Vlad Voiculescu, un nou atac la Guvern: Este sezonul panglicilor şi premierul se duce să lanseze un... supliment alimentar

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2020, 19:57 Actualitate | Politic


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Copreședintele USR-PLUS București Vlad Voiculescu lansează un nou atac la adresa Guvernului, comentând participarea premierului Ludovic Orban la conferința de presă în care Institutul Cantacuzino a anunțat că lansează pe piață un supliment alimentar, OROSTIM HV. "Este sezonul panglicilor și premierul se duce să lanseze un... supliment alimentar, adică un produs care nu are nevoie nici măcar de autorizație de punere pe piața - un fel de extras de măceșe care se va putea vinde și la Plafar", a scris Voiculescu pe Facebook, acuzând că una dintre realizările conducerii militare a institutului "este că a pus sârmă ghimpată la garduri".
  • "În orice campanie electorală obiectivul celor aflați la guvernare pare că este unul simplu: zilnic să taie câte o panglică. Zilnic trebuie să vină cu ceva, o "realizare a partidului", oricât de mică, oricât de ridicolă, astfel încât poporul să vadă “ei chiar muncesc, nu stau degeaba”. Și când nu mai are panglici de tăiat, premierul României organizează o conferință de presă la Institutul Cantacuzino, militarizat de PSD în 2017.
  • Ce nu va spune premierul este că la 3 ani de la militarizare, după milioane de euro investite fără niciun plan și nicio direcție, Institutul nu a produs nimic altceva decât o gaură și mai mare în buget și multe pensii speciale.
  • Este sezonul panglicilor și premierul se duce să lanseze un... supliment alimentar, adică un produs care nu are nevoie nici măcar de autorizație de punere pe piața - un fel de extras de măceșe care se va putea vinde și la Plafar. Atât s-a putut", a scris Voiculescu pe Facebook.
Liderul USR-PLUS mai susține că, după ce au luat Institutul Cantacuzino de la Ministerul Sănătăţii, unde el îl adusese înapoi în 2016, "nimic notabil nu s-a întâmplat": "(...) Ah, era să uit: una dintre realizările conducerii militare este că a pus sârmă ghimpată la garduri (...) Activitatea laboratoarelor este acum neglijabilă, deşi în spitale ar fi atât de mare nevoie! Cât despre activitatea de cercetare...".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3198 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    De asta votez USrplus! (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:14)

    UnOarecare [utilizator]

    Sa se spuna lucrurilor pe nume pt ca de mincinosi incompetenti si corupti din ultimii 30 de ani m-am saturat!
  • +6 (16 voturi)    
    sa i se retraga numele de INSTITUT, e rusinos (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:19)

    Gryphus [utilizator]

    cum adica esti numit pompos Institutul Cantacuzino si tot ce poti tu sa produci e un supliment alimentar?

    cade gardul acestui 'institut' pe oameni, in partea dinspre parcul Izvor, e o darapanatura.

    astia fac teste pe soareci, nu e nici un institut acolo
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 1 decembrie 2020, 4:55)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      kivek is a hater man, cu multe probleme, un fel de sociopat
  • -4 (18 voturi)    
    institul sta bine unde e (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:23)

    Mistrelutz [utilizator]

    lasa vrajeala. La inisterul sanatatii intotdeauna va fi politizat. Ma asteptam sa vreti depolitizare nu invers.
    Chiar nu era cazul sa atace guvernul, nu e nimic gresit in a merge la conferinta respectiva. Nu stiu de ce tineti neaparat sa va certati..partidele,se pare ca.. nu stiu sa lucreze impreuna pentru binele tarii. ori nu vor.
    • 0 (0 voturi)    
      USR copiază PSD. (Marţi, 1 decembrie 2020, 8:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Vor să obțină voturile fanilor PSD și ,dacă-i așa,ar fi bine.
  • -5 (15 voturi)    
    Vehementa dlui Voiculescu e un bumerang politic (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:29)

    animatron [utilizator]

    Dumnealui, involuntar probabil, saboteaza asiduu orice eventuala "buna intelegere" cu PNL-PMP.

    Adversarii politici sunt avertizati, dl viitor vice-primar de Bucuresti e un partener nepotrivit si impredictibil care nu ezita sa atace in public "aliati".

    Bascalia grobiana (nivel care il injoseste, dar e problema lui) la adresa medicilor militari si farmacistilor de la Cantacuzino (aia fac "extras de macese") nu cred ca ii va aduce mai multe voturi dlui Voiculescu sau USR-ului.

    Dl Voiculescu nu face nici un fel de efort politic/electoral de a-si mari baza de sustinere, el se adreseaza strict aripii "talibane" de pe Facebook, care a gata oricand sa injure si "sa faca misto" de alte partide, institutii, etc.

    Precum a facut la locale, electoratul de dreapta sa voteze la parlamentare cu partidele de dreapta PNL-PMP, pt ca USR-ul are nisa lui in cateva mari orase si partial in Diaspora.

    Romania are mare nevoie de o majoritate solida, clara, pt ca in urmatorii 4 ani sa se poata face reforme si investitii reusite.

