Bărbatul cu arsuri transferat în Belgia a murit. Ministerul Sănătății anunță control la cele 3 spitale din România care l-au tratat

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 10:26 Actualitate | Sanatate


Pacienti transportati cu o aeronava C-27J Spartan
Foto: Facebook/ Ministerul Apararii Nationale, Romania - www.mapn.ro
Bărbatul de 51 de ani care a suferit arsuri pe 64% din suprafața corpului în urma unui accident de muncă la Constanța și care la finalul lunii ianuarie a fost transferat în Belgia a murit. Ministerul Sănătății anunță că a trimis Corpul de control pentru a verifica modul în care a fost tratat pacientul în cele 3 spitale din România în care a fost internat înainte de a fi transferat în Belgia. Medicul Ciprian Isacu, cel care l-a îngrijit pe pacient în Belgia, spunea că bărbatul a ajuns acolo cu rănile necurățate, având patru bacterii și o ciupercă luate din spitalele din România.

Potrivit Ministerului Sănătății, bărbatul în vârstă de 51 de ani care în 20 ianuarie a suferit arsuri prin electrocutare pe aproximativ 64% din suprafață corporală și politraumatism prin cădere de la înălțime și care a fost transferat, în 29 ianuarie, la un spital din Belgia, a murit.

În urma accidentului de muncă, pacientul a fost transportat inițial la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, iar, apoi, în 21 ianuarie, a fost transferat la Spitalul Clinic Județean de Urgențe „Sfântul Spiridon” din Iași.

Transferul acestuia în Belgia a fost amânat cu o zi, din motive tehnice, iar pacientul a fost internat la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca din București. A doua zi a fost transferat, cu un zbor umanitar operat de Ministerul Apărării Naționale, la Centre des Grands Brûlés - IMTR din cadrul Grand Hôpital de Charleroi din Loverval, Belgia.

Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a decis trimiterea Corpului de control al ministrului la cele trei unități medicale din România unde a fost internat pacientul pentru realizarea unui raport privind îngrijirile medicale care i-au fost acordate, a anunțat Ministerul Sănătății, luni, printr-un comunicat de presă.

  • "Sunt patru bacterii, plus o ciupercă, dar astea sunt detalii. Am vorbit cu familia. E în viață, se luptă, l-am operat deja de trei ori. Există un risc minim la nivelul unui picior, dar o să treacă. (...)
  • Mirosea și era cu niște comprese direct pe piele, nici măcar o cremă! Au făcut inciziile la fasciotomia de la Constanța la dreapta, dar n-au făcut în stânga, de aici riscul la nivelul membrului inferior stâng și restul...
  • El a venit vineri, în fiecare zi i-a fost schimbat pansamentul și l-am operat de trei ori. Nu contează că n-a avut avion, că a fost zăpadă, că avionul era mic și s-a stricat! În perioada asta, trebuiau să-l desfacă tot și să-l curețe, să-l spele! Au produse, nu pot să spun că chiar nimic nu au! Apă cu săpun! Apa cu săpun n-a omorât niciodată pe nimeni! Când îmi spui că n-avem nimic, păi, atunci, Doamne iartă-mă, ce faceți acolo, la spital?!”, a declarat dr. Ciprian Isacu, într-o intervenție la Digi24.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3741 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    A luat bacteriile din Romania, din spital (Luni, 15 februarie 2021, 10:36)

    Kivek [utilizator]

    dar in Romania nici unul din aceste spitale pe unde a fost plimbat aiurea nu recunoaste existenta infectiilor nosocomiale

    si-au batut jos de el desi acumau SALARII mari plus sporurilr de covid.
  • +9 (9 voturi)    
    Mentalitatea e la fel peste tot (Luni, 15 februarie 2021, 10:42)

    Alui [utilizator]

    Nu dai, nu existi!
  • +11 (11 voturi)    
    Trist (Luni, 15 februarie 2021, 10:59)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Din pacate acesta este nivelul sistemului sanitar din RO.Sistem creat de romani, deservit de romani.

