Un copil de 8 ani din Grecia, nevaccinat, a murit din cauza difteriei, boală considerată eradicată de 30 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2019, 19:08 Actualitate | Sanatate


Vaccin
Foto: Pixabay
​Un copil în vârstă de 8 ani a murit în urmă cu două zile în Grecia din cauza difteriei, boală considerată eradicată de acum 30 de ani. Copilul nu era vaccinat împotriva bolii, iar vestea a șocat comunitatea medicală din Grecia, scrie Euractiv.com. În Grecia, ultimul deces al unui copil din cauza difteriei s-a înregistrat în urmă cu 30 de ani.

Potrivit presei din Grecia, copilul era, cel mai probabil, nevaccinat. El a ajuns în stare gravă la spital, iar medicii nu au mai reușit să îi salveze viața.

Directorul spitalului de pediatrie din Grecia unde a fost tratat copilul a declarat că acesta nu făcuse vaccinul care protejează împotriva difteriei și care ar trebui administrat, în mod normal, la o vârstă fragedă.

În România, medicii de familie au cerut, în urmă cu o săptămână, Ministerului Sănătății, lansarea de urgență a unui program național de vaccinare împotriva difteriei pentru persoanele expuse riscului de îmbolnăvire, program care să cuprindă măsuri de susţinere/compensare a costurilor pentru vaccin si campanii de informare si conștientizare a populaţiei.

Apelul are loc în contextul în care în Ucraina, la granița cu România, au fost înregistrate cazuri de difterie. La nivel naţional nu s-au mai înregistrat cazuri de difterie din anii '80.

"Medicii de familie din România îsi arată disponibilitatea de a se implica cu seriozitate în campania de prevenire a apariţei si răspândirii difteriei. De altfel noi, medicii din prima linie, am început deja să informăm populaţia si să recomandăm măsuri de prevenţie", a declarat dr. Dina Mergeani, presedintele Societății Naționale de Medicina Familiei.


Argumentele medicilor de familie din România pentru solicitarea lor sunt:
  • Difteria este o boală prevenibilă prin vaccinare pentru care, în România, se face imunizare din 1960. Ultimul vaccin din Programul Naţional de Vaccinare care conţine anatoxina difterică se administrează la 14 ani iar perioada de protecţie în faţa bolii este de 10 ani în medie. În lipsa administrării unui rapel la toţi adulţii de peste 24 de ani se crează condiţiile apariţiei unei populaţii receptive, expuse riscului de îmbolnăvire;
  • Ca o consecinţă a fenomenului de "reticenţă la vaccinare" înregistrat în ultimul deceniu, există un procent important de copii si tineri care au vârsta până în 24 de ani fără schemă completă si protecţie optimă pentru că părinţii nu au respectat programul naţional de imunizare;
  • În România se foloseste un vaccin care se utilizează în toată Europa si care poate fi administrat si adulţilor. Vaccinul asigură protecţie în acelasi timp si faţă de tetanos (boală cu evoluţie extrem de gravă chiar si cu tratament specific) si faţă de tusea convulsivă (din ce in ce mai des întâlnită la nivel global);
  • În statele civilizate, vaccinarea împotriva difteriei se face periodic, si după vârsta copilăriei, prin programe naţionale.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8118 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    cum s-ar zice... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 19:56)

    Martha Logu [utilizator]

    Darwin Awards... sau selectie naturala.
    • +9 (11 voturi)    
      nu chiar (Vineri, 29 noiembrie 2019, 21:18)

      Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Copilul a murit nevinovat, dar sper ca parintii vor avea o viata lunga plina de remuscari
  • +9 (13 voturi)    
    Romania ar trebui sa inchida conturile (Vineri, 29 noiembrie 2019, 20:24)

    un domn [utilizator]

    oliviei steer pe twiterr sai fb, altfel nu progresam
  • -8 (8 voturi)    
    Pai daca (Vineri, 29 noiembrie 2019, 20:44)

    Alexa.99. [utilizator]

    ne inmultim necontrolat si sufocam planeta asta, ce s-au gandit? Campanie masiva de spalat creierele acelor parinti usor de convins cu orice aberatie, n-o sa-si mai vaccineze copiii si incet, incet, ne imputinam. Simplu. Iata ca unii pot fi chiar atat de naivi incat sa creada ca daca nu-si vaccineaza copiii, vor capata imunitate mai mare.
    Poate reintroduc metoda "comunista" cu vaccinare obligatorie sau inventeaza metoda radicala "Nu faci copii daca nu ai un nivel optim de educatie si gandire la un nivel decent."
    • +4 (4 voturi)    
      În privința ta ai dreptate. (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 13:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Pentru-că nimic nu te îndreptățește să vorbești în numele altora.După cum vezi rebuturile se elimină singure.Ai grijă !
  • -5 (9 voturi)    
    Grecia e destinatia migrantilor nevaccinati... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 21:30)

    andipetre [utilizator]

    ...din tarile in care difteria nu a fost eradicata.

    Beneficiile globalizarii si activitatilor "umanitare" ale traficantilor de migranti.
  • +2 (4 voturi)    
    Olivia Steer approves this... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 13:07)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Parintilor nu le-as permite sa-si mai faca alti copii
  • +2 (2 voturi)    
    Jos propaganda Big Pharma! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 18:20)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Murdara propaganda a lui Big Pharma nu isi ba atinge telul, majoritatea oamenilor o asculta pe Olivia, si stiu bine ca vaccinurile nu numai ca nu-s necesare, ci ne ucid!

    Orice boala se trateaza cu mamaliga vartoasa , medicina alopata este o mare hotie!

    Olivia Steer stie cel mai bine!
    • +1 (1 vot)    
      vezi că unii... (Duminică, 1 decembrie 2019, 15:34)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      or să te ia în serios :-)

      Simțul umorului, spre deosebire de imunitate, nu se capătă prin vaccinare!
      • +2 (2 voturi)    
        Da, poate este deplasata (Luni, 2 decembrie 2019, 0:05)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Poate este deplasata gluma, tocmai deoarce pentru multi chiar asta este "realitatea", ce am spus, pentru ca ei cred tampeniile sinistre debitate de Olivia!
  • 0 (0 voturi)    
    Doar ca copilul era vaccinat cu 5 doze!!! (Vineri, 6 decembrie 2019, 7:24)

    Taviiii [utilizator]

    Hotnews, la vremea când a fost scris articolul nu se știa dacă e sau nu vaccinat, așadar dezinformați. Mai bine mai precauti in exprimare.

    Între timp sa știe și voi nu actualizați articolul: http://www.ekathimerini.com/247238/article/ekathimerini/news/british-lab-confirms-diphtheria-in-8-year-olds-death-in-athens.

    Copilul avea 5 doze administrate împotriva difteriei!