Un bărbat vaccinat a murit din cauza gripei - al treilea deces din acest sezon

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2020, 13:42 Actualitate | Sanatate


Vaccin
Foto: Agerpres
Un bărbat vaccinat din județul Argeș a murit din cauza gripei, acesta fiind cel de-al treilea deces provocat de virusul gripal în țara noastră, în acest sezon. Informația a fost confirmată de Ministerul Sănătății. Bărbatul avea 78 de ani, iar din cauza faptului că suferea și de boli cronice, imunitatea sa a fost afectată, chiar dacă era vaccinat. De regulă, virusul gripal poate duce la deces în cazul unora dintre persoanele nevaccinate și extrem de rar în cazul celor vaccinate.

Activitatea gripală a evoluat cu intensitate scăzută, numărul cazurilor de gripă clinică este cu 40% mai mic comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, iar numărul deceselor înregistrate în acest sezon este 3, comparativ cu 34, în perioada similară din sezonul precedent, arată datele publicate astăzi de Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică.


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5440 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    pentru cârtitori (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:49)

    Mazeta [utilizator]

    Cantitatea de apă dintr-un vaccin duce la o mai bună hidratare a organismului, efectul fiind benefic.
  • -11 (21 voturi)    
    vaccinul e foarte bun (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    creste cifra de afaceri a companiei farmaceutice
  • +12 (20 voturi)    
    Nu gripa a fost principalul factor... (Joi, 23 ianuarie 2020, 13:58)

    Miky60 [utilizator]

    Articol platit de cei care propaga propaganda anti-vaccinare. Daca citesti articolul vei vedea ca de fapt avea imunitatea scazuta, poate chiar avea cancer si gripa doar a venit peste un corp cu imunitatea zero. Dar cei care citesc doar atrticolul vor contribui la propaganda anti-vaccinare
    • +9 (13 voturi)    
      in plus: (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:18)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Vaccinul protejeaza DOAR impotriva tulpinei specifice pentru care a fost facut. Nu garanteaza 100% eficienta, doar creste sansa de a nu lua gripa, sau in cazul contactarii ei, simptome mai usoare - pentru un organism initial sanatos, nu cu imunitate scazuta, sau anumite boli cronice.
      • 0 (4 voturi)    
        Cu alte cuvinte (Joi, 23 ianuarie 2020, 19:36)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Te protejeaza de gripa de anul trecut, nu de gripa de anul asta. :)
    • +1 (1 vot)    
      Serios? (Joi, 23 ianuarie 2020, 19:14)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Articol platit de propaganda anti-vaccin? HN e extrem de pro-vaccin.
      Mai bine v-ati scoate capetele din cutii si ati citi ce zice CDC-ul in fiecare an, cand publica procentajul de eficienta a vaccinului anti-gripal. Anul trecut a fost 27%. Anul asta deja au zis ca vaccinul nu e un match foarte bun. Plus, ceea ce nu zice nimeni, e ca batranii dupa 70 ani nu prea mai fac anticorpi. La fel ca si copiii mici (de-aia la copii au si inceput sa recomande 2 doze de vaccin).
  • -10 (16 voturi)    
    Sa ne vaccinam!! .. ca oricum nu conteaza!! (Joi, 23 ianuarie 2020, 15:06)

    catalinms [utilizator]

    Chiar si in acest caz propaganda pro-vaccinare incearca sa o scalde.

    "De regulă, virusul gripal poate duce la deces în cazul unora dintre persoanele nevaccinate și extrem de rar în cazul celor vaccinate."

    Of of.
    • +1 (1 vot)    
      faci ca si altii o confuzie intre isteria (Vineri, 24 ianuarie 2020, 9:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui catalinms

      anti-vaccinare, campaniile de educatie si diferitele tipuri de vaccinuri.
      Mai exact, anti-vaccinisti nu urla impotriva vaccinului anti-gripal ci a celor obligatorii cum ar fi anti-rujeola, poliomielita, etc. Campaniile de vaccinare ale statului sunt si ele preponderent orientate catre acele vaccinuri.
      Presa, si aici includ HN, reuseste sa faca un talmes-balmes si sa introduca si vaccinul anti-gripal in aceeasi oala.
      Personal creda ca vaccinul anti-gripal e un bullshit si ca mosul din poveste putea sa moara si de la o simpla raceala(Al de sus sa il ierte!)
      Pe de alta parte fara acele vaccinuri obligatorii de la varste fragede ne-am intoarce in evul mediu.
  • -4 (16 voturi)    
    Numai unul?? (Joi, 23 ianuarie 2020, 15:10)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Unul singur? Nu prea cred!

    Vaccnul ucide!

    cum asa de bine ne-a arata Olivia, singura care lupta cu hidra Big Pharma!
  • +3 (11 voturi)    
    Ce ma bucur. (Joi, 23 ianuarie 2020, 15:51)

    Marionette [utilizator]

    Inca un val de imbecili NU SE VOR MAI VACCINA si vor crapa!
    Sincer, m-am saturat de tampenie la tot pasul, inchipuiti-va cum ar fi sa te uiti la comentarii pe HN si cucuveaua si mazeta sa fie moarte de gripa. O lume mai buna.
    Nu este normal sa lasam prostia sa ne copleseasca.
    Astfel de articole vor da apa la moara idiotilor sa nu se mai vaccineze. Si e foarte bine ca este asa.
    • +1 (7 voturi)    
      wtf (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:40)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Esti un IDIOT! La fel si cei doi care ti-au dat plus. Cum sa te bucuri ca ar putea muri unii oameni de gripa? Alo, Normalitate, te cauta unii pierduti! Mai iesiti afara ca va prajiti si ultimii neuroni pe internet!
    • 0 (6 voturi)    
      u need help (Joi, 23 ianuarie 2020, 18:50)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Demonstreaza tu ca te vaccinezi anual si apoi vorbim
  • -2 (12 voturi)    
    Vorba cantecului (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:22)

    Mihail. [utilizator]

    "Bei mori, nu bei, mori...". La fel e si cu vaccinurile.
    • +1 (3 voturi)    
      O perspectiva (Joi, 23 ianuarie 2020, 19:37)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Bei platesti, nu bei nu platesti... la fel si cu vaccinurile.