UPDATE Eleva de la liceul Gheorghe Lazăr diagnosticată cu meningită a murit. DSP va face dezinfecție în liceu, cursurile au fost suspendate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 18 aprilie 2019, 14:26 Actualitate | Sanatate


Liceul Lazar
Foto: cnlazar.ro
Eleva în vârstă de 18 ani de la Colegiul Național Gheorghe Lazăr din București diagnosticată cu meningită a murit joi după-amiază, la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș, au declarat surse medicale pentru HotNews.ro. Cazul de meningită meningococică fulminantă a fost confirmat, joi, de DSP la liceul Gheorghe Lazăr din București. Meningita este o boală contagioasă. Elevii liceului au primit tratament profilactic, iar DSP urmează să facă dezinfecție în tot liceul. Cursurile în acest liceu vor fi suspendate vineri, pentru dezinfecție.

"Direcția de Sănătate Publică a primit o informare cu privire a unui caz de meningită meningococică fulminantă la acest liceu. Medici din cadrul compartimentului de epidemiologie s-au deplasat la liceu și au început ancheta epidemiologica. Au fost luate și primele măsuri - s-a administrat tratament profilactic și s-au luat exudate faringiene, se va face dezinfecție în tot liceul", a anunțat Ministerul Sănătății.

Elevii a două clase ale Colegiului Național Gheorghe Lazăr din București și 10 profesori, care au intrat în contact direct cu tânăra de 18 ani, diagnosticată cu meningită, care a murit joi, au primit tratament cu antibiotic în scop profilactic și le-au fost recoltate probe de exudat faringian, informează Ministerul Sănătății.

"Inspectorii Direcției de Sănătate Publică a Municipiului Bucuresti au intervenit imediat ce au fost informați că la Institutul Național Matei Balș este internată o pacientă în varstă de 18 ani care a fost diagnosticată cu meningită meningococică, afecțiune care a dus la deces în cursul acestei zile. Conform procedurilor care se impun în acest caz, au fost stabiliți toți contacții direcți, elevii a două clase de curs și 10 dintre profesorii unui liceu din Capitală, carora li s-au recoltat probe de exudat faringian și li s-a administrat antibiotic în doză unică în scop profilactic. Împreună cu Inspectoratul Școlar al Municipiului București s-a luat decizia suspendarii cursurilor în data de 19 aprilie pentru a aplica în unitatea școlara măsuri de decontaminare și dezinfecție", informează Ministerul Sănătății, într-un comunicat.

Reprezentanții Ministerului Sănătății mai arată că "Infecția cu meningococ se transmite pe calea aerului, doar în cazul unui contact foarte apropiat cu o persoană bolnavă sau purtătoare. Microorganismul nu este rezistent în mediul extern, fiind foarte sensibil la variațiile de temperatura și uscaciune. În unele cazuri se poate rare, poate aparea o formă fulminantă a bolii (meningococemie) cu o rată mare de deces. Doar contacții apropiați sunt testață în vederea posibilului portaj al meningococului și li se aministrează profilactic doza unică de antibiotic."

  • Meningita meningococică fulminantă este una dintre cele mai grave forme de meningită și duce frecvent la deces
Meningita meningococică fulminantă, care a ucis joi, în doar câteva ore, o elevă de la liceul Gheorghe Lazăr din București, este una dintre cele mai grave forme de meningită, este foarte contagioasă, are o evoluție imprevizibilă în majoritatea cazurilor și duce, de cele mai multe ori, la deces. "Nu ai cum să previi, nu ai cum să intervii, indiferent ce ai avea la dispoziție", a explicat, pentru HotNews.ro, Adrian Marinescu, medic primar la Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș"din București.

