VIDEO PNL a validat în ședința BEX lista miniștrilor Cabinetului Nicolae Ciucă: Alina Gorghiu la Justiție, Predoiu, la Apărare / Ciucă: Matematic, Guvernul nu are şanse să treacă / Cîțu: Acest guvern va trece

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 29 octombrie 2021, 17:12 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis si Nicolae Ciuca
Foto: Presidency.ro
Liberalii au votat vineri, în ședința BEX lista miniștrilor Cabinetului Nicolae Ciucă cu majoritatea de voturi și o singură abținere. De asemenea liberalii au aprobat și programul de guvernare propus de Nicolae Ciucă. În spatele ușilor închise, liderii PNL s-au plâns de posibilitatea respingerii în Parlament a premierului desemnat și de alegerile anticipate. "Să ne ferească Dumnezeu de anticipate", ar fi spus vicepreședintele PNL Ionel Bogdan, potrivit surselor HotNews.ro.

Singurul lider care s-a abținut de la vot a fost Gheorghe Falcă. În spatele ușilor închise liderii PNL s-au plâns de posibilitatea ca guvernul lui Nicolae Ciucă să nu treacă. "Alegerile anticipate pentru PNL ar fi un dezastru", ar fi spus prim-vicepreședintele PNL, Lucian Bode.

"Să ne ferească Dumnezeu de ele", ar fi spus și vicepreședintele PNL, Ionel Bogdan, potrivit surselor HotNews.ro.

Tot în ședință, președintele PNL, Florin Cîțu, le-ar fi spus liberalilor că în cazul în care premierul desemnat Nicolae Ciucă nu va trece de votul Parlamentului, el ar trebui să fie următoarea propunere de premier. ”Viitoarea propunere ar trebui să fie președintele partidului, normal”, le-ar fi spus Cîțu, liderilor PNL.

Lista actualizată cu miniștrii viitorului guvern Ciucă


  • Dan Vîlceanu - Finanțe
  • Alina Gorghiu - Justiție
  • Lucian Bode- Interne
  • Nelu Tătaru - Sănătate
  • Bogdan Aurescu- Externe
  • Marcel Boloș - Transporturi
  • Raluca Turcan - Muncă
  • Cătălin Predoiu - Apărare
  • Virgil Popescu - Energie
  • Sorin Cîmpeanu - Educație
  • Bogdan Gheorghiu - Cultură
  • Mircea Fechet - Agricultură
  • Robert Sighiartău - Digitalizare
  • Florin Roman - Economie
  • UDMR
  • Kelemen Hunor - vicepremier
  • Hegedus Csilla - Fonduri Europene
  • Barna Tanczos - Mediu
  • Attila Cseke - Dezvoltare regională
  • Eduard Novak - Tineret


Nicolae Ciucă: Sigur, cum arată situaţia şi cifrele, matematic, Guvernul nu are şanse să treacă


Decizia a fost anunțată la finalul ședinței de către liderul PNL, Florin Cîțu, și de premierul desemnat Nicolae Ciucă.



Liderul PNL Florin Cîţu a anunţat că lista Guvernului şi programul de guvernare aprobate de Biroul Executiv vor fi votate sâmbătă de Biroul Politic Naţional.

Premierul desemnat, Nicolae Ciucă, a spus, după şedinţa Biroului Executiv al PNL, că, la cum arată situaţia şi cifrele, matematic, Guvernul nu are cum să treacă, dar până miercuri, când va fi votul de învestitură în Parlament, mai este timp în care partidele "să găsească elementele comune". El a că susținut din nou că nu vrea să îşi depună mandatul şi că va merge până la capăt.
  • ”Sigur, la cum arată situaţia şi cifrele, matematic, Guvernul nu are şanse să treacă. Pe parcursul negocierilor s-a constatat multă inflexibilitate în negociere şi am constatat că nu se va putea ajunge la un acord politic care să dea o majoritate în Parlament”, a spus Nicolae Ciucă.
El a adăugat că, ”ţinând cont de situaţia de astăzi, una complicată, a hotărât să meargă cu Guvernul şi programul de guvernare în Parlament, pentru că există timp de reflexie până miercuri şi se pot gândi la ce poate spune electoratului”:
  • ”Nu am o experienţă politică, dar neajungându-se la un acord politic, prin votarea acestui guvern, se poate câştiga timp pentru liniile de comunalitate. pentru proiecte comune. (...)
  • Prin votarea acestui guvern pot să se aşeze şi să găsească un numitor comun. Mai mult, discutăm despre PNRR, va fi nevoie să îl punem în practică, să gestionăm fondurile, şi avem nevoie de un guvern cu forţe depline”.
Potrivit surselor citate, premierul desemnat Nicolae Ciucă i-ar fi cerut lui Florin Cîțu flexibilizarea mandatului pentru a coopta USR sau PSD la guvernare, însă de fiecare dată a fost refuzat.
Nicolae Ciucă a recunoscut public că PSD a dorit să intre la guvernare, el precizând că PNL a dat un mandat clar, pentru Guvern minoritar.

