
    Si sa nu uit ... (Marţi, 21 august 2012, 14:14)

    AnonimTM [utilizator]

    Abia astept sa se deschida acea magica directie de asistenta judiciara pentru persoane care au fost "manipulate" in timpul perioadei de votare. M-ar interesa si pe mine cine mi-a trimis mesajul sa ma duc la vot si sa votez intr-un fel sau altul pe telefonul mobil (fiind in reteaua Vodafone) - fara sa ramana in mesagerie dupa citirea lui. Poate acest mister va fi acum elucidat, o data ce hienele din varf au pierdut, si hienele din vale se pot intoarce din nou ele pe varf ...
  • +5 (5 voturi)    
    Spirite incinse (Marţi, 21 august 2012, 14:17)

    Chi [utilizator]

    Oameni buni, va dati seama ca greul deabia acum incepe? Ca armata de securisti&comunisti ai lui ilici e mai numeroasa decat aceeasi armata a lui Base? Nu am votat la referendum, l-am votat pe Base fara sa fiu incantat de alegere dar nebunia deabia acum incepe.Is tare curios ce or sa mai faca astia de la Antena 3.Ma oameni buni dar oare CNA-ul la aia nu le poate face nimic? Adica chiar nu vede nimeni ce pericol reprezint pentru tara? Nu cred ca apucam sa vedem postul ala desfiintat si aia de pe acolo sa dispara in neantul timpului.Singura persoana de la care avea pretentii era Mircea Badea dar m-a dezamagit foarte mult.Ce sa-i faci latra la comanda si pe bani.
  • +7 (7 voturi)    
    cacarau, bagajele ! (Marţi, 21 august 2012, 14:18)

    dorinuca [utilizator]

    Fa-ti bagajul, ai stat destul la cotroceni , impostorule ! Acasa ! Pa,pa.....
  • +5 (5 voturi)    
    A , si inca ceva ! (Marţi, 21 august 2012, 14:23)

    dorinuca [utilizator]

    Puteti pune pivnicere si temnicere cate vreti la justitie. Justitia a vazut cum e sa fii independenta si n-o sa dea un centimetru inapoi , indiferent ce o sa tipe unii si altii pe la tv. Sper asta , ca sa fim si noi normali odata, ca legea sa fie respectata deopotriva si de vladica si de opinca ! Oricum, bagajele, cacarau ! Si vezi sa nu-ti iuti cartile , ca si asa iti era dor sa citesti ... O sa ai timp de acum inainte ..... Paaaa....
  • +4 (8 voturi)    
    Partizanat politic la CCR (Marţi, 21 august 2012, 14:39)

    marius4 [utilizator]

    Auziti la mosul Predescu, ce declara în "Gandul": "ne-am luptat şi noi cat am putut"...
    Păi mai d-le "judecator", daca erai magistrat stiai ca nu trebuie sa faci partizanate politice, nu trebuie sa "te lupti" pentru o tabara sau alta, ci trebuie doar sa aplici legea, e singurul lucru care te guverneaza. Dar ce sa intelegi tu, care nu esti magistrat, n-ai judecat in viata ta si te-au parasutat unii acolo, pt. ca ulterior sa raspunzi la comanda politica...E jenant ce se intampla, teoretic, a doua zi dupa referendum, acesta trebuia invalidat cu 9-0, nu cu 6-3, cum oare, juridic gandind, au putut vota 3 "judecători" pt. validare cand cvorumul nu a fost atins, ce argumente juridice au avut (n.n.comanda politica nu este argument juridic!!!) ???
    • +1 (7 voturi)    
      da, am inteles (Marţi, 21 august 2012, 14:43)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui marius4

      judecatorii care au votat pro basescu nu au votat politic ci au votat legal, ceilalti au votat politic... cat de naiv poti sa fii...
    • 0 (0 voturi)    
      Unde-i lege nu-i tocmeala (Marţi, 21 august 2012, 22:11)

      sosuhno [utilizator] i-a raspuns lui marius4

      Judecatorii, indiferent unde sunt, nu lupta! LUPTA AVOCATII, LUPTA PROCURORII, JUDECATORII APLICA LEGEA!
  • +6 (10 voturi)    
    comentariu (Marţi, 21 august 2012, 14:49)

    ipil [utilizator]

