"În zona Progresul din sectorul 4, RADET efectuează o lucrare importantă de refacere a Magistralei CET Progresul, Magistrala ce alimentează jumătate din sectorul 4 și care are o vechime de 34 de ani. După oprirea furnizării agentului termic de săptămână trecută, au fost efectuate verificări suplimentare ale Magistralei si s-a constatat ca sunt și alte tronsoane afectate. Pentru a asigura continuitatea serviciului de alimentare cu energie termică, s-a luat decizia de către RADET de a întrerupe furnizarea de energie termică, începând de luni, 18 noiembrie 2019, timp de 48 de ore, pentru a inlocui conducta afectata, operatiune absolut necesara pentru ca, în această iarnă, să nu mai existe avarii in zona", precizează Primăria Capitalei.
"În ceea ce priveste situatia unitatilor medicale din zona menționată (Spitalul de Copii Marie Curie și Centrul de Recuperare Neuropsihomotorie Dr. Nicolae Robănescu - n.red.)", Primăria Capitalei subliniază faptul că "orice unitate spitalicească are obligația de a asigura câte o sursa suplimentară pentru fiecare agent termic, respectiv apă caldă și căldură, conform Normativului NP -015-1997 privind proiectarea și verificarea construcțiilor spitalicești și a instalațiilor aferente acestora: 'În vederea asigurării continuității în livrarea de energie termică se vor lua măsurile corespunzătoare, astfel încât să existe însă o sursă suplimentară pentru fiecare agent termic.' "
Sa vezi cata fericire in capitala indo-europeana spart-city atunci cand va rasuna clopotul ala de jumatate de milion de euro stantat cu chipul cioplit al lui Ciobotea.
Votati cu inima incalzita.
Doamne-ajuta.
Mai ales cand cei afectati sunt spitale??
Si 2: toata vara, cand incalzirea nu ar fi fost necesara, nu se putea face inlocuirea conductei?
Genul asta de planificare nu ar trebui aparata de Primaria, ci Primaria ar trebui sa fie cea care ii trage la raspundere pe cei de la Radet. Indiferent de ce spune normativul ala. Daca ne ascundem dupa normativ, Radet ar fi trebuit sa astepte confirmare scrisa din partea celor afectati, inainte sa inceapa lucrarile.