Medicul care îl tratează pe românul cu arsuri grave transferat în Belgia: Are patru bacterii și o ciupercă, nu a fost spălat nici măcar cu apă și săpun

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 2 februarie 2021, 12:44 Actualitate | Esenţial


Pacienti transportati cu o aeronava C-27J Spartan
Foto: Facebook/ Ministerul Apararii Nationale, Romania - www.mapn.ro
Bărbatul din Constanța care a suferit arsuri grave și a fost transferat la un spital din Belgia, la o săptămână de la accident, a ajuns acolo cu rănile necurățate, având patru bacterii și o ciupercă luate din spitalele din România, acuză medicul Ciprian Isacu, cel care îl îngrijește pe pacient în Belgia.

Bărbatul are 52 de ani și a suferit arsuri pe 70% din suprafața corpului, după ce s-a electrocutat la locul de muncă. El a fost transferat vineri în Belgia, cu o aeronavă militară, după o săptămână de așteptare. După accident, el fusese dus cu un elicopter SMURD la Iaşi, la Clinica de Arşi de la Spitalul Sfântul Spiridon, unde a fost ținut în secţia de Terapie Intensivă, iar înainte de a fi transferat în Belgia, el fusese mutat la Spitalul Floreasca din Capitală.

Într-o intervenție la Digi 24, medicul care îl tratează pe bărbat în Belgia, Ciprian Isacu, a acuzat că pacientul a ajuns cu rănile neîngrijite, netratate și nespălate.
  • "Sunt patru bacterii, plus o ciupercă, dar astea sunt detalii. Am vorbit cu familia. E în viață, se luptă, l-am operat deja de trei ori. Există un risc minim la nivelul unui picior, dar o să treacă. (...)
  • Mirosea și era cu niște comprese direct pe piele, nici măcar o cremă! Au făcut inciziile la fasciotomia de la Constanța la dreapta, dar n-au făcut în stânga, de aici riscul la nivelul membrului inferior stâng și restul...
  • El a venit vineri, în fiecare zi i-a fost schimbat pansamentul și l-am operat de trei ori. Nu contează că n-a avut avion, că a fost zăpadă, că avionul era mic și s-a stricat! În perioada asta, trebuiau să-l desfacă tot și să-l curețe, să-l spele! Au produse, nu pot să spun că chiar nimic nu au! Apă cu săpun! Apa cu săpun n-a omorât niciodată pe nimeni! Când îmi spui că n-avem nimic, păi, atunci, Doamne iartă-mă, ce faceți acolo, la spital?!”, a declarat dr. Ciprian Isacu, luni seara, într-o intervenție la Digi24.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12543 vizualizari

  • +22 (32 voturi)    
    Romania merita sa dispara! (Marţi, 2 februarie 2021, 12:49)

    Alui [utilizator]

    Ne omoram copiii prosteste la botezuri aiurea, ne omoram bolnavii in spitale! Nu avem nevoie de dusmani, ne distrugem singuri!
    • +9 (15 voturi)    
      romania nu merita sa dispara... (Marţi, 2 februarie 2021, 13:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ci doar bipezii care o locuiesc...
    • +14 (22 voturi)    
      aici sunt banii dumneavoastra (Marţi, 2 februarie 2021, 13:45)

      albastrele [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Care domnule? Noi avem medici si asistente eroi.
      Cum poate fi numit decat eroism mascarea deceselor datorate bacteriilor?
      Si de-ar fi doar bacterii in spitale.
      • +6 (10 voturi)    
        Eroii (Marţi, 2 februarie 2021, 16:13)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

        Iau 500 euro ca se “expun” la covid. Noi platim taxe si spagi si ne alegem cu ciuperci si infectii. Tare, nu?
  • -4 (14 voturi)    
    hai dom'le (Marţi, 2 februarie 2021, 16:11)

    nash pandelica [utilizator]

    terminati cu demisia. ca, dara nu era sa'l spele ditamai menistru de sanatate. rugati'va sa'i dea Dumnezeu sanatate, ca sa poata sa ne vaccineze pe toti...
    • -1 (7 voturi)    
      Matale esti de la psd ? (Marţi, 2 februarie 2021, 16:20)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Ca tampeniile pe care le debitezi, numai la psd se vehiculeaza !
      • -1 (1 vot)    
        idealist (Marţi, 2 februarie 2021, 19:07)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        nu sunt sigur.
  • +3 (11 voturi)    
    Ar trebui investigat de unde are bacteriile (Marţi, 2 februarie 2021, 16:55)

    Kivek [utilizator]

    in care spitale a fost acest pacient si de ce s-a descoperit ca are bacterii doar in BELGIA?

    in Romania cum de nu descopera nici un spital aceste bacterii?
    • +5 (5 voturi)    
      In Romania este o realitate acceptata (Marţi, 2 februarie 2021, 22:40)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Este deja anormal sa mergi intr-un spital si sa nu iei ceva cu care sa te intorci acasa. Din pacate asta este realitatea. Deci renovarea spitalelor nu o sa ajute. Trebuiesc spitale noi. Centre spitalicesti mari la marginea oraselor, cu toate sectiile, cu toate filtrele de aer necesare, cu sectiuni de decontaminare intre (cum sunt in China sau Olanda de exemplu). Da, suna fantezist dar asa se intampla in alte tari si functioneaza. Te duci la spital, te verifica de tot ce trebuie si gata ... nu te plimba din clinica in clinica ca aici avem ecograf dar dincolo avem radiografie. Sunt optimist si sper ca macar nepotii sa prinda asa ceva.
  • +1 (1 vot)    
    Procuratura si INML cu dir Curca spala criminalii (Miercuri, 17 februarie 2021, 9:03)

    MTG [utilizator]

    Curca de la INML e mafiotul care ii scapa pe toti criminalii din sistemul medical. INML e stat in stat, nimeni nu il verifica daca rapoartele sunt corecte, fundamentate stiintific.
    Sa va explic - un om caruia i-a fost omorat (cuvantul folosit de medici e malpraxis) un apropiat de un medic face plangere penala. Procurorul cere militiei sa stranga probe, si apoi sa le trimita INML sa le analizeze. de la INML, Curca spune ca de fapt procedurile, nosocomialele, sau ce a provocat moartea omului aluia erau ceva natural, etc. Faci contraexpertiza care se duce la Comisia NAtionala, unde membru este si.. Curca. Deci detine controlul si acolo. Deci ce face un medic care a omorat (malpraxis...) un om? Cotizeaza direct la Curca.
    O sa il ajunga blestemele familiilor pe care le-a neindreptatit prin expertize in favoarea medicilor si a sistemului criminal din sanatate foarte curand.