    Domnule Presedinte al Romaniei, TRAIAN BASESCU, va rog tare mult sa va respectati alegatorii si sa nu ii dezamagiti. Sa stati la Cotroceni intregul mandat dat de alegatori. Sa auzim de bine ca de trait incercam sa ne descurcam !
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari (Marţi, 21 august 2012, 15:04)

    Hrestic [utilizator]

    Felicitari CCR.Este foarte important sa vezi ca cineva mai respecta legea in aceasta tara.Mai avem o mica speranta.
  • -2 (4 voturi)    
    no comment (Marţi, 21 august 2012, 15:24)

    rgm1989 [utilizator]

    12 august 2012

    3. Constată că la referendum nu au participat cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente, pentru ca referendumul să fie valabil în conformitate cu prevederile art.5 alin.(2) din Legea nr.3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului.


    http://www.ccr.ro/default.aspx?page=press/2007/3mai

    3 mai 2007

    COMUNICAT DE PRESA

    În sedinta din data de 3 mai 2007, Curtea Constitutionala a luat în dezbatere sesizarea formulata de un numar de 50 de deputati, în temeiul art.146 lit.a) din Constitutie, cu privire la neconstitutionalitatea Legii pentru modificarea art.10 din Legea nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului.

    Legea a fost adoptata de Parlament sub forma unui articol unic, care prevede:

    "Articolul 10 din Legea nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.84 din 24 februarie 2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
    «Art.10. - Prin derogare de la art.5 alin.(2), demiterea Presedintelui României este aprobata daca a întrunit majoritatea voturilor valabil exprimate, la nivelul tarii, ale cetatenilor care au participat la referendum.»"

    În urma deliberarii, Curtea a constatat, cu majoritate de voturi, ca Legea pentru modificarea art.10 din Legea nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului este constitutionala.

    Decizia este definitiva si general obligatorie, se comunica Presedintelui României si se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

    BIROUL DE PRESA AL CURTII CONSTITUTIONALE
    • +1 (1 vot)    
      si pentru genul asta de tampenii ... (Marţi, 21 august 2012, 16:50)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui rgm1989

      cine raspunde ?

      cum poate ccr-ul sa raspunda ca a incalcat o decizie data chiar de ei ? trebuie sa vina codruta sa ii ancheteze ?
  • +7 (7 voturi)    
    Hm... (Marţi, 21 august 2012, 15:35)

    dorubarbu [utilizator]

    Domnule Crin ANTONESCU...scuzati cuvantul "domnule", e cam pretentios...

    Imi permit, in scurtul comentariu pe care il fac, sa-ti spun (nu meriti formulele de politete!) ca esti....nu numai un prost, ci si un neam-prost!

    Un hipernarcisist, un complexat, un frustrat si un tarat psihic cocotat, (cu ajutorul unor parveniti gen Dan VOICULESCU.) pe cele mai inalte culmi ale penibilului si grotescului.

    Ma intreb, siderat, cum de ai fost "studentul preferat" al profesoarei Zoe PETRE? Pe ce criterii te-a ales oare? in orice caz, nu pe criterii legate de inteligenta, caracter sau, eu stiu...pasiunea pentru Istorie.

    Deci? Cum ramane cu promisiunea de a te retrage DEFINITIV din viata politica daca presedintele susepndat, domnul Traian BASESCU se intoarce la Cotroceni?

    Cum ramane cu onoarea?

    .
    • -7 (7 voturi)    
      pai se intoarce nelegitim ... (Marţi, 21 august 2012, 16:50)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

      si prin institutiile aservite care incalca legea ...
      • 0 (0 voturi)    
        ne lasi ? (Marţi, 21 august 2012, 20:23)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        care lege a fost incalcata? au acceptat USL-istii cvorumul? au luptat sa-l atinga cu orice mijloace ? deci aia era legea?
        Sau in republica Absurdistan legea se schimba dupa ce se termina meciul ?
        legea era clara: no cvorum, no validare, no suspendare
        Sau vrei sa-ti aducem aminte ca USL-ul nu are nici-un motiv real de suspendare(incalcare grava a Constitutiei)
      • 0 (0 voturi)    
        care lege o incalca? (Marţi, 21 august 2012, 22:58)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Ponta a incalcat Constitutia cu cele doua OUG, antonescu la fel aparand la mitinguri si facand declaratii de la sediul pnl, CC ce lege a incalcat?
  • -9 (11 voturi)    
    Basescu nu este presedintele meu! (Marţi, 21 august 2012, 16:47)

