Premierul desemnat Nicolae Ciucă se întâlnește cu liderul USR Dacian Cioloș / ”Va fi o discuție pentru un guvern minoritar, nu o negociere”

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2021, 7:22 Actualitate | Politic


premierul desemnat Nicolae Ciuca
Foto: Facebook
​Premierul desemnat Nicolae Ciucă se întâlneşte luni, la ora 12,00, cu preşedintele USR, Dacian Cioloş, pentru a discuta despre Programul de guvernare.

"Dacian Cioloş, preşedintele USR, se va întâlni luni, la ora 12,00, la grupul parlamentar USR, cu prim-ministrul desemnat Nicolae Ciucă. Întrevederea a fost cerută vineri de premierul desemnat", a anunţat USR.

Preşedintele Senatului, Anca Dragu, a spus, duminică seara, că întâlnirea lui Dacian Cioloş cu premierul desemnat nu va fi una pentru negocieri.

"Luni va fi o discuţie între preşedintele USR, Dacian Cioloş, şi premierul desemnat Nicolae Ciucă. Premierul desemnat vrea să discute intenţiile pe care le are cu acest guvern. Domnul Ciucă i-a spus clar că vrea să prezinte intenţiile pentru un guvern minoritar - echipa, programul. Nu este o negociere", a declarat Dragu.

Pe de altă parte, duminică seara, liberalii au avansat un nou scenariu: USR să voteze pentru moment un guvern minoritar condus de Nicolae Ciucă, iar apoi să înceapă negocieri pentru o refacere a coaliției și o revenire a USR la guvernare alături de PNL și UDMR, dar păstrând același premier.

Propunerea a fost făcută duminică seară, la Digi24, de Dan Vîlceanu, secretar general al PNL. El a explicat că rațiunea unui astfel de demers ar fi că împăcarea dintre USR și PNL cere timp, iar țara nu poate să stea fără un guvern cu puteri depline.

Conducerea PNL, cea a UDMR şi premierul desemnat au avut, atât sâmbătă cât şi duminică, o serie de întrevederi la Palatul Victoria pentru finalizarea Programului de guvernare.

Potrivit unui comunicat al PNL, la discuţii au participat şi echipele de experţi ale Partidului Naţional Liberal şi Uniunii Democrate Maghiare din România, în prezenţa preşedinţilor celor două formaţiuni, Florin Cîţu şi Kelemen Hunor.

Sâmbătă a avut loc şi o consultare a liberalilor cu reprezentanţii minorităţilor naţionale.

De asemenea, liderii PNL s-au întâlnit duminică, cu liderii PSD departe de ochii presei, la vila Lac. Deși liderii PNL și PSD neagă orice întâlnire, Nicolae Ciucă, Florin Cîțu, Dan Vîlceanu și Rareș Bogdan s-au întâlnit cu Marcel Ciolacu, Vasile Dîncu și Paul Stănescu pentru a discuta despre susținerea viitorului Guvern. Potrivit informațiilor HotNews.ro, liderii celor două formațiuni politice nu au ajuns la o înțelegere deocamdată.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5253 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    La câţi ani s-a pensionat (Luni, 25 octombrie 2021, 7:34)

    Ed___ [utilizator]

    La câţi ani s-a pensionat dl PNL ist ?

    La 45-50 de ani ?

    Iar pensia nu este calculată ca la toată lumea, cu puncte de contributivitate, pensia este vreo 80% din ultimele salarii ?

    Oare prostimea care se pensionează la minim 65 de ani şi care primesc pensie calculată pe contributivitate, care e cam 30-40% , ce părere are ?

