Încă 4 oameni au murit din cauza infecției cu virusul West Nile, transmis de țânțari. Ministerul Sănătății cere autorităților locale să facă dezinsecție pentru a împiedica răspândirea virusului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2018, 14:40 Actualitate | Sanatate


Tantari
Foto: Hotnews
Încă 4 oameni au murit în ultima săptămână din cauza infecției cu virusul West Nile, numărul total al deceselor urcând, astfel, la 17, potrivit datelor furnizate Ministerului Sănătăţii de către Centrul Naţional de Supraveghere şi Control a Bolilor Transmisibile. De asemenea, numărul total al îmbolnăvirilor de meningită/meningo-encefalită a urcat la 166 de cazuri, cu 49 mai mult decât în urmă cu o săptămână. Ministerul Sănătății le reamintește autorităţilor administrației publice locale, într-un comunicat emis vineri, să continue măsurile de dezinsecție în localităţi  pentru a preveni răspândirea infecției cu virus West Nile.

Ministerul Sănătății precizează că cele 17 decese au survenit la pacienți care prezentau co-morbidități.

6 decese s-au înregistrat în București, 3 în județul Iași, 2 în județul Olt și câte unul în județele Galați, Covasna, Constanța, Dâmbovița, Dolj și Teleorman.

Specialiștii subliniază că infecția cu virus West Nile nu se transmite de la om la om, ci doar prin înțepătură de țânțar.

Potrivit Ministerului Sănătății, condițiile favorabile de dezvoltare a vectorilor sunt reprezentate de perioada excesiv de ploioasă care a făcut dificilă distrugerea țânțarilor, dar și de deficiențele în aplicarea măsurilor de control și a măsurilor  de protecție personală. "Este de dorit ca și populația să ia măsuri în gospodăriile individuale pentru a elimina eventualele depozite de deșeuri și apă stagnantă, care pot favoriza dezvoltarea țânțarilor", se arată într-un comunicat al ministerului.

De asemenea, "în județele în care au fost înregistrate îmbolnăviri, pentru a elimina riscul de transmitere prin transfuzii s-au luat măsuri de siguranță sporită. Astfel, în conformitate cu Directivele  europene  în domeniu, EC/33/2004 și EC/17/2006, donarea se amână  în cazul persoanelor care au fost identificate cu  factori de risc pentru infecția cu West Nile. Persoanele care au facut infecția cu virusul West Nile sunt excluse de la donare timp de 120 de zile", precizează Ministerul Sănătății.

Specialiştii în sănătate publică ai Ministerului Sănătăţii recomandă folosirea mijloacelor de protecție fizică a populației pentru evitarea expunerii la înțepăturile țânțarilor, precum protecția mecanică a tegumentelor, folosirea substanțelor repelente, plase de protecție la ferestre. 


O banală febră poate anunța infecția cu West Nile

Din punctul de vedere al simptomelor, infecția cu virusul West Nile evoluează ca o boală virală acută, cu febră, frisoane, dureri musculare și o stare generală proastă, iar cele mai vulnerabile categorii sunt persoanele vârstnice, pacienții cu afecțiuni cronice, pacienții cu afecțiuni oncologice și pacienții care au trecut printr-un transplant.

Boala poate avea două forme clinice, a explicat, pentru HotNews.ro, Andreea Moldovan, medic primar de boli infecțioase la Spitalul "Sf. Constantin" din Brașov: forma obișnuită, care evoluează ca o boală virală acută, în care pacientul poate să prezinte febră, frisoane, mialgii (dureri musculare - n.red.), o stare generală influențată, astenie, "dar fără să fie simptome specifice, care să ne ducă neapărat cu gândul spre virusul West Nile", spune medicul Andreea Moldovan.

"În schimb, în anumite situații, în special la pacienții cu imunitate scăzută, vârstnici, pacienți cu afecțiuni cronice, pacienți cu afecțiuni oncologice sau pacienți transplantați, poate să apară o determinare a infecției la nivelul sistemului nervos central, cu apariția simptomelor de meningită sau de meningo-encefalită. Această formă clinică de boală este forma severă, pentru că înseamnă o spitalizare prelungită, posibilitatea apariției complicațiilor la aceste categorii de pacienți și o rată mai mare de mortalitate", explică Andreea Moldovan.




