    AndreeaElena [utilizator]

    Votul a 7,4 milioane de romani a fost ignorat! 7,4 milioane de romani au fost sfidat si batjocoriti! Basescu nu este presedintele meu!
    • +2 (2 voturi)    
      spalati pe creier de antene (Marţi, 21 august 2012, 17:19)

      furioasa [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      asta sunt cei 7.4 mil .
      Cand o sa intelegeti ca unde-i Lege nu-i tocmeala si ca minoritatea se supune majoritatii ( si ca sa fiu explicita ca nu cred ca intelegi 7.4 mil = minoritate; 10.6 mil = majoritate) atunci ai un loc in tara asta .Altfel , paaaa si i-ai si cu tine pe cei doi , Crinut si Pontacul.
    • +3 (3 voturi)    
      Lasati doamna, (Marţi, 21 august 2012, 17:21)

      Motzic [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      nu mai faceti spume!
    • +1 (1 vot)    
      DA , DAR NU UITA (Marţi, 21 august 2012, 19:10)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      Ca DL.BASESCU este presedintele meu si al altor 10 milioane care sau abtinut de la vot, sustinindul astfel pe PRESEDINTELE LEGITIM SI ALES AL ROMANIEI. Si 10 e mai mare ca 7. Dupa mate care am invitat-o eu in scoala si nu repetentul ala de predescu.
    • +2 (2 voturi)    
      Preşedintele (Marţi, 21 august 2012, 19:15)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      tău e Căcărău !
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari ccr (Marţi, 21 august 2012, 18:10)

    BME [utilizator]

    se pare ca justitia functioneaza,bravo magistratilor,ne-ati redat increderea in justitie si in democratie. Traiasca libertatea
  • +2 (4 voturi)    
    Decizie CCR (Marţi, 21 august 2012, 18:14)

    CNegutu [utilizator]

    Intr-o grupa doi dintre studenti au obtinut 46,24 puncte (din 100). Coform regulamentului din universitate, examenul se promoveaza cu peste 50 de puncte. Unul dintre studenti venise si cu coronita, iar celalalt facea parte din Senatul universitatii. Ca profesor, i-am mai pus sa invete pana la restanta din toamna. Le-am spus ca daca nu reusesc sa ia nici atunci peste 50 de puncte, indiferent ce parinti au sau pe cine cunosc, vor ramane tot restantieri. Este corect? Eu am respectat si respect totdeauna regulamentul!
    Cei de la CCR au facut la fel!
    Cei din USL trebuie sa mai invete!
    De data asta au picat...
  • +2 (4 voturi)    
    scandal aiurea (Marţi, 21 august 2012, 19:19)

    uzu [utilizator]

    scandal de doi bani. decizia asta trebuia luata a doua zi dupa referendum. usluil a organizat un referendum dupa anumite reguli. de doua saptamani incearca sa renyumere si sa schimbe regulile dupa care a organziat referendumul pentru ca nu le-a iesit.
    iin viata trebuie sa stii si sa pierzi.
  • +4 (6 voturi)    
    La Spitalul 9 (Marţi, 21 august 2012, 19:29)

    Kayros [utilizator]

    Antonescu, direct în rezerva pregătită la Spitalul 9. Fără clanță, desigur.
  • 0 (0 voturi)    
    vai (Marţi, 21 august 2012, 22:46)

    paulgrojdi [utilizator]

    și ce frumos plângeau Tache ,Ianche, și Cadîr unu pe umerii celuilalt. de toata jena.
  • 0 (0 voturi)    
    aspazia (Miercuri, 22 august 2012, 7:31)

    xrogo [utilizator]

    Oare de ce Aspazia a declarat acum trei saptamani ca ar anula referendumul pentru ca se bazeaza pe liste false si ieri a votat exact pe acele liste,temandu-se de puscarie?
    Sa aud pe basisti si deontologi cum au convins-o pe Aspazia sa se schimbe,oarece dosare,oarece presiuni?
    Cu asa CCR totul este loterie,dimineata te trezesti cu o idee si la amiaza ti-o schimba cineva,itrebarea este cine?