Cazul bebelușilor infectați cu stafilococ auriu: Purtătorul de cuvânt al Maternității Giulești spune că medicii vor pleca din țară dacă vor fi dați în judecată de părinți

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 noiembrie 2018, 9:58 Actualitate | Sanatate


Maternitate
Foto: Agerpres
Personalul medical de la Spitalul Panait Sârbu (Maternitatea Giulești) "va pleca din țară" în cazul în care va fi dat în judecată de părinții bebelușilor infectați cu stafilococ auriu, a declarat vineri dimineață purtătorul de cuvânt al spitalului, Doru Pană. Acesta a precizat că cei 11 angajați ai spitalului depistați cu bacteria sunt purtători ai acesteia, nu sunt bolnavi, și au fost scoși momentan din activitate. Toate internările în maternitatea Giulești au fost sistate începând de astăzi. 13 bebeluși născuți în ultimele săptămâni au fost infectați cu stafilococ auriu la Maternitatea Giulești.

"Părinții și în general pacienții din România trebuie să fie foarte atenți cu acest dat în judecată, pentru că, dacă ei vor da în judecată medicii pentru orice, medicii vor pleca în străinătate", a afirmat purtătorul de cuvânt al spitalului, Doru Pană.

Purtătorul de cuvânt al Maternității Giulești consideră că părinții bebelușilor depistați cu stafilococ auriu ar trebui să dea în judecată personalul medical numai dacă au dovezi clare pentru a-și susține acuzațiile, el adăugând că nu vede motivul unui astfel de demers.

Doru Pană mai spune că secția de nou născuți a fost dezinfectată de mai multe ori, iar angajații depistați ca purtători ai bacteriei au fost scoși din ture.

Zeci de operații de cezariană programate săptămâna viitoare au fost anulate.

Doru Pană mai spune că "fiecare ar trebui să fie responsabil la locul de muncă, e foarte important să se înțeleagă importanța muncii, dar, din nefericire, noi nu suntem o țară în care oamenii să fie responsabili de importanța muncii".

Maternitatea Giulești a oprit internările începând de vineri, după ce 13 bebeluși născuți la Giulești au ajuns la Spitalul Grigore Alexandrescu și au fost diagnosticați cu infecție cu stafilococ auriu.

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a declarat, joi, pentru HotNews.ro, că în cazul în care, în urma controlului efectuat de Ministerul Sănătății și Direcția de Sănătate Publică, se va confirma infecția cu stafilococ auriu, se poate suspenda temporar activitatea secției de nou-născuți de la Maternitatea Giulești.

11 angajați ai Maternității Giulești au fost depistați ca fiind purtători ai bacteriei stafilococ auriu în urma controlului Direcției de Sănătate Publică. Ei au fost scoși din activitate.

Ministerul Sănătății a anunțat joi seară că toate internările în maternitate sunt sistate începând de vineri, iar "pe măsura ce spațiile vor fi eliberate prin externarea pacienților, acestea vor fi închise și se vor aplica procedurile de curățenie și dezinfecție terminală".

"Începand cu data 30.11.2018 se sistează toate internarile în unitatea spitalicească. Pe măsură ce spațiile vor fi eliberate prin externarea pacienților, acestea vor fi închise si se vor aplica procedurile de curatenie si dezinfectie terminala, urmate de efectuarea probelor de autocontrol. Întreg personalul medico-sanitar depistat ca purtator de Stafilococ Auriu MRSA va fi scos din activitate până când va finaliza tratamentul specific și probele de recontrol ale exudatelor nazale vor fi negative", a anunțat Ministerul Sănătății, într-un comunicat.

Potrivit Ministerului, exudatul nazal va fi efectuat pentru întreg personalul unității sanitare, precum și pentru toți pacienții internați în unitatea sanitară. "În cazul rezultatelor pozitive pentru pacienții internați vor fi consemnate în biletul de externare inclusiv în scrisoarea medicală către medicul de familie în vederea instituirii tratamentului adecvat", a anunțat Ministerul Sănătății.

Ministerul Sănătății a recomandat limitarea internărilor și reinstruirea personalului referitor la respectarea procedurilor de curățenie.

















