VIDEO Klaus Iohannis îl desemnează din nou pe Nicolae Ciucă premier, de data aceasta al Guvernului PNL-PSD-UDMR: Am constatat o majoritate solidă / Ciucă: Sperăm ca de joi să ne apucăm serios de treabă

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 22 noiembrie 2021, 13:50 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis si Nicolae Ciuca
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat oficial luni pe generalul Nicolae Ciucă pentru funcția de premier, de această dată pentru a conduce un guvern PNL-PSD-UDMR. Șeful statului a făcut un anunț scurt, avându-l alături la Cotroceni pe Nicolae Ciucă și spunând că a constatat "o majoritate solidă" PNL-PSD-UDMR și minorități. Noua desemnare a lui Ciucă vine la capărul crizei politice declanșate în 1 septembrie de revocarea de către Florin Cîțu a ministrului USR Stelian Ion, care a dus la demiterea Guvernului Cîțu. Este prima ieșire publică a lui Iohannis după ce PNL a început negocierile cu PSD pentru formarea noului guvern.




Klaus Iohannis a susținut declarația de presă la Cotroceni alături de Nicolae Ciucă:
  • S- încheiat sesiunea de consultări pe care am convocat-o cu partidele parlamentare
  • Am constatat că în Parlament s-a format o majoritate solidă, o majoritate din care fac parte PNL, PSD, UDMR și grupul minorităților
  • Reprezentanții acestei majorități au dorit să vină împreună la consultări, am acceptat acest lucru și am avut o discuție pe care o consider foarte bună
  • Această majoritate mi-a propus un nume de premier, propunere pe care am acceptat-o
  • În consecință, îl desemnez pe Nicolae Ciucă pentru a forma o echipă guvernamentală și pentru a se prezenta în fața Parlamentului pentru votul de încredere
Nicolae Ciucă:
  • În ultimele zile, am lucrat împreună cu celelalte partide să putem să agregăm un program de guvernare şi să se constituie o coaliţie solidă în Parlament, astfel încât să putem să asigurăm un guvern care să asigure practic stabilitatea ţării
  • Cetăţenii români aşteaptă de la noi soluţii şi să avem un program guvernamental care să fie în măsură să pună în aplicare deciziile pentru implementarea PNRR
  • E pentru prima dată când în programul de guvernare avem un procent substanţial pentru ceea ce înseamnă derularea unui proiect de investiţii, soluţii, precum şi măsuri sociale
  • Sperăm ca începând de joi să putem să ne apucăm serios de treabă

...........................

În cele aproape trei luni de criză politică, Iohannis a mai făcut două nominalizări de premier - Dacian Cioloș și Nicolae Ciucă, ultimul depunându-și mandatul după ce PNL nu a reușit să adune o majoritate parlamentară pentru a trece un guvern minoritar.

În 4 noiembrie, Klaus Iohannis anunța că va convoca consultări pentru noul guvern abia după ce în urma discuțiilor între partide se va contura o majoritate asumată. De atunci, Iohannis nu a mai avut nicio ieșire publică în criza politică, în timp ce PNL a negociat cu PSD formarea noului guvern.


CITEȘTE ȘI:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12562 vizualizari