Ciucă a fost întrebat de jurnaliști de ce nu a cerut flexibilizarea mandatului în interiorul partidului iar președintele PNL, Florin Cîțu a intervenit: "Ne-am întors de vreo trei ori în partid, la consultări, despre mandat. De fiecare dată, ne-am întors cu același lucru".


Florin Cîţu: Acest Guvern va trece. Strategia e să discutăm cu fiecare parlamentar



Răspunzând unei întrebări a jurnaliștilor, liderul PNL, Florin Cîţu, a susținut că acest Guvern va trece, pentru că până miercuri se va negocia cu fiecare parlamentar.
  • "Aşa cum am vorbit cu domnul Hunor de mai multe ori, acest guvern va trece, va avea susţinere pentru că avem un program de guvernare cu soluţii pentru această perioadă prin care trece România, vine cu soluţii”, a spus Florin Cîţu.
Cum va strânge PNL voturile pentru învestirea Guvernului? Cîțu susține că strategia este de a se discuta cu fiecare parlamentar:
  • "Ştiţi bine că pentru a da jos Guvernul Dăncilă aceasta a fost strategia.
  • Aşadar, vom discuta cu fiecare parlamentar în parte. Mesajul meu pentru ei este că trebuie să discutăm cu fiecare parlamentar în parte, pentru a avea susţinere pentru acest guvern”.
PNL are în Parlament 125 de mandate după plecarea deputaților și senatorilor PNL (9 parlamentari) susținători ai lui Ludovic Orban, UDMR - 29, iar Minoritățile 18. Totodată, conducerea PNL stie că mai urmează alte plecări - în total, 15 parlamentari vor merge alături de Ludovic Orban.

Astfel, la un calcul simplu, PNL împreună cu UDMR și Minorități s-ar putea baza pe 166 de voturi din 234 câte are nevoie pentru ca Guvernul să fie învestit de Parlament. Liberalii ar mai avea nevoie de cel 68 de voturi să-și treacă Guvernul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30173 vizualizari

  • +54 (82 voturi)    
    JOS JOHANNIS & PNL (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:26)

    MTTRN [utilizator]

    Groparii Romaniei!
    • +16 (36 voturi)    
      N-ai uitat de PSD? (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:50)

      rusul.viclean [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Doar întreb pentru șefii noștri
      • +37 (41 voturi)    
        Spicuind printre "valorile liberale" ... (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:54)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui rusul.viclean

        Alina Gorghiu a fost numita pentru ministerul Justitiei pentru talentele ei de nimfa a PNL, fiind poreclita si Salteluta. Eu as fi numit-o Madam Dormeo. :)
        Catalin Predoiu a fost numit la Aparare probabil ca sa ne apere de tantari, caci e bata la toate.
        Dan Valceanu, ca un adevarat fost pesedist de Gorj, se va ocupa de Finante pe care le va inmulti ca afacerile familiei sale abonata la contracte cu statul, tatal sau fiind vicepresedinte PSD Gorj.
        Lucian Bode e numit din nou la Interne pentru ca nu a facut nimic, ceea ce este bine pentru USL.
        Florin Roman e foarte bun la ministerul Economiei avand in vedere ca a trecut o lege prin Parlament pentru marirea salariilor conducerii ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară) la peste 50.000 de lei lunar.
        Sorin Campeanu ramane la Educatie, fiind liantul perfect dintre Dan Voiculescu si dorinta acestuia de indobitocire a populatiei, pentru a avea o tara usor de manipulat prin Antena 3.
        Un guvern bun, ce merita votat de PSD ... ;)
      • +17 (25 voturi)    
        Dragi romani (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:07)

        Libanu [utilizator] i-a raspuns lui rusul.viclean

        Se pare ca la ultimele alegeri ati vrut sa scapati de dracu, dar ati dat de ma-sa... Veo si Dragnea erau mici copii pe linga Citu "Superman", Gorghiu "mori pentru sanatatea ta" et comp... Cum s-ar spune, ati dat briciu' la maimuta...
      • +2 (8 voturi)    
        Nici PNL (Vineri, 29 octombrie 2021, 22:29)

        MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui rusul.viclean

        A luat cateva sute de primari PSD, astia au adus voturile in 2020
        • +6 (8 voturi)    
          i-a luat dar nu prea au adus voturi (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 0:28)

          anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

          Ar merita facuta o analiza cate voturi in plus au adus diferitii primari traseisti - si procentual si ca numere absolute.
          Mai greu este cu calculul impactului traseistilor care au fost pusi pe listele de parlamentare, gen Sorin Câmpeanu, Daniel Constantin etc. Eu cred ca au adus foarte putine voturi pozitive si ca au indepartat ceva voturi pozitive, dar este greu de calculat și de dovedit. Oricum, când le-au dat funcții în partid și i-au pus pe liste, era deja un semn pentru direcția pe care o dorea PNL.
    • +15 (23 voturi)    
      Abia astept (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:54)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Faraonul si cu superman sa infunde puscaria cat mai curand!
  • +39 (45 voturi)    
    Da de ce? (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:26)

    bumble-bee [utilizator]

    Vă stă rău cu 10% în Parlament?
    • +15 (21 voturi)    
      10% e nerealist (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:54)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui bumble-bee

      10% e nerealist de mult. Daca se organizeaza anticipate in doua luni, PNL are probleme cu pragul electoral, ce 10%?
      • +3 (7 voturi)    
        are multi membri (Vineri, 29 octombrie 2021, 22:31)

        MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        care manamca o paine necinstita de pe urma lor, asa ca sunt pe acolo
        • +7 (9 voturi)    
          depinde de numărul celor care vin la vot (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 0:31)

          anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

          La 5,9 milioane alegători (câți au fost la ultimele parlamentare) 10% este 590.000 voturi, rotunjit 600.000. Să vedem.
      • -2 (2 voturi)    
        Era vorba de USR. (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 11:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Dacă va obține 10%.
  • +43 (59 voturi)    
    PNL incalca Constitutia si statul de drept (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:30)

    Gryphus [utilizator]

    PNL a ajuns in ultimul hal de ticalosie, incalca repetat COnsitutitia cu buna stiinta si statul de drept.

    Nu credeam ca o tara membra UE si NATO poate fi condusa in asemnea hal, doar pt ca PNl sa ramana la guvernare
    • -7 (17 voturi)    
      Explica (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:28)

      othelo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Cu ce incalca PNL in mod repetat constitutia?
      Ce articol a incalcat si de ce?
      Cand PSD isi dadea legi ca sa apere conducerea ei de justitie, batea si gaza oamenii in strada, ce mai ziceai?
    • 0 (4 voturi)    
      Asta-i tare! (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 5:20)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Taman un adept Ilici zbiara ca liberalii incalca Constitutia?

      Chiar un pedeserist este revoltat ca se incalca valorile UE si NATO?

      Cum ramane cu celebrul slogan:

      PENTRU CA PUTEM!

      lansat de colegul dumneavoastra??
      • -1 (1 vot)    
        Degeaba, nu înțelege. (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 11:34)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        Este un robot care spune ce a fost programat. Repetă aceleași lozinci lipsite de idei și logică, infectând spațiul public.
  • +31 (51 voturi)    
    Hai cu anticipatele ! (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:31)

    KTerinca [utilizator]

    Sa scapam dracului odata de voi !
    Sunt javre peste tot in politica, da' cel mai scarba imi este acum de PNL-ul portocaliu cu d-alde Citu si Bogdan si ceilalti din sleahta / gasca / clica distrugatoare.

    Varba cantecului, dedicatie Safului cel Mare si prost.
    https://www.youtube.com/watch?v=evYpusGiqUw
    • +2 (4 voturi)    
      Cum scapi de ei? (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 3:35)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Anticipatele inseamna dizolvarea parlamentului si 3 luni de campanie electorala. Apoi alegerile propriu-zise, apoi o noua runda de "consultari" la Cotroceni pentru numirea unui prim-ministru. Si daca PSD ia 40% iar AUR peste 10%, nu mai exista nici o sansa de majoritate parlamentara. Deci "criza" se prelungeste la infinit.

      In tot acest timp, cine este prim-ministru? Cine imparte banii? Cine conduce tara? Cuțu-PNL-UDMR...
      Teapa maxima.
  • +28 (44 voturi)    
    "Să ne ferească Dumnezeu" (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:34)

    blackbeard [utilizator]

    Mai, mai, dar tara asta e condusa de popi si fanatici religiosi? Cum ramane cu profesionistii educati, cei ce sunt capabili sa administreze si sa conduca?

    O gramada de prosti! Ce alti politicieni din tari dezvoltate o tin una si buna, zi de zi cu replici medievale?

