Florin Roman, mesaj către liberalii care demisionează din grupul parlamentar: O să propun colegilor ca cei care pleacă şi atacă partidul să o facă din afara lui

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 16:52 Actualitate | Politic


Florin Roman
Foto: Facebook
Cinci liberali, în frunte cu Ludovic Orban, au demisionat în ultimele zile din grupul parlamentar al PNL, iar preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Florin Roman, spune că va propune ca aceia care atacă partidul să fie excluşi din PNL.

"Sigur că regret plecarea fiecărui coleg parlamentar. Vom pierde probabil 13-14 parlamentari din totalul de 134. Dar nu 40, cum vroia fostul președinte. Le multumesc celor care rămân fideli PNL. Vom rămâne de departe cel mai important partid de dreapta din Parlament. PNL înseamnă și 250.00 de membri, 1264 primari și 17 președinți de Consilii județene, fideli partidului, nu unui om. A mai încercat, recent și Tariceanu sa rupa PNL. Iar rezultatul este cunoscut. Nu mai exista politic", susține Florin Roman.

El mai afirmă că va propune ca aceia care atacă partidul să fie excluşi din PNL: "Să le spunem clar - ușa PNL este închisă celor care își bat joc de PNL!".

Aminitm că marți Ludovic Orban și-a anunțat în plenul Parlamentului demisia din grupul parlamentar al PNL, precizând că nu-și dă demisia și din partid.

Miercuri, alți doi parlamentari au anunțat, în plen, că părăsesc grupurile parlamentare al PNL. Este vorba de senatorul PNL Ovidiu Florean și deputatul PNL Alexandru Kocsis. Joi, şi-au anunţat demisia din grupul PNL deputaţii Ionel Dancă şi Constantin Şovăială.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1399 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ușa PNL este închisă celor care își bat joc de PNL (Joi, 28 octombrie 2021, 17:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Foarte bine. Sunt sigur ca e valabil inclusiv pentru pesedistii care stergeau pe jos cu Orban si Iohannis in anii 2015 - 2020 si care acum sunt "liberali".

    Sau sa inteleg ca Roman pune mai mult pret pe niste slugi trasesiste si oportuniste care azi injura PNL, maine se baga in partid, dar are zero empatie pentru liberalii care pleaca din partid din cauza scarbei fata de "echipa castigatoare" ce aproape a ingropat partidul?

    E bine de stiut ce fel de oameni apreciaza. Arata caracterul lui.
  • +6 (8 voturi)    
    inclin sa cred ca... (Joi, 28 octombrie 2021, 17:13)

    Lucky1 [utilizator]

    ...totusi, Orban a fost cel mai bun presedinte al acestui partid care a promis muklte dar a facut nimic pentru popor.
    Si mai inclin sa cred ca pnl-ul actual este ca un castel construit din carti de joc. Cand vor cadea 13-14, intreaga sandrama se va prabusi la pamant.
  • +9 (11 voturi)    
    sunteti pe locul 2 !!! (Joi, 28 octombrie 2021, 17:21)

    exilatul [utilizator]

    dupa psd..pe locul 2 la numarul de hoti si escroci...
    • +5 (5 voturi)    
      Nu stiu ce sa zic (Joi, 28 octombrie 2021, 18:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      PDL se agita sa iasa la egalitate cu ei. Nu dau inapoi. Scuze... am vrut sa zic "PNL", dar nu prea imi iese.
  • +2 (10 voturi)    
    Poate ca ei vor salva imaginea PNL-ului (Joi, 28 octombrie 2021, 17:24)

    D-or [utilizator]

    Imaginati-va ca daca legea cu interzicerea dreptului la munca al nevaccinatilor va fi aprobata de Camera, atunci toata revolta va fi contabilizata de catre PNL si acum si mai tirziu, in istorie.
    PNL-ul mai are pete negre in istoria sa, sa nu uitam de 1907, apoi de reducerea pensiilor si a salariilor. Vreti sa deveniti sinonimi cu catastrofa?

    Sunt unele victorii mult mai rusinoase decit infringerile, deci pentru PNL cea mai onorabila solutie ar fi respingerea legii.

    Simpla initiativa va putea fi uitata si iertata, dar adoptarea, daca va produce efecte, niciodata.
  • +2 (2 voturi)    
    Tara cu 80% analfabeti functionali: (Joi, 28 octombrie 2021, 17:36)

    GeoBaiDan [utilizator]

    Pacaliciul ala politician zice : "că va propune ca aceia care atacă partidul să fie excluşi din PNL."
    Adica, "Cine ataca partidul, sa plece! (deci delicvetul (1) e in partid, (2) il ataca, (3) pleaca -in aceasta ordine)"

    Titlul HN zice: "O să propun colegilor ca cei care pleacă şi atacă partidul să o facă din afara lui " [deci delicventul (1) intai pleaca, (2) apoi ataca partidul
    (in cel mai bun caz actiunile sunt concomitente, ca si cum ala pleaca bombanind de la PNL la PSD :-)) )... apoi, (3)a treia actiune: "e dat afara din partid" (desi nu e clar de ce si cum mai e dat afara daca deja a plecat)]

    Caragiale zicea (citat aproximativ): "Iar asta e dintre aia meghiocri..." hahahaha, cat de actual e, nu numai in politica!
  • +4 (4 voturi)    
    paaai (Joi, 28 octombrie 2021, 17:41)

    SerbanBjd [utilizator]

    Tariceanu tin minte ca asa a disparut din politica: Trebuia sa plece de la guvernare si nu a plecat.
  • +4 (4 voturi)    
    Florinel vai si amar de capul tau... (Joi, 28 octombrie 2021, 17:42)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... si a echipei castigatoare. Nu sunteti in stare sa formati un guvern, ati distrus PNL.ul, rusina sa va fie. E o neobrazare cele afirmate, te-am vazut cand ai fost dat afara din parlament. Cu siguranta vei fi dat afara si din partid, alaturi de deseurile din echipa castigatoare. Singurul lucru ce ati castigat este dispretul populatiei, oare e bine asa?
  • +8 (8 voturi)    
    Pacaliciul asta vorbeste de cei care (Joi, 28 octombrie 2021, 18:56)

    Susufler0 [utilizator]

    "isi bat joc de PNL" !

    Sa-i spuna careva ca Catu si sleahta lui de la varf in care este cuprins si Roman sunt cei care isi bat joc de PNL, nu Orban si cei cativa care se afla langa el !

    PS Panarama asta de Florin Roman a facut ceva bun la viata lui (de politician de dreapta )?
  • +7 (7 voturi)    
    mai ciokoflendere (Joi, 28 octombrie 2021, 19:52)

    DiDiRo [utilizator]

    ce te caracterizeaza pe tine ca liberal? Sigur nimik pentru ca esti doar o simpla LOAZA.
  • +3 (3 voturi)    
    Un lucru e cert, (Vineri, 29 octombrie 2021, 0:52)

    yol [utilizator]

    cacarau se intoarce! Forta pnl!!