​Articol actualizat

Negocierile de pe scena politică, în blocaj total / PNL, la un pas de implozie / Ciucă vrea schimbarea mandatului de negociere / Cîțu refuză și amenință PSD și USR cu alegerile anticipate

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2021, 15:07 Actualitate | Politic


Nicolae Ciuca si Klaus Iohannis
Foto: Facebook Ministerul Apararii
Negocierile sunt în blocaj total, iar pe scena politică este un haos în acest moment. PSD și USR resping susținerea unui guvern minoritar în Parlament, iar în interiorul PNL tensiunea acumulată este gata să explodeze. Mai exact, premierul desemnat Nicolae Ciucă vrea să ceară liberalilor schimbarea mandatului pentru negocieri, în timp ce Florin Cîțu exclude acest lucru. Mai mult, președintele PNL spune că responsabilitatea pentru deblocarea crizei politice aparține PSD și USR și îi amenință pe aceștia cu numirea unui alt premier și cu alegerile anticipate.

UPDATE Președintele Klaus Iohannis se întâlnește cu Florin Cîțu și Nicolae Ciucă la Cotroceni pentru deblocarea situației.

Premierul desemnat Nicolae Ciucă s-a întâlnit, luni, cu liderul USR Dacian Cioloş pentru a discuta despre programul de guvernare. La finalul întâlnirii, Nicolae Ciucă a anunțat că USR a dat un răspuns "tranşant" că nu susţine un guvern minoritar, ci refacerea coaliţiei.

Premierul desemnat a recunoscut că se impune schimbarea mandatului din partea PNL privind susținerea unui Guvern minoritar și că va discuta cu liberalii în acest sens.
  • "Am fost să argumentăm proiectul pentru care am solicitat această întrevedere şi este un răspuns cât se poate de tranşant: USR nu susţine un guvern minoritar şi există o soluţie, şi anume aceea a refacerii coaliţiei (...)
  • Neavând un mandat, nu am putut să răspund la acest subiect. Voi merge la partid şi voi discuta cu conducerea partidului şi vom vedea ce decizie se ia. (...)
  • În acest moment, am încheiat discuţiile cu USR şi, în funcţie de ce decizie vom lua, vom continua procesul de negociere", a declarat Nicolae Ciucă.
Premierul desemnat a mai spus că situația e "foarte dificilă" şi a făcut apel la maturitate politică.

Întrebat ce şanse dă învestirii unui guvern, Ciucă a afirmat că încă are speranţe: "Acum încă am speranţe să se poată învesti un guvern în acest mandat. Atunci când voi considera că aceste şanse nu mai sunt, voi proceda ca atare".

De partea cealaltă, președintele PNL, Florin Cîțu, nu l-a însoțit pe premierul desemnat Nicolae Ciucă la întâlnirea cu USR. În interiorul PNL există o opoziție reală față de premierul desemnat Nicolae Ciucă. Mai exact, liderii liberali refuză să-i acorde lui Nicolae Ciucă un mandat pentru crearea unui Guvern majoritar fie cu PSD, fie cu USR. Este o situație extrem de complicată. Noi am exclus la congres o colaborare cu PSD. Cu USR, Florin Cîțu nu vrea să colaboreze", au explicat surse liberale pentru HotNews.ro.

Florin Cîțu a făcut o declarație de presă la sediul partidului din Modrogan, în care le cere liderilor PSD și USR să dea dovadă de maturitate politică și să susțină guvernul minoritar, în caz contrar existând și varianta alegerilor anticipate:
  • "Mandatul premierului desemnat este de a negocia (...) de a găsi susținerea unui Guvern minoritar.
  • PNL a înţeles şi am înţeles şi eu că este nevoie de o mişcare curajoasă, matură, în criza politică actuală şi am desemnat eu un alt candidat în afara preşedintelui PNL.
  • Noi am făcut un pas important pentru a debloca această criză. Este momentul ca și celelate partide să arate fapte, să arate că pot face în numele românilor această concesie și să voteze acest Guvern".
Întrebat de reporteri dacă se va flexibiliza mandatul premierului desemnat Nicoale Ciucă pentru a relua negocierile cu PSD și USR, Cîțu a răspuns:
  • "Premierul desemnat poate să vină în partid și să discutăm despre mandatul de negociere.
  • Vă spun că responsabilitatea mea, ca președinte al PNL, este să iau cele mai bune măsuri pentru PNL și pentru români. Dacă una dintre aceste măsuri va duce la distrugerea imaginii și percepției și viitorului PNL, nu o voi susține".
Întrebat dacă PNL ia în calcul la propunerea premierului desemnat revenirea USR la guvernare pe vechiile portofolii, Florin Cîțu a replicat: "Haideți să vedem cum va arăta această propunere, că s-ar putea să fie o propunere cu președinte PNL ca premier. Dacă discutăm scenarii...Eu vă spun că nu are sens să discutăm scenarii pentru că acestea sunt nelimitate. (...) Avem un mandat foarte clar votat de PNL în Biroul Național cu majoritate și acesta este pentru un guvern minoritar PNL-UDMR cu premierul desemnat Nicolae Ciucă. (...) Dacă rămân încremeniți în această decizie nu se va debloca criza. Responsabilitatea pentru a debloca această criza este a celor de la USR și PSD. Mai mult, responsabilitatea pentru declanșarea unor alegeri anticipate le aparține", avertizează Cîțu.
CONTEXT Reamintim că atât PSD, cât și USR au respins susținerea unui Guvern minoritar în cadrul negocierilor cu premierul desemnat Nicolae Ciucă.

Departe de ochii presei, liderii PNL s-au întâlnit duminică, cu liderii PSD la vila Lac. Deși liderii PNL și PSD au neagat, Nicolae Ciucă, Florin Cîțu, Dan Vîlceanu și Rareș Bogdan s-au întâlnit cu Marcel Ciolacu, Vasile Dîncu și Paul Stănescu pentru a discuta despre susținerea viitorului Guvern. Potrivit informațiilor HotNews.ro, liderii celor două formațiuni politice nu au ajuns la o înțelegere. Social democrații le-ar fi propus intrarea asumată la guvernare a PSD, cu miniștrii în cabinetul Ciucă. Propunerea a fost respinsă de liderii PNL, Florin Cîțu și Dan Vîlceanu.
Totodată, Nicolae Ciucă s-a întâlnit luni, cu liderul USR, Dacian Cioloș. La finalul întrevederii, liderul USR a spus că i-a transmis premierului desemnat faptul că USR nu susţine un Guvern minoritar, de criză, al PNL. Cioloș a precizat că a fost întrebat ce condiţii ar pune pentru refacerea coaliţiei, liderul USR precizând că este nevoie de o refacere a protocolului, de aceeaşi structură a Guvernului şi de un plan de măsuri de reformă, pentru perioada următoare.