  • +64 (76 voturi)    
    ce presedinte de rahat ! (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:06)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce presedinte de rahat !
    • +21 (23 voturi)    
      schimbare (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:33)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Poate nu ati remarcat o schimbare: klaunus a trecut de la peeeseeedeee la pesede :))))
      Acum sunt buni aia de la pesedeaua, face peneleaua o fesenea cu ei sau o pecerea de se linge putin pe deshte!
    • +12 (16 voturi)    
      s-au activat penalistii (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:37)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      plin de voturi negative :) banuiesc ca s-a dat ordin sa sustina pe nea iohanes si noii (vechii) lui prieteni
    • +22 (24 voturi)    
      Iohannis a inchis definitiv (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:43)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      epoca PNL!!! Adevarul e ca PNL a mentinut mereu PSD-ul la butoane. Printre altele, ce cate ori a venit la putere (pt scurt timp, e drept), n-a schimbat niciodata PSD-istii din pozitii cheie. Si cand i s-a oferit ocazia, fie a condus cu spirjinul PSD, fie a facut alianta pe fata.
      Poate ca prostul de Iohannis face pana la urma, inconstient, un serviciu tarii, aruncand la cos un partid care era menit doar sa tina locul cald pentru PSD in perioade de criza. PNL - partid de dreapta? PSD-partid de stanga? Doar pentru prosti si pentru cei direct interesati. Altfel, sistemul democratic din Romania s-a dovedit pana acum doar o rotativă între două găști aflate mâna in mâna la furat! Sistem in favoarea unei minoritati si bataie de joc fata de marea majoritate!
      • +6 (8 voturi)    
        absolut de acord! (Luni, 22 noiembrie 2021, 18:13)

        Barbaneagra [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Excelenta analiza. Aveti tot respectul meu.
    • +15 (19 voturi)    
      dex - ticalos. (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:55)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      infam, mârșav, mizerabil, nemernic, netrebnic, parșiv, păgânos, ticăloșit, vrednic de dispreț, detestabil, josnic, nedemn.
      Se cauta poza elocventa.
  • +41 (51 voturi)    
    gata? (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:07)

    balex [utilizator]

    gata? ai plecat la golf? RUSINE
    • -5 (11 voturi)    
      ti-a rezolvat criza politica? (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:24)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui balex

      ...a rezolvat-o aducand stabilitate politica in policriza, deci e un mandatul de presh, si se poate relaxa la o partida de golf.
      • +4 (4 voturi)    
        criză (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:13)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        politică iscată tot de el cu ajutorul infatuatului ex-premier. Altfel nici nu ar fi putut iohannis să vă aducă înapoi la butoane pe voi, pesedacii. Cred că asta a și fost sarcina principală a lui iohannis, primită de la șeful lui, varanul felix voiculescu, securistul cu patalama oficială.
    • +13 (17 voturi)    
      Gata golful (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:33)

      Y [utilizator] i-a raspuns lui balex

      ... se deschide sezonul de schi curand si nu vrea sa fie deranjat pana la primavara.
  • +52 (62 voturi)    
    Dle Ciuca, eu si familia mea nu asteptam si nu (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:13)

    deval [utilizator]

    asteptam absolut nimic de la dvs si chestia pe care va faceti ca o conduceti fara volan , fara harta, fara principii , fara onoare !!
    Banuiesc ca ati aflat ca nici un guvern nu poate functiona fara o minima incredere ! Aveti dispretul , nu neincrederea mea, voi, liberalii care ne-ati cerut votul ca sa ne SCAPATI de psd !!
    Dvs sunteti acolo fix ca si Coana Dancila , fara nici o legatura cu subiectul , cu sfidarea tuturor cetatenilor si inclusiv a votantilor pnl !!
    Ne-ati adus in anul 2017 , daca nu si mai rau !!
    • +14 (16 voturi)    
      are si pnl-ul (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:30)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui deval

      viorica-veronica lui sau victorelul-viorelul lui sau pur si simplu W-ul lui.
    • -6 (12 voturi)    
      A cui incredere? (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:41)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui deval

      "...cu sfidarea tuturor cetatenilor" si " nici un guvern nu poate functiona fara o minima incredere !" Conform rezultatului alegerilor, noua coalitie de guvernare are cca. 60% din increderea / voturile cetatenilor; adica, nu chiar minima. Ca n-o are si pe a ta si a familiei tale e regretabil, dar nesemnificativ.
    • 0 (4 voturi)    
      Nici gand (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:33)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui deval

      .
    • +9 (13 voturi)    
      Subscriu (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:03)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Deval, excelent comentariu. Bine zis, guvernul Dancila 2.
  • +45 (53 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:15)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      Exceptional! (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:41)