3816 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Sanatate (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sistemul de sanatate din România e unul CRIMINAL. Medicii trebuie sa raspunda pentru complicitatea lor. Nu i-a interesat decît buzunarul, spaga si salariile nesimtite pe care le-au primit (fara nici un rezultat)
    • +26 (26 voturi)    
      Tipic românesc (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:45)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Tipic românesc, ești prins cu nereguli si vii cu povești lacrimogene că vor pleca medicii din țară. Oare cum ar fi fost dacă managerul spitalului si-ar fi testat angajații periodic asa cum se intampla în străinătate ?

      Dacă ascundeți mizeria sub preș nu vom rezolva in vechi problemele din Sistemul medical românesc si când va fi o tragedie iar o sa-l vedem pe Arafat prefăcându-se surprins de reacția comunității.

      Eu sper ca părintii sa dea in judecata Spitalul, doar asa ne asiguram ca se vor lua măsuri.
      • +12 (12 voturi)    
        Romania (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:32)

        JHolden [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        a devenit o tara neguvernabila. La multi ani de centenar si #m/psd
    • +28 (28 voturi)    
      Nu pleacă, e doar gargară ieftină (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Voi curat credeți că ăștia care nu sunt capabili nici măcar să se spele pe mâini ar putea găsi mâine un loc de muncă într-un spital din Germania sau UK? Mai ales după ce îi va găsi oricine pe internet cu nume și prenume după scandalul asta, dacă sunt dați în judecată? Dacă știe unul din 10 să comunice coerent într-o limbă străină, mare minune..
    • -15 (23 voturi)    
      Tembelism (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:09)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Stafilococul asta trăiește pe piele. Pe pielea oricui sunt miliarde și miliarde de microbi. 20- 40 % din populație are stafilococul auriu pe piele. Este mai mult saprofit. Nu face nici un rău la un adult sănătos. Dacă însă ai o operație și trece în plagă, sub piele, poate deveni agresiv. Pentru că unii dintre ei sunt rezistenți la penicilină. Din știre, nu înțeleg, bebelușii erau doar contaminați, adică aveau pe piele, sau chiar au fost îmbolnăviți, ei fiind mai sensibili decât adulții. Nu știu de vre un protocol care sa ceară verificarea cadrelor medicale. Dezinfectarea se face cu un fel de șampoane. Nu ar fi mare lucru. Dar medicii care locuiesc în spitale nu cred că ar rămâne curați mai mult de o săptămână. E atâta isterie și răutate in Romania. Iar către jurnaliști: ați vrut să scrieți infectați sau contaminați? E totuși diferit. Nu înțeleg articolul.
      • +9 (11 voturi)    
        bati campii (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:26)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Nu este vorba de stafilococul auriu ci de varianta rezistentă, MRSA.
  • +39 (39 voturi)    
    ... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:05)

    tirolez [utilizator]

    De-acum asa o tinem la orice caz de malpraxis? Nu va convine ca v-am omorat, plecam? Rusine.
    Sa le mareasca salariile atunci, cred ca e singurul lucru cu care ar fi de acord. Responsabilitate , insa, zero.
    Sa plece, sa vedem daca le convine sa dea viata comoda de aici pe responsabilitatile de acolo. In plus n-ar gasi locuri libere in spitalele mari, ci "la tara".
    Macar spaga s-o dea inapoi. Desi au salariile pe care le au inca deschid buzunarul. Nu dai, foarte bine, poti sa te astepti sa uite sa-ti mai schimbe branula, sonda. Cine crede ca poate face pe eroul, succes.
    • +11 (11 voturi)    
      parca in Romania (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:53)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ar exista cazuri de mal-praxis in primul rand poți da in judecata spitalul el se face de vina , mergând mai sus ministerul sănătăți care a semnat contractele pentru disinfectant gen Hexi Pharma, ce sa întâmplat cu cei responsabili ?? Stie cineva , de 2 ani nimic, nu?? Deci poți merge mai departe și inculpa guvernu care a lăsat pe străzi 15 mii de violatori, hoți , bătăuși pentru a scapă câteva mii de corupți din structurile superioare, inclusiv parlament și senat. Pentru guvernul care îl avem poți da in judecata idioții care îl votează de 30 de ani, adică exact, poporul Roman poate da in judecata poporul Roman. Sau poate mai practic ar fi ca jumătate de națiune, din care mare parte deja e undeva înafară granițelor sa linșeze cealaltă jumătate care de 30 de ani vrea doar pomana și nu e instare sa vadă dincolo de "kg de faina" și "litru de ulei"
      • +16 (16 voturi)    
        Destin (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:08)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        Un popor de hoti care voteaza hoti isi merita soarta. România nu are viitor si va disparea de pe harta la fel cum a aparut acum 100 de ani. E doar un teritoriu jefuit de mafioti, nu un stat
  • +5 (9 voturi)    
    11? (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:24)

    e.o. [utilizator]

    Cifrele trebuie citite un pic altfel.

