Un an de la cel mai dur BAC din ultimii 20 de ani. Alin Popescu, student in Marea Britanie, a discutat online: Piata este saturata de oameni cu note mari, de aceea experienta de munca este cea care face diferenta

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 21:20 Actualitate | Esenţial

Alin Popescu
Foto: Arhiva personala
Alin Popescu face parte din prima generatie de elevi care, in 2011, a dat Bacalaureatul cu camere de supraveghere. La un an dupa experienta BAC-ului, Alin Popescu - acum student in Marea Britanie - a discutat online cu cititorii HotNews.ro despre cum arata invatamantul romanesc la un an de la absolvirea liceului, despre ce inseamna sa studiezi Politica Internationala la University of Essex, din orasul Colchester si despre standardele sistemului britanic de invatamant.


"Imi doresc ca viitorul pe termen lung sa mi-l petrec in tara, tara mea, iar daca ar fi sa aduc un aspect al societatii britanice care mi-a placut ar fi respectul de sine si mandria de a fi un cetatean european", a declarat Alin Popescu in cadrul intalnirii online cu cititorii HotNews.ro. Acesta a precizat ca gasirea unui loc de munca "este cu siguranta una dintre prioritatile pentru anul II". "Este foarte importanta experienta anterioara, intrucat piata este saturata de oameni cu note mari. De aceea experienta de munca este cea care face diferenta pentru un post bun".

Alin Popescu a absolvit anul trecut Colegiul National "Gheorghe Lazar" din Bucuresti si studiaza Politica Internationala la University of Essex, din orasul Colchester. Dupa finalizarea examenelor de Bacalaureat, el a incheiat un imprumut cu statul britanic care i-a permis finantarea de 10.000 de lire a studiilor in Marea Britanie.

La finalul clasei a XII-a, tanarul stia foarte bine ce vrea de la facultate: "in primul rand ma gandesc la un loc de munca, pentru ca facultatea o fac ca sa imi gasesc un loc de munca bun. Eu am aplicat pentru Politica Internationala si am vazut ca sunt foarte multe oportunitati la facultatea unde am aplicat eu ca, din anul al III-lea, sa iti gasesti loc de munca in diferite institutii ale Uniunii Europene", declara el intr-un interviu acordat HotNews.ro.

Citeste aici si o relatare semnata Alin Popescu dupa prima saptamana de studentie

  • Vezi mai jos raspunsurile lui Alin Popescu la intrebarile adresate de cititorii HotNews.ro:


Citeste mai multe despre   






















8280 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Invatamantul romanesc? (Miercuri, 11 iulie 2012, 21:28)

    Petran [utilizator]

    1. Cum crezi tu ca ar trebui sa se schimbe programa din clasele 1-8 ca sa simtim ca ne vom creste copiii intr-un sistem cu adevarat european?
    2. Ce sfaturi dai celor care intra acum in clasa 8-a? Cum sa se pregateasca, ce sa ceara de la profesorii de la scoala?
    3. E nevoie de o organzizare mai buna a elevilor din clasele 5-8, astfel incat sa poata comunica mai bine cu conducerile scolilor pentru a discuta probleme cu care se confrunta etc?
    4. Ce sfaturi dai parintilor in relatia cu proprii copii pentru a-i ajuta sa invete mai bine si sa faca fata examenelor?
    Multumesc mult!
    • -1 (1 vot)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:08)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Petran

      1. Eu am terminat cicul acesta cu destul de mult timp in urma si nu stiu in ce masura s-a schimbat sau a ramas la fel. Ce este foarte important in primele opt clase este sa primesti informatii de cultura generala cat mai vaste si din cat mai multe domenii, insa referitor la examinare consider ca evaluarea prin examenul de capacitate de care eu am trecut ajuta la o distribuire in licee mai echitabila.
      2. Celor care intra in clasa a VIII-a le urez mult succes si, din punctul meu de vedere, acesta este cel mai important an in dezvoltarea ulterioara deoarece finalitatea acestui ciclu determina mediul in care se va dezvolta elevul in cei mai importanti ani. De aceea recomand multa responsabilitate si consider ca miza examenului final este chiar mai mare decat cea a Bacalaureatului.
      3. Da, este nevoie de o organizare mai buna a elevilor, dar prefer sa nu imi dau cu parerea pentru ca nu am expertiza necesara.
      4. Perioada examenelor este foarte stresanta pentru orice elev, asa ca din partea parintilor trebuie sa vina un suport urias, trebuie sa aratati incredere si sa sustineti ceea ce isi doresc copiii sa urmeze mai departe.
  • +2 (4 voturi)    
    regrete (Miercuri, 11 iulie 2012, 21:40)