      X-Files [utilizator] i-a raspuns lui

      "[Klaus], Viorica e mai demna decat tine!"
      ------------------------------------------------
      Si nu ti-au trebuit decat 3 ani de zile ca sa intelegi asta!
    • 0 (4 voturi)    
      USA (Luni, 22 noiembrie 2021, 17:25)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui

      :)))
  • +47 (53 voturi)    
    Klaus e cumva nepotul lui Iliescu? (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:15)

    Imax [utilizator]

    E nu inteleg de ce a devenit asa pe fata prieten bun cu PSD-ul (ciuma rosie)?
    • +18 (22 voturi)    
      Sigur e santajabil cu ceva... (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:56)

      EduardRO [utilizator] i-a raspuns lui Imax

      Sigur il are PSD sau varanul cu ceva la mana pe acest kwj. Exista niste scheleti cu care este santajabil.

      Stiam ca politicienii sunt curve politice, dar nici in halul asta, pe fata cu toate magariile si impotriva a tot ceea ce a zis (nu si facut, ca de facut, nu a facut nimic in 2 mandate).
  • +35 (43 voturi)    
    O coalitie solida! (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:16)

    Martinezu [utilizator]

    Mult succes cu aceasta coalitie, precursorul unui nou partid, vechiul FSN !
    Dl Ion Iohannis viitor presedinte de partid dupa ce se termina mandatul de presedinte de tara.
  • +43 (53 voturi)    
    Adio Iohannis. Adio PNL (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:17)

    Crop [utilizator]

    .
  • +22 (30 voturi)    
    ... constitutia... (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:19)

    neintelesul [utilizator]

    ... republica parlamentara cu klaus premier dupa alegeri ;)
    • +7 (11 voturi)    
      s-ar putea (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:52)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui neintelesul

      sa se poata. pentru ca ai nostri tineri la baneasa invata...
  • +13 (15 voturi)    
    mama, iohannis, (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:24)

    maferescdeciuma [utilizator]

    ce surpriza cred ca a fost pentru tine aceasta alianta. Ai constatat azi cu suprindere formarea unei majoritati solide. N-ai avut niciun amestec.
  • +11 (13 voturi)    
    A constatat (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:28)

    ZVrk [utilizator]

    Da' cand la numit pe Ciolos sau pe Ciuca 1 ce majoritate a constatat?
    Probabil atunci s-a incurcat cand aduna pe degete si, cum se grabea la golf, i-a fost lene sa numere din nou ...
  • +19 (23 voturi)    
    Terminator (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:36)

    revo [utilizator]

    sa recapitulam:
    - intr-un singur an de la prima alegere, Terminator a reusit sa stinga entuziasmul, sa inabuse speranta in schimbare, care aparuse odata cu alegerea lui, in 2016;
    - intr-un singur an, a readus PSD la putere, cu epoca Dragnea si macelarirea Justitiei;
    - a concediat-o scurt pe Kovesi, ghimpele din coasta baronimii si securistilor;
    - l-a avansat in grad pe unul din ofiterii care au reprimat demonstratia din 10 august, distrugand orice speranta in stabilirea si pedepsirea vinovatilor pentru victimele din Piata Victoriei;
    - a dat afara USR de la guvernare si l-a izolat, fara niciun fel de putere, practic e pe cale de disparitie;
    - l-a distrus pe Orban, care realizase alianta cu USR;
    - a distrus PNL;
    - acum il distruge pe Citu, devenit inutil;
    - a readus, inca o data, PSD la putere, de data asta defintiv;
    - a inchis definitiv problema repararii legilor justitiei si reformelor sociale;
    - a pastrat SS, redenumind-o;
    - a distrus iremediabil increderea romanilor in institutia presedentiei, deci planul de presedentie parlamentara, transmis via UDMR, va fi pus in practica, fara opozitia oamenilor;
    - acum il distruge pe Ciuca si increderea in Armata.

