UPDATE Cîțu: Vom merge la președintele Iohannis cu mai multe variante de premier / Ciolacu: Este și varianta prin rotație, președinții celor două partide

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 14 noiembrie 2021, 13:39 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
Florin Cîțu a anunțat că PNL, PSD și UDMR s-au înțeles pe programul de guvernare, urmând ca partidele să-i propună președintelui Klaus Iohannis mai multe variante de premier. La rândul său, Marcel Ciolacu a declarat că la Cotroceni se va merge cu două variante, una dintre ele fiind ca președinții PSD și PNL să asigure prin rotație șefia Guvernului.

„În ceea ce priveşte premierul, am discutat, vom merge la domnul preşedinte cu câteva variante şi apoi vom veni şi vom anunţa şi public. Va fi întâi o discuţie şi după aceea vom veni şi public cu ele. Cel mai bine, decât să apară tot felul de de informaţii pe surse, când ajungem la o concluzie, vom prezenta”, a declarat Florin Cîţu, duminică, la finalul şedinţei cu liderii PSD.

Cîțu a spus că ”încă nu avem o dată” pentru întâlnirea lu președintele Klaus Iohannis. Întrebat, de asemenea, când se va tranşa problema premierului, liderul PNL a răspuns că în perioada următoare. ”Astăzi, mâine, poate în zilele următoare”, a declarat Cîţu.

„Urmează să mergem la președintele României cu două variante. Este varianta prin rotație, președinții celor două partide, vom vedea și varianta agreată de președinte”, a declarat și liderul PSD, Marcel Ciolacu. El a mai spus că nu a discutat până acum cu șeful statului.

Liberalii nu vor să renunțe la funcția de premier. Florin Cîțu a făcut lobby intens pentru a păstra funcția pentru el, însă acest lucru este exclus de PSD. O variantă agreată de președintele Klaus Iohannis ar fi renominalizarea lui Nicolae Ciucă.

PSD a revendicat și el funcția pentru Marcel Ciolacu, iar UDMR l-a propus pe Kelemen Hunor.

O variantă discutată a fost deținerea prin rotație a șefiei Guvernului, dar și cea a unui premier independent, aceasta din urmă fiind însă exclusă total de PNL.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14949 vizualizari

  • +41 (49 voturi)    
    Si cele 3 variante sunt (Duminică, 14 noiembrie 2021, 13:44)

    sentenced [utilizator]

    1.Florin
    2. Citu
    3. Florin Citu
    • +7 (15 voturi)    
      PSD si PNL stiu ca ei oricum nu aleg omul (Duminică, 14 noiembrie 2021, 14:33)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      de fapt idiferent ce ar alege PSD si PNL tot Iohannis va decide asa ca ei au zis ca merg cu mai multe vartiante...adica NU STIM PE CINE VA ALEGE JOHANNIS
      • +14 (14 voturi)    
        mie să-mi (Duminică, 14 noiembrie 2021, 16:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        spună ciolanu unde a văzut el în Constituție că președintele țării poate propune 2 premieri care să-și exercite funcția prin rotație.
        • +8 (10 voturi)    
          22 12 2021 Ne Luam Tara Inapoi ? (Duminică, 14 noiembrie 2021, 18:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Haideti sa Haidem !
    • +15 (21 voturi)    
      Sau (Duminică, 14 noiembrie 2021, 15:04)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      1. Florin
      2. Câțu
      3. Superman
    • +19 (21 voturi)    
      Mai este... (Duminică, 14 noiembrie 2021, 15:55)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Mai este si varianta Marcel Ciolacu!Incredibil, dar sunt sanse sa traim si rusinea asta!
      • +11 (15 voturi)    
        Ce mi-ar place să iasă Ciolacu premier! (Duminică, 14 noiembrie 2021, 16:53)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