    Raluca [anonim]

    1. Ce regreti cel mai mult din perioada anilor de liceu?
    2. In opinia ta, care este partea buna a invatamantului romanesc? Ce ar trebui preluat de catre sistemele de invatamant europene? Desi avem multe lacune, invatamantul romanesc "produce" si oameni ca tine, nu numai analfabeti.
    3. Ca student la Politica Internationala, ce parere ai despre situatia actuala de pe scena politica romaneasca?
    • -1 (1 vot)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:12)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Raluca

      1. Cu siguranta, viata sociala din liceu de care m-am convins ca nu o voi mai retrai niciodata.
      2. Exista numeroase parti bune ale invatamantului romanesc si este foarte important sa nu uitam ca avem profesori de talie europeana si poate chiar mai mult. Din pacate, problema sistemului e la nivel general, insa exista numeroase cazuri particulare unde invatamantul romanesc a produs elevi de elita mondiala. Pentru asta, ai nevoie de numerosi factori.
      3. Am o parere foarte proasta, dar as prefera sa mentinem subiectele legate de educatie.
  • +1 (1 vot)    
    Pina in acest moment (Miercuri, 11 iulie 2012, 22:19)

    barbidoc [anonim]

    Ai solicitat/primit drept de munca in UK?
    • 0 (2 voturi)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:12)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui barbidoc

      Eu o sa-l solicit in octombrie, insa am foarte multi colegi care au aplicat deja pentru acest permis si trebuie sa recunosc ca nu este un proces chiar facil.
      • +1 (1 vot)    
        UK = sclavie (Joi, 12 iulie 2012, 20:49)

        The Knight [utilizator] i-a raspuns lui Alin Popescu

        Alin, nevoia pentru acel permis si timpul la care esti supus sa astepti pentru el iti indica exact ce reprezinti tu pentru ei: o sursa de venit. Daca mergeai În Olanda, plateai 1400 Euro pe an și îți venea permisul în max 10 zile, cu garantie.
  • +1 (3 voturi)    
    Noi vs Ei (Miercuri, 11 iulie 2012, 23:01)

    Jimbo [utilizator]

    1. Cine consideri ca este vinovat pentru rezultatele de la BAC si cum crezi ca s-ar putea remedia situatia ?
    2. Cum este vazut la ei invatamantul ? Li se pare si lor ca sunt lucruri care nu functioneaza ? Daca da, cum abordeaza aceste probleme ?
    Mult noroc!
    • 0 (2 voturi)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:14)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Jimbo

      1. In primul rand, oamenii sunt vinovati pentru ceea ce s-a intamplat la Bacalaureat si pentru ce se intampla in tot sistemul. Aceste probleme uriase vin din lipsa de respect pe care o acordam acestui aspect fundamental din viata fiecaruia, respectiv educatia.
      2. Ce am vazut ca se reproseaza cel mai mult si practic tot anul au fost proteste pe aceasta tema este cresterea taxelor scolare pe care multi le considera nejustificate.
  • +1 (3 voturi)    
    Cel mai dur?! (Miercuri, 11 iulie 2012, 23:13)

    Ion [anonim]

    Esti de acord că bacalaureatul a fost la un același nivel de dificultate cu examenele din anii anteriori, poate cu un sensibil surplus de dificultate, însă care nu atenuează circumstantele dezastrului?
    • 0 (2 voturi)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:16)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ion

      Acest dezastru de care se tot vorbeste nu este din punctul meu de vedere ceva nou. El a devenit vizibil de acum doi ani, practic, cu ocazia introducerii sistemelor de supraveghere mai performante. Consider ca o supraveghere si mai atenta ar scoate in evidenta un dezastru si mai mare.
  • +2 (2 voturi)    
    Diferente si consecinte (Joi, 12 iulie 2012, 0:16)

    Lavinia [anonim]

    Salut Alin,

    1.Ce deosebiri remarci atunci cand compari structura cursurilor in RO vs UK:
    - relatia profesor - student
    - dezbatere si contributie personala versus asimilare fortata de texte/comentarii si idei
    - recunoasterea valorii si performantelor studentului
    2.Te mai poti intoarce in RO dupa aceasta experienta?
    Daca da, care e cea mai importanta lectie primita din vestul deloc salbatic, pe care ai putea-o impartasi si aplica odata intors acasa?

