Sorin Grindeanu, la audierile din comisiile de Transporturi: „Nu vreau să îmi iau angajamente măreţe în faţa dumneavoastră, dar vreau să îmi iau un angajament cât se poate de clar”

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 24 noiembrie 2021, 14:46 Actualitate | Politic


Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
România va urma un plan investiţional de circa 73 de miliarde de euro pentru dezvoltarea infrastructurii de transport pe următorii 10 ani, a declarat Sorin Grindeanu, propus pentru preluarea portofoliului de la Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii (MTI), la audierile din comisiile de specialitate din Parlament.

„Avem o strategie care a parcurs deja câţiva paşi, şi anume Planul investiţional pentru dezvoltarea infrastructurii de transport 2020 -2030. Acest plan în acest moment a fost elaborat, trimis către Comisia Europeană şi se află încă în faza de negocieri, urmând ca până la sfârşitul anului acest plan investiţional pe următorii 10 ani să fie aprobat printr-o Hotărâre de Guvern”, a spus Grindeanu, care a precizat că acest plan, elaborat în 2020 la Ministerul Transporturilor, are un rol triplu legat de o prioritizare a investiţiilor, o actualizare a Master Planului General de Transport al României, fiind totodată un document cadru de referinţă pentru politicile relevante, potrivit Agerpres.

Planul investiţional are o valoare totală de aproape 73 de miliarde de euro, o parte din sumă urmând să vină de la bugetul statului, iar o parte să fie atrasă din fonduri europene.

Grindeanu a promis membrilor celor două comisii de specialitate că va veni în faţa lor pentru a discuta acest program, deoarece acest lucru nu s-a făcut în mandatul fostului ministru al Transporturilor.

„S-au cheltuit în aceşti ani zeci, dacă nu sute de milioane de euro, pentru hărţi, studii, desene, carioci etc., iar rezultatul îl vedem cu toţii. Nu vreau să îmi iau angajamente măreţe în faţa dumneavoastră pentru că nu cred că este potrivit să fac acest lucru, dar vreau să îmi iau un angajament cât se poate de clar şi care cred că era datoria, poate, a celor dinainte: cu acest plan investiţional să vin în faţa dvs. până la sfârşitul anului, înainte de a avea Hotărârea de Guvern, şi să îl discutăm. Este un program extrem de serios, care cred că trebuie discutat în aceste comisii", a spus Sorin Grindeanu.

Sorin Grindeanu a primit miercuri aviz favorabil pentru portofoliul de la Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului, reunite.

Planul investiţional are o valoare totală de aproape 73 de miliarde de euro, o parte din sumă urmând să vină de la bugetul statului, iar o parte să fie atrasă din fonduri europene.

Vezi și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8717 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Comisii si comitii (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 14:53)

    methalman [utilizator]

    Si uite asa ingroapa in comisii orice speranta de investitii in transporturi.
    • +8 (10 voturi)    
      Carioci ? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 15:25)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Pai in guvernul Dragnea ce s-a facut ? Cati km de autostrada au facut astia din PSD ?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu-i clar, nu se angajează cu nimic. (Joi, 25 noiembrie 2021, 9:25)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Deci Sorin Grindeanu va face NIMIC. Așa nimeni nu va avea ce să-i reproșeze. În stilul cu care sa obișnuit, va aștepta să fie dat afară și să i se ofere un post cu salariu mare și răspundere cât promite.
  • +20 (22 voturi)    
    hahahahah (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 14:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce dracu credibilitate mai are maimutoiul asta care a lansat ordonanta 13?!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu uitati de iOHANIS (Joi, 25 noiembrie 2021, 12:41)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      el e instrumentul cu care s-a facut mizeria asta...
  • +16 (18 voturi)    
    Păi (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 15:13)

    nghe [utilizator]

    fără hărți, studii, desene, carioci, nu puteau fi demarate proiectele și implicit după demarare să mânărească el banii. Ar trebui să mulțumească vechiului ministru dar hahalera rămâne hahaleră.
    • +2 (6 voturi)    
      Zii merci ca l-au pus pe asta la Transporturi (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nghe

      care a venit cu Programul lui Drula fara sa si-l aroge si fara sa-l modifice !

      PS. Restul sunt pitifelnicerii marca Ponta-Grindeanu ! Sau preferai un Paul Stanescu care ar fi zis ca e programul lui ?!
  • +16 (20 voturi)    
    Trebuia s-o bage (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 15:13)

    yol [utilizator]

    p-aia a lu bode, “ intre 20 si 400 km de autostrada”
    Omul care se juca cu pixul in coltul mesei, cand el era premier….
  • +7 (11 voturi)    
    cel mai panarama (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 15:17)

    levierul [utilizator]

    Daca erau romanii oameni, nici pe centura nu ajungeai
  • +9 (11 voturi)    
    lasa-ne Grindene.. (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 15:26)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. ca stim cu totii ce hram porti. esti de la un partid de pungasi, tu nu poti fi altfel.
  • +7 (9 voturi)    
    grindeanu vorbeste de cheltuieli pe harti si (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 15:34)

    qwerasdf [utilizator]

    studii...

    dar nu zice nimic de faptul ca ancomul a cheltuit cu el sute de mii... si el e un 0 barat

    catelul lui dragnea
  • 0 (2 voturi)    
    Cine s-a angajat El sau Sosia ? (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:00)

    Alfa-Omega [utilizator]

    Cu ce a greșit România de ajunge vicepremier unul ca Grindeanu ?

