Coronavirus: România, aproape de scenariul 2 al epidemiei / Ce măsuri implică

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2020, 17:56 Actualitate | Sanatate


coronavirus
Foto: Digi24 / Profimedia Images
În România sunt confirmate la acest moment 25 de cazuri de coronavirus, iar apariția unui nou caz de îmbolnăvire - cel de-al 26-lea - va înseamna intrarea în scenariul 2 al epidemiei, care presupune măsuri mai restrictive.

În 4 martie, autoritățile au adoptat o decizie legată de scenariile privind evoluţia și intervenția în cazul infecţiei cu noul coronavirus în România.
Autoritățile au făcut 4 scenarii:
  • scenariul 1 presupune existenţa de la 1 la 25 de cazuri de îmbolnăvire cu noul coronavirus
  • scenariul 2 - de la 26 pana la 100 de cazuri de îmbolnăvire
  • scenariul 3 - de la 101 până la 2000 de cazuri de infecție cu coronavirus
  • scenariul 4 - peste 2.001 cazuri de îmbolnăvire
La acest moment în România sunt confirmate 25 de cazuri de infecție cu COVID-19, astfel că odată cu confirmarea cazului 26 se va trece la cel de al doilea scenariu al epidemiei.

Potrivit declarațiilor făcute la Digi 24 de către secretarul de stat în Ministerul Sănătății Nelu Tătaru, scenariul 2 va presupune următoarele măsuri suplimentare:
  • anchetele epidemiologice vor fi mai extinse, fiindcă fiecare din aceste cazuri are contacți
  • secții separate în spital care vor fi pentru coronavirus
  • limitarea unor intervenții chirurgicale care nu sunt absolut necesare, cele pentru boli cronice sau intervenții programate
  • control la graniță mai accentuat, care să vizeze și persoanele din alte țări decât cele care sunt în acest moment în zona roșie sau zona galbenă.
Încă 8 noi cazuri de coronavirus au fost confirmate marți în România, toți pacienții fiind din București. Este cel mai mare număr de îmbolnăviri confirmat într-o singură zi în țara noastră. Printre cei 8 pacienți se numără un copil de 3 ani și o femeie însărcinată.








    Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















    23147 vizualizari

    • +1 (5 voturi)    
      ar fi bine. (Marţi, 10 martie 2020, 19:04)

      exilatul [utilizator]

      sa fie numai 25 de cazuri....dar , avind in vedere sistemul de sanatate si mentalitatea din ro , as paria ca numarul este mult , mult mai mare....cind jumatate din populatie are wc ul in spatele casei sau in gradina e greu ...cu virusii...
      • 0 (0 voturi)    
        poate invers (Marţi, 10 martie 2020, 19:34)

        alexandru2244 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        In cazul de fata wc-ul in curte nu are de a face cu acest virus, sau vrei sa spui ca bucurestenii se **** in curte avand in vedere ca cei imbolnaviti azi sunt din Bucuresti?

        De fapt cei cu wc in curte care stau in casa si nu au contact cu nimeni nu vor fi afectati de virus atata vreme cat nu intra in contact cu niciun purtator de virus.

        Iarasi mentalitatea din ro nu are nimic de a face cu virusul, ori nu am vazut pana acum vorbindu-se in mod expres despre mentalitatea din Franta, Germania sau UK, tari cu mai multe cazuri chiar si raportat la mia de locuitori.
      • +2 (2 voturi)    
        In toate tarile cazurile reale sunt mult mai mari (Marţi, 10 martie 2020, 19:34)

        Random721 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        E ceva de asteptat. Dar la cati au fentat regulile si da, la ce mentalitati au majoritatea, sunt surprins ca n-auzim de focare de origine necunoscuta. (raspandire in comunitate)
      • 0 (0 voturi)    
        Scenarii si "scenete" carpato-ponto-danubiene.... (Marţi, 10 martie 2020, 19:53)

