USR: Dacă guvernul Ciucă trece, va trece cu voturile PSD, pentru că nici măcar toți parlamentarii PNL nu îl vor vota

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 29 octombrie 2021, 18:24 Actualitate | Politic


Ionut Moșteanu, deputat USR-PLUS
Foto: Hotnews
Purtătorul de cuvânt al USR, Ionuț Moşteanu a anunţat, vineri, că USR nu va vota Guvernul Nicolae Ciucă, el precizând că singura şansă ca acest guvern să treacă este cu susţinerea PSD. Moşteanu a arătat că nici măcar toţi parlamentarii PNL nu vor vota acest Executiv, pentru că parlamentarii lui Ludovic Orban nu sunt de acord cu acest guvern.
  • USR nu va vota acest guvern minoritar. USR Susține refacerea coliției de guvernare.
  • PNL, prin decizia de a merge înainte și de a nu flexibiliza mandatul premierului desemnat Ciucă și de a merge cu acest guvern minoritar, menține această criză politică.
  • Am văzut declarații contradictorii, domnul Cîțu spunea că o să treacă, premierul desemnat Ciucă spunea că acest guvern nu va trece. Dacă acest guvern va trece cu voturile PSD și vom avea o guvernare PNL-PSD-UDMR.
  • Este un guvern pe care nici măcar toți parlamentarii PNL nu îl vor vota. Am luat act de declarațiile domnului Orban și al unor apropiați.
  • Dacă acest guvern va trece, va tece cu voturile PSD.
  • Dacă PNL avea vreun plan pentru refacerea coaliţiei, flexibiliza mandatul şi se aşezau la masă pentru negocieri. Astăzi, avem o decizie clară a PNL, de a merge cu un guvern minoritar.
  • Conducerea PNL trebuie să decidă ce e bine pentru români, nu pentru unul sau altul din conducerea PNL.
Citește și:
VIDEO PNL a validat în ședința BEX lista miniștrilor Cabinetului Nicolae Ciucă: Alina Gorghiu la Justiție, Predoiu, la Apărare / Ciucă: Sigur, cum arată situaţia şi cifrele, matematic, Guvernul nu are şanse să treacă / Cîțu: Acest guvern va trece






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2257 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Astept Sa Iesim in Strada la Cotroceni+Modrogan (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:30)

    un domn [utilizator]

    altfel Apocalipsa ne asteapta !
    • -1 (7 voturi)    
      sa nu uitati.. (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:13)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa va luati cu voi.....certificatele de revolutionari...
  • +5 (11 voturi)    
    Nu te poti baza (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:33)

    Ben-Zen [utilizator]

    niciodata pe ce spune Catu.
    Atata clovnerie intr-o singura luna mai rar...
  • +6 (12 voturi)    
    corect (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:46)

    liviu_ [utilizator]

    o gluma proasta de guvern pnl
    facut doar in numele hotiei !
    • +4 (6 voturi)    
      FTFY (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Vezi ca ai scris "USL" incorect. Iata: Turcan, Gorghiu, Boc e sustinator... eheee... bune vremurile alea. Ieri tocmai ce vazusem ca a reinviat Crin Antonescu de a postat pe FB in sustinerea PDL-ului, scuze PNl-ului.

      Se reanunta vremuri bune pentru nostalgicii USL.

      Abia astept sa vad cum PSD va spune ca au votat pentru ca PSD e partid responsabil, ca se gandeste la binele tarii, la cetateni, ca vrea sa inceteze criza politica, PNL ii va face iresponsabili pe USRisti, Iohannis va preasfinti premierul Ciuca, PDListii revin in frunte si Citu va disparea incet, incet.

      Zici ca e prin perioada cand Iohannis iesea in fata ca propunere a USL. Deja vu, asa.

      Doar Dragnea lipseste.
  • 0 (10 voturi)    
    Dar USR cand se flexibilizeaza? (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:01)

    abc999 [utilizator]

    Cred ca toata tara se astepta ca si USR sa renunte macar la Stelian Ion daca PNL a renuntat la Catu.
    Merg cu Stelian Ion pana in panzele albe doar pt ca a scos scor bun la Constanta si e mare lider in partid.

    USR ar vrea sa fie partenerul senior in coalitie in conditiile in care au avut jumate din voturile PNL. Trebuie mai mult realism.
  • -5 (13 voturi)    
    Acum 10 zile USR dorea un guvern Ciolos minoritar (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:18)

    CezarN [utilizator]

    :))
    Acuma s-a umflat orezul in ei si nu mai vor un guvern minoritar. Ce politica ieftina! Desigur, in interesul national.
    • +3 (5 voturi)    
      Serios? (Vineri, 29 octombrie 2021, 23:51)

      Geneme [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Dc n a votat PNL guvernul Ciolos? Intreb asa la
      Misto - pt un prieten - ca stiu ce prostii o sa spui
  • -5 (9 voturi)    
    Prostia lui Ionuț Moșteanu. (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:40)

    asavreau [utilizator]

    Când spui de oamenii lui Orban, vorbești de o gașcă care nu-i partid politic parlamentar. Cultul personalității practicat de USR va distruge USR. Românii mai au în amintire cultul exarcebat al personalității practicat de niște siniștri conducători ai României. USR vor să fie siniștrii României?
    • 0 (4 voturi)    
      Aia 9-10 ai lui Orban (Vineri, 29 octombrie 2021, 23:53)

      Geneme [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      E adevaratul PNL.. restul gunoaie USListe
      Jura ca nu am dreptate..