    Flashnews ptr redusii mintali care se roaga la zei ptr a evita anticipatele: de anticipate va fereste profesionalismul de care dati *voi* dovada, nu un zeu, nu o religie. Cand sunteti prosti gramada, sigur ca se ajunge la circ si haos.
    • +18 (22 voturi)    
      Nu de mult în Dicționarul LAROUSSE (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:25)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui blackbeard

      al Limbii Franceze s-a introdus un nou cuvânt
      (JEAN d*ORMESSON):
      INAPTOCRAȚIA,adică: *Un sistem de guvernământ
      în care cei mai incapabili de a produce,și care,
      împreună cu ceilalți membri ai societății-cei mai
      puțin în stare să se întrețină singuri sau să se
      realizeze-sunt recompensați cu bunuri și servicii
      care au fost plătite prin confiscarea avuției și
      muncii unui număr de producători aflat în
      scădere continuă.*


      Notă:Nu-i așa că se potrivește ca o mănușă de
      DIVĂ(Turcan,Gorghiu,etc.) cu situația din
      România de astăzi?
      • +12 (18 voturi)    
        Cum să votați? (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:50)

        MDamain [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Și a mai zis ceva Jean d'Ormesson: Aux élections prochaines, votez pour Ali Baba. Au moins vous serez surs de n'avoir que 40 voleurs. (adică: la alegerile viitoare votați cu Ali Baba. Cel puțin veți fi siguri că nu aveți decât 40 de hoți).
  • +35 (49 voturi)    
    Dar de ce nu anticipate ? (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:36)

    Sorin_ [utilizator]

    Dar de ce nu anticipate ? Cum ar fi sa vedem intentiile de vot acum ? Partea nasoala este ca PSD ar putea sa faca majoritatea usor in guvern (bineinteles cu UDMR). Si iar mergem inapoi in trecut. Dar nici inainte cu PNL-ul actual nu vedem nici-o luminita (si daca totusi ar fi o lumina, sa nu fie trenul din tunel).
    I
    • +2 (6 voturi)    
      Nici-un "poate"! (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 5:23)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Sorin_

      Pedesereul sigur va face majoritatea.
      Si nu cu UDMR, ci cu haurul.

      Pe deplin de acord ca "nici inainte cu PNL-ul actual nu vedem nici-o luminita"!

      Dar nu, asta nu este un motiv sa revenim la Veorica si sa il putem pe Daddy la Cotroceni ...
  • +16 (36 voturi)    
    Newsflash pentru PNL (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:38)

    Nyk1 [utilizator]

    'Mniezău nu există și deci nu vă poate feri de inevitabil.
  • +39 (53 voturi)    
    Cu Turcan (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tataru, Gheorghiu, Predoiu, Cîmopeanu - e aceeași holera galbena care a dus tara in groapa, pusa pe jaf si nărăvită la ciolan. Anticipate !!!
  • +27 (33 voturi)    
    Vroia sa spuna (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:40)

    AndreiBCO [utilizator]

    "Sa ne fereasca Ciolacu de anticipate"
  • +34 (40 voturi)    
    culmea... (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:40)

    nea_caisa [utilizator]

    sa ne spuna PNL ce fel de culme e aia cand te arunci in apa cu un bolovan de gat si zici "Doamne ajuta". hai sa mergem in fundul gol in Parlament ca doar n-or fi aia nebuni sa ne bage in anticipate.
  • +3 (13 voturi)    
    da de ce... (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:44)

    exilatul [utilizator]

    ala de sus sa va "fereasca de anticipate"!!??...sunt curios sa vad cu cine voteaza poporul de revolutionari...vorba vine pt ca se stie ordinea : psd pe primul loc urmat la mare distanta de aur , pnl , usr , udmr...pacat ca popii nu si fac partid ca ar fi primii...la citi ...bunici ( plus hotii si escrocii ) sunt in ro e normal clasamentul...
  • +22 (26 voturi)    
    Numai unul si unul (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:45)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Adevarati!
    Gorghiu, Turcana,Bode, Campeanu, Vilceanu, Predoiu, Aurescu.
    Toata floarea cea vestita a PNTCD!
    Daca le intelegeti directia!
    Sinucidere politica asistata de doi farisei!
    • -3 (7 voturi)    
      Adevarati (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:33)

      othelo [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Campeanu e pesedist, a fost in vreo 2-3 guverne PSD.
      Aurescu e un tehnocrat. E cel care s-a luptat in justitie si a castigat Insula Serpilor pentru Romania, in defavoarea Ucrainei.
      Deci... de unde si pana unde PNTCD?
      Si chiar daca ar fi PNTCD, care ar fi problema?
      Decat FSN (un PCR mai mic), mai bine PNTCD
  • +12 (14 voturi)    
    Militarul tot militar (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:47)