    Adica pe scurt ne omoram unii pe altii fara sa ne pese prea mult.

    La ce sa te astepti cand nu se respecta in nici un fel
    regulile minime de igiena prin spitale? Nu se respecta circuitele pacientilor, regulile de sterilizare etc.
    Fara a mai aduce in discutie chestiuni gen Hexifarma ..

    Singura sansa de supravietuire a marilor arsi este ca SMURD-ul sa ii duca direct la aeroport de unde sa plece catre un spital normal din orice alta tara. Daca a apucat si a intrat intr-un spital din Romania se intampla ceea ce a patit acest biet om.

    Condoleante familiei.
  • +8 (8 voturi)    
    Rapoarte, hartii... pffff! (Luni, 15 februarie 2021, 11:01)

    Jolly Roger [utilizator]

    Va aduceți aminte de un doctor celebru - Joseph Guillotin?
  • +6 (6 voturi)    
    controale... (Luni, 15 februarie 2021, 11:12)

    comentacu [utilizator]

    La ce bun controalele asta daca nu produc efecte? Mai bine ii dai naibii afara si pe cei care controleaza efectiv pentru ca sunt la fel de utili precum o gaura in prezervativ
  • +4 (4 voturi)    
    alioo, milițienii autosesizatori cu zădărnicirili (Luni, 15 februarie 2021, 11:21)

    di livio [utilizator]

    ăia de spargeți petreceri și faceți dosare cu zădărnicirili, amu îi caz de dosar penal, omu a murit c-a fost plimbat între spitalele din Ro...amu îi cu zădărnicirili, cine-i divină că omu a fost chinuit atîtea zile în loc să fie trimis n Belgia?...igsu, isu, dsu, alte comitete și comiții?... da probabil tot mortu va fi divină, nu purta botniță...zădărnicirili
  • +5 (5 voturi)    
    prostii (Luni, 15 februarie 2021, 13:45)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    terminati domne cu prostiile niciodata anchetele n-au dus la nimic. Astea sunt pentru presa pentru PR. Pana la urma vinovat e ghinionul ca se-ntampla si asta e. Doctorii se vor acoperi pe ei ca asa fac mereu.
    • +2 (2 voturi)    
      Merită anchetă de ce a ars. (Luni, 15 februarie 2021, 18:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Am înțeles că muncitorul sa urcat pe un vagon unde a fost electrocutat și ars. Ce căuta pe vagon când instalația electrică era sub tensiune. Cazul este accident mortal de muncă și trebuie lămurit. Firma la care lucra are mari deficiențe privind măsurile de protecție a muncii. Unii primesc sporuri de tunel, antenă, nerușinare, etc. și nu există nici-un pericol și aici, un om moare pus să lucreze în condiții periculoase.
  • +1 (1 vot)    
    Militie, INML cu directorul Curca spala criminalii (Miercuri, 17 februarie 2021, 9:00)

    MTG [utilizator]

    INML si dir Curca spala criminalii din sistem
    Curca de la IML e mafiotul care ii scapa pe toti criminalii din sistemul medical. INML e stat in stat, nimeni nu il verifica daca rapoartele sunt corecte, fundamentate stiintific.
    Sa va explic - un om caruia i-a fost omorat (cuvantul folosit de medici e malpraxis) un apropiat de un medic face plangere penala. Procurorul cere militiei sa stranga probe, si apoi sa le trimita INML sa le analizeze. de la INML, directorul Curca dicteaza raportul medicilor de acolo si spune ca de fapt procedurile, nosocomialele, sau ce a provocat moartea omului aluia erau ceva natural, etc. Faci contraexpertiza care se duce la Comisia NAtionala, unde membru este si.. Curca. Deci detine controlul si acolo. Deci ce face un medic care a omorat (malpraxis...) un om? Cotizeaza direct la Curca cu valiza plina.
    O sa il ajunga blestemele familiilor pe care le-a neindreptatit prin expertize in favoarea medicilor si a sistemului criminal din sanatate foarte curand.