Managerul Spitalului Județean Cluj, infectat cu coronavirus. Emanuel Ungureanu: De la cine s-a infectat și pe cine a infectat nu se știe, DSP Cluj nu a făcut anchetă epidemiologică

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2020, 18:37 Actualitate | Sanatate


Spitalul Judetean Cluj
Foto: Spitalul Judetean Cluj
Petru Șușca, "managerul incompetent" al Spitalului Județean din Cluj, este infectat cu coronavirus, anunță Emanuel Ungureanu, deputat USR și vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților. "Nu purta mască și directorul medical Adela Golea nu i-a atras atenția, nu a avut curajul. De la cine s-a infectat și pe cine a infectat Șușca nu se știe pentru că DSP Cluj nu a făcut anchetă epidemiologică", spune Emanuel Ungureanu.

Un focar de COVID-19 este și la Clinica Chirurgie 1 a Spitalului Județean din Cluj, potrivit lui Emanuel Ungureanu: "Mai mulți medici primari și rezidenți sunt în izolare. Despre focarul de la Spitalul Județean Cluj din zona administrativă am vorbit tot eu, prefectul și DSP l-au ascuns și s-a răspândit covidul ca focul în miriște."

"De la cine s-a infectat și pe cine a infectat Șușca nu se știe pentru că DSP Cluj nu a făcut anchetă epidemiologică deoarece este condus de același Moisescu, care a acoperit afacerile murdare ale lui Lucan, care, apropo, bravo DIICOT și DNA, traficantul de organe e liber și bogat...", afirmă Emanuel Ungureanu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

"Îi dorim sănătate domnului Șușca pentru că are de dat explicații în mai multe dosare penale și în 17 decembrie îi mai pregătesc o surpriză, tot la DNA. Ar fi păcat să îl prindă pușcăria slăbit", adaugă deputatul USR.

Emanuel Ungureanu mai spune că șeful Direcției de Sănătate Publică Cluj, Mihai Moisescu-Goia, "a stat 8 luni cu mâinile în pantaloni și s-a luptat să își asigure sprijin politic de la PNL, nu s-a pregătit de valul 2 de pandemie. După ce am dezvăluit neglijența au fost luare măsuri, de frică. Spitalul Clujana s-a infectat înainte să aibă pacienți...management de partid galben."

Situația este similară și în alte spitale din țară: "La Spitalul Municipal Râmnicu-Sărat din județul Buzău secția ATI este plină de pacienți infectați, personalul medico-sanitar este epuizat fizic și emoțional. La Buzău se testează puțin, este un singur aparat RT PCR și DSP Buzău este tot un DSP Cluj doar că e roșu și nu galben...", afirmă Emanuel Ungureanu.

"Purtați mască și ascultați ce spune Razvan Cherecheș (expert în sănătate publică - n.red), nu Dan Bittman. Bitmann cântă frumos dar bate câmpii pe zona medicală, rău de tot, și pune în pericol vieți. Aveți grijă de voi și unii de alții! Vă salut cu drag din Buzău, sunt oameni minunați aici! Multă sănătate!", este mesajul lui Emanuel Ungureanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6699 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Nu inteleg... (Luni, 26 octombrie 2020, 18:51)

    Emma12 [utilizator]

    de ce se asteapta sa vina cineva din "exterior" (respectiv DSP) ca sa realizeze ancheta epidemiologica. Serviciile de igiena/epidemiologie/medicina muncii din fiecare spital cu ce se ocupa ? Sau, daca citesc mai bine articolul, e vorba de niste reglari de conturi ?
    • +2 (8 voturi)    
      Da, reglari de conturi. (Luni, 26 octombrie 2020, 19:17)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Emma12

      Emanuel Ungureanu, proaspat scos de USR de pe un loc eligibil la parlamentare, incearca acum cu un exces de zel sa mai apuce totusi ceva din ciolanel.

