VIDEO Ciolacu, după discuţiile cu PNL: În PSD opţiunea clară este de a nu susţine un guvern minoritar / Am o comunicare cu premierul desemnat, nu am negocieri cu PNL

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:23 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: PSD
Florin Cîțu și Nicolae Ciucă s-au întâlnit cu liderii PSD, marți seară, la vila Lac, pentru a negocia un nou Guvern. Marcel Ciolacu a afirmat, miercuri, că are "o comunicare cu prim-ministrul desemnat", fiind "obligat ca lider de partid", nefiind vorba despre "negocieri cu PNL". Ciolacu mai spune că în PSD există o opţiune clară de a nu susţine un guvern minoritar.

Întrebat miercuri despre întâlnirea pe care liderii PSD au avut-o, marţi seară, la Vila Lac, cu premierul desemnat şi cu preşedintele PNL Florin Cîţu, Marcel Ciolacu a spus că ”nu are importanţă dacă există sau nu întâlniri":
  • "Şi astăzi de dimineaţă am stat de vorbă telefonic cu prim-ministrul desemnat şi încercăm să găsim o soluţie politică pentru a depăşi această criză. (...)
  • Eu am o comunicare cu prim-ministrul desemnat, chiar consider că sunt obligat ca lider de partid, indiferent dacă sunt la putere sau în opoziţie, indiferent dacă voi vota sau nu un astfel de Guvern, trebuie să existe această comunicare.
  • Nu am, în schimb, negocieri cu PNL, ca să fiu foarte bine înţeles".
Despre concluziile discuţiilor cu Ciucă și Cîțu, Ciolacu a spus că "în interiorul PSD există o opţiune clară de a nu susţine un guvern minoritar”.

Întrebat dacă PSD îşi doreşte să intre la guvernare într-un Guvern condus de Nicolae Ciucă, Ciolacu a răspuns: "PSD trebuie să se implice în rezolvarea acestor crize şi să fie parte la rezolvarea acestor crize, de aceea am şi înaintat 10 măsuri urgente pe care ar trebui să le ia orice Guvern care este învestit. Dacă nu se vor lua aceste măsuri în Guvern, atunci o să le facem prin lege în Parlament".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3361 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:31)

    [anonim]

  • +1 (13 voturi)    
    Ciolacu stie ca Ciuca e membru PNL? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:33)

    Gryphus [utilizator]

    Cum adica "nu am negocieri cu PNL" daca "Şi astăzi de dimineaţă am stat de vorbă telefonic cu prim-ministrul desemnat" ?

    oamenii astia au o problema de logica si de bun simt
    • +6 (6 voturi)    
      Ei au probleme oricum cu morala (Miercuri, 27 octombrie 2021, 11:25)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Treaba cu "n-am negocieri cu PNL" ar putea sa tina la cretini, dar nu la cei care stiu cat-de-cat sa scrie si sa citeasca. Ca si cum cetateanul desemnat sa faca un guvern n-ar mai face parte din PNL :))))

      Asta ca sa nu mai discutam despre intalnirile directe cu Citu si ai lui, de mai multe ori in ultima perioada.

      Astea sunt deocamdata irelevante, hai sa vedem in ce fel o sa faca PNL implozie si cat de repede, dupa ce fac o alianta "pe fata "cu PSD pentru guvernare.
  • +6 (12 voturi)    
    HAHA (Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:33)

    AndreiGr [utilizator]

    Daca alianta PNL/PSD se cheama USL, cum ii zice aliantei Johannis/Ciolacu?
    • +3 (3 voturi)    
      Se cheama (Miercuri, 27 octombrie 2021, 13:23)

      1Mai [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

      Ciolanis
  • +6 (12 voturi)    
    daca (Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:34)

    DiDiRo [utilizator]

    pesedeaua nu vrea minoritar, daca useleaua nu vrea minoritar se trage o singura concluzie: cei doi CRIZATORI (a se citi catzu si johanes) sunt doi criminali de drept comun.
  • +10 (16 voturi)    
    Deci au inceput dimineata bot in bot... (Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:36)

    UnOarecare [utilizator]

    Safu` de la ciuma rosie si ghidonatul increzutului de la Grivco.
    Sigur pt a discuta un amplu plan de reforme pt binele Romaniei!

    Daca v-ati saturat de lepra politica din ultimii 31 de ani, fie ea rosie sau galbena, votati altceva! Si mergeti la vot nu pe internet cu tastatura!
    • +3 (3 voturi)    
      Categoric mergem la vot! (Miercuri, 27 octombrie 2021, 11:26)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Cine nu merge la vot va sustine indirect PSD-ul prin absenteism.
  • -1 (7 voturi)    
    nu are (Miercuri, 27 octombrie 2021, 10:37)

    codrean [utilizator]

    discutii cu PNL ? Cum adica, vrea sa spuna ca acolo nu discuta, doar dicteaza ? Din capul lui de zombie sau el e doar second hand ?
  • +2 (6 voturi)    
    PNL = PSD (Miercuri, 27 octombrie 2021, 11:23)

    TrueBlue [utilizator]

    Nu se inteleg la bani, PSD are la fel de multi sinecuristi ca si PNL si la fel de populisti. Atentie si la consiliile judetene si locale, acolo se vede si mai bine adevarata alianta. Pana la urma se vor intelege ca asta e, mai bine ceva decat nimic.
  • +2 (6 voturi)    
    Ati baut mult la Snagov? (Miercuri, 27 octombrie 2021, 11:38)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De unde "logica" asta?
    Sau Regizorul v-a pus vorbe-n gura?