În urmă cu o zi, europarlamentarul PNL Dan Motreanu i-a atras atenţia preşedintelui PNL, Florin Cîţu, că asumarea formării unei majorităţi în Parlament aparţine exclusiv preşedintelui partidului şi Biroului Politic. Motreanu a subliniat, într-o postare pe pagina sa de Facebook, că premierul desemnat trebuie să vină cu echipa de miniştri.

Dan Motreanu a scris pe Facebook: ”Nu, responsabilitatea politică pentru negocierea şi formarea de majorităţi, precum şi colaborarea cu alte forţe politice, reprezintă exclusiv atributul Preşedintelui PNL şi al Biroului Politic al PNL, care trebuie să îşi asume aceste decizii. În schimb, responsabilitatea desemnării miniştrilor este atributul Prim-ministrului desemnat, aşa cum şi Florin Ciţu a afirmat în nenumărate rânduri(...) Ceea ce spun este în sensul ca orice alianţă, sprijin politic, trebuie asumate politic de preşedinte şi biroul politic… nu să se ascundă prin declaraţii publice în spatele premierului desemnat, pentru că astăzi Florin Cîţu conduce partidul! Iar responsabilitatea îi aparţine preşedintelui PNL, atât pentru orice alianţă sau colaborare de orice fel, dar şi în cazul în care nu se face o majoritate. Orice alianţă, sprijin politic trebuie asumat politic de preşedinte şi biroul politic…”.

Europarlamentarul a venit cu mai multe precizări și a răspuns internauţilor cu privire la situaţia actuală în care se găseşte Partidul Naţional Liberal: ”Aşa cum şi responsabilitatea colaborărilor cu alte partide este una politică! Un PM desemnat nu poate să facă alianţe politice în numele partidului, ci conducerea acestuia o face! Iar preşedintele Cîţu să nu fugă de responsabilitate…!”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















52258 vizualizari

  • +66 (122 voturi)    
    Lool (Luni, 25 octombrie 2021, 15:16)

    mitg [utilizator]

    ""Cîțu refuză și amenință PSD și USR cu alegerile anticipate"

    Asta e amenintare?

    Asa am scapa de citu intr-o executie mai ceva ca a lui antonescu, tonta sau livache. Paine este, mai lipseste circ.
    • 0 (62 voturi)    
      Circ este, dar in curand nu va mai fi paine... (Luni, 25 octombrie 2021, 16:33)

      Mihai2580 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca economia nu ii asteapta pe alde Citu, Ciolacu si Ciolos sa-si vindece anxietatile...
      • +10 (64 voturi)    
        realist vorbind (Luni, 25 octombrie 2021, 17:05)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2580

        Oare intereseaza pe cineva din conducerea PNL ce se intampla cu economia? Tot ei sunt la guvernare, momentan. Au inceput sa imparta miliardele din PNDL. Guvernul este demis, dar guvernul este acelasi. Firme de apartament ale membrilor PNL iau contracte cu incredintare directa pe banda rulanta zilele astea. Totul perfect legal, ca doar legile au ramas la fel de pe vremea PSD.

        Practic, este in avantajul lor sa traga de timp, cat mai mult. Si daca lasa bugetul de stat pe butuci, cum a facut firea cu bugetul Bucurestiului, inseamna ca au furat sa le ajunga o viata.

        Asadar, cainii latra, caravana jafului national trece.
        Iar fraierii tac si platesc taxe...
        • -2 (28 voturi)    
          Si asa s-au impartit apele! (Luni, 25 octombrie 2021, 19:05)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          USR pe de o parte si hotii, oportunistii si liderii prostilor pe de alta parte. Acum, alegeti!
    • +3 (33 voturi)    
      Nefericitul arogant și cinic ,pe numele lui (Luni, 25 octombrie 2021, 18:29)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      de alint,Super-Cîțul ,autorul principal al crizei politice
      face mizerabile jocuri de picioare.La eventualele
      anticipate,după plecarea lui Orban&prietenii,PNL-ul
      nu ia mai mult de 10%.Nicolaie Ciucă a fost desemnat
      cu formarea Guvernului pe post de paratrăznet.Ar
      trebui să-și depună imediat mandatul restrictiv(practic
      nu poate negocia nimic) iar KWI &Super-Cîțul să
      se spele pe cap cu criza și cu *echipa câștigătoare*.
  • +29 (95 voturi)    
    Oricine are cinci clase își da seama (Luni, 25 octombrie 2021, 15:19)

    yi [utilizator]

    Ca singura soluție reală este refacerea coaliției PNL-USR-UDMR.

    Pretenții de astea ca noi numim miniștrii noștri, pe voi nu vă vrem dar votati-ne sunt hilare. Și sa ameniniti cu alegeri anticipate și în pandemie și când ai ajuns la 10% e chiar și mai hilar.

    Domnul Iohannis, Citu și restul câștigătorilor o vorbă înțeleaptă spune: when you are în a whole, stop digging.
    • +4 (52 voturi)    
      Dar oare se mai poate? (Luni, 25 octombrie 2021, 16:46)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui yi

      Iohannis si PNL-ul au taiat absolut toate puntile de comunicare cu USR-ul.

      Atacurile s-au revarsat in valuri asupra USR, acuzat de tot si toate. Reclama masiva cumparata de PNL prin care acuza fosti ministri de la Sanatate de la USR de toate relele de pe planeta asta a pus capac situatiei.

      Iar ultima declaratie a lui Iohannis, aia cu "au aflat aia de la USR cat sunt de neimportanti" a taiat practic orice cale de negociere.