    Ministrul (se pare că în acest moment este singurul care își face treaba din Guvern) declara:
    "S-au recoltat exudate nazale de la un numar de 49 persoane din secția de neonatologie (din totalul de 55 persoane) ; pentru 38 de persoane s-au obținut rezultatele probelor recoltate, care au relevat că 11 sunt purtători de Stafilococ Auriu MRSA, restul de 27 fiind negativi. Urmează a fi recoltate și de la celelalte persoane."

    25% din cei testați până în acest moment sunt purtători.

    Comparați cu Norvegia:
    https://tidsskriftet.no/en/2018/03/originalartikkel/mrsa-prevalence-among-healthcare-personnel-contact-tracings-hospitals
  • +22 (22 voturi)    
    mda (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:25)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Tupeu nesimtit...cand umpleau buzunarul cu cash nu plecau din tara! Nu pleaca astia oricum nicaieri, in nici o tara nu fac atatia bani cu zero responsabilitati reale ca aici! N-am fost la Giulesti, dar la municipal am cotizat de la portar pana la medic anul trecut, ba chiar se doreau spagi indexate la nivelul noilor salarii!
    • +15 (15 voturi)    
      ... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:45)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Exact, tot ce a reusit marirea salariala pentru pacient a fost tocmai cresterea spagilor. Am avut rude internate si medicul le-a zis direct apartinatorilor, ce sa fac cu 100de RON. Au mai intrebat, era 500RON. Asta intr-un oras de 45.000 de locuitori vai de ei toti.
  • +20 (20 voturi)    
    cu alte (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:25)

    nahir [utilizator]

    cuvinte medicii se simt cu musca pe căciulă pt. că altfel nu ar merge pe linia șantajului.
    Ce nu știu ei, sau se fac că nu știu, este că nimeni din UE nu-i va angaja în condițiile în care sunt dați în judecată pe motiv de stafilococ auriu, având prezumția de vinovăție asupra lor.
  • +11 (15 voturi)    
    costa rica (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:26)

    gigiduru_ [utilizator]

    Si Nutzi are nevoie de doctor, doctorii pot sa fuga acolo.
  • +21 (21 voturi)    
    va urez drum bun (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    toate secaturile care nu respecta regulile minime de igiena si mai fac si pe grozavii ! plecati ca are cine sa va ia locul ( cu conditia ca ministerul sa fie cinstit si sa scoata posturile blocate la concurs , in fapt asta e explicatia " deficitului")
  • -21 (25 voturi)    
    .Bai idiotilor (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:29)

    Kornell [utilizator]

    In populatia medicala globala ,purtatorii sanatosi de stafilococ sunt intre 35-65% in functie de studiu si de locul recoltarii. In plus exista ceea ce se cheama COLONIZARE, CONTAMINARE si INFECTIE, toate diferite - asta daca aveati creier si citeati anterior. Nimeni n-a intrebat daca mamele erau purtatoare sau nu. Nimeni nu admite posibilitate ca este ceea ce numesc in afara "aleator terapeutic". Nici macar nu s-a stat sa se astepte izolarea tipului de stafilococ ca sa se vada de unde provine. Romanul IDIOT, cu creierul spalat - doctorii sunt de vina, au salarii mari si iau spaga - de fapt o refulare si invidie ca unii au reusit sa fie doctori altii doar scriu pe Hotnews
    • +15 (15 voturi)    
      pana una alta (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:39)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Doctorii sunt purtatori . ei ar fi trebuit sa blameze managementul deficitar - reguli si masuri neaplicate . De ce nici un doctor nu cracneste nimic? Coruptia este adanc implementata in sistemul medical iar doctorii sunt parte din ea
    • +16 (16 voturi)    
      ia zi tu mai bine... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:41)