        Torquemada13 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Coronavirusul a intrat la noi via Italia (globalizarea.......)..........din spatele casei vin altele : mirosuri urate, dizenterie......etc. Ma tem ca si in cele mai moderne locuinte vor intra virusii astia. Granitele trebuiau inchise imediat si total dupa primul caz (avand in vedere in ce hal este sistemul medical romanesc). Cine s-o faca ? "Politicienii" sunt preocupati de ciolane, alegeri anticipate.....pe functii importante sunt nenumarate ciurucuri (am ramas siderat ascultand la Digi 24 pe dl.Viorel Gaman-ex. seful Garzii de Mediu Bucuresti in chestiunea poluarii capitalei. Daca astia sunt oamenii "partidelor" din Romania........chiar iti vine sa tragi apa.....inclusiv in fundul curtii) ! Sunt de acord ca numarul este mai mare: au venit multi din Italia (prin mall-uri asculti cam aceeasi "muzica" ca si in August-Septembrie). Pot fi destui purtatori asimptomatici......dar.....purtatori. Autoizolarea in Romania este o fantasmagorie. Romanul nu are disciplina nordicilor. Or sa ne explice (la tv-uri) dl.Raed, dl.Streinu Cercel & co. noile scenarii..........de morti or sa se ocupe familiile.
    • 0 (0 voturi)    
      si radeam de chinezi (Marţi, 10 martie 2020, 19:34)

      Anonym [utilizator]

      ca au facut un spital pt asa ceva
      Nu ar trebui sa facem la fel??
    • +1 (1 vot)    
      Surprinzator de bine au gestionat autoritatile (Marţi, 10 martie 2020, 19:52)

      Random721 [utilizator]

      Noroc cu Arafat .. ca fara el era jale. Dar si cu el cand am auzit initial ca doar 14 zile auto-izolare la domiciliu cand se stia de minim 5 zile ca incubatia poate fi de pana la 21 zile ... pe studii ale cercetatorilor din China si Hong-Kong ... ma asteptam la profesionalism si rezultate tipic romanesti. Ma asteptam ca multi sa ignore auto-izolarea si sa il raspandeasca masiv, cel mult o amenda de 300-500 lei sau avertisment.

      Dar chiar au fost testate persoane multe, cautat toate contactele si dat amenzi atat de mari 10.000 lei, incat sa nu indrazneasca vreunul sa iasa din carantina.

      Bine, acum ca din a doua parte a lui Feb chinezii au confirmat ca poate fi pana la 27 zile incubatia, si cel infectat e contagios si in perioada de incubatie ... aia e alta treaba ... sigur vor fi cazuri de "iesiti din auto-izolare de 14 zile" si dupa cateva zile simptome, pozitivi.

      Statistic se dubleaza cazurile la 2.4 zile (cf. unui studiu de la jumatatea lui februarie).

      Singura sansa e sa incetineasca rapiditatea raspandirii, ca sa nu sufoce de tot spitalele, ca daca ajung prea multi in spitale, la ce conditii, ce aparatura putina avem, ce personal medical neglijent / indiferent ... va fi jale. Atunci isi va arata adevarata fata tot ce nu s-a facut in 30 de ani si unde a ajuns degradarea morala, etica, de competenta a personalului medical.

      Dupa ce sare de 100 cazuri reale prea repede, deja niciun stat oricat de modern, nu-i mai poate gasi pe toti, iar apoi se raspandeste cu adevarat necontrolat.

      Caz
      Caz (e doar o gripa / de x10 ori mai slaba ca gripa / nimic ingrijorator)
      Caz, Caz, Caz (nu purtati masti decat daca sunteti bolnavi - ca oricum n-aveti, nu va panicati sa nu pice economia; nu purtati - ca sa nu concureze populatia cu statul la achizitia de masti; mai bine explicau situatia ca inainte de toate personalul medical trebuie sa aibe masti, sa dea lege pt retragere de la vanzare pt populatie pana are personalul medical, iar apoi date populatiei)
      Focar
      Focar
      BOOM
    • 0 (0 voturi)    
      mi se pare interesanta alegerea (Miercuri, 11 martie 2020, 12:43)

      ..13 [utilizator]

      numerelor de la care se schimba sistemul de alertare...
      Poate sa imi explice cineva cum au decis numerele?

      Este clar din punctul meu de vedere ca focarul central este acum Bucuresti-ul. Densitate maxima, numar mare de intrari-iesiri in/din tara...

      Posibil ca sa mai creasca numarul de cazuri in Timisoara