    Multumesc anticipat
    • 0 (2 voturi)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:23)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Lavinia

      1. Relatia profesor-student este fundamental diferita in Anglia. Am fost surprins sa vad cat de apropiati sunt profesorii acolo. Obisnuiau sa ne cheme dupa incheierea seminariilor la tot felul de activitati de relaxare si aveau grija intotdeauna sa isi construiasca o relatie cu noi, nu doar din perspectiva academica. Nu zic ca asa este tot sistemul, insa poate asa a fost norocul meu.
      - Asimilare fortata pot sa garantez ca nu am folosit deloc. Absolut toate formele de evaluare prin care am trecut presupuneau argumentele mele si informatii generale, in niciun caz tocite din materia predata. Abordarea originala a subiectelor era cel mai bine notata.
      - Aveau grija sa scoata in evidenta elevii cei mai buni, insa niciodata nu ii faceau pe restul sa se simta inferiori, ci doar sa fie mandrii ca sunt inconjurati de elite. Cel mai clar exemplu la care ma pot gandi a fost dupa terminarea cursurilor, inainte de perioada de examinare finala, cand la materia Stiinte politice a fost chemat in fata amfiteatrului cel mai bun elev din an, care ne-a citit o lucrare la care el fusese notat Exceptional pentru a vedea cu totii ce nivel trebuie sa ai ca sa fii notat asa. A fost o experienta care m-a determinat sa vreau mai mult de la mine.

      2. In momentul acesta, raspunsul meu este categoric da. Imi doresc foarte mult sa ma intorc in tara, chiar daca apreciez enorm sistemul lor de invatamant. Imi doresc ca viitorul pe termen lung sa mi-l petrec in tara, tara mea, iar daca ar fi sa aduc un aspect al societatii britanice care mi-a placut ar fi respectul de sine si mandria de a fi un cetatean european.
  • +1 (1 vot)    
    mod de viata (Joi, 12 iulie 2012, 0:29)

    costin, var cu Cornel, vecinul tau!! [anonim]

    spune-ne Alin, e simplu sa fi un elev de nota 10
  • +2 (2 voturi)    
    part- time job (Joi, 12 iulie 2012, 9:21)

    Lady M [anonim]

    Buna,

    Ce sanse are un student roman in a-si gasi un part-time job pe perioada studiilor , daca acesta nu are
    experiente anterioare; avand in vedere importanta
    CV-ului in ochii angajatorului.
    .
    • 0 (2 voturi)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:27)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Lady M

      Personal nu mi-am cautat un job pana acum, insa este cu siguranta una dintre prioritatile pentru anul II. Am avut multi colegi care si-au gasit destul de usor de munca si erau foarte multumiti si de modul in care erau platiti. Este foarte importanta experienta anterioara, intrucat piata este saturata de oameni cu note mari. De aceea experienta de munca este cea care face diferenta pentru un post bun.
  • 0 (2 voturi)    
    Stiinte politice (Joi, 12 iulie 2012, 10:14)

    Stefan [anonim]

    Incepand din toamna voi studia la Coventry University. Am ales stiintele politice si trebuie sa spun ca admir si salut gestul tau. Avand in vedere parerile impartite ale conationationalilor mei, as vrea sa te intreb daca, intr-adevar, mediul politic britanic este inaccesibil. Ai putut, dupa sau in timpul primului an de studiu, sa te implici in politica britanica sau urmezi calea tehnocratiei europene?
    • 0 (2 voturi)    
      R (Joi, 12 iulie 2012, 10:29)

      Alin Popescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Stefan

      In primul an m-am ocupat exclusiv de cursurile universitare si de cateva activitati extrascolare, dar nu am intrat in campul muncii. Cu toate acestea, cunosc studenti din anii mai mari care sunt implicati in activitatea consiliilor locale si chiar a primariilor unde fac si stagii de practica. Fii sigur ca e mult mai greu pentru un roman sa se implice in viata politica britanica, insa la ei valoarea este criteriul final, asa ca daca ai potential cu siguranta te vei putea integra in politica britanica sau chiar europeana.
      • 0 (2 voturi)    
        Multumiri (Joi, 12 iulie 2012, 10:36)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Alin Popescu

        Multumesc. iti urez mult succes in continuare.
  • +1 (1 vot)    
    bac 1990 (Joi, 12 iulie 2012, 13:45)

    adi [anonim]

    greşit, cel mai greu BAC. a fost în anul 1990.