Ludovic Orban anunță că Adriana Cotel, numită de Sorina Pintea manager la Fundeni în ultima zi de mandat, va fi schimbată din funcție. Și conducerea CNAS va fi schimbată

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 7 noiembrie 2019, 9:54 Actualitate | Sanatate


Adriana Cotel
Foto: Hotnews
Premierul Ludovic Orban a anunțat, joi, răspunzând întrebării unui jurnalist, că Adriana Cotel va fi schimbată din funcția de manager al Institutului Clinic Fundeni. Cotel a fost numită manager la Fundeni de Sorina Pintea luni, în ultima zi de mandat a fostului ministru al Sănătății. Ludovic Orban a lăsat să se înțeleagă că și conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate va fi schimbată: "Sigur că da", a răspuns Orban, întrebat dacă va schimba conducerile Institutului Fundeni și a CNAS.

Adriana Cotel (35 de ani), fost director al Agenției Naționale a Medicamentului și al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, considerată o apropiată a lui Darius Vâlcov, a fost numită manager interimar al Institutului Clinic Fundeni luni, printr-un ordin semnat de ministrul demis al Sănătății, Sorina Pintea.

HotNews.ro a încercat să o contacteze luni pe Sorina Pintea, însă ministrul demis al Sănătății nu a putut fi contactat.

Nici Adriana Cotel nu a putut fi contactată de HotNews.ro, pe parcursul zilei de luni.

Adriana Cotel a înlocuit-o în funcția de manager interimar al Institutul Fundeni pe Alina Tănase, șefa Secției de transplant medular și coordonatorul Programului de transplant medular din acest spital. Alina Tănase fusese numită manager interimar în august anul acesta.

"Vă anunț că începând de astăzi, mandatul meu de manager interimar a încetat. În locul meu a fost numită doamna Adriana Cotel. Eu revin în secția în care muncesc de peste două decenii. Vă mulțumesc pentru tot sprijinul", a transmis medicul Alina Tănase, până luni manager interimar al Institului Fundeni, într-un mesaj remis luni HotNews.ro.

  • Ascensiunea incredibilă a Adrianei Cotel: Președinte al Agenției Medicamentului, al Casei de Asigurări de Sănătate și manager la Fundeni, în doar un an

În toamna anului trecut, Adriana Cotel era numită șefă a Agenției Naționale a Medicamentului , instituție pe care a condus-o timp de 4 luni (octombrie 2018 - ianuarie 2019).

Pe 25 ianuarie, Adriana Cotel a fost numită președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă.

Potrivit surselor HotNews.ro, Adriana Cotel ar fi o apropiată a lui Darius Vâlcov, fost ministru al Finanțelor și fost consilier al premierului Viorica Dăncilă.

În perioada de 4 luni în care a condus Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, CV-ul Adrianei Cotel nu a fost publicat pe site-ul instituției.

La momentul numirii Adrianei Cotel la conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, singurele date privind studiile și experiența ei profesională erau disponibile pe profilul său de Linkedin: aici apărea informația că Adriana Cotel a studiat la "Universitatea din București", fără alte precizări. La capitolul "experiență profesională" figura doar perioada de 4 luni în care a condus Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (octombrie 2018 - ianuarie 2019).

Din informațiile HotNews.ro, Adriana Cotel a lucrat, înainte de a fi numită șefă a Agenției Naționale a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, la Alvogen Romania, companie producătoare de medicamente.

"O femeie de 35 de ani conduce, de cinci săptămâni, Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) fără ca statul român să ofere vreo informație despre cine este și ce pregătire profesională o recomandă pentru această funcție. Adriana Cotel refuză să-și publice CV-ul deși răspunderea pe care o are este uriașă: se îngrijește de soarta celor 16 milioane de asigurați din România și administrează un buget de 7 miliarde de euro", scria, în luna martie, Recorder.ro.

Tot în luna martie au circulat informații că Adriana Cotel ar fi urmat să fie impusă de Darius Vâlcov la conducerea Ministerului Sănătății, în locul Sorinei Pintea, lucru care nu s-a mai întâmplat însă.


