Coronavirus în România: 1.350 de cazuri noi / Bilanțul total a trecut de 60.000

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 august 2020, 12:50 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: facebook
În România au fost raportate alte 1.350 de cazuri de coronavirus, bilanțul total al infecțiilor cu Sars-Cov-2 urcând la 60.623, potrivit datelor publicate sâmbătă de Grupul de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 43 de decese (21 bărbați și 22 femei), bilanțul total urcând la 2.659. Dintre cele 43 de noi decese, unul a fost la un pacient care nu avea comorbidități.

Până acum, 29.872 de pacienți au fost declarați vindecați și 6.204 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 713 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.595. Dintre acestea, 448 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 1.364.759 de teste. Dintre acestea 21.444 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.211 în baza definiției de caz și a protocolului medical, iar 8.233 la cerere.

Pe teritoriul României, 6.614 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.215 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 20.040 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 170 de persoane.

Polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 1.134 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 268.370 de lei, mai transmite Grupul de Comunicare Strategică.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16884 vizualizari

  • +12 (38 voturi)    
    PSD+CCR=PCR (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:02)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    Daca nu destructuram URGENT #ciumarosie NE VOR OMORI!
    #ciumarosie si falanga de postaci care colcaie si aici au misiunea sa OMOARE POPORUL ROMAN!!!!
    • -1 (19 voturi)    
      Alaturi de : (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      CCR + P$D acompaniat de “band” ul Iosefina Pascal feat Valeri Kuzmin

      https://www.repubblica.it/esteri/2020/08/02/news/fake_news_russia_alimentano_pandemia_in_romania-263533704/
    • -1 (9 voturi)    
      suma (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:44)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      Nu inteleg de ce e mereu sarit udemereu', ca e partas prin vot si atitudine...
      • -3 (7 voturi)    
        Pai de udmr (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:53)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        e nevoie dupa alegeri pt majoritatea, asa cum ponta devenise idolul tefelistilor hastagisti dupa ce rupsese 6-7 procente cu care psd-ul ar fi castigat europarlamentarele.
    • 0 (10 voturi)    
      Astept (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:28)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      ca baba poporului si mosii CCR sa se infecteze si sa NU FIE INTERNATI, ci sa fie trmisi la plimbare, ca asa este CONSTITUTIONAL !
    • 0 (0 voturi)    
      cu ce si cu cine s-o destructurezi, bre!? (Sâmbătă, 8 august 2020, 16:53)

      Stropuleanu [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

      mamaliga, nu explodeaza!))))
      asa ca, doar pandemia sau criogenia mai pot salva Romania!
  • -7 (23 voturi)    
    s-a aplatizat curba. e bine (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:03)

    MhT [utilizator]

    .
    • +10 (28 voturi)    
      >>>> (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:17)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      Asta a sesizat si avocata diavolului si a luat masuri.
      • +1 (9 voturi)    
        Avocata este Fan Kiseleff 6 (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui chhe

        Aidoma Sarmei de Voluntari !
  • +10 (20 voturi)    
    evolutie (Sâmbătă, 8 august 2020, 13:31)

    festina [utilizator]

    De fapt ,curba s-a aplatizat doar aparent . Indicatorul cel mai important pentru evolutie e numarul de reproductie -R . In tara azi R e 1,05 ,iar in Bucuresti e 1,16 !!-vezi graphs.ro Atata timp cat R e supraunitar ,evolutia e ascendenta , iar in Bucuresti ,daca nu se respecta gesturile de protectie de catre toti (inclusiv masca in aer liber) ,evolutia e ingrijoratoare
    • +7 (13 voturi)    
      Și eu aș vrea vilă cu piscină (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:08)

      Silpres [utilizator] i-a raspuns lui festina

      Am impresia că nu știți în ce țară vă aflați! Dvs. vorbiți de condiții de „laborator”, eu vorbesc despre România reală, în care mergi 7 ore într-un microbuz aproape plin, cu unul care nu are mască (am întâlnit un astfel de ipochimen și într-un autobuz local, un tânăr care nu părea a fi din drojdia societății...), alții, care le poartă ba sub bărbie, ba sub nas, cât despre distanța de siguranță...
      Practica a dovedit că în România singura măsură eficientă în încetinirea răspândirii virusului a fost starea de urgență și imediat după, când nu puteai părăsi localitatea decât cu motiv bine întemeiat, iar la cursele interjudețene se vindeau cam jumătate dintre locuri pentru a se putea respecta distanța de siguranță. Măștile au efectul frecției cu Diana la piciorul de lemn dacă nu se respectă distanța de siguranță. Nu trebuie să ai Nobel pentru Medicină ca să-ți dai seama de asta, e suficient să ai un neuron valid!
      Ați observat că de când s-a generalizat purtarea măștii, se circulă fără opreliștii și s-au redeschis: Litoralul, păcănelele, terasele, dar și fără respectarea distanței de siguranță, nu doar c-a crescut spectaculos numărul de nou-infectați în 24 de ore, ci, mai grav, și procentajul de teste pozitive dintre testele făcute în 24 de ore? Dacă acum două săptămâni era pe la 4%, acum e peste 5% zilnic.
      • +2 (6 voturi)    
        masca (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:00)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Silpres