    Casargoz [utilizator]

    O sa rămână in analele politicii la fel ca atacul cavaleriei ușoare .
    When can their glory fade?
    O the wild charge they made!
    All the world wonder’d.
    Honor the charge they made!
    Honor the Light Brigade,
    Noble six hundred!
  • +19 (23 voturi)    
    Ciucă a dat PNL-ului fustița deoparte (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:54)

    EllenaS [utilizator]

    Bravo, generale! Arde-l pe mitocan! Să vadă toată țara cine n-a vrut niciun fel de guvern în afara celui din jurul PNL-ului! Ai crescut în ochii românilor! Biroul Executiv al PNL-ului ți-a dat un r a h a t din care să faci bici! Dovada iresponsabilității totale a acestui partid pe ducă!
  • +21 (25 voturi)    
    Lista de lista de lista (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:55)

    sile_v [utilizator]

    Vilceanu, Bode, Gorghiu, Turcan, Campeanu, Florin Roman, Predoiu, Sigartau...

    Pacat ca nu e si Busoi, ca de abia atunci lista era completa.

    P.S. Stiu ca guvernul are sanse mici sa treaca si e absolut normal. Singura chestie pozitiva in guvernul asta era UDMR-istul Hegedus Csilla la fonduri europene. Mult prea putin, fata de lista de mai sus, o combinatie perfecta intre incompetenta, slugarnicie si ticalosie.
    • +3 (5 voturi)    
      UDMR-istul care e UDMR-ista (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:19)

      calinutz2009 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Csilla_Heged%C3%BCs
      • +3 (5 voturi)    
        Scuze (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:44)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui calinutz2009

        Mi-a scapat ca e o ea
      • +1 (1 vot)    
        Stela Scripcaru (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 5:11)

        Costif1 [utilizator] i-a raspuns lui calinutz2009

        in traducere . Bine că nu o cheamă Beata sau Tunde.
  • +21 (27 voturi)    
    guvern pnl infractional jos!!! (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:55)

    moima [utilizator]

    lista aia arata bine pentru o camera la Poarta Alba!
  • +11 (21 voturi)    
    Niste incompetenti (Vineri, 29 octombrie 2021, 17:57)

    Parinte1 [utilizator]

    Nu aveti senzatia ca suntem prizonieri? Tara asta e furata de unii care nu vor sa plece cu niciun pret de la butoane. Intre timp mori oameni ... Presedintele se plimba cu sotia in Egipt. Si isi pune protejatii-incompetenti in functii: Gorghiu la Justitie,in continuare Turcan la Munca si marele mason ingamfat si autosuficient Cimpeanu la Educatie. Suspendarea presedintelui de urgenta ar trebui facuta! Nu se mai poate!
  • +22 (28 voturi)    
    Este o mare jale cu numirile astea tembele! (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:02)

    Rescator [utilizator]

    Să ne gândim doar la două care ies tare în evidență:
    -Avocata Mafiei de la Iași,numita Gorghiu,la
    *JUSTIȚIE* !???
    -Prune în gură Predoiu(prietenul Udrei) la
    APĂRARE.
    Să ne gândim doar la stupoarea partenerilor din
    NATO,când va vorbi Predoiu la reuniunile miniș-
    trilor Apărării.
    Este clar că numiții KWI și Super-Cîțul își bat joc,
    într-un mod grosolan de România și români.Trebuie
    alungați urgent de la putere!
    • +8 (8 voturi)    
      sa nu uiti te rog (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:13)

      tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      de ministrul Somn la drum cu SPPu'
      • +6 (8 voturi)    
        Nu-l uit și nu-l uită nici românii pe (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:52)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui tabita1

        acest nimurici.Din păcate toți cei propuși în
        Guvernul fantomă nu sunt buni de nimic.
  • +21 (27 voturi)    
    Alina Gorghiu la justite - asa da! (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:06)

    VOX. [utilizator]

    Ea l-a prins pe Ponta furand sandvisurile copiilor. Am vazut la televizor!
  • +25 (29 voturi)    
    jenant (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:09)

    Enofereus [utilizator]

    aceleasi personaje reciclate care nu au facut nimic in functii de conducere. Ghorghiu justitie?! Predoiu aparare?! Tanczos mediu?! Nu va mai votez in veci!
  • +17 (19 voturi)    
    Guvernul ...care ?! (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:13)

    ratonel [utilizator]

    Am înțeles ! Au fost nominalizați cei responsabili cu împărțirea cașcavalului , dar au uitat că încă nu avem oile care trebuie mulse , nici cioban să facă cașcavalul ... nasol ...
  • +20 (24 voturi)    
    Avem o imagine despre puterea reală din RO (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:16)