      xht20 [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      .. esti medic din ala cu stafilococu' la vedere care ameninti ca pleci?
    • +12 (12 voturi)    
      :)) (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:01)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Ce ofuscat e dnul doctor care n-a luat spaga in viata lui :)). Nu tipati la noi, ati vazut ce periculos a fost stresul pentru unii dintre colegii dvs. Daca stati rau cu nervii va puteti muta la tara, aer curat, oamenii aia n-au doctori, ca toti vor la Bucuresti unde sunt spagile mari.
      PS
      Cum de n-au venit si copii de la alte spitale, ci doar de la Giulesti si toti in aceeasi perioada? Conspiratia mamicilor bolnave, s-au inteles toate purtoarele de SA sa distruga reputatia Giulestiului.
    • +6 (6 voturi)    
      35% poate doar la congresele PSD.. (Vineri, 30 noiembrie 2018, 12:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      vezi ca a postat cineva mai sus link-ul cu prevalenta MRSA la cadrele medicale din Norvegia - 0.31%!!!

      poate nu e clar, MRSA vine de la "Methicillin-Resistant Staphylococcus Aureus". avem toti pe piele s.aureus, dar varianta rezistenta la antibiotice este cu totul altceva. e ca si cum ai confunda numarul total de adulti dintr-un oras cu numarul de infractori recidivisti aflati in libertate in acelasi oras (si sunt din ce in ce mai multi, multumim #ciumarosie!).
    • +4 (6 voturi)    
      Mai Poolica (Vineri, 30 noiembrie 2018, 12:16)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Mai Poolica

      Milioanele de minusuri luate pe postarile mele iti vor confirma ca nu sunt pe linia HN.

      Am aparat medicii in zeci de postari, am aplaudat initiativa de a mari salariile medicilor...
      ...dar de data asta, nesimtirea unora, inclusiv a ta a depasit orice limita rezonabila.

      E clar ca ceva e in neregula acolo. Nu pot determina exact ce e; sunt altii care vor face asta, dar atitudinea de santaj a medicilor implicati e evidenta: "daca nu va place, plecam afara".

      Plecati. Da, PLECATI. Acum, in momentul asta.

      Dupa atitudinea pe care o aveti, GARANTEZ ca 90% dintre voi vor folosi studiile medicale ca sa stearga la cur batranii din Italia, Germania, Marea Britanie. Nici dracu nu se va incurca cu voi sa va puna mai sus undeva in domeniul medical si sa va plateasca pentru asta macar la 50% din cat va plateste Romania.

      Vira, mai labatrista. Nu de alde tine are nevoie Romania, nu pentru d'astia ca tine romanii fac eforturi sa va asigure salarii imparatesti pentru munca putina si responsabilitate ZERO.
      • -4 (6 voturi)    
        Daca ma bag in troaca (Vineri, 30 noiembrie 2018, 13:02)

        Kornell [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ma vorbesc porcii de rau. Oricine are acces la hotnews poate da minus sau sa insulte fara dovezi (de exemplu poolica, secatura sau ca iau spaga)
        https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5557425/ - prevalenta in RO este de 56% MRSA din totalul infectiilor staf. iar minima EU este de 1% in Olanda, unde oamenii se spala; in lume se ajunge la 74%. Pt siguranta si acuzarea personalului rebuiau identificate genele orfX si SCCmec ca sa dovedesti sursa. Asa se improasca cu noroi lumea medicala si in final nimic nu le mai spala reputatia. Asta e marlaneala Ro. In afara pt insultarea unui medic faci puscarie - la noi, vezi Colentina. Veti da si acum minusuri pt ca nu aveti creier sa intelegeti
        • +3 (3 voturi)    
          Pleaca, mai ... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 13:28)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

          Du-te afara, unde se face puscarie "pentru insultarea unui medic". (Apropos, unde-i tara aia care te baga in puscarie pentru "Pleaca. Pleaca acum!", mai ...?)

          Cine te tine? Romania are si asa prea multi d'astia care nu raspund in fata nimanui, cum vrei si tu cu amenintari voalate: "daca ne verificati, plecam". Si nu vorbesc despre clasa politica.

