Ioana Mihăilă: Realitatea spune că există decese probabil de COVID-19 care nu au fost testate, diagnosticate şi încadrate

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2021, 12:51 Actualitate | Sanatate


Testare coronavirus
Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia
"Realitatea" din teren arată că există decese "probabil" de COVID-19 care nu au fost testate, diagnosticate şi încadrate ca atare, afirmă ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă.
Aceste declarații au fost făcute de Mihăilă în conferința de presă de joi în care a prezentat concluziile raportului echipei de control privind decesele COVID, care arată că în platforma CoronaForms în anul 2020 au fost înregistrate 16.120 de decese, iar în platforma Alerte MS - 18.948 de decese.
  • "Realitatea din teren spune că există decese la domiciliu sau în centrele rezidenţiale care au provenit în urma contractării infecţiei COVID, pentru că a existat un contact cu o persoană COVID pozitivă, dar persoana care a decedat nu a fost testată, diagnosticată şi raportată.
  • Tot realitatea din teren, de această dată de la nivelul spitalelor, ne spune că au existat decese din cauze acute, precum infarctul miocardic acut, traumatisme, hemoragii digestive superioare, la pacienţi care au fost diagnosticaţi cu COVID", a afirmat Mihăilă, citată de Agerpres.
Ea a mai susținut că este "important" ca datele să fie "cât mai aproape de o valoare corectă".
  • "Referitor la timp, cred că este important să avem datele cât mai aproape de o valoare corectă, nu neapărat cât mai repede.
  • Referitor la gradul de acurateţe cu care putem avea numărul de decese, această afirmaţie provine de la realitatea din teren, iar realitatea din teren ne spune că există decese probabil de COVID-19 care nu au fost testate, diagnosticate şi încadrate ca atare", a susţinut ministrul.
Ioana Mihăilă a afirmat că, în această săptămână, a avut discuţii cu reprezentanţii Institutului Naţional de Statistică, ai Şcolii Naţionale de Sănătate Publică şi Management Sanitar, ai Institutului Naţional de Sănătate Publică şi cu Direcţiile de sănătate publică, pentru "a înţelege procesele prin care această raportare se face": "Scopul este ca aceste procese să fie ameliorate, astfel încât diferenţa dintre raportarea în timp real din Corona-Forms şi comunicată zilnic populaţiei şi raportarea periodică, dar cu o frecvenţă mai mică a datelor care survin din alte surse, Institutul Naţional de Statistică şi spitale, să fie cât mai aproape de o corelare".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1314 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Haideti tovarasa, abrogati Ord MS 436 si 570 (Joi, 13 mai 2021, 13:07)

    xolv [utilizator]

    sa vedem in urma autopsiei cine a murit de COVID!!
  • +1 (3 voturi)    
    Chestiuni discutabile (Joi, 13 mai 2021, 13:14)

    BEDE [utilizator]

    Dac[ cineva testat pozitiv de COVID decedează de infarct miocardic la câteva zile după testul pozitiv, cum se trece? Se trece ca deces de COVID sau nu? Se poate ca, dacă nu ar fi avut COVID să nu fi făcut nici infarct atunci, ci poate mai tîrziu. Cei cu comorbidități serioase probabil că au un sfârșit grăbit de COVID, că tot ar fi terminat-o în mai puțin de 5 ani și dacă nu era COVID?
    Care sunt deci regulile pentru raportare? Fără niște reguli clare, oricine poate spune că nu e corect: unii că s-au raportat în plus, alții că s-au raportat în minus.
    Dar, mai ales, dacă cineva a murit cumva de COVID dar nu a fost testat pozitiv nu se poate ști, ci doar se poate bănui. Totuși, nefiind în India, cu peste un miliard populație, cred că nu ar fi un număr semnificativ de asemenea cazuri.
  • +2 (2 voturi)    
    realitatea... exista... probabil (Joi, 13 mai 2021, 13:14)

    licasamadau [utilizator]

    3 termeni care exista, dar reflecta realitatea probabila.
    In alta ordine de idei, la aceasta probabilitate ne puteam gandi si singuri, multumim.
  • -4 (8 voturi)    
    Realitatea: decese inventate ca fiind COVID (Joi, 13 mai 2021, 13:19)

    CezarN [utilizator]

    Cata vreme nu se face autopsie, ma intreb cum sunt declarate decesele ca fiind de covid?
  • +1 (5 voturi)    
    Se pare ca... (Joi, 13 mai 2021, 13:38)

    Cataleya [utilizator]

    ...pana la urma s-a lamurit si tanti Mihaila ca Voiculescu a vorbit tampenii, acuzand nu stiu ce mafie si ce "influente politice" care ar fi ascuns intentionat cate 500 de decese COVID, in fiecare spital din tara.

