Spitalul Focșani, după pozele cu bebeluși făcute de Dăncilă și Pintea: Un simplu gest matern / S-a efectuat inclusiv triajul epidemiologic și niciun membru al delegației nu prezenta semne de boală

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 noiembrie 2019, 17:16 Actualitate | Sanatate


Viorica Dăncilă ține în brațe un nou născut
Foto: realitatea de vrancea
Spitalul de Urgenţă din Focşani reacționează la valul de critici apărut după ce Viorica Dăncilă și Sorina Pintea au mers duminică în Secția de neonatologie și s-au pozat cu bebelușii în brațe. "Doamnele ministru au ridicat în brațe doi dintre copiii care plângeau, considerând acest lucru ca fiind o reacție maternă umană", spun reprezentanții unității medicale. Ei mai susțin că, din punct de vedere epidemiologic, au fost respectate toate normele de igienă și "s-a efectuat inclusiv triajul epidemiologic și niciun membru al delegației nu prezența semene de boală".

Spitalul susține, într-un mesaj postat marți pe Facebook, că delegația formată din Viorica Dăncilă, Sorina Pintea și șeful Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a vizitat duminică unitatea medicală "pentru a verifica investițiile în aparatură medicală și în reabilitarea și modernizarea spitalului, investiții de care unitatea sanitară a beneficiat în ultimii ani".

Reprezentanții spitalului spun că, din punct de vedere epidemiologic, la intrarea delegației în Secția Neonatologie "s-au respectat regulile de igienă de bază și măsurile prevăzute în ghidul de izolare" al unității medicale pentru vizitarea nou-născutului, iar membrii delegației s-au echipat și s-au dezinfectat corespunzător.

Mai mult, "s-a efectuat inclusiv triajul epidemiologic și niciun membru al delegației nu prezenta semne de boală", susțin reprezentanții spitalului, în comunicatul transmis de Biroul de presă și postat pe Facebook. Tot ei mai spun că în salonul în care Dăncilă și Pintea au făcut pozele cu bebelușii se aflau copii cu peste trei zile de viață, copii sănătoși, fără probleme de sănătate, care urma să fie externați.

"Mamele copiilor din saloanele vizitate au fost înștiințate anterior de vizita delegației oficiale și li s-a cerut acordul pentru filmarea și fotografierea copiilor. Mămicile nu au avut nicio obiecțiune, ba chiar s-au arătat încântate de faptul că doamnele ministru au ridicat în brațe doi dintre copiii care plângeau, considerând acest lucru că fiind o reacție maternă umană", mai afirmă reprezentanții spitalului, precizând că vizita în Secția Neonatologie a durat 5-7 minute.

Legat de acuzațiile că tații nu sunt lăsați să își vadă nou născuții în salon, spitalul spune că "diferența este că familia se prezintă în primele minute după naștere, moment în care nou-născutul încă își face tranziția la viața extrauterină, fiind vulnerabil".

"În ciuda faptului că ne aflăm într-o perioadă încordată, în plină campanie electorală, considerăm că nu trebuie să minimalizăm eforturile spitalului nostru de a crește calitatea actului medical și de a oferi pacienților condiții moderne de spitalizare. Munca noastră este în folosul pacientului și nu este corect să fie transformată într-un teren de luptă între candidații electorali. (...) Considerăm că un simplu gest matern, de a lua un copil care plânge în brațe, gest care nu are legătură cu actul medical, nu trebuie să umbrească întreagă muncă a unității sanitare", adaugă reprezentanții spitalului.

Cele două sunt îmbrăcate cu halat și papuci de unică folosință, dar mai mulți utilizatori de pe Facebook au reclamat că nu ar fi trebuit să fie lăsate să ia în brațe bebelușii după ce ar fi venit direct de pe stradă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11814 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Nu ati depistat Prostia la Pavi??? (Marţi, 5 noiembrie 2019, 17:21)

    Dalinar [utilizator]

    Sau nu ati testat-o pt asa ceva, deoarece e evident???
    • +14 (14 voturi)    
      pesta rosie se transmite? (Marţi, 5 noiembrie 2019, 19:34)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Nu li s-a facut testul anti-pestic...
  • +20 (20 voturi)    
    Consimtamintul se da scis (Marţi, 5 noiembrie 2019, 17:42)

    aditza_1967 [utilizator]

    https://www.legal-land.ro/cedo-publicarea-fotografiei-unui-minor-fara-consimtamantul-parintilor-incalcarea-art-8-din-conventie/

    A mai fost si publicarea pozelor in media

    normal era sa fie un acord scris intre parinti si spital pentru folosirea imaginii copiilor
  • +22 (22 voturi)    
    Pupincurismul vrancean.... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 17:51)

    gigiN [utilizator]

    ...de model "oprisan"se manifesta,evident,inclusiv la conducerea unui spital.
    • +5 (5 voturi)    
      Ce putea spune (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 8:36)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      conducerea spitalului cand a fost numita de psd in functii?
  • +18 (18 voturi)    
    Da, cincinalul cum e? (Marţi, 5 noiembrie 2019, 17:56)

    dandra [utilizator]

    Norma ca reactioneaza slugile marei conducatoare psd, ca altfel raman fara loc de munca si directorii vor fi numiti tradatori ai partidului.