          Hai, fii barbat. Si nu mai manca ... cu nu stiu ce statistica gasita pe internet, oricum nu spala medicii si anuleaza cazurile in serie de JEG medical din spitalul ala. Despre asta nu ai statistici? De la cate cazuri de infectie intraspitaliceasca trebuie inceputa o analiza o verificare care sa deranjeze si medicii cu intrebari. 100, 1000, 2000?
        • +6 (6 voturi)    
          concluzia? (Vineri, 30 noiembrie 2018, 13:35)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

          1. Cat timp nu am ajuns la 74% (in ce tara bananiera o fi procentul ala?), stam bine!
          2. Daca ajunge personalul de la Giulesti sa lucreze in Olanda, li se tripleaza la aia numarul de cazuri de infectii cu MRSA? :)
  • +18 (18 voturi)    
    Poftiiim? (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:31)

    ak33 [utilizator]

    Pe bune? Pai daca esti nevinovat lasa sa fii datin judecata si castigi procesul. In schimb daca ai gresit trebuie sa platesti. Eu as fi facut ancheta si pt declaratiile acestea, cum adica plec daca ma anchetez? Ar fi frumos sa fie anchetati sa fie vini ati si sa plece: la puscarie
    In romania taiem si spanzuram dar nu raspundem
    Rusineeee
    • -6 (6 voturi)    
      In Ro (Vineri, 30 noiembrie 2018, 13:04)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      te declara media vinovat din prima zi, tot posesorul de PC te injura iar dupa identificarea germenilor la 6-12 luni esti declarat nevinovat. Cine iti spala reputatia?? Cine iti repara suferinta personala si stresul cauzat de idioti?
  • +14 (14 voturi)    
    sa plece domnule, unde or vrea.. (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:39)

    xht20 [utilizator]

    .... cu tot cu boliile lor. ce cred ca merge cu santajul?
  • +14 (14 voturi)    
    Părinții trebuie să dea in judecată spitalul (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:53)

    hic sunt leones [utilizator]

    iar spitalul n-are decât să ia măsurile care se impun față de angajații săi - pentru care ESTE RESPONSABIL.
    Și al doilea lucru: ducă-se (sunt curios doar ce alt spital îi angajează)! Eu n-am nicio problema să fiu tratat de medici moldoveni și ucrainieni.
  • +13 (13 voturi)    
    2010 din nou (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:57)

    t4v1 [utilizator]

    In 2010 au murit 6 copii acolo in urma incendiului.

    Procesul? O asistenta a luat 2 ani cu executare si vreo 4 persoane inclusiv managerul au luat cu suspendare sau achitati!

    Dupa asa "pedepse" normal ca nu s-a imbunatatit situatia!!!
  • +5 (5 voturi)    
    telenovela romaneasca (Vineri, 30 noiembrie 2018, 10:57)

    sareiodata14 [utilizator]

    Asistentele s-a dovedit ca erau colonizate, despre infirmiere si medici nu se stie nimic, apartinatorii nu aveau echipament de protectie corespunzatori si ...care e legatura cu medicii care vor sa plece din tara?

    Dragi jurnalisti, voi relatati o ancheta epidemiologica sau lucrati la un scenariu de telenovela?

    De la ce angajati provin stafilococii?
    Cei scosi din ture au fost decontaminati?
    Cat de frecvent se face screening-ul portajului la angajati si la pacienti? Cat de frecvent ar trebui sa se faca?
    Cum se face dezinfectia in mod curent?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sareiodata14

      La multe dintre intrebari are raspunsul doar spitalul. Care raspuns poate fi nu stim/nu putem oferi astfel de informatii secrete (pe modelul tvr-ul). Dar chiar daca ei nu pot oferi aceste informatii vor dori sa stie totul despre cei care indraznesc sa intrebe. Cam asta e atmosfera in tara noastra. Sarbatorim centenarul.
    • 0 (0 voturi)    
      dezinfectia se face cu... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 18:59)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui sareiodata14

      produse Hexifarma! Sau echivalent. Dar niciodata nediluate. Daca se face...
  • +12 (12 voturi)    
    santaj ,incompetenta,minciuni (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:07)

    iondelaafumati [utilizator]

    responsabilitate 0 din partea medicilor si a spitalului.Nu stiu decat sa minta si sa ia bani ! ar trebui dati afara pentru incompetenta si santaj !
  • +6 (8 voturi)    
    Să plece. Cu tinicheaua de coadă vor da de (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:33)

    prec [utilizator]

    dreaqu în Occident. Plus că acolo se și muncește, au răspunderi, fără ciubuc....
    Să plece.
  • +5 (7 voturi)    
    #noivremrespect (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:48)