    Apoi un om care suge din sistem, cu pensie specială, credeţi că vrea USR prin preajmă ?
    • +5 (7 voturi)    
      era angajat la stat (Luni, 25 octombrie 2021, 12:04)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Asadar era logic si firesc sa se pensioneze la 45 de ani. Totusi, angajatii la stat sunt clasa sociala privilegiata legal. Sunt stapanii tarii, cum ar veni. Ceilalti sunt sclavi pe plantatie cu drepturi muuuult diminuate. Repet, totul legal, in care in ca Constitutia spune clar ca toti oamenii sunt egali in fata legii. Dar Curtea Constituionala nu sesizeaza nicio problema de constitutionalitate! Cum de ce? Fiindca si domnii judecatori sunt angajati la stat, si inca unii foarte speciali.
  • +7 (11 voturi)    
    !!! (Luni, 25 octombrie 2021, 7:52)

    CMD [utilizator]

    DOR DE USL !!
  • +9 (11 voturi)    
    Mda (Luni, 25 octombrie 2021, 8:24)

    Luk [utilizator]

    Treaba cu "un guvern minoritar pentru o luna, doua" e pentru cei care l-ar putea urma pe Orban.
    E printre cele mai mari tampenii pe care le-am vazut in lotica noastra de la Revolutie incoace.

    Trebuie sa ai IQ sub 50 pentru a propune asa ceva si trebuie sa-l ai chiar mai mic pentru a vota un guvern minoritar cu "promisiunea" asta.
  • +3 (7 voturi)    
    Ciuca (Luni, 25 octombrie 2021, 8:44)

    Ibit [utilizator]

    Are impresia ca este " comandantul " partidelor politice din opozitie ?
    Sau asa este ghidonat de Iohannis si Citu ?
    Se inseala amarnic toti .
  • +6 (10 voturi)    
    O prima declaratie.... (Luni, 25 octombrie 2021, 8:46)

    gigiN [utilizator]

    ....cam tampitica-pai daca nu este negociere,ce rost are intalnirea ? Probabil ca asa ...vrea pesedeii.
  • +10 (12 voturi)    
    hohoho, degetul din mijloc in sus (Luni, 25 octombrie 2021, 8:58)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... adica dupa ce PNL/ Citu si-au batut joc de USR, acuma se intalnesc pt a obtine sprijinul lor la un guvern minoritar. Nici asa grasutule Ciuca, astea sunt fanteziile lui KW, care a pierdut orice ratiune cu realitatea sumbra a politicii din Romania. Este rezultatul unor jocuri si proaste decizii a cuplului KW/Citu. Ori in guvern, ori in opozitie, ori alegeri noi anticipate. La tusa cu trioul KW/Citu/Ciuca.
  • +9 (11 voturi)    
    prosti, ticalosi, mincinosi... (Luni, 25 octombrie 2021, 9:12)

    liviu_ [utilizator]

    dar cu coada sus...
    asta e pnlu actual !
  • +10 (14 voturi)    
    cam scroafe PNL-istii astia (Luni, 25 octombrie 2021, 9:22)

    Crup [utilizator]

    Incep prin a solicita Hotnews sa nu imi considere comentariul si subiectul lui ca fiind jignitoare. Pentru cine nu stie, scroafele sunt sotiile porcilor si ca orice sotie - sunt niste doamne! :)))) Asadar, folosirea termenului de "scroafa" nu poate fi considerat catusi de putin jignitor. Asocierea cu ele nu poate fi decat magulitoare, catusi de putin jignitoare. Dat fiind contextul, mai degraba ar putea fi considerata o jignire pentru doamnele scroafe, sotiile porcilor.
    Revenind la subiect, este cat se poate de evident pentru oricine acum ca scopul PNL este sa scape de USR si sa se incorceasca din nou cu prima iubire a liberalilor, pesedeii.
    Eu - in prostia mea - am crezut ca problema e Citu. Dar de fapt se pare ca problema e USR. Prea cinstiti si prea reformisti pentru gustul peneleilor, fratii de cruce a pesedeilor.
  • +10 (12 voturi)    
    Degeaba! (Luni, 25 octombrie 2021, 9:28)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Au loc aceste consultari!
    Nici nu intereseaza!
    Cuțu Cuțu vrea cascavalul!
    Se trage de timp!

    La fiecare 5 minute moare un roman de covid!
    Nu conteaza criza sanitara pentru acesti papagali care in foame de putere au o durere la başcă de Romania!