    Propinatiu [utilizator]

    Noroc că un partid de mare viitor ca PSD nu votează aşa ceva!!! Invariantă e ocolirea USR, pentru că a ridicat problema anticorupţiei. Îm aprilie 2020, Ludovic Orban a fost şocat de propunerea Alinei Gorghiu să putem face puşcărie acasă dacă pedeapsa e de până la 7 ani.
  • +18 (22 voturi)    
    Chiar daca nu trec, au deja "realizari" (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:20)

    Caligula [utilizator]

    Alina Gorghiu la Justitie si Catalin Predoiu la Aparare sunt totusi niste realizari ale echipei castigatoare. Au ramas fara oameni? In stilul asta fi sunat mai bine Alina la Aparare...

    Ma intreb, ce au castigat de cand au ajuns la conducere si pana acum?
    • +3 (3 voturi)    
      alinutza la aparare... nu e rea ideea (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 12:33)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Am economisi banii bagati in arme. Ii rezolva pe rusi instantaneu, deci am rezolval cu apararea. Daca o coopteaza si pe udrea la minister, deja putem spune ca avem si arme de atac :D
  • +24 (28 voturi)    
    Johannis trebuie suspendat (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:29)

    cristian.l [utilizator]

    sa depuna madatul Ciuca...atata timp cat ai de acum rezultatul privind caderea acestui guvern sustinerea lui va duce inevitabil la demostratii si implicit la suspendarea Presedintelui...

    Singura solutie pt Romania e un Guvern majoritar nu minoritar, astfel va fi un guvern amputat in luare decizilor rapide care se cer in momentuld e fata.

    Citu si-a atins scopul de a nu reusi o majoritate parlamentara pentru a conduce mult si bine un guvern fara drept de decizii. Timpul trecem, bani incasam, de muncit ne facem ca muncim vreo 6 luni cu guvern interimar - tipic romanesc.
  • -4 (26 voturi)    
    ridicol! (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:35)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Faceti sedinte peste sedinte ca sa faceti o lista de ministri de parca ati avea majoritate in Parlament.
    USR nu va volteaza ca va uraste din orgolii si ambitii prostesti, similare cu ale PNL.
    Ciuma rosie? Nici atat...asteapta alegeri anticipate dupa care urmeaza ancipatele, bizonii vor vota 40 la suta cu PSD, si vine la guvernare cu AUR sau fara AUR. Cu USR se poate orice...
    Dupa care urmeaza suspendarea lui KWI, care nu va sti nici ca a fost suspendat caci va fi ba in Germania, ba in Egipt, ba la golf.
    Si cu asta basta ...adio si n-am cuvinte ,Romania!
    • +12 (16 voturi)    
      ba (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      usr nu-i uraste din "orgolii si ambitii prostesti", ci pentru ca le-au demis ministrii aiurea si au incalcat coalitia...

      nu mai minti si manipula postacule... o dai cu "ciuma rosie" da e clar ca esti o sluga psd, pnl sau,,, cine stie, poate haur!

      cu "oameni" ca tine, concluzia e in schimb adevarata...
    • +7 (9 voturi)    
      Ministrii PNL (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:54)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      sunt de toata jena (exceptie Aurescu). De ce sa-i voteze USR? Daca erau propuneri OK din partea PNL, nu era corect sa nu fie votati de USR, dar la multe din panaramele propuse votul politic pro este inutil. Ciuca in armata a fost general, dar in politica este doar un umil caporal. El chiar nu are nimic de zis fata de jenanta echipa PNL?
  • +15 (19 voturi)    
    :) (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:46)

    rei [utilizator]

    s-au chinuit sa pne niste numein locul celor de la usr.....ca ceilalti sunt tot aia din guvernul trecut
  • +12 (14 voturi)    
    Ciuma rosie e ...... (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:56)

    cristian.l [utilizator]

    copil mic pe langa CIUMA GALBENA!

    Ce ziceti voi astia care am strigat ca tampitii Ciuma rosie in sus si jos si am votat cu PNL.