        S-ar alege praful de un partid istoric care a însemnat foarte mult pentru România. Sub conducerea celor doi uzurpatori, Iohannis și Cîțu.
      • -19 (21 voturi)    
        Pentru usr-isti este o rusine pentru ca ai lor (Duminică, 14 noiembrie 2021, 17:43)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

        s-au autoexclus de la guvernare.
        • +8 (10 voturi)    
          S-o crezi tu. (Duminică, 14 noiembrie 2021, 18:36)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui ty

          E mai bine pentru ei in opozitie, decat la guvernare si fara nicio promisiune indeplinita. Asa au o scuza. La guvernare nu aveau nicio scuza.
          • 0 (0 voturi)    
            Deci au fugit ca-i mai profitabil in opozitie (Luni, 15 noiembrie 2021, 20:08)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            pentru partidul lor - Uniunea Salvati Romania
  • +34 (38 voturi)    
    lol. mare negociator (Duminică, 14 noiembrie 2021, 13:46)

    georgebb [utilizator]

    Asa de bine a negociat ca muta discutia la Cotroceni.
  • +34 (38 voturi)    
    Variantele de premier sunt: (Duminică, 14 noiembrie 2021, 13:48)

    Amariei [utilizator]

    Eu, Citu, Florin si Superman. Dar inainte sa intru la Cotroceni o sa ma opresc sa beau vreo 7 beri, sa imi fac curaj.
  • +36 (40 voturi)    
    Inacceptabil (Duminică, 14 noiembrie 2021, 13:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Populatia romana spalata pe creier, vietnamezii si cetatenii din spatiul ex-sovietic ii dau like pe FB si deci l-au votat pe Citu. Mi se pare inadmisibil sa nu vina cu Citu cand are atatia sustinatori. Si aici ma refer la diamantele liberale Rares Bogdan, Alina Gorgiu, Florin Roman, Raluca Turcan, Emil Boc.

    Macar sa fie sfidarea, fata de restul romanilor care se simt acum tradati, completa. Si asa sa vedem ce zic si votantii PSD dupa ce PSD l-a dat jos prin motiune ca apoi sa-l sustina.

    Pai ori suntem golani, ori suntem golani?!


    Si daca va fi Citu, abia astept sa vad cum va remania vreun ministru pesedist, tot cum a facut cu USR, pe sestache, noaptea ca hotii. Si apoi sa zica "da, premierul poate demite pe cineva vrea fara sa dea socoteala". Si apoi sa fie in continuare sustinut de PSD. Apoi sa iasa Iohannis "Florin are sustinerea mea, nu vad motive sa-si dea demisia".

    Haideti ca ar fi moment de popcorn.
    • +20 (20 voturi)    
      Popcorn poate pentru Netflix sau HBO.. (Duminică, 14 noiembrie 2021, 15:05)

      Ben-Zen [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      altfel, filmul cu aceiasi actori care ne-au adus Zmeura de Aur l-am mai vazut.
  • +13 (19 voturi)    
    Propunere (Duminică, 14 noiembrie 2021, 13:49)

    tommyd [utilizator]

    Propunerile vor fi: Citzu, Ciolacu, Kelemen. Impreuna cu mesajul tacit: "Na Klaus, joac-o pe-asta!". Credeati ca renunta Citzu asa usor? :)
  • +17 (19 voturi)    
    hei (Duminică, 14 noiembrie 2021, 14:08)

    vax-albina [utilizator]

    1. ORI Câțu nu înțelege termenul ”DEMIS”,
    2. ORI îi convine interimatul cu banii pe mâna lui.
    Oricum. E sfidarea legii la nivel de prim ministru. Jenibil.
    Stupefiant.
  • +18 (22 voturi)    
    Acest nimurici cinic,mincinos,lacom,megaloman, (Duminică, 14 noiembrie 2021, 14:31)