    Este un erou al muncii sub acoperire. Premierul Grivco a realizat mai mult decat ar fi facut-o o ocupatie sovietica. Este extrem de eficient. Banuiesc ca si rasplata lui va fi pe masura.
    • +3 (9 voturi)    
      Va merge la Mutti a lui in Jermanika (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:48)

      X-Files [utilizator] i-a raspuns lui revo

      "[despre Klaus]
      Este un erou al muncii sub acoperire. Premierul Grivco a realizat mai mult decat ar fi facut-o o ocupatie sovietica. Este extrem de eficient. Banuiesc ca si rasplata lui va fi pe masura. "
      -----------------------------------------------

      Da. Va merge la Mutti a lui in Jermanika, pentru ca in Romanika nu-l retine nimic.

      Dar stiai asta de cand l-ai ales, nu-i asa? Sau, te pomenesti ca nu stiai, ca esti surprins.
    • +2 (10 voturi)    
      Chiar bune: (Luni, 22 noiembrie 2021, 18:02)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui revo

      "- a concediat-o scurt pe Kovesi, ghimpele din coasta baronimii si securistilor;
      - l-a avansat in grad pe unul din ofiterii care au reprimat demonstratia din 10 august, distrugand orice speranta in stabilirea si pedepsirea vinovatilor pentru victimele din Piata Victoriei;
      - a dat afara USR de la guvernare si l-a izolat, fara niciun fel de putere, practic e pe cale de disparitie;
      - l-a distrus pe Orban, care realizase alianta cu USR;
      - a distrus PNL;
      - acum il distruge pe Citu, devenit inutil;
      - a readus, inca o data, PSD la putere, de data asta defintiv;
      - a inchis definitiv problema repararii legilor justitiei si reformelor sociale;
      - a pastrat SS, redenumind-o;"
      Pana aici, numai lucruri de apreciat! e drept, a mai avut si lipsuri. Sa nu le amestecam!
  • +10 (10 voturi)    
    Iohanis a verificat ca dottore Ciuca nu e impostor (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:44)

    hopsinoi [utilizator]

    facand furt intelectual (pagiat) cu teza de doctorat.

    Cum o sa fie daca aflam ca si-a luat gradele folosindu-se de un plagiat?!
  • +20 (22 voturi)    
    Mda (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:51)

    Tony_K [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce grupul minoritatilor voteaza tot timpul cu hotii. Minoritatile chiar nu au onoare deloc?
    • +13 (15 voturi)    
      Eh (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:12)

      Brusc Willis [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Minoritatile or avea, reprezentantii lor insa sunt alte animale... Iata doar o mostra: https://www.digi24.ro/special/statul-la-stat/statul-la-stat-dinastii-in-parlament-mandatele-de-senatori-si-deputati-sunt-transmise-catre-rudele-apropiate-ca-sa-ramana-in-familie-1589701
    • -1 (9 voturi)    
      Cu hotii! (Luni, 22 noiembrie 2021, 18:04)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Ba da! Cand au votat cu USR-ul la guvernare! Hai ca esti tare!
    • +2 (4 voturi)    
      au avut vreodata ? (Luni, 22 noiembrie 2021, 20:06)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      au avut vreodata ?
    • 0 (0 voturi)    
      Despre grupul minoritarilor (Marţi, 23 noiembrie 2021, 22:41)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Mai mult.Eu nu inteleg de ce grupul"minoritarilor" nu este reprezentat in Parlament (fara exceptia UDMR,chiar daca ma gandesc la numarul lor de alegatori) de cel mult de 1 (un) singur reprezentant.Al majoritatii intre minoritati. Sa sustina fiecareia dintre minoritati interesele specifice. Eventuale si minime interese specifice. O buna parte dintre acestea nici nu intrunesc numarul de alegatori necesr ( constitutional vorbind) pentru a fi alesi.Si,in fond toti,ca si maghiarii, sunt CETATENI ROMANI.Ei au (nevoie de) un statut aparte ? De legi aparte? Ce n-ar putea fi propuse in Parlament ca atare ?! Invoca discriminarea ? Ce drac' altceva se vrea? Eu,ca cetatean roman unde sunt?! Eu ce sa cer in plus,manca-v-as ? Imi pare rau .
    • 0 (0 voturi)    
      Nu,nu au (Marţi, 23 noiembrie 2021, 22:44)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Conjunctural sunt oprtunisti,neobiectivi si interesati.
  • +12 (18 voturi)    
    A gresit exprimarea (Luni, 22 noiembrie 2021, 14:52)

    itf [utilizator]