"Se transmite ușor, este dintre bolile infecțioase care au o mare contagiozitate - se transmite ușor atât pe cale respiratorie, cât și prin contact. Până la urmă, cum o viroză sau o gripă se transmite ușor, asta se întâmplă și cu o meningită virală. Dacă vorbim de infecțiile bacteriene, exact cum o pneumonie se transmite ușor, și o meningită bacteriană se transmite ușor. Asta nu înseamnă că toți cei care vin în contact vor face forme severe, dar se poate întâmpla ca unii dintre ei să aibă complicații majore", explică medicul Adrian Marinescu.

  • Simptome: febră înaltă, cu durere de cap, vărsături în jet
Medicul Adrian Marinescu avertizează că "În momentul în care starea generală a unui pacient se degradează rapid - cu febră înaltă, cu durere de cap, cu vărsături care sunt în jet, în momentul în care e deranjat foarte clar de lumină - când aceste lucruri se instalează rapid, e momentul să ne gândim și la diagnosticul de meningită. Trebuie să ajungem la medic cât mai repede, iar acesta să stabilească dacă este meningită, ce tip de meningită și cum trebuie intervenit."

"În situația concretă, cu meningococ, oriunde în lume - au fost foarte multe reportaje și foarte multe discuții - și în țările cu pretenții, nu se poate preveni, când e o formă fulminantă, nu ai cum să previi, nu ai cum să intervii, indiferent ce ai avea la dispoziție. În cazurile de formă fulminantă, decesul e extrem de frecvent, indiferent ce ai avea la dispoziție, din păcate. Sunt rare, din fericire, dar au mai fost cazuri de genul ăsta. În literatura medicală este una dintre urgențele majore și este știut că are evoluție extrem de imprevizibilă, din păcate", mai spune medicul Adrian Marinescu.

  • Vaccinul meningococic, pe lista vaccinurilor opționale recomandate de Ministerul Sănătății
Vaccinul meningococic, care previne anumite forme de boli produse de meningococ (meningite), figurează pe lista vaccinurilor opționale recomandate de Ministerul Sănătății. Nu se află pe lista vaccinurilor oferite gratuit în cabinetele medicilor. (Pe larg aici)

Potrivit datelor raportate de Centrul Național de Control al Bolilor Transmisibile, în anul 2017 au fost înregistrate 63 de cazuri de meningită meningococică, din care 13 persoane au decedat (aceasta este cea mai recentă centralizare de care dispun autoritățile - n.red.)


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















88045 vizualizari

  • -6 (28 voturi)    
    RIP (Joi, 18 aprilie 2019, 15:12)

    Kato01 [utilizator]

    Aveti grija de imunitatea copiilor vostri e singura solutie. Norvegienii le dau copiilor sa manance dulciuri o data pe saptamana.
    • +11 (23 voturi)    
      Am vrea sa avem grija de imunitate. (Joi, 18 aprilie 2019, 15:40)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Meningita meningococica ABCWY se poate preveni cu vaccinuri care NU SE GASESC in lumea a III-a absurdistan.
      Asta e singura grija a unui om sanatos la cap in fata meningitei, pentru ca restul formelor sunt deja obligatorii la vaccinare.
      Nicidecum tinctura de p**a calului sau de c**ul maimutei, medicamente excelente acum 800 de ani in India sau alte prostii care "ridica imunitatea".
      In ceea ce priveste consumul de dulciuri poate fie sa nu manance nici o granula de zahar in toate viata lui, fie sa manance la greu, meningita va ucide copilul.
      • +6 (6 voturi)    
        De acord (Joi, 18 aprilie 2019, 22:23)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Sunt tot felul de lucruri dubioase și neprofesioniste. Doză unică de antibiotic in scop profilactic? Nu zău! Apoi meningococul este foarte contagios și produce meningită? Vai de noi! Au dezinfectat școala deși spun clar că microbul nu rezistă în mediu. Nu era de ajuns sa închidă școala peste week end? Tot felul de acțiuni de imagine ale unei găști de golani.
        • 0 (0 voturi)    
          Asta este protocolul de actiune (Vineri, 19 aprilie 2019, 13:45)