      Nu, nu mai merge PNL-USR-UDMR. Chiar nu mai merge, e imposibil, oricat va doriti asta. SI face mai mult rau tarii decat bine, daca va ganditi bine.

      Fie o guvernare PSD-PNL, fie alegeri anticipate, astea sunt solutiile de a iesi din situatia asta.

      Da, nu va place, dar asta a votat poporul.
      • -1 (13 voturi)    
        B"a merge! (Luni, 25 octombrie 2021, 21:10)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Eu cred ca PNL-USR-UDMR. e cam singura care poate "merge", chiar daca e-mpotriva binelui tarii. Ca si pana acum!
      • 0 (0 voturi)    
        Eu cred ca din perspectiva cetateanului , (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:53)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        situatia creeata de IohannisCitu , face ca orice varianta sa fie pierzatoare ! Cel mai important capital al oricarui guvern de pe planeta, ICREDEREA, fiind spulberat de insusi Stapanul de la Cotroceni, certificat public ca Mediator al Dezastrului si Garant al Statului Esuat !
    • -2 (18 voturi)    
      Excelenta zicere! (Luni, 25 octombrie 2021, 17:57)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui yi

      :))
      • +1 (1 vot)    
        Fonetic, merge :)) (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:51)

        P.Antipov [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Whole = întreg
        Hole = gaura, groapa

        Când scrii mult pe HN, se aud la fel :))
    • 0 (0 voturi)    
      Doamne fereste! (Miercuri, 27 octombrie 2021, 15:05)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui yi

      Bai @yi, tu vrei ca in continuare hotii pnl-usr-udmr sa ne conduca? Vrei sa fii furat in continuare cu zambetul pe buze si tu sa fii fericit? Cati anisori ai puiule? Puiutule userist am vrut sa spun.
  • +58 (114 voturi)    
    Cum adica ameninta PSD si USR cu anticipate? (Luni, 25 octombrie 2021, 15:19)

    galeo [utilizator]

    Anticipatele avantajeaza PSD si USR, nu au de ce sa se teama de anticipate. Singurii care ar trebui sa se teama de anticipate sunt fix liberalii lui Citu.
    Vai cat de ridicol e acest Citu.
    • +11 (63 voturi)    
      Matzu bate campii (Luni, 25 octombrie 2021, 16:29)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Vb altui distrus "copiii spun lucruri traznite" Dar cand ii vad pe cei 2 cu mana la inima in poza, ma bufneste rasul. Le pasa lor de ramani si de tarisoara asta semi-esuata, cam cum imi pasa mie de bunastarea bancii la care am rata :)
    • -2 (30 voturi)    
      Esti sigur? (Luni, 25 octombrie 2021, 16:47)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      70% din populatie nu vrea restrictii, mare parte dintre ei ar putea decide sa se prezinte la vot. Ghici cu cine vor vota?
      Deci, singura certitudine este ca AUR va creste, in rest toti ar trebui sa se teama de anticipate...
      • 0 (24 voturi)    
        Sunt foarte sigur (Luni, 25 octombrie 2021, 19:05)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        USR are un nucleu dur de votanti, cei care sunt scarbiti de politica partidelor mari si care nu ar vota AUR in niciun caz, acestia nu au alta optiune in afara de USR.
        PSD nu a fost la guvernare, asa ca nu are de ce sa deconteze pandemia, ba chiar ia voturi de la nemultumitii de PNL.
        Ce e drept AUR va fi marele castigator, dar PNL marele pierzator, asa ca amenintarile lui Citu sunt penibile.
    • +3 (3 voturi)    
      Cîţişor nu poate ameninta PSD-ul (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:44)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ... cu anticipatele. Poate pe useristi sa-i treaca vreun fior pe sira spinarii la auzul unei asemenea vesti. Chiar ei, basistii galbeni, sunt cu pantalonii maron pe ei la auzul cuvantului magic... "anticipate". 15% ar fi un scor minunat pentru ei in cazul anticipatelor.
  • +54 (104 voturi)    
    Câțu a început să-mi devină (Luni, 25 octombrie 2021, 15:22)

    nghe [utilizator]

    simpatic. Amenință PSD-ul cu anticipatele. Cred că este un extraterestru deghizat, sosit de pe planeta Tembelienilor.
    • -3 (15 voturi)    
      era o vorba mai plastica (Luni, 25 octombrie 2021, 19:06)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui nghe

      cand cineva bazat a fost amenintat de altcineva, un papa lapte, ca iti fac si iti dreg, s-a speriat si la rugat pe amenintatorul agresor sa-i faca ce vrea el, numai sa nu-i .....*Ghici

      * (ascultati ultima strofa de la melodia lui Taxi)
  • +41 (91 voturi)    
    hahaha... citu ameninta cu anticipate (Luni, 25 octombrie 2021, 15:24)

    qwerasdf [utilizator]

    bai, prapaditule, tu nu realizezi ca pana si viorica era mai iubita si indragita de catre romani, fata de cum esti tu?!

    daca ar fi sa te masori in veorici, tu nu faci nici 0,2 veorici...
  • -25 (73 voturi)    
    Haos (Luni, 25 octombrie 2021, 15:25)

    Cataleya [utilizator]

    Articolele doamnei parvu sunt toate un haos.
    • +3 (59 voturi)    
      altii sunt de vina ? (Luni, 25 octombrie 2021, 16:22)

      Neam Prostit [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      @Cataleya, in opinia ta sunt de vina USR si autoarea articolului? S-or fi inteles sa denigreze PNL?