Citește și:


Vezi aici un VIDEOREPORTAJ HotNews.ro cu povestea medicului Alina Tănase și a Secției de transplant medular de la Fundeni, pe care o conduce:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22210 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    ATENŢIE (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:03)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    la cei care sunt numiţi ca manageri pe 4 ani prin contract de management!
    Trebuie găsită o JUSTĂ CAUZĂ pentru demitere, altfel se plătesc daune interese egale cu indemnizatiile lor pânp la 4 ani.
    Juste cauze se găsesc...trebuie doar un pic provocaţi şi va ieşi la iveală incompetenţa lor...dar asta durează
    • +22 (22 voturi)    
      Pai in cele 4 zile (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:14)

      asistart [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      Si-a dovedit deja competenta...
      • +1 (3 voturi)    
        Sa fie clar (Joi, 7 noiembrie 2019, 16:08)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui asistart

        dupa cum arata nu mai are nevoie de competenta!
        Stie el Valcov ce stie...
        • +1 (1 vot)    
          Stai cuminte... (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:05)

          modream [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          ...că nu arată așa. Așa arăta acum 20 de ani + Photoshop la greu. Acu...
          https://newsin.ro/wp-content/uploads/2019/01/adriana-cotel.jpg
    • +23 (23 voturi)    
      vezi ca este numita interimar (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:21)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      deci cauza justa este sa se faca un concurs si sa se numeasca cineva competent pentru 4 ani. Deci nu demitere, ci ocuparea postului dupa concurs.
      • +3 (7 voturi)    
        Corect (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:51)

        ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui minos

        dar nu toti sunt interimari...
    • +6 (6 voturi)    
      Si "managera" aia de la Nuclearo electrica?! (Joi, 7 noiembrie 2019, 14:36)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      Aia e mai "veche" si are in CV numai posturi cu salarii regesti si numai de conducere, de mica avea "talente" de canapea.
    • +1 (1 vot)    
      "o JUSTĂ CAUZĂ" e restructurarea. Se vrea?! (Joi, 7 noiembrie 2019, 14:42)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      Ministerul Oaselor se va restructura in Ministerul Zgarciurilor, si in loc de 7 Departamente, va avea 7 sectiuni.
      Legal e suficient sa fie pusi pe liber toti si angajati prin concurs.
      In loc de Ministerul Oaselor poti pune MAE si-l transformi in Ministerul de externe. Principiul e acelasi.
      Si, principiul e acelasi si la judete, la Deconcentrate, chiar si la spitale se poate aplica, cu putina pricepere.
      Intrebarea este: Se vrea?!
    • 0 (0 voturi)    
      Bine.. (Vineri, 8 noiembrie 2019, 15:44)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      ....că dai tu sfaturi Guvernului pe hotnews. Sigur o să iti vadă comentariul si te iau consilier.
  • -15 (29 voturi)    
    foarte bine (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:12)

    cucuveaua mov [utilizator]

    dar asa cum pnl epureaza astazi si nu avem plangeri spre sa nu avem comentarii nici cand va epura prm sau altii
    • +15 (17 voturi)    
      pai o sa fie mereu (Joi, 7 noiembrie 2019, 10:46)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      cata vreme nu se trece la ocuparea posturilor prin concurs (asa cum au inceput s-o faca guvernul Ciolos).
    • +7 (13 voturi)    
      Cu siguranta... (Joi, 7 noiembrie 2019, 11:44)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      ... nu vom avea nici o plangere cand te va "iepura" pe tine adminul HN. :-)
    • +7 (9 voturi)    
      Ai descoperit apa calda? (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Da' PSD-ul ce-a facut de fiecare data cand a ajuns la putere?
      • -6 (10 voturi)    
        a incercat sa coabiteze? (Joi, 7 noiembrie 2019, 13:54)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        eu nu stiu sa fi facut epurarile astea in 2017.
        sau poate din cauza asta erau oamenii in piata
        • +6 (6 voturi)    
          Nu stii? (Joi, 7 noiembrie 2019, 15:57)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Pai daca nu erau facute aceste epurari, ce naiba epureaza PNL-ul acum, proprii oameni? Destepti mai sunteti.
  • +10 (12 voturi)    
    sa verifice (Joi, 7 noiembrie 2019, 12:37)

    razeshu [utilizator]

    sa verifice si ce contracte a semnat fufa asta cat a fost la butoane. Ca doar nu au pus-o aia degeaba pentru 2 zile, stiau clar ca va fi schimbata. A numit-o ca sa directioneze niste fonduri catre anumiti beneficiari de partid, saraca e doar o unealta de partid. Daca PNL ul chiar vrea sa faca schimbari in profunzime trebuie sa mearga si pe firul contractelor nu doar sa o dea deoparte. De aia nu au nici o teama libarcile astea, vad c anu patesc nimic oricate ticalosii ar face, oricat de mult ar fura.
  • +4 (10 voturi)    
    tabula rasa (Joi, 7 noiembrie 2019, 13:20)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Orice individ legat in cel mai mic detaliu de PSD, trebuie trimis acasa.
  • 0 (2 voturi)    
    oha....nici o grija (Joi, 7 noiembrie 2019, 16:57)

    Je__ [utilizator]

    se privatizeaza acusi sanatatea#

    o sa va para rau dupa timpurile cand dadeati spaga la doctor

    :)
  • -1 (1 vot)