    O să fim în permanență în dilema dacă a vorbit ”El” sau ”Sosia” lui . Amintiți-vă scenele ilare cînd a fost Premier.

    Să sperăm că în opoziție i-a mai crescut coloana vertebrală și nu va mai avea dedublări de personalitate de tipul ”Atunci nu eram Eu”
  • +3 (5 voturi)    
    dolce farniente (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:05)

    mos ion roata [utilizator]

    pe bani multi ! Nu pot sa-mi dau seama ce sau cine sustine un astfel de personaj.
  • +3 (7 voturi)    
    la un buget de 73 de miliarde de euro (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:25)

    __alex__ [utilizator]

    Ciolacu avea nevoie de un om obisnuit sa stea in genunchi si sa faca ce i se comanda. Ministerul Transporturilor, ce mai cadou pentru PSD! Felicitari Catu, felicitari Johannis!
    • -3 (3 voturi)    
      Ai un avantaj tu. (Joi, 25 noiembrie 2021, 9:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Menținând programul lui Drulă, cunoscut ție, știi ce să-i reproșezi că nu a făcut. Nici nu trebuie să facă, trebuie s lase să se facă.
  • 0 (4 voturi)    
    A primit avz favorabil! (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:27)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Pentru Autostrada Valea Prahovei!
    Care se va face dupa 2040!
    • +2 (2 voturi)    
      Grindeanu zis si Dronă! (Joi, 25 noiembrie 2021, 18:24)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      E cunoscut sub numele de OUG 13.
      Acum i se zice Dronă din cauza autostrazilor pe care Nu le va face in veci!

      De fapt trebuie bani la partid!
      Foame mare!
      In mandatul sau nu se va face niciun ciot de autostrada!

      Sa nu vorbim de cele incepute!
  • +1 (3 voturi)    
    Cică: (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 16:41)

    nick24 [utilizator]

    “ cu acest plan investiţional să vin în faţa dvs. până la sfârşitul anului”
    Deci acum nu are niciun plan finalizat, adică vine cu un plan nou?
    habar nu are de transporturi. Era mai simplu să urgenteze TOT CE E ÎN LUCRU, să urgenteze tot ce e în licitație și să urgenteze toate studiile de fezabilitate, care sunt în mare întârziere.
    • +1 (3 voturi)    
      nix (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 17:11)

      Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Pai ce le pica pesedistilor daca , virgula, continua ce a pus in miscare Drula?
      Altceva e daca opresc totul , iau de la cap licitatiile, si vad cat de grase sunt plicurile, asa cum au facut cu licitatia din nu stiu ce localitate, 11 ofertanti lasati cu pantalonii in vine, vorba lui Kelemen, pentru ca al 12-lea, un cunoscut client PNL, sa ia spuma.
      Apropos, credeti ca DNA se va trezi din oficiu ca sa cerceteze? Ma indoiesc ca vreunul din ofertanti va indrazni sa ciripeasca. Pierde orice speranta de a participa undeva, candva, in Romania.
  • +7 (9 voturi)    
    Gretos (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 18:24)

    vidra [utilizator]

    Cat am stat in iarna in frig din cauza astuia cu ordonanta lui 13. Aici se vede tupeul PSD+PNL+UDMR, n-au pic de frica de popor daca pun papitoi din astia la carma ministerelor.

    Si ce involutie, de la Catalin Drula la hotomanul asta...
  • +2 (4 voturi)    
    "Ma angajez sa nu pierd nicio ocazie (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 23:03)

    John M. [utilizator]

    de a va toca banii in excursii exotice, bineinteles, in interes national"...
  • 0 (0 voturi)    
    evident și normal ! (Duminică, 28 noiembrie 2021, 8:25)

    eu@eu [utilizator]

    Orice candidat, la interviul de angajare își prezintă capacitățile, nu oferă detalii despre ce va face. Va trebui să aștepte îndatoririle, fișa postului, și mijloacele pentru a lucra. Grindeanu si-a arătat principalul atuu: poate face ˝decât, numai, doar˝ o promisiune pe oră!
    Fiind un angajat cu mulți șefi va face ce i se va spune așa cum e normal în orice firmă. Omul a învățat din greșelile altora: dacă ai inițiativă și te apuci să faci lucruri chiar utile fără să ceri voie păi zbori din funcție.
    Apoi în chestiunea programului a procedat ca oricine altcineva: întâi să primească un birou, un laptop, apoi să curgă salariul, cafeaua și vodca pe neveu și apoi va fi elaborat planul. Doar nu era să-l scrie pe șervețele la cafeneaua parlametului să-i facă dujmanii live pe facebuc. Păi cui îi place să lucreze în avans și gratis. Păi dacă nu va fi angajat rămâne cu ditamai paguba chiar și dacă ar fi plagiat programul altuia,