      Spune-le sefilor tai ca le dorim aterizare lina la 10% :)
    • -2 (50 voturi)    
      aaahahahah :))) (Luni, 25 octombrie 2021, 16:27)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca il menajau pe tzepar bag mana'n foc ca toate articolele doamnei erau de premiul Pulitzer :)))
      • +1 (3 voturi)    
        Nu Pulitzer... (Marţi, 26 octombrie 2021, 13:57)

        P.Antipov [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        ... stim de la Academia Cațavencu faptul că la români se dă premiul Puliță :))
    • -8 (30 voturi)    
      Fiindca nu iti convine ce scrie ?!! (Luni, 25 octombrie 2021, 17:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Mentalitate de copil !
    • -4 (30 voturi)    
      Gata cu politica? (Luni, 25 octombrie 2021, 17:58)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ai trecut la critica literara? :)))
  • +29 (79 voturi)    
    Pfff (Luni, 25 octombrie 2021, 15:26)

    Tony_K [utilizator]

    Catu ameninta cu alegeri anticipate. Lol, asta e pe alta lume.
  • +39 (87 voturi)    
    Citu ameninta cu alegeri anticipate (Luni, 25 octombrie 2021, 15:30)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Adica Citu ameninta ca nu mai intra PNL in Parlament. Bun asa.
  • +27 (75 voturi)    
    citzu (Luni, 25 octombrie 2021, 15:31)

    liviu_ [utilizator]

    nu e de vina pentru nimic si nu vrea sa renunte la nimic...

    ceilalti tre sa renunte la tot...

    practic el vrea ca ceilalti sa voteze pnl fara NICI O GARANTIE si sa-i lase pe hoti... pardin pe liberali la butoane ...

    penibili!
  • +24 (72 voturi)    
    Citu o sa ajunga sa isi dea ordine singur (Luni, 25 octombrie 2021, 15:32)

    inmono [utilizator]

    eventual si lui Rares Bogdan si Alina Gorghiu. Florin Roman se reprofileaza urgent cand vede ca se scufunda barca PNL.

    Tabara Orban e tot mai vocala si il vor parasi pe micul dictator. Urmeaza baronii cand realizeaza ca presedintele PNL ales nu poate livra banii UE promisi.
  • +28 (78 voturi)    
    Chiar te rog! (Luni, 25 octombrie 2021, 15:33)

    Forester [utilizator]

    Catzule, baga anticipate!
    Stiu ca va castiga PSD-ul, dar macar voi avea satisfactia ca PNL-ul si-o va lua masiv in bot. Macar vom avea un PSD neaos la guvernare, nu unul deghizat in USL 2.0!
    Si USR-ul si-o va fura, pentru ca sunt multi batuti in cap care nu inteleg ce s-a intamplat, ce inseamna sa-ti respecti propriile principii si sa fii vertical, si blameaza USR-ul pentru criza politica. Dar cat ramane, ramane un electorat matur si capabil sa vada dincolo de prima manevra, fie ea a favoritilor, fie a opozantilor.
  • -1 (41 voturi)    
    daca ii verificau Teza de doctorat pt plagiat haos (Luni, 25 octombrie 2021, 15:36)

    hopsinoi [utilizator]

    ul se termina repede. Noi nu intelegem de ce institutiile abilitate nu-i verifica teza de doctorat facuta de Ciuca.

    ALO din banii nostri va luati salariul, si exista o suspiciune ca e plagiata, sau nu exista?

    Va permiteti sa aflati ca-i palgiata dupa ce ajunge Ciuca in functie?
  • +19 (71 voturi)    
    Misto faza (Luni, 25 octombrie 2021, 15:36)

    feroviarul123 [utilizator]

    Adica USR-eul iti spune in fata: bai gulie , nu vrem sa susținem un guvern minoritar unde sa faci tu ce-ti taie capul si eu sa răspund. Vrei sa răspund, OK, refă coaliția si baga-ne in Guvern si răspundem direct. Pana si pzd-ul v-a tras tzeapa: i-ați plătit , ca le-ati dat bani la primarii pzd si acum va dau cu tifla. Singura solutie est refacerea coalitiei ca alegerile anticipate se vor face cu tancurile pe strada, sau poate crezi ca aia de strigau Muie PZD n-or sa vina sa strige Muie penele? Or sa vina nea Cazzo. Or sa vina! Si dragnea era pe cai mari si a ajuns la pârnaie cat era el de președinte de partid si de Parlament.
    • -5 (25 voturi)    
      Pai zic ca nu i-au platit (Luni, 25 octombrie 2021, 17:34)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      ... cum s-au inteles, pentru faptul c-au intarziat cu trecerea motiunii pana s-a ales Catzu. Si asta le-a aruncat doar niste firmituri, nu cum se intelesesera. De aici supararea si refuzul. Pai daca nu-si plateste datoria de la americani credeati ca intre timp si-a schimbat naravul?
  • -9 (75 voturi)    
    USR vrea inapoi la ciolan. (Luni, 25 octombrie 2021, 15:37)

    Cataleya [utilizator]

    PSD vrea inapoi la ciolan.
    PNL vrea sa ramana la ciolan
    Nu e absolut niciun haos.
    E aceeasi politica de Dambovita, de 30 de ani.
    Anticipatele sunt doar o sperietoare atarnata in geam, pt ca niciun partid nu si le doreste.
    PSD stie ca nu are nici pe departe procentele pe care le prezinta sondajele "de casa" ale lui Pieleanu sau Buble.
    Iar pe de alta parte, atat USR cat si PNL stiu foarte bine ca vor obtine mai putin decat au acum.
    Ungurii raman cu ale lor 5+ procente.
    Singurii care ar putea creste sunt cei de la hAUR.
    • +4 (54 voturi)    
      Logica gaunoasa, marca PDL (Luni, 25 octombrie 2021, 16:38)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      1) USR castiga clar mult mai multe voturi in caz de anticipate, cele mai multe voturi noi venind de la votantii liberali tzepuiti de gasca celor 67 de mascarici.

      2) PNL'ul lui Citu isi pierde toate penele de curcan infoiat, iar Citu isi ia suturi in coor masiv de la propria "echipa castigatoare" !