        Dle Silpres ,aveti perfecta dreptate cand spuneti ca Romania reala este departe de "normalitatea" pe care-o dorim (educatie ,civilizatie ) dar cred ca depinde putin de fiecare de fiecare dintre noi sa mai imbunatatim cate ceva . Cat despre purtatul mastii ,fiind medic , ,imi permit sa va spun ca este cam singurul mijloc eficace de a ne proteja unii pe altii .Evident ,daca e purtata corect .Exista un studiu de caz in SUA publicat de CDC in care s-a constatat ca intr-un salon de coafura in care 2 frizeri erau contaminati (au aflat ulterior),faptul ca purtand amandoi permanent masca cand aveau clienti , au evitat contaminarea a celor 141 clienti pe care i-au avut .Asta a demonstrat ancheta epidemiologica (bineinteles , toti clientii purtau si ei masca). Asta poate insemna ca in lipsa distantei fizice ,care nu e intotdeauna posibila ,purtarea mastii ne poate salva . De fapt sunt convins ca stiti faptul ca masca nu va protejeaza cu prioritate pe Dvs ,ci pe cel cu care intrati in contact ,Masca retine respiratia potential infectata sa se raspandeasca la distanta . Daca ne intalnim pe strada sau la magazin , eu va protejez pe Dvs purtand masca ,Dvs ma protejati pe mine purtand-o . De aceea chirurgul care intra in sala de operatie poarta masca ,nu ca sa se fereasca el ,ci ca sa fereasca pacientul de potentiale infectii respiratorii . Daca majoritatea ar cunoaste aceste amanunt ,poate ar fi mai putine situatiile in care oamenii nu poarta masca pentru ca-si asuma riscul infectarii sau nu cred in virus . Pur si simplu cei mai putin egoisti o vor purta ca sa nu infecteze involuntar pe altii . Si o ultima remarca : eu nu am fost anul acesta pe litoral ,dar din ceea ce mi-au spus prietenii care au fost acolo ,purtatul mastii e departe de a fi generalizat , e mai degraba o exceptie .Mai mult ,chiar daca s-ar respecta aceasta obligativitate (care a intrat in vigoare abia de curand) ,rezultatele s-ar observa dupa 10-14 zile ,cand curba infectarilor s-ar inversa
        • 0 (0 voturi)    
          Ce ne facem cu Queensland și MotoGP? (Duminică, 9 august 2020, 1:42)

          Silpres [utilizator] i-a raspuns lui festina

          Chestia cu chirurgul noi am învățat-o în școala primară. Eu am însă două probleme, iar până acum nimeni n-a fost în stare să-mi dea o explicație.
          În Formula 1 toți poartă mască și trofeele sunt aduse la podium cu cărucioare teleghidate. Rezultatul? Un pilot contaminat și contacții lui izolați.
          În MotoGP nici un pilot nu poartă mască la interviuri, conferința de presă și pe podium. Valentino Rossi (cel puțin) nu poartă mască nici în boxa echipei. Trofeele sunt aduse de persoane, iar cei mai mulți premiați pupă trofeele. Singura măsură aplicată cu strictețe este distanța de siguranță la interviuri, conferința de presă și pe podium. Rezultatul? Nimeni infectat.
          În Australia, la reluarea campionatului de footy (fotbal australian) a fost prins un jucător cu „guvid” la el. Îl adusese de-acasă, din Irlanda, și l-au depistat pe aeroport, astfel că s-a autoizolat înainte de a lua contact cu cineva din echipă.
          În statul Victoria este recrudescență a cazurilor de infectare, astfel că federația de resort a mutat toate cele 10 echipe din statul respectiv în Queensland. În Victoria se juca fără spectatori. În Queensland media de spectatori pe meci este peste 20000. Nici măcar un spectator n-o să vedeți cu mască! Și, deși e spațiu suficient în tribune, cei mai mulți stau grupați: copii, părinți, bunici și bunice (footy este un sport la care se merge cu familia). De fapt, la nici un meci n-o să vedeți pe nimeni cu mască, nici în spații deschise, nici în cele închise. Singurele reguli care se respectă este distanța de siguranță atât între comentatorii din studiou, cât și între reporter și jucătorii intervievați, cam 2 m, jucătorul intervievat are microfonul lui și jucătorii nu mai au voie să trimită în tribune mingi cu autografe, nici să dea mâna cu spectatorii. Rezultatul? Nici un infectat! Apropo: în această perioadă nici Iohannis nu intră în Queensland dacă nu are sau nu face vaccin antigripal! Prevederea este pentru cei sub 18 ani și cei peste 50 de ani.
  • 0 (6 voturi)    
    . (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:01)

