În plin val 4 al pandemiei, sute de ventilatoare și zeci de milioane de măști și echipamente medicale în valoare de 650 de milioane de lei sunt blocate în depozitele Unifarm

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2021, 16:38 Actualitate | Sanatate


Pandemia de COVID-19
Foto: Wavebreak / Profimedia Images
În plin val 4 al pandemiei, în care spitalele sunt sufocate de pacienți cu COVID, iar România a cerut ajutor internațional pentru aparatură, 390 de ventilatoare, 27 de milioane de măști și alte materiale sanitare în valoare de 650 de milioane de lei achiziționate în criza COVID sunt blocate în depozitele Unifarm, a anunțat joi compania de stat. Reprezentanții acesteia spun că vor să cedeze stocul Departamentului pentru Situații de Urgență, însă este nevoie de o modificare legislativă.

Unifarm a transmis, joi, printr-un comunicat de presă, că conducerea interimară a companiei, numită în 30 iulie, cere de urgență modificări legislative pentru deblocarea operațională a companiei și punerea urgentă în utilizare a stocului în valoare de 650 de milioane de lei achiziționat în pandemie.

Astfel, în depozitele Unifarm zac nefolosite, printre altele, 310 ventilatoare, 80 de ventilatoare mobile, 27 de milioane de măști, ochelari și combinezoane de protecție, dezinfectanți și alte materiale sanitare și dispozitive medicale.
  • "Achiziționarea stocului pentru combaterea pandemiei COVID-19 a fost realizată în mod excepțional, în condițiile unei piețe extrem de volatile, în perioada stării de urgență din anul 2020, cu o finanțare calificată eronat la acel moment drept credit comercial, iar evoluția ulterioară a prețurilor a cauzat nevandabilitatea și blocarea acestui stoc din cauza calificării greșite a operațiunii de finanțare a achiziției.
  • Deblocarea de urgență a acestui stoc pentru care Statul Român a cheltuit sume impresionante de bani este impusă de evoluția negativă a pandemiei și de necesitatea ca autoritățile să nu cheltuiască noi resurse financiare pentru achiziționarea altor produse identice", a transmis conducerea companiei.
Aceasta mai susține că a inițiat discuții concrete cu Departamentul pentru Situații de Urgență, cu care ar fi agreat de principiu cedarea stocurilor deținute de Unifarm către DSU.
  • "În vederea concretizării urgente a soluției propuse, în actualul context politic, este necesară aprobarea în regim de urgență, cu amendamente, a OUG nr. 29/2020, astfel încât materialele și echipamentele să ajungă imediat în sistemul sanitar.
  • Situația a fost expusă, în cadrul mai multor audiențe și corespondențe, factorilor care pot contribui la adoptarea unei soluții: Ministerul Sănătății, Primul-ministru, Comisia pentru sănătate publică a Senatului, Consiliul Concurenței, Ministerul Finanțelor, Trezoreria, ANAF, IGSU și DSU.
  • Conducerea interimară a companiei solicită din partea tuturor instituțiilor implicate o mobilizare urgentă și coerentă pentru ca stocul UNIFARM de echipamente și materiale necesare combaterii pandemiei COVID-19 să ajungă în sistemul sanitar cât mai repede", mai transmite compania.
Cu spitalele sufocate și fără locuri la ATI, România a activat în aceste zile Mecanismul European de Protecție Civilă, astfel că a primit din Polonia 50 de concentratoare de oxigen pentru spitalul modular de la Lețcani.

Reamintim că în octombrie 2020 fostul director al Unifarm Adrian Ionel a fost trimis în judecată de DNA într-un dosar în care este acuzat că a cerut o mită de 760.000 de euro pentru un contract de furnizare de materiale anti-COVID, dar și că, în calitate de președinte al Consiliului de Administrație, a votat pentru numirea sa ca director general al Companiei Naționale.

În 4 decembrie, Adrian Ionel a fost plasat sub control judiciar de către DNA într-un al doilea dosar legat de achiziții în perioada pandemiei de COVID-19. Potrivit procurorilor, el ar fi încheiat cu o firmă un contract în valoare de 4,49 de milioane de lei pentru achiziția a 1,5 milioane de măști. Ulterior, la doar două zile de la încheierea contractului, Ionel ar fi decontat către firma respectivă suma de 3.599.988 lei, reprezentând un avans din valoarea contractului încheiat în condițiile de mai sus. Firma nu livrase nicio mască, iar după denunțarea contractului aceasta nu a returnat nici suma primită drept avans.