      3) Si daca dau zeii sa iasa la vot vreo 10 milioane UDMR e paaaaa si puuuu ! Nu mai pupa 5%

      4) cu AUR e incerta treaba, ar putea rontai voturi in detrimentul PSD, dar cel mai probabil vor ramane la nucleul lor de infantilizati...
    • +3 (5 voturi)    
      Catzaleya taica, gandesti numai in termeni de (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ciolan!
      Si gresesti, USR-ul e singurul care a demonstrat ca nu il intereseaza "ciolanul" numit PNDL.
      Mai exact s-a opus furtului din banii publici si pentru asta au fost dati afara de la guvernare.
  • +10 (62 voturi)    
    In acelasi punct de 2 luni (Luni, 25 octombrie 2021, 15:37)

    methalman [utilizator]

    Coalitia este acolo, la indemana, in 2 minute functionala cu o singura conditie: fara Citu premier.
  • -11 (39 voturi)    
    Alegeri anticipate ?!?! (Luni, 25 octombrie 2021, 15:43)

    Timonierul [utilizator]

    Avem șanse sa golim visteria cu aceasta “vrăjeala” numita alegeri .
    Cetățenii au rămas cu aceleași “vederi” politice , este doar o noua risipa de bani și “energie” pentru cei care in continuare nu vor vota nici o mizerie politica numita “partide”
    Toate sunt de stânga socialista , doar unii încearcă sa se acopere .
    Probleme majore cu alegătorii și cei aleși pe măsura : Nu exista pe aceasta planeta cineva iubit cum a fost Ceashka cel analfabet și bâlbâit !
  • -1 (49 voturi)    
    pasarea malai viseaza... (Luni, 25 octombrie 2021, 15:43)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... iar citu scaunelul de premier. Posibil ca inca nu s-a trezit din betie, sau mai nou a trecut la etnobotanice? Parodia umana o fi buna la gasca lui, dar nu si majoritatii parlamentare. Zat Catule, dispari cat mai repede, pe lg borhotul din jurul tau ia si presedintele cu tine.
  • +15 (65 voturi)    
    Cutzulica nu intelege... (Luni, 25 octombrie 2021, 15:46)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Cutzulica nu intelege... daca sunt alegeri anticipate PSD, Aur si USR vor fi in parlament. PNL este istorie.
  • +13 (67 voturi)    
    Intrebare catre catul (Luni, 25 octombrie 2021, 15:48)

    Popescul [utilizator]

    De ce ar trebui votat un guvern PNL pentru a iesi din criza politica? De ce n-au votat liberalii propunerea lui Ciolos? Sau saptamana nu ne aflam in criza politica?

    Alegeri anticipate? Cred ca sunt doua partide care n-ar refuza oferta asta. catul iar joaca la cacealma. Nu s-a fript o data cu motiunea?

    PSD si USR l-ar putea curenta pe Dulap fie si pentru a demonstra cat de "insemnati" sunt liberalii in Parlament si-n politica de azi. Cata vreme USR este eliminat din negocierile lui Ciuca, de ce ar vota propunerea acestuia?
  • +15 (63 voturi)    
    Deosebit! (Luni, 25 octombrie 2021, 15:49)

    rusul.viclean [utilizator]

    "Cîțu amenință PSD cu anticipatele", asta mi-a făcut ziua!
    Mai rămâne să ne amenințe că se aruncă de pe sediul din Modrogan sau că bea o Coca Cola și e circul complet.
    • -4 (24 voturi)    
      taaaareeee asta cu cola :))) (Luni, 25 octombrie 2021, 16:43)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui rusul.viclean

      Daca mai adaugai si ca ameninta sa dea inapoi banii tzepuiti pe cardul de credit lesinam ! :)))
  • +14 (62 voturi)    
    Copiii spun lucruri trăsnite (Luni, 25 octombrie 2021, 15:51)

    Bubulac [utilizator]

    Ce banc tare: "Cîțu amenință PSD și USR cu alegerile anticipate".

    Păi dacă se țin alegeri anticipate, PNL nu mai trece nici pragul electoral, ca convenția și PNȚCD în 2000. Deci Cîțu amenință PSD că dacă nu-l lasă în pace, le dă guvernarea și-și dă și foc la șură. Ca să-i învețe minte!
  • 0 (56 voturi)    
    Cutu - sa inteleg ca nu mai vrea in parlament? (Luni, 25 octombrie 2021, 15:55)

    MTTRN [utilizator]

    PNL e in cadere libera, ca un MIG pe aratura in frunte cu generalul de 2 tinichele care a luptat impotriva unora inarmati cu prastii, de aceea l-a pus acum, sa biruiasca si ultima farama de libertate in romania celor multi, infometati, saraciti si furati.
  • -1 (47 voturi)    
    ...noroc sa ai (Luni, 25 octombrie 2021, 15:56)

    zeroG [utilizator]

    Alegerile anticipate nu vor avea decat 2 mari castigatori: PSD si AUR.
    USR aproape ca va fi pe punctul de a nu mai prinde parlamentul iar PNL probabil ca nu va lua mai mult de 15 %.
    Asta a fost si scopul principal cu care PSD a mers la negocierile privind sustinerea guvernului Ciuca. Nu au avut niciun moment intentia de a incheia o intelegere.PSD a vrut doar ca, intr-un moment de mare internsitate politica si sociala, sa-si faca reclama si sa vina cu niste propuneri irationale, populiste (pe care stia ca PNL-ul nu le va accepta), prin care sa ia mintea alegatorului in cazul ca se va ajunge la alegirile anticipate. "Uite! Noi suntem aia buni, noi vrem sa va dam, dar PNL este rau si refuza bunastarea poporului ...."
    • 0 (44 voturi)    
      USR va prelua alegători de la PNL (Luni, 25 octombrie 2021, 16:29)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui zeroG

      Nu suficient, se va repeta tragedia din 2000, cu AUR pe post de PRM și USR pe post de PNL.

      Dar USR nu riscă să rămînă pe dinafară. Și politica adevărată se gîndește pe două cicluri electorale.

