Iohannis, despre scandalul declanșat de Diana Șoșoacă: Solicit o verificare la sânge / Incidentul e absolut regretabil/ Sechestrarea de persoane se sancționează

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2021, 11:47 Actualitate | Politic


Iohannis cu masca de protectie
Foto: Presidency.ro
Preşedintele Klaus Iohannis a calificat drept ”absolut regretabil” scandalul declanșat de senatoarea Diana Şoşoacă, adăugând că sechestrarea de persoane se sancţionează. Iohannis a mai spus că solicită autorităților române să facă ”o verificare la sânge” a ceea ce s-a întâmplat în biroul senatoarei unde o jurnalistă din Italia a fost bruscată.

Iohannis a precizat că "este posibil să fi fost greşeli în abordare", iar autorităţiele competente trebuie să verifice exact ce s-a întâmplat.

  • "Este un incident absolut regretabil și trebuie să fim foarte clari: sechestrarea de persoane se sancționează conform legii și în România!
  • Pe de altă parte, nu vreau să mă antepronunț. Absolut toate autoritățile competente să verifice ce s-a întâmplat și cum s-a intervenit trebuie să își facă datoria cu vârf și îndesat, cum se spune, după care, cu siguranță, voi aștepta concluziile de rigoare.
  • Este posibil să fi fost greșeli în abordare, dar nu pot eu să mă exprim asupra acestor chestiuni.
  • Cert este: solicit această verificare la sânge, pentru a nu avea încă o dată un astfel de incident, care este absolut regretabil și, ca să fiu sincer, până acum ar fi fost inimaginabil” a declarat Iohannis, la Bruxelles, întrebat în legătură cu acest incident.

Jurnalista italiană Lucia Goracci a formulat o plângere la Secţia 4 de Poliţie din Bucureşti împotriva senatoarei Diana Şoşoacă, susţinând că a fost sechestrată şi că soţul ei, Dumitru-Silvestru Şoşoacă, a muşcat-o de mână. Soţul Dianei Şoşoacă a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile în urma incidentului.

Italia a cerut ambasadorului României la Roma informaţii referitoare la măsurile adoptate, în urma incidentului, iar diplomatul român a transmis că „a fost demarată o anchetă de către organele de cercetare penală române, urmând ca aceasta să stabilească detaliile incidentului şi să determine, dacă este cazul, adoptarea de măsuri, conform legii”.

Știre actualizată






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3056 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    "E regretabil" (Joi, 16 decembrie 2021, 12:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pai gata man, s-a rezolvat. Asta e, mai greseste omul. A iesit robotul sa faca gargara fara substanta. Probabil face rodajul la bateriile noi.

    "Pe de altă parte, nu vreau să mă antepronunț. Absolut toate autoritățile competente să verifice ce s-a întâmplat și cum s-a intervenit trebuie să își facă datoria cu vârf și îndesat, cum se spune, după care, cu siguranță, voi aștepta concluziile de rigoare.
    Este posibil să fi fost greșeli în abordare, dar nu pot eu să mă exprim asupra acestor chestiuni."

    Nu, sa nu ne antepronuntam. Pai cum, nu e clar? Niste jurnalisti malefici care fac trafic de droguri au planuit in detaliu cum sa puna stapanire pe biroul celei mai importante avocate din Romania vrand sa fure diverse de la ea din biirou, sa o ameninte si sa o subjuge. Posibil sa o rapeasca pentru o recompensa babana, mai ales ca poporul e gata sa sacrifice orice pentru ea.

    In niciun caz o fiinta iubitoare, empatica, buna la suflet, rabdatoare si calma ca ea nu ar fi avut iesiri necontrolate psihotice, i-ar fi sechestrat, amenintat sau mintit politia legat de ce am scris in paragraful anterior. Eu chiar nu o vad in stare de asa ceva pe mult-prea-iubita-sex-simbol-Sosoaca. Si nici pe urangutanul de sot al ei.
  • +5 (9 voturi)    
    Ambele părți au vrut scandal (Joi, 16 decembrie 2021, 12:23)

    BEDE [utilizator]

    Jurnaliștii, se știe, cu cât se face un scandal mai mare în jurul investigațiilor pe care le fac ei, cu atât devin mai celebri.
    Iar Șoșoacă trăiește și ea din scandal. Dacă nu voia să le răspundă la niște întrebări, putea să nu le răspundă. Și îi putea da afară din cabinetul ei, că avea tot dreptul. Era mai civilizat. Dar, nu, ci Șoșoacă vrea să fie scandalul cât mai mare.
  • -1 (7 voturi)    
    Unde in legislatie este verificarea la sange? (Joi, 16 decembrie 2021, 12:25)

    MTTRN [utilizator]

    Dar ce pretentii sa ai de la un dulap monosilabic, el insusi vandut corporatiilor straine...
  • +2 (4 voturi)    
    Folosirea de falsuri pentru ocuparea (Joi, 16 decembrie 2021, 12:30)

    poiuy [utilizator]

    functiei de ministru cum e ?