          George Harazan [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

          Antibioticul este cu spectru larg si poate opri infectia mennigococica la contacti.
          Exista metodologie publicata si urmata conform procedurilor, nu mai hazardati tampenii pe internet ca va si crede cineva.
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 aprilie 2019, 23:07)

      [anonim] i-a raspuns lui Kato01

  • -7 (27 voturi)    
    Invatamant ucigas (Joi, 18 aprilie 2019, 15:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In capitala, epidemii; in mediul rural, copii cad in fosele septice si bude. Sistem de invătământ UCIGAS, cindus de ANDRONEASKOVA si acolitii ei, pupila CRIMINALULUI ILIESCU si propagandista polittruca psd. Pentru tot raul facut, aceasta bolshevca ar trebui sa putrezeasca in puscarie toata viata ei.
    • +16 (20 voturi)    
      Totusi... (Joi, 18 aprilie 2019, 15:45)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cele doua cazuri nu au nimic in comun. Au murit in conditii complet diferite si din cauze complet diferite.
      Iar in cazul fetei cu meningita, nu vad de ce sa dam vina pe sistemul de invatamant - de unde stim ca s-a imbolnavit la scoala? Este primul caz... de unde epidemie?
      • +5 (9 voturi)    
        Stii care e vina sistemului? (Joi, 18 aprilie 2019, 18:28)

        fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Ca la rahaturile de sedinte de doi bani cu parintii nu se discuta in mod serios despre nimic, cu atat mai putin despre preventia unor boli oribile ca asta, care apar in colectivitati, si pentru care exista vaccinuri. Adolescentii sunt grupa de risc pentru infectia cu meningococ. Care parinte care nu e medic stie asta? Pot sa pariez pe venitul meu pe un an ca in niciun liceu din Romania nu s-a pomenit absolut niciodata, la nicio sedinta cu parintii (ca ei iau deciziile) despre asta. Si sa-ti mai spun un lucru: niciun guvern roman din ultimii 30 de ani nu a fost cu adevarat interesat de sanatatea populatiei. Si nici de educatie. De aia e de vina sistemul.
        • 0 (6 voturi)    
          n-auzi omule ca nu exista preventie? (Joi, 18 aprilie 2019, 20:52)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

          Ce-ar fi ca la sedintele cu parinti sa discutam vreo 3 ore toate bolile posibile si imposibile pe care copilul le poate lua din scoala sau din afara ei?
          Invatamantul romanesc are multe pacate dar nu in cazul de fata.
      • +8 (8 voturi)    
        Dar dezinfectie se face? (Joi, 18 aprilie 2019, 19:04)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        De ce? O fi prea murdar???
    • -4 (14 voturi)    
      Nu te alaram degeaba.. e patetic! (Joi, 18 aprilie 2019, 16:06)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sunt cazuri de meningitia si copii morti in canale si fose peste tot in lume. Sunt la fel de rar intalnite ca la noi. Excelam in alte domenii, astea nu.
      • +8 (12 voturi)    
        Really, peste tot in lume? (Joi, 18 aprilie 2019, 16:51)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Trebuia sa specifici, in tri din Lumea a III-a, Rusia, etc.
        • +1 (3 voturi)    
          Greu cu gramatica limbii "romengleze" (Vineri, 19 aprilie 2019, 4:02)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Va mulțumesc dacă ați încerca sa scrieți cât de cât corect în limba romana.

          O simpla căutare pe "Goagal" spune cu totul și cu totul altceva, foarte multe cazuri înregistrându-se în Lituania, Irlanda, UK, state care nu sunt state "eșuate".

          Numarul de decese cauzate de meningita în Rusia și pe continentul nord american este similar.