UPDATE În replică, Compania S.C. MW ILMED S.R.L., susține că a adus cantitatea ceruta de catre Unifarm SA conform contractului, doar ca, cei de la Unifarm nu au mai dorit sa primeasca marfa, alegand sa denunte unilateral contractul pe motiv ca au avut o intarziere privind livrarea produselor datorita declararii Starii de Urgenta Globala de catre Organizatia Mondiala a Sanatatii.

”Acest fapt l-am adus la cunostinta conducerii de atunci a Unifarm SA si ei au acceptat situatia de fapt. Prin urmare, denuntarea unilaterala a contractului in cauza incalca prevederie legale ale art.1276 alin.1 Cod civil, aceasta denuntare unilaterala nemaifiind posibila. Marfa se afla si in prezent in depozitul companiei noastre deoarece, in urma numeroaselor notificari prin email si contactari telefonice, in ultimele 18 luni, nu am gasit nici o solutie pe cale amiabila. Urmare tuturor demersurilor initiate fara rezultat, ne-am vazut nevoiti sa actionam in judecata CN UNIFARM SA”, spune compania într-un comunicat transmis HotNews.ro.

Adrian Ionel a fost suspendat din funcția de director Unifarm în iunie 2020.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16430 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    UNIFARM e plina de corupti... (Joi, 14 octombrie 2021, 16:41)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    UNIFARM e plina de corupti...
    • +10 (10 voturi)    
      vina e a STATULUI Roman care a esuat (Joi, 14 octombrie 2021, 17:02)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ca UNIFARM e alta companie de STAT condusa politic e una dar Guvernul si PARLAMENTUL nu sunt in stare sa ajute romanii nici in astfel de momente

      ceea ce ne arata ca exista niste interese legate de UNIFARm care sunt mai importante decat cei care mor cu zile sau poate ca asta e scopul
      • +3 (5 voturi)    
        Poate gasiti si un depozit de medici pe undeva . . (Joi, 14 octombrie 2021, 21:15)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        . . .
    • +7 (9 voturi)    
      Am... (Joi, 14 octombrie 2021, 17:16)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      vaga impresie ca nu ai inteles mesajul acestui apel...

      Materialele au fost cumparate/platite spaga a fost luata/platita (sau nu, nu stiu cazul per se), dar niste materiale medicale bune sunt blocate datorita birocratiei...Cand oameni mor!

      Idiotenie tipic romaneasca!
      • +3 (3 voturi)    
        Pai asta-i definitia coruptiei! (Vineri, 15 octombrie 2021, 9:02)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Coruptie nu inseama doar ca din trei firme cu performante similare, o alegi pe cea care da shpaga!
        Coruptie inseamna si INCOMPETENTA, firma ce da shpaga si castiga licitati nu doar ca cere mai mult, dar este INCAPABILA sa faca lucrarea.

        Ass si aici: materialel foarte necesare acum au fost cumparate prea scump, iar acum ZAC BLOCATE in depozite, din cauza coruptiei!
    • +8 (8 voturi)    
      Posturile platite de stat sunt pline de corupti (Joi, 14 octombrie 2021, 17:23)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      si incompetenti...
    • +9 (9 voturi)    
      romania... (Joi, 14 octombrie 2021, 17:38)

      EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      e plina de hoti , escroci si corupti...
    • +3 (9 voturi)    
      E UN LUCRU STIUT... (Joi, 14 octombrie 2021, 21:17)

      n_a [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Cand Vlad Voiculescu a denuntat hotiile, mai marii statului esuat l-au dat afara!
      • +1 (5 voturi)    
        Ce a denuntat? (Vineri, 15 octombrie 2021, 11:50)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui n_a

        Unde a denuntat!?! Nu am vazut nicio plangere...
  • +15 (21 voturi)    
    Cine sa modifice legile? (Joi, 14 octombrie 2021, 16:44)

    gmb72 [utilizator]