    zigzag [utilizator]

    Bucurestiul e in scenariul galben pentru deschiderea scolilor, cu 1.07 cazuri la mia de locuitori (1960 de cazuri in ultimele 14 zile la 1 830 000 de locuitori). R0 e in crestere din 26 iulie de la 1.09 la 1.16. Stam prost in Bucuresti.
  • -6 (12 voturi)    
    Pai nu zicea sica (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:35)

    mihaipricop [utilizator]

    acum 2-3 zile ca situtia e sub control. probabil se referea ca e sub controlul coronavirusului nicidecum al autoritatilor.
    • +3 (7 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:36)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Da mihaita, acum 2-3 zile ploa la Beius si uite ca la Mizil e azi canicula. Ai prins ideea?
      Oricum, #NUscapati
  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 8 august 2020, 17:07)

    Luk [utilizator]

    Nu stiu despre ce soi de bilant vorbim?! 60.000 e nimic la o tara cu 16 mil locuitori.
    Vad ca numerele nu se mai duc in sus, cresterea s-a oprit. Astea-s vesti bune.
    Vestea proasta e ca 5.200 de paturi de spital sunt ocupate aiurea. Poate ca 500, maximum 1000 sunt cu persoane cu simptome medii, dar restul paturilor sunt ocupate de cetateni care ar trebui sa stea la ei acasa, asa cum fac ceilalti 6.600 de cetateni.
    Poate-mi explica cineva care-i diferenta (alta decat aia "prin efectul legii") pentru ca, de data asta, argumentele cu "sa-l inchidem in spital, de acasa poate sa fuga" nu mai stau in picioare. Deja sunt 6600 de oameni in exact aceeasi situatie si vad ca nu fug nicaieri.
    • +2 (4 voturi)    
      Apucaturi comuniste (Sâmbătă, 8 august 2020, 19:01)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Tot asa luau oamenii cu japca si ii trimiteau in concentrare, munca silnica adica. Nu conta situatia de acasa!!!
    • 0 (0 voturi)    
      V-ați uitat la Germania și Franța? (Duminică, 9 august 2020, 1:57)

      Silpres [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      „Nu stiu despre ce soi de bilant vorbim?! 60.000 e nimic la o tara cu 16 mil locuitori.
      Vad ca numerele nu se mai duc in sus, cresterea s-a oprit. Astea-s vesti bune.”
      Eu văd nu doar că testele pozitive în 24 de ore sunt în creștere, ci și că procentajul testelor pozitive dintre testele făcute în 24 de ore este în creștere, ceea ce mai grav. Până acum două săptămâni era pe la 4%, de două săptămâni e constant peste 5%.
      Dacă ne uităm la numărul de infectați din milionul de locuitori, ne apucă plânsul: 3154, în timp ce Franța are 3031, iar Germania are 2558. Am evocat cele două țări pentru că acum vreo două luni pe ele le apuca plânsul când se comparau cu România...
      • +1 (1 vot)    
        "Grav" (Duminică, 9 august 2020, 9:50)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Silpres

        Ce-i grav, de fapt? Numere, ponderi, rate, indici... E un virus care o sa traiasca pe aici multa vreme.
        Starea sistemului de sanatate e grava. Numarul de urias de cretini din structurile statului e foarte grav.
        Proportia de cetateni ingroziti si intepeniti de frica e un pericol. Numarul mare de bolnavi fara acces la servicii de sanatate e o treaba grava.
        Astea sunt pericole.
        Numarul tinerilor care iau covid la plaja si pe aiurea nu inseamna nimic. Se duc acasa, iau paracetamol si le trece.
        Doar n-o sa ne petrecem doi ani numarand Covid, dumneavoastra realizati care e situatia, de fapt?
        "Grav"... bullshit!