      Acum, în opoziție contează mai mult forța mesajului decît numărul de parlamentari. PRM în 2000 și PP în 2012 nu au făcut nimic cu efectivele supradimensionate de opozanți de tarabă. Dacă nu explodează la rîndul său (și evenimentele nu o împing n direcția aceasta, USR va fi pe cai foarte marei cînd PSD se va uza la guvernare, unde is se va vedea incompetența structurală.
      • +3 (31 voturi)    
        ... (Luni, 25 octombrie 2021, 19:15)

        zeroG [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        ...PNL si USR nu vor lua nimic. Vor pierde pe linie din doua motive:
        1. au creat o situatie de criza cand nu era nevoie, permitand cresterea popularitatii PSD si AUR.
        2. alegatorii PNL si AUR nu se vor prezenta la vot in numar suficient de mare. Este demonstrat ca romanii se mobilizeaza greu. Iar cei care au votat PNL si USr vor vrea sa le dea si o lectie pe care sa n-o uite asa de usor.
        Multi nu se vor prezenta la vot tocmai pentru ca se simt dezamagiti de prestanta celor doua partide.
        Singura cale e sa se refaca coalitia PNL-USR-UDMR....
        Eu i-as inchide intro camera si nu le-as da drumul pana cand nu jura ca le intra mintile-n cap.
        Altfel, PSD si urlatorii de la AUR or sa ia caimacul.
        • +3 (27 voturi)    
          corectie: (Luni, 25 octombrie 2021, 19:23)

          zeroG [utilizator] i-a raspuns lui zeroG

          alegatorii PNL si USR nu se vor prezenta la vot
          • +5 (7 voturi)    
            eu am votata PNL dar la urmatoarele votez USR (Marţi, 26 octombrie 2021, 9:01)

            viziru [utilizator] i-a raspuns lui zeroG

            eu am votata PNL dar la urmatoarele votez USR ...... un om normal la cap intelege toate rahaturile pe care loe fac Romaniei si PNL si PSD ...... PSD+PNL=FOREVER LOVE !!!!
  • -4 (26 voturi)    
    Va fi cum am zis! (Luni, 25 octombrie 2021, 15:57)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Va veni Marele Scenograf si vă va face "Guvernul Mieu"!
    Un alt guvern polutic de rahat!
  • +4 (50 voturi)    
    preşedintele Câţu (Luni, 25 octombrie 2021, 16:00)

    Incomod3 [utilizator]

    cred ca nu exista alaturare mai ridicola de cuvinte...
    • -2 (36 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 octombrie 2021, 16:13)

      [anonim] i-a raspuns lui Incomod3

  • -1 (47 voturi)    
    Citu e idiot de'a binelea ! (Luni, 25 octombrie 2021, 16:01)

    sfarleaza [utilizator]

    E atat de cretin incat sa poata declara ca numeste el al treilea PM ?

    Bah turbatule, n'ai dreptul decat la doua incercari, a treia nu exista !

    A treia incercare e ANTICIPATELE :))
    • -10 (18 voturi)    
      Se pot oricît de multe (Luni, 25 octombrie 2021, 17:43)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Este aprecierea lui Klaus Iohannis. Teoretic, sub rezerva unei decizii contrare a CCR, președintele poate numi (sau nu) premieri pînă la sfîrșitul mandatului.

      În situația actuală din Parlament și de la CCR Iohannis ar trebui să se gîndească de 10 ori (dar repede) înainte să tergiverseze din nou, făcînd ale numiri. Mai ales că Cîțu și-a făcut datoria, precum Moțoc, și poate fi „aruncat sub autobuz”, la fel premeirul Ciorbea sau, de ce nu, președintele de Cameră Dragnea.
      • -7 (15 voturi)    
        Teoretic da, dar practic ... (Luni, 25 octombrie 2021, 20:06)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Nu poate întinde coarda pentru că riscă o suspendare cu cele ai mari șanse ca referendumul de demitere să aibă succes.
  • +13 (59 voturi)    
    Haosul are si un nume (Luni, 25 octombrie 2021, 16:02)

    Martinezu [utilizator]

    Iohanis.
    Trebuie sa il trezeasca cineva si sa ii spuna ca e presedintele Romaniei de ceva vreme.
  • -5 (25 voturi)    
    "echipa castigatoare" (Luni, 25 octombrie 2021, 16:04)

    snowflake [utilizator]

    Ii uram cat mai multe "succesuri" "echipei castigatoare" si ii asteptam la alegerile anticipate
  • -1 (39 voturi)    
    ... (Luni, 25 octombrie 2021, 16:04)

    mihai_mi [utilizator]

    Dati nebunul jos!!! Citu va trage toata tara jos cu el daca nu e inlaturat rapid!
  • -1 (31 voturi)    
    Masurile bune trebuie luate (Luni, 25 octombrie 2021, 16:08)

    R.Stoian [utilizator]

    in PRIMUL rand pentru romani NU pentru PNL bai prostea.
  • -1 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 octombrie 2021, 16:09)

    [anonim]

  • -1 (33 voturi)    
    concret (Luni, 25 octombrie 2021, 16:13)

    jescu [utilizator]

    Vii tu partid care nu doar ca n-are majoritate, ci nici macar nu are cele mai multe voturi si ai pretentia ca ceilalti sa-ti dea tie ceilalti gratis puterea. Nici nu vor sa imparta puterea pe principii clare, gen numar de ministere pe baza de numar de voturi, ci doar sa dea un mizilic :)
  • 0 (28 voturi)    
    nici nu-mi vine sa cred... (Luni, 25 octombrie 2021, 16:14)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ca acest catzu este atat de slab.
    Cine este el de fapt? Un cartofor, gata sa joace toata Romania la un joc de carti, dar nu oricum, cu o carte tare, ci printr-o cacialma!
    Dupa ce toata sandramaua klaus-pnl se va prabusi intr-un dezastru total, lumea intreaga va realiza cu cine a avut de-a face in acesti ani. Niste gunoaie fara absolut orice valoare.
    klaus este principalul vinovat! el a promovat banda de lichele catzu-rares&co. cea mai incredibila farsa din istoria ultimilor 30 de ani.
    Au jucat aceasta farsa toti, aruncand poporul intr-un haos criminal.
    Sunt curios daca pana la urma vor plati pentru dezastrul produs, asa cum merita pe deplin.
    • -4 (12 voturi)    
      gresit! (Luni, 25 octombrie 2021, 18:50)

      Razvan002 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Jocul la cacialma este unul riscant dar extrem de inteligent prin care ii faci pe ceilalti sa cedeze deoarece nu stiu ce carti ai. Cuțu și Johannis incearca sa joace la cacialma dupa ce au pus cartile pe masa si toata lumea a vazut ca n-au nici macar o pereche.
      Asta nu e joc la cacialma ci pur si simplu etalarea prostiei.
      • -2 (4 voturi)    
        imi place... (Luni, 25 octombrie 2021, 21:53)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan002

        ...mai mult varianta ta.
  • -2 (24 voturi)    
    sa va traduc pentru cei care mai spera la bun simt (Luni, 25 octombrie 2021, 16:14)

    Crup [utilizator]

    Ce este PNL, pentru ce esxista PNL? Citu! Atat! Nimic alceva!
    Asta cu alegeri anticipata e o aminintare a lui Citu cu distrugerea PNL. Citu a fost ales de PNL presdinte, impreuna cu "echipa castigatoare".
    Iar Citu le spune acum, franc: "eu v-am facut, eu va omor, daca nu imi faceti poftele ce le poftesc!"
    Citu asta e fix ca Ceusescu pentru Partidul Comnist Roman. Era partidul lui. Pe persoana fizica, vorba lui Vanghelie.
  • -4 (20 voturi)    
    Iesirea din criza (Luni, 25 octombrie 2021, 16:15)

    Casargoz [utilizator]

    Avem o criza de isterie. Au fost cazuri in istorie in care politicienii erau de parere ca dupa ei potopul.