    șParlamentarii se lauda la TV cum NU votează ei un guvern tocmai din grija pentru tarisoara, pentru bobor, în schimb așteaptă un guvern sa emită ordonanțe si hotărâri, ca ei, deși fac parte din acea instituție denumita "Legislativ", n-au timp sa facă legi....
    Ca trebuie sa stea la TV sa ne explice cât de mult bine ar face ei tarii, dar nu-i lasa ceilalți !
  • +15 (21 voturi)    
    Păi cine să se ocupe (Joi, 14 octombrie 2021, 16:47)

    fokerul [utilizator]

    de asta cănd toţi parlamentari sunt ocupaţi cu uite Cîţu, nu e Cîţu iar mutulică Juie Mohannis umblă aiurea pe la tot felul conferinţe pe afară? Nu e timp de aşa ceva
  • -4 (20 voturi)    
    domle (Joi, 14 octombrie 2021, 16:48)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    e pur si simplu de neinteles de ce nu au romanii incredere in autoritati, aici e vorba de lipsa de educatie, domle, deci trebuie sa-i calcam pe cap metaforic si nu numai pe sosocii astia, sa-i facem sa asculte de autoritati, altfel nu se mai poate domle, stam dupa ciobanii astia, n-am mai pomenit
    • 0 (6 voturi)    
      Nu înțeleg (Joi, 14 octombrie 2021, 17:11)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      ...De ce sa-i călcăm pe cap doar metaforic?
      Merita mai mult decât simple metafore.... La cum ne ucid acum, sa se poată folosi de morți, sa dea în "ceilalti"...
  • +16 (26 voturi)    
    bravo... (Joi, 14 octombrie 2021, 16:49)

    liviu_ [utilizator]

    intre timp citzu are treburi mai importante, gen sa atace usr....
  • +14 (22 voturi)    
    Citzu doarme (Joi, 14 octombrie 2021, 16:53)

    Mihnea_V [utilizator]

    Iohannis, daca nu ii pui pe liberali sa il sustina pe Ciolos vom ajunge in cartile de istorie si nu la capitolul pe care ti-l doreai tu, ci fix invers. Sunt pline spitalele, mor oameni mai multi decat oriunde in lume si voi stati cu echipamentele in depozite. Faraonilor, pe astea nu puteti sa le luati in lumea de dincolo.
  • +3 (7 voturi)    
    stare de urgenta (Joi, 14 octombrie 2021, 16:58)

    gpavel [utilizator]

    starea de urgenta trebuia mentinuta ca in franta(avem o legislatie si constitutie asemanatoare),prelungirea trebuia la 6 luni(nu lunar cum am facut-o de doua ori),prin aprobarea starii de urgenta de catre parlament,aveam un instrument puternic,care permitea viteza in actiune!(si totul legal si constitutional)
  • +8 (8 voturi)    
    nu este ”combinatie”, nu se face! (Joi, 14 octombrie 2021, 17:30)

    Antenistontel [utilizator]

    asta e principiul statului mafiot.
  • 0 (12 voturi)    
    in plina criza BOR (Joi, 14 octombrie 2021, 18:02)

    gigiduru_ [utilizator]

    Prostimea a vrut biserici, nu spitale:

    https://youtu.be/s4ePIJ99Jno?t=163

    Acum or sa aiba parte de biserica.
    • +4 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 14 octombrie 2021, 18:31)

      [anonim] i-a raspuns lui gigiduru_

      • +1 (1 vot)    
        eu nu as numi-o naivitate (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:48)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui

        ... lipsa de logica elementara si bun-simt ar fi mai aproape de realitate.

        Au fost dresati bine unii sa reactioneze la sound bites cu refrenul "biserica este cauza tuturor relelor din tara asta".
  • +9 (9 voturi)    
    Daca era (Joi, 14 octombrie 2021, 18:23)

    Costi888 [utilizator]

    O lege care subrezea lupta anticoruptie era deja data, peste noapte. Asa.. cui ii pasa?
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 14 octombrie 2021, 18:31)

    [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    crima (Joi, 14 octombrie 2021, 19:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    procuratura lui ilici incaseaza bani la greu.nu fac nimic, adica fac ce trebuie...ptr ei, aparatul premiantilor si specialilor.
  • +2 (4 voturi)    
    O parere (Joi, 14 octombrie 2021, 20:10)

    NituCt [utilizator]

    Sau poate exista doar pe hartie, ca pe timpul comunistilor .
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i exclus! (Vineri, 15 octombrie 2021, 9:04)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Nu m-am gandit la asta, mi sa pare improbabil.
      Dar nu este imposibil, imi amintesc bine cum era inainte de 1989 cu raportarile false, mult umflate!
  • +4 (4 voturi)    
    asa ceva nu s-a mai vazut (Joi, 14 octombrie 2021, 20:56)

    zgubilitix [utilizator]

    "Conducerea interimară a companiei solicită din partea tuturor instituțiilor implicate o mobilizare urgentă și coerentă" - asa ceva nu s-a mai vazut in politica romaneasca, deci nu se va intampla nici acum.