    Totul e perfect in tara asta.

    sa stam in banca noastra, ca DSP Vrancea va spune la fel.

    Cat timp dinozaurii pesedisti sunt sus pusi, totul e perfect in tara asta.
  • +19 (19 voturi)    
    Ca pe vremuri ... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:02)

    testcs [utilizator]

    Eu mi-am vazut copilul numai la momentul externarii dupa trei zile nu mi s-a permis sa o vad inainte.
    Iar sotia o puteam vizita numai intr-un hol fara scaune.
    La al doilea copil am avut grija sa nu se mai nasca in Romania.
    Asta arata ca nimic nu s-a schimbat de pe vremea lui ceasca. Exact la fel se faceau vizita de lucru cu cosmetizare cu paturi noi si schmbate imediat dupa plecare samd. Personajul e doar cel schimbat.
  • +21 (21 voturi)    
    JIGODII pesedisto-mafiote (Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:09)

    DiDiRo [utilizator]

    ce raspundeti de maternitate, aceste lepadaturi nu aveau voie sa puna mana pe acei copii lasati in grija voastra de parintii lor. VANDUTILOR!!
  • +20 (20 voturi)    
    Penibili. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:11)

    asavreau [utilizator]

    Medicii de la maternitatea Focșani dovedesc că sunt pupincuriști,că igiena în spital nu contează.
  • +23 (23 voturi)    
    Cum vine asta? (Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:21)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Vine oricine de pe strada si imi ia copilul in brate??

    Parintii acelor bebelusi ar trebui sa depuna plingere penala impotriva spitalului pe de-o parte si impotriva lui Dancila si Pintea pe de alta parte.

    Sunt convins ca pe usa de la neonatologie scrie: accesul persoanelor neautorizate strict interzis.

    Sa ne explice managerul slugoi al spitalului in ce consta autorizarea celor doua doamne.

    Cele doua dudui sa fie retinute si sa li se faca un consult medcial amanuntit si sa ni se spuna ce bacterii poarte ele. Iar daca apare la unul dintre copiii luatii in hrate sa raspunde penal pentru raspiundirea cu bunastinta de boli.

    Ca un copil ia vreo bacterie de la parinti este una, dar ca sa se infecteze doar pentru ca doua neterminate mintal vor sa isi faca poze cu ei este un act de agresiune la adresa sanatatii acelor nou nascuti.

    Este un act total irespnsabil din partea spitalului, mai precis a sefilor ajunsi pres in fata unor nimeni din politica.

    Daca acest eveniment ramane fara nici o urmare juridica atunci ne meritam soarta.
  • +19 (19 voturi)    
    Au avut acordul parintilor ??? (Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:48)

    Mai_bine_golan [utilizator]

    Daca se atingea de copilul meu...jar manca...
  • +14 (14 voturi)    
    ce mizerie! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 19:19)

    U_swamp [utilizator]

    Purtatorul de cuvinte al spitalului ori e imbecil, ori ne ia de prosti. Ministresele pesede anticipasera ca vor ramine in cursul zilei somere si se angajasera ca infrimiere (ca scoala de asistenti medicali nu au) iar filmarea le-a surprins in timpul probei concurs pe post? Le-au schimbat si pampersii? Le-au dat sa suga bebelusilor? Au fost angajate in final? Ce alte manevre au fost puse sa faca? Cu mopul prin sectia de neonatologie au dat?
    • +8 (8 voturi)    
      Nu cred (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 8:16)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      .... pur si simplu pentru ca dancila nu are calificarea necesara nici macar pentru schimbat pampershi
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 12:08)

    Elena [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Echipament de protectie (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 14:22)

    ElenaElisa [anonim]

    Este de observat faptul ca Dna Dancila poarta pelerina de toamna elegant, usor lasata doar pe umeri, pt a i se vedea costumul. Nu conteaza ca hainele nu au fost dezinfectate si ea tine bebelusul pe acele haine. Corect era sa poarte si boneta pt par. Ca sa nu mai vorbim de alte elemente nesterilizate care au intrat in acea camera: incaltaminte, echipament de filmat, etc.