    Itsoc [utilizator]

    medicii si personalul medical in loc sa se razvrateasca impotriva sistemului, a lipsei fondurilor si a managementului profesionist, ei ameninta parintii ca pleaca din tara.
    PLECATI FMM ca n-avem nevoie de sclavi pentru pesede care 30 de ani nu au facut decat sa-si ia spaga, sa-i doara in fund de toate si sa ne trateze ca niste animale.
    Plecati acum!
  • +5 (11 voturi)    
    mai multe (Vineri, 30 noiembrie 2018, 11:51)

    doejohn [utilizator]

    1. Marite salariile - ok
    2. Manageri prin concurs, nu numiti politic
    3. La primul plic -> DNA -> condamnare fara suspendare.
    4. Interzis in a lucra la stat si la privat in acelasi timp, singurul cumul l-as lasa cu cadru didactic universitar (asemanator magistratilor), dar si in cazul asta as introduce pontajul de 8 ore in spital + cumul pro bono in policinici sociale.
    5. Transparenta achizitiilor, orice cheltuiala a spitalului publicata pe Internet
    6. Asigurat un sistem transparent de feedback si de review al pacientului la serviciile medicale. Scorul din feedback sa fie folosit de casa de sanatate in decontarea serviciilor medicale catre spital.
    7. Transparenta sponsorizarilor primite de medici de la producatori de medicate (comisioane din recomandari de medicamente, deplasari la conferinte, etc), orice chestie nefacuta publica sa fie consderata trafic de influenta -> DNA -> condamnare cu suspendare (in SUA daca fac review la un telefon, public review-ul si am fost sponsorizat in orice fel de compana producatoare, nu declar lucru asta in cadrul review-ului e ilegal).
    8. oricat de timpita vi se pare ideea - putati sa-mi dati minusuri, nu ma supar, libertatea de exprimare :) - daca ti-am platit o scoala, te pun sa semnezi ca vei lucra in tara nu stiu cat timp. Vrei sa pleci dincolo, esti liber, dar dai bani inapoi. Si mie daca imi plateste firma o certificare, pot sa plec oricand, si la o saptamana dupa, dar dau banii inapoi.
    • +3 (7 voturi)    
      inca una (Vineri, 30 noiembrie 2018, 12:00)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      9. marit numarul de locuri si finantarea per student pentru facultatile cu profil de medicina. Trebuie creata concurenta in sistem. Si tinut cont si de punctul 8 de mai sus.
      • -3 (3 voturi)    
        . (Vineri, 30 noiembrie 2018, 13:04)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        "Ti-am platit o scoala" - asta e tampita ideea pentru ca scoala e platita din taxele parintilor, nu fabrica "statul" bani ca sa plateasca.
        Asigura, tu ca stat, conditii echitabile si decente de munca, daca tot ii scolesti 6 ani facultate + 3 pana la 6 rezidentiat si apoi cere sa stea lumea in sistemul tau.
        Tu ai terminat ceva scoala? un liceu, facultate ceva? ia da tu banii inapoi daca nu te angajezi unde vrea statul asta.
        Vrei sa ne intoarcem in vremuri de mult apuse cu repartizari sau, mai rau, legari de glie?
        • +4 (4 voturi)    
          hmm... (Vineri, 30 noiembrie 2018, 14:18)

          doejohn [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

          Nu ii cer sa stea in sistemul meu. Poate sa mearga la privat daca e competitiv. Si e liber sa plece cand vrea dincolo. Ii cer doar sa dea societatii care l-a format ceva inapoi (plusul ala de valoare care sa ii permita societatii sa se indrepte daca e stramba). Si nu e scolit din banii parintilor, e scolit din banii tuturor parintilor, si a celor care poate nu si-au dat copiii la o facultate. Statul ar trebui sa-si administreze mai bine banii, iar el, daca vrea sa plece dincolo e liber, dar daca tot se duce la bani mai multi, n-are de cat sa dea inapoi banii cheltuiti de stat (poti sa citesti "de ceilalti parinti") cu educatia lui.
  • +6 (6 voturi)    
    Referinte (Vineri, 30 noiembrie 2018, 12:18)

    john-doe [utilizator]