    (A phrase meaning ‘After me, the deluge’, attributed to Louis XV of France (1710–74).-> Used in the context of someone leaving a place or job and predicting disaster or chaos after their departure...

    Dupa Cîțu potopul. Șoșoacă șefă peste Arafat. Teodorovici big boss la finanțe. ©oaliția pentru rusia la educație.
  • -1 (27 voturi)    
    prostie (Luni, 25 octombrie 2021, 16:15)

    drago [utilizator]

    In ultimi 31 de ani s-au vazut multe : duplicitate , coruptie , tradare , dar atita prostie parca nu am intilnit inca!
    Un presedinte neadecvat (folosesc acest termen blind pentru teama de a nu mi se publica mesajul) , si-a ales un prim ministru si presedinte de partid pe masura capacitati lui intelectuale si a patimilor care il domina!
    Eu apartin unei generatii care a sperat sa vina cei tineri care sa scoata Romania din marasmul comunist. Din pacate vad ca dupa "90 fiecare generatie de politicieni este de mai proasta calitate decit prcedentele!
  • -2 (32 voturi)    
    Mofturile lui citu (Luni, 25 octombrie 2021, 16:16)

    mihai53 [utilizator]

    Cat trebuie sa-l mai suportam pe maimutoiu asta, dirijat de arogantul de la Cotroceni? Acum a mai rasarit si prim ministrul, alt specialist in sanatate si in economie. Cu aceasta conducere priceputa, drumul duce fix in gard.
    PSD-ul, mimeaza un balet al opozitiei, dupa ce a primit asigurari ca are acces din greu la banii care vor veni.
  • -2 (22 voturi)    
    PNL (Luni, 25 octombrie 2021, 16:26)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    PNL poarta singur acum responsabilitatea pentru asigurarea guvernantei Romaniei atat de importanta mai ales acum in criza!
    Catu ar trebui sa se opreasca in a fi un infantil absolut si sa refaca vechia cualitie cu USR!
    • -4 (18 voturi)    
      "sa refaca vechia cualitie cu USR" (Luni, 25 octombrie 2021, 16:47)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      Chiar asa de simplu? Adica, dupa ce distruge tot, ramane la guvernare si apoi, asa cum ii cunoastem cu totii naravul, se erijeaza in Salvatorul Natiunii???
      NU! catzu si klaus si toata liota de raresi, boci, tzurcani si cati mai sunt, trebuie sa plateasca penal pentru dezastrul produs, pentru nenorocirea in care au aruncat acest popor.
      pnl si klaus trebuie sa dispara complet! Nu mai au ce cauta la conducerea destinelor oamenilor, au demostrat ce "calitati" au, cu varf si indesat!
  • -2 (24 voturi)    
    Penibilul (Luni, 25 octombrie 2021, 16:43)

    yol [utilizator]

    va fi demascat cand guvernul ciuca va lua mai putine voturi decat usr in parlament!!!
    Cred ca doar asa poate sa inteleaga acest specimen ca nu e dorit nici macar de liberali.
    Bine, mai e ficusul, care inca se mai poate face de ras si, in numele responsabilitati, il va numi pe catu la ultima tragere tot pe superman.
  • -2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 octombrie 2021, 16:49)

    [anonim]

  • -2 (22 voturi)    
    HAHAHAA, alegeri anticipate (Luni, 25 octombrie 2021, 17:17)

    Mihnea_V [utilizator]

    Ce va ziceam, asta nu stie sa negocieze. Bai, pai fix asta isi doreste PSD, alegeri anticipate. Si fix asta nu isi doreste un partid erodat, care tocmai a fost dat jos de la guvernare. Sa il trezeasca pe Citu cineva! Iohannis, auzi ce zice pupilu'.
  • -4 (20 voturi)    
    Urmatoare miscare de geniu (Luni, 25 octombrie 2021, 17:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    Tov general isi depune mandatul iar cutu e noua propunere. Facem pariu?
    • -8 (16 voturi)    
      nu cred ca este cazul... (Luni, 25 octombrie 2021, 18:08)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ...sa vorbim de rau un militar care a dovedit dragoste de patrie. Parerea mea este ca generalul Ciuca este un om serios, dar a devenit victima aiurelilor dubioase ale lui klaus/catzu.
      Cred ca Ciuca este singurul om de onoare in tot pnl-ul.
  • -6 (18 voturi)    
    ce o fi la belgieni... (Luni, 25 octombrie 2021, 17:46)

    Barbaneagra [utilizator]

    Va inchipuiti ce comentarii si discutii se poata in Belgia unde guvernele tin 2-3 luni, interimatele nu se mai termina, dar, hait, economia merge de nebuna aiurea, nu cere voie politicienilor sa se descarce... afara. Aici nu misca nimic fara cashketa lui werner si volanul scos de la masina avariata a lui kitsu.
    • 0 (16 voturi)    
      hai ca iti spun eu... (Luni, 25 octombrie 2021, 18:55)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      hai ca iti spun eu... la Belgieni e coruptie ca in roMANIA.