      Ungureanu e un individ inteligent si cunoaste foarte bine sistemul sanitar romanesc.
      Faptul ca acum e revoltat ca un manager de spital e infectat cu Covid si nu se stie de unde...e aberant.

      Adica e vb de un spital in care Covidul e la el acasa, cu sau fara masca, riscul e foarte mare.
      Ce-ar fi vrut Ungureanu?
      Sa vine nu stiu cine de la DSP sa-l ia la intrebari pe managerul de spital, unde-ai fost, cu cine-ai vortbit, pe ce clante ai pus mana, etc...intr-un spital plin pana la refuz de bolnavi infectati cu Covid...?

      Se pare ca totusi cei de la USR au motive intemeiate sa se debaraseze de anumite persoane, chiar si de Ungureanu.
      • +1 (5 voturi)    
        Si masca? (Marţi, 27 octombrie 2020, 0:34)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Chiar daca ar fi virusul pe toti peretii din spital, cum spui tu, (desi e spital, ar trebui sa fie igienizat/dezinfectat constant), managerul spitalului nu intra in contact cu bolnavii! Dar si mai relevant pentru lipsa eticii profesionale este faptul ca nu poarta masca!
        Eu cred ca i se trage de la... Cluj in general! Acolo se fac lucrurile alt fel... Prea nasol, prea ca la tara!
      • +1 (3 voturi)    
        E.Ungureanu parcă ar fi de la PSD. (Marţi, 27 octombrie 2020, 8:11)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Folosește aceleași replici tembele și pline de ticăloșie,scuipând venin.Dovedește că-i incapabil să fie om,să gândească,să fie empatic.Dacă cineva se îmbolnăveștye spune//dă-l dracului,să moară// !!!. Vedeți vreo diferență față de comportamentul unor pesediști??!!.
        • +1 (1 vot)    
          De unde ai citat? (Marţi, 27 octombrie 2020, 10:01)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          In articol eu vad ""Îi dorim sănătate domnului Șușca", nu "dă-l dracului,să moară".
          • +1 (1 vot)    
            Asavreau e clujan (Marţi, 27 octombrie 2020, 18:25)

            Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

            iar la Cluj realitatea poate fi curbata! Si nimic nu poate fi excesiv in confruntarea celor care nu ling pana la un luciu perfect imaginea orasului cu orice pret!
      • +1 (1 vot)    
        Cineva trebuie sa faca ancheta (Marţi, 27 octombrie 2020, 10:25)

        Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        > Adica e vb de un spital in care Covidul e la el acasa, cu sau fara masca, riscul e foarte mare.

        Tocmai pentru ca riscul e foarte mare, ar trebui sa te protejezi cat poti de bine, inclusiv prin masca.

        > Sa vine nu stiu cine de la DSP sa-l ia la intrebari pe managerul de spital, unde-ai fost, cu cine-ai vortbit, pe ce clante ai pus mana, etc...intr-un spital plin pana la refuz de bolnavi infectati cu Covid...?

        Spitalul are angajati care se ocupa de anchete epidemiologice, dar rezultatele anchetei trebuie sa ajunga si la DSP. La fel cum trebuie sa ajunga si informatiile despre infectiile nosocomiale, desi nu vine nimeni de la DSP sa ii intrebe pe bolnavi de unde s-au infectat.

        Si un manager care s-a ocupat de creerea unor circuite separate pentru bolnavii Covid ar trebui intr-adevar sa fie atent cu cine vorbeste fara masca/la sub 1.5m si pe ce pune mana fara sa se spele pe maini inainte/dupa, deci nu ar trebui sa aiba de umplut caiete intregi.
  • -2 (8 voturi)    
    anchetele epidemiologice (Luni, 26 octombrie 2020, 19:15)

    alfa1 [utilizator]

    o mare prostie si pierdere de timp, inca din martie se vedea ca nu au rost si nu vor avea nici o eficienta. Virusul isi vede de drum....