    "Speram ca de joi sa ne apucam serios de treaba" adica de furt...multumim PNL.
    • -1 (7 voturi)    
      Ce sa vezi! (Luni, 22 noiembrie 2021, 18:06)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui itf

      Mai baieti, ati stat un an la guvernare cu "hotii" penelisti! Cum ati putut rabda?
  • +14 (18 voturi)    
    "Ne apucăm serios de treabă" (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:06)

    J.C.Denton [utilizator]

    De 30 de ani tot se perindă d-ăștia care promit să se apuce serios de treabă, dar pentru că toți au treaba mică, o scapă din mână și trebuie să vină următorul să promită că se ține de ea (de treabă)...
  • -3 (7 voturi)    
    USA (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:32)

    FortApache [utilizator]

    Nu trebuie sa va mirati :)))
  • +7 (13 voturi)    
    "De joi trecem serios la treaba": (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:33)

    Emma12 [utilizator]

    : lustruirea bocancilor, curatenia pe sectoare, reorganizarea plantoanelor, intretinerea armelor din dotare, si niste vin fiert la popota ... :))
  • +11 (15 voturi)    
    Ciuca e desemnat identic cu Dancila ! Aerian, (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:37)

    deval [utilizator]

    nevinovat, cu abilitati si cunostinte care nu au nici o legatura cu functia ! O marioneta si mai obedienta ca macar Noaptea Mintii nu a dat amnistia impusa de Infractorul de la Rahova ! Asta doar stie citi mai bine dar nu mi-e mila de el -cum nu mi-a fost de dancileza- ca nu i s-a pus pistolul la cap sa accepte ceva ce clar, din toate punctele de vedere, il depaseste !!
    Adica o numire fix cum a facut Dragnea , de mai multe ori punand acolo, in mod evident, oameni de paie.
    Mai mult, va fi asociat cu armata si va trage dupa el, in noroi, si cata simpatie o (mai) fi la unii pentru asta.....
  • +12 (16 voturi)    
    Mesaj (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:40)

    BlaBla11 [utilizator]

    Am ieit sa va anunt...Eu sunt...Ciuma Rosie.
    Trist dar adevarat.
  • +11 (13 voturi)    
    S-a incheiat (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:52)

    averageJoe [utilizator]

    Au dorit - am acceptat.
    Mi-a propus - am acceptat.
    Presedinte de - .
  • +14 (16 voturi)    
    Iohannis vs Romania 1-0. (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:53)

    Luk [utilizator]

    Sau USL 2-0, depinde cum te uiti.
  • +15 (15 voturi)    
    PeeeeeeSeeeeeeDeeeeee (Luni, 22 noiembrie 2021, 15:54)

    DP19 [utilizator]

    Acum e bun psd? nu mai e ciuma rosie? Iohannis a distrus alianta de dreapta si a vandut PNL PSD-ului. Rusine si celor din pnl, " echipei castigatooare"! Orban vroia sa refaca alianta cu USR, dar slugile lui Iohannis nu, Rezultat: Orban afara si fraierii PNL a pierdut cam tot ce conteaza in negocierile cu banditii din PSD, mai aveau un pic si le lua PSD si sediul de partid.Ramanea echipa castigatoare cu boarfele in strada in prag de iarna.
  • +9 (13 voturi)    
    Sa ne apucam de impartit PNRR (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:04)

    cristian.l [utilizator]

    PNL si PSD doua partide ce ar trebui desfiintate la viitoarele alegeri.