          Extras din artciol
          "Number of deaths"
          High-income North America
          1532 (1375 to 1845)

          Russia 1534 (1160 to 2019)"

          Bibliografie:

          https://ecdc.europa.eu/en/meningococcal-disease/factsheet

          https://www.clinicalmicrobiologyandinfection.com/article/S1198-743X(16)30021-0/pdf

          https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X17303134

          https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(18)30387-9/fulltext
  • -2 (16 voturi)    
    Inca un copil mort la scoala. (Joi, 18 aprilie 2019, 15:27)

    Habermas [utilizator]

    Uitati-va in oglinda, compatrioti. Va place ce vedeti?
    Nu fugiti de realitate, ca nu aveti unde. Oglinda se va tine dupa voi.

    De unde vine problema?
    Ce este de facut?

    Eu cred ca problema vine de la Cultura gresita.
    Trebuie s
    • +9 (15 voturi)    
      Si ce are scoala de a face cu moartea asta? (Joi, 18 aprilie 2019, 16:12)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Scoala ia masuri sa nu mai moara cativa si cam atat. Meningita nu este clar de unde o are. Poate o fost in vacanta in Africa unde este endemica.
  • -10 (22 voturi)    
    ... (Joi, 18 aprilie 2019, 15:29)

    Habermas [utilizator]

    Trebuie sa o schimbam (cultura).
    Cum? Schimband reperele. Principalul reper actual este Bucurestiul. Nu putem schimba orasul, dar putem schimba capitala.
    • +9 (11 voturi)    
      Corect! (Joi, 18 aprilie 2019, 16:03)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Fata a murit pentru ca Bucurestiul este capitala!
      • +2 (2 voturi)    
        Da, INCLUSIV din cauza asta. (Joi, 18 aprilie 2019, 19:08)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Numarul mare de nenorociri care se intampla in Romania, si ma refer la toate cele care au o componenta umana si sociala, se datoreaza CULTURII pacatoase. Oamneii nu realizeaza ca modul in care ei se manifesta este determinat de cultura in care respira.

        Iar CULTURA este pacatoasa pentru ca in Romania cultura este determinata in masura dominanta de reperele culturale ale "centrului" social-politic, deci capitala. Iar actuamla capitala are o cultura BOLNAVA, pentru ca nu s-a videcat de otomanism, din contra otomanismul orasului Bucuresti s-a amplificat de cand a devenit capitala.
    • -5 (11 voturi)    
      Alaramacii sunt in plina forta astazi. (Joi, 18 aprilie 2019, 16:13)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Oare de ce? Cauta sa aruncam guvernu pentru doi copii morti din cauze ce nu puteau fi prevenite de Guvern?
      • +9 (11 voturi)    
        Cum sa previna? (Joi, 18 aprilie 2019, 16:53)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Cand e ocupat cu Furatul si Distrugerea Justitiei pt a scapa un Porcar???
        • -3 (5 voturi)    
          Petronela, chill. (Joi, 18 aprilie 2019, 22:12)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Nu te baga in ce nu intelegi.
    • +7 (9 voturi)    
      simplu (Joi, 18 aprilie 2019, 16:23)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Este o nemernicie!

      Foloses rar cuvinte grele, dar am spus si am scris de ani de zile ca igiena in unitatile scolare este o catastrofa in Romania.

      Ce trebuie facut stie toata lumea, dar ii doare pe toti in basca. Si sa nu spuneti ca PSD e de vina! Toate guvernele de pana acum, toate partidele s-au intrecut in aceasta nemernicie a ignorarii problemelor reale ale igienei din scoli.

