Capitala rămâne pe primul loc atât la raportările noi cât și ca total al persoanelor infectate. Situația pe județe

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 august 2020, 13:28 Actualitate | Sanatate


Coronavirus Romania
Foto: Pixabay.com
București, Argeș și Prahova sunt zonele cu cele mai multe raportări noi de infectare cu coronavirus, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

La polul opus, județele Satu Mare, Botoșani și Teleorman sunt cele care au raportat cel mai mic număr de îmbolnăviri cu virusul SARS-Cov-2. Ca număr total al cazurilor confirmate, Capitala rămâne liderul acestui nefericit clasament, fiind urmată de Suceava, Argeș și Brașov.

Reamintim că, față de raportarea de vineri, au fost înregistrate 1.350 de cazuri noi de persoane infectate, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 713 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.



După numărul total de persoane infectate, situația pe județe stă ca în graficul de mai jos (click pentru a mări imaginea):








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18405 vizualizari

  • +3 (33 voturi)    
    hehe, se stie (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:20)

    transpenibilus [utilizator]

    In Bucuresti sunt doua focare principale din care se imprastie SARS-CoV-2 peste populatie: Bd. Kiseleff 6 si Bd. Kiseleff 10. Cuniscut si ca BINOMUL GENOCID Kiselef 10:6.

    Cele doua focare trebuie deparazitate, depostacizate, deciumate, deratizate, dezinsectate, devirusate si abia apoi vom avea sanse sa reducem epidemia.
    • +1 (5 voturi)    
      DUamna Gabi Covid16-20 este Blestemul Bucurestiulu (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      In combinatia CCR + P$D acompaniat de “band” ul Iosefina Pascal feat Valeri Kuzmin

      https://www.repubblica.it/esteri/2020/08/02/news/fake_news_russia_alimentano_pandemia_in_romania-263533704/
  • +2 (10 voturi)    
    Multe felicitari frumoasei noastre Primaritze! (Sâmbătă, 8 august 2020, 18:25)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Si multe felicitari celor care au votat-o in 2016!

    multumita dumnealor, noi miticii sudisti damboviteti detinem in continuare recordul la infectari, si nu doar pe tara, ci si pe intreaga Europa!

    Sa ne traiasca stirista varanului!
  • +7 (11 voturi)    
    Bucuresti, Arges si Prahova... (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:48)

    cipriotul [utilizator]

    Oare de ce? Fiindca nu se respecta normele elementare de igiena. Daca pana in sec XXI nu am invatat sa ne spalam pe maini, ne meritam soarta
  • +1 (11 voturi)    
    Creste numarul de cazuri (Sâmbătă, 8 august 2020, 23:26)

    robyzs [utilizator]

    Creste numarul de cazuri pentru ca nu s-au luat masuri, Guvernul PNL are nevoie de bani pentru pensiile speciale si combinatiile PNListilor care fac afaceri cu masti cumparate de la bucatarese, intre timp Presedintele Klaus Iohannis spune la UE ca Romania nu are probleme cu Justitia, totul este parfum.

    In schimb multe tari ne trec pe lista neagra din cauza numarului mare de cazuri de imbolnaviri, de nu ar fi an electoral ne-ar fi tinut Iohannis si acum in casa.
  • -5 (7 voturi)    
    Niste grafice cu alcoolismul care a explodat....? (Duminică, 9 august 2020, 5:21)

    Alex735 [utilizator]

    Nu mai amintesc de tot felul de alte probleme psihiatrice (depresie, paranoia etc)?
    Nu mai amintesc de marasmul economic iminent? Lucrurile astea nu produc victime?
    • +2 (2 voturi)    
      Sub conducerea PNL (Duminică, 9 august 2020, 9:07)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      ... nu exista asemenea probleme, totul e frumos in Romania educata.