      Gara din MONS a costat, si nu este gata, de 10 ori mai mult decat trebuia. Cu banii aia reconstruiau tot orasul de la 0.

      https://www.rtbf.be/info/article/detail_gare-de-mons-huit-ans-de-retard-et-un-budget-multiplie-par-dix?id=10598690
  • +1 (17 voturi)    
    Dl (Luni, 25 octombrie 2021, 18:00)

    soringusar [utilizator]

    Catu creste sustinerea electorala a PSD .
  • -5 (13 voturi)    
    Frate! (Luni, 25 octombrie 2021, 18:57)

    gigifisiune [utilizator]

    Sunt antreprenor, am muncit toata viata in IT, mi-a displacut intotdeauna populismul psd-ului, mi-a fost rusine cu dancila (puteti verifica mesajele mele de pe hotnews de anul trecut, si chiar anii trecuti, in care am injurat tot ce tinea de psd), dar daca vor fi anticipate, ca niciodata, voi vota psd cu toate mainile si piciodarele.

    Am inteles ca psd si-a batut joc de mine si m-au furat, dar cand exact face asta si pnl-ul, pe care l-am votat zeci de ani, asta ma infurie de 100 de ori mai tare.

    In momentul de fata pnl nu are, sub nicio forma, cum sa ma mai convinga. Si nu mai are pentru multa vreme. Trebuie sa se scindeze, iohanis (pe care l-am votat de doua ori cu tot sufletul) tre sa dispara, turcan tre sa dispara, citu tre sa dispara.

    Cel mai mult m deranjeaza exidenta faptului ca, cal putin de vreo 8-10 luni (poate abia atunci m-am prins eu), iohannis e controlat de securitate. altfel e inexplicabil cum tace cate 3 luni, dupa care iese si spune o chestie care e absolut rupta de realitate. Intotdeauna spune chestii care nu exista pe strada.

    FY PNL!

    Pentru veridicitate, va rog sa cautati mesajele mele din anii trecuti despre psd.

    Sper sa disara in chinuri iohanis, citu si turcan.

    O seara frumoasa!
    • 0 (2 voturi)    
      Pai de ce tocmai PSD? :O (Marţi, 26 octombrie 2021, 2:28)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Ce? alte partide nu mai sunt? :O
      Eu, cand nu m-am putut hotari am votat independenti sau chiar UDMR, desi la mine in oras nu-s decat vreo 3 unguri :)))
  • -10 (14 voturi)    
    Doamne ajuta sa fie alegeri anticipate (Luni, 25 octombrie 2021, 18:59)

    GigiKent_ro [utilizator]

    ca sa-mi repar greseala de anul trecut cand am votat PNL + USR.... voi vota PSD cu ochii inchisi acum
    • 0 (14 voturi)    
      Chiar așa de proști ne crezi? (Luni, 25 octombrie 2021, 20:17)

      Barthales [utilizator] i-a raspuns lui GigiKent_ro

      Mesajele tale anterioare de pe hotnews arată că ești psdist sadea.
    • +1 (1 vot)    
      cum adica (Marţi, 26 octombrie 2021, 14:39)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui GigiKent_ro

      ai votat pnl + usr? adica ti-ai anulat votul ?
      poti la fel de bine sa spui ca vei vota acum cu psd + legionarii la fel de clar inteles este mesajul tau. Un comentariu absolut degeaba, o mizerie de replica aruncata aiurea.
  • 0 (14 voturi)    
    Citu - demolatorul PNL (Luni, 25 octombrie 2021, 19:01)

    cristian.l [utilizator]

    Este eroul de ieri si astazi al PNL - il va distruge de nici 5% nu va mai lua la noi alegeri.
  • -5 (13 voturi)    
    Prostovanul (Luni, 25 octombrie 2021, 20:00)

    faracatuse [utilizator]

    Nu stie ca psd a certificat deja ca toti parlamentarii actuali sunt pe listele noi, mai mult, mai castiga alti 30-40 scaune?! USR e reloaded la alegeri. Isi va lua 1/4 din voturile PNL, care din reflex si din cumetrie va lua maxim 7-8%... Citu nu vrea viitor, pt el inca 3-4 luni sunt importante si anume sa mai stea pe un scaun de PM chiar daca in juru-i totul se naruie.. Asta e jocul lui Superman de rit nou, bi, fumat si cu nino-nino pe urmele lui :)
  • -2 (14 voturi)    
    Citu il saboteaza pe Ciuca (Luni, 25 octombrie 2021, 20:10)

    cristian.l [utilizator]

    Citu il saboteaza pe Ciuca ca sa ramana cat mai mult premier in momentul de fata.
  • -2 (12 voturi)    
    Pe bune, anticipate zisesi, dl Citu? (Luni, 25 octombrie 2021, 21:04)

    atc [utilizator]

    Ca nu mai sunt locuri la ATI, inteleg! Da' la Balaceanca poate s-o gasi un pat liber?!
  • +2 (4 voturi)    
    A intrat STS pe fir, sa dea minus (Marţi, 26 octombrie 2021, 10:24)

    MTTRN [utilizator]

    Tuturor celor care nu comenteaza dupa cum le vine ordinul pe unitate.

    Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati, vine si sfarsitul vostru curand!
  • +1 (1 vot)    
    E fascinant cat de idiot poate fi Citu ! (Marţi, 26 octombrie 2021, 12:30)

    deval [utilizator]

    Sigur intr-un fel morbid dar , de fiecare data cand citesc ce a spus , raman perplex ! Sigur cand vorbeste, nu mai urmaresc ca a devenit jenant !!
    Personajul JohannisCitu are de dinaintea izbucnirii crizei doar doua variante : sa guverneze cu USR sau PSD !
    Personajul se face ca nu pricepe ca a ales deja , cand a lasat criza sa explodeze . Personajul colectiv vorbeste cand de la Cotroceni, cand de la Victoria. Acum trebuie doar sa consfinteasca aceasta alegere numai ca personajul colectiv nu mai are energia care l-a determinat sa faca aceasta alegere.... Ce-ai facut Bobita ? S-a terminat rezerva de scrobeala ?!!
  • 0 (0 voturi)    
    E un proverb romanesc .. (Marţi, 26 octombrie 2021, 15:00)

    Ben-Zen [utilizator]

    apropo de amenintarea lui Catu cu anticipatele:
    "Vrea sa sperie lupul cu pielea oii"
    Comportament de mascarici..insa regizorul cred ca e expert in golf nu in poker.