3345 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    6 decese in Bucuresti... (Vineri, 7 septembrie 2018, 15:41)

    liviu_ [utilizator]

    psd si firutza ignora in continuare problema si nu se da cu substante anti-tantari...
    sunt MULT mai multi tantari decat anii trecuti!
    • +1 (1 vot)    
      Poporul a decis ca West Nile nu ucide. (Vineri, 7 septembrie 2018, 16:11)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Prin vot. Si poporul are intotdeauna dreptate!
      • -1 (3 voturi)    
        hmmm (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 9:29)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Prin anii 50 s-a creeat isteria asta si saracii oameni faceau dusuri cu DTT facand mai multe victime pe termen lung
        • 0 (2 voturi)    
          Stiu, stiu, ca si comentariul lui "je" (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:15)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Ce se intampla daca furam banii de insecticid? Pai venim cu tehnici kaghebiste care functioneaza la dobitocime.
          1. Negam. Nu-i adevarat domnule bunica mea nu dadea cu nici un insecticid si a murit de 106 ani. Virusul West Nile nu exista.
          2. Acuzare: Insecticidul e rau, ucide copiii. De-aia Guvernul s-a gandit sa ii scuteasca de efecte adverse si autism.
          3.Distragerea atentiei: Domnule, astia fac atata tam-tam pentru ca vor contracte cu statul sa mai suga burghejii din sangele poorului (idiot)! 2-3 mor in accidente de masina, nimanui nu-i pasa, ideea e ca vor banisorii Guvernului pe care noi ii dramuim cu atata atentie sa marim pensiile!
          KGB,FSB,GRU scrie pe tine si je!
          • 0 (2 voturi)    
            tu poate ai casa in spania (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 15:25)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

            Nu omori si albinele doctore? Ai sa ramai fara pacienti si tre sa te multi in Sitia
  • 0 (6 voturi)    
    ba baieti...ca sa stiti cum stau lucrurile (Vineri, 7 septembrie 2018, 16:12)

    Je__ [utilizator]

    de west nile se murea si pana acum, si or fi murit si altii si nici macar n-au stiut...au zis ca au gripa

    adica pacat de ei, nu ca ar interesa pe cineva, si nici nu apareau in ziar/tv chiar daca erau 50-100-1000

    acum niste baieti destepti, vor sa faca niste deratizari cu apa chioara, la pret exorbitant, pe o urgenta, asa ca pac si articole in ziare, bang bang in talk showri

    bineinteles ca firuta va face rapid o atribuire directa, unui srl proaspat infiintat, cu 1 angajat, o mica campanie de presa cum un subcontractant bazaie cu o pufaitoare printr-un parc....si cum vine si iarna...pac dispare west nile

    bineinteles la anul licitatiile tot nu vor fi gata, west nile din nou si pac niste bani la pusculite
    • +1 (3 voturi)    
      Deci nu e PSD vinovat. (Vineri, 7 septembrie 2018, 16:46)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Virusul. Ce daca PSD a furat banii de dezinsectie? PSD i-a omorat? Nu! Virusul! Si si-asa erau niste membri paraziti ai societatii care cheltuiau din banii poporului! Deci e chiar bine ca au murit! Au mai scutit tara de o cheltuiala!
      • 0 (2 voturi)    
        banui ca tu citesti dar nu intelegi (Vineri, 7 septembrie 2018, 18:19)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        tot politicul e vinovat...ca nu au organizat si finalizat licitatiile de dezinsectie la timp
        sunt vinovati ca nu au cumparat vaccinuri pt ror, hepatita b, etc

        politicul e vinovat de multe

        west nile e mana cereasca pt ceva bani in plus, atat
        daca nu era de bani, toti mortii sunt doar statistica si atat, nu se discuta in presa, nu e talk show la tv

        adica au spalat astia cu apa prin toate sectiile de operatii din spitale, au murit pe capete de septicemii si nosocomiale (si doar o parte au fost raportate corect statisticii) sub obladuirea sri, au murit pe capete de rujeola, si tu imi spui mie ca i-ar pasa cuiva ca au murit cativa muscati de tantar?

        e vb doar de bani, si atat
        • 0 (0 voturi)    
          Eu inteleg multe ... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:16)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Je__

          Dar las-o balta! Spune-i maiorului sa va dea tehnici mai bune de indobitocire!
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai ploua de ceva timp (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 0:30)

    mr_mojo [utilizator]

    Însă nu se face nimic. Țara e încremenită in lupte politice. Bucureștii sunt încremeniți în incompetență și țățism.
  • 0 (0 voturi)    
    poate s-ar putea face ceva rapid (Duminică, 9 septembrie 2018, 14:52)

    alex562 [utilizator]

    ... altfel, licitatii/contestatii etc si mor oamnei intre timp