    Daca ai certificat covid fals, primesti dosar penal.
  • -2 (4 voturi)    
    In curand (Joi, 16 decembrie 2021, 12:37)

    Martinezu [utilizator]

    Poti sa aduci si pe AUR la guvernare, pentru o mai larga si stabila coalitie. Sosoaca chiar merita un post in guvern. Ceva pe sanatate sau pe la sport si cultura?
  • 0 (8 voturi)    
    Oricum ar fi fost, e nevinovata! (Joi, 16 decembrie 2021, 13:02)

    Leo55 [utilizator]

    Se vede clar nebunia!
    De vina sunt, cred, cei de la ISU, care nu s-au autosesizat pana acum sa o ridice si sa o interneze!
    Asteapta (poate) sa omoare pe cineva?
  • -1 (7 voturi)    
    Reciproc, citi jurnalisti romani au procedat la fe (Joi, 16 decembrie 2021, 13:12)

    D-or [utilizator]

    cu senatorii italieni?

    Propun un test: crearea unor situatii "in oglinda" cu jurnalisti romani (dar fara prezentarea legitimatiilor) si diversi alesi din alte tari, dar si din Romania.
    • 0 (6 voturi)    
      Pai astia prezentasera legitimatiile! (Joi, 16 decembrie 2021, 14:01)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Carevasazica propui o oglinda sparta.
    • +1 (3 voturi)    
      ne-am face de rahat din start (Joi, 16 decembrie 2021, 14:53)

      Cu_drujba_in_parlament [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      deoarece noi nu avem prestanta italienilor in lumea asta, iar imaginea noastra in lume nu este prea roz
    • -2 (4 voturi)    
      Nu stiam ca esti admirator al Sosoacai! (Joi, 16 decembrie 2021, 22:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Dar nu ma mira!
      Cat despre crearea unor situatii "in oglinda" cu jurnalisti romani esti fabulos! Mai omule, nu jurnalistii au creat porcaria ci insasi Sosoaca. Sa ii acuzi pe aia in direct si inregsitrata ca ti-au furat lucruri din casa, ca sunt neinvitati acolo sau ca au droguri e ceva de noaptea mintii! Dar se pare ca tu inghiti motivatiile astea!
  • -3 (7 voturi)    
    Sechestrare (Joi, 16 decembrie 2021, 14:33)

    ncurea [utilizator]

    Cred ca ar fi primul caz de sechestrare in care victima se intoarce singura de buna voia dupa 10 minute, chiar daca ea sustine ca au fost 45 minute, la locul in care a fost sechestrata. Oare marturia mincinoasa nu se pedepseste in Italia. Politia italiana trebuie sa te creada ca esti jurnalista chiar daca nu te legitimezi. Politia italiana stie romaneste. Etc. Parerea mea este ca totul este exagerat de ambele parti...in schimb italienii tin partea jurnalistei, vazut la TV RAI1 pe cand romanii incearca sa fie corecti..si sa prezinte ambele parti. Oricum Circ de ambele parti. Nu asa se face jurnalism si nu asa se comporta un senator al Romaniei. Politia din cate am vazut a incercat sa se poarte corect avand in vedere ca nu s-au mai intalnit cu asa ceva in viata lor. un singur cuvant exprima ce simt GREATA.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu s-a intors singura (Joi, 16 decembrie 2021, 16:26)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui ncurea

      Ci insotita de politisti!
      Mirosi a sosocar, de acolo vine greata.
      • -1 (1 vot)    
        nu s-a intors singura (Vineri, 17 decembrie 2021, 21:22)

        ncurea [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        S-a intors ca sa faca scandal iar tu mirosi a antiroman impreuna cu colegii care te voteaza, probabil de la aelasi canal de stiri. Nici n u va dati seama ce vizibili sunteti si cum va descoperiti. Ati fost putini si ati ramas si mai putini.
  • -2 (6 voturi)    
    Parerea mea sincera (Joi, 16 decembrie 2021, 14:48)

    Cu_drujba_in_parlament [utilizator]

    este ca Sosoaca a acceptat initial interviul, stiind ca va genera un scandal din asta si astfel ea se va promova in massmedia internationala drept luptatoare a "libertatii omenesti" pentru a fi apoi aparata de miscarile antivaxx. Pe cealalta parte, jurnalista italiana fiind si ea un cautator de subiecte fierbinti a gasit-o pe Sosoaca utila spre a genera un scandal monstru si a acuza o tara mica si neimportanta care nu se vaccineaza cum ar trebui, astfel fiind laudata de mainstream media globala in incercarea de a destrama reteaua globala de antivaxxeri. In concluzie, Sosoaca este (deja stim) o mahalgioaica ce foloseste fraierii tarii drept capital electoral, dar si jurnalista este o actrita buna ce abia astepta sa inscrie un nou gol la penaly pe care sa si-l treaca drept trofeu in CV.
  • -1 (5 voturi)    
    Cine il mai crede pe acest ins? (Joi, 16 decembrie 2021, 16:46)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    In afara de fanaticii lui?