    Sunt ocupati cu lupta pt ciolan in loc de a lupta cot la cot, secunda de secunda, pt a scoate tara din criza ovid si din criza in general. Dar ei se cearta intre ei, platiti din banii nostri.

    Daca ar folosi fiecare secunda irosita in atacuri la persoana sau la partid, in raspunsuri la atacuri primite, in manipulare, in motiuni de cenzura etc pentru a "repara" tara asta, am fi dus-o mai bine, mult mai bine, din toate punctele de vedere.

    Dar nu, ei stau si se cearta, salariul curge, tara moare (si la propriu si la figurat).
  • +3 (3 voturi)    
    explicatie (Joi, 14 octombrie 2021, 21:26)

    Alessandra1 [utilizator]

    eu tot nu inteleg ce au vrut sa zica cu

    "cu o finanțare calificată eronat la acel moment drept credit comercial, iar evoluția ulterioară a prețurilor a cauzat nevandabilitatea și blocarea acestui stoc din cauza calificării greșite a operațiunii de finanțare a achiziției."

    ce treaba are ca era marfa sau nu pe credit comercial cu blocarea si vandabilitatea ei?
    • +1 (1 vot)    
      Nu ii lasa sa vanda la pret mai mic (Vineri, 15 octombrie 2021, 8:42)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Alessandra1

      Cel putin asa am inteles ultima data cand am citit despre povestea asta: din cauza felului in care guvernul a finantat operatiunea, Unifarm e obligata sa faca profit din vanzarea echipamentelor.

      Nu poate sa le doneze spitalelor, nu poate sa le vanda la preturile din octombrie 2021. Trebuie neaparat sa le vanda la preturile din martie 2020.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte simplu! (Vineri, 15 octombrie 2021, 9:06)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Alessandra1

      Pe perioada starii de urgenta, au fost cumparate "in panica", la preturi mult mai mari decat normal!
      (si eu am cumparat o data de la farmacie masti cu 9 lei bucata!)

      Daca tot le-au cumparat prea scump, acum le tine blcate in depozite, nu le distribuie - aceasta este logica stranie a Statului roman ...
  • +3 (3 voturi)    
    masti neconforme (Vineri, 15 octombrie 2021, 0:45)

    abcd5 [utilizator]

    În plin val 4 al pandemiei Inox S.A. produce si vinde en gros si in supermarket masti neconforme. Cum se poate incadra aceasta fapta? Crima cu premeditare se poate?
  • +2 (4 voturi)    
    sosoaca e de vina! (Vineri, 15 octombrie 2021, 4:11)

    maiorulmura [utilizator]

    ...ca n-a scos arafat echipamentele din depozite
  • +2 (2 voturi)    
    tipic (Vineri, 15 octombrie 2021, 8:25)

    mongolul [utilizator]

    pentru Rromanik si securistii ei (si securizdele, evident)
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 15 octombrie 2021, 8:58)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Apreciez mult logica:
    "Achiziționarea stocului pentru combaterea pandemiei COVID-19 a fost realizată în mod excepțional, în condițiile unei piețe extrem de volatile, în perioada stării de urgență "
    S-au cumparat in panica, pentru ca era stare de urgenta, la preturimult mai mari decat cele normale.
    Acu, daca tot le-am cumparat foarte scump, si iar este nevoie disperata, hai sa NU le folosim, sa le tinem degeaba in depozite!

    O decizie perfecta!
    Nici Daddy sau Veorica nu puteau proceda mai bine ...
  • +1 (1 vot)    
    Un Corp de Control si DNA? (Vineri, 15 octombrie 2021, 13:45)

    Razvan_M [utilizator]

    Caci se pare ca Ministrii Sanatatii au fost mai interesati sa darame propriul guvern decat sa administreze ministerul in fruntea caruia au fost numiti.