    Pe deasupra vine Marele Scenograf de la Cotroceni si va face El "guvernul mieu".
  • +7 (9 voturi)    
    intalnire oficiala de data asta! (Luni, 25 octombrie 2021, 9:31)

    ember [utilizator]

    Cu PSD s-a intalnit pe sustache, sa mentina inca aparentele ca USL nu exista.

    Aceste exercitii de imagine facute de PNL sunt praf in ochii prostilor, oricum au batut palma cu PSD inca dinainte de votarea motiunii.
  • +5 (7 voturi)    
    va rog sa urmariti sincronizarea (Luni, 25 octombrie 2021, 9:33)

    ..13 [utilizator]

    dintre mitingurile antivaccinistilor si pozitionarea PSD pe scena politica.

    cand #ciumarosie a simtit ca vor veni bani multi si ca sunt sanse reale ca RO sa inhate o portie babana si ei nu sunt pe butoane s-a pus brusc pe mitinguri antivaccin - cu indrumare de la Moscova - agatand tot felul de oameni mici in campania lor.

    Astia care au fost agatati acum poate unii dintre ei inteleg ca au fost/sunt folositi dar din aroganta/orgoliu lor continua aceasta campanie in fel si chip.

    #ciumarosie cum a vazut ca nu mai sunt zarurile asa clar aruncate in favoarea lor, ca inhalatorii de gaze din 10 August s-au prins de smecherii si ca urla la JK si la PNL si ca PNL-ul a dat un pas in spate atunci intr-o sfortare mitingurile#ciumeirosii iarasi au aparut...

    Pe de alta parte popii din biserica ortodoxa au o lunga tacere legata de vaccin - nu zice unul ba baieti apucati-va de vaccin ca este sanatos si este cea mai sigura modalitate de a te apara de virus pe termen lung - popii o pitesc pe dupa cruce si spun ca lasa la latitudinea enoriasului sa isi decida soarta...

    Pai unei oi bete trebui sa ii spui clar ce sa faca si popimea ortodoxa stie chestia si nu vrea sa faca.

    Deci mana in mana spre prostia finala: #ciumarosie si popimea ortodoxa.

    Asta este politica damboviteana de mare angajament

    cat despre dansul PSD_PNL este clar ca luminitza de la Cotroceni nu vede altceva si se foloseste de toate mijloacele ca ii place sa conduca, Este insa departe de democratie si de intelegerea a ceea ce inseamna democratia si mai departe de ceea ce inseamna stat de drept.

    drept lectura obligatorie i-as recomanda lui JK sa citeasca in fiecare seara Constitutia - rolul Presedintelui- inainte si dupa ceva pasaje Biblice legate de David sau poate are alte preferinte si apoi sa recite pe dinafara pasajele din Constitutie legate de rolul lui. poate, poate intra in intelegerea textului.

    Pestele de la cap se impute si prin cetateni inca necompromisi se curata si Capul si Partidele Politice
  • +4 (4 voturi)    
    Întâlnire da, negociere nu .... (Luni, 25 octombrie 2021, 10:27)

    ratonel [utilizator]

    ....și uite așa se mai adaugă câteva episoade la telenovela asta de prost gust .
  • +1 (1 vot)    
    Domnule General Nicolaie Ciucă, (Luni, 25 octombrie 2021, 15:21)

    Rescator [utilizator]

    Cred ca ar trebui să vă depuneți mandatul,pentru că
    sunteți folosit,în cel mai mizerabil mod,pe post de
    paratrăznet.Sunteți pus să scoateți castanele din foc
    plasate acolo de cuplul malefic KWI-Super Cîțul.
    Ura unor politruci din toate partidele și coteriile, mai mult
    sau mai puțin politice,împotriva Dv. se răsfrânge direct
    asupra Armatei și militarilor ei.Sunt produse insulte
    grosiere și calomnii mizerabile,deși Armata nu are
    nicio vină în declanșarea crizei.Cei mai productivi
    indivizi în lansarea atacurilor sunt neomarxiștii și
    binecunoscutele lor trompete.Ați fost atras într-o capcană și ar trebui să ieșiți urgent din ea.