    Oricum acuzele lui Voiculescu n-au nicio logica pt ca daca Guvernul si/sau mafia ar fi manipulat cifrele, nu ar fi ascuns decesele COVID, ci dimpotriva, le-ar fi umflat.
    In felul acesta Guvernul isi putea motiva mai convingator masurile si metodele de combatere a pandemiei, iar mafiotii ar fi castigat cateva milioane in plus vanzand mai multe materiale de protectie de calitate proasta la preturi absurd de mari.

    Mai simplu spus, nu e vb de nicio conspiratie malefica , ci de vina e binecunoscuta si "banala" incompetenta a guvernantilor care in loc sa comunice unii cu altii, comunicau unii pe langa altii.
  • +1 (5 voturi)    
    Intrebare (Joi, 13 mai 2021, 13:49)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Care e scopul acestei dorite precizie cat mai mare?
    Se modifica schema de tratatment in functie de ea?
    Se schimba restrictiile in functie de numarul de morti si nu de infectati?

    Daca precizia este ce se doreste, ar trebui efectuate autopsii la toti cei suspectati de covid, fie prin teste fie prin simptome.

    Din punctul meu de vedere, toata aceasta discutie nu poate avea ca efect decat o crestere a panicii, nervozitatii si temerii populatiei.

    La inceputul pandemiei, unii incercau sa convinga lumea ca sunt de fapt mai putin morti de covid, acum e invers.
    • 0 (2 voturi)    
      Aiureli (Joi, 13 mai 2021, 22:39)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Totul a plecat de la aberatiile lui Voicuescu, sustinute de USR si preluate de PSD, din zbor, cum c la toate spitalele din tara s-ar fi ascuns peste 500 de decese cauzate de covid. Bineinteles ca n-a adus absolut nicio dovada in acest sens.
      Cat de penibil este urletul de "disperare" al Ciolacului, cum ca oamenii vor sa stie de ce le-au murit rudele si prietenii.
      Pai individul e atat de prost incat isi imagineaza ca rudele decedatilor asteapta comunicatele zilnice ale oficialitatilor ca sa afle din ce cauza le-au murit cei dragi?
      Fiecare deces este insotit de un certificat de deces pe care sunt scrise negru pe alb, ora, data si cauza decesului, semnate si parafate de un medic.
      Deci ceea ce este scris pe certificatul de deces este singura cauza oficiala-legala a decesului.
      Singurii care o pot contesta sunt organele de justitie sau urmasii celui decedat, in caz ca se banuieeste ca moartea ar fi survenit din cu totul alte cauze decat cea trecuta pe certificat.
      Dar, cum spuneam, Voiculescu si USR au incercat sa insufle ideea ca guvernul si mafia ar fi manipulat datele pt a obtine...nu se stie ce.
      Acum, noua ministreasa, pusa in fata dovezilor, incepe sa recunoasca (cu jumate de creier) si sa recunoasca (cu jumate de gura) ca s-ar putea ca de vina sa fie doar sistemul de comunicare/ raportare, nicidecum vreo interventie malefica a politicienilor sau a mafiei.
  • 0 (2 voturi)    
    Completare (Joi, 13 mai 2021, 13:56)

    Tyrion.lann [utilizator]

    M-am gandit acum la un posibil scop la toata aceasta discutie/raport.

    Poate scopul este de a oferi un pretext pentru eliminarea unor directori de spital, ce conform raportului, nu au transmis date corelate cu alte surse.
  • +2 (4 voturi)    
    din ciclul (Joi, 13 mai 2021, 14:21)

    John_Re [utilizator]

    cum sa vorbesti si sa nu spui nimic.

    :))))
  • +1 (3 voturi)    
    Știe cineva ce vrea madama? (Joi, 13 mai 2021, 18:06)

    asavreau [utilizator]

    Ioana Mihăilă este macabră cu morții ei. A prins drag de morți, că zilnic despre morți vorbește. Este Ministrul Sănătății Morților ????.