    Din pacate electroratul se imparte in:
    1. Asistati sociali, pensonari si bugetari sustinuti, amante, veri si verisoare, toata mafia bugetara - electoratul PSD
    2. Liber profesionisti, afaceristi, naivii care au crezut ca PNL in sfarsit va face ce va trebui sa se faca in Romania, inclusiv eu - electoratul PNL - mergeti dracului
    3. UDMR care nu ai ce sa zici, oricum sunt mai ok decat PSD si PNL, oamenii cel putin stiu ce vor.

    Vom avea parte de cea mai mare hotie de dupa 90 incoace, noul guvern va avea sloganul
    "Sa furam impreuna" ,
    ca din PNRR e pentru toata lumea.

    4. USR - un partid neexperimentat politic, efervescenti si sub egida ca dorim sa facem ceva, daca pe alocuri chiar au reusit pe de alte parti apai au dat-o rau in bara. Cel putin s-a vazut ca a deranjat sistemul si acesta este motivul pentru care nu mai sunt la guvernare. Va trebui sa-si revada toate greselile interne, sa se adune pentru a putea spera la un procent mai mare in 2024 si sa-si ia cativa consilieri politici pe langa ei daca vor sa creasca, au nevoie de maturitate.

    5. Iohannis din ce si-a dorit a ajuns unde a ajuns, cred ca nici el nu se recunoaste si e intr-o situatie penibila, a accepta ca sa nu fie suspendat si sa joace linistit golf inca 3 ani. Ai dat-o bine la gaura sefu cu PSD+PNL. Traiasca CIUMA aliata, rosie, galbena, verde si ce culori mai vreti.

    6. AUR - no coment - cand vad tantarul acela cum umbla prin Parlament cu telefonul si forteaza pe unul si altul, cum impinge usi ...... ioi Doamne, dar mare e gradina.... atata poate omul, ar juca un rol fantastic in Las fierbinti, cum poate sa detina functia un astfel de specimen - vorbim de demnitate publica - ce demnitate are omul asta. Nu ca ceilalti ar avea, dar el manifesta activitati de tip fascist, legionar as spune mai degraba. Cum au aparut asa vor disparea, sunt lipsiti de consistenta.
  • +7 (11 voturi)    
    Ne intoarcem la stalinism (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:20)

    carmen_i [utilizator]

    Vom avea o dictatura a coruptilor, care de data aceasta vor fi extrem de agresivi si vot pune pumnul in gura oricui va indrazni sa-i critice.
    Adio democratie, adio drepturi constitutionale! Totul va fi doar un bolsevism in cea mai pura forma. Furtul va depasi orice limite.
    Ce este mai interesat este ca toata povestea are aprobarea SUA si UE, care au nevvoie de o Romanie cu sclavi.
    • -3 (7 voturi)    
      Dezastru ! (Luni, 22 noiembrie 2021, 18:15)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      E nasol! Treceti la sapat transee; cu Ciolos si Barna la harlet si tarnacop! Declarati razboi UE, US si care s-or mai nimeri prin zona!
  • +7 (9 voturi)    
    USL traieste! (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:21)

    I [utilizator]

    .
    • -4 (8 voturi)    
      "USL traieste!" (Luni, 22 noiembrie 2021, 18:18)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui I

      ...la peste 50%! Si USR: pe la 10%!
      • +5 (5 voturi)    
        nu pot sa nu remarc (Marţi, 23 noiembrie 2021, 0:05)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Bucuria care va anima!

        dar cum era cu PNL+USR+UDMR???
        zic ca tot peste 50% - dar depinde cum privesti, nu e asa???
        • -2 (2 voturi)    
          Corecta remarca! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:06)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          1. Unii mai veseli, unii mai tristi; c-asa e viata!
          2. Evident ca si vechea coalitie avea peste 50% , ca altfel nu treceau guvernul prin Parlament. Doar ca diferenta e data de PSD 29% vs USR 15%; adica de f'o 14%, oricum privesti. O posibila stabilitate in plus, dar care nu garanteaza neaparat ca se vor intelege mai bine si ca vor reusi sa scoata tara din groapa in care a bagat-o fosta guvernare de asa-zisa "dreapta".
        • +1 (1 vot)    
          au de ce sa se bucure (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:14)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          raman pe statul de plata.
  • +5 (5 voturi)    
    rotativa hoției (Luni, 22 noiembrie 2021, 16:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nășită de locatarul de la Cotroceanca, ajuns acolo din retorta securista de la Grivco.
    • -1 (1 vot)    
      Corect:! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:10)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dupa hotia PNL+USR+UDMR, acelasi nas a" rotit-o" la PNL+PSD+UDMR! Pentru urmatoarea, se pregateste si AUR.
  • +5 (7 voturi)    
    Înțelege cineva ce a dorit să spună? (Luni, 22 noiembrie 2021, 17:32)

    Chilian [utilizator]

    „E pentru prima dată când în programul de guvernare avem un procent substanţial pentru ceea ce înseamnă derularea unui proiect de investiţii, soluţii, precum şi măsuri sociale”

    Eu înțeleg că până acum programul de guvernare al coaliției anterioare a fost varză iar acum că este și psd implicat lucrurile sunt clare și bune. psd este un partid de profesioniști.
    Adevărul că și hoția este o meserie, se învață, se exersează și se aplică, cu mai mult sau mai puțin talent și dăruire. Guvernul de acum are și talent și voință și putirință adică are toate condițiile pentru ca hoția să fie de calitate.
  • +1 (3 voturi)    
    Ohanis a lasat locul gol pentru PSD (Luni, 22 noiembrie 2021, 18:22)

    Barbaneagra [utilizator]

    Oricine va candida la Presedintie in 2024 din partea PSD va castiga detasat, cu largul concurs al PNL, pregatit cu minutiozitate de O(n)anis.
    Rotativa se va extinde la prezidentiale, de unde a si pornit , de fapt, in clipa cand i s-a facut loc, fara prea multe fasoane, Marelui Tacut, Primului Schior, Dulapului Alb, etc.
    Banuiesc ca va fi lupta apriga intre catsa Firea, cea care se lupta zi si noapte pentru familie si copii, pentru pensionari ca sa viziteze Ierusalimul, si Ciolacu, sefu ciumei rosii, cel care a luat si banii de pe pieptu' mortului, vorba altei catse din Craiova.
  • +1 (1 vot)    
    „Treabă” (Luni, 22 noiembrie 2021, 22:27)

    aqualung [utilizator]

    De ce treabă te apuci acum? De stagnarea țării? Asta a făcut-o bine mersi și fără guvern până acum. Nu are nevoie țara de PSD ca să stagneze.

    A... se apucă hoții de furat pe bune. Asta da, asta este treaba care începe acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Pres'e'dinte (Miercuri, 24 noiembrie 2021, 1:24)

    iv_2015 [utilizator]

    Esti un mare Pres domnu ... din ala jegos rau .... de sters picioare la Peeseedee.

    Unul din ala de raman in el toate mizericile de pe ulita.

    Unul din ala fara ochi si creier si inima sa te doara fix in neuronul ce nu il ai de cei ce te-au ales.

    MAGARULE !
    Vor invata despre tine copiii si nepotii nostri cum ca a fost un "neamt" care ne-a tras teapa. Unul de ne-a pacalit mai rau ca Tepes.

    Cum sa fii ma atat de MAGAR ?
    Cum sa urinezi pe cei ce te-au votat ?

    Mai planta, mai dulap de prost gust, esti cu trei clase sub Dancila !!!! Da, vezi bine neghiobule.

    Asa te vom tine minte.
    Un MAGAR hot ce fura paiele oamenilor din sat ce l-au ales sef de grajd. Un gunoi mincinos.

    Sper sa te poti privi in oglinda fara sa te scuipi. Eu sincer nici pe TV nu te pot vedea ca daca e vorba de presa pe hartie ....

    Hai sa imbatranesti repede si sa dispari.
    Si nu uita: esti un GUNOI tradator.