      MMM

      a) sa lasa in pace curtea scolii, sa nu mai construiasca pe el tot felul de sali de sport
      b) directiunile sa puna sapun la baie!
      c) directiunile sa lase copiii sa se joace dar sa aeriseasca
      d) dirigintii si profesorii de biologie sa mai predea si igiena personala, ca nu le pica rangul stiintific

      Ar mai fi si necesitatea de a reduce numarul de ore (planul cadru), astfel incat sa se reduca si numarul de elevi intr-o clasa. Din cate stiu, putine scoli au o corespondenta igienica intre numarul de elevi si capacitatea camerelor toaletelor.
      • +6 (8 voturi)    
        . (Joi, 18 aprilie 2019, 17:01)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Mare adevar asta cu nr de elevi intr-o clasa. La scoala copilului meu in vacanta dintre a 5-a si a 6-a s-au transferat foarte multi. In loc sa lase 3 clase cu aprox. 20 de copii, au facut 2 clase , una mai buna cu 37(!), cealalta cu 30. Pe motiv ca n-au voie sa fie mai putin de 23 sau 25 (am uitat) intr-o clasa. Nu sunt sanatosi. In afara de faptul ca nu au conditii decente din punct de vedere fizic sa stea 37(!!) intr-o biata sala si calitatea orei e afectata. Galagie, sunt greu de controlat.
        Imi zicea cineva ca "pe vremea" era normal sa fie 42 in clasa (si ce bine ajungea lumea). Asa bine ca pe unii ii apuca 30 de ani dand la facultate in timp ce parintii le faceau rost de angajari fictive. Iar meditatiile erau si atunci in floare. Extraordinar ce invatamant calitativ. Hepatite virale la ordinea zilei, ca imi amintesc inca din clasa 1-a spalam banca cu cloramina in fiecare zi cand era epidemie. Doar ca era mai mult respect pentru profesor din cauza fricii generale din societate. Care ducea la abuzuri de cealalta parte.
        • +3 (11 voturi)    
          Noi, ceauseii, eram 42 de copii in clasa. (Joi, 18 aprilie 2019, 18:04)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Si nu erau nici camere video, nici jandarmi.

          Si faceam si practica agricola si laboratoare si ateliere si desen tehnic si pregatire pre-militara (am tras si cu arme pneumatice si cu munitie de razboi pe poligonul Smirdan, unde azi se antreneaza trupele NATO).

          Si nu se scadea nota la purtare pentru orice fleac, scoala nu era nici pension, nici catehism de maici.

          In schimb, profesorii se implicau "trup si suflet" la propriu, adica aplicau mici corectii fizice sau verbale usturatoare, iar sedintele cu parintii se faceau si cu prezenta copiilor. Fiecare era elev era laudat sau smotruit dupa caz in fata tuturor.

          Acum, cu corectitudinea politica, habar nu am cum anume e copilul meu la scoala, unde se situeaza ca note si comportare, ce prieteni are.

          Si, in mijlocul Bucurestiului, nu a facut laboratoare sau experimente la fizica/chimie/biologie, nu a invatat sa stringa un surub sau sa coase un nasture, nu a calcat niciodata pe un cimp.

          Corectitudinea politica e noua denumire a stupiditatii.
          • +4 (6 voturi)    
            totusi (Joi, 18 aprilie 2019, 20:16)

            Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Rezulta da Dvs va place ca de cate ori faceti o greseala, seful sa va cheme in fata colectivului si sa va faca albie de porci,

            Eventual sa va traga si doua palme si apoi sa trimita intregului colectiv si familiei o scrisoare in care sa va faca cu ou si cu otet.

            ___

            Ati spus vreodata scolii ce doriti? Ati scris directiunii, ati vorbit la inspectorat?
            • 0 (0 voturi)    
              Da, si de-atunci are numai note de 4... (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:24)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

              Am cerut fisele de la laboratoare si experimente (evident inexistente) si mi s-a explicat ca traim in Romania, nu au primit bani de eprubete (costa citiva banuti si m-am oferit sa le cumpar).
          • +3 (9 voturi)    
            Si se vede (Joi, 18 aprilie 2019, 20:31)

            zigzag [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Da, incredibil invatamantul pe vremea ta. De asta generatiile care au facut scoala atunci au o vasta cultura, o educatie impresionanta, un bun simt extraordinar, o morala de neegalat si o gandire critica nemaipomenita. Ma, astia cu "pe vremea mea", voi nu vedeti ce generatii ratate am iesit din vremurile alea? Am ales ce e cel mai prost pentru tara, ne purtam ca niste salbatici, nu citim doua randuri si habar n-avem sa distingem realitatea de fantezie. Si ne laudam cu ce scoala era in comunism...Vezi si tu cum arata popoarele educate, nu te mai lauda degeaba pe internet.
            • 0 (2 voturi)    
              :) (Joi, 18 aprilie 2019, 23:28)

              Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

              Si amin! Cam asa este. :)
            • +1 (3 voturi)    
              Poate prietenii tai sunt asa. Ai mei, nu (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:46)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

              Tocmai calitatea invatamintului ceauseilor a facilitat marele exod de dupa '90.

              Tinerii stiau si limbi straine, aveau si abilitati tehnice/agricole si crescusera si independenti si descurcareti cu "cheia de git".

              Elevii de azi sunt ca niste plante de sera.
        • +4 (6 voturi)    
          si mai simplu (Joi, 18 aprilie 2019, 20:13)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          In Europa clasele sunt undeva pe la 12-18 elevi (gimnaziu si putin mai multi in liceu, in liceu e si mai complicat de masurat).

          Se stie de mult timp ca numarul optim este de 12-16 elevi pe clasa.

          In loc sa cheltuiasca pe borduri, sali de sport si iepurasi ar putea sa faca mai multe scoli.

          Sa amintesc faptul ca am pierdut un miliard de eur din fondurile europene pentru resurse umane?

          Sa amintesc si faptul ca tinem copiii in scoala cate 6 ore pe zi, inchisi ca in niste mici puscarii?

          Si toate astea numai si numai pentru a asigura salarii unui numar mult mai mare de profesori decat cel necesar. Platim profesori multi pentru voturi nu pentru copiii.

          Poporul roman nu isi iubeste copiii,
          • -5 (7 voturi)    
            Ai fi vrut sa ai doar 12 colegi? (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:47)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            Eu, nu.
            • +1 (1 vot)    
              Eu, da (Vineri, 19 aprilie 2019, 13:04)

              Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Dar să fi fost numai colege xD
    • +6 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 18 aprilie 2019, 16:28)

      complet_ret [anonim] i-a raspuns lui Habermas

      • +1 (3 voturi)    
        Sarcasmul tau este nepotrivit. (Joi, 18 aprilie 2019, 19:11)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

        Alternative la Bucuresti exista: Iasi, Cluj, ...
  • -5 (11 voturi)    
    Isteria anti-antibiotice face victime. (Joi, 18 aprilie 2019, 17:35)

    D-or [utilizator]

    In mod normal, acum 20-30 ani, doctorul administra rapid un antibiotic - si se asigura astfel ca cele mai grave scenarii sunt eliminate - si apoi mai vedea...

    Acum doctorii intirzie tratamentul antibiotic punind in pericol viata pacientilor. Cu siguranta cu ei si copiii lor nu procedeaza asa.

    Sunt multe cazuri de copii care au murit de meningococ, e-coli, pneumococ pentru ca au primit doar paliative gen nurofen si nu un tratament adevarat.
    • +5 (5 voturi)    
      diagnostic gresit (Joi, 18 aprilie 2019, 23:48)

      adrian77 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      In mod normal inainte sa apara antibioticile puteai sa mori de la o zgarietura.Dupa antibiotice au aparut oameni ca tine care se trateaza pe internet si baga antibiotic la orice, asa de preventie, iar atunci cand o patesc mai grav si se duc la doctor au surpriza ca nu-si mai face efect antibioticul.
      • -1 (3 voturi)    
        Scopul real e cresterea consumului de antibiotice (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:56)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui adrian77

        Cazul 1.
        Daca bolnavul A este tratat rapid cu antibiotice, el nu mai este contagios dupa 24 ore.
        In final, se consuma 1 sau 2 doze de antibiotice, presupunind ca primul nu a fost eficient.