    Noroc ca sunt departe de Bucuresti ca minerii au fost blanzi de ce le faceam eu miseilor astia..... cu tomahak-ul pe ei mama voastra de ticalosi ....... in spitale e genocid si voi va bateti joc.
    • 0 (4 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 0:18)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cristian.l

      hai zi zau ca#ciumarosie era mai buna cu toata hotia voastra.
      zi ma, ai tupeu, ca asa tai cate 5% din pesedeu.

      nimeni nu uita ce penala a fost si este ciuma rosie!!!
  • +14 (16 voturi)    
    numai 1 si 1... (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:57)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic sa facem 1 PM si 40 de ministere.... si pe prim ministru sa-l cheme alibaba... sa stim dracu o treaba!
    • +4 (6 voturi)    
      neah (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 0:01)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      39+1. alibaba e la cotroceni
  • +7 (7 voturi)    
    asa (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:14)

    csan [utilizator]

    minunat!
  • +17 (17 voturi)    
    Cîțu: Acest guvern va trece (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:29)

    cristi_an [utilizator]

    Ciolacu: Pentru ca furam impreuna
    Kelemen: Igen
  • +15 (15 voturi)    
    " Strategia e să discutăm cu fiecare parlamentar" (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:36)

    ember [utilizator]

    savedem cati parlamentari o sa inregistreze convorbirile si cati o sa primeasca mita.
  • +15 (17 voturi)    
    trista tara... (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:50)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Cutzulica a dovedit ca nu valoreaza nici apa trasa dupa el.
  • +16 (18 voturi)    
    am inteles ca (Vineri, 29 octombrie 2021, 19:59)

    minus [utilizator]

    Romania educata, prin reprezentantii sai din Echipa Castigatoare, joaca ruleta (zisa ruseasca), convinsa fiind ca un eventual glont nu va produce decat daune estetice unui cap cu vid abolut in interior.
    Adica prin discutii cu fiecare parlamentar, dincolo de apartenente politice si mai ales de interese, se va produce o iluminare a respectivului care se va prosterna in fata capodoperei de program de guvernare. Daca chiar se va intampla asta "să ne ferească Dumnezeu" de ce va urma in Parlament, ca de Guvern si de Presedinte nu ne-a ferit.....
  • +14 (18 voturi)    
    Generale, Desteptarea! (Vineri, 29 octombrie 2021, 20:12)

    Observtot [utilizator]

    Ai fost tot ce s-a putut sa fi in viata asta.
    Ajungi acum mascota unui ardelean sas infumurat si prost, si a unui ignorant cu diploma Made in USA?
    Trebuie sa mai ai 10% din demnitatea pe care ai avut-o, si 5% din curajul dovedit in teatrele de razboi, si SA-TI DEPUI MANDATUL MAINE DIMINEATA!
    Nu este lupta ta, nu este nici macar lupta Poporului Roman, este lupta unor mafioti care fura tara asta de peste 30 de ani, vezi doamne in numele Poporului Roman. Noi ii cunoastem, iti apreciem cariera, semnalul tau ar fi o imbarbatare pentru noi, nidecum un semn de slabiciune. Nu uita juramantul depus de ati apara patria chiar cu pretul vietii.
    Fi Patriot pana la capat. Ai avut un moment de ratacire care poate fi iertat. Fii BARBAT!
    • +5 (7 voturi)    
      Total de acord cu postarea. (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:59)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Observtot

      Dacă intri în troaca politică te mănâncă porcii.
      Prin acceptarea posurii de Premier Desemnat ,
      Nicolae Ciucă și-a șifonat rău imaginea și a adus
      prejudicii și Armatei,instituție care nu are nicio vină
      în comedia sinistră instrumentată de cuplul malefic
      KWI -Super Cîțul.Nu poți fi General cu patru stele și
      să te lași umilit de un infractor de drept comun,numitul
      Super-Cîțul.Rog sincer-mandatul jos!
    • +3 (5 voturi)    
      nu trebuie depus mandatul (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 0:43)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Observtot

      Este important să cadă această propunere de guvern în parlament.
      Dar pentru generalul Ciucă singurul mod de a ieși onorabil din cursă este cel din Titanic vals: un discurs clar în parlament că i s-a dat de la partid un mandat imposibil și apoi o listă de lichele incompetente ca miniștri, și că el cere ca acest guvern să nu fie votat. în prime-time, ar fi o bine-venită readucere a adevărului în politică.
  • +13 (15 voturi)    
    Vai de mama ei de democratie (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:22)

    George. [utilizator]

    Este jenanta asocierea asta intre un general de armata (chiar in retragere)
    si un partid politic.

    Armata are vreo opinie?
    • +5 (7 voturi)    
      Are o opinie,dar fiind *MICA MUTĂ* (Vineri, 29 octombrie 2021, 22:02)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui George.

