Emanuel Ungureanu: Un fost polițist de comună, "condamnat la un an de închisoare pentru acte de tortură", numit de Nelu Tătaru în funcția de manager al Institutului de Transplant Renal din Cluj

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2020, 15:25 Actualitate | Sanatate


Emanuel Ungureanu
Foto: Facebook
Nicolae Sântimbrean, fost vicepreședinte al PNL Alba, "un individ provenit din pepiniera de cadre de la PNL Alba care a fost condamnat penal la un an de închisoare pentru acte de tortură" a fost numit de ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, în funcția de manager al Institutului de Urologie și Transplant Renal din Cluj-Napoca, acuză deputatul USR Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților.

Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal din Cluj-Napoca s-a aflat în centrul unui scandal și în urmă cu 3 ani, când managerul de la acea vreme, medicul Mihai Lucan, a fost reținut de procurori într-un dosar ce viza delapidarea institutului.

Nicolae Sântimbrean este fost poliţist de comună, iar la vârsta de 36 de ani a absolvit Dreptul, având și un Masterat în Managementul Integrării Europene şi Administraţiei Publice. El a lucrat ca expert parlamentar la Camera Deputaţilor, fiind consilier al liberalului Călin Potor. De asemenea, a fost consilier al lui Dan Coriolan Simedru, în perioada 2008 – 2009 şi în 2012, perioadă în care acesta a deţinut funcţia de prefect de Alba, potrivit ZiarulUnirea.ro.

Înainte de intrarea în politică, Nicolae Sântimbrean a fost poliţist la Cenade.

În decembrie 2003, el a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru săvârşirea infracţiunii de cercetare abuzivă. În calitate de poliţist la Cenade, Nicolae Sântimbrean, împreună cu un alt coleg, "aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu, au exercitat acte de violenţă asupra unui bărbat, cauzându-i leziuni ce au necesitat spre vindecare 3-4 zile de îngrijiri medicale, în scopul determinării acestuia să dea o declaraţie în care să recunoască o faptă ce nu a fost săvârşită de acesta", se arată în rechizitoriul întocmit de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, citat în sentinţa penală nr. 339/2003 a Tribunalului Alba, potrivit ZiarulUnirea.ro.

"Incredibil! Un fost torționar a fost numit manager la Institutul de Transplant din Cluj-Napoca. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a numit acum o săptămână în funcția de manager al Institutului Clinic de Urologie și Transplant Renal din Cluj-Napoca pe un individ provenit din pepiniera de cadre de la PNL Alba care a fost condamnat penal la 1 an de închisoare pentru acte de tortură! Numele lui este Nicolae Sântimbrean, a fost vicepreședinte al PNL Alba și de-a lungul timpului a primit de la partid mai multe funcții la stat, ultima la Casa de Asigurări din Alba-Iulia", scrie Emanuel Ungureanu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

"După ce au numit un șef de pompe funebre la spitalul din Piatra Neamț, un ospătar la Spitalul din Câmpeni, județul Alba, un fost condamnat penal la Spitalul din Craiova, acum, viitorii noștri parteneri de guvernare, au trecut la un alt nivel, numesc la șefia unei instituții medicale conduse de un fost traficant de organe, un fost polițist care a torturat într-o secție de poliție un cetățean nevinovat. Rog public ministrul Sănătății să găsească soluții decente pentru conducerea Institutului de Transplant din Cluj-Napoca, cum ar fi logic, să organizeze un concurs, este chiar așa greu? Vă este teamă că ar putea veni la concurs cineva care are școală de management sanitar și ar ști cu adevărat să conducă un spital? Ne-am săturat de analfabeți, condamnați penal și alte specimene numiți manageri de spitale din pixul politic al PSD sau PNL. Ne-am săturat. Nu pricepeți?", încheie deputatul USR.


Citește și:

  • Cum explică Nelu Tătaru numirea unui fost polițist de comună condamnat după ce a bătut un bărbat la conducerea Institutului de Transplant Renal din Cluj: Numirea, la propunerea Consiliului de Administrație al spitalului






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7405 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Totusi omul are carte (Luni, 14 decembrie 2020, 15:47)

    feroviarul123 [utilizator]

    Si vrea sa lucreze în domeniu, în definitiv toți chirurgi sunt măcelari. Trebuie sa înțelegeți ca lipitorii e afișe trebuie recompensați.
  • -16 (18 voturi)    
    Nu-l mai faceți vicepreședinte. (Luni, 14 decembrie 2020, 15:59)

    asavreau [utilizator]

    A fost.Nu a făcut nimic bun.Gălăgie,nu reformă,nu niștre legi care să nu mai permită brambureala actuală din sănătate.Din păcate,d-l Emanuel Ungureanu nu și-a găsit vocația în Parlamentși după un mandat de 4 anu are experiență de începător.Rolul d-lui în Parlament este să legifereze,nu să-și dea cu părerea.Acum face gălăgie pe ceva care nu-i ilegal.
    • +6 (8 voturi)    
      Vrei sa spui ca nu este adevarat sau ce? (Luni, 14 decembrie 2020, 16:42)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ascunzand gunoiul sub pres nu faci curatenie. Adevarul nu este nicio galagie.
      • -3 (5 voturi)    
        Vreau să spun că totul trebuie să fie legal. (Luni, 14 decembrie 2020, 17:06)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Nu-mi plac politicienii care fac mult zgomot,nefăcând nimic din ce trebuie,ca societatea să funcționeze fără greșeli.În domeniul sănătății este mult vid legislativ,nimic nu ne place,dar nu putem spune că nu-i legal.Cine ar trebui să facă niște legi care să aducă activitatea într-un curs firesc,legal,fără reproșuri și insulte?Eu spun că Parlamentarii și dacă d-l Emanuel Ungureanu spunea că a propus legea X care relementa problema,dar partidul Y nu a vrut și legea nu a putut fi votată,avea dreptate să reproșeze,să spună că nu-i de acord.Așa,mi se pare penibil.Este ca și cum eu aș spune despre mine că nu sunt bun de nimic,,dar vorbesc despre acel//mine//,ca o persoană cu care sunt în relații antagonice.
        • +2 (4 voturi)    
          In concluzie (Luni, 14 decembrie 2020, 20:17)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Ungureanu minte? sau spune adevarul?
          A fost individul acela condamnat? Sau n -a fost?
          Apropo: pe tine te-a impiedicat cineva sa-ti exprimi opiniile? Daca nu - de ce ar trebui impiedicat Ungureanu? >:
          • +1 (3 voturi)    
            Pentru ca "asavrea"... (Luni, 14 decembrie 2020, 21:40)

            alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            el! Nu este unul mai destept decat el!
  • +8 (10 voturi)    
    Asta e (Luni, 14 decembrie 2020, 16:38)

    consumator2 [utilizator]

    Atata poate si are PNL, incepand cu presedintele lui
  • +7 (7 voturi)    
    Sau macar un electrician (Luni, 14 decembrie 2020, 16:49)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Sa puna un electrician ca manager, se pare ca sunt foarte necesari in spitale.
  • +4 (6 voturi)    
    Examen! (Luni, 14 decembrie 2020, 17:31)

    yol [utilizator]

    Ce e asa greu sa organizezi un concurs?!? Care mai e diferenta intre pnl si psd daca numesc tot tractoristi in functii?
    Dupa cum era de asteptat, pnl-istii au ceva cu ungureanu. Ca are gura mare, ca nu stiu ce lege n-a trecut, ca ei vor liniste...:)) Dar nici in ruptul capului nu renunta la vioricii lor.
    • +1 (3 voturi)    
      Cine sa organizeze vreun concurs? (Luni, 14 decembrie 2020, 22:13)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Si pe ce criterii?
      Cine corecteaza lucrarile si in baza caror spagi/legi/reguli?
      Cine judeca contestatiile? Uite cine: https://cutt.ly/ihDfuJe

      Astea sunt alte mizerii care trebuie scoase de sub pres. Sistemul trebuie sa se curete. Emanuel Ungureanu scoate gunoiul de sub pres din sanatate dar nu poate fi si judecator.

      In Romania justitia nu este oarba. Vede clar culoarea politica. Asta este un mare gunoi. Asta este cancerul nostru.
  • +3 (5 voturi)    
    Renuntati la numirile politice (Luni, 14 decembrie 2020, 19:45)

    panduru [utilizator]

    in functii publice de conducere!
    Aceasta este cangrena societatii romanesti!
    • -2 (2 voturi)    
      Cei numiți de PSD vrei să rămână. (Marţi, 15 decembrie 2020, 7:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Că de aici este tot balamucul și d-l Ungureanu arată că susține PSD,că este un cal troian în USR.
  • 0 (0 voturi)    
    penibili (Marţi, 15 decembrie 2020, 11:18)

    nahir [utilizator]

    penaliștii.
    Atâta gargară despre cinste, luptă împotriva corupției, ..., bla-bla-bla. Bravo Șică, bravo Tătarule. Vreți neapărat să nu regretăm USL-ul.