    Cu cat sunt mai putine partide in viitorul Guvern cu atat tara va fi condusa mai usor pt ca vor fi mai putine santaje si exigente politicianiste.

    PNL-PMP fac parte din acelasi partid european, PPE, ar fi de preferat sa formeze impreuna viitorul guvern, cu o majoritate parlamentara simpla.

    USR+ e din alt partid european, cu alta agenda politica, poate fi adaugat la guvernare doar daca se doreste si se ajunge la o intelegere privind o reforma a Constitutiei.
  • +3 (9 voturi)    
    corect (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:29)

    Bokila [utilizator]

    parca se mai dumirise si romanul ca ce nu e medicament cu avize si aprobare ANM practic nu foloseste la nimic
  • -3 (15 voturi)    
    Cam guraliv... (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:35)

    Cataleya [utilizator]

    Se pare ca acest Voiculescu devine tot mai galagios pe masura ce lumea a inceput sa-l intrebe de una alta....
    Cred ca dupa ce va fi pus viceprimar, va incepe imediat sa sara la beregata lui Nicusor Dan.
    O fi in "misiune" ;)
    • 0 (4 voturi)    
      Cu subiect si predicat (Marţi, 1 decembrie 2020, 7:46)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cam asa vorbeste Vlad. Probabil asta intelegi prin guraliv.
      Da' ia zi-ne tu, ca ce a inceput sal intrebe lumea?
      Ce insinuari incerci sa vari in discutia care este despre cu totul altceva?
  • -2 (10 voturi)    
    sîrmă ghimpată și pensii speciale militare (Luni, 30 noiembrie 2020, 20:43)

    di livio [utilizator]

    atîta pot să producă cașchetarii apeviști...tăt îi militarizat în țara asta, chiar trăim în North Korea...amu mai trăbă militarizat parlamentu, oricum nu mai are rost, țara îi condusă de seku-apeviști...și ăsta nu-i atac la adresa lu guvernoi, îi dăcît constatarea realității...hai USR+ la 40%, chiar ați rămas singura speranță la normalitate
  • +2 (4 voturi)    
    critica constructiva incepe privind in oglinda (Marţi, 1 decembrie 2020, 2:44)

    RazC82 [utilizator]

    Da, guvernul inaugureaza pe banda rulanta, uneori chiar chestii minore, are dreptate Voiculescu... asta face parte din politica. Inagureaza chiar si km de drumuri care nu au o logica perfecta. Pe de alta parte, guvernul Ciolos nu a inaugurat nici un km de autostrada si s-a blocat in birocratie fara sa o depaseasca.

    Da, PNL e varza, ghici ce, Voiculescu si primarii alesi vor avea ocazia sa demonstreze ca sunt mai buni. Pana acum au reusit doar sa provoace scandaluri, la Timisoara ca mai bine fac alianta cu PSD decat cu PNL si se nu cedeaza nici un capos, nici de la USR, nici de la PNL. La Bucuresti, Voiculescu vroia sa ii ia fata lui Nicusor in loc sa accepte de la inceput ca el, Voiculescu e un outsider care nu a facut pentru Bucuresti cat a facut Nicusor si sa accepte de la inceput sa lucreze impreuna. La Brasov...e cam liniste si se aud doar impunsaturi legate de diplome.

    Da, altii inaugureaza inclusiv chestii minore...dar inaugureaza ceva...

    NU sunt fan PNL,, nu imi place cum gestioneaza acum criza, pe cat de bine au facut-o in primavara, pe atat de prost o fac acum. Dar hai cu idei, hai cu un plan concret, ca de dat cu parerea si la criticat suntem toti experti...inclusiv eu si inclusiv Voiculescu.
    • +1 (1 vot)    
      Nu esti fan PNL (Marţi, 1 decembrie 2020, 18:33)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      Dar poate esti fan PCR.
      Numai aia taiau panglica la orice inclusiv pentru WC-uri publice (in oct.1989) pentru ca sa arate superioritatea sistemuului comuniste !
      Ce realizari iepocale !!!
      Importul mastilor (neconforme) sau a oricarui produs nu e treaba guvernului sa se asigure de conformitate cu standardele in vogoare ?
      In orice tara asta-i legea - sa protejezi poporul tau - numai la noi guvernul PNL doar cconstata ! Vorbesc de acest guvern care sa fie asa cum pretinde dar de fapt asta-i "Romania Normala" (presedintele dixit).
  • +2 (2 voturi)    
    Porc (Marţi, 1 decembrie 2020, 9:28)

    mdalacu [utilizator]

    VV este un mare porc pentru ca discrediteaza insitutul in felul asta. Dupa ce nenorocitul de Ponta l-a distrus ei sunt intr-un proces de re-avizare, reorganizare cu vaccinul gripal care are nevoie de mult timp. dar am tata increderea ca in 2 ani vom produce din nou vaccin antigripal.
    Au re-iesit pe piata cu un produs de al lor este laudabil, pana acum vindeau numai SOD. Problema este ca Orban s-a dus acolo sa se fotografiese cu aceasta repunere pe piata...penibil