    Oriunde pleaca, chiar si pe Marte, trebuiesc trimise referinte la managementul spitalului care i-a angajat!
  • +2 (2 voturi)    
    Nici nu stiu ce sa spun.. (Vineri, 30 noiembrie 2018, 12:50)

    MAROM [utilizator]

    ca este acest individ. Cum sa spui ca daca for fi dati in judecata pleaca afara?! Pai crezi ca aia pe afara ii vor primi cu bratele deschise cand vor afla ca au fost dati in judecta pentru malpraxis? Si cam pe unde vor fi primiti? In Danemarca trebuie sa stie daneza "fluent" (a se intelege, nativ) in multe domenii. Si o alta intrebare: de ce vrei dovezi pentru imbolnavirea bebelusilor? Sa inteleg ca pana sa se nasca ei se "joaca" cu diferiti microbi? Si asa in grup?
  • +3 (3 voturi)    
    Sa plece (Vineri, 30 noiembrie 2018, 13:21)

    mbr74 [utilizator]

    Deci sa ii mai dai in judecata nu se mai poate ... Te condamn pe viata medical sau te omoara si nu poti sa il dai in judecata ca vezi doamne pleaca din tara.
    Sa plece, dupa un astfel de scandal si cu vinovatia afara vor lucra doar la maturat afara...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu trebuie luat personal (Vineri, 30 noiembrie 2018, 13:54)

    midumi [utilizator]

    ... doctorii lucreaza si ei cu ce au disponibil!

    Dupa parerea mea raspunderea o poarta spitalul ca entitate juridica.

    Spitalul trebuie sa plateasca puternic pentru greselile de genul.

    Cum reactioneaza disciplinar spitalul in interiorul ei nu m-ar privi pe mine
  • +4 (4 voturi)    
    Ciordelitus aureus. (Vineri, 30 noiembrie 2018, 15:29)

    Houthi [utilizator]

    Bine ca sunt putine cazuri la copilasi.Dar ce ne facem cu cele cateva sute de mii de inbolnaviti cu stafilococul de ciordelitus aureus,de care sufera pesedeii?O fi tratabil?
  • +1 (1 vot)    
    Strainatate? (Vineri, 30 noiembrie 2018, 16:08)

    Vemi [utilizator]

    Ce tara va primi medici care fug de consecintele faptelor lor?
  • +1 (1 vot)    
    Giulesti (Vineri, 30 noiembrie 2018, 16:13)

    Remarque [utilizator]

    Se intampla ceva profund rau la maternitatea Giulesti. Cred ca tipul de management si metehnele sunt mostenite de cateva generatii. Daca va amintiti tot la Giulesti a fost in 2010 incendiul in care au murit bebelusii din cauza ca personalul serba ziua cuiva de sf Maria la serviciu.
    Eu il ocolesc cat pot.
  • 0 (0 voturi)    
    Nimic nou sub soare (Vineri, 30 noiembrie 2018, 18:25)

    Typhon [utilizator]

    Această situație există în spitalele din România de extrem de mult timp. Mă mir că unii dintre voi doar acum au aflat. Intri cu o boală și ieși cu trei, plus stafilococi și streptococi.
    La așa guvernanți (nu numai cei pesede, ci din partea tuturor partidelor care s-au perindat la putere din 90 încoace), așa sistem de sănătate!
    Doar că ei se tratează în străinătate!
  • +1 (1 vot)    
    cica "vor pleca" (Vineri, 30 noiembrie 2018, 18:56)

    revo [utilizator]

    adica isi doresc s-o stearga din tara inainte de procese, dar nu conteaza prea mult, tot vor trebui sa-si ispaseasca pedeapsa.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca asta zic ei, (Sâmbătă, 1 decembrie 2018, 10:18)

    John M. [utilizator]

    atunci bagati-i la inchisoare pana la proces. Primul meu copil pe vremea r... de aur al natiunii romane tot asa a murit, impreuna cu alti 8,dar pe vremea aia nu puteai sa zici nimic.