      (cândva de mult era Marea Mută) nu are voie să
      spună nimic.Din sursele mele 90% dintre militarii
      activi sunt dezamăgiți de circul politic și de jalnica
      prestație a lui Nicolaie Ciucă.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce guvern penal (Vineri, 29 octombrie 2021, 21:23)

    galeo [utilizator]

    Astia isi bat joc de romani.
  • +7 (7 voturi)    
    Fara rautate! (Vineri, 29 octombrie 2021, 22:27)

    ber [utilizator]

    Dar din curiozitate! Curios din fire, am cateva intrebari ivite din citirea cv-ului domnului Ioan-Marcel Bolos.
    1. Ce a facut intre 1986-1982?
    2. Ce a facut intre anii 2000-2005?
    3. Cum a putut sa faca intre 1992-1998 doua facultati atat de diferite (inginerie electromecanica si stiinte economice), fiind in acelasi timp angajat pe posturi cu raspundere (de ex. contabil sef!) la primaria Oradea?
    4. Cum a putut sa-si indelinesca sarcinile didactice la Oradea fiind angajat in functii de raspundere la Bucuresti?
    Asta pentru ca in experienta mea de viata am ajuns la concluzia ca nu se prea poate impleti Tanda cu Manda. Stiu ce inseamna un doctorat, o pozitie de cadru didactic, etc!
    • +1 (1 vot)    
      Scuze (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 6:05)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui ber

      1. Ce a facut intre anii 1986-1992?
  • -5 (7 voturi)    
    Cine nu voteaza guvernul, va raspunde penal (Vineri, 29 octombrie 2021, 23:32)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    pentru Crime Impotriva Umanitatii!
    • +3 (3 voturi)    
      Ce glum buna Ha Ha (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 2:55)

      Raka [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      Nici proprii lor PNL-isti nu va vota acest guvern, o gluma proasta de altfel !
  • +8 (8 voturi)    
    parodie teatrala (Vineri, 29 octombrie 2021, 23:48)

    Cactus Jack [utilizator]

    ....Predoiu militar sef, Alinuta justitia, acuma nu. mi dau seama, isi bat joc de sarmanul Ciuca, sau de romani? Pana la urma sarmanul s-a trezit ca totul este doar o comedie, iar el are rolul raposatului Burlic. Normal ca nu va trece, iar ciolannis va nominaliza urmatorul premier, adica pe citu. Asa continua totul pana la primavara, vara....Ciolacu face spuma la gura, Ciolos la fel, iar ei se distreaza de prostia acestora.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu e chiar asa (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 10:41)

      Razvan002 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Problema e ca fara guvern cu puteri depline nu vin banii de la UE, asa ca n-au ce cascaval sa imparta la apropiati. Asta e de fapt miza.
      Niste jigodii !
  • -3 (3 voturi)    
    Ce misterul…. (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 2:47)

    Timonierul [utilizator]

    in mizeria politica și economică , va surâde alegeri anticipate ?
    A estimat cineva costul enorm al alegerilor ?
    Celor care doresc un circ costisitor :
    Cine credeți ca va câștiga așa zise alegeri?
    Aceiași mizerabili poate cu 1-2% in sus sau jos, dar absolut nu exista un partid majoritar cu excepția comuniștilor ascunși sub alt nume ( sanki…PSD )
    Cu mici excepții , majoritatea romanilor su rămas comuniști înfocații, cu excepția numai a celor care au înțeles ca țara nu are un viitor strălucit !

    Încetați cu critica, nimeni nu este vinovat, doar votantul !
  • +2 (4 voturi)    
    Clovnii PNL-isti se valideaza intre ei (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 2:54)

    Raka [utilizator]

    Sa vedem daca si parlamentul ii valideaza , desi sunt sanse infime. Cine imi explica si mie ce strategie au PNL-istii astia pentru mascarada asta ieftina, cand toti le dau cu flit si e clar pentru toata lumea, ca acest cabinet plin de tot felul de clovni din PNL, incat rad si copiii de gradi de ei , nu va fi validat de nimeni. Parca e o gluma proasta. Imi pare rau ca l-am votat pe papitoiul asta de Johannis. Despre Catu , ce sa mai zici , e groparul PNL-ului, care se crede Mesia.Poate alegerile anticipate ii vor aduce cu picioarele pe pamant.
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 6:38)

    nlln [utilizator]

    Cum este posibil ca un partid care nu trambiteaza decat cat de european/ liberal este sa apara in lunga lista de ministri cu doar doua nume de femei si acelea controversate( nu s-au remarcat prin nimic positiv in ultimii ...zeci de ani)?
  • +1 (3 voturi)    
    Nicolae Ciuca (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 7:45)

    Ibit [utilizator]

    Este pe post de marioneta , sau sluga preaplecata , cum doriti sa-i spuneti .
    Iohannis si Citu stabilesc ce si cum , iar Ciuca isi asuma totul .
    Asta da conducator de osti !
    Sa ne fereasca Dumnezeu de ceva rau cand avem astfel de conducatori .
    Sper ca guvernul Ciuca sa cada cu succes in Parlament .