        Cazul 2.
        Bolnavul A nu primeste antibiotice (pt ca are un doctor smart), atunci el imbolnaveste N oameni, fiecare imbolnavind X, Y, Z oameni, numarul crescind exponential.

        Per total, se vor consuma zeci sau sute de doze de antibiotice diferite (cu paliativele de rigoare), microbul avind ocazia sa devina multi-rezistent.

        Deci, logic, inginereste, care scenariu avantajeaza consumul?

        Tot logic, crezi ca industria farmaceutica ar sustine un principiu care i-ar reduce vinzarile?
  • +3 (9 voturi)    
    Exista vaccin antimeningococic (Joi, 18 aprilie 2019, 18:18)

    fat.cat [utilizator]

    Iar adolescentii sunt grupa de risc. In State face parte din schema standard de vaccinare. Dar spune-le parintilor romani despre vaccinuri... Pacat. O alta viata pierduta. Si n-o sa fie ultima.
  • 0 (2 voturi)    
    poate cineva sa spuna (Joi, 18 aprilie 2019, 18:34)

    Dodel540 [utilizator]

    Daca este cumva aceeasi tulpina de meningita care a ucis-o pe nepoata lui Dumitru Prunariu acum cativa ani?
  • +2 (4 voturi)    
    mai calm (Joi, 18 aprilie 2019, 20:17)

    Dedalus [utilizator]

    Prevad ca iar o va lumea razna, desi pe HN e un articol de mare bun simt despre meningita.

    Problema mare este a slabirii generale a organismului ca urmare a lipsei de igieni, a cresterii riscului de contaminare din cauza supra aglomerarii claselor si a lipsei controlului medical preventiv.
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 aprilie 2019, 23:15)

      [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

    • +1 (3 voturi)    
      ! (Joi, 18 aprilie 2019, 23:31)

      Doaroparere [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Meningita meningococică fulminantă, care a ucis joi, în doar câteva ore, o elevă de la liceul Gheorghe Lazăr din București, este una dintre cele mai grave forme de meningită, este foarte contagioasă, are o evoluție imprevizibilă în majoritatea cazurilor și duce, de cele mai multe ori, la deces. "Nu ai cum să previi, nu ai cum să intervii, indiferent ce ai avea la dispoziție", a explicat, pentru HotNews.ro, Adrian Marinescu, medic primar la Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș"din București.
  • +4 (6 voturi)    
    romani, stai linistiti... (Joi, 18 aprilie 2019, 20:57)

    Itsoc [utilizator]

    ...maine nu veti fi voi urmatorii sau copiii vostri, stai chill, nu uitati sa mergeti la mare sau pe partie cand sunt alegeri. votul nu conteaza, e ok, distrati-va, maine s-ar putea sa fie prea tarziu, lol.
  • +4 (8 voturi)    
    Cand antivaccinistii sunt vedete la TV (Vineri, 19 aprilie 2019, 1:19)

    John_english [utilizator]

    copiii mor in ROmania de pojar, meningita, tbc si alte boli perfect tratabile.
  • +2 (4 voturi)    
    Cum adica nu ai cum sa previi? (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:34)

    Clock [utilizator]

    Ma surprinde mesajul medicului. Meningita meningococică se previne, ca si alte boli infectioase, prin vaccinare. Vaccinul face parte din schema obligatorie de vaccinare a multor tari din Vest precum si a Statelor Unite. In Statele Unite este obligatorie vaccinarea copiilor de 11 ani cu rapel la 16 ani.

    Vaccinul este disponibil si in Romania in farmacii, dar nu este inclus in schema obligatorie de vaccinare. Inafara de doza profilactica de antibiotic si dezinfectie, copiii de la liceul respectiv ar trebui sa beneficieze din partea MS si de acest vaccin, fiind un grup cu risc mare.