    Rescator [utilizator]

    etc.,cu numele de alint Super-Cîțul este ca râia,nu putem scăpa nicicum de individ,deși în cooperare cu mentorul KWI ne-a băgat adânc în crize severe suprapuse:politică,economică,financiară,sanitară,
    morală și de securitate națională.Dacâ ăsta va fi desemnat ,din nou,în postul de PM de către abulicul
    KWI ar fi sfidarea supremă la adresa românilor jumuliți
    până la sânge.În ceea ce mă privește ,atunci când îi
    văd poza,intru în depresie și scap doar cu dicționarul
    extins de înjurături românești.Politrucii de toate culoriile
    se fac că negociază,de fapt ei joacă cinic,ruleta rusească cu România și cu cetățenii români.
  • +17 (19 voturi)    
    cel mai bine este (Duminică, 14 noiembrie 2021, 14:51)

    John_Re [utilizator]

    sa mutati Romania in Africa.

    dupa care va puteti face de cap.
    • +9 (13 voturi)    
      Este posibilă și această variantă! (Duminică, 14 noiembrie 2021, 17:07)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Numitul Super-Cîțul cred că are cetățenia botswaneză
      pentru merite deosebite în consolidarea monedei
      acelei țări.
  • +18 (22 voturi)    
    S-au "cartelizat" (Duminică, 14 noiembrie 2021, 14:56)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Gata, la revedere.. pe astia nu-i mai da nimeni jos curand. N-are cine.
  • +15 (15 voturi)    
    Varianta finala... (Duminică, 14 noiembrie 2021, 15:30)

    Rarara [utilizator]

    ...sunt io Cazzo, Capo dei capi... Pana mea, chiar nu se intelege ?
  • +14 (16 voturi)    
    Alege Chiparosul? (Duminică, 14 noiembrie 2021, 16:26)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Vaccinarea cu PSD?
    Sau
    Vaccinarea cu PNL?
    Ambele sunt toxice pentru Ro!.
    Alta variata!
    19 decembrie ziua declansarii anticipatelor!
  • +11 (11 voturi)    
    In termeni tehnici, Dansul Lebadoilor! (Duminică, 14 noiembrie 2021, 17:13)

    Fu Leng [utilizator]

    Creca multi se intreaba cum e asa ceva posibil! Doi golani sa faca cu randul....
  • -1 (5 voturi)    
    Iată ce a mai spus Cîțu: (Duminică, 14 noiembrie 2021, 17:22)

    ploiesteanu [utilizator]

    "Am agreat că vor creşte şi pensiile, vor creşte şi alocaţiile şi investiţiile. Trebuie să calculăm impactul. La pensii am discutat de o creştere de 7 la sută, dar trebuie să vedem impactul, cât ne putem permite”, a declarat Florin Cîţu, duminică, la finalul negocierilor pe care le-a avut cu social-democraţii. Întrebat dacă vor creşte şi alocaţiile, Cîţu a răspuns că legea în vigoare va suferi modificări. "La alocaţii rămâne legea în vigoare, cu câteva modificări", a explicat Cîţu. Liderul PNL a adăugat că aceste creşteri se vor aplica de la 1 ianuarie 2022. "De la 1 ianuarie, bineînţeles, dar repet, haideţi întâi să vedem impactul şi apoi să venim cu ele în detaliu să vi le arătăm, pentru că în funcţie de impactul pe care îl vom calcula, după discuţia de astăzi, putem să venim şi să spunem dacă rămân procentele pe care le-am agreat azi aici sau se modifică”, a declarat Cîţu. Deci maxim 7% la pensionari. Poate fi și 4 sau 5% dacă nu sunt bani.
  • +14 (16 voturi)    
    Votantii PNL.... (Duminică, 14 noiembrie 2021, 17:27)

    raspopitu [utilizator]

    voi astia care ati votat cu PNL nu ati ascultat cand USR-istii spuneau ca, in realitate votati cu pesede ???
    PNL=PSD=AUR=PMP.
    Cine vrea o administratie pentru cetateni are de ales intre USR si restul comunistilor...
    • -8 (14 voturi)    
      Cred că aveți dreptate. (Duminică, 14 noiembrie 2021, 18:03)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui raspopitu

      Dar ca să se producă MINUNEA ar trebui ca liderii
      USR să se delimiteze ferm de neomarxism și de
      MAREA RESETARE GLOBALISTĂ,atât de dragi
      lui Cioloș și roții sale motrice de la Bruxelles.
      Se pare că nu pot ,sponsorii nu-i lasă!
      • +8 (12 voturi)    
        Explică termenul "neomarxism" (Duminică, 14 noiembrie 2021, 18:36)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Poți? Sau ai auzit și dumneata de la alții? Ce înțelegi prin resetare globalistă? Cum trebuie să acționăm împotriva globalismului ăsta? Care e ideea? Dăm afară din țară firmele străine care ne storc averea moștenită de la străbuni, gonim supermarketurile care aduc numai produse străine? Cum să combatem globalismul ăsta nenorocit să-i fie bine României? Explică puțin, te rog.
      • +2 (6 voturi)    
        pana la marea resetare avem nevoie de mica (Duminică, 14 noiembrie 2021, 20:09)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Resetare locala.
        Mai eaxct sa scapam de furtocratii din PSD+PNL+UDMR.
        Dupa aia discutam de reseturi si doctrine pana se face dimineata!
      • 0 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 noiembrie 2021, 22:19)

        [anonim] i-a raspuns lui Rescator

  • +14 (14 voturi)    
    Rotație? (Duminică, 14 noiembrie 2021, 18:08)

    mr_mojo [utilizator]

    Cum vine asta?
    Reinventăm democrația? Sau o luam la mișto?
    Se merge pe ideea că e o mare frăție la guvernare și ca țara e in mâini bune.
    Vai de noi la anul și in anii ce vin!
    • +8 (10 voturi)    
      Aveți dreptate! (Duminică, 14 noiembrie 2021, 18:25)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Ce mare scofală este că rotim două capete seci,
      atinse de lăcomie și profund imorale!?
  • +7 (9 voturi)    
    Cum cine ?? (Duminică, 14 noiembrie 2021, 18:47)

    lokkos [utilizator]

    Marcel Catu sau
    Florin Ciolacu
  • +2 (4 voturi)    
    In San Marino (Duminică, 14 noiembrie 2021, 19:31)

    Costif1 [utilizator]

    exista chestia asta cu rotația PM, dar e prevazuta expres în Constituție.
    În România ar fi o inovație. Ma tem ca la capătul primei rotații titularul postului de PM nu va mai dori sa fie rotit, poate doar dacă a curățat/epuizat tot bugetul pe 4 ani și nu mai are ce sa cheltuie.
    Sau poate se înțeleg ca o săptămâna sa conducă ședința de Guvern unul dintre ei, săptămânile pare celalalt. S.a.m.d.
    Si daca la nivel de PM se poate de ce nu s-ar putea dubla și posturile de miniștrii de resort, de secretari de stat, și gata negocierea. Toată gașca multumita.
  • +3 (3 voturi)    
    parnaita esti DEMIS de 2 luni, INCHIDE gura (Duminică, 14 noiembrie 2021, 19:41)

    hopsinoi [utilizator]

    Citu evident da la gioale ca e mai bine sa ramana presminstru.
  • 0 (2 voturi)    
    N-are cum sa aleagă Citu (Duminică, 14 noiembrie 2021, 19:57)

    Costif1 [utilizator]

    Chiar dacă are un singur neuron valid, consilierii îl vor sfătui sa nu-i supere pe Ciolacu&co.
    Dacă nu se merge spre anticipate și probabil basca suspendare preș.
  • +3 (5 voturi)    
    golf (Duminică, 14 noiembrie 2021, 21:08)

    razeshu [utilizator]

    sanu uite sa isi ia cu ei trusele de golf, altfel nu pot intra pe teren si pierd sansa sa vorbeasca cu ficusul calator
  • -1 (1 vot)