Institutul Cantacuzino iese pe piață cu un supliment alimentar pentru creșterea rezistenței organismului la infecții / Ce este OROSTIM HV

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2020, 18:56 Actualitate | Sanatate


Pastile
Foto: pexels.com
Institutul Cantacuzino lansează pe piață, pe 2 decembrie, un supliment alimentar, OROSTIM HV, pentru reglarea cantității de anticorpi și pentru creșterea rezistenței organismului la infecții, în special la infecții ale tractului respirator superior.


”Eu nu am niciun merit. Are MApN, care a finanțat toată cercetarea pentru a putea scoate din nou pe piață un produs extrem de util. Acest produs poate fi folosit pentru reglarea cantității de anticorpi și întărește imunitatea organismului. Pentru noi Institutul Cantacizino reprezintă o instituție fundamentală în cercetarea medicală românească, o instituție pe care o vom sprijini, o instituție pentru care vom încerca să asigurăm finanțări serioase pentru atingerea obiectivelor ambițioase stabilite de conducerea institutului”, spune Ludovic Orban, potrivit Mediafax.

Colonelul dr. Florin Oancea, directorul institutului, a precizat că este vorba despre un supliment alimentar obținut din 15 tulpini bacteriene și o pulbere de extract de orz verde.

„Are proprietăți antioxidante și de stimularea imunității, determinând creșterea rezistenței organismului la infecții, în special la infecții ale tractului respirator superior. OROSTIM HV se administrează în perioade cu risc de apariție a acestor infecții respiratorii”, adaugă Oancea.

El precizează că imunomodulatorul va fi disponibil începând cu data de 2 decembrie.

„Va fi comercializat atât pentru copii, cu flacoane de 10 sau 30 de capsule, la un preț de 25 sau de 60 de lei, precum și forma pentru adulți, la un preț de 30 de lei și 80 de lei. Tratamentul este de 10 zile, trei luni consecutiv”, mai a spus directorul Institutului Cantacuzino.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















55391 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    Vreau si eu sa vad undeva public rezultatele (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:16)

    UnOarecare [utilizator]

    studiilor stintifice care-l fac sa merite sa dai bani pe praful asta in loc sa cumperi fructe de ei...
    • -2 (22 voturi)    
      crezi ca penibilii aia au facut studii? (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:57)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      nu vezi ca ei se cheama institut, sunt militarizati

      si tot ce sunt in stare sa faca e un ceai de plante la 80 RON cutia
      • +3 (3 voturi)    
        Institutul Cantacuzino mi-a salvat viata cu CANTAS (Marţi, 1 decembrie 2020, 17:45)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        De aceea am si facut tot ce am putut pentru ca Institutul sa nu fie inchis si vindut pe bucati.

        Daca ar face un vaccin anti-Covid nu as ezita sa il fac.
    • +13 (17 voturi)    
      E supliment alimentar (Luni, 30 noiembrie 2020, 21:03)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Adica poate fi pus in piata fara studii clinice si teste. In cel mai rau caz n-are nici un efect.

      Functioneaza insa diferit fata de fructe si legume. Sa dai organismului toti nutrientii de care are nevoie e util, dar nu stimuleaza in mod specific sistemul imunitar. Umplut organismul vreme de zece zile de bacterii moarte sau fragmente de bacterie pe care organismul le recunoaste ca pe o potentiala infectie stimuleaza foarte tintit sistemul imunitar. Te trezesti ca ai mai multe macrofage, mai multe limfocite T si B nespecializate, care cand apare o infectie reala, se specializeaza mai rapid. In cazul specific COVID-19, chiar daca n-ai inca celule T si B specializate pe virusul asa, daca ai multe nespecializate, reactia sistemului imunitar e mai prompta si mai ampla, de natura sa previna aparitia pneumoniei, si sa previna si reactia aia exagerata de eliberare de citokine care de obicei duce la o reactie autoimuna grava.

      As fi si io curios sa vad ceva rezultate de studii. N-am gasit nimic pana acuma.
      • 0 (10 voturi)    
        Pana acm 2-3 ani (Luni, 30 noiembrie 2020, 21:32)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        suplimentele alimentare primeau avizul de la ministerul agriculturii. Acum nu mai stiu daca ministerul agriculturii este inca implicat in avizarea unui supliment alimentar. Dupa mine, suplimentele alimentare sunt apa de ploaie. Curios ca ditamai Institutul Cantacuzino intra pe filiera suplimentelor alimentare.
      • +4 (10 voturi)    
        Intreb pt, un prieten,,,, (Luni, 30 noiembrie 2020, 21:33)

        strelka [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Cum ajung acele "bacterii moarte sau fragmente de bacterie " din tractul digestiv in cel sanguin pt. a stimula sistemul imunitar ?
        • 0 (2 voturi)    
          Exact ca si cele vii. (Marţi, 1 decembrie 2020, 18:04)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui strelka

          Sistemul imunitar incepe cu amigdalele.
          Rolul lor e sa alerteze imunitatea.
    • +1 (3 voturi)    
      Ba uite ca pana la urma am gasit (Luni, 30 noiembrie 2020, 21:11)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2520673/
      • +10 (10 voturi)    
        Pun si titlul (Luni, 30 noiembrie 2020, 22:15)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        "Orostim"--polymicrobial preparation for oral administration. I. "In vivo" determination of toxicity and of inborn resistance stimulation characteristic.
        Este vorba de un studiu publicat in 1989, avand pe Hoişie S, Pencea I, Dimache G, Lupuşoru EC, Grigoraş E, Oiţă V, Buzdzgan R, Anton DA, Ionescu ON, Uliciuc S, et al. ca autori. Pe atunci Orostim-ul era un preparat polimicrobian. Inca nu a aparut sintagma de supliment alimentar.
      • +3 (7 voturi)    
        Studiile sunt de dinainte de `89 (Luni, 30 noiembrie 2020, 22:38)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Daca pui ceva pe piata in 2020...
    • 0 (2 voturi)    
      Eu am sa-l cumpar . Am infinit mai multa incredere (Marţi, 1 decembrie 2020, 17:58)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      in produsele farmaceutice romanesti decit in cele straine.

      Luati, de exemplu, un antibiotic produs la Iasi, din mucegaiuri si acelasi antibiotic produs sintetic de o alta firma.

      Un doctor mi-a spus ca nu este adevarat ca antibioticele, in speta penicilinele, si-au pierdut eficacitatea, ele si-au pierdut formula. Un antibiotic sintetic nu va fi niciodata la fel de eficient ca unul original.
  • -3 (9 voturi)    
    HV vine de la (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:18)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    High Voltage?
  • +3 (23 voturi)    
    MApN & Cantacuzino (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:24)

    stupidu [utilizator]

    cind credeai ca deja si-au luat toti tainul de pe urma covidului, iaca apare si mapn cu cantacuzino sa-i prosteasca pe oameni si sa le creasca imunitatea cu extract de orz. verde :))). normal ca e supliment alimentar ca nu trebuie sa faci nici un test. orzul verde, acest gikgo biloba al mapn, aloe verde al cantacuzino, bun la toate, 2 lei pastila :))
    pai sa nu le dai niste pensii speciale pentru aceasta realizare mareata?
  • +1 (9 voturi)    
    da sa traiti!ordonati sefu! (Luni, 30 noiembrie 2020, 21:03)

    credinciosul [utilizator]

    trebuia finantare de la MAPN si management de la Antibiotice Iasi,oameni capabili care stiu cu ce se mananca,nu ordonati,executarea!
    rusinos,pt calibrul acestui institut,dam bani pe caricaturi modulare,morgi mobile si pe preventia avansata,adica vaccinuri nimic!
  • +1 (13 voturi)    
    vaai! (Luni, 30 noiembrie 2020, 21:37)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cum si-a permis institutul Cantacuzino sa scoata asa ceva pe piata, cand tocmai se pregatea sa-l aduca voiculescu prin unchiu nyc.
    s-a inverzit si face spume individul ca i-a fost furata jumara!
  • +2 (6 voturi)    
    interesant... (Luni, 30 noiembrie 2020, 23:44)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. dar parca n-as avea incredere in ceva facut de MAPN.
    ar fi fost o chestie de laudat daca ieseau si ei pe piata cu un pret de 1 leu, sau chiar mai putin, drajeul, nu 3. la banii astia gasesti o gramada de produse concurente bine testate.
  • +3 (7 voturi)    
    Warp speed... (Luni, 30 noiembrie 2020, 23:46)

    festina [utilizator]

    30 de ani pt un supliment alimentar.
    Moare Trump de invidie ca nu i-a finantat:)
  • +7 (9 voturi)    
    Care noutate? (Marţi, 1 decembrie 2020, 0:11)

    Bogart [utilizator]

    Produsul e cunoscut din 1986...89
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2520673/ dar nu trebuie sa mimam munca tovarasi. Astia o sa descopere intre timp si apa calda
    • -3 (3 voturi)    
      Are licență Firea pentru apă caldă. (Marţi, 1 decembrie 2020, 8:24)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Bogart

      A plecat cu tot cu licență.Deh,nu a reușit să strice tot,să-i obișnuiască pe bucureșteni cu baia cu apă rece,noroi(în gropile de pe străzi),praf(ca păsăricile).Doamne ce-am pierdut !!.
    • 0 (0 voturi)    
      și cașcheta care sperie covrigu (Marţi, 1 decembrie 2020, 9:22)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Bogart

      și taburili care ies pe uliță și sperie covrigu, vechile descoperiri din cazărmile patriei apeviste
  • +4 (4 voturi)    
    Minunat, a venit Mos Craciun sau poate Mos Gerila (Marţi, 1 decembrie 2020, 9:32)

    blacksheep [utilizator]

    Institutul a fost sabotat pentru ca vaccinurile produse erau foarte competitive, preturi mici raportate la competitori. De asemenea s-au facut economii imense la bugetul de stat folosind vaccinuri produse in tara, nu mai vorbind de posibilitatile de export irosite.
    Este vorba de atentat la siguranta nationala si tradare. Nu stiu sa se fi facut o ancheta serioasa sau sa fie trasi la raspundere cei responsabili.
    Jenant, speram ca MApN sa fie mai seriosi nu sa produca suplimente alimentare dupa studii facute acum 40 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      >>>> (Marţi, 1 decembrie 2020, 11:33)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Prin 2000 si ceva am facut un vaccin pentru ca aveam grave probleme dentare ( mostenire genetica, factori de risc etc ) .Evident nu se mai fabrica desi cerere ar fi foarte mare
      https://www.parodontologie.ro/articole/POSTERROMANA.pdf
  • +2 (6 voturi)    
    O vizita la Institutul I. Cantacuziono (Marţi, 1 decembrie 2020, 9:39)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Releva mizeria fizica prezenta peste tot. Nici un var nu au reușit în 3 ani cei de la Ministerul Apărării Naționale.
    Rușine! Ne dați bacterii de chefir cu orz verde și vă numiți cercetători! De ce nu cu grâu verde, cu alfalfa ( lucernă), cu alge?
  • +4 (6 voturi)    
    incrementa adve decrementa (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:55)

    mos ion roata [utilizator]

    Ce a fost si ce a ajuns institutul....Sa produci suplimente alimentare cu marca Cantacuzino este o batjocura la adresa acestei institutii. Militarizati tot !
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine distribuiau vitamina D gratuit... (Marţi, 1 decembrie 2020, 16:23)

    Nyk1 [utilizator]

    ...la toată populația. Preferabil în combinație cu vitamina C, zinc și quercetină.

    Dovezile se acumulează în jurnalele de specialitate: gravitatea cazurilor de infectări cu COVID este, în general, direct proporțională cu deficiența de vitamina D. Mai ales la persoanele tinere.
  • -1 (3 voturi)    
    zxzxzxz (Marţi, 1 decembrie 2020, 18:28)

    solar [utilizator]

    Glorie eternă GUVERNULUI ORBAN pentru nemaipomenitul succes științific al mult pătimitului